Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
26. feb 2011

@akire33

a nestalo sa v poslednej dobe, že sa Ti začalo tvoriť príliš veľa mliečka ? ak je tok mliečka rýchly, bábo má tendenciu kĺzať sa na prsníku a spraví malú pusinku, aby si priškrtilo tok mliečka

neprišlo to so zemnou polohy oproti tej, čo mala na začiatku?

robí tak zakaždým, alebo len pri niektorých dojčeniach ? - povedzme po dlhšom spánku, prestávke v dojčení, alebo naopak, pred spaním, resp. keď sa dojčí veľmi často ?

annag
26. feb 2011

@norikk

a prečo te neboli už dlho vonku? bábo potrebuje vonku chodiť, je pokojnejšie - tak ako dospelým, aj deťom čerstvý vzduch prospieva - bez ohľadu na to, či v kočíku, alebo v nosiči, alebo len na rukách ... z toho môže byť bábo viac podráždené ...

lusi26
26. feb 2011

Dobrý deň!Potrebovala by som poradiť.Moj synček má týždeň a máme problémy s kojením,najprv sme sa nemohli prisať-vpadnuté bradavky-tak sme mliečko odsávali a keď bolo málo dokrmovali nutrilonom :( Keď sa nám už konečne podarilo prisať-ide nám to len v polohe na boku tak malý začal byť pri kojení po 5 minútach nervózny,odpojí sa a začne plakať,keď mu teda dám druhý prsník zopakuje sa to aj na ňom a tak to sa pasujeme aj hodinku.Nakoniec mi zaspí,samozrejme nie nadlho lebo sa riadne nenapapal ☹ Asi len raz za deň sa stane že sa napapá v pokoji a zaspí na tri-štyry hodinky.Inak je to stále také isté,papá,odpojí sa,začne plakať,ja sa mu snažím dať prsník nech sa znovu prisaje,keď to nejde dám mu druhý a tak stále dookola.Čo robím zle???Nechcem ho prikrmovať nutrilonom.

lusi26
26. feb 2011

Viete mi poradiť nejakú ďalšiu polohu-mám veľké prsia a malý sa jedine v polohe na boku prisaje.Ďakujem.

lusi26
26. feb 2011

Teraz som si pozrela tie videá správneho prisatia a nesprávneho,my sme teda asi to druhé.Ako teda prijmem malého k tomu aby sa správne prisal-aby si dobre uchopil bradavku????? 😒

ssstanka
26. feb 2011

@vikuska. Mne v porodnici vraveli,ze mam mlieko ana dokrmenie ho vobec nechceli brat.To musel,chudacik plakat cely den a az vecer ho dokrmili. Ked ho kojim,citim ako sa mi nalievaju prsniky a naraz az mi mliecko tecie.Ale ked maly vytaha to co tecie akoby samo sa potom zacne zlostita trepotat ruckami a kopat nozkami ako keby mu neslo.Nevie sa poriadne prisat ked je nervozny,snazim sa ho upokojit a potom zas prilozit al uz sa ako keby nevedel prisat.Pri kojeni striedam obe prsniky. Niekedy sa kojime aj viac ako 45minut,inokedy len takych 15minut.

martina05
26. feb 2011

@annag Moja dcéra Vanda má takmer 11 mes. Od narodenia do 6 mes. a cca 2tt bola výlučne dojčená, neprikrmovaná, nemala dudel ani nikdy nepila z fľaše.Podľa pediatričky prospieva, má 8kg a 75cm. Od začiatku prikrmovania sme mali problémy, stále sa chce viac kojiť ako jesť. Odmieta jesť tuhú stavu aj keď nakrájanú na drobno alebo pretalčenú vidličkou. Jediné čo akceptuje je detská piškóta Nestlé, ktorú si drží v rúčke a chrúme /máme už 8 zubov/. Do pol roka prespala takmer celú noc, budila sa 1, veľmi zriedka 2x, spala v postieľke, teraz spí iba pri mne a budí sa aj 3-4 razy.. Náš jedálniček pozostáva z kojenia 3-4 razy denne, desiata ..pár lyžičiek ovocie, obed, pár lyžičiek zeleninovomäsovej kaše, olovrant je obdobný ako desiata a večer kaša...
Moja otázka je asi zvláštna...ale je to normálne?? Nemám neakceptovanie tuhej stravy chápať ako následok podľa niektorých "pridlhého" výlučného dojčenia?? Dcéra je zdravá, ja som spokojná, naprik tomu, že kojenie je pre mňa taraz najmä v noci niekedy vyčerpávajúce... Ďalšia otázka je postačí mlieko pre 11 mes. dieťa alebo je vhodné podávať aj iné tekutiny?? Čaje dcéra odmieta úplne, max. prevarenú vodu a s fľaškou sa viac hrá ako pije... A posledná otázka..ako udržať produkciu mlieka?? Pijem čaje, dojčím... a desím sa pomyslenia, že by mlieko chýbalo, lebo fakt neviem čo by potom Vanda jedla.... ☹
ďakujem za názory , rady a posterhy....

estterka
26. feb 2011

@annag dakujem,perfektna si🙂 tolko rozmyslam,ako jej poradit 😔 ale ako je to v pripade,ze sa babtko nedostane k dvorcu? pisla si,ze to je dolezite pri spravnom prisati,ze stlaca dvorec.

hobit
26. feb 2011

ahojte, prosim vas o radu...uz tyzden sa trapime s chripkou, chora som ja aj maly, co sa u mna prejavilo znizenou produkciou mliecka...pijem vela tekutin, casto prikladam, beriem homeopatika...co mam este vyskysat aby bolo mliecka opat dost? velmi mi zalezi na tom, aby som este maleho dojcila...dakujem za rady

fialka12
26. feb 2011

@annag Presne ako píšete mam aj ragady, jeden prsník je v pohode je tam iba taka malička ragáda a myslím že už sa to čoskoro zahojí, no na tom pravom je to o dost horšie. V nemocnici mi vraveli že prikladám správne, no ale aj tak sa to objavilo. Chcem sa spýtat kojím aj z prsníka postihnutého aj ragádami ale je to dost zle, vyzera to ako keby som tam mala aj hnis je to asi tým že sa mi tam tvorí chrasta. Možno je to zlá otázka ale vzdy ked sa mi niekedy spravila nejaka ranka tak som na to použila 100% aloe vera krém, ktorý mi to pekne stiahol, ale neviem či by bol dorbýr nápad to použit aj na bradavku a pred kojením zmyt?Nemám ten prsník na chvilku odstavit a iba odstriekavat, bolest sa da vydržat len neviem či sa to nezhorší.
Je lepšie prikladat babatko jazykom na tej strane kde su ragády , lebo neviem kde je vačší tlak či na podnebí alebo na jazyku dietatka. Alebo by som mala vyskusat nasadky na bradavky? Tolko otázok ale tak možno budete mat čas mi odpovedat.
Vopred dakujem.
Jana

akire33
26. feb 2011

@annag no mala tak pije prevazne cez den, este sa k tomu pridalo aj to ze sa napije odtrhne od prsnika zasa sa napije a dookola k tomu sa obcas napne a kope nozickami... v noci mi to nerobi alebo len zriedka... co sa tyka polohy pri dojceni striedam v podstate tie iste dookola v lahu, sede, futbalova .... nechavam ju casto dudlat tak neviem ci robim dobre ci nie.

strapco13
26. feb 2011

@lusi26 myslim, ze by bolo najlepsie skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou..najlepsie aby ti niekto ukazal spravne prilozenie a prisatie nazivo
skus si tu najst nejaku zo svojho okolia 😉..je to najlepsie riesenie..osobny kontakt
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

strapco13
26. feb 2011

@hobit najlepsie je caste prikladanie baba, nech to roztaha 😉
ale su bylinky, ktore by mohli zabrat http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

strapco13
26. feb 2011

@martina05 ked dieta odmieta prikrmy, tak kojit kojit, kojit ..odmietanie prikrmov nie je dosledok kojenia 😉 http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...
ale pises, ze ked si to drzi v ruke, tak papa..tak jej davaj kusky zeleniny, ovocia tak..su deti, ktore proste lyzickou jest nebudu..lebo chcu papat same..nechaj ju hrat sa stym ..ono dokonca tento sposob prikrmovania ma aj svoj nazov 😉
co sa tyka inych tekutin..v podsate ponukat mozes uz, najlepsie cista vodicka..kolko vypije, tolko vypije 😉
ako si udrzat laktaciu...kojit na poziadanie, casto prikladat...plus kukni http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

hobit
26. feb 2011

@strapco13 dakujem, mam aj feniklovu silicu, ako sa ma spravne uzivat? laktacne caje som musela vylucit, lebo som zistila, ze bez nich maleho ovela menej trapia prdiky, ktore ho fakt dost vyrazne trapili...a ten koncentrat senovky kupim kde, prosim ta?

strapco13
26. feb 2011

@hobit vacsinou dostat v bylinkarnach, cajovniach, skus sa spytat nejakej laktacnej od vas, kde v okoli sa da zohnat
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

hobit
26. feb 2011

@strapco13 skusim, dakujem....ja som uz senovku mala, ale hrozne mi nechuti, tak by som radsej tabletky...

strapco13
26. feb 2011

@hobit kukla som do svojich starsich sprav..asi tyzden dozadu jedna laktacna z kosic pisala, ze u je senovka aj v tabletkach, ze sa da objednat cez www.adonai.sk cena 1 kapsule senovky vychadza na 0,08eura, t.j. za 100 kapsul je cena 8eur. Lekaren posle v pripade zaujmu senovku na ktorekolvek miesto v SR, v tom pripade treba ratat s pripocitanim postovneho podla cennika posty - posielaju to na dobierku.
Doporucene denne davkovanie je 3x3kapsule - podla toho sa mamicky mozu orientovat pri kupovani ci objednavani.
a ked si skusala prasok..zabral?

hobit
26. feb 2011

@strapco13 pozriem to...to som mala len jedno vrecusko kupene na radu laktacnej este z porodnice...a ta feniklova silica sa, prosim ta, ako spravne uziva?

strapco13
26. feb 2011

@hobit ta senovka..niektore maminy ju jedia takj, ze si ju zmiesaju s troskou tekutiny na hustu kasu, tu dennu davku..vytvoria take male gulicky asi ako vacsi hrasok a tie potom hltaju..viem je to hnusna chut 😅
na tu silicu sa musim spytat..dam vediet, ked mi odpovedia 😉

hobit
26. feb 2011

@strapco13 ok, dakujem este raz, objednam si tie tabletky asi 🙂

shira_
26. feb 2011

@vikuska. dakujem, cievky nebude zatiaľ treba, je to lepšie, ruka menej bolí a s manželom sme sa lepšie zohrali čo sa týka priloženia... teraz večer sa nám podarila celkom fajn poloha, malý sa pekne napil, podudkal a zaspal, mala som ho pol hodinu na sebe. je to celkom úspech, lebo neviem zasiahnuť do dojčenia- na začiatku priškrtiť tok mliečka, nakonci zase postláčať, ani opraviť polohu prípadne prisatie, ked treba. takže je to skor také samoprisatie a samoobsluha 😀 mení sa čas dojčenia, frekvencia a spokojnosť malého 😒 dnes som si ho trochu ponosila v manduce. kontakt s ním mi hrozne chýba 😒 až teraz si to uvedomujem..
@annag futbalová poloha sa síce na ľavej strane nevydarila lebo zasádrovaná ruka zavadzia 😝 ale hrče sa sami popravili, už nebolia a snažili sme sa aspoň častejšie prikladať 🙂

strapco13
26. feb 2011

@hobit ta silica
3 krát denne 2 kvapky,

pozor, je toxická, a nesmie ju vypiť dieťa - naraz nie viac než je odporúčané dávkovanie, môže spôsobiť problémy s dýchaním, pre dieťa je vysoko toxická -

hobit
27. feb 2011

@strapco13 preboha, toxicka??? doteraz som uzivala 2x denne 2 kvapky...

martina05
27. feb 2011

@strapco13 vďaka za rady...

kosta123
27. feb 2011

Baby ja už som zúfala neviem čo s malou,v noci je aj 5-6 krát na mne pricucnutá,ale ona ma berie aj ako cumeľ,papá tak 2-3 minuty a potom koniec,buď sa ešte drží alebo sa otočí na druhú stranu a nehrozí ju dať naspäť do postieľky,to sa zobudí a začne plakať,,,ponúkala som aj cumeľ-nechcela / no keď bola malá jej to nevadilo/,skúsila som aj čaj ale to sú len revy a revy dokiaľ jej nedám cicík 😖 som nevyspaná,lebo som stále každé 1,5-2 hod.hore a ešte keď je medzi nami no konečná. 😒 Nemáte s tým skúsenosti?? ako odvyknúť aby som bola jej cumeľ???

pata31
27. feb 2011

@kosta123 my mame 14 mesiacov a stale takto fungujeme...a mala spi s nami v noci, ma samoohsluhu...ja to neriesim, lebo keby som ju mala prekladat do postielky, tak to by som sa ozaj nevyspala...a aj o krize by som prisla 😝
a cumel mi mala nikdy nechcela... 😉

prsky
27. feb 2011

@kosta123 ved sa sprava ako kazde normalne dieta - chce byt pri mamine. deti maju fazy lahkeho spanku castejsie ako dospely a tak sa budia a overuju, ci je vsetko ok. existuje vela teorii, ako pristupovat k detskemu spanku, bud si pocitas, s niektorou sa stotoznis, prisposobis potrebam svojho dietata a budes ju DOSLEDNE praktizovat, alebo sa zamyslis a vcitis do svojho dietata a nieco si vymyslis 😉 . mne blizke je to, co pise annag na svojej stranke, pripadne sa mi co-to pozdava z prekopovej:

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...

zhrnutie prekopovej: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/bihan/clanok...

silvika18
27. feb 2011

ahojte dievčatá, nevie mi niektorá z vás poradiť nejaký dobrý a hlavne rýchly recept na popraskané a krvavé bradavky? vrelá vďaka

strapco13
27. feb 2011

@hobit toxicka je pre deti, cize im sa to nema dat vobec, ty uzivat mozes, ale opatrne..ale su lepsie veci na zvysenie laktacie
este mi odpisala jedna laktacna poradkyna...skopcim ti jej spravu:
Ahojki, ja by som bola pri tej silici opatrná. JE síce na zvýšenie tvorbymlieka, ale na druhej strane je silne toxická, kontraidndikovaná v tehotenstve a podľa niektorých aromaterapeutov aj pri dojčení. Najmä tedavnútorne. NIektoré ju dokoncca neodorúčajú deťom až do 6 rokov, keďže sapo nej vyskytol značný nárast epileptických záchvatov aebo nezvyčajnách kŕčov u detí.
My sme sa na aromaterapií učili, že v prípade potreby sa teda radšej môže používať do prsného oleja na masáž, na zábaly prsníka pri mastitíde, /nie na bradavku/ a na masírovanie bruška - ale tu treba dodrať veľmi nízke dávkovanie. Tiež na masáž ďasienok pri raste zúbkov - ale ZVONKA na tváričke - nikdy nie zvnútra. Pri dospelých s môže priamo na ďasná, ale trochu zriedený v nosnom oleji.
Tu je receptík na zábal pri mastitíde alebo zníženej tvorbe mlieka : Poskladanú gázu namáčame do zmesy rastlinného napr. sezamového oleja a feniklu. NA jednu pol.lyžicu oleja môžeme dať 5-10 kvapiek feniklu.

Rôzne skúsenosti s feniklovým olejom môžu byť spôsobené aj tým, že každá firma ponúka trošku iné zloženie oleja aj podľa krajiny pôvodu aj podľa iných kritérií, tiež na ludí pôsobia éterické oleje rôzne. Aj len pri použití na pokožku sa robí test individuálnej znášanlivosti.
TAkže ja by som jej radšej odporučila senovku a benedikt :D A fenkel len na obklady alebo na čaj ...