Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

renatka100
19. máj 2011

všetko tam uvedené sme už vyskúšali a keby si videla naše dieťa keď dostala nutriton, bola uplne vymenená a šťastná, na rozdiel od dní, ktoré preplakala od bolesti žáhy a vracania.

prsky
19. máj 2011

@renatka100 inak z popisu dojcenia by som povedala, ze nemate ani tak silny reflux (deti nemaju dozrety traviaci trakt a tak je prirodzene, ze grckaju - pokial to nie su "sable", ktore letia oblukom) ale ze mas zrejme silny tok mliecka, pripadne aj nadprodukciu (odsavas si mliecko?). pri dojceni treba dbat na spravne prisatie a kedze sa zakuckava, skus dojcit v antigravitacnych polohach (=dieta musi byt nad prsnikom) - cize dieta lezi na tebe. pred dojcenim skus trosku odsat rucne, tak aby sa ten najvacsi tlak uvolnil, pri dojceni pomaha aj tzv. cigaretovy uchop ("pricvikni" prsnik nad dvorcom ukazovakom a prostrednikom akoby si drzala cigaretu a drz stlacene - spomaly sa tym tok mliecka a dieta ho vladze prehltat) - tymto by sa malo zlepsit aj grckanie a zvyjanie sa, lebo dieta neprijme do bruska vela vzduchu.

prsky
19. máj 2011

@renatka100 uhm...no tak k tomu mozem povedat len tolko, ze takto iba podla popisu sa radi tazko, na tvojom mieste (ak chces naozaj efektivne dojcit) by som skor kontaktovala laktacnu poradkynu, ktora by ku mne prisla .. lebo okrem ineho "skusat vsetko" nemusi mat efekt, ak sa to neskusa spravne 😉

lenok
19. máj 2011

@prsky mozem sa ta, prosim, opytat.. ake lieky od bolesti by som mohla uzivat, ked kojim? schytala som prievan do zubov, bola som aj u zubarky, dala mi atb, ktore sa mozu uzivat pri kojeni, len este potrebujem utlmit strasnu bolest, bo nezvladam... dakujem ti 🤐

prsky
19. máj 2011

@buburka myslim si, ze vhodnejsie je iba dojcit...dieta ma po davke UM zatazeny traviaci trakt, preto zvycajne aj dlhsie spinka..je to ako ked sa dobre pri nedelnom obede napraskas a potom uz nic ine okrem lezania nemas chut robit. treba sa zamerat na spravne prisatie, aktivne pitie a dojcit na poziadanie. co sa tyka odsatia "iba" 60ml ... to, kolko odsajes nie je smerodajne, pretoze odsavackou a ani rucne nikdy neodsajes tolko, kolko vie vypit dobre prisate babatko. okrem toho UM podavane flasou je pomaly zaciatok skoreho odstavenia dietatka.. jednsk sa flasou kazi prisatie a jednak hrozi realne riziko, ze zacne odmietat prsnik, lebo z flase tecie inak - hlavne bez namahy

prsky
19. máj 2011

@lenok ibuprofen, max 6tbl/den ale aj paralen

lenok
19. máj 2011

@prsky dakujem ti velmi pekne za radu 🤐

buburka
19. máj 2011

@prsky no.....nieco na tom bude, len ja osobne si nemyslim, ze to musi byt bezpodmienecne zaciatok konca......preco?...ved vacsie deticky su beztak dokrmovane popri dojceni...a prisavaju sa k prsniku bez problemov 😕

margot
19. máj 2011

@prsky mne ibuprofen nedovolili na bolesť od vytrhnutého zuba,keďže kojím..iba panadol mi povolili a ten mi nepomohol..pomohol tampón namočený v alpe..je to alkohol,ale umierala som od bolesti,bola som nervózna a takto mi to za jeden deň ustúpilo 🙂

prsky
19. máj 2011

@buburka ano, su dokrmovane, ale lyzickou, nie flasou...tukam jednou rukou, tak radsej link, kde je to polopaticky vysvetlene http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

margot
19. máj 2011

@buburka ,ako si písala,väčšie deti sú neskôr dokrmované,t.zn. že plne dojčené dieťa sa začína s príkrmami po dovŕšenom 6 mesiaci dieťatka,ale naďalej sa papka zapíja mliečkom z pŕs..iné je lyžička a iné fľaška...môjho syna som kojila takmer dva roky,keď mal 6 mesiacov,začali sme podávať tuhú stravu-prvé príkrmy ale zapíjal to s mliečkom z pŕs,nie s čajom z fľaše,práve kvôli tomu,aby nezačal odmietať prsník..viem,že keď mu išli zúbky,tak mal zakaždým soplík a len vtedy som mu podávala trocha čaju,ako kázal pediater a mala som čo robiť,týždeň som ho dávala dokopy zakaždým po fľaške,naozaj..deti sú prešibané,vedia,čo je pohodlnejšie,z fľašky rýchlo tečie a je to pre nich pohodlnejšie,aj keď je na cumlíku ibá malinká dieročka..toľko z mojej skúsenosti

margot
19. máj 2011

@buburka a ešte niečo,sestrin synček,ktorého kojila dva roky,pil aj čajík z fľašky hneď od narodenia,sestra mu dávala preto,lebo bol stále hladný a aby jej nevisel stále na prsiach a vôbec jej za tie dva roky neodmietol ani jediný raz prsia...každé dieťa je iné 🙂

zuzkaro
19. máj 2011

baby chcem sa opytat ako riesie dojcenie, ked drobcek objavi rucky a jeho najvacsia radost je chytat (v nasom pripade stipkat vsetko co chyti) a moje prsniky su teraz celkom slusne dostipane a aj doskriabane 🙂 diky za rady

strapco13
19. máj 2011

@zuzkaro ponmaha, ked sa jej bude hrat s ruckami..prepletat si prsty a pod

prsky
19. máj 2011

@zuzkaro nedavno som na jednej strikovaco-hackarskej stranke objavila navod na hackovany nahrdelnik na dojcenie 😀 a je urceny presne na to, co by sa ti zislo..babo sa dojci a hra sa miesto s tvojimi castami tela s nahrdelnikom 😉

elinka27
19. máj 2011

@prsky idem hackovat, moja ma pri dojceni stipe do ruk a prs, som modrinova ako keby ma muz tyral 😀

buburka
20. máj 2011

@prsky
@margot tak teda ten nutrilon este odlozim (aj tak sa maly z neho nejak pucil) a skusim to radsej s homeopatikami na podporu mliecka...dufam len, ze mam dost kvalitne mliecko a ze maly dostava vsetko co k rastu potrebuje 😒
A este ma na kojeni hneva,ze si neviem nic vopred naplanovat ani urobit, lebo maly je skoro stale na cicke.... 😠 od porodu som preto tamer v izolacii od okoliteho sveta.....myslela som, ze casom sa to zmeni......ale zatial nic 😖

strapco13
20. máj 2011

@buburka setonedelie je trosku o socialnej izolacii..kym sa telo ztavi, kym sa nejak s babatkom zosuladite..ale nemusi to tak byt..ja som bola s maly ako mesacnym na dvoch vianocnych posedeniach z roboty..nakojit, prebalit sa da aj v restike, maleho som mala v kociku a bavila sa aj s nim aj s okolim..neskoro som objavila satku ☹ ..ale to je este lespie, lebo malinkeho mas pri sebe
s malym babatkom sa da ist vsade...a vies sa uvolnit..s vacsim, co ti uz beha kade tade a neposedei, vyvadza si uz kludne na kave neposedis 😅
to je prezitok v nasej spolocnosti, ze matka s malym dietatom ma sediet doma...to nie je pravda..pokial si uz fyzicky a po porode OK ..nie je dovod sediet doma..prechadzky, maminy v parku uz na teba cakaju...ver, ze aj oni prezivaju to iste 😉

zajaciq
20. máj 2011

@buburka z tvojho prispevku mam pocit, ze si hrozne orientovana na seba, ze si si este nezvykla, ze byt matkou je v prvom rade starostlivost o babatko (laska + to ostatne). Myslim, ze takmer kazda mama si pocas sestonedelia zanadava, ze dieta chce byt nonstop prilepene na cicke, to si zvyknes, to k tomu patri...na druhej strane ked tak rozmyslam, preveri sa, ci matka chce naozaj kojit, alebo jej to zacne az tak velmi liezt na nervy, ze pridu prve vyhovorky a skonci sa na flasi. Ako, kazda zena mala pred porodom iny zivot, sebecky a pohodlny, ... a kojenie nie je otazka nejakeho rytmu ci rezimu.. skor o pohotovosti a prisposobeni sa babatku 🙂

mam marcove dieta, celu jar a leto sme stravili von, v satke alebo kociku a kojila som kde prislo. Netreba si ale mylit spolocnost a prechadzky pocas sestonedelia, dieta nema ziadnu imunitu, blizka pritomnost inych ludi bacilonosicov je risk. potom po 2 mesiacoch nech sa socializuje..

prsky
20. máj 2011

@zajaciq som sa trochu pobavila, tiez mam teraz marcovca, ale kvoli novembrovke 2008 chodim do spolocnosti inych ludi od 2tt veku marcovcata 😀 a to rovno medzi bacilonosicov na ihriska a kazdy mi ho tam obcumuje (nosim ho v satke) 😉

@buburka ten pocit, ze nic ine nerobis, len dojcis, je normalny...rovnako aj pocit, ze by si najradsej chvilami dieta za to udusila 😅 ked ale zacne spavat vonku v kociku dlhsie, ulavi sa ti a pobyt vonku prospeje aj tvojej psychike. nehovoriac o tom, ze o par mesiacov si na to uz ani nespomenies a budes obkukavat novorodencov, ze by si si to zopakovala, lebo ten tvoj maly je uz taaakyyy veeelky 😉 a budu ine problemy zas 😎

zajaciq
20. máj 2011

@prsky hej ved v satke ked ides..tiez sme boli von na prechadzke od 9. dna. Len ako som si spomenula na minule..som bola s mamou a malou v kaviarni, dieta mi tam behalo hore dole, tak som mala co robit..a vedla nas stol - dieta nedrzalo hlavicku, poobliekane jak modelka, tipujem 5-6 tyzdnove uvrieskane cervene slzy..prave ho matka dokojila a dala ockovi na odgrgnutie, dieta este evidentne potrebovalo citit mamu..dalsi dvaja chlapi pri stole a decko reve reve a reve.. to sme boli v nefajciarskej casti a za sklom dve Matky s pomarancovym dzusikom a cigaretou v ruke a vedla nich zeleny kociar s nakliknutou autosedackou..babatko spinkalo. no comment.

sirinka
20. máj 2011

😀 no ja rovnako ako
@prsky ziadna socialna izolacia, hned od narodenia sme chodili do spolocnosti, ved aj tie sestricky na sestonedel su bacilonosicky, viete kto kazdy na nich rano kychne v autobuse, kym pridu do prace 😉
a kojim tam, kde prave sme...

prsky
20. máj 2011

@sirinka juj, sestricky ani nespominaj...jedna nam tam kychala na novorodeneckom rovno na babatka, ziadna ruska aspon 😠 ale sak pestovat imunitu treba 😉

atrami
20. máj 2011

@buburka , ja som si vobec nepripadala izolovaná. Šestonedelie je trošku ťažšie obdobie, ale dá sa vydržať. My sme používali babyvak. Bežne sme chodili na výlety, návštevy, nákupy. Časom budeš mať presondované miesta, kde sa dá nakojiť, prebaliť a podobne, samozrejme niečo treba obetovať. Ja som kojila, bežne na verených priestranstvách malý bol skovaný pod obrovskou šatkou alebo pončom. Netreba sa báť opýtať sa aj v reštauráciach, či majú nejaké miesto kde by si mohla nakojiť. Ja som bola dokonca s malým na stretávke zo SŠ.

strapco13
20. máj 2011

@atrami ja som sa v restike nepytala..sadla som si trosku do ustrania a nakojila 😅

vejula
20. máj 2011

@prsky ahoj joj jak som na teba myslela vždy ked som kukala do tejto temy, že ako sa mate.... Ako sa vola synček? a kojiš ešte aj malu. ako vam to ide. aky bol porod? vela otazok som zvedava 🙂

prsky
20. máj 2011

@vejula caf..maly sa vola Daniel, dojci sa aj starsia, ide nam to fajn, porod bol super do chvile, kedy sme prisli do porodnice, potom jedna velka katastrofa..rodila som cisarskym a s komplikaciami, takze sme boli kvoli mojmu prerezanemu mocaku v porodnici 10 dni...ale inak sa mame fajn 😉

vejula
20. máj 2011

@prsky a prvy si mala normalny či tiež cisarsky? prerezany močak, bože to čo sa stalo???????

atrami
20. máj 2011

@strapco13 , veď ja som sa tiež len poobzerala, len keď išlo o prebalovanie, to bolo horšie. 😀

weverka11
20. máj 2011

ahojte, chcela by som sa poradit ohladom lepšieho prisatie, svagrinka ma dost velke bradavky a maly malu pusinku, skusa mu to tam napratať, ale má problemy, tym padom sa maly sklzava na bradavku a dvorec ma v puske minimalne... vysledok: ragady, maly zaspava pri ceciku, malo sa napapa, takze je dost nervozny.... volala som uz niekolkym laktačnym poradkyniam a ani jedna na blizsku nebola ochotna prist a ani poradiť... este idem teraz volat jednej, ale nedavam tomu moc...