Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
5. jan 2011

@strapco13 tak som rada ze som netrepala hluposti🙂

bashka
5. jan 2011

@elinka27 tie vahy, uz som sa stretla aj s tym, ze po ocividnom napapani sa vaha navazila menej ako pred 😕 A len stresuju mamicku. A inak uz su nove tabulky pre dojcene deti, som zvedava kedy dorazia aj k nasim milym pediatrom
😵

bashka
5. jan 2011

@elinka27 aha, no vidis ked bola chora tak aj v tom to je ako @strapco13 pisala, ja som necitala vela dozadu tak som nevedela...no naozaj ako vidis vsetko je ok, drz sa 😉

elinka27
5. jan 2011

no kaslem uz na to,lebo takto sa stresujem kazdy mesiac pred a po poradni, maly bol na UM a tak bol zasa prekrmeny, ona zasa je chuda,tak potom si mam vybrat 😠

zuzkat1
5. jan 2011

@elinka27 ja by som na tvojom mieste jednym uchom dnu a druhym von🙂 ked ty vidis ze pribera a ze je spokojna tak sa usmej povedz dakujem a dovidenia🙂 ja tak riesim mnohe veci.... mne dnes dr povedala ze mala nechce prikrmy lebo ju stale kojim kedy chce😀 povedala som ze asi ano a aj tak budem kojit kedy chce🙂

elinka27
5. jan 2011

@zuzkat1 😀 no vidis a moj syn bol a je strasny jedak,obcas sa da ukecat a cucne si aj moje mlieko 😉 a to jedenie mu ostalo,ked sme zacali s prikrmami zjedol to skoro aj s lyzickou a zapil mliekom,a aj teraz niekedy si po obede to mlieko vypyta.Ked sme zvladli prikrmy doktorka povedala,ze mu mozem uz dat aj polku vyzivy na zaciatok,tak som mu ju dala a ziapal ako divy kym som mu nedala aj tu druhu polku 😀

strapco13
5. jan 2011

@elinka27 a navyse 4 mesacne dieta uz je dost aktivne a energia ide do pohybu a podla fotiek na Fb mas krasnu buclatu dcerusku

zuzkat1
6. jan 2011

@elinka27 no moja zje polku vyzivy teraz ked ma rok a to je akoze hrozne prejedena🙂 na obed 10 lyziciek masa so zeleninou a 1/3 max 1/2 jogurtu na desiatu🙂 kase zje o nieco viac na veceru ale aj to je len nejakych 50g🙂

erytrea
6. jan 2011

ahojte maminy, chcem sa spytat, zacala som malemu davat mrkvicku ale akoze su to desne boje, maly nechce ani za ten zivy svet otvorit pusinku iba ked sa blizi cicik 😀 mam pokracovat a dat mu aj nieco uz ine alebo mam este pockat kym zacne spolupracovat?

prsky
6. jan 2011

@erytrea ponukat, nenutit, pripadne skusit nieco ine (zemiacik, tekvicu a pod) alebo uvarit mrkvicku v celku a dat mu ju vychladnutu do rucicky (odkrojit taky kus, aby sa mu zmestila do ruky), nech sa s nou zoznami, popuci ju, ochutna ju 🙂

lubocka
6. jan 2011

@bashka Ahoj,dakujem za podporu, ja zatial ten "kripel" este odsavam, ale tiez uz nevladzem. Hlavne v noci som uz taka vystavena, ze az rano si spomenie, ze som si mala odsavat. Do kelu, ale cim to je, ze ho nechce? Ale som stastna, ze mozem dojcit aspon tak ako dojcim. A dufam, ze este dlho budem. Aj ked rozdiel je uz vidno. Dufam len, ze mi po dojceni nezostanu z prsnikov len take "psie usi". Len je mi luto, ze nemozem dojcit naplno, z oboch. Kamaratka mala mlieka az az, ale aby mohla chodit s kamaratkami kade tade a malu mohla nechavat hocikomu z rodiny si dala pichnut injekciu, aby stratila mlieko. Lebo vraj "nezniesla", ze mala je na nej stale zavisla. No chapes? Ta co by mohla dojcit, dlabe na to a my, co chceme dojcit s laskou, musime len z jednej "mliekarne". Ale, ked sa ma raz syncek spyta: "Mami, preco mas kazdu didku inu?" uz mam odpoved: "moj zlaty, bol si fajnovy a priebercivy." 😀 😀 😀

bashka
6. jan 2011

@lubocka po skonceni dojcenia sa ti to upravi naspat a budu oba rovnake. Prvu dceru som tiez takto dojcila, ale len pol roka tam som si to pokazila cajikmi...no proste rady starych materi, nahnevana som na to strasne, ale teraz uz viem ovela viac...vies co, take matky ako tvoja kamaratka nechapem... a tie psie usi, no co ja viem, co ja poznam mamicky ani jednej sa to nestalo, to skor vekom sa taketo veci deju. Este k tomu dojceniu z jedneho prsnika-kamoska takto dojci uz tretie dieta a prve dve dost dlho (do 7 r.) takze da sa. 2 prsia mame vlastne na to, keby boli dvojcata. A vela krat sa stava, ze dieta proste uprednostnuje jeden prsnik pred druhym, aj kvoli tomu, ked z neho tecie inak...ved logicky, keby si bola velmi smadna a mas na vyber medzi poharom a slamkou tiez si asi vyberies. A ja viem, ze z toho druheho mi proste islo pomalsie takze sa necudujem. Alebo to moze byt prave naopak, ze ide prilis rychlo a to babatku vadi. A este teda kym vladzes skusaj ponukat aj ten druhy, pripadne odsavaj, ale ked malemu staci ten jeden tak nestracaj energy ked jej nemas nazvys, to sa moze prejavit na znizenej tvorbe mliecka 🙂

branoalenka
6. jan 2011

Ahoj draha Anka(AnnaG).Ako tak vidim mas perfektny fanklub 🙂 je to od teba velmi krasne ze ludom radis ohladom dojcenia.Si zlata zena.Ja by som potrebovala tiez tvoju pomoc.Mam dcerku ktora ma pomaly 3 mesiace.Kojila som ju doteraz teraz si mozem mlieko akurat tak odstriekavat z pumpou.pretoze sa mi zapalili bradavky popraskali a mam ich cervene.Davam malicku stale aspon raz denne k obom prsnikom aby si vyziadala co potrebuje.Hovori sa ze dieta rozkaze prsniku ake latky potrebuje a ze nato prsnik tu latku v mlieku ma.Neviem ako to je ci to je pravda.Robim to kvoli tomu aby mala nezabudla co to je prsnik.Vlastne to odsate mliecko som jej davala cez flasku.ale problem je v tom ze teraz po davani mliecka vo flaskach ked malu prilozim zo zaciatku je to normalne ale potom ma prsniky palia ako keby sala len bradavky.asi si velmi zvykla na materske mlieko vo fllasiach.Uz ju tak flaskami kojim 3 tyzdne ale stale ju aspon raz prilozim k prsniku.Anka je mozne nejak ju znovu naucit na prsniky pretoze kojit ju chcem tak dlho ako mozem ale urcite nie stale odsavanim ale prsnikmi.A je normalne ze ma necelych sedem kil a papa denne iba okolo 800-900ml mlieka??neje to malo???vdaka Anka vopred za tvoju pomoc.

prsky
6. jan 2011

@branoalenka odsavackou si poskodzujes bradavky viac, ako ti ich poskodi tvoja dcerka. krmenie flasou je pomaly zaciatok konca dojcenia, pretoze odsavat mliecko dlhodobo je velka namaha a maloktora to vydrzi dlhsie ako do zavedenia prikrmov. zapalene a popraskane bradavky mas pravdepodobne kvoli nespravnej technike prisatia dcerky (aj vdaka flasi ti zrejme dudle iba bradavky)..spravne prisatie ma vyzerat takto: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a tu video http://www.drjacknewman.com/video/28 hours old ...
ked upravite prisatie, nebudes mat ani poskodene bradavky. bradavky si natierat atb mastickou bactroban alebo framykoin (su na predpis, ale niekedy sa lekarnicky zmiluju a daju aj bez predpisu, pripadne mozno mate doma)
to, ci pije dost mliecka zistis podla toho, ci je spokojna a ma dost pocikanych plienok (ma to byt 6-8 veeelmi pocikanych plienok - jednorazovka musi padnut ako kamen, ked ju zhodis z prebalovacieho pultu na zem).
precitaj si, prosim aj tieto clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

prsky
6. jan 2011

@branoalenka ten odkaz na video nefunguje...pozri si ho cez tuto stranku http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp (najdi video s nazvom Baby 28 hrs old, Assisted Latching - je hned druhe na stranke)

strapco13
6. jan 2011

@branoalenka este by som dodala k tomu co napisala @prsky ..pravdepodobne mas mykozu...po kazdom kojeni si natri bradavky Canestenom alebo inym antimykotikom /proti plesniam..neviem, co mate v UK, alebo nech ti poslu od nas/ pred kojenim nemusis umyvat a vetraj prsia..to znamenaa nic tesne
dobre pozri dcerke pusinky, ci nema biely povlak..skus ho zotriet ak to nejde, tak ma aj ona plesen v puse /zaba, soor/..vtedy si namotaj na prs gazu namoc do vody a vyvalaj v sode bikarbone a tym jej zoskrabkaj ten povlak, moze ist trochu krvicka..to vytrhavas tej plesni "korene"..mozes aj sebe bradavky tymto osetrit alebo gencinkou natriet /le plus ta masticka/
ak mas moznost dat si tam zohnat alebo odtiaalto univerzalnu masticku Bactroban 15g
Beloderm 15 g
Fluco sandoz 150mg x 4 kapsule
cize ucinne latky su mupirocin, betametazon a flukonazol /ten je mozny nahradit mikonazol alebo klotrimazol/...toho tolko aby bola jeho koncentracia 2% celeho objemu
da sa do toho primiesat aj ibuprofen..ak su velmi silne bolesti...ja som mala brutal bolesti a zvladla som bez ibuprofenu

prsky
6. jan 2011

@strapco13 jeej, ty mas TP na moje narodky 😵 aj ja chceeem 😀 asi budeme musiet usulat tretie 😀

a vidis...toto som doteraz neriesila..ked je aj mykoza aj ragady..masticky sa striedaju? myslim bactroban s canestenom?

estterka
6. jan 2011

@strapco13 ahoj,ja som spojila s tou pani v BA,posle mi tu zazracnu masticku(nemusim ju ja zhanat a miesat) a poradila mi aj natierat pred mastickou kvapkami citrovital a aj to uzivat v tabletkach-to dlhodobo ,aj ked mykoza prejde. dufam,ze sa tej mykozy uz konecne zbavim..ten flak mi zacina schnut,take supinky su na nom,je to dobre alebo zle?

branoalenka
6. jan 2011

@prsky malicka sa od zaciatku do dvoch mesiacov prisavala perfektne.viem ze to je tou flaskou.moja ako ju znovu naucit na prsnik?
@strapco13 niesom si velmi ista ci to je mykoza.pretoze od detstva trpim psoriazou pred tehu bolo vsetko ok a po tehu som sa cela obsypala.jazycek ma iba taky slabulinko bielucky ako my dospeli ludia.slabsie biely.co robit?

prsky
6. jan 2011

@branoalenka no da, len treba odhodit flasu a pri kazdom dojceni sa snazit o co najspravnejsie prisatie (pockat si na dosiroka otvorenu pusinu a potom malu prisunut k prsniku)
a co sa zaby u malej tyka...ak sa jej da povlak na jazyku lahko zotriet nechtom, tak nejde o mykozu..napriek tomu ju moze mat a kedze mas poskodene bradavky, tak sa aj u teba lahsie uchyti...prejavy mykozy u maminy su aj bodava/paliva bolest pri prisati, ktora potom dalej pri dojceni odzneje, suche a cervene dvorce a bradavky atd (kuk na katkinej, t.j. annaginej stranke: http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

prsky
6. jan 2011

@branoalenka katka ma aj clanok o tom, ako prejst z flase s5 na dojcenie, tak ti mozno pomoze http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

strapco13
6. jan 2011

@prsky na to je prave univerzalna mast..mas tam aj ATB a aj antimykotikum..preto je univerzalna
no vsak nabuduce makajte zaciatkom oktobra 😉

strapco13
6. jan 2011

@branoalenka moze ist aj o psoriazu..ale ta pokial viem je hlavne na ochlpenej casti koze..takze skor mykoza
a popisujes presne moje problemy co som mala..a az ta univerz. masticka zabrala...tak verim, ze aj tebe
a skus kojit tak aby si mala ragady v kutiku ust malej..to zmierni bolest a takisto vyuzi stlacanie prsnika..mala sa rychlejsie a lepsie naje, cize kojenie bude kratsie
ak mas bradavky citlive aj mimo kojenia tak na 99,9% mas mykozu ☹

prsky
6. jan 2011

@strapco13 no ved sme mali v plane makat tento oktober, len maly si uzmyslel nas obist a nejak sa nam podaril o trochu skor 😀

k tym mastiam...sak som sa aj divila, kedze jej odporucas canesten aj bactroban..nejak mi to neslo do tej mojej hlavicky 😅

strapco13
6. jan 2011

@estterka vyzera to dobre, ak to schne..ved pokracuj plus ta mast a zbavis sa jej
ale pozor..liecba ma trvat este 2 tt po odozneni priznakov, potom ale staci natierat 1-2x denne...toto plati aj pre @branoalenka

strapco13
6. jan 2011

@prsky @branoalenka ..aby nedoslo k omylu ta masticka..to treba zmiesat dokopy tie zlozky..cize vznkne jedna mast so zlozenim /este raz zkopcim/
Bactroban 15g + Beloderm 15 g + Fluco sandoz 150mg x 4 kapsule
cize ucinne latky su mupirocin, betametazon a flukonazol /ten je mozny nahradit mikonazol alebo klotrimazol/...toho tolko aby bola jeho koncentracia 2% celeho objemu
da sa do toho primiesat aj ibuprofen..ak su velmi silne bolesti...ja som mala brutal bolesti a zvladla som bez ibuprofenu

prsky
6. jan 2011

@strapco13 jj..to som pochopila, len mi do toho nesedel ten canesten, ktory si jej "predpisala" uvodom 😉

estterka
6. jan 2011

@prsky ked som mala prvykrat mykozu,tak mi annag poradila striedat bactropan a canesten 😉

@strapco13 masticka pride aj s citrovitalom az koncom buduceho tyzdna 😒 takze zatial sa snazim,nech sa to aspon nezvacsuje a nezhorsuje.

prsky
6. jan 2011

@estterka bactroban je na rychle zahojenie raniek (hryznutie, ragady a pod) 😉

estterka
6. jan 2011

@prsky to som nemala,tak neviem preco,ale vtedy pomohlo 😉 ale dobre vediet 🙂