Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lucinka83
18. jan 2011

@prsky ten reynaudov fenomen je len pri mykoze? Ja ho mam v podstate od skoro od zaciatku a teraz uz 3 tyzdne/potom, co sa prejavila mykoza/ mazem univerzalnou mastou a nejak stale ten fenomen neprechadza.Nas maly sa neprisaje vzdy uplne dokonale, nemoze byt aj tym?

lucinka83
18. jan 2011

baby, ked kojite v satke, prisavaju sa Vam deticky pekne, neboli Vas to?

akdarka
18. jan 2011

@leishmania moj zacal „akceptovat” vertikalne polohy az po 4.mes.takze zatial koliskujte a casom dozreje aj na vertikalne uvazy.

akdarka
18. jan 2011

@lucinka83 podla mna musi mat spravne podopretu hlavu aby to nebolelo pro nejakej zmene polohy..a nie neboli prisatie v satke.to len v satke ta boli prisatie?

silvia123
18. jan 2011

Nedostala som od nikoho odpoveď, vie mi niekto poradiť? Asi nie... sa mi zhoršuje to kojenie, malá už odmieta chytiť aj v spánku, asi som to pokašľala s tým dudlom, dnes som sa jej rozhodla ho nedať, ale asi to bude kto z koho... ona je už naň navyknutá, určite jej bude veľmi chýbať, ale normálne stratila sacie reflexy, proste bdelá nechytí ani za svet, by som tomu neverila, že s dudlom si môžem takto pokaziť kojenie a sa mi zdá že niet cesty späť... 😔

akdarka
18. jan 2011

@silvia123 ahoj, s laktacnou poradkynou si sa skontaktovala?na www.mamila.sk su kontakty podla regionov.osobne by asi vedela lepsie poradit ked vidi spravanie na prsniku...ja som mala doma 2x laktacnu a velmi mi pomohla.

prsky
18. jan 2011

@lucinka83 ano, raynaudov fenomen suvisi hlavne s mykozou... ak nemas problemy s prekrvnenim koncatin aj mimo tehu (biele az modre prsty v zime a pod) - lebo to by sa jednalo potom o raynaudov syndrom (samostatne ochorenie)
mykoza sa lieci velmi dlho a vracia sa (babo nema sterilnu pusinu, candida sa moze kedykolvek premnozit, hlavne ak mas oslabeny IS)

andrea360
18. jan 2011

Ahojte,aj mne pomohla laktačná poradkyňa,aj články od annag.Jasom mala ten istý problém,keď malá mala 3mes.a zdá sa,že je to častý problém....my sme sa vrátili ku kojeniu,keď ho už malá nechcela vôbec...

silvia123
18. jan 2011

píšem si s laktačnou len cez net, nie osobne a je to zle čakať na odpovede, keď neviem čo mám vlastne medzitým robiť, pretože som už z toho na nervy, bojím sa že stratím mlieko, okrem toho malá je hladná, alebo nedostatočne najedená, no fakt neviem čo robiť... idem pozrieť tú stránku

prsky
18. jan 2011

@silvia123 no hlavne k nervoznej mamine sa nervozne a placuce a prilis hladne dieta prisaje iba velmi tazko...takze dojcit treba este predtym, ako dieta uplne vyhladne (ziadne dieta nezostane bez priciny hladne), treba byt pokojna, placuce dieta najprv upokojit..ak sa nechce prisat, tak je fajn vyzliect sa do pol pasa, polozit dietatko na seba (moze byt tiez nahe - kontakt koza na kozu), pripadne si s nim dat kupel. dieta na prsnik nenutit. je mozne, ze ju nieco boli v pusine - napr. moze mat zabu, ktora jej vadi, alebo sa jej posuvaju zubky v dasienkach, alebo jej zacina nejaka choroba...bojkot prsnika sa stava ☹ ak by mal trvat dlhsie, tak treba udrziavat laktaciu odsavanim, dieta dokrmovat odsatym MM lyzickou alebo poharikom. viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

andrea360
18. jan 2011

Ahoj Prsky,prosím môžeš mi poradiť s režimom večer?Už som čítala články od annag,čo nerobiť večer,ale neviem,či robím chyby,alebo je to len náleda dieťaťa...Podvečer a večer mávame malú v obývačke a zapnutú tv.Manžel sa chce pohrať s malou a ona sa často rozblázni.Nikdy neviem,kedy sa chce uložiť už na noc,nieked si hodí šlofíka,inokedy sa už okolo 6-7h.uloží na noc.Ja ju idem kúpať pol hod.pred spaním,aby sa ukľudnila,ale asi to je chyba...celkom rýchlo ju uspím,ale predtým už nevie,čo zo sebou a často sa budí a mätá...poradíš mi? Ďakujem 🙂

prsky
18. jan 2011

@andrea360 no vysvetlit manzelovi, ze vecer si musi najst inu zabavku s malou, nie ju rozblaznit 🙂 vecer pred spanim uz treba robit kludnejsie aktivity,aby sa dieta pripravilo na spanok...deticky maju rady zvycajne urcity rezim,ktoremu sa potom prisposobuju - k tomu patri aj zaspavanie v urcitu hodinu - nehovorim, ze vzdy o osmej dieta "zalomi", ale proste ked je zvyknute, ze ho o osmej ukladas, tak vtedy zacne byt unavene...ked ten cas presvihnes, tak sa dieta javi, akoby nepotrebovalo spat, ma plno energie - paradox ale je, ze uz je "na smrt unavene"...u starsich deti to vidiet este lepsie - behaju, vyberaju hracky, su rozjasene. tiez nie vsetky deti upokojuje kupanie...to budenie sa a matanie sa byva zvycajne priznakom prestimulovania dietata (= prilis vela podnetov pred spanim, alebo aj cez den) - dieta ich spracovava.
ono je to cela veda, kazdemu vyhovuje nieco ine...treba sa hlavne riadit instinktom, ale pomaha tak volne si stanovit ramec dna a toho sa +- drzat...zaviest nejake ritualy...vecer hlavne necakat, ze dieta samo odkvacne (moja dcera napr. nikdy nezaspi pri telke, ani ked je s nami v obyvacke - asi ma strach, ze by jej nieco utieklo). odporucam knihu od Prekopovej "kdyz dite nechce spat" - je to sice hlavne o spani, ale je tam celkom pekne vysvetlene, ako dieta "funguje" a preco deti potrebuju rytmus a pravidelnost

elinka27
18. jan 2011

@lucinka83 obcas sa stane ze na bradavke akoby "visi" to myslis?To je preto lebo je uviazane trochu dalej,resp.volnejsie, ja to robim tak ze si ju privazujem uz ked je prisata,ale to sa da len pri tej koliske co pouzivam ja,pri tej s dvojitym krizom to je tazsie,pretoze tam davas babatko uz ked to je na tebe dotiahnute, ja pouzivam taku kde sa da kusom satky podopriet hlavicka a tak dotiahnut presne aby sadla ako uliata k ciciku 🙂 prelistuj 1-2 strany dozadu hodila som tam link

strapco13
18. jan 2011

@prom kojenie v tom nebude..to by nemohol otehotniet nikto pri kojeni..skor za tym bola chyba plodu...ale tym sa netrap..stalo sa uz, nezmenis
z jednorazoveho uzitia sa nic nestane..on sa pouziva aj po normalnych porodoch, ked je prilisne krvacanie--je pravda, ze sa pocas gravidity a laktacie nema pouzivat...ale to preto, lebo sa nepredpoklada, ze niekto koji tak velke dieta
a v podstate nikto nebude skusat lieky na tehotnej a kojacej matke..nie je dostatok informacii..a navyse je to liek s uzkou indikaciou..krvacanie po porode alebo potrate a nejak sa myslelo, ze vtedy zena nema ine dieta, ktore by kojila

olifcek
18. jan 2011

@strapco13 fiha

,,.ale to preto, lebo sa nepredpoklada, ze niekto koji tak velke dieta ,,

tak to asi budem raritou, ked chcem 2-3roky, co? 😅

miskatn
18. jan 2011

ahojte, prosim vas nieco na mna asi lezie, rano ked sa zobudim ma boli hrdlo a zle sa mi dycha, cez den je to dobre, ale bojim sa, ze to len zacina. co si davate, ked kojite? normalne by som si rozpustila jeden horuci paralen, ale teraz vaham, ked kojim, neviem ...

strapco13
18. jan 2011

@olifcek tie pribalove letaky su z cias komunizmu, kde sa predpoklada, ze ak ma matka problem, tak musi prestat kojit..ved existuje skvele UM

olifcek
18. jan 2011

@strapco13 chvalabohu, ze zijeme dnes 🙂

olifcek
18. jan 2011

@miskatn kludne tak urobi, i ja musim... kupim si theraflu, co je tiez paralen, hot drink 😉

prsky
18. jan 2011

@miskatn min 60mg/kg hmotnosti tela vitaminu C denne (najlepsi praskovy z DM) ... homeopatika homeogene9 (na hrdlo) alebo oscilo..do nosa to, co detom - sterimar/libenar a pod, ked sa to horsi, tak pinosol...kloktat salviu (napr. florsalmin)

miskatn
18. jan 2011

@prsky srdecna daka, kedy budes uz konecne nieco potrebovat aj ty od nas ? 🙂

heidy26
18. jan 2011

mám otázočku na Annag - som 2 týždne po porode, mlieko len odsavam, a včera som dostala zimnicu , triašku, teploty 38,2, bola som v noci na pohotovosti, lekar mi prepísal antibiotika a vraj mám stale to prso odsávať. Len mne z toho prsa odsavať nejde, je to strašna boleť, celého ho mám navreté, červené......... čo mám robiť? ATB beriem od ráno každých 8 hodín. čiže už som zobrala dve tabletky. len nevidím žiadne zlepššenie :(
prso stale bolí, a ked sa podarí z neho odsat 20ml tak som happy. normalne som odsala 100ml. dakujem za skorú odpoved.

miskap
18. jan 2011

@heidy26 síce si sa pýtala annag, ale nedá mi. Ako to popisuješ, môže ísť o mastitídu. Treba veľa oddychovať, veľa piť. Antibiotiká by mali zabrať do dvoch až piatich dní,ale mali by to byť atb. učinné proti Stafilococcus aureus. Ak máš veľmi boľavý prsník, bolesť zmierni ibuprofen a prikladaj si teplý obklad(termofor). Odsávaj, koľko sa dá. To nevadí, že ide menej mlieka ako inokedy. Bude sa to zlepšovať. Držím palce.

prsky
18. jan 2011

@heidy26 hlavne dojcit aj z postihnuteho prsnika...pred dojcenim teply obklad na prsnik, po dojceni zasa studeny obklad (bud tvarohovy, alebo rozdrv v mikrotenovom sacku v chladnicke vychladene kapustne listy ,odstrihni jednu stranu sacku a priloz na postihnuty prsnik - druha strana sacku chrani oblecenie). kedze zapal sposobil zrejme upchaty mliekovod/-y, treba ho spriechodnit a to najlepsie rucnym odsatim (daj si taku teplu sprchu, ako len vydrzis a jemne prsnik pod nou masiruj a rucne odsavaj). dietatko prikladaj tak, aby mu bradicka smerovala k postihnutemu miestu (hrci/upchatemu mliekovodu).
a samozrejme, aj po odzneni problemov treba hlavne dbat na spravne prisatie a polohu pri dojceni a efektivnost dojcenia, aby sa to neopakovalo.
ak mas velmi velke bolesti, mozes si dat ibuprofen (ma aj protizapalove ucinky)
viac u annag: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

prom
18. jan 2011

@strapco13 dakujem pekne za info.
s tym kojenim a potrattom si myslim to iste, ale radsej som sa s tym lekarom nehadala.. neznasaju "chytre" pacientky 😉 uz som sa ponaucila

akdarka
19. jan 2011

baby, aky mate nazor na jedenie tuniaka v konzerve a sardinky pri dojceni? napr.1x/tyzden...zatial som nemala odvahu, tak neviem...

sofhia
19. jan 2011

@akdarka ja jem ryby pravidelne, 1x tyzdenne upeceneho pstruha, ci steaka z lososa, a samozrejme obcas tuniaka v konzerve, ci filety z Haringa...jaj uz jem vsetko v podstate, aj fazulovu polievku, aj kapustnicu som jedla. .. mala ma 2.5 mesiaca a problemy s prdkanim ma nema nezavisle od toho, co jem. inak ja som aj cez tehu jedla vsetko, aj tu rybu tak raz tyzdenne.
dokonca soms pravila aj pokus s vyhadzanim a pomarancmi, a kedze sa nevyhadzala tak si obcas dam.

akdarka
19. jan 2011

@sofhia no take zdrave rybicky jasne - aj ja jem rybky (pangas, losos...) len ta konzerva neviem neviem...ci tam nie su nejake tazke kovy ci co 😝 😀 ja tiez jem vsetko, aj citrusy, cokoladu a maly toleruje vsetko co som skusila nastastie 🙂

adriana7
19. jan 2011

@akdarka , len s tým pangasom by som počkala až po roku, ak vôbec...
kamoške žijúcej v ny lekár hneď na prvej prehliadke (keď zistila, že je tehotná) zakázal jesť pangasa, a ak bude kojiť, tak tiež zákaz (mamičky v usa to majú napísané aj v nejakom letáku)
...vraj sa chovajú v zamorených oblastiach a v hygienicky nevyhovujúcich podmienkach 😒

akdarka
19. jan 2011

@adriana7 jeej, dakujem za info. A tvoj nazor na tuniaka,sardinky v konzerve?