Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuz11
5. mar 2009

Ahoj Annag,
chcela by som sa Ti podakovat aj v tejto teme ze Ta tu mame, vdaka Tebe som Alexa nezacala liecit z niecoho co vobec nema 😉 bez vojich rad by som urcite neboal na druhej a tretej konzultacii a nikdy by som nezistila pravdu, snad dvaj aco sa trafili na presnu diagnozu Ib svedci o tom ze pani DR. sa mylila a z IIc 🤐

dakujem za vsetky rady 😉 vdaka Tebe stale pekne dojcim a konecne sa to upravilo ze co dojcenei to jedno prso 😉
a maly mal dnes v poradni uz 5450g co je za posledny mesiac narast o 850g 😀

pastuska
5. mar 2009

Annag, taká od veci otázka. Myslíš si, že malý môže jesť chleba, ak je tam droždie? Ako alergik na bkm neviem. Či mám len skúšať, čo mu robí zle? Ale zas, keď ho bude bolieť len bruško, nezistím to...tak neviem, že čo mám urobiť. Či mu dávať chlebík, či nie. Ja si pečiem doma zo špaldovej múky, ale tam ide zasa acidko...takže už ani ja ho nejem, keďže kojím. Len ma zaujíma, čo ty na to. Ďakujem.

annag
5. mar 2009

zuzi, to som veľmi rada 😵 , krásne pribral a tá ortopédia je ozaj smiech cez slzy, ako celé zdravotníctvo

annag
5. mar 2009

pastuska, myslím si, že pri droždí sa o alergiu nemusíš obávať - kvasnice sa vyrábajú z cukrovej repy, môžeš vyskúšať chlieb bez acidka či mlieka, len z vody

pastuska
5. mar 2009

Ok, no vieš, ja z domu zvyknutá, že droždie sa mieša v mlieku...preto sa pýtam.
A ja teda radšej všetko vysadím, ak je šanca, že to zmizne.

martinex
5. mar 2009

dievcata neviete mi nieco poradit na opuchnute nohy? dnes som si vsimla,ze sa mi straaaasne naliali a uz nemam kotniky 😒

annag
5. mar 2009

martinex, ak sa Ti naliali strašne a budú opuchnuté stále rovnako tak to treba určite riešiť s lekárom, ak Ti budú v noci odpúchať, tak je to viacmenej bežné a príliš si nepomôžeš , iba vyložiť hore, pocvičiť s nimi , pomasírovať ... 😒

annag
5. mar 2009

pastuska, pečieš v pekárni?
kvások nemusí byť miešaný s mliekom, stačí cukor a voda, napr. obyčajné rožky sú bez mlieka

rony253
6. mar 2009

Ahoj annag,
tak ti ja idem zvestovat pozitivnu spravu. Uz 6 dni prikrmujeme, 3 dni bola mrkva a tri dni mrkva zemiak, vcera uz spraskala vsetko bez vypluvania, velmi jej to chutilo a predstav si papa uz aj z prsnika, to je snad zazrak, asi vazne potreboval zmenu.
Nechcem jej tych prikrmov davat vela, lebo predsa papa MM a nema ukonceny 6. mesiac, ale vcera som jej dala do takeho maleho hrnceka za dva centimetre tej papy, a zjedla vsetko a este by si dala, no uz ked v pohariku nebolo hoci som mala namixovane zacala plackat, tak som ju dokojila.
Neviem kolko jej toho mozem dat, ale ked jej chuti, tak asi mozem pokial uz ona nechce.
Len som ti chcela dat vediet.papa

annag
6. mar 2009

rony, chvalabohu 🙂 , jedna plná dávka by mala byť cca 150-200g, držte sa a žiadne bojkoty Vám prajem 🙂

mami.sk
6. mar 2009

ahoj annag,
ak by si mala trochu času mohla by si mi poradiť?
v júni by som mala nastúpiť po pol roku MD do práce a na RD by mal nastúpiť manžel. Kedže od pôrodu krásne, bez akýchkoľvek problémov kojím a mám dosť mliečka chcela by som pokračovať aj keď nastúpim do práce. 🙂 Neviem ale čo by bolo najlepšie. Či naďalej len dojčiť /odsávať mliečko a manžel bude dávať lyžičkou alebo striekačkou/, alebo začať prvé príkrmy ešte skôr ako pred ukončeným 6. mesiacom a dojčiť len ráno, večer a v noci? / Terezka bude mať na začiatku júna niečo vyše 5 mesiacov/.
Som však alergička a chcela by som plne dojčiť čo najdlhšie ak by to bolo možné 🙂
Druhá vec je že už manžel skúšal dať malej odsaté mliečko keď som musela odísť na pár hodín z domu a nedopadlo to veľmi dobre ☹ vypila len 20 ml cez striekačku a viac nič. Potom si počkala na prsíčko 😀 Fľašku sme skúšali 2x a tiež nez úspechu 😉
A ako je to u bábetiek okolo 5. mesiaca? Koľko ml mliečka denne vypijú?
Teraz dojčím asi 6-7 krát denne

ďakujem veľmi pekne za ochotu a čas 😉

smejko1
6. mar 2009

ahoj annag, ja by som Ta chcela poprosit o radu ohladne stravovania popri kojeni...... uz mi lezie krkom moje jedlo dokola to iste....... jem nekorenene veci a striedam rybu a kura.... ryzu zemiaky a zo zeleniny si dovolim osupanu uhorku a z ovocia osupane jablko prip., hrusku......

rada by som jedla napr. kecup, paradajky, mozno pila ananasovy dzus..... ale kedze su to alergeny tak sa bojim, tiez pijem mlieko a rada by som si ho sladila medom........ tak sa chcem popytat, ze maly uz bude mat 4 mesiaciky, ci mozem zacat nieco z toho papat tak aby som mu neuskodila........ ja som alergicka a nerada by som to na neho preniesla.....

a tiez ako viem, ze mu dana potravina nerobi dobre? ked nieco zjem napr. o 6stej rano....... kedy to ma v mlieku? a kedy vidim reakciu?

ak si to uz niekde pisala, prosim Ta o link.

velmi pekne dakujem....... lebo som zufala, vsade pisu o strave v tehotenstve, potom o prikrmoch....... ale ohladne jedla pri kojeni citam len same zakazy, ale ziadne odporucaia, alebo recpty co by som mohla......

ozaj a tuniak v konzerve sa moze? a tiez mam neskutocnu chut na horalku ale su tam arasidy tak odolavam..... myslis, ze uz aj jedna horalka moze uskodit??

rony253
6. mar 2009

Ahoj Smejko, ja nie som annag, ale som tym vsetkym tak ako ty presla, uz mi tiez islo hore krkom to iste co som jedla. Ked uz mala Sara 4 mesiace (teraz ma 5mes. a 1 týžden), zacala som pomalicky pridavat aj ine jedla. Napr.: dala som si polku paradaky, na druhy den trosku papriky, uhorku jem asi len 2 tyždne a jedla som korenovu zeleninu napriklad v zeleninovej polievke, alebo som si urobila dudenu brokolicu, ale vsetko pomalicky a postupne a nie naraz, aby som videla na malej reakciu, nic jej nebolo z nicoho čo som zjedla ale aj tak davam pozor. Orechy moc nejem, ale na vianoce som zjedla zopar arasidov, a tiez jej nic nebolo a to mala 3 mes. vsetko v medziach normy. Ja som tiez alergička, ale nie na potraviny ale na pele a prachy a zajaciu srst a srst morskych prasiat, minuleho roku mi robili testy, ale na potraviny nie.
Uz som si dala aj 1/4 pomaranca, jem aj kiwi, jablko, hrusku ale to len olupanu vraj hruska nafukuje.
Ja by som ti poradila jest pomalicky vsetko zaradom,okrem strukovin ja ich teda nejem, ale mala by som zacat, kapustu zjem len trosku a to bielu.
Skus, pomlalicky pridavat, uz som jedla aj bravcove kare. Aj som varila ryžu kde bolo trosku hrasku a kukurice, tak musis pomaly, a uvidis ako reaguje. tak sa drz

annag
6. mar 2009

smejko, ako píše rony, treba po troške skúšať aj jesť skoro všetko - teda zješ niečo podozrivé, do 6 hodín by si mala vidieť či sa to na dieťatku prejaví, ja odporúčam počkať 24 hodín, aby si si bola 100% istá. Ak sa nič nestane, pokojne tú potravinu jedz ďalej. Ako sa alergia najčastejšie prejaví - na stolici - môže zmeniť farbu i vzhľad, môže bolieť bruško, mať koliku, môže sa vysypať - na líčkach i po celom tele.

Ja jem prakticky všetko, zatiaľ zle reagovala iba na arašidy a na varené víno 🤐 . Ale kapustu, kel, kysnuté pečivo, koreňovú zeleninu, hrážok, fazuľu, bežné ovocie i ananás, všetko jem. Malé množstvo alergénu pre bábetko nevadí, ak zješ alergén, tak sa najskôr stretne s Tvojim imunitným systémom, ten vytvorí protilátky. Takže do MM vojde síce časť alergénov , ale spolu s protilátkami a to vedie k lepšej tolerancii. Práve malé množstvo alergénov pomáha deťom vybudovať si odolný, silný imunitný systém. Preto sa odporúča ja zavádzanie tuhej stravy popri dojčení. Takto si dieťa buduje aj imunitu voči mikróbom - stretáva sa s nesterilným prostredím, s ochoreniami, prekoná ich a vytvorí si odolnosť, imunitu. Takže nemaj strach, väčšinou ide o fámy, čo sa nesmie jesť, ale dovolené je vlastne všetko, čo bábo toleruje. Dobrú chuť 🙂

annag
6. mar 2009

mami, myslím, že to v pohode zvládneš, zvládneš u 5 mesačného bábetka. Keby si nebola alergička, tak poviem, daj už príkrmy, ale keďže si, tak by bolo fajn ešte pár týždňov vydržať. Vôbec ju nemusíš učiť na fľašu či striekačku. Stačí pohárik, z toho dokáže piť už novorodenec. Len sa to musí naučiť.

- ako to ide z pohárika: (pozri aj môj album)
-posaď si malú do lona, jednu ruku maj pod jej ramenom a krkom
-vezmi si malý pohárik s tenkou oblou stenou
- polož okraj pohárika na spodnú peru
- priblíž mliečko k spodnej pere tak, aby si ju naberala ako mačiatko jazýčkom, lebo ak ju vleješ, tak sa zakucká, až postupne si dokáže vziať viac
- hladina mliečka musí byť spočiatku stále vysoká , kým sa nenaučí piť

-takýto tréning by nemusel poškodiť dojčenie, ale kým nemusíš, neuč ju, stačí tak dva týždne pred nástupom do práce začať trénovať.

- ak budeš dojčiť veľa v noci a ráno i večer (do 3 hodín)r, tak prestávka vadiť nebude, ale v robote by bolo dobre si prsníky možno raz odsať. Mala by vypiť okolo litra v tom čase za 24 hodín

mami.sk
6. mar 2009

annag, ďakujem veľmi pekne 😉 si perfektná odborníčka 🙂
na pohárik som ani nepomyslela, super nápad 😉

pa

lulusy
6. mar 2009

ahoj anag, dakujeme za Tvoje rady 😵
Musim vsak napisat, ze stolica nam uplne zozelenela a pri prdkani nam isla zelena pena 😢 😢 😢 Vcera sme boli u dr. na vyter a dr. nam dala kvapky BioGaja su to probiotika na upravu crevnej flory, ja vsak neviem ci jej to mam davat 😖 pretoze vcera vecer aj dnes uz bola stolica zlta prazenickova, ale prdkanie mame este penove. Sestricka aj lekarka povedali, ze prave teraz sa babo cisti. Ale ja som uz z toho dost vystresovana, nie sme este ani zaockovani, pretoze pocas pobytu v nem. neboli ockovacie latky a tak na ockovanie ideme az 10.2.
Este sa vratim k tomu brusku a stolici, pocas spanku sa nam malicka dost puci, mravči, vystiera si brusko a sem tam si aj poplace ☹ Dnes v noci nam spala sice asi 5 hodin vkuse ale z toho len asi 1hod. vklude, potom nastal nepokojny spanok ako som ho uz opisala. Neviem ako jej pomoct, pri zaspavani ju otocim na bok a hladkam chrbatik, vtedy sa uspokoji a zaspinka. Ake este polohy su dobre pri boleni bruska? Lahnut na brusko ju nemozem dat, lebo to by sa zapierala ruckami a ona ma prasknutu lavu klucnu kost - co je dosledkom tazkeho porodu.
Je to kolika, co nasu malicku trapi?
Zo stravy som uz uplne vylucila jogurty a mlieko, syr si davam len na ranajky. Mozno to nam vadilo ...
Jem uz len celozrne pecivo, sunku, trochu syra, zaprazene polievocky, kurace maso s ryzou alebo zemiakmy a sem tam necokoladovy keksik. Bojim sa zjest nieco ine, aby som jej neublizila, ale na druhej strane sa tiez bojim, aby tym padom nebolo mliecko slabe ...
Vies mi este poradit anag?
Velka vdaka ! 😔

lulusy
6. mar 2009

Anag, este si sa ma pytala ze ci davame este nieco z flase, nedavame z flase nic ani ryzovy odvar, davame ho lyzickou, mala vie pekne papat z lyzicky 😉

A este nieco ohladom papania,
mala robi presne to, ze zacne papat hltavo, niekedy jej az tak zabehne, ze jej musim fuknut do tvaricky a pokracujeme dalej, vsetko to kojenie trva LEN 5-7 MINUT !!! potom uz zadriemkava, nezabera ani skrabkanie na usko, brnkanie na nostek, dam si ju potom odgrgnut a po odgrgnuti sa asi spamata, ze hop, ved som este hladna, tak opat jej dam. Druha doba kojenia je opat 5 minutova. Cize dokopy papa asi 10 min. Preto ma napadlo, ci nevypije len to predne mliecko a preto ma taku stolicu .... 😕 😕 😕 ???
Od kedy som si precitala tvoju odpoved tak robim to, ze stiskam cicik, tak uvidime ako sa nam bude darit. 😉

lulusy
6. mar 2009

ozaj este nieco, pokial nam vie pekne spinkat aj 5 hodin, mam ju budit na papanie? Cez den spi maximalne 4 hod. ale v noci, este ked sme nemali problem s bruskom tak nam urobila rekord 6,5 hod. je to dobre? mam ju budit v noci na papanie?
DAKUJEM

smejko1
6. mar 2009

annag a rony - dakujeeeeeeeeem, jezis ja sa asi od radosti pominiem.......keby som prave nekojila tak uz tu horalku jem 😉

maly ma vysypane trosku okolo liciek aj ked nejem nic, takze fakt neviem z coho,... ale myslim si, ze kedze dava vsetko do pusinky a nie vsetko je sterilne tak mozno z toho.......

takze este sa pre istotu opytam....... mozem si uz aj masko okorenit aj suchym cesnakom - jasne ze postupne a robit ho na cibule? a kedze dnes ochutnam horalku tak pockam 24 hodin a mozem skusit nieco ine? mnaaaaaaaaam
a este som si vsimla, ze maminky dievcatiek su odvaznejsie....... mam pocit, ze chlapci vsetko horsie zvladaju a tak ja napr. uz len z obavy aby ho nenafuklo jem chleba aj tyzden stary........ 😀

annag - varene vino 😀 😎 to ja az na buducu zimu 😉

lulusy - ja by som nebudila.......... ak by bola hladna tak ti da vediet a takto sa aspon nauci ze je nocka skor

annag
6. mar 2009

lulusy, presne tak, celý Tvoj problém je len v prednom mliečku, ryžový odvar okamžite zruš, pretože malá si ním naplní bruško na veľmi dlhý čas, potom zle a málo vyprázdňuje prsník, malá pije len predné mliečko, nemá potrebu papať častejšie, pretože škrob v nej zahustí mliečko.

Ryžový odvar nie ! Ryža je vlastne sacharid (zložitý cukor) , obsahuje takisto aj laktózu, teda presne ten istý cukor, ktorý je v prednom mliečku a ktorý spôsobuje maličkej problém. Teda Ty ryžovým odvarom malej ešte pridávaš ďalší cukor a ešte väčšie bolesti bruška ....

Celé dojčenie treba napraviť - malá by mala papať asi každé dve - tri hodiny, mala by papať dostatočne dlho a piť aj zadné mliečko. Máš pocit, že je mliečka veľmi veľa alebo skôr málo? Je prsník pred dojčením preplnený a po ňom je prázdnejší alebo úplne prázdny?

lulusy
6. mar 2009

anag dakujem za rychlu odpoved,
ryzovy odvar sme malej davali len 3 dni, piatok, sobota a nedela.
Mam mliecka vela, pred dojcenim je prsnik plny - tvrdy a ked dokojim, tak je mäkky, skusam este potom vytlacat mliecko a ide mi. Pred kojenim ked vyberiem prsnik, tak mi z neho uz samo tecie a strieka mliecko.
Tiez ma napadlo, ze ci pred kojenim z neho trosku neodstriekam - aby sa mala potom rychlejsie dopracovala k zadnemu mliecku.
Mam teda malu budit na kojenie? Momentalne mi spi od 15hod. ale uz sa pomaly prebudza, ideme sa kupkat a po kupkani budeme papat.
Anag a hovoria Ti nieco tie kvapky BioGaja, co som pisala vyssie? mam jej to davat alebo nie?

annag
6. mar 2009

lulusy,

máš veľa mliečka, takže musíme jeho tvorbu znížiť a bude dobre

- dojči dve dojčenia pravý prsník, dve dojčenia ľavý prsník ... jeden - dva dni , mala by sa tvorba mliečka znížiť, ak to nepomôže tak prejdeme na 3 x 3. Prsníky neodsávaj, i keď budeš mať prsníky na prasknutie, bude to trvať len jeden deň , odsaj max pár ml pred dojčením aby sa chytila - bude to náročná noc , možno aj zajtra, ale oplatí sa vydržať

- biogaja nedávaj, nič nepotrebuje, je zdravá, jediný problém je laktóza, ktorú nestačí spracovávať a ktorá jej spôsobuje v črievkach plynatosť a bolesť

-zatiaľ na dojčenie nebuď pokiaľ je prestávka do 4 hodín, neskôr aj dlhšie, ale zatiaľ sa snaž do 3-4 hodín dojčiť , aby bábetko dobre priberalo, s výnimkou dnešnej noci, keby ju hoci aj celú prespala a Ty by si vydržala neodsať, máme vyhraté , tvorba mliečka by sa veľmi znížila po takej noci

martina46
6. mar 2009

annag,
som rada, ze si mi svojim prispevkom potvrdila, co som aj ja robila - jedenie vsetkeho pocas kojenia-
jedla som vsetko a pozorovala samozrejme. s nicim sme nemali problem (raz sa vyhadzala, ale to je pre mna zahada, lebo prave v tych dnoch som nic "zle" nejedla)
o tych alergenoch, prechadzajucich do MM a vytvarani protilatok som pocula 1.x a je to skvela sprava a skusenost 🙂
vdaka 😉 😵

este otazocka, kolko si si dala vareneho vinka? 😀 🤐 😎
a anicka reagovala zle na vino alebo na prisady? nevies?

annag
6. mar 2009

martinka, no ako má mamičku tešiť dojčenie, ak je hladná a nemôže si dať to, čo má rada? strava a dojčenie je dosť veľký mýtus, podobne ako zúbky a choroba ...Anička zle reagovala na prísady, čisté jej nevadí 🤐 😀

smejko, bože, takto sa postiť - že cibuľa a cesnak - jasné, veď to povaríš, to je taká malá pravdepodobnosť , že by mu bolo zle a chlieb po týždni v jeho veku 😀

ps ... čítala som štúdiu o kolikách, jeden z vážnych dôvodov koliky u detí sú rodičia - ich nesprávne, neisté postupy, neskúsenosť, panika, obavy, strach o bábo, prekvapenie čo všetko s príchodom dieťatka súvisí, skrátka, rodičia "vytáčajú" svoje deti do nepríčetnosti 😅

martina46
6. mar 2009

annag 😀 tak super, ze problemove boli iba prisady 😀 🤐

skrecok
6. mar 2009

Annag, samozrejme ze chcem dlhsie dojcit ale bojim sa, ze ked zacnem prikrmovat, tak stratim mliecko. Maly uz 2.mesiac papa iba z jedneho prsnika pri jednom dojceni, z druheho prsnika uz nevladze. Vcera som odsala z druheho a odsala som iba ubohych 30 ml. Dojcenie mi trva coraz dlhsie 5-10 min a pritom casto aj zaspava, tak robim to co mas v albume - stlacam prsnik, aby dostal viacej mliecka ked prestane sat a ak neodmieta. Dojcim ho cez den kazdu hodinu az hodinu a pol a musi byt okolo relativne ticho, lebo vsetko ho rusi a prestane pokracovat (co niekedy sa neda) a v noci spi. Tazko ho zobudit...skusali sme to. ☹

annag
6. mar 2009

skrecok, do ip, aby som Ťa ustriehla 😉 🙂

rony253
6. mar 2009

Ahoj annag,
jedna otazka, preco v jednom clanku pisu, ze kojene deti maju zacat s prikrmami az od ukon. 6.mesiaca, vraj ked zacnem skor, zatazujem malej oblicky, ktore nie su dostatocne vyvinute, a to akoze deti na UM maju uz vyvinute alebo co?
ja uz neviem, nechcem malej ublizit, tak som teraz ostala v soku, ze jej ublizim tym, ze som zacala o viac ako dvadsat dni skor prikrmovat. budem jej davat len nejak malinko, len ta by toho uz pojedla dostatocne, no co mam teraz robit neviem, teraz asi skoncit s prikrmamy je hlupost. nevies mi nahodou poradit?
Stale tu clovek pozistuje nieco nove.
a ako pise skrecok, preco by sa prikrmovanim stratilo mliecko, ze ho uz nebudu chciet, alebo ako?
dakujem papa

annag
6. mar 2009

rony, vhodné je vydržať do pol roka, lebo orgány majú ideálnu šancu dozrieť a MM je stále dostatočne výživné na to, aby uspokojilo nároky hoci aj rýchlo rastúceho bábetka, no pár dní hore dole, keby príkrm vypľúvala, odmietala, nedokázala prehĺtať, bolelo ju bruško, ale jej chutí, neublížiš jej, pokiaľ to budeš robiť s citom a postupne

- obdobie čisto mliečnej výživy, kedy by dieťa určite nič nemalo okrem mlieka poznať sú prvé 4 mesiace, potom nastáva obdobie prechodné a to môže začať individuálne - ak je dieťa na UM skôr, aj je dieťa na MM neskôr. Teda do 6 mesiacov hovoríme o ideálnom postupe, no ublíženie na zdraví pre 20 dní by bolo silné slovo. Riešila si tým situáciu, pri ktorej hrozil akútny úbytok mliečka a definitívne odmietanie prsníka. Myslím, že predčasné príkrmy sú v tomto prípade oveľa menšie zlo než úplné odstavenie 😉 🙂

- prikrmovaním sa znižuje počet dojčení, lebo mliečnu dávku nahradíš príkrmom, teda logicky sa začne vytvárať menej mliečka minimálne o tú dávku. No vytvárať sa ho začne ešte o trošku menej, lebo prsníky sa budú menej často vyprázdňovať a hladina prolaktínu klesne, pri normálnej tvorbe mliečka to nepocítiš, no skrecok je v inej situácii - ešte pred príkrmami sa jej tvorí menej mliečka než by sa malo, teda po príkrmoch ho môže byť až príliš málo.