Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

deniskateniska
21. dec 2010

@alex1983 nemas zac 😉 najlepsi je materinsky instinkt 😉 my kojime tak ako nam to vyhovuje, nik ma neucil ako mam maleho drzat pri kojeni, ani sestricky v nemocnici, proste ako nam to vyhovovalo tak sme kojili a ja drzim ukazovak pod nostekom aby mohol dychat a niekedy ani to nie 😉 rob tak ako vam to vyhovuje 😉 kazde dietatko je ine 😉

midsumergirl
21. dec 2010

@strapco13 ja viem, my sme povodne vobec cumlik nechceli, ale nasa mala sa inak ako dudlanim nedokazala upokojit, ona dokazala byt prisata hodiny a nedalo sa tak fungovat, mali sme dokonca doma len 2 dudliky a len tak sme jej skusili jeden dat a sala ako o dusu 😒 tych 5 minut co papa tak nonstop prehlta, takze viem ze je len to ze to nemam ako odmerat ☹ vo stvrtok mame poradnu tak zistim kolko sme pribrali za tyzden, ak priberame tak je asi vsetko v poriadku..neviem ci to bude tym cumlikom, kedze som ju kojila aj pred chvilou a to mi sala okolo 15 minut z jedneho a 5 minut z druheho, tak nechapem, preco raz je dlhsie a raz kratsie 😔 😔

katrinka8
21. dec 2010

Baby, preco by kojene deti nemali mat cumlik? Nepopieram, ze to tak je, len tomu nerozumiem. Moja dcerka mala 6 mesiacov a je plne kojena (teda uz 2. tyzden skusame obedne prikrmy 😀 ) a ma cumlik uz z porodnice. Poradili mi to sestricky, ked bola neustale prisata - a ja a ako prvorodicka som netusila, ze to asi nebude az tak dobra rada, hoci sa nastastie nic nestalo s kojenim. Nie som z toho cumlika sice nadsena, ale tak papa dobre a nikdy nemala problem s prisavanim alebo odmietanim prsnika. Preto tomu celkom dobre nerozumiem. Je fakt, ze ho ma len ked zaspava (obvykle ho aj vypluje po case) alebo ked velm place (napr. pri ockovani a pod. ) a ziadna ina "utecha" nezabera. No a este si ho niekedy zoberie a len ho tak ozuva, vybera, vklada du pusinky, proste hra sa s nim ako s akouolvek inou hrackou (nedudluje). Myslite, ze moze byt v buducnosti este nejaky problem s jej kojenim prave kvoli cumliku?

prsky
21. dec 2010

@katrinka8 http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-... okrem ineho sa dieta neskoro pyta na prsnik, tym je nizsia spotreba mliecka a tym aj nizsia tvorba, kazi sa prisatie, tym moze dochadzat k problemom s prsnikmi (ragady, poskodenia bradaviek a spol), potencionalny prenos kvasiniek, cize sa toci mykoza este viac ako ked babo cumel nema atd atp

prsky
21. dec 2010

@midsumergirl to, co popisujes je uplne normalne spravanie maleho dojcata. velakrat proti celodennemu dojceniu pomaha tesna blizkost maminy, ktora sa dosiahne nosenim v satke alebo inom vhodnom ergonomickom nosici (nie klokanka). cim je babo vacsie, tym sa dojcenie skracuje, hlavne kriterium je spravne prisatie a dojcenie na poziadanie - to, ze nie je par tyzdnov nacas navarene a v byte nie je poriadok podla urcitych kriterii je v pohode, podstatne je spokojne babatko a pokojna, sebaista mamina - potom funguje aj dojcenie aj spoluzitie dojcata s maminou a kazdym dnom sa da stihnut viac fungovat 😉 okrem toho - aspon ja to tak beriem - muz bol pri plodeni potomka, je aj jeho a tak isto je aj jeho domacnost, tak musi prilozit viac ruku k dielu 😝

katrinka8
21. dec 2010

@prsky no, ved cisto teoreticky to viem, ale prakticky sa nam nic z toho neprejavilo - nastastie teda. Myslis, ze este sa moze pokazit to prisatie? Najradsej by som ju od neho oducila, ale neviem celkom ako na to...

prsky
21. dec 2010

@midsumergirl inak - ani my nejeme zakazdym rovnako velke mnozstvo a rovnako dlho..podstatne je, ci ma dost pocikanych plienok a je relativne spokojna - placuce babo neznamena automaticky hladne babo

prsky
21. dec 2010

@katrinka8 v tomto veku uz by som to neriesila...vam uz skor hrozi, ze si na cumel prilis zvykne a budete riesit ako ju odnaucit...prave preto mi pride pritiahnute za vlasy vobec cumel davat, ked okolo roku zacnu vsetci dietatu hovorit, ze "fuuj, ake skarede, taka velka slecna a este ma cumel" a pod - a pritom ma dieta na ten predmet zvycajne uz silny navyk a pomaha mu upokojit sa.
okrem toho sa ti moze stat, ze sa skor odstavi, ako by sa odstavila bez cumla, ale to nemas ako zistit + mykoza je sfina a pri cumli hrozi, hlavne ked vacsiemu dietatu sa uz tak nedba na jeho sterilitu

estterka
21. dec 2010

ahojte.som vam pisala,ze mala mava krv v plienke a nevieme z coho,tak potom co ma vystrasili nastastie vsetky stery a testy dopadli dobre a prisli sme domov od lekara a zas krv. a pritom tentokrat som nic nove a drazdive nejedla,tak uz neviem,z coho to moze mat. a inak je chora,uplne zahlienena a cele den by len na prsniku bola,inak ani nespala.
@prsky je to zas mykoza,mala si pravdu,z ma to aj boli pri prisati a nestiham to kremovat medzi dojdcenim,kedze mala je stale na prsniku ☹

estterka
21. dec 2010

@prsky presne dnes som si opat vypocula,co jej nedam cumel,ked je cely den na prsniku.ale ja ju klamat nechcem,ked sa neciti dobre,chce pravdepodobne citit mna pri sebe a nie mat cumel v ustach.. 🤐

katrinka8
21. dec 2010

@prsky - no ved, keby som to ja "vasilisa premudra" vedela v tej porodnici... Ale aj tak dakujem za objasnenie, nejak ju postupne skusam "odnaucat" - davam co najmenej a aj jej ho beriem, ked uz je ukludnena. Zatial neprotestuje a tvari sa, ze jej je to jedno... 😎

prsky
21. dec 2010

@katrinka8 ale jasan, nie vzdy je to take tragicke 😉 ja som malej tiez nutila cumel, kym som ho sama neochutnala (stipala ma z toho huba ale strasne), lebo ved aj ja som cumel mala a vsetci v okoli detom davaju...nastastie mam mudru dcerku a ta cumel akehokolvek formatu a materialu odmietala. nastastie sme s dojcenim nikdy problem nemali, nejak som sa zacala ale o problematiku zaujimat a teraz uz viem kopec veci, co by ma ani nenapadli predtym 😉 .

prsky
21. dec 2010

@estterka ☹ jj..blizke okolie byva niekedy "otravne" 😉 a neda sa stale vysvetlovat ani pustat jednym uchom dnu a druhym von 😖

midsumergirl
22. dec 2010

@prsky dakujem za odpoved, no my mame pocikanu kazdu plienku a kakame min 1x za den...a placeme len ked sme hladny alebo sa uspavame..pred tym mi papkala sice 20 min ale mala velke prestavky, teraz za tych 5 min prehlta v kuse, co ma ale znepokojuje, ze vzdy mi tam este zostane nejake mliecko, moze to byt tym ze mam nadprodukciu??ja som kojila na poziadanie prvy mesiac potom sme sa nejak nastavili na kazde 2-3 hodky, kojeny sme boli hned, po porode sme lezkali na maminke pol hodinku a potom sme sa ukazkovo prisali, prisatie mame spravne, lebo sme ho mali x-krat kontrolovane, ja zijem uk a tu chodia domov prve 2 tyzdne nonstop..

zahrika
22. dec 2010

@janka79 on niekedy taha aj hodinu tak usudzujem ze nic tam nema 😖 Myslim ze prikladam spravne podla vsetkych foto a obr co som prestudovala.. on sal super uz od narodenia, vie si to riadne uchopit.. ale taha moc moc dlho..je to normalne?

grenka
22. dec 2010

@svetlankat chcem sa opytat je to nnormalne u novorodeniatok papat az hodinku?ale zato my pospinka aj 4 hodinky,,,

elinka27
22. dec 2010

@midsumergirl 😀 ty si cela ja, aj som riesila davnejsie preco raz pije 30min inokedy ma dost po 5tich.Ty zjes vzdy rovnaku porciu jedla ked si hladna? 🙂 proste si potiahne kolko potrebuje,inokedy viac inokedy menej 😉

prsky
22. dec 2010

@midsumergirl prsniky sa nikdy uplne nevyprazdnia, pretoze mliecko sa tvori aj pocas dojcenia...to, ci mas, obrazne povedane, prsniky vprazdnene "do dna" zistis tak, ze mliecko nejde tak lahko vytlacit rukou a tiez je na pocit prazdne (teda ak mavas este pocit plnych prsnikov, lebo ten casom - u kazdej je to indivindi - vymizne a napriek tomu mliecko v prsniku bude). ak aj mas nadprodukciu, nie je ju treba riesit, pokial nema babo alebo ty s nou problem (babo moze mat problem so silnym tokom mliecka, ktory nadprodukciu zvykne sprevadzat, babo sa potom odtrha, castejsie ziada pit, lebo sa nezasytilo, moze nasledne neprospievat atd a mamina moze mat problem so zapalmi).

elinka27
22. dec 2010

@zahrika ano je to normalne,mozno sa chce len ududkat k spanku,ako hovorim moja bola na prsniku non-stop ja mam doma este starsieho syna, ktory ma tiez potreboval,bola som na pokraji nervoveho zrutenia,pretoze syna som nekojila a tak som strasne chcela aspon ju.A kym sa nam to rozbeho,presne toto iste som prezivala, ako hovorim, jedine riesenie je u vas vak alebo satka+konzultacia laktacnej

michaela80
22. dec 2010

@strapco13 @prsky potrebujem poradit ..dnes mi na poradni povedali ze uz jej mam davat zeleninku na obed lebo ze malo pribera a ze to bude lepsie riesenie ako UM , lkebo ja mlieko mam...co robit? davat jej to ci este pockat? ma vahu 5300 gr a porodna bola 2300

akdarka
22. dec 2010

@michaela80 http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-... - tu su rastove tabulky a tiez kolko ma priberat mesacne babatko - tak si to porovnaj pripadne 🙂

elinka27
22. dec 2010

@akdarka a ty tej tabulke rozumies?lebo ja som ju uz studovala a som z nej jelen🙂

elinka27
22. dec 2010

@michaela80 kolko krat za 24hodin ti papa?mne mala vynecha 2x krmenie rano a vecer, a tiez pomalsie pribera a doktorka povedala,ze ked je spokojna tak to nebude uz riesit.A ma aj pocikane plienky?Moja mala 3160g ked sa narodila a teraz mala naposledy 5750g

michaela80
22. dec 2010

@elinka27 mala je spokojna a papa aj 15 x za 24 hodin a aj plienocky ma riadne precurane

elinka27
22. dec 2010

@michaela80 tak potom naozaj neviem na co to riesi,ved za par tyzdnov aj tak uz prejdete na prikrmy,moja tiez pribera len niekedy 60-80g za tyzden.A papa naozaj alebo len dudkuje?Moja papa len 7-8x za 24hodin,zhruba kazde 2-3hodiny.

prsky
22. dec 2010

@michaela80 ak je spokojna a pribera, i ked svojim tempom, zalezi na tvojom rozhodnuti...urcite je vsak lepsia alternativa prikrm ako UM. neda sa vsak pocitat s tym, ze zavedenim prikrmov zacne viac priberat, pretoze prve tyzdne az mesiace sa dieta s jedlom iba zoznamuje a casto iba oblizne lyzicku, cize o nejakej energetickej hodnote jedla sa hovorit neda. tym, ze dietatko este nevie tak dobre pracovat s jazyckom, moze mat zo zaciatku v takto skorom veku problem zliznut z lyzicky jedlo.
lepsie by asi bolo zamerat sa na efektivnost dojcenia = dbat na spravne prisatie, identifikovat, kedy mala naozaj pije, ked uz prechadza do fazy dudkania, stlacit prsnik, ak nezacne znova prehltat, tak ponuknut druhy, necakat na priznaky hladu, ponukat prsnik castejsie.
moja dcerka, ako tak pocitam, pribrala od narodenia po 5m1t 4400g, tvoja okolo 3000g .. takze treba si zratat za a proti a rozhodnut sa...v podstate jej ale mesiac vylucneho dojcenia neublizi, prikrmy by to asi tak rychlo nevyriesili

michaela80
22. dec 2010

@prsky ona pekne pije , pauzuje jej bradicka a j pocut ako prehlta, pri prsniku nezaspava taktiez stlacam prsnik a a vymienam ale to ju vie aj radne rozcertit ked chce po najedeni sa len dudlikovat... 😀 😀 😀 to tak ked sluzim ako cumlik...
dalsia vec ona nikdy si nepyta papat placom ani v noci a to od narodenia...len sa mrvi v noci ani nemukne...cez den ked prideme z 3 hodinovej prechadzky sice place kym ju nevybalim z kombinezy a potom je ticho.... a ked ju prilozim tak sa na mna vrhne ako pirana... 😅 a citim az z pazuchy ako keby tahala 😀

michaela80
22. dec 2010

@elinka27 uz mame 5 mesiacov a 1 tyzden cize este tie 3 tyzdne aspon keby sme vydrzali....

prsky
22. dec 2010

@michaela80 tak potom super...ani moja kvoli MM neplakala, lebo vedela, ze dostane len co sa trochu pohmyri 😉 podla mna kludne vydrzte do ukonceneho 6 mesiaca, ked tak pekne papa a pribera a je spokojna