Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
3. dec 2010

@rozpravocka - ono este to moze byt aj raynaudov syndrom, kedze si to mala uz pocas tehotenstva. ten ma moja kamoska - jej v chladnom prostredi obeleju nielen bradavky, ale aj prsty na rukach a na nohach. takze skus zistit, ci nemas nahodou toto, pretoze ak ano, tak to nesuvisi s mykozou. a zial, kamaratka musela kvoli tomu prestat kojit a druhe uz ani nezacala.
tak drzim palce 😉

estterka
3. dec 2010

@elinka27 jaj,tieto dobre mienene rady 😠 😠

rozpravocka
3. dec 2010

@prsky ja netvrdim, ze mykozu uz nemam, praveze predpokladam, ze ju stale mam, takze sa stale liecim, ja len neviem, ci to s nou suvisí, ked som to mala uz pocas tehotenstva.
@bubelko je rozdiel medzi syndromom a fenomenom? Mne to zacalo az pocas tehotenstva a tyka sa to iba bradaviek, ruky a nohy mam v pohode.

elinka27
3. dec 2010

ahojte,uz dva dni mi nieje nejak dobre,neviem co som zjedla,ale mam hnacky a zastavene vetry,a mala tiez strasne prdi a je cervena a ma krce,myslite ze to moze mat suvis?ze jej je tazko pretoze je mne tazko,z niecoho co mi nesadlo?

elinka27
3. dec 2010

@bubelko preco prestala kojit?to ju nejak aj bolelo ci co?ja som prekonala mykozu nedavno,teraz uz je to ok,ale na pravom prsniku mi po kojeni bradavka obcas este zbelie,ale nic ma neboli ani nesvrbi a mam to uz dlho takto tak neviem ci to este stale moze byt ta mykoza alebo co

bobocka
3. dec 2010

@elinka27 skus espumisan.ten je aj pre dojcatka aj pre dospelych.je to pri plynatosti a bolestiach zaludka.mozno pomoze 😉 a z vlastnej skusenosti si myslim,ze to,ze obe mate problem s bruskom moze mat suvis s kojenim.predsa len to,co podrazdilo tebe zaludok sa dostalo cez mliecko aj k malej.ale zas to moze byt aj zhoda nahod.tak skus ten espumisan,vela pi(ak hnackujes ,tak potrebujes tekutiny doplnat viac,nez inokedy) a daj si dietnu stravu.len suchy ,aspon dnovy chlebik (nie cerstvy) a skus len tak zeleninku na vode(ja milujem len zemiaky vo vode vyvarit s mrkvou a brokolicou) je to lahke a superfajne.a mrkva zapeka,skus aj ryzu,ta tiez zapecie.alebo banan.drzim palce 😉

prsky
3. dec 2010

@rozpravocka ja mam teraz v tehu tiez velmi citlive bradavky, vonku ma dost bolia aj ked si dam viac vrstiev oblecenia + vlozky do podprdy... raynaudov fenomen . podla annaginho clanku je to: "vazoneuróza, neuropatická bolesť. Ide o bolestivé stiahnutie končekov bradavky, kedy bradavka na pár sekúnd obelie , mamička cíti pulzujúcu bolesť, následne sa farba bradavke vráti späť . Zjavuje sa väčšinou po dojčení alebo v chlade . Pomôže teplo – prikladať teplý suchý obklad na prsníky – napr. nahriatu bavlnenú plienka. Celkovo treba mať stále pocit tepla, ak mamička premrzne, Raynaudov fenomén sa zjaví častejšie. Vymizne, ak sa upraví prisatie a vylieči pôvodca ochorenia bradaviek – väčšinou spomínaná mykóza."
ked si ale na gooli vyhladas "nipple vasospasm", tak ti vypluje aj clanky, kde popisuju, ze to nesuvisi s mykozou a ze sa to zvykne prejavovat u zien, ktore trpia raynaudovym syndromom - zjednodusene ide o nedokrnenie/zle prekrvnenie (napr. aj koncatin). viac o tom tu: http://pediatrics.aappublications.org/cgi/conte... alebo tu http://www.thewomens.org.au/nipplevasospasm.

Dr. Newman pise o tom tu: http://www.joyousbirth.info/forums/showthread.p...

rozpravocka
3. dec 2010

@prsky hej, uz som to na nete hladala... ono by sa to dalo vydrzat, keby to trvalo par sekund... ale u mna to niekedy ttrva aj pol hodiny, co ta bradavka je biela a ani potom to neprestane uplne boliet a staci, aby som sa postavila k oknu a je to cele odznova. Necitim to jedine vtedy, ked mam naliate prsia.

prsky
3. dec 2010

@rozpravocka hm ☹ ..tak tu neporadim...mozno annag, ak stiha citat forum. tvoj lekar nema k tomu odborny nazor?

rozpravocka
3. dec 2010

@prsky Dakujem za rady. annag mi uz napisala, mysli si, ze je to spojene s tou mykozou..a vraj sa mam ozvat jednej laktacnej poradkyni a da mi nejaku silnejsiu mast. U lekara som s tym nebola.. ten by mi uz davno kojenie stopol, kedze ked som mala este menej mlieka ako teraz (i ked i teraz ho este nemam dostatok) tak mi kazal kojit maximalne 15 minut kazde tri hodiny 🙂 A zvysok dokrmit umelym.... po tyzdni takehoto kojenia som v prsiach nemala viac ako 20ml 😢 ale uz sa to napravilo...teraz niekedy mala ani UM nevyzaduje a staci jej to moje... ale to je uz o inom.

strapco13
3. dec 2010

@elinka27 tusim si pisala, ze si zacala pit ten feniklovy caj na kojenie..skus ho vynechat

strapco13
3. dec 2010

@rozpravocka pravdepodobne teba sa netyka Raynaudom syndrom...ten by si uz zistila, ze mas davno aj pred tehu
mas "iba" fenomen a ten je spojeny s mykozou..skontaktovat sa s laktacnou osobne je super..pravdepodobne vyfasujes univerzalnu masticku..ta je super 😉 ..mne zabrala na ten fenomen, mykozu, ragadu...a kojime sa doteraz uspesne 😵 😵

bubelko
3. dec 2010

@rozpravocka rozdiel v tom je - viac ti o tom poslala @prsky , ale ako pisala @strapco13 asi by si to zistila uz skor.

@elinka ano, velmi ju to bolelo a to tak, ze nestacilo len zatat zuby. nakoniec este v nemocnici dostala lieky na zastavenie laktacie. ale jej nebeleju len bradavky, ale ako som pisala, nohy a ruky. v zime ich ma uplne biele a studene ako lad. keby som na vlastne oci nevidela, tak neuverim - mala dvojo rukavic a nestacilo. 😕

annag
4. dec 2010

ahojte, prosím, ak som niektorej neodpovedala v IP správach, tak sa mi opäť ozvite. ďakujem 🙂

elinka27
4. dec 2010

@strapco13 uz ho asi tyzden nepijem praveze,tak netusim co sa zasa deje,ale najhorsie je ze ona nepapa moc dobre ked ma bolesti, a s tymto bojujeme od zaciatku, uz som skusala aj odsledovat z akeho jedla by to mohlo byt a na nic som neprisla.Cez den papa biedne ale v noci si to potom dohana

emilyz
4. dec 2010

Ahojte, neviem, co to znamena, ale mam nasledovny problem: maly mi pije krasne prvych 10 minut na prsiach a potom sa zacne krutit, taha mi prsnik, je nervozny. Skusam ho dat na druhe, tak tam trosku pije normalne a zase sa kruti. Zda sa mi, ze prave vtedy sa mu chce kakat, lebo casto sa prave potom pokaka. Alebo to nejako suvisi s kojenim? Zacal to robit len teraz, ma 4 tyzdne. Je to dost neprijemne a uz sa ho snazim odstavit, ked to zacne robit a davam mu cumlik, ale to je len prechodne riesenie. Mam pocit, ze nie pri kazdom kojeni to robi. Ale uz je to velmi caste. Dakujem za odpoved.

deniskateniska
4. dec 2010

ahojte maminky prosim vas kedy su laktacne krizy? prave sa mi stalo ze maly jedol naposledy okolo piatej a teraz je osem hodin, idem mu dat papat a maly jaci... nic.. odsavam.. ani nie 10ml som neodsala ☹ a to inak papa kazde 2 hodky... dakujem ☹

prsky
4. dec 2010

@deniskateniska kasli na laktacne krizy...dojci na poziadanie, dojci aj cely den, ak to maly chce, mliecko sa dostavi. podstatne je spravne prisatie a tvoj pokoj 🙂 sleduj, ci pije a stlacaj prsnik. odsavackou nikdy neodsajes tolko, co si vie vytiahnut dieta - mliecko sa tvori aj pocas dojcenia.

stlacanie prsnika pozri tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
moze ti pomoct aj clanok http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

jacat moze aj kvoli tomu, ze ho moze nieco boliet, idu mu zubky, alebo ho nieco omina, nie je spokojny - je mu teplo/zima, chce byt pri tebe a pod.

prsky
4. dec 2010

@emilyz mliecko jednak posuva travenie, takze male dojciatka casto kakaju aj pocas jedenia - moze to byt dovod toho odtrhania sa. kedze uz tvoje babo trochu podrastlo, moze mu vadit silny (vyteka mu mliecko, ked sa odtrhne, z pusiny? pije hltavo? zakuckava sa? vyteka ti mliecko aj samovolne?) alebo naopak slaby tok mliecka (kruti sa pri dojceni? zacne sat a odtrha sa, z prsnika nic netecie, v pusine mlieko nema?). tak male babo nie je dobre odstavovat od prsnika a cumlik tiez nie je to prave orechove.
pozri si nasledovny clanok: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... ak podla kriterii, v nom uvedenych zistis, ze mas slaby tok mliecka, riesenie najdes v clanku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma... ak zistis, ze mas silny tok mliecka, citaj tu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

co sa cumla tyka, pozri si, prosim, preco ho nepouzivat: http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

deniskateniska
4. dec 2010

@prsky dakujem, ale dojceny je na poziadanie, nazaciatku sme papali kazdu hodinu 😅 zmenilo sa to asi az pred mesiacom... cucka, stlacam prsnik, to robime asi od zaciatku bo maly slabo sal a potom sa rozculoval.. brusko ho neboli, to uz poznam plac jeho a inak nic len na prsniku sa rozculuje, skusili sme aj teraz slo trosicku a potom nic ☹ no idem skusat dalej... ale dakujem... 😉

prsky
4. dec 2010

@deniskateniska drzim palec..ked nechce papat, tak asi nie je hladny, ono mu moze byt fakt hocico, moze mat aj len zlu naladu 😉 alebo mal na vnemy narocny den, z coho je prestimulovany...to su vsetko take dohady...mojej najviac pomahalo, ked mohla byt nalepena na mne...ale kazde babatko je ine, takze zostava len skusat a zistovat (jednu vec - napr. hojdanie treba ale robit dlhsie, nie ze par sekund, nezabera, ideme robit ine...ono niekedy vacsi krik moze znamenat, ze ti chce povedat, ze to je ono, to rob, maminka). niekedy pomaha aj dietatko dat do polohy koliska (ak nema reflux), sadnut si a spievat/monotonne rozpravat/hmkat/jemne sa pohojdavat (proste dat dietatu nejaky rytmus) a byt (snazit sa byt) nevyvedeny z miery z placu (zabera to dokonca aj vtedy, ked ma dietatko bolesti) - zvycajne sa dietatko upokoji (moze to trvat ale aj pol hodku/hodku) - podstatne je nemenit v rychlom slede rozne metody, to dieta este viac stimuluje

deniskateniska
4. dec 2010

@prsky no teraz je kludny trochu precucol co sa mi ta troska vytvorila a to co som odsala som mu dala... trochu sme sa ponosili a je dobre, len uvidime co bude v noci...dufam ze mliecko bude a je to len plany poplach 😉 dakujem moc

emilyz
5. dec 2010

@prsky teraz napr. zacal aj grckat, momentalne mi spravil to, ze sa odtrhol od prsnika a vygrcol mliecko, z coho som usudila, ze asi ma vela mlieka. Problem je, ze on chce ten prsnik stale, to znamena, ze ho musim odstavit, lebo sam sa od neho neodstavi, to by som ho musela mat hodinu a pol na sebe. Takze neviem, ako to kojenie ukoncovat naozaj. A kedy mam vediet, ze babatko ma dost, ked sa samo neodtrha.

weverka11
5. dec 2010

mam otazočku, kedze uz som zo vsetkych info zmatená, budem rada, ked mi niekto poradíte 🙂, alebo poviete ze to robim dobre 🙂 ... Mame doma 10 dnove babatko a plne kojím.. Mam mliečka a mliečka, dokonca niekedy musim aj odsavať a ide riadnym prúdom, čo som usudila z pohladu na odsavačku, aj preto, lebo niekedy, ked mam moc plne prska tak napr. v sprche strieka samovolne 😀 Malinky papa cca každé 3 hodinky, niekedy ked spinká tak aj za štyri... Saje bud riadne zhruba 10-13 minut, alebo ked dlhsie tak si aj len tak podudluje naprazdno. Stačí to? mne osobne sa zdá že ano, lebo je pokojný, pekne spinká a určite aj pribral, lebo mu to je vidiet na líčkach...Kojim vzdy z jedneho prska a potom na druhe kojenie z druheho. Teraz napriklad papal 15 minut, ale teda riadne sal a nakoniec vyplul cecík a trochu vygrcal, takze si myslim, ze mal uz asi moc..

bambulkabambulkova
5. dec 2010

ahojte som doma s porodnicce a potrebujem poradit mala som sekciu cisarsky rez nemala som mliecko hned uz sa mi nalievaju prsia,ale mali cuca len cez flasku ale zacal aj cez prsniky ked si dam nastavec ten na prsnik v tvare cumlika nenapada ma nazov klobucik ak dobre viem,pocuciava ale potom ho dokrmime nutrilonom chcem sa spytat kolko razi si mam este aj odsavat prsia a kolko min atd..... poradte DAKUJEM .................

deniskateniska
5. dec 2010

@weverka11 ahoj dufam ze poradim dobre z mojej skusenosti 😉 mne striekalo mliecko ako dive, ked maly zacal papat tak sa siel zadusit tak som odstrekovala... a tolko mliecka ze za jedno ranajsie kojenie niekedy aj 2 deci... ak mas mliecka dost neodsavaj, ale len odstrekuj dokym mliecko neprestane striekat bo ked odsavas, tym padom odsajes aj to co by inak nestriekalo a vytvori sa ti opat viac mliecka... ja som odstrekovala a odstrekovala a tvorilo sa viac a viac mliecka,... tak som to zacala robit tak, ze ked striekalo mliecko pri kojeni tak som bud plienku dala alebo prsnu vlozku do toho nech sa mliecko same vystrieka a ked prestane tak som maleho prilozila... a ked jacal medzitym tak pomohol cumlik kym nezistil ze to nie je cicka 😀 😀 😀 no a nespozorovala si ze ked len tak samovolne strekne ze to je vtedy ked je drobcek hladny? to je take znamenie 😉 priroda to zariadila asi tak kym sanenaucime 😀 😀 😀
a to ze ti saje tak to mas paradne, my kym sme sa naucili sat intenzivne ze sa napapa za 10 minut tak to trvalo asi do 3-4 mesiaca 😅 kojili sme niekedy aj hodinu bo zaspinkal a tak...
drzim palce 😉 dufam ze som poradila 😉

deniskateniska
5. dec 2010

@bambulkabambulkova ja ti mozem poradit len sa nevzdavat ak chces kojit, bo poznam baby ktore to vzdali lebo nechceli kojit cez klobuciky... a tak skoncili na UM... a zase ine baby, co to nevzdali tak koja doteraz maju aj rocne deticky a tie sa naucili casom sat bez klobucikov... skus miesto flasky ponuknut poharik alebo lyzicku a ponukat prsnik bez klobucika ak to nepojde tak s klobucikom... a odsavat, no ja by som odsavala v intervaloch ako babo papa . moj nazor 😉

annag
5. dec 2010

@weverka11

bábätko sa dokáže zasýtiť i veľmi rýchlo , aj za 10-15 minút. Pokiaľ sa sám spokojne prsníka pustí, je dobre najedený, je to výborné. To, že trošku vygrcká je v poriadku, ale nič nám to nehovorí o tom, či pije alebo nepije dosť mliečka. Pozri si prosím odkaz, kedy bábo pije a nauč sa rozlišovať dobre "pauzy v brade". Je veľmi fajn, ak si po výdatnom pití dokáže na prsníku i len tak naprázdno pocuckať, tak to má byť. zatiaľ je ešte maličký , možno mu stačí ozaj sa najesť a rovno spokojne zaspí. Ale môže sa to zmeniť, ak kedykoľvek zostane nepokojný po dojčení - napr. keď ho po dojčení prebalíš, prezlečieš, keď si grgne, začne štikútať atď. ponúkni mu prsník, na ktorom sa naposledy dojčila, slabý tok mliečka by ho mal upokojiť a mal by rýchlo vďaka tzv. nenutritívnemu saniu opäť na pár hodín rýchlo zaspinkať i na viac hodín.

Prosím,vyvaruj sa používaniu cumlíka, ktorý oslabuje prisatie, klame mamičku, ktorá nevie rozpoznať čas, kedy je treba bábo znovu dojčiť a klame i bábätko, lebo u neho môže potláčať hlad - a bábo sa nemusí hlásiť na dojčenie tak často ako by sa mohlo. S cumlíkom sa nedá dlhodobo dojčiť (dlhodobo = viac rokov, lebo dojčené bábätko sa dobrovoľne pred 2.rokom neodstaví )

Keďže máš veľa mliečka, nebola si doteraz možno nútená zameriavať sa na perfektné prisatie, ale práve prisatie je základ úspešného dojčenia - správne prisaté bábätko si dokáže vyrobiť samé dosť mliečka, krásne vyprázdňuje prsníky a prijíma perfektné mliečko, ktoré mu nespôsobuje tráviace problémy


http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

njonja
5. dec 2010

Ahoj @annag, prosim Ta uz som sem par razy pisala s tymto problemom, a vzdy mi kocky poradili vydrzat, len neda sa to uz...mam 9,5 mesacneho syna a velmi zle mi spi uz niekolko mesiacov - budi sa mi takmer kazdy den KAZDU HODINU v noci, cez den spi tak 20 min-hodinu. Kojila som l´plne do 6,5 mesiaca, teraz uz sme na prikrmoch, pred spanim, o dvanastej v noci a o 6 rano este kojim.
Prosim Ta, co mam robit? Myslis, ze j hladny (vazi 12 kil, meria 80 cm).
A este jedna otazka - je uz od augusta permanentne chory - 2 krat zapal priedusiek, laryngitidu, teraz zapalene hrdlo...nevies mi, prosim , poradit nieco na jeho imunitu?

annag
5. dec 2010

@njonja
ak Ti bábo zle spáva cez deň, tak zle spáva i v noci - on bude mať zrejme celý spánok narušený. opíš mi prosím, ale do IP, lebo nestíham sem chodiť , režim dňa za 24 hodín , napr. prebudí sa o cca 6.00, nadojčí sa ....atď. pozná cumlík, fľašu? koľkokrát papá, čo a koľko pije ? používaš nosič , šatku na nosenie, kočík ...?