Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jana776
18. apr 2011

@riamim ahoj, laktacne poradkyne tu uz tusim neposobia vobec, skus kontaktovat http://forum.dojcenie.eu/ , tam ich najdes.
Z mojich vlastnych skusenosti by som ti napisala, ze u nas to bolo tak isto, malicka si chcela cuckat takmer cely den, najma vecer nebola ochotna neplakat inak ako na prse, kde chvilkami cuckala a chvilkami driemala. Najprv som to skusala vselijako riesit, ale potom som si povedala ze co, nech je dieta stastne a nechala som ju. Sedela som pri telke a malicka si cuckala az kym tvrdo nezaspala, cca kazdy den tak od 6 do 11 🙂
A postupne to prechadzalo, tusim taky stvrty piaty mesiac bol uz fajn.
Inak to ze si dava rucicku do pusy moze znamenat nielen ze chce prso, mozno si len jednoducho uvedomila ze tu rucicku ma a chce ju preskumat. Ak neplace, tak by som ju nechala s rucickou v puse.
Prso jej skus vytiahnut az ked tvrdo spi, to zistis podla dychu alebo jej dvihni a pusti rucicku, ci spadne naspat.

jana776
18. apr 2011

@riamim este mi napadlo par alternativ na prijemny vecer s babom. Mozte si spolu lahnut do postele a mozes si tak precitat nejaku dobru knihu, alebo ked potrebujes byt mobilna tak supnut babo do satky a tak napr vysavat alebo umyvat riad.
Tomu ze chce byt nalepena na tvojom prsniku sa asi nevyhnes, tak si to skus namiesto toho uzit a oddychnut si trochu.

hrozienko11
18. apr 2011

ahojte. chcela by som sa opytat,ci mam este sancu na vysenie tvorby mlieka. mala mi totiz od nejakeho druheho tyzdna vygrcala moje mlieko a tak som jej zacala davat umele a obcas aj moje,ale stale ho grcala. teraz som jej davala po trosicke a je to lepsie,lenze odsajem za de max 50ml,co nie je nic. viete mi nieco poradit? rada by som to este skusila.

ayshka
19. apr 2011

@hrozienko11 ahoj, sanca je ak sa v co najkratsom case skontaktujes s laktacnou poradkynou v tvojom okoli a ta ti pomoze, ich zoznam najdes tu: http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=16&t=5

nina88
19. apr 2011

Ahojte, ja velmi ale velmi prosim o nejaku radu. Moj 9 mesacny syn je zavisly od mojho prsa. Na tom by mozno nebolo nic zle,ale ja som velmi citliva na bradavky a ked nepije (to mi nevadi),ale len dudluje je mi to strasne neprijemne. Viem, mala som zakrocit od zaciatku,ale to sa dalo vydrzat,len cim je starsi, tym je to dudlovanie castejsie a dlhsie a ja som potom nervozna na cele moje okolie. Dceru som kojila 9 mesiacov, tak som to planovala aj teraz,ale ja si neviem predstavit maleho odstavit,on totiz nema dudel, nechce, skusala som snad vsetky na svete a z umeleho mlieka tiez nic nebude, proste to nechce, tiez som skusala vsetky mozne znacky. Skusala som ho uspat bez prsa,ale to je hysteria cele noci uz 3 po sebe a nakoniec som to vzdala,lebo nie sme doma sami. Dcera sa potrebuje vyspat a muz ani nehovorim. Ja by som kojila aj dlhsie,len tie noci ma zabijaju, on je hore na prso non stop.
Nehovoriac o tom,ze sa mi rozpadol zub a vsetky ostatne mam odvapnene. Zubarka povedala,ze by som mala odstavit,ze ona kojila 3 roky a bola to katastrofa,ze ak do roka neodstavim, bude len horsie a ze jej syn je aj tak stale chory,nehovoriac o jeho zhnitych zuboch z nocneho kojenia. tak ja uz naozaj neviem co je spravne a co mam robit... 😒

zfidorka
19. apr 2011
nina88
19. apr 2011

@zfidorka dakujem, no dufala som,ze sa tu najde niekto s podobnym dudlacom...

shira_
19. apr 2011

@nina88 vplyv kojenia na tvoje zuby je absolútny nezmysel. zaujímalo by ma, dokedy bude tento mýtus kolovať nie len medzi verejnosťou, ale dokonca medzi niektorými zubármi 😠 odkedy sa prerezali zuby do ústnej dutiny, odvápniť ich môže JEDINE kyselina v ústach, nijaké kojenie ani nič zvnútra. kaz vzniká odvápnením skloviny pôsobením kyselín, do odvápnenej skloviny sa hlbšie a hlbšie ukladajú baktérie zo slín, z plaku a takto ďalej likvidujú zub, produkujú dalšie kyseliny atď. zdravý zub sa nezlomí, ani keby si kojila 5 detí po sebe 15 rokov. zub sa zlomí iba následkom zubného kazu, predpokladám že sa ti lámu zuby predtým plombované, v tom prípade boli plombované zle (ponechané mäkké tkanivo, prípadne plomba svojím tvarom nesplňa fyzikálne kritériá - musí byť tvarovo vymyslená tak, aby pôsobiaci žuvací tlak nerozštiepil zub, najčastejšie sa jedná o mŕtve zuby, kde je málo vlastného zubného tkaniva, vstrede nejaká plomba a niektorá zo strán zuba časom úplne logicky odletí)
detské zuby tak isto nie sú zhnité z nočného kojenia, ale z podávania sladkých nápojov a pokrmov deťom a nedostatočnej hygieny detských zúbkov, povlak sa tvorí či kojíš, nekojíš, aj u detí ktoré sú na infúziách a neprijímajú nijakú potravu. všetko je to o odstraňovaní plaku. odstavovať dieťa z týchto dôvodov je nezmysel. na ostatné sa skús opýtať tu http://forum.dojcenie.eu

llenkapettko
19. apr 2011

@riamim
ahojky 🙂
my sme boli na tom presne rovnako, akurát ja som malého naučila na dudlík, keďže som mala z toho cuckania zničené bradavky.
ja by som do toho dudlíku asi na tvojom mieste išla, niektoré deti proste potrebujú dudlovať pri zaspávaní, niektoré nie. môj bez dudlíku nezaspí. ale je to samozrejme na tebe.
plne ho kojím, teraz je už "veľký" má 2 a pol mesiaca, napapá sa za 10 minút a potom zaspí. keď mi zaspáva medzi kojením, tak bez dudlíku to proste nejde. sací reflex u nás funguje na 100% 😀
keď mal môj malý 2 týždne ako tvoja, tak som ho kojila niekedy aj 2 hodinky, lebo mi pri tom zaspával...už 100 krát som si povedala, že kašlem na to, nebudem ho kojiť, lebo celé dni sme trávili v posteli, bolo to vyčerpávajúce. ale vyplatilo sa počkať a byť trpezlivá

nina88
19. apr 2011

@shira_ dakujem za odpoved, ak je to tak, mal by niekto urobit nejaku osvetu, lebo potom vela deti pride o mliecko zbitocne... Clovek lekarom veri... ☹
Skor by som potrebovala vyriesit problem nocneho kojenia. Lebo neni od hladu, len o dudlani... Vraj odstavene deti spia lepsie. len to je tiez len vraj a ak to urobim cesta spat neexistuje...

weverka11
19. apr 2011

mam jednu otazocku, maly je strasne jedovity, cez den mrkoce neviem ho nijak ubavit, stále kričí a rozčuluje sa.. večer pred spaním dve hodinky vreští a vreští a jeduje sa, nevyzera to ze to je od bolesti, iba proste ze sa mu nepáči.. chodi spat o tristvrte na osem, posledne dni sa v noci budi a plačká, prevaluje sa... no spat k veci, hovorila som to kamaratke a ona mi povedala ze mali to iste a ze im zistili intoleranciu laktozy, na tom by nebolo nič divne, ale ona iba kojila 😨 ja tiez kojim, iba na obed dostava zeleninku dusenu a zatym si da aj prsko... je mozne mat intoleranciu laktozy v materskom mlieku????? mne sa to zdalo byt blbost...

riamim
19. apr 2011

@llenkapettko Tak to máte super, len ja sa bojím, aby sa tým cumlíkom nepokazilo dojčenie, čo sa vraj stáva veľmi často - to by mi bolo fakt ľúto. Ale asi sa tomu nevyhnem, ak sa to nebude dať zvládnuť inak. 😒

akdarka
19. apr 2011

@riamim cumlik je zla volba - tvoj instinkt je spravny a nevidim dovod ho nepocuvat 😉 . pozri si http://www.dojcenie.eu/ - najdes tam vsetko o dojceni a je tam aj odkaz na forum o dojcenie kde radia certifikovane laktacne poradkyne.

llenkapettko
19. apr 2011

@riamim
do teraz sme mali NUK ortopedicky tvarovaný a myslela som, že iný chcieť ani nebude.
ale dostali sme od AVENT-u v tvare bradavky a hneď si ho malý obľúbil
držím palce 🙂

kvetinka211
19. apr 2011

@riamim ja som sa tiez asi dva a pol tyzdna branila cumliku na upokojenie a nakoniec som ho dovolila a mame odvtedy o dost kludnejsi zivot 🙂 kojenie uplne ok, maly je taky papkac, ze cucat rozhodne nezabudol, mliecka je dost a dudel nam pomaha rychlejsie zaspat bez nosenia na rukach ...

sasska
19. apr 2011

My sme s cumlíkom vôbec nemali problém. Bez neho by som sa teda dosť natrápila 😒 Aj druhému bábätku dám, keď to bude vyžadovať.

uankab
19. apr 2011

ahojte baby, neviete mi nahodou povedat ako kojenie ovplyvnuje samovolny potrat? dakujem pekne...

strapco13
19. apr 2011

@uankab ono samovolny potrat je vacsinou kvoli tomu, ze sa nieco zle deje s plodom a priroda rozhodne, ze aj tak nie je sanca, tak...
kojenie by v tom nemalo zohravat rolu ...vela zien otehu pri kojeni a donosi dieta bez problemov 😉

ladywitch26
20. apr 2011

@weverka11 do materskeho mlieka prechadza vsetko co zjes. ja napr. nemozem jest pomarance, lebo maly ma v momente ekzem na tvaricke. myslis, ze ked sa tie pomarance dostanu cez materske mlieko, tak laktoza nie? poznam dost vela deti, co mali hlavne v prvych troch mesiacoch problemy. akonahle som ja zjedla jogurt alebo nieco mliecne, tak maly mal v momente koliku a hlieny v stolici. prestala som jest mliecne vyrobky uplne a zo dna na den boli koliky prec. pri dcere som mala to iste, akurat tam mi trvalo trochu dlhsie, nez som pochopila, co jej robi problemy. zaujimave bolo, ze ja som mavala tiez krce v bruchu po tom mlieku, ale len pocas kojenia. nikdy pred narodenim dcery som s tym problem nemala, iba kym som kojila.

weverka11
20. apr 2011

@ladywitch26 hm, horsie je, ze ja mlieko pijem minimalne, ked tak iba do kavy a to je raz za den tak maximalne poldeci... a posledny tyzden som vobec mlieko nepila, ani nič take zvlaštne nejedla... tak to bude asi iba obyčajne jedovanie.....

ladywitch26
20. apr 2011

@weverka11 ja tiez mlieko nepijem vobec, ale napr. mne vadila aj klasicka omacka na spagety, ak v nej bolo trochu smotany, niektore syry a jogurty, pudingy atd.

elinka27
22. apr 2011

@kvetinka211 ostatne dievcata co pouzivate cumliky, nechcem vas nijako ovplyvnovat no neda mi zareagovat, prajem vam aby ste "vdaka" cumliku nemali take problemy ako ja, dcerka sa nespravne prisava, na prvy pohlad to nemusite hned vidiet, prejavi sa to neskor, napriklad ked budu mat zuby, dojcene deticky ktore poznaju dudlik obcas lubia pohryzt, neotvaraju dobre usta, pri sani dudlika pracuju ine tvarove svaly ako pri sati prska, okrem toho dudlik je velky zdroj infeckcie, najma kvasinkovej, ktora vie robit sarapatu a zneprijemnit dojcenie, byva aj dost bolestiva. Ak sa dieta nauci na cumlik tak sa dost tazko oduca ak nieje neskoro skuste najst inu moznost ako dieta ukludnit, prajem vam bezproblemove dojcenie, ci uz sa rozhodnete pre cumliky alebo nie 🙂

elinka27
22. apr 2011

@ladywitch26 @weverka11 do materskeho mlieka prejde zo stravy matky minimum, nieje dovod aby sa maminka co dojci nejak v strave obmedzovala, aj ona potrebuje mat plnohodnotnu a vyvazenu stravu.Dietatko sa cez mlieko nauci rozoznavat rozlicne chute a lahsie si zvykne na prikrmy.
teraz citujem annag z jej stranky o dojceni:
"Bábätko však môže citlivo reagovať, pokiaľ má črievko podráždené. Podráždenie najčastejšie vzniká nestrávenou laktózou a potravinovou alergiou. Kravská bielkovina je silný alergén, ktorý môže do mliečka prechádzať a bábätko naň môže reagovať alergicky. Väčšinou bábätká horšie reagujú na čisté mlieko, tvaroh, niekedy i bryndzu a fermentované mliečne výrobky im problém nerobia (napr. jogurty, syry, iné kyslomliečne výrobky) . Keďže mlieko a mliečne výrobky sú pre zdravie mamičky veľmi dôležité, nie je dobré už vopred sa ich vzdať. Ak má mamička podozrenie, že bábätko na kravskú bielkovinu môže zle reagovať, je vhodné vysadiť mlieko na cca týždeň a pozorovať rozdiel. Alergia na kravskú bielkovinu sa môže prejavovať bolesťou bruška, zelenou stolicou, ekzémom. Ak sa ukáže rozdiel, začne najskôr jesť jogurty a až následne ak je všetko v poriadku zaradí i čisté mlieko či tvaroh. Väčšina detí ozaj jogurty a syry dobre toleruje. Z alergie na kravskú bielkovinu deti vyrastú. Niektorým deťom vadí kravská bielkovina len v prvých týždňoch po narodení. U iných detí sa alergia prejavuje viac mesiacov – rokov, bohužiaľ, neskôr stúpa riziko, že sa u takýchto detí môže objaviť alergia inhalačná. Takisto existuje podobná súvislosť refluxu s alergiou na KB .

Alergia na kravskú bielkovinu nie je totožná s intoleranciou laktózy. Prejav intolerancie laktózy u plne dojčeného bábätka je odrazom nesprávneho vyprázdňovania prsníka. Bábätko zrejme z nejakej príčiny nedopíja prsník “až do dna”, mliečko prechádza tráviacim traktom príliš rýchlo. Takže ak bábo koliku má , treba nájsť príčinu a skúsiť ju odstrániť."

estterka
22. apr 2011

ja by som len chcela napisat zas,ze da sa to aj bez cumlika,moja dcera si ani palcek necmula,ani pri zaspavani. zaspava na prsniku a od malicka,vzdy ked som videla,ze chce nieco cmulat,dostala prsnik a bola spokojna. annag mala par tyzdnov dozadu o tom clanok tuto v teme,preco deti maju potrebu cmulat prst a na stranke ma zas o tom,preco nedat cumlik. pre mna bol cumlik od zaciatku pre dieta klamstvo,pretoze dieta chce prsnik a mamu a nie nejaku nahradu..a prislo mi to take,ze dam jej cumlik a bude aspon ticho a ja mam cas si nieco porobit a to sa mi nepacilo. a dalsia vec,co vsetko napisala @elinka27..

stvura
22. apr 2011

@uankab urcite kojenie potrat neovplyvnuje, kojila som cele tehotenstvo, mam zdrave krasne dievcatko a nadalej v kojeni oboch deticiek pokracujem 😀
@weverka11 skus si dat sojove namiesto kravskeho, ja som to tak robila v prvych mesiacoch ako mala dcerka koliky a nebol ziaden problem...teraz v pol roku uz je vsetko za nami, mozem pit aj normalne mlieko.
@estterka uplny suhlas, som za deti bez dudlikov!
Inac naozaj, vzdy sa smejem ked mi nejaka starsia pani povie vonku ze mojemu dietatu niekde vypadol cumel...a ja jej odpoviem ze nie, cumel nema...ako keby to bolo pre starsiu generaciu cosi cudne. Ja som rada ze moje deti nemaju cumel, osobne som im ho nikdy nedavala {akurat obe ho "dostali" v nemocnici ako boli pod lampou, vraj kvoli ukludneniu}, lebo ja dudliky neznasam, napina ma z nich... 😝

estterka
22. apr 2011

@stvura moja mama to tazko brala,ze nemame dudel a ked u nas bola prvykrat,tak jej ho potajomky davala,ale neuspesne 😀 a som rada,ze teraz vidi,ze da sa to zvladnut aj bez toho a ani ten palcek si nezacala cmulat a je to naozaj spokojne babatko. vsak vies,ze my aj lietame a ani vtedy cumel nepotrebovala a neboleli ju uska,ked chcela,papala,ked nie,tak tak bola v pohode tiez pri pristavani.

kamajka
23. apr 2011

Ahojte maminky ja sa len chcem opytat- pri minulej poradni u detskej lekarky mi bolo povedane ze dojcit mam len do roka a pomaly oducat, lebo vraj ma bude maly vyzliekat kade budem chodit a ked som sa vyjadrila, ze nech ma vyzlieka, ze mne to nevadi 😀, tak sa vyjadrili ze po roku to uz pre dietatko nema ziaden vyznam. Tak ja uz som taka domylena z toho, chcela som uz aj prestat dojcit nakolko mam aj zdravotne problemy a som vycerpana, ale maly nechce byt bez didky, ani nezaspi bez toho chudacik🙂 a z UM zvracia. Tak neviem- naozaj mam taku blbu doktorku? Diky🙂

latvia
23. apr 2011

@kamajka dojcit mozes dokedy chces, aj do 15tky 😝 😀 zalezi len na tebe ci to chces, ake okolnosti ti v tom brania.aj keby mlieko cisto teoreticky po 1.roku bolo dietatu nafigu, stale je to prinajmensom rychla overena perfektna tekutina na smad 😉

moninka1
23. apr 2011

@kamajka naozaj mas taku blbu doktorku 😠 !! Si uzasna, ze krasne dojcis 😉 , napriek tomu, ze ta to vycerpava, ale robis to najlepsie pre svojho synceka, co len mozes. Chcem ta podporit, aby si dojcila minimalne do dvoch rokov (ak samozrejme budes chciet a vladat). Pre dietatko to ma velky vyznam a to nielen po zdravotnej stranke ale aj po psychickej a vyvinovej. Ved za vsetko hovori napr informacia, ze kravske mlieko sa nema podavat detom minimalne do dvoch rokov!! Tak ked mas vlastne materske mliecko, preco kupovat UM, ked aj to je vlastne vyrobene z kravskeho? Drzim ti placeky, aby si co najdlhsie dojcila!

latvia
23. apr 2011

@moninka1 len pre info, kravske mlieko sa nema davat do roka 😉 do dvoch rokov tvrdia iba firmy vyrabajuce UM ktore by takto prisli o zisk 😝