Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabika7706
31. mar 2011

@minewka no zial...na Sacu a setricky a ich ochotu tam som nic dobre nepocula 😒 popros ich, aby Ti malinku pomohli prikladat, prip. skusaj samozrejme aj sama, ak zvladas. A tu uzdicku ak treba, nech strihnu, ved to je par sekund.
A, samozrejme, blahozelam k dcerke.

gabika7706
31. mar 2011

@minewka hlavne im nedovol, aby malej davali UM, kedze sa neprisava, je dost mozne, ze je nakrmena ....

minewka
31. mar 2011

@gabika7706 dik zavolam

piacere
1. apr 2011

@minewka strihnutie uzdičky si vybojuj. Môj malý sa tiež neprisával... potom si ju mladý lekár (rodila som v Šaci) všimol a hneď mu ju strihli... tak nechápem, že robia drahoty... 😕

ladywitch26
1. apr 2011

@minewka sprav s nimi bordel, nech okamzite prestrihnu tu uzdicku. ja som rodila v irsku, kde o tom nemaju ani sajnu a mala som to stastie, ze som mala strasne vela mlieka, takze maly sa prakticky ani nemusel prisat, jemu to same tiekto do pusy.akurat po par tyzdnoch zacalo byt krmenie u nas boj, maly stale krical, pustal sa, zle sa mu prisavalo. a tu v okoli to prestrihnutie nebol schopny urobit ziadny lekar. moja obvodna nas dala objednat do nemocnice na plastiku, kde nam dali termin na august 2011 !!!! to uz by som o kojeni mohla len snivat. a nejde len o to,ze si babo nemoze vytiahnut mliecko, ono sa bude snazit vsetkymi moznymi sposobmi, a nakoniec sa mu to podari, len aku bolest si pri tom uzijes...ono ked totizto nemoze poriadne sat, tak zacne ako keby hryzt dasnami. ☹
ja som nakoniec kontaktovala ligu na podporu dojcenia a ti mi nasli doktora 150km od nas a stalo nas to 120e!!! ale vykaslat sa na peniaze, hlavne, ze maly odvtedy spokojne papka 😉

ludka78
1. apr 2011

@gabika7706 a ine dievcata....do Šace ani do Starej nemocnice, na osobné návštevy poradkyne nepúšťajú....musíte si ich viac žiadať, aby to dovolili...
ja by som na vašom mieste tam ani nešla rodiť! Najdôležitejšia je práve starostlivosť po pôrode, odrodí vás fakt hocikto, ale kvalitne poradiť vám vedia jedine v Novej nemocnici, kde Dr.Kušnierová aj Dr.Kočanová majú kurz na poradkyne, je tam laktačná sestra s kurzom+ 3 nové sestry s kurzom! Napravia dojčenie, či vás dajú do priečnej polohy....nie je všetko len pôrodnica....ale po pôrode je to to najdôležitejšie ako vám vedia poradiť! Mnohé si to neuvedomujú, čo je ozaj škoda.

ludka78
1. apr 2011

dokonca ak si neželáte, tak vám nebudú bábätko odpichovať na bilirubín....
plus ako mnohé viete, v Novej na pôrodnici, dovolia kontakt koža na kožu počas prvých dvoch hodín po pôrode! vtedy sa vybuduje materinský inštinkt, tak veľmi potrebný. A s uzdičkou nemajú problém tiež hocikedy, aj milimeter vie urobiť zázraky.

zfidorka
1. apr 2011

@ludka78 o tom, ze povolia kontakt koza na kozu som nevedela ☹ najblizsie si ho uz budem ziadat... mne doniesli malu az po hodine zabalenu ako eskimak...

leelo
1. apr 2011

@zfidorka ja stale nechapem, preco si toto treba ziadat 😕 😕 😕 ked su BFH, tak inak to robit ani nemozu, ved je to 1 z 10 bodov BFHI!

@ludka78 haha, ze nepovolia navstevu laktacnej 😀 akoze aby sa mamickam prilis neulahcil zivot a nie ze budu dokonca dojcit! 🙄 🙄

zfidorka
1. apr 2011

@ludka78 ked som si malu chcela prilozit, tak ma sprdli, ze mam nepohnuto lezat a navyse sestricka co ju doniesla skonstatovala ze mam ploche bradavky a budem musiet dojcit cez klobuciky... 😒
nastastie som bola predtym na kurze, takze som jej neverila, ked mi rano malu priniesli na izbu, tak sa pekne prisala a klobuciky ma nikdy ani len nenapadlo pouzit...
a tiez suhlasim, dr. kusnierova ma v dojceni velmi povzbudzovala 🙂

piacere
1. apr 2011

@ludka78 a ako prídu na to, že je to laktačná a nie moja super kámoška, ktorá prišla za mnou na návštevu? 😅

zfidorka
1. apr 2011

@leelo no ja som cakala ze mi ju daju sami... a ked to tak nebolo, tak som nejako nemala silu bojovat... ☹

leelo
1. apr 2011

@zfidorka jasne, ze nemas silu. mas co robit sama so sebou. na to je tam personal, maju vediet, co je ich ulohou.

a dalsi z 10 bodov BFHI - o zasadach ma vediet komplet cely personal, to nejde tak, ze sestricka klobucikuje a dr. kusnierikova povzbudzuje.

zfidorka
1. apr 2011

@leelo BHFI v praxi na slovensku... smutne...

gabika7706
1. apr 2011

@zfidorka neviem, ci je Saca BFH, kamoske sestricky povedali, ze urcite treba kojit kazde 3 hodiny a max 10 minut 1 prsnik, inak si s nou maly bude robit co chce a kedze sa narodil velky (to, ze ona sama je dost urastena a vysoka si asi nevsimli) tak nech kazde druhe kojenie nahradi cajom alebo vodou, aby nebol tucny....

gabika7706
1. apr 2011

@ludka78 to potvrdzujem a viem porovnat, keby som mala taku pomoc na zaciatku aj s Katkou ako teraz s Martinom, to dojcenie mohlo inak dopadnut 😔 Ale s Martinkom mi p. Janosikova velmi velmi pomohla a pomahala, preto ja kazdej kamoske aj tu maminkam odporucam Novu nemocnicu. Lebo v Saci je mozno krajsie prostredie ale personal...

bubelko
1. apr 2011

a kontroluje vobec niekto, ci nemocnica, ktora dostala certifikat bfh splna podmienky? da sa to niekde hlasit, ze nesplna? to by mozno pomohlo, zeby sa nemocnice zacali viac snazit, ak maju za to peniaze, o ktore by stratou certifikatu prisli? 😕 😕 😕

piacere
1. apr 2011

@gabika7706 no myslím, že Šaca BFH je... papierovo... ale prístupom určite nie. Ja som sa v pôrodnici trápila s kojením sama. Každá sestrička, ktorá vkročila do izby mi tvrdila niečo iné. Žiadna neporadila, nepomohla, mnohé len zazerali od dverí ako keby som mala vši 😅 Malý sa nevedel prisať, bol hladný, ja mlieka na rozdávanie... deň pred odchodom ma od zápalu prsníkov ušetrila jedna jediná sestrička... škoda, že som na ňu natrafila až vo finále....

stvura
1. apr 2011

@bubelko to podla mna asi nikdy nebude, pretoze je hlavny problem v sestrickach a tych je nedostatok, takze ak by vyhodili tie co nedodrziavaju principy BFH, resp. s nimi nesuhlasia, tak by asi nemocnice zostali poloprazdne.

bubelko
1. apr 2011

@stvura dik za objasnenie. neviem, presne ako to funguje, ale v podstate ak nemocnica nesplna pravidla a mamicky - a je ich urcite dost - sa budu stazovat na spravnom mieste, tak ak nemocnica dostava vdaka istemu certifikatu dotacie, tak by one mohla prist, ci nie? sestricky nemusia vyhadzovat, len spravne instruovat, ze co moze hrozit. ale som laik a nevidim do toho, ako to funguje. okrem toho, tu maju nemocnice prave opacny problem 😉

gabika7706
1. apr 2011

@piacere tu http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=poro... dokonca pisu, ze maju na oddeleni tri laktacne poradkyne s certifikatom. Tak neviem, ale presne to, co aj Ty pises mi tvrdili vsetky kamosky, od dveri, ci je vsetko OK a ked sa kamoska dozadovala pomoci, "len skusajte, to pojde" ... Mne sa pred 5 rokmi aspon snazili v Novej pomoct, prikladali, ale Katka sa nechcela ani za ten svet prisat, dnes uz viem, ze ju zrejme dokrmovali a o prisatie ona tym padom uz nemala zaujem ☹ (este na vysvetlenie, bola som po cisarskom, 3 dni vysoke horucky, v oboch rukach kanyly a infuzie...Velka noc, sestriciek pomenej...)

stvura
1. apr 2011

@bubelko no to je moj predpoklad, nakolko som sa stretla s personalom ktoremu absolutne nezalezalo na nejakej pomoci co sa tyka dojcenia, spravneho prikladania a podobne. Oba porody som mala v tej istej nemocnici s odstupom dvoch rokov a hoci som predpokladala ze to bude s odstupom casu lepsie, opak bol pravdou. Ani jedno dieta som nemala prilozene na hrud - co mi v oboch pripadoch odovodnili zelenou vodou, moj prvy porodny plan si nikto necital - kedze som rodila v nedelu nadranom o stvrtej a lekara ku mne museli budit...druhy porod som si uz ziadny nerobila, no mala som stastie na super porodnicku a porodila som do dvoch hodin po prichode.
Co sa tyka oddelenia sestonedelia, poznala ma asi cela zostava rodiciek ktore rodili koncom septembra, nakolko ja som bola ta, co odmietla svoje dieta prikrmovat a preberali ma vsetky sestricky (odmietla som prikrmovat UM a nejako sa s tym personal nestotoznil, lebo podla nich matka ma dieta ktore ma zltacku prikrmovat, hoci moje dieta neschudlo ani len 5 percent svojej porodnej vahy, vobec neplakalo, nebolo spave, pekne sa dojcilo) uplne verejne sa nado mnou pohorsovali. Musim povedat ze som bola naozaj stazovatelka - stazovala som sa na neustale kontrolne vazenia v absurdnom case, kupania deti po desiatej vecer, nechcela som aby mojemu dietatu dali cumel....no proste som bola podla mnohych sestriciek hnusna pacientka. Najviac ma vsak nahnevalo ked pri mne sestricka stala ze musim do svojho dietata naliat UM...nechcela som...odbehla za primarom a hned bolo zle...tak som ho naliala a dieta mi komplet vracalo a celu noc plakalo lebo ho bolelo brusko...
Ku koncu pobytu som napisala velmi negativne hodnotenie obstarlej sestricke, ktora sa netajila tym ze povazuje dojcenie po pol roku za absurditu (pocas pobytu som vonku pri navstevach dojcila aj svojho dvojrocneho syna), ze jej deti boli odchovane na UM a flaske. Viem ze urcite v BFH by takato osoba nemala co robit, no stale tam je...takze tolko asi k dotaznikom ktore sa vyplnaju, zrejme putuju rovno do kosa. Naco ich vobec mamicky vyplnaju? A knizocka ktora ma mamicku poucit o dojceni a ostatnych veciach sa jej dostava do ruky az ked ma prepustaciu spravu.

zfidorka
1. apr 2011

@gabika7706 ja som rodila v novej...

ludka78
1. apr 2011

@zfidorka este to nie je "standardom" to je smutne...ale je potrebne sa ozvat ze o tom vies ze sa to da...trosku prichytene, ale maminy, ktore boli na kurze tak o tom vedia, ze maju pravo si to pytat....kde si bola na kurze?
plus tie stare sestry z novorodeneckeho su fakt stara skola a nechcu sa ucit, ale mlade to vedia 🙂...nabuduce pytat si mlade....

zfidorka
1. apr 2011

@ludka78 nabuduce budem vediet... ja som vedela ze by to malo byt mozne, moja chyba ze som sa neozvala... ☹ to vies prvorodicka, som bola cela vyhuk co sa robi... hlavne ked sa personal tvaril na kazdu otazku ze co otravujem...
na kurz som chodila k M.Krupovej v ramci pripravy v MC Stonozka..

latvia
1. apr 2011

kopirujem

orlickaveronika

¨Holky ...po zanetu v prsu co jsem mela se mi dela malo mlicka,dokrmujeme sunarkem a už tak tyden kojime jen jednou denne a nekdy ani to ne,ale poradne jsem to nezkousela rozkojit ptz mam na kasu prasklou bradavku,..myslite ze to jeste rozkojime??

gabika7706
1. apr 2011

@zfidorka prepac, pomylila som si koment k prispevkom... 😉
Ja som rodila v novej a nemala som pocit, ze by som personal otravovala...ale je pravda, ze som si vystacila s laktacnou sestrou. Pri prvom porode pred 5 rokmi som sa ich ale naotravovala dost.

ladywitch26
1. apr 2011

no baby, ja ked citam tie vase hororove pribehy z novorodeneckeho, tak mna by na slovensko nedostal rodit nikto ☹
ja som obidvoch dostala okamzite na hrud, sice len na chvilocku, ale aj tych par minut sa rata. potom ich na vedlajsom stole prezreli, a o par minut, po porode placenty uz obidvaja spokojne cuckali. vazenie deticiek po krmeni tu ani neexistuje, vazi sa len tesne po porode a potom na 5ty den. akurat si mamicka zapisuje, kedy dietatko papalo a cca kolko minut a pocet precikanych plienok.
predvcerom sa svagrovi narodil druhy syn, vraj ledva stihol dobehnut, aby bol pri porode. zenu zaviezol do porodnice, poslali ho domov, lebo ze to bude dlho trvat a nakoniec mu volali, nech rychlo pride, ze sa to urychlilo. no neviem, podla mna otecko pri porode urobi najviac osohu prave v prvej faze. ani si neviem predstavit, ze by som sa trapila na izbe tych 14 hodin uplne sama a muza zavolali az ku koncu. baby, toto predsa nie je normalne. bojujte, aj keby mali vsetky sestricky aj doktori na cele s primarmi na vas kricat, ide o vas a vase deti.

bubelko
1. apr 2011

@stvura no ja viem, ze to nefunguje - to som sa dovtipila z tych ostatnych komentarov. len rozmyslam, ako to zlepsit. ale zjavne je este vela mamiciek natolko spokojnych, ze to neriesia alebo len ciastocne. a to potom sa tazko nieco nove presadzuje.

@ladywitch26 ja keby som ostala na slovensku, tak som dodnes bezdetna ☹ pretoze som trpela fobiou z lekarov. to iste spital. nic hnusnejsie som nevidela. mala som moznost vidiet psychiatriu antolsku a onkologiu haydukovu - katastrofa. a ten pristup je hanba. ked to porovnam s tym, co som zazila tu - a to som vseobecne poisteny pacient, bez akehokolvek standardu. bez zazmluvneneho lekara a podobne. jednoducho som sa prihlasila do nemocnice na porod, tam som potom chodila po termine na kontrolu, dohodli termin vyvolavania a bolo. prisal som na salu, to bola izba s wc (bez vane, nechcela som rodit do vody), polohovatelnou postelou a inymi pomockami, bol tam so mnou cely cas muz, dostal najest a mohol tam dokonca prespat. po vytlaceni som mala deti na hrudniku az kym mi ich kvoli placente nevzali. ale vratili mi ich vo vozicku neumyte, len v dupackach, bez perinky, ale s paplonikom. pri prvom mi maleho chodili davat na prsia vzdy ked zaplakal - ten bol prve dve noci na sesterni - ako jedine babatko, pretoze ja som si ho nemohla sama vziat z vozicka. to je podla mna bfh nemocnica. a preco to u nas nefunguje mi nie je jasne, kedze to podpisali. ale asi pokial sa mamicky stazovat nebudu, tak sa nic menit nebude. ved naco, spokojnost je tu 😖

leelo
1. apr 2011

@bubelko annag to tu uz niekolkokrat pisala, iked ta debata bola povacsine stopnuta adminom, takze jedine, co viem:
existuje komisia, ktora BFH udeluje a ta vzdy prizmuri oci, asi aj s tym, ze ved snad v praxi sa to nejako na dobre obrati... myslim, ze mamila ma svojich ludi v tejto komisii.
s udelenim plakety nemocnica dostane penazne toky od pampersu, co je partner unicefu pre BFH. na slovensku by ziadna porodnica bez tychto penazi neprezila. mohli by to rovno zabalit.
takze tak.
ja som sa aj najprv divila, ze na sk je kazda porodka BFH, v nemecku je ich teda pomenej, ale aj tie ne-BFH maju vsetky BFH zasady v malicku a dodrziavaju ich. aspon drvivu vacsinu a aspon z mojho pohladu, rodila som tiez v ne-BFH. v nemecku su asi taki pedanti, ze pokial to nemaju zmaknute na milion %, tak sa o plaketu uchadzaju az neskor. to mi pride ako dovod.

@stvura to je uplne desne, co pises. cize mas 2 moznosti: bud budes ticho a budes sa citit ako idiot, alebo sa ozves a budes sa citit tiez ako idiot. hlavne vsetko pre pohodlie rodicky!

mna strasne sokuje nazor zdravotnikov (aj lekarov, aj sestier), s ktorym sa stretavam obcas, ked pride rec na to, ze ako je to v nemecku. mnohi tvrdia, ze za tie peniaze by aj oni tak makali 😕 😕 😕 😕 😕
no tak co uz na toto povedat? tym priznavaju, ze byt mily, podat ruku, aj pomocnu a byt empaticky v ich silach je, ale VEDOME to nerobia???? toto je hroza predsa!

@orlickaveronika
napis priamo annag na jej novom diskusnom fore:
http://forum.dojcenie.eu/
alebo cez dotaznik na jej stranke:
http://dojcenie.wordpress.com/
rozkojit sa da, najlepsie pod dohladom lakt.poradkyne. problemy sa musia riesit pekne od najakutnejsieho. ak mas ragadu, prikladaj si maleho tak, aby mal postihnute miesto v kutiku ustociek. a napis annag, asap