Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

elinka27
4. apr 2011

@jaruska8 tazko ti opovedat na otazku kolko mliecka by malo papat take 9mesacne babo, kazde je ine, pri dojceni plati pravidlo ze treba dojcit intuitivne, cize na poziadanie,ale zasa aj to ze ponukat a nenutit, pokial ona sama nechce nedonutis ju dojcit sa.Trva to uz dlhsie,alebo to je len teraz za poslednych par dni?Moze to byt len prechodne, ani ty predsa nezjes kazdy den rovnako 😉 mozno ked sa na to prestanes sustredit tak sa to same napravi.Ci ma dostatok tekutin zistis podla plienok, ci su pocikane.A mne moja ked mam menzes takisto strajkuje obcas,mozno zmenou chuti,hormonov.
Co sa tyka laktacnych poradkyn ano tie uz su tu neni, ale MK v spolupraci s mamickami, ktore maju skusenosti vytvara laktacnu poradnu, je to este v rieseni, ale bude treba vyckat

gabika7706
4. apr 2011

@jaruska8 urcite je to len docasne, obcas takto strajkuje aj moj a to je teda ina prisavka 😉 Ak sa obavas, ze by bola dehydrovana ponukni jej trosku vody v pohari, ak som spravne pochopila, nepije ine len mm?

jaruska8
5. apr 2011

@elinka27
@gabika7706 No, po desiatej si už nedáva dosť často, hlavne, ke´d spapá veľa, ale napr. predvčerom si dala. No a po olovrante si zvykla dať, raz alebo dvakrát nechcela. V podstate mne príde celkom logické, že keď je plná, tak už nechce, len ma zaujíma, že či mám teda ponúkať po všetkých príkrmoch alebo nie. A pije výhradne len mliečko. 😉

myrka
5. apr 2011

ahojte, annag chcela by som poprosiť o radu, mám ročnú dcérku, ktorú stále dojčím ale už len ráno a večer, prípadne ešte v noci ak sa zobudí a žiada si. Len som začala s chudnutím, nakoľko som počas kojenia pribrala asi 9kg a už som sa cítila veľmi zle, ale za mesiac som schudla asi 8kg a ešte by som asi takých cca 10kg schudnúť chcela, len neviem čo s dojčením, nakoľko mliečka mám dostatok a malá mi UM úplne odmieta, ja by som ju rada ešte dojčila, nijako ma to neobmedzuje ani mi to neprekáža, len sa bojím či sa pri tom chudnutí neuvoľňujú napríklad toxíny do materského mliečka, cítim sa výborne, nemám nejaké radikálne diéty, len som úplne prestala jesť sladké, ktorého som jedla na tony a nevečeriam, len neviem či môžem aj dojčiť, prosím poradte čo robiť, nechcela by som sa vzdať ani chudnutia ani dojčenia.

bobocka
5. apr 2011

@myrka akoze 8kg za mesiac je trosku vela,nie? normalne mi skoro oci z jamiek vypadli ked som to citala! akoze dobre pre teba,no neviem co najvhodnejsie aj pre dieta.to co jes,ked si tak strasne rychlo zhodila?da sa chudnut,no treba chudnut racionalne,lebo nechcem ta strasit,ale tento tvoj navalovy ubytok proste krici jojo efekt! neverim,ze si telo tak rychlo zvykne na taky drasticky ubytok a ostane na znizenej vahe.potrebujes dodat istu nutricnu hodnitu do tela koli sebe a samozrejme aj koli mliecku.ak je to tak,ze si len prestala vecerat a nejes sladke,tak fuuuha,tych 8kg z tohto je neuveritelny vykon. ja osobne som to riesila minule,ze ci mozem cvicit a teda sa pri cviceni potit,ci sa s tym potom neuvolnuju do tela aj toxiny.bolo mi povedane,ze je to ok.ked som uz davnejsie pozerala damsky magazin,tak just riesili to,ze ked zeny po porode ostanu s kilami navyse a dojcia,tak ako sa tych kil maju zbavit a tam hovorili,ze tych 2-4kg za mesiac je este ok.neviem co by povedali na tych tvojich 8kg.fakt o tomto poznatky nemam,tak ti neviem povedat,ze ci to ohrozuje kvalitu mliecka alebo nie.ale som fakt zvedava co ti ine kocky na to odpisu.ja viem,ze sa blizi leto a ver mi,ze viem co je to sa nervacit s kilami navyse,ale taketo rapidne chudnutie je podla mna trosku moc.moze sa ti znicit kvaliat pleti(pokozky),mozu ti zacat vypadavat vlasy,... a hlavne toho jojo efektu by som sa ja bala.ale zas ak si tak zhodila len tym,ze nevecerias a nejes sladke a inak sa stravujes dobre,tak potom to mozno az take zle nie je.ja neviem.len tak laicky sa tu nad tym rozjimam 😀 ale som fakt zvedava co ti ine baby napisu. 🙂

kalifa28
5. apr 2011

@myrka ja by som to až tak dramaticky nevidela. 8 kg za mesiac je sice dost, ale ked je z čoho chudnut, neni problem... a ked vela piješ, stravuješ sa rozumne a pri tom aj tak chudneš, možeš si len gratulovat, že to ide tak lahučko... toxinov sa neobavaj 🙂

louisiana
5. apr 2011

ahojte, maminky co kojite, prosim o radu. moj syncek ma 3a pol mesiaca a uz asi 3 tyzdne papa na prsniku len 3 minuty. viac nechce, ked ho nutim a strkam mu prso do pusinky, tak ma hryzne 😠 . na poradni sme boli a za 3 tyzdne pribral 400gr, co nie je podla mna vela ale dr bola spokojna. syncek je plne kojeny, kojim ho cca kazde 2 hodinky, kedze tak malo pije. v noci sa budi aj 3x a prvy raz pije aj 10min.
mam silny spustaci reflex, takze kojim aj 3 koj z jedneho prsa. uz neviem co s nim, aby papal viac. ked ponuknem prsnik napr. po hodine, len ma uhryzne a zacne sa rozculovat ☹
poradte, co s nim, aby viac papal?

akdarka
5. apr 2011

@myrka annag sem nechodi a ani ziadna certifikovana poradkyna pri dojceni tu neradi ohladne dojcenia. annag najdes na http://forum.dojcenie.eu/ alebo na http://dojcenie.wordpress.com/

hobit
5. apr 2011

@louisiana nic, nechaj ho tak, kym pribera, tak je dobre, mozno sa este rozpapa neskor viac...my sme mali to iste

louisiana
5. apr 2011

@hobit dakujem hobit za odpoved. ako dlho to u vas trvalo?

hobit
5. apr 2011

@louisiana este stale to trva, proste papa 3-5 minut a ja to uz neriesim

myrka
5. apr 2011

@bobocka, ja som proste človek chameleón, dokážem naozaj veľmi rýchlo schudnúť a ani nemám pocit, že by som niečo so sebou robila alebo sa obmedzovala, ide to proste samé, asi mám naozaj dobrý metabolizmus už po prvom dieťati som schudla za necelé tri mesiace 17kg, ale to už som nedojčila a žiadny jojo efekt. Sama som bola zo seba prekvapená, že to ide tak rýchlo, chcela som pôvodne schudnúť ešte. Potom som znova otehotnela a kilá išli hore, ani nie tak v tehotenstve ako počas kojenia, ale je to aj tým že som jedla veľa sladkostí, naozaj veľa, ja normálneho jedla nedokážem zjesť veľa ale sladkostí môžem jesť do prasknutia a asi tým to aj bude, že keď som ich úplne vyradila, tak rýchlo chudnem ale normálnu stravu jedávam ako doteraz, len nevečeriam a keď príde na mňa hlad, dám si ovocie, tak neviem. Ja keď si niečo zaujmem tak idem za tým, v tomto mám naozaj pevnú vôlu, len som sa bála kôli malej, aby jej to nejak neuškodilo.

myrka
5. apr 2011

@kalifa28, ďakujem za povzbudenie si zlatá

myrka
5. apr 2011

@akdarka, ďakujem za info., skúsim jej napísať.

sofhia
5. apr 2011

ahojte koceny, viete mi poradit? mam plnokojene 5 mes. dietatko, a v poslednej dobe zacinam mat pocit, ze mliecko jej nestaci. co mi poradite? zacat na veceru s kasickami? mrkva a zeleninaka asi na obed, ze??
dakujem za rady.
snazim sa kojit a prikladat co najvaic. v noci sme hore ob 2 hodky, to mam mlieka dost, horsie je to cez den ked chce aj kazdu hodinu, a vyceca oba...

kryska5
5. apr 2011

@sofhia nemôžete mať rastový šprint? okolo 3 a 6 mesiaca to bábatká mávajú, aj kamoška chcela začať skôr prikrmovať a nakoniec to pekne prešlo samé, pokiaľ ti iba papá často (a nemáš pocit že by si mala málo mliečka) tak by som skôr ako po ukončenom 6.mes. nezačala prikrmovať. Moja malá sa dokonca začala aj naťahovať za čímkoľvek čo som jedla keď mala 5.mes, ale ani ma nenapadlo začať ju prikrmovať skôr 🙂 Skús pozrieť u Anag na stránke 🙂

ladywitch26
5. apr 2011

@sofhia ja som s prikrmom zacala, ked mal maly 5 mes. a 2 tyzdne. dobre dva tyzdne som ho uz kojila kazdu chvilu a uz ani tolko nepriberal. predtym mal plne licka a brusko, ale potom brusko splaslo a aj licka uz nemal take plne. zacal sa viac hybat a evidentne mu len samotne mliecko nestacilo, hoci pil vela. ja som mala mlieka nadbytok, takze si myslim,ze mu to fakt energeticky nestacilo. ale moj "drobcek" sa sice narodil 3200g, ale uz na 3 mesiace vazil 7.5kg. ak je aj tvoja mala vacsie dietatko a take extremne pohyblive ako moj drobec, tak moze byt, ze ma malo.
ale rozhodne by som este nejaky tyzden pockala, mozno je to ozaj len rastovy sprint. a nezacinaj hned s obedom aj vecerou, malemu uplne stacilo na zaciatok len na obed trosku zeleninky. az o mesiac som mu pridala aj druhy prikrm, proste mu to dovtedy stacilo.

elinka27
5. apr 2011

@jaruska8 urcite by som vzdy ponukla,ale nenutila, a pokial je inak spokojna tak je to ok.Deti sa nedokazu prejedat, to len my dospeli🙂

elinka27
5. apr 2011

@louisiana 400g za ake dlhe obdobie?

ladywitch26
5. apr 2011

@louisiana moj drobec od narodenia papa tak 3-5min. maximalne. proste mam vela mlieka, rychle to tecie, tak sa stiha napapat. pokial pribera, nehladuje, tak neries ako dlho papa 😉

sofhia
6. apr 2011

@ladywitch26
@kryska5
dakujem kocky, tak h adam je to rastovy sprint, hej, ona je dost aktivna. a mali sme ATB, a z toho ju dost prehanalo, tak preto asi chcela aj viacej papat, a teraz... no ja neviem, len viem, ze vecere je nervozna, a zvykla si zaspavat na prsniku.
preto rozmyslam nad dakou kasickou, ci niecim vecer, nech pekne zaspi.
a zasa sme sa budili ako hodinky kazde 2 hodky celu noc, hruza, uz spavala aj lepsie...
aj by som sa o tom pobavila s pediatrickou, no ta mi len strcila letaky do ruky, tak budem si to musiet nastudovat na nete. biomrkvu uz mam kupenu v sobotu z trhu.

louisiana
6. apr 2011

@elinka27 za 3 tyzdne 😒

louisiana
6. apr 2011

@ladywitch26 vidim ze viacero babatiek papa kratky cas. tak to asi prestanem riesit aj ja, ved kym pribera....mne to len nedalo, lebo ako male babo pekne papal a teraz ked mu dam prso po napr. hodinke tak si ani len necucne 😕

ladywitch26
6. apr 2011

@louisiana a preco mu nukas prso uz po hodinke? uz nie je novorodenec, ma vacsi zaludok, viac popapa, tak aj dlhsie vydrzi. neboj, ked bude hladny, on si sam vypyta. 😉 treba len sledovat, kedy je hladny. pri dcere som to mala jednoduche, tak akonahle pocitila hlad, bolo ju pocut na celu ulicu. syn je take zlate tichucke dieta, ten zacne len trosku mrncat a ked ho zoberiem na ruky, tak otvori pusu a hlada prso, tak hned viem, ze je hladny. 😀
a 400g za tri tyzdne sa mi zda v pohode. moj drobec pribral za prve tri mesiace priemerne 320g tyzdenne, ale potom za dalsie tri mesiace to bolo uz len 125g. a to este za prvych 6 tyzdnov priberal 450g tyzdenne, ale je to uplne v pohode. vsak uz neprespia vacsinu dna ako predtym, viac sa hybu.
@sofhia aj moj drobec bol po atb pricucnuty stale. kakal kazdu chvilku, bol z toho nervozny, tak chcel byt pri mne aj v noci kazdu chvilu. a neskusala si jej dat probiotika k tym atb? dost to pomaha, teda aspon mne maly menej kakal.
inak este k tomu castemu nocnemu budeniu, ked to skonci, tak si daj pozor na zapal, lebo ja s tymto mavam dost problemy. aj dnes som sa rano o stvrtej zobudila so zimnicou a uz pojedam paraleny, lebo horucka 39. ☹ ked ma rastovy sprint, tak pyta castejsie, po nejakom tyzdni si prsniky zvyknu, ze sa ma v noci tvorit viac mlieka a ked ti potom drobec prespi zrazu celu noc, tak je problem.

sofhia
6. apr 2011

@ladywitch26 dakujem ti, no malinka este nikdy neprespala celu noc, ak sa nahodou ze zobudi 2x tak je to sviatok, to sa stalo asi 3x za tych 5 mesiacov, aj to bola chora a po ockovani 😀 jasne, Biogaiu sme davali a stale davame
myslis ze by som dostala zapal, keby sa prestala v noci budit?
my sme horucky nemali, a ja som m ala teploty ak tak zvysene 2x v zivote.
dakujem ti velmi pekne.
@louisiana tak bud rada ze nechce jest kazdu hodinu, tiez si myslim,ze si vypyta... uz ho zaujima viac veci. aj moja sa zrazu po mesiaci, dvoch dokazala najest a dokaze za par minut, predtym bola na mne stale.

louisiana
6. apr 2011

@ladywitch26 po hodine preto, lebo som sa bala ze sa nenajedol...a aby hlavne nebol dehydrovany. ale uz to neriesim, lebo ma fakt zakazdym iba uhryzne a tak si vravim ze mu to musi stacit. mamina mi vravela ze sme tiez neboli nejaky velky jedaci. ale Šimi ked papa, tak to teda taha riadne a za kazdym tahom prehlta, takze si pravdepodobne vytiahne co mu treba. aspon dufam 🙂

louisiana
6. apr 2011

@sofhia ano to je pravda, ked bol malilinky, tak mi visel na ceciku furt 😉 a teraz ho mam nakojeneho hned 😅 len aby boli deticky zdrave a pekne prospievali!

ladywitch26
6. apr 2011

@louisiana niekde som citala,ze dieta si uz za prve 3 minuty stiha vytiahnut 90% toho, co mu treba na zasytenie. mne fabi tiez papa tak max. 5 minut, aj to uz ku koncu sa prevazne len bavi, len si pocuckava pred zaspatim.

@sofhia mam znamu, ktorej sa syn budil 3x za noc este donedavna. a to bude mat o chvilu 2 roky. pri dcere som mala klud, od 3.mesiaca mi prespala celu noc, syn ako kedy. niekedy od polnoci potiahne az do rana, niekedy sa budi aj 3x. ono to fakt zalezi od dietata, kazde je ine

elinka27
6. apr 2011

@louisiana neblazni, 400g za 3 tyzdne je krasny prirastok! vobec nemas preco sa stresovat, kazde dietatko ma svoje tempo priberania,a naozaj nevidim dovod preco by si si mala mysliet ze pribera malo.Moja pribera 400-500g za 6tyzdnov.Pokial ma pocikane plienky a inak je spokojna nemas co riesit.Pouzivas cumlik?

michaela80
6. apr 2011

@elinka27 este ze si napisala kolko priberate, lebo ja uz som zacinla po vcerajsom prevazeni stresovat.. za 3 tyzdne mi pribrala 150 gr ale zacala sa plazit a dava sa na 4 , tak mozno aj preto...koji sa stale v pohode, v noci az prilis casto...no co uz hlavne ze je spokojna... 😉 😉