Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rony253
26. feb 2009

ahoj annag, tak ja som bola dnes v nemocnici, malu sme prevazili tak ma 6300 gr, pribrala sa 3 týždne 300 gr. vraj je to fajn, dieta ma pribrat týždenne medzi 90-140 gr. no tak, ja asi zajtra navstivim lekara, lebo fakt jej moze mat nejaky problem, kedze nechce prsnik. no dufam, ze v noci bude papat a rano hned nabehnem k doktorovi. Nevidim na nej, zeby jej nieco bolo, no pojdem pre pripad, mozno ju vazne nieco boli ked papa z prsnika a preto ho nechce. dakujem za radu a zajtra dam vediet ako sme dopadli, a skusim aj ten poharik. dakujem

rony253
26. feb 2009

horalka, aj ja som sa dnes vyplakala, to proste tak na mna vsetko dolahlo a ked vidim tie krasne modre ocka mojej malej a nevie mi povedat, preco nechce odrazu prso, je mi do placu. no neda sa nic robit, budeme bojovat dalej.

martina46
26. feb 2009

Dievčatá, nebojte sa, všetko sa to zlepší, problémy prejdú 😉 detičky budú zas spokojne papkať !

annag
26. feb 2009

zuzi 😀 , myslím, že MUDr Kusin to stanovil dobre , lebo po narodení bol nález v poriadku, mne ten zvrat na IIc nejde do hlavy . Pri ktorom doktorovi sa malý viac krútil počas vyšetrenia? Ja osobne by som asi v takomto prípade volila ešte 3. ortopéda, ideálne čím skôr, a potom by som to poslala Ministrovi zdravotníctva a Novému času 😀 ... aby sa stav zo dňa na deň zmenil z IIc na Ib 😕 😅

annag
26. feb 2009

rony, myslím, že v Tvojom prípade sú momentálne dve pravdepodobné príčiny - bolesť, ochorenie v najbližšom čase alebo z Tvojej strany malá cíti nátlak a obavy, deti dokážu takto protestovať , zajtra uvidíme, skús prosím ten pohárik

zuz11
26. feb 2009

annag, a myslis ze aj pri narodeni robievaju sono? 🤐 uz sa pracuje na tretom ortopedovi 😀 dam ho najskor vysetrit a potom ukazem co mam 😀 🤐
mam pocit ze pri tej dr viac plakal ale pri oboch sme ho zobudili takze ani raz nebol priatelsky naladeny 😀 😀 😀
no hlavne si pojdem potom do toho sukromneho centra po tie prachy co som dala za zlu diagnozu a k nej aj zlu liecbu 🤐 a urcite to poslem vyssie 😀

annag
26. feb 2009

horalka, pravdepodobne tam vplyvom stresov došlo k úbytku mliečka , aby som Ťa usledovala, napíšem cez IP, neboj sa, všetko bude znovu OK , máš dobrú lekárku, lebo mohla povedať, že prikrmovať treba hneď 350 g nie je také zlé na dojčené bábo, problém je v tom, že sa na prsníku hnevá po krátkom čase, to znamená, že mliečko jej tečie pomaly, podporíme laktáciu a malá bude spokojná i bude pekne priberať 🙂

annag
26. feb 2009

zuzi, malo by sa robiť prvé vyšetrenie ešte v pôrodnici, max do 3 -4 týždňov sa totiž má začať s liečbou. Keď som túto problematiku "študovala", všade bolo pri sono zdôrazňované, že dieťa musí byť v kľude a vyšetrené veľmi rýchlo, aj malý odklon môže spôsobiť zlú diagnózu. Percento falošne pozitívnych i falošne negatívnych diagnóz je veľmi vysoké. Sono musí robiť preto skúsený detský ortopéd.

katka72
26. feb 2009

ahoj annag opat ja 😵
minuly tyzden som prekonala prechladnutie moj muz takisto
mala od pondelka vecera je velmi nekludna a mrzuta, chvilkami ju zabavime potom sa rozplace a takto ide stale dokola ☹
dnes sme boli aj u dr. ta na nej nenasla nic, akurat sme sa dohodli ze zajtra donesieme moc a zoberie vytery a asi poziadam aj o kontrolu krvicky 😒
trochu ma aj sopliky premyslam nad zubkami straaaaasne slinta no zda sa mi to dlho vlastne skoro stale, pokial sa jej nevenujem a niekedy aj ked sa jej venujem nie je dobre
papat si pyta mliecko aj kazdu hodinku 😖 vcera som ju zacala prvykrat prikrmovat mrkvickou, mimochodom sa jej to velmi pacilo 😉
este dr. ze ci nemam malo mliecka a ci jej to staci tak sme ju prevazovali a spapala na posedenie za 3 minuty 120ml cize uplne v pohode, pribrala za posledny tyzden podla nasej vahy skoro 100g co je fajn. nevies mi poradit ci to mozu byt zubky, alebo nieco vaznejsie? viem ze nie si lekar ani nic podobne, este ma ale napadlo ci nejde o rastovy spurt v 6 mesiaci, a ci jej moje mliecko naozaj staci....
a este druha otazka mala niekedy strasne ako keby tlaci, obcas aj prdka inokedy sa velmi spoti na hlavicke a vydava kadejake divne zvuky myslis ze je to normalne? vacsinou to robi ked ide ju ukladam na spanie a jej sa este nechce alebo ked sa prebera 😢
dakujem za odpoved a pozdravujem drobcov hlavne vela zdravicka papa 😉

annag
26. feb 2009

katka, a je mrzutá aj v noci? keď spinká dlhšie a prebudí sa, napapá, je potom hneď mrzutá čí až po nasledujúcom papaní? Doteraz cez deň papala ako často? - skús podrobnejšie napísať kedy je takto nervózna, či hneď po najedení, alebo až po odgrnutí

p.s. tých 120ml za 3 minúty ma veľmi teší, to by sa hodilo uviesť do témy Bojkot kojenia či Hnevanie sa pri kojení, keď mamičky nevedia pochopiť, že niekedy aj 3 minúty stačia 😉

vivusika
26. feb 2009

annag, malého dojčím z oboch prsníkov, cca 8 minút z každého, keď si odgrgne a ešte ho priložím, tak už sa iba hrá. Dojčím počas dňa okolo 6, 7.30, 9.30, 11 - ide spinkať von, spi do 14-15, napapá sa, potom zasa o 17,18.30, okolo 19.15 sa kúpe, pred 20.hod sa ešte napapá a ide spinkať.Zaspí takmer hneď ako ho položím do postieľky. Budí sa okolo polnoci a do rána každú hodinu alebo hodinu a pol. Kaká raz za tri dni žlto, grcká občas keď odgrgáva, myslím že bruško ho nebolieva - nevypína sa, neplače veľa - alebo lepšie povedané ani sa mu nechce, lebo ho buď nosím alebo je pri nás v kresielku 🙂
A ešte som sa chcela spýtať. Malý sa dosť strháva na zvuky potom sa straaašne rozplače, pritom od narodenia je v miestnosti kde je zapnuté rádio alebo televízor, strašia dcéra tiež nie je pri ňom ticho. Už sa nepamätám, že by to robila aj dcérka v jeho veku. Ďakujem za tvoju trpezlivosť a prajem všetko dobré.

katka72
26. feb 2009

ahoj annag
v noci nebyva mrzuta, niekedy spinka v noci 3-4 hodiny pyta papat a spi dalej, nadranom klasika kazdu hodku na to som si uz zvykla, niekedy mava tie noci lepsie inokedy horsie, minule spala skoro 6 hodin skoro som odpadla 😀
cez den zvykla papat takto
rano okolo 9,00
potom pred spankom sa len napije okolo 11tej
po cca 3 hodinovom spanku pije znova
potom asi po hodke
potom asi po cca2,5 hodkach to uz je kolko? asi cca 17,00 tochodi opat spinkat, pije cca okolo 19,30 po kupani,
potom okolo 21,30
a potom zaspavame okolo 23,00 no medzi tym si zvykne len vypytat napit alebo len upokojit
teraz poobede tieto dni to bolo aj kazdu hodinku 😒
no a mrzuta vacsinou po hodine po prebrati, nejak som tomu nevenovala pozornost ze kedy akurat dnes viem ze ked saprebrala to bolo cca 13,30 boli sme u dr. okolo 14,30 sa tam rehnila jak opica, chapes dr. ze co si vymyslame, a prisli sme domov , potom si zdriemla okolo 17,00 a zasa mrzutost do hodiny po spani 😖
teraz na vecer si zasa zdriemla o 20,00 do 20,30 a zasa po spani mrzutost do hodinky, ze by to malo suvis????
a odgrgava si hned po kojeni, to si ju zvdihnem na ruky a jaaak spravny chuap 😀

annag
26. feb 2009

vivuska, no ak máš Ty dokrmovať, tak to by som mala začať asi aj ja 😀 , máš perfektné dieťatko, krásne dojčíš, je spokojné až na to ráno (však má na to právo byť niekedy aj horšie, nevie rozprávať, tak sa hnevá) , krásne priberá. Ja neviem, čo by si mala zmeniť, dojčíš na požiadanie, malý pije krásne dostatočne dlho , z obidvoch prsníkov, dokáže dlho spinkať cez deň aj má súvislú nočnú pauzu -do polnoci. Myslím, že ráno ten plač bude z nudy či potreby robiť čosi iné, nanajvýš z toho, že má plné bruško z častého dojčenia a trošku sa mu vracia späť alebo z toho, že si potrebuje ešte pospať no nevie zaspinkať. Ja si malú beriem takto nad ránom k sebe a dojčí sa kedy chce, no a potom už chúďa asi aj nechce, ale ja jej v polospánku prsíčko stále strkám, nech ešte spí a už sa jej mliečko prelieva,keď sa spamätám, vstanem, šupnem ju do sedačky, tam sa chvíľu pohrá a znovu zalomí - treba skúšať ...
Rozhodne sa na dokrm nedaj nahovoriť, bola by to obrovská a zbytočná chyba.

-strhávanie na zvuky je v jeho veku normálne, treba tomu len predchádzať. Keď u nás čosi zapínam, napr. vysávač, odšťavovač .... vždy deti dopredu upozorním, vždy rovnakým tónom - "čo to čo to" a až tak zapnem... teda aspoň zvuky čo sa dajú predvídať takto riešim , ostatné bohužiaľ, musia deti spoznať samé 🙂

katka72
26. feb 2009

este som zabudla dost si sucha nostek tieto dni a na rukach sa ku mne velmi tuli, vyzera ako keby chcela spinkat a ked sa ju snazim ulozit tak place ze vsak ona nechce spat 😲

annag
26. feb 2009

katka, čo by si povedala na túto úvahu: je po tej hodine keď si pýta papať ozaj hladná? Lebo ak slintá, môže to byť tým, že si prepĺňa v krátkom čase bruško, keďže je schopná toľko mliečka v krátkom čase vypiť, vracia sa jej trošku späť do pažeráka a páli ju záha, čo ju pochopiteľne hnevá. Záhu chce zapiť, pýta prsník znovu, no bruško sa znovu preplní, lebo žalúdok sa ešte nestihol vyprázdniť a tak vzniká kolobeh, ktorý ukončí až dlhší spánok ...

-môže byť vďaka soplíkom a miernemu nachladnutiu samozrejme trošku nervózna , je plne dojčená, ochorenie sa nemuselo prejaviť v plnej sile, a to časté neobvyklé vyhľadávanie prsníka nemusí byť vôbec kvôli hladu , možno by stálo za to skúsiť jedno poobedie dojčiť v jej zaužívanom čase

vivusika
26. feb 2009

annag, veľmi pekne ďakujem, utvrdila si ma v mojom presvedčení, že na príkrmy je ešte skoro 😝

zuz11
27. feb 2009

AhojAnnag, takze na pondelok mam vybavenu dalsiu navstevu ortopedie 😀 zasa na &kramaroch ale neaku pani idoktorku teraz tak som zvedava kam sa ta trafi 😀 🤐

horalka777
27. feb 2009

annag, velmi pekne dakujem za povzbudenie aj za rady, ozvem sa, ako to bude pokracovat.

annag
27. feb 2009

horalka, vivusika - prajem Vám ešte dlhé a spokojné dojčenie 🙂

annag
27. feb 2009

zuzi, bude to zaujímavé a hlavne ak nepozná predchádzajúce tipy 😀

lenk30
27. feb 2009

jedna babula ma dnes žiadala o číslo na annu.................je to možné?

rony253
27. feb 2009

ahoj annag,
tak sme dnes boli u doktora a mala je uplne v poriadku, uska, nostek aj hrdielko su naprosto v poriadku. Doktor nam udal diagnozu: "KTO MA LEPSIE NERVY". Vraj deti v tomto veku zvyknu uz aj vymyslat a protestovat.
Ja nemam ani ziadnu bolest ani chorobu,a ani strach, neviemk comu tento nazor patril. Mala sa smejka, a je normale si myslim, ked kojaca matka, ktora koji 5 mesiacov a odrazu jej dieta ma zmenu, ze sa s tym aj poptrapi. Samozrejme, ze ma to vzalo, lebo to viem len ja a ine matky ktore koja a aj ty, ze aky je to kontakt dietata a matky pocas kojenia.
Doktor povedal, ze ak jej nechcem dat flasu, tak jej mam dat mliecko na lyzicku, tak sme dnes takto dvakrat papali a papala aj z lyzicky.
No dalsi nazor, ze nemam davat z lyzicky ale z poharika.
potom ze nemam davat z poharika, lebo vraj strati tu potrebu sat, lebo to do nej lejem a ide jej to rychlejsie, ako prso.
A jedna znama mala takyto problem, a doktorka jej poradila, aby zacala mrkvickovat, vraj dieta uz asi potrebuje aj nieco ine, tak zacala a dieta sa opät prisalo k prsu.
vraj nemam davat z lyzicky mliecko, elbo ma vediet, ze z lyzicky sa ma davat ina papa.
a dnes sme skusali aj poharik, tak aj pila a aj vypluvala.
Tak mi teraz povedz, podla coho sa mam ja riadit. ja uz fakt neviem, vraj ked jej dam z poharika alebo z lyzicky, nebude potom vediet sat. No poviem ti , mam v tom dobry chaos, no ja to zatial zvladam a moj plac vcera je myslim, ze normalna reakcia a maju v tom aj hormony prsty.

rony253
27. feb 2009

a este som zabudla, dnes robila to, ze uz ked bola najedena, a sedkala na mné, otocila sa na prso, chytila si ho ale cez tricko a otvorila pusu a lahla si naň. ked som ale tricko zdvihla, tak nechcela. ja na nu nerobim, ziaden natlak, ak nechce tak nechce, a v noci krasne papala tri krat z prsnika. no je to vsetko zaujimave, tak uvidime ako to bude pokracovat. tak zatial

katka72
27. feb 2009

ahoj annag, tak dnesne doobedie som kojila opat o 9,00 o 10,00 o 11 zaspala, zobudila sa o 12,15 papkala len trochu a o 13,30 som jej dala 10 lyziciek mrkvicky a dokojila isla spat spala od 14,00-17,15 zobudila sa a taky plac hned po zobudeni, ukludnil ju az prsnik, neviem ci som ju priskoro nezobrala s kocika a jej nesadlo iba budenie, ale este mi to nikdy neurobila ☹
inak doobeda bola usmievava, v pohode v klude
teraz je na deke hraje sa a je taka nijaka, este sa jej moc neprihovaram uvidim aka bude
inak vcera zaspala o 01,30 😅 nevedela zaspat, ked som ju ulozila mrnkala, ked som ju zobrala rehotala sa a takto sme nacvicovali do pol druhej az zaspinkala... mala asi 3 taketo vecery no teda zabava.... 😲 spala do deviatej medzi tym sa 2x zobudila na prsicko, vies my mame zlozvyk - spinkame s prsickom aj na nom v noci zaspavame cez den nie iba v kociku ale vecer inak nechce, este neviem ako to budem riesit, ale zatial som leniva to riesit pokial kojim 🤐

annag
27. feb 2009

rony 😀 , je fajn, že ochorenie je vylúčené. Je to teda dané len protestom malej proti Tvojim obavám. To , čo dnes urobila s tričkom - takéto prípaday treba riešiť "koža na kožu", zobliecť bábo do plienočky, Ty zobliecť tričko, podpresenku, ideálne ľahnúť na posteľ, hrať sa , tulkať sa spolu, maznať ...

je jedno, či je to z pohárika alebo lyžičky, ale rob to tak, aby si mliečko do nej neliala, aby ho musela lízať ako mačiatko - jazýčkom si ho po troške posúvať do bruška. No, samozrejme, bábo, ktoré sa vie prisať by nemalo poznať nič iné a každý alternatívny spôsob je návykový.

využívaj noc, keďže v noci je ochotná veľa piť, tak cez deň nemusí až toľko, keby pila len raz - dba krát , tak to úplne stačí, ak by bola ochotná piť v noci, alebo keď spí aspoň 5-6 krát. Možno si sa iba zľakla, že cez deň toľko nepije. Aj to sa stáva, že bábo cez deň pije veľmi málo a doháňa to v noci.

pastuska
27. feb 2009

rony, ja som sa radila s Annag presne s tým istým problémom, akurát malý to robil po zavedení príkrmov. Ako prišlo, tak odišlo. Som si odsávala mliečko, aby som mala dosť a po zhruba týždni to prešlo (alebo možno aj dvoch, nepamätám presne) a začal pekne papkať a kojím doteraz, teraz mám opačný problém zas, že len mliečko by chcel 🙂

Annag, pamätáš na moje problémy? Som ti dlžná odpoveď, čo to bolo malému (tie hrozné vyrážky, teplota a hnačka)...nakoniec je alergický na kravské mliečko..a dávala som mu kašu krupicovú od sunarky...takže zareagoval na to.
No nevadí, ja nie som zástanca mlieka, som na opačnej strane barikády, ktorá tvrdí, že mlieko nie je zdravé 🙂 tak pije sójové, to je v pohode, na to alergický nie je.
Povedala mi lekárka, že do roka mu nemám dávať ani jogurty nič, že potom mám skúšať, že je veľmi zriedkavé, že by reagoval na všetko alergickými prejavmi.

jarus1
27. feb 2009

ahoj annag...chcem sa ťa spýtať, či nemáš skúsenosť, malá má na tvári červené fliačky s hnisavými pupáčikmi, ktoré zaschnú a urobia sa z nich také žlté chrastičky...lekárka nám dala prášok, ktorý som rozmiešala s prevarenou vodou, mám ju ráno a večer tou vodou umývať a potom natierať takou tmavou masťou, ktorá smrdí, je to ako vazelina. Natieram ju už od utorka a nevidím žiadne zlepšenie. Mám ešte čakať, je to normálne alebo by som sa mala opäť obrátiť na lekárku? nevieš čo by jej mohlo zabrať? ak môžeš, prosím IP...dakujem

zuzana2580
27. feb 2009

ahoj annag.....ja som ti uz pisala v nedelu,neviem ci si spominas....islo o to,ze moja dcerka ( 10. mes. ) je momentalne chora a odmieta prsnik a ja som nevedela ako dalej......takze uz presiel skoro tyzden,hrdielko by ju uz nemalo boliet,este sice kasle a ma trosku sopliky,ale je to omnoho lepsie,lenze ona stale odmieta prsnik...mliecko som si odsavala,keby sa po chorobe umudrila,ale vidim to biedne......velmi ma trapi,neviem to vyjadrit,ale je mi smutno,ze uz nechce moj prsnik,mozno je to divne,ale mozu za to aj tie hormony....hmmm neviem.....kupila som aj umele mliecko,ale to nechce ani vidiet......nie je to problem,ked nepije ziadne mliecko ????? mlicne kase papa a aj jogurty,ale som si neni ista,ci to staci.....tak by som ta poprosila o tvoju vzacnu radu a dakujem za trpezlivost.a este aj plienky sa mi zdaju take suchsie....bola som zvyknuta na ine...

annag
27. feb 2009

katka72, myslím, že toto jej správanie nemá s dojčením a prísunom mliečka nič spoločné, dostáva sa len do iného obdobia, bude sa teraz možno často budiť aj v noci, detičky mávajú také nervózne obdobia, ktorých príčinou je nuda, zúbky, zmena rytmu spánku a bdenia ... takú jej náladovosť treba brať predovšetkým s nadhľadom , takýchto mrchavých období príde zrejme ešte veľa. Zaspala ozaj veľmi neskoro, po kúpaní potrebuje už spinkať. Deti, ktoré sú veľmi unavené niekedy reagujú až prílišnou aktivitou a nedokážu zaspať. Celý podvečer treba robiť čo najmenej aktivít, aby sa sama naladila na nočný spánok, potrebuje minimum vzruchov, vypnúť TV .... Keďže zaspávate na prsíčku, je ideálne, aby si si ľahla spolu s ňou - aspoň si pospíš, alebo si vezmi knižku a čítaj si pri malej lampe. Sa mi radí, však 😀

rony253
27. feb 2009

ahoj pastuska, a sko si mu to mliecko davala, ked nechcel prsnik? a potom odrazu chcel. dakujem