Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
11. feb 2011

@carodejnica vytri malej pusinku sodou bikarbonou...namotaj si gazu na prst, namoc do vody a vyvalaj v sode bikarbone..dore vytri licka zvnutra, pery, jazycek,.ak je niekde povlak, skus ho akoby zoskrabkat tou gazou..moze ist krvicka, neboj.to len si vytrhala korene mykoze
mozes sebe natriet prsia genciankou.to prelieci aj malu..len budete fialove 😅
potom su kvapky a tabletky s obsahom grepovych semien
no a ak papas vela sladkeho..tak to obmedz, mykoza nuti jest sladke, je to pre nu zivina
annag ti doporucila asi tu univerzalnu masticku

leelo
11. feb 2011

@carodejnica super napad s tou skupinou, drzim palce! 🙂
som ti vcera chcela napisat, ze ja mam osvedceny Imazol, ten zabera prakticky hned. ale uz asi mas tip. babu sa vytiera pusa myslim sodou bikarbonou.

@bobocka to video je nadherne. domace porody su v nemecku a aj inych krajinach uz dlhe roky normalna prax. uskutocnuju ich kvalifikovani zdravotnici - poskytovatelia zdrav.starostlivosti. aj na slovensku plati legislativa EU, ale z nejakeho dovodu sa tu domace porody nerobia. zeny nemaju tuto moznost volby.

@dulkagabulka nemas nahodou info ako sa hybe zalezitost s domacimi porodmi na SK? ja som dokonca zachytila clanky v Dietati, kde to opisovali ako horor, samovrazdu, hazard so zivotom dietata a pod.

brmbolcek
11. feb 2011

ahojte chcem sa opytat , kojim svoju 4mesacnu dcerku a vcera vecer som dostala horucky , sla som na pohotovost a kazali mi dat paralen 500. moja otazka znie mozem kojit nadalej i napriek uzivaniu paralenu ,mam sttrach ze ta horucka ci chorobka je v mliecku ... vcera som odsala mlieko ...a viaceri ma odhovaraju aby som ho vyliala a pouzila zmrazene , co mi poradite ? dakujem a zelam vseto dobre

strapco13
11. feb 2011

@brmbolcek kojit mozes aj pri teplotach aj pri paralene...v tvojom mliecku su protilatky ktore baboi ochrania alebu mu aspon pomozu rychlejsie prekonat infekciu
prestat kojit nie je dobra rada ☹
a nieco take, ze MM bude prilis teple, babo sa popali..no ani 40 st. mliecko nepopali, a keby si ho ohiala, tak ma aj tak cca taku istu teplotu 😉

mariana0915
11. feb 2011

@annag ahoj ja sa chcem spytat ci pri kojeni sa moze pouzivat mast Ichtoxyl tzv.cierna mast??????ale asi hej ved to sa dava na kozu ci?????dakujemmmmm

dulkagabulka
11. feb 2011

@leelo domaci porod u nas sice nie je nezakonny, ale zatial nie su u nas vytvorene podmienky na ASISTOVANY domaci porod...teda aby pri domacom porode mohla asistovat vyškolena porodna asistentka s potrebnym zdravotnickym vybavenim,ako je to v Holandsku, Nemecku , Anglicku, USA apod a pod...
chce to,aby zeny začali robit kroky nejake- k vytvoreniu podmienok a zmene zakona, ktory dovoluje porodnym asistentkam odvadzat fyziologicke porody iba v zdravotnickom zariadeni 🙂

strapco13
11. feb 2011

@dulkagabulka ono to nie je len v zmene zakona....u nas su PA uplne inak skolene..resp, nie su skolene na odvedenie porodu, asistovanie pri porode mimo nemocky..cize ide aj o zmene v systeme vzdelavania a praxe PA
a o materialno technickom vybaveni ani nehovorim 😅

dulkagabulka
11. feb 2011

@strapco13 ..suhlasim s tym o materialno technickom vybaveni🙂
to, či su skolene na odvedenie porodu, s tym moc nesuhlasim- skusena PA s dlhoročnou praxou by sa na to po nejakej jednej stáži v Holandsku, či Anglicku isto odhodlala...velakrat porod v nemocnici odvedie sama PA,lekar pride iba ošetrit nastrih , o vedomostiach a skusenostiach a zručnostiach našich PA vobec nepochybujem

strapco13
11. feb 2011

@dulkagabulka ale aj tak by som doma ja nerodila...ja som za vytvorenie dobrych podmienok v nemocnici, prijemnych porodnych boxov, kde zena pride, odvzdycha si to tam, porodi tam, vyberie si polohu, sposob ako chce..a nie stahovanie z miestnosti do miestnosti, nech je na tom porodnom boxe, postel, vana, sprcha, klasicke lozko na porod, stolicka na porod a pod, rovnako vybavenie na odsledovanie stavu matky a dietata , nech to PA nemusi vlacit so sebou, ale ma moznost pouzit to v pripade pochybnosti
a po porode bud presun na oddelenie alebo domov,..podla stavu , ci vole rodicky
samozrejme kvalifikovana pomoc s kojenim, mily pristup ...ale to som tvrdila vzdy 😉

latvia
11. feb 2011

ejha, presunula sa sem tema porod mimo nemocnice? 🙄

strapco13
11. feb 2011

@latvia uz nas nemozes zmazat 😀 😀 😀 ale slubujem, ze sa budeme drzat temy 😉

dulkagabulka
11. feb 2011

@strapco13 presne s tebou suhlasim...aj ked som videla uplne nadherne videa domacich porodov, vnutri ,kedze som zazila co som zazila, sa priklanam k zhumanizovaniu porodnictva ... staci sa pozriet napr. k zapadnym susedom....to citim ako svoje poslanie...zatial...
v kazdom pripade ma každy človek narok na sukromie ..podľa európskej legislatívy ma Každý občan EÚ právo na súkromný život. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že výraz „súkromný život“ zahŕňa tiež právo jednotlivca sa rozhodnúť , že bude rodičom a tiež o tom, v akých podmienkach bude uskutočnený pôrod...
študie jednoznačne dokazuju, že porod zdraveho dietata zdravej matke nie je nebezpečnejši ako v porodnici, ba, prave naopak, doma nehrozia nozokomialne nakazy, zla nalada službukonajucej sestry atd.atd 🙂
v každom pripade je tam to ALE - že sa može stat niečo nepredvidane..a prave preto by mali mat možnost ženy pri fyziologickom porode v nemocnici mat pravo byt ženy , ktore možu rozhodvoat o polohe v ktore budu rodit, o neseparovani zdraveho dietatka atd..a nie v polohe pacientky ktora musi "posluchat"

dulkagabulka
11. feb 2011

@latvia oki..uz sa k tejto teme nebudem vyjadrovat...bolo to na magro toho, aky vplyv ma separacia dietata tesne po porode, ktora sa deje v nemocniach, na dalsie dojčenie..a to veru ma..a velky

dulkagabulka
11. feb 2011

@strapco13 inak s tebou a tvojim popisom,ako by to malo byt absolutne suhlasim..do bodky 🙂

brmbolcek
11. feb 2011

@strapco13- dakujem za odpoved, zatial to odsate mliecko nasiaknute paralenom mrazim . a ponukam zmrazene, myslis ze robim spravne ?v odsavani pokracujem aby som neprisla o mliecko , aby sa mi produkovalo nadalej ....
Myslis ze tie horucky sa mohli presunut do mliecka ?
ved paralen ie je az taka pirula ako antibiotika ......

bobocka
11. feb 2011

@latvia tp som istotne ja sposobila tym videom 😖 ale tam islo aj o to,ze aky je vplyv sekcie na matku a dieta a teda na nasledne prve prisatie a ako je to po naturalnom porode.a celkovo ako matka to dieta vnima.takze s temou to ma co to spolocne 🙂 ja som sa len chcela s maminkami o to video podelit,lebo som ho mala vtedy akurat zhliadnute a bola som plna emocii z neho 😉neboj,vsetky vieme,ze toto je tema o dojceni 😉 jsne,ze sa toho budeme drzat 😉

strapco13
11. feb 2011

@brmbolcek neodsavaj..normalne koj /teda pokial si neodsavas o do zasoby na prikrmy/
tvoja choroba bola v mliecku uz vtedy, ked si nemala priznaky..ale zaroven tam boli aj protilatky...cize je zbytocne prechadzat z kojenia na dokrmovanie 😉

vejula
11. feb 2011

ahojte dievčata.. chcem sa spytať čo mam robiť ako riešiť, ked mi mali okrem mm papa iba rožtek chlebik a keksiky???? žiadna zelenina ovocie len trošička ale nič varene ani masko ani nič...

brmbolcek
11. feb 2011

strapco13- dakujem za radu 😉 😉 😉 zelam vsetko dobre 🙂 🙂 🙂

estterka
11. feb 2011

ahojte,nejdem si tentokrat po radu,ale po podporu..dnes ma strasne znosili na prechadzke,ze ako vyzera moje dieta a nie je normalne,co s nou robim atd.ale uplne hrozne 😢 ☹ ..no dojcim na poziadanie,cez den vydrzi 2-3 hodky,noc mi prespi celu,teda nepapa..mame 5,5 mesiaca a cez 9 kil..a ona je take spokojne babatko,dobre spinka,takmer neplace..zevraj sa ma viac hybat a nemam ju tolko krmit,lebo ja neviem,ako sa starat o dieta..ja som sa vzdy skor tesila,ze takto pribera,narodila sa o mesiac skor malinka..vsak ju neprekrmujem,ked iba dojcim?

strapco13
11. feb 2011

@estterka mate krasne miery....keby bola utla tak places, ze ti povedali, ze ju nekrmis..ludom nevyhovies
nevsimaj si ich, nadalej pokracuj s kojenim tak ako doteraz
z MM sa dieta neprekrmi, neroztiahnes jej nasilu zaludok tym ze ju kojis, lebo ked nechce, pit nebude
a pockaj..zacne chodit, vybeha vsetko...my sme tiez boli veliky, trosku sice mensi ako vy..ale tiez mal licka , jamky v rukach...a teraz stojime na vahe, lebo vsetko vybeha
netrap sa takymi recami, aj ked verim, ze to nie je prijemne...take nieco mozu povedat len ludia bez citu ☹

shira_
11. feb 2011

@estterka moj má 7 týždňov a 6kg iba dojčený...tiež neplače. kolko bude mať v polroku nechcem vedieť..ja myslím že potom budú priberať menej a menej a ročné budú v pohode. pokiaľ je dieťa zdravé, toto by som neriešila. nech idú do kelu ostatní... taký režim ti v tichosti závidím a určite nie som jediná.

miskap
11. feb 2011

@bobocka Jasné, že sa musíte v prvom rade zotaviť. Stretávame sa každú druhú stredu v mesiaci o 17.hod, cez prázdniny nie, vtedy je centrum zavreté. Môžeš pozrieť aj na stránku www.mcmostik.szm.sk

kostri
11. feb 2011

@annag caves 😎
ziadam o radu 😉 snazila som sa ,velice som sa snazila,nepouzivat cumlik,ale inak sa neda 😖 mala totiz,ked ma dost,tak ma dost a viac do pusy prsko nevezme.aj teraz napriklad papala z laveho prska o druhej,pohrali sme sa,prebalili,zas pohrali,zacala byt nepokojna,ponukla som jej prsko,pri lavom sa len usklibala na mna 😀 mala ho v pusinke a smiala sa jak diva 😅 tak som jej skusila ponuknut prave,z neho zacala tahat,ale sa len jedovala,ze jej tecie mliecko 😅 tak som si ju polozila na nohy,zadriemala,prelozila som ju do postele a jasna vec ze sa zobudila..takto sa to opakuje par krat ,vezmem si ju,polozim..az kym jej nedam cumlik,ten ju upokoji a zaspinka,lenze po par minutach je hore,lebo dudlik jej v spanku vypadne,tak jej ho podam,znova to opakujeme asi pat krat,kym uplne natvrdo nezaspi a vypadnutie dudlika jej nevadi..skusala som ju uspat na prsku tak, ze som spomalila tok mliecka,aj zmenila polohu aj moju,aj Zuzankinu..nic nepomaha 😔 len ten dudlik,ale je to otrava,lebo ked jej vypadne vo faze slabeho spanku,nevie na nanovo bez neho zaspinkat a prsko ju len jeduje 😔 co robit?
nosenie v satke sa jej nepaci,skusala som rozne uvazy,ale zatial bezuspesne a v postielke nespinka od narodenia,spi so mnou v posteli.pomohlo by urcite,keby som si k nej do tej postele lahla,kym nezaspi,lebo vecer to tak robim,ale cez den je to nemozne,lebo Hanka mi to "nedovoli" 🙄 😉 vecer je s nou uz tatino,takze ma zabavku 😀

bobocka
11. feb 2011

@miskap o piatej!!!!!paraaaaada!!!!!!!!!!!!!!som sa bala,ze zas ako vsetky ine aktivity,to bude doobeda a my doobeda spime.aj dnes sme vstali o pol dvanastej na obed po nocnom spanku 😀 ale na tu piatu mi to vyhovuje 🙂 tak my sa teda dame do pucu a potom ked budeme uplne fit,tak by som sa ozvala a prisla vas tam pozriet 😉 jej ,tesim sa 😉 velmi pozitivna sprava 🙂

bobocka
11. feb 2011

@estterka absolutne neries dementne nazory inych hlupakov.co ich je uz len do teba a tvojho dietata!!! malicka krasne prospieva.ved sa tes.ma len 5 mesiacov,tym prevalovanim z boka na bok toho vela nespali 😀 ,kludne pokracuj v dojceni tak ako doteraz a uvidis,ze cim bude starsia a mobilnejsia,tym sa bude jej postava tvarovat,spevnovat 🙂 ty mas este ten lespi pripad.radsej mat doma bucka,ktory to casom vybeha ako chudunke dietatko,ktore neprospieva a nakoniec na infuzkach skonci.kazde dietatko na mm reaguje inak.moj misko bol (stale je)dojceny ( a bohuzial koli mojej sprostosti aj prikrmovany-ale len flasku um denne mal do 5 mesiaca,potom bol uz plne dojceny ) a bol vzdy ako prutik.vahovo bol tabulkovy,krasne prospieval a priberal,no on je proste dlhy alebo co,no vyzera chudo 🙂 teda tak akurat,ale viac chudo.ja to neriesim.pokial je zdravy a pribera a prospieva,tak som spokojna.a neriesim co si kto o tom mysli.moja kamaratka ma dceru,tiez dojcena a v 9 mesiacoch mala 9,5 kg.moj misko mal na rocnej prehliadke 9,7kg.takze je mi jasne,ze jej dcerka nas vahovo istotne predbehne v tom roku. a ja v tom nevidim ziaden problem.mam kamaratku co ma rovnako stare dieta ako ja moj syn ma 10,8kg a jej syn ma 14,3kg.akoze aky rozdiel.a su to pritom rovnako stare deti.kazde dieta je ine a kazde prospieva a rastie a pribera inak.absolutne to neries.miery mate krasne a ja by som sa z toho na tvojom mieste tesila 🙂

katkav
11. feb 2011

@estterka my sme mali rovnaku vahu, pediatricka mi nepovedala jedine slovo, tesila sa, ze pribera a maly to casom vybehal, neboj, zacne lozit, chodit a nebude vyzerat taka baculka 😉 maly ma skoro rok a pol a ma 14 kil, ale je vysoky, takze na nom nic nevidno, este stale ho kojim.

estterka
11. feb 2011

@strapco13 no ak ma niekto videl,ja som s placom tlacila kocik domov,lebo ked niekto povie,ze moje dieta nie je normalne a ako preboha vyzera.. ☹ takzo je tu,ked to vobec nie je bezne aby zena dojcila,nebodaj aj dlhsie ako 3 mesiace..to ked budem,dufam,aj do troch rokov dojcit,to uz neviem,co budem pocuvat.

@bobocka no aj to mi povedali,ze by sa mala zacat hybat,nech schudne..tak neviem,asi ju na aerobic zoberiem,nech spali nejake kalorie..

dakujem baby,potrebovala som pocut,ze je to ok,lebo u nas s nikym o dojceni nepokecam ☹ a ked stale pocuvam,ze je to nenormalne co robim..nedoprajem jej jest normalne chudtaku..a teraz zas je nenormalne tucna.

bobocka
11. feb 2011

@estterka joj,ja by som sa vedela do krvi vyhadat s takymi tupcami 😠 😠 😠 absolutne neries inych dementne nazory.ja viem,ze to musi byt pre teba ako matku tazke pocuvat neopravnenu kritiku z ust dementov,ale ty sama vies co je pre tvoje dieta najlepsie.malicka je krasna ,spokojna,nadherne prospieva-ved to je snom kazdej matky.bud za to velmi rada 🙂 je ale fakt nehorazne,ze v dnesnej dobe este stale existuju ignoranti s dvojcifernym iq,ktory vedia o dojceni a zdravom prospievani dietata kulove,ale budu sa tvarit ako pupky sveta a rozdavat svoje dementne nazory a takto nastrbovat istotu skvelej matky 😠 😠 😠 nedaj sa nimi odradit-si super a tvoja krasna ,zdrava,superprospievajuca dcerka je toho prikladom😉

vejula
11. feb 2011

kočky tak neviete teda či je to normalne? ako to mam riešiť lebo kamaratky mi vravia že dieťa v 10tich mesiacoch nemože papať len mm. a on papa okrem toho len pečivko, nič varene... vraj mu može chybať železo. prosim ak viete čo s tym tak skuste poradiť.
Ako spraviť aby dieťatku začalo chutiť aj varene papanie, aj zeleninka masko žltko??? mne nepomaha ani ked pridavam mm davala som mu to mixovane pučene aj len take po kuskoch... neviem čo robiť, aby som niečo nezanedbala