Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
5. jan 2011

krat ta@strapco13 asi maš pracdu... v noci potom pil asi zo 6x tak odstaviť sa hadam nechysta

zuzub
5. jan 2011

ahojte, chcem sa spýtať ako je to s kojením počas choroby v prípade, že by som brala ATB.
mám chorého malého už mu je ale lepšie a berie ešte do piatku ATB, a ku všetkému som ochorela ešte aj ja :((( je mi úplne hrozne mám vysoké horúčky a zatiaľ som len na paralene, ale vraj ani ten by som nemala brať dlhšie pokiaľ kojím,k doki som nešla lebo určite by mi dala ATB ale ja nechcem.prosím poradte mi čo mám robiť, či môžem nejaké iné lieky.homeopatiká mi v minulosti nezabrali.ďakujem.

strapco13
5. jan 2011

@zuzub skus klasika: caje, vitaminy..ale kludne mozes aj ATB...Zinnat, penicil su uplne v pohode 😉 paralen tiez mozes
co mas okrem horucok?

zuzub
5. jan 2011

@strapco13 ja by som ale nerada brala ATB kvôli tomu, že malý ich teraz berie, to bude na neho veľa...okrem teploty hrdlo ma bolí,kríže a svlay inak nič.a teb paralen môžem ako dlho užívať?

zuzub
5. jan 2011

@strapco13 a ako je to s kojením pri teplote? kdesi som čítala, že pokiaľ je nad 38 nemalo by sa kojiť? 😕

strapco13
5. jan 2011

@zuzub tak to vyzera skor na virozu a ATB nepotrebujes...co sa tyka kojenia, ak mas vysoku teplotu, daj paralen a kojit mozes...ja som kojila aj pri 39 st.C a maly OK
mlieko je mozno trosku teplejsie..ale ber, ze to nie je taka teplotra, ze by sa popalilo a obed /prikrm/ ma urcite teplejsi 😉 a UM ma este vysiu teplotu..takze to s tou teplotou ber tak, ze raz to niekto povedal a bohuzial sa to uchytilo...ako to, ze po celkovej anesteze nemozes kojit..a co cisarsky rez 😉 ..ved mamicky koja aj po nom, a je to v podstate operacia v celkovej narkoze /pokial nie je v spinalke/

miskap
5. jan 2011

@barbora87 T Tvorba mliečka sa prispôsobuje veku a potrebám dieťatka. Naliate prsníky do prasknutia sa upravia pri správnom dojčení za 1-2 dni. Ak nemáš teraz naliate prsia, to neznamená, že nemáš mliečko, alebo ho je málo. Odporúčam ti pri dojčení, ak zistíš, že malý len dudká a neprehĺta, začni stláčať prsník, aby sa zrýchlil tok mliečka. Keď už ani potom nebude prehĺtať, tak mu daj z druhého prsníka. Dávaj mu piť na požiadanie, ešte skôr ako plače od hladu. Takto si udržíš tvorbu mliečka a nebudeš mať problémy. A skús vydržať bez cumlíka, aby sa ti nestalo, že začne odmietať prsník. držím palce.

shira_
5. jan 2011

@barbora87 ano, môžem potvrdiť, ja som tomu neverila ale naozaj keď som prišla z pôrodnice som mala prsia ako kameň ale po pár dňoch pohodička, normálne mäkké, a mliečka mám dostatok, ešte viac ako predtým, až sa čudujem koľko tam toho je (odsávam)

zuzub
5. jan 2011

@strapco13 dakujem, už som hovorila ja so svjou doki, takže zatiaľ ostávam na paralene, je mu už lepšie a hlavne nemám teplotu uvidíme ako bude večer, ale dúfam, že už dobre 🙂

janka79
5. jan 2011

@zahrika je to normalne, je este malicky...moj syn, ked sa narodil mal vyse 5 kg...za mesiac, co som na nom robila pokusy( 3 hodiny medzi kojenim) schudol vyse kilo...sestricka na poradni chcela, aby som zacala davat umele mlieko, doktorka povedala, ze este pockame...v tom case som potom prestala s tymi intervalmi a potom zacal priberat vyse kilo mesacne ...len vydrz, je to unavujuce, ale asi menej ako plac 🙂 ...ono sa to casom upravi...ja dojcim doteraz vacsinou poleziacky, aspon si trocha oddychnem pri tom 🙂

elinka27
5. jan 2011

poradte mi,ako dokrmit dieta ked ja si odsajem max. 20-30ml na jeden krat z oboch prsnikov a umele teda rozhodne davat nechcem.A cim ked flaskou nemozem?mam skusit tu cievku?

akdarka
5. jan 2011

@elinka27 mne to islo cievkou super.predala mi ju laktacna Veronika a islo to lahko.

bashka
5. jan 2011

@lubocka z jedneho prsnika sa da v pohode dojcit aj dlho, ja tak dojcim uz minimalne pol roka, presne ten isty problem co ty...a chvilu ma bavilo odsavat si ten druhy aby som si udrzala mliecko, a skusala z neho aj dojcit, ale mala odmietala, teraz uz odsajem len obcas ked sa mi urobia hrce, takze ziaden strach, ono sa ti to prisposobi, teda zacne sa ti viac tvorit v tom jednom, urcite mu bude stacit aj ten jeden. akurat, ze kozmeticka chybicka, jeden bude vacsi ako druhy...ale to tiez nevadi 🙂

bashka
5. jan 2011

@elinka27 jasne, cievku...ale skus s laktacnou poradkynou aby ti ukazala ako na to 🙂

elinka27
5. jan 2011

@bashka no ale cim,ked ja sice kojim mala si potiahne dost,ale proste musim dokrmovat verdikt na poradni ☹ a ja neodsajem uz viac ako 20-30ml po krmeni, a tak neviem ci to bude stacit,kedze neviem kolko ona vypije.Cievku mam aj doma,uz som to par krat skusala,ale vypadavala je z pusy,skusim poprosit laktacnu nech mi to pride ukazat

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 odsajes po kojeni a musis dokrmovat? mozem sa opytat preco?

elinka27
5. jan 2011

@zuzkat1 lebo mala mi za posledny mesiac vraj malo pribrala ☹

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 mozem sa opytat co je to malo? pytam sa lebo mam podobnu skusenost a nedokrmovala som... zmenila som lekara a nova bola spokojna a doteraz kojim, a to ma mala rok... ma 8,3 kg a nikomu ( v ratane dr.) to nevadi

elinka27
5. jan 2011

@zuzkat1 no 10.12 mala 5750g a dnes ju prevazila a mala 5930g 😉 a to je vlastne 180g za mesiac

estterka
5. jan 2011

@elinka27 ja som mala opacny problem sice,priberame vela,ale tiez som menila pediatra,lebo sa mu nepacilo,ze dojcim na poziadanie.

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 no je to sice na jej vek menej ale stale je to priberanie..ja by som najskor skusila castejsie kojit... a neviem ci mas doma vahu, ale asi by som si urcila den v tyzdni ked ju prevazim zue ci pribera lebo ak hej tak to velmi pomoze na psychiku 😉 a odsavala by som nadalej co odsajes to jej daj a zaroven sa ti bude aj viac tvorit... ja som toto robila asi presne vo vasom veku a tak do mesiaca sa to upravilo...ale odsavala som vzdy ked sa dalo a kojila aj kazdu hodinu
odo mna chcela dr aby som dokrmovala ked mala mesiac lebo mne tiez tak malo priberala ale ustala som to vtedy... a dalsia kriza prisla asi ked mala 3 a pol mesiaca

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 este PS moja dr povedala ze je hlavne ze pribera aj ked menej ale pribera.... takze hlavu hore a koj kedy sa da, mliecka bude dost uvidis🙂
inak moja ked mala 4 mesiace vazila tolko co tvoja🙂

bashka
5. jan 2011

@elinka27 ach jaj, no to su tie tabulky, podla mna skus nedokrmovat, ale castejsie ponukat, ved ked mas vlastneho mliecka dost malej staci tak jej proste staci, len nepriberie tolko kolko by chceli doktori, vela maminiek toto presne polozi, kym nechudne je to v pohode, ona to dobehne, ked je spokojna a staci jej, neplace od hladu tak nie je co riesit. Nebola chora medzitym? A pocuj, ved ked po krmeni este odsajes 20-30ml to znamena ze tam mliecko je, ale malá ho uz nechce lebo jej staci. Ja som to najprv pochopila tak, ze tych par ml mas pred kojenim a teda mas nejaku krizu. Drzim palec, podla mna vobec nemas problem, malá je proste malá jedacka, mam doma taku tu mladsiu, vzdy bola pod priemerom, nastastie mam pediatricku s novodobymi nazormi. 🙂

elinka27
5. jan 2011

@zuzkat1 no ona od zaciatku mala take priberanie,a bud sme priberali vela,alebo malo, napriklad predtym sme pribrali 160g za 10dni,no a teraz zasa mame 180g za mesiac,ale ona ma pocikane plienky, je spokojna a to som myslela ze to je prvorade,kojim na poziadanie, vzdy jej najprv ponuknem prsnik,ale niekedy proste nechce, a dokonca ked sa zacne odtahovat ze nechce,tak jej vidim ze v pusinke mlieko ma,alebo jej vyteka.V noci si pyta kazde 2-3hodiny, minulu noc dokonca kazdu hodinu!Nemam pocit ze by sme dojcili za 24hod malo,ale mozno si malo potiahne.Uz sme raz mali aj skusku kojenia a vtedy pribrala 200g za tyzden, jednoducho to takto mava.Dokonca dnes ju ockovali a to je taka mrzuta ze som ju ledva uspala cele poobedie plakala,a nepapala vobec len cuckala, a donutit aby papala ju neviem, a este dalsia vec, tyzden z toho mesiaca sme boli na atb

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 moja rada (samozrejme nie je to svate pismo🙂) nedokrmuj - 4 mesacne dieta neostane dobrovolne hladne, ked je spokojna cika dost a este aj odsajes po kojeni tak nie je o com... opat budem citovat moju dr.... dieta pribera rozne raz viac raz menej... mas doktorku z doby kamennej ktora robi skusky kojenia... prezitok... ved taka skuska vobec nie je smerodajna - dieta mohlo byt vtedy velmi hladne albo naopak malo hladne , babo si vzdy vytiahne inak... ked dokonca odmietne prsnik tak hladna nie je... to je ale moj nazor... ja by som spozornela az ked nebude priberat alebo bude nepokojna a evidentne hladna,ale spokojne casto pocikane dieta ktoreho mamina mliecko ma je podla mna skoda dokrmovat

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 este pre pokoj duse opytaj sa priamo annag

elinka27
5. jan 2011

@zuzkat1 no ved,ked som mala doma pouzicanu vahu,tak som bola v strese,lebo kym sa mi ju podarilo odvazit tak uz plakala, a po papani som ju odvazila a mala tak isto ako pred,alebo menej 🙂 a pritom sa evidentne najedla lebo si aj grcla, takze tie vahy su teda ozaj "presne" a ked sa na nej babo trepe nemam sancu to normalne odvazit,cisla skacu ako dive.A ona proste vzdy mavala take dni kedy aj pol dna nechcela,lebo prdela a bolelo ju brucho tak nejedla a potom si to v noci dopapala.V sobotu pride laktacna tak snad pomoze,mozno lent treba upravit prisatie

elinka27
5. jan 2011

@bashka no ved, tie tabulky su pre niektorych doktorov ako biblia 🙂

strapco13
5. jan 2011

@elinka27 180 g za mesiac je krasny prirastok 😉 , nedokrmuj..urcite 😉 kojis krasne intuitivne, matersky...bohuzila mas Dr s trosku starymi nazormi a porovnava priberanie s detmi na UM, ktore su prekrmovane vacsinou☹ ....a asi by bolo dobrevytlacit jej tu tabulku s annaginej stranky o priberani kojenych deti
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...
tvoja mala sa sice pohybuje na spodnej hranici normy...ale stale je v norme 😉 stale pribera...cize netreba riesit zatial urcite..sledovat raz mesacne vahovy prirastok ano, pre svoj klud mozes tyzdnovy ale castejsie urcite nie
a zatial by som hlavne nemenila vas zabehnuty rezim...ty uz sama vies, co robit ked Ti mala vymysla
a hlavne...malu si mala choru...vtedy ide energia na boj s chorobou a nie na priberanie a navyse pocas choroby vacsina deti papa zle..cize ked si odratas ten tyzden, co bola chora..tak mate vlastne prirastok 180g za 3 tyzdne..a to je krasne
ale aj keby mala len 100g mesacne, je to super, lebo pribera /teda pokial tam nie su ine zdravotne tazkosti/

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 no veru vahu poznam kym som nezmenila dr tak som musela povinne vazit obe sme boli v strese...nova dr mi vazenie zakazuje🙂 ale ja vazim tak raz do mesiaca zo zvedavosti🙂 presne pockaj na laktacnu a ziadne stresy podla mna papa pekne a spokojne babo v tomto veku je len najedene babo🙂 takze klud 😉 drzim palce🙂