Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzana369
17. jún 2011

Ahojte dievcata, urcite mate viac skusenosti, tak by som vas chcela poprosit o radu, zacinam byt zufala, lebo neviem co a ako....:( Mame 3,5 tyzdnovu dcerku, porodna vaha bola 3380g, 50 cm. V nemocke schudla na 3080 a teraz velmi pomaly pribera, teraz ma asi 3300g. Niekde som citala, ze by porodnu vahu mala dosiahnut do 3 tyzdnov, co by znamenalo, ze zaostavame. Snazim sa ju dojcit co najviac a najcastejsie (aj 10-12krat za den, niekedy aj viac), ale neviem presne odhadnut, ci mam dost mlieka alebo nie. Nemam pocit preplnenych prsnikov, ale ked mala pije, tak ma v ustach mlieko ked sa odtiahne, ale pije hrozne dlho, 20-30 min. z jedneho prsnika, striedavo zaspava a saje, ale niekedy saje celych 20 min., vacsinou jej davam z oboch prsnikov, takze dokopy kojim aj 45 min. Stolicu ma zelenu s hlienom, obcas trochu zlteho a zrazenin. Neviem uz co s tym, dokrmovat nechcem, ale neviem preco tak pomaly pribera. Tiez som citala, ze treba kojit aspon s 2 hod. odstupom, aby stihla natravit mliecko (kaka pri kazdom krmeni, cize 10krat za den, pocika asi 4 plienky) a potom druhy nazor, ze ponukat prsko kedykolvek chce (co chce stale, ale neviem potom uz ci pije alebo len cuca). Ak by ste mali niektora cas a chut, prosim poradte mi, neviem, ci robim nieco zle. Dakujem vopred!

zuzana369
17. jún 2011

aha a este som zabudla, ze spinka dobre, po kojeni vacsinou zaspi, v noci spi 5-8 hodin v kuse, nakojim a spi dalej 1-2 hodky. Tak neviem, keby bola hladna sa zobudi skor nie?

dejka77
17. jún 2011

@prsky Este by som sa chcela spytat, mala sa zacala spravat inac ked ju kojim. Napr. vcera ked som ju dala na ten isty prsnik pri ktorom som skoncila, tak uz hned na zaciatku sa zacala odtahovat a neviem co jej vadilo, tvarila sa akokeby nevedela co robit, alebo na nieco cakala a sala akosi lenivo a pritom nebola vobec ospala, a tiez sa hnevala co predtym nerobila. A mlieko som tam mala, tak neviem ci jej slo rychlo alebo naopak pomaly. Tak som ju dala na druhy prsnik, ktory bol dost plny a zacala hltavo pit, mlieko jej muselo ist rychlo tak ako to, ze jej to tak nevadilo? Ked sa uz nahltala, tak sa zase zacala odtahovat a snazila sa sklznut na bradavku. Takto mi kojenie trva strasne dlho, aj hodinu a viac a ked dokojim tak o polhodinu/hodinu si pyta znovu. Neplace zakazdym, ale mlaska a to znamena, ze je este hladna nie? A v kuse ju musim kontrolovat ci je spravne prisata, lebo ked aj je tak sa stale snazi sklznut na bradavku, a nechcem ju v kuse napravat, to asi nie je pre nu prijemne.

sirinka
17. jún 2011

@dejka77 skor by som povedala, ze ju tlaci brusko, ked pije hltavo, glga aj vela vzduchu a to sa snazia zahnat deticky dalsim pitim...takze mozno staci skusat rozne polohy, pomasrovat brusko alebo skusit niecim zaujat.
to sklzavanie sa na bradavku celkom nerozumiem, lebo ked sa raz babo poriadne prisaje, neda sa len tak sklznut, jedine, ze by stale tu bradavku pustala a vtedy ju treba napravit do spravnej polohy....

sirinka
17. jún 2011

@zuzana369 robis dobre, 20 minutove kojenie je v tomto veku uplne v pohode...ak budes mat pocit, ze mala na prsniku zaspava, skus techniku stlacania prsnika
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
a pokial slabo pribera, je dobre kojit aj v noci, nerobit prilis dlhe prestavky ale radsej skusit babo zobudit, aj ked viem, ze toto je velmi tazke.... 😅
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

weverka11
17. jún 2011

no tak dnes sa mi ho podarilo plne nakojit 2x v noci, ráno večer, to je normalne to tak je kazdy den a raz aj cez den, ale hned jak som ho dvihla sa komplet dogrcal... to sa stalo prvy krat... ja to nechapem.. Mam pocit, ze proste cez den uz sa kojit nebudeme... nahanam ho, vsetko ho zaujima len nie cecik... potaha, utečie mi, potaha, pusti, vylezie na mna... On je celkovo strasne popredu dieta... Od piatich mesiacov stvornozkuje a od 6m a 2t sa sam posadí a aj postaví!!!!!! dnes chodil pri nabytku...

weverka11
17. jún 2011

@zuzana369 ja by som ti poradila najrozumnejsiu vec, prizvi si laktačnu poradkynu ona ti skontroluje prisatie a poradi... My sme toto riesili so svagrinkou cely mesiac, malo mlieka, zle prisatie, ragady, ziadne mlieko, maly schudol pod porodnu vahu.... teraz sa krásne koja a maly je jak valibuk... fakt... pozri si zoznam poradkyn na www.mamila.sk urcite neolutujes 🙂

zuzana369
17. jún 2011

@sirinka dakujem za odpoved...to stlacanie uz robim, ale aj tak zaspava, dnes som si skusila po kojeni odsat odsavackou a nic som neodsala, ked rukou, tak len par kvapiek, co by asi znamenalo, ze vyprazdnila prsko, ale aj tak sa prisaje a cuca ako keby pila, nezda sa mi, ze naprazdno...ona si 5- 10 min. po kojeni pospi, ale potom sa zobudi s placom, tak neviem, ci preto ze je hladna, alebo nieco ine. Uz zacinam stresovat, co asi neni dobre namlieko...:(

zuzana369
17. jún 2011

@weverka11 mne sa praveze dobre prisava, nic ma neboli, bradavky su ok, len ta vaha. Nad LP som uz uvazovala, len sa neviem odhodlat, viete mi niekto poradit dobru LP v BA?

weverka11
17. jún 2011

@zuzana369 no to som len konstatovala, ze ta laktacna strasne pomoze a netreba cakat, kym to bude horsie... vrelo odporucam....

sirinka
17. jún 2011

@zuzana369 no odsavat neviem ani ja...lebo odsavacka u mna nenastartuje poradny spustaci reflex...to budenie sa po kojeni moze znamenat naozaj vselico, najskor ju moze tlacit brusko...
co sa tyka LP v Ba hociktora z mamily je dobra

dejka77
17. jún 2011

@sirinka Ona to robi preto - to sklzavanie na bradavku, lebo mam silny tok mlieka. Proste sa kusok odtiahne a chyti sa bradavky, nepusti sa uplne. A menit polohy zial velmi nemozem, lebo to nefunguje. Zvykla som ju kojit po leziacky, ale uz sa neda pretoze sa mi stale schuli do klbka a stale ide len na bradavku. Ani v pololahu sa neda, lebo tak mi saje velmi malo a asi jej ta poloha nevyhovuje.

strapco13
17. jún 2011

@sofhia zvolila by som antihistaminikum fenistil..to mozu aj malinke deti
tie druhe ..to myslis asi livostin..do oci aj do nosa mozes

sirinka
17. jún 2011

@dejka77 tak ked to citis, ze sa odtahuje, treba radsej vytiahnut hned uplne a ona si nanovo chyti zase pekne... radsej nechaj trochu mliecka odtiect do plienocky.
tou zmenou polohy som mala skor na mysli, ze ked pyta mliecko zase po polhodine, mozno ju iba trapi mliecko a vzduch v brusku, crievkach, alebo ju pali vygrcnute mliecko v pazeraku a takymto sposobom si chce ulavit, ze to zatlaci dalsou davkou mliecka...a zmena polohy jej moze ulavit, treba skusat, ale napr. moje baby tiez niekedy piju castejsie a potom zase mali dlhsiu pauzu....treba si to aj trosku odsledovat
pri prilis silnom toku mliecka este existuje poloha, ked babatko ako keby lezalo na maminke, je to troku namahavejsie, treba to pocvicit....

zazuzana
17. jún 2011

@zuzana369 no tento problém som mala aj ja. Nám sa to stalo už na 3. poradni, kedy pedka vravela, že na to, že je kojená pribrala málo len nejakých 230g za 3 týždne. No ja som zostala hotová, lebo som bola presvedčená aj som o kojení a to sme na prsku tiež každú 1-1,5 hod.Pedka ma upokojila, nech nezúfam (videla ako som sa zatvárila nešťastne)a vravela, že mám po kojení jej ponúknuť prevarenú vodu a ak vypije 40ml zanmená, že má málo mliečka a treba dokrmiť. Ja som mala zamrazené mliečko tak som dokrmovala aj tým. Boli a sú dni, kedy nepotrebuje vôbec dokrmiť a niekedy sa jej žiada cca po pol hodinke dokrmiť. V 3. mesiaci sa zvykne objaviť laktačná kríza. Dohodni sa s pedkou na prevážení aj mimo poradne aby si vedela ako ste na tom. Ináč tiež od začiatku nemám problém ani s prisatím ani s bradavkami. Ked sa prisaje, vždy ked mi z jedného prsníka papá z druhého strieka. Tak dúfam, že mliečko bude ešte dlho. Skúšala som aj odsávať no mám podľa mna blbú odsávačku resp. bábo vytiahne asi viacej ako nejaká odsávačka. Aspon tá moja. Veľa štastia 🙂

dejka77
17. jún 2011

@sirinka Nie vzdy mi tecie mlieko ked idem kojit a aj ked nahodou tecie tak to necham len chvilku odtiect, lebo mala mi vrieska od hladu a ktovie ako dlho by to trvalo kym by mi to odtieklo. Co sa tyka zmeny polohy tak ju zvyknem nosit na rukach vo zvislej polohe, vtedy je pokojnejsia, ale zacala mi robit to, ze ked som ju takto nosila tak po niekolkych minutach zacala otvarat usta a chcela sat z mojej ruky 🙂
Co sa tyka tej polohy kde babatko lezi na mame tak to som skusala, ale ako som pisala je to asi pre nu namahave, nevie takto pit, vypije len velmi malo a tiez sa mi odtahuje.

mirka099
18. jún 2011

Ahojte... Zienky, poradte mi prosím.
Synček (5 mesiacov) sa doteraz budil na nočné kojenie len 1x za noc. Už asi týždeň, sa budí stále 3x za noc. Napapá sa a spinká ďalej.
Znamená to, že potrebuje mliečka stále viac a viac a ako bude rásť, bude sa pýtať na prsník stále častejšie?

😕

zuzkat1
18. jún 2011

@mirka099 moja sa ako 5 mesacna zacala budit 5x a potom 6x a potom 7x....az do 14tich mesiacov...teraz ma 17 a budi sa 3x obcas aj tych 7x ale to uz fakt len obcas🙂 treba si zvyknut🙂 ono to prestane 😉

zanna28
18. jún 2011

@zuzana369 mne dosť pomohli informácie odtiaľ http://dojcenie.wordpress.com/

inka04
18. jún 2011

@zuzana369 Určite by som nedokrmovala. Nie všetky deti priberajú podľa tabuľky. Ani moj synček nepriberal podľa tabuľky a nikdy som nedokrmovala. Radšej by som sa poradila s LP ako pediatričkou, nie všetky sú výlučne za dojčenie, bohužiaľ☹ Skús on-line poradňu na mamila. sk, podľa mňa aj to ti pomôže - rada, povzbudenie. Ak dieťa nechudne a ty problém s dojčením nemáš a dojčiť chceš, netreba sa stresovať. Dokrmovaním UM sa často kojenie predčasne a zbytočne ukončí. Jednoducho každé dieťa je iné. Ak pekne spí, nemá problémy a je spokojné, načo nezmyselne dieťa vážiť??? Jednoducho každé dieťa priberá svojím tempom, aj genetika zohráva svoje. Pre ilustráciu známej chlapček má v 11 mesiacoch 11,5 kg a náš synček v 26 mes. 11 kg. Obe ešte kojíme. Jednoducho každé dieťa je iné🙂 Držím palce🙂

zuzana369
18. jún 2011

@inka04 dakujem velmi pekne, povzbudila si ma. Praveze som zacala stresovat, ze uz od nemocnice nepribera poriadne, a pritom kojim ju poleziacky a v priecnej polohe, dobre sa prisava, pokaka kazdu plienku (sice na zeleno a riedko, ale su tam aj take tie zrazeniny mlieka trochu, malinko do zlta), pocika asi 4-5 plienok, spi dobre...len po kojeni placka a pribera malo, tak som zacala byt v strese, lebo presne dokrmovat nechcem! Ale aj muz mi hovori to co ty, ze ked pribera aspon nieco, spinka kaka...tak by malo byt vsetko ok. V stredu idem k doktorke na poradnu, tam ju zvazia a uvidim, co mi povie. Inak otazka, ma vplyv na to, ako dieta pribera to aku tukovu alebo netukovu stravu matka papa? Lebo ja sa velmi tukovo nestravujem, tak neviem, ci to nie je aj tym...hm?

zuzicka1982
18. jún 2011

@mirka099 Ahoj.Nam zacal syncek robit toto iste v 5 mesiaci.Dovtedy 2-3 kojenia,ale potom 4,5,6..tak ako u zuzkyt1.Ale maly si len parkrat potiahol a zaspal.On ma proste zanuchal a chcel byt na prse,hoci aj celu noc.Trvalo to asi 8 tyzdnov a ja som uz nevladala cez den vobec fungovat,tak sme to s muzom vyriesili tak,ze som zacala spavat v obyvacke aby ma necitil.A to fakt zabralo.Ked sa maly zobudil, muz k nemu vstal,ked ho neutisil doniesol mi ho do obyvacky,dala som prso,maly sa napapal.Ocino ho zobral naspät do spalne.Po tyzdni sa budil uz len 3x, po dvoch tyzdnoch 2x a po troch tyzdnoch mi prvykrat v zivote prespal celu noc.A tak je to doteraz. Uz ked prespal celu noc som sa vratila zasa spavat do spalne a tieto budenia sa uz naststie nevratili.Hladny teda urcite nebol,len chcel byt proste zaveseny na prse.

inka04
18. jún 2011

@zuzana369 Asi môže, ale s tým ti neporadím, lebo ja sa tiež veľmi tukovo nestravujem...

stvura
18. jún 2011

@zuzana369 niektora laktacna ti povie ze nezalezi, niektora ze zalezi na strave. Urcite podla mna vsak zalezi, lebo ja sa stravujem maximalne racionalne a obe deti mam velmi male a utle. Do istej miery vsak velku ulohu zohrava aj predispozicia, ak si ty alebo tvoj partner bola male dietatko, nie je predpoklad ze by si deti mala obrovske. Kolko vazi tvoje dietatko ak sa mozem spytat? Len pre porovnanie ti uvediem, ze moja mala sa narodila ako 3kg, v pol roku ledva 6kg, momentalne 8.5 mesiaca a ma necelych 7kg. Daj si skontrolovat techniku dojcenia a hlavne nestriedaj velmi rychlo pri dojceni prsia, lebo podla toho co pises o stolici dietata ti pije prevazne predne mlieko. Ak vies, odsaj si cast mliecka pred dojcenim, aby ti dieta pilo to tukovejsie mlieko.

dejka77
18. jún 2011

@sirinka A co to mlaskanie? Mala v noci zacne mlaskat a hybat sa, znamena to, ze je hladna?

luba41
18. jún 2011

@zuzicka1982 a to fakt zafungovalo? Lebo u nás je to obdobne. Do 6 mesiacov spinkala skoro ukážkovo, zobudila sa o 5hod a zaspala ešte do 8hod. Ale potom to seklo, teraz sa budí 2-5x, cestuje po posteli. Tým pádom cestujem po posteli aj ja, lebo sa jej "vyhýbam", len nech sa jej zbytočne nedotknem a nezobudí sa. Ja viem, že je to o tom, že si potrebuje utvrdiť, že som pri nej. Ale stačilo by 1x. 🙂

zuzicka1982
18. jún 2011

@luba41 No nastastie zafungovalo 🙂 Ano urcite sa chce utvrdit ze tam mama je.Ja by som ho v pohode nechala nech si dudluje ak by som potom vladala cez den.No ja som uz cez den odpadavala od unavy, samozrejme ked je clovek unaveny je aj viac podrazdeny..A tak to potom aj vyzera.Takze sme to museli skusit nejak vyriesit. Teraz je to cez den uplna rozpravka s malym,ja som v pohode,on je v pohode.A prso dam cez den kedykolvek si zapyta. Aj 10 krat.Nech mu tu noc nejak vynahradim 🙂

obrsona
18. jún 2011

@zuzana369 ja som mala podobny problem. kojila som do 2 mesiacov skoro nonstop (fakt pomaha satka a uvaz tak, ze je mala na prsku) a tiez viac odpocivat a viac tukovejsie v strave. za prve 2 tyzdne sme pribrali 130g, teraz mala pribera 200-250g tyzdenne a je spokojnucka, lepsie spinka. Skus aj nejake prostriedky na podporu laktacie (homeopatika ricinus 5ch, senovku,...) a casto kojit. Aspon u nas to pomohlo a som rada ze som vydrzala bez prikrmovania. drzim palce

prsky
18. jún 2011

@dejka77 ako pisala sirinka..to ze sa babo odtahuje znamena, ze ledva spracovava silny tok mliecka..suhlasim s tym, co ti radila 😉

majulienka27
18. jún 2011

ahojte rada by som sa voľa opýtala, moj maličký má 4 týždne a je dojčený, za tri a pol týždňa sme pribrali jedno pekné kilo, moja otázka sa týka pitia vodičky medzi dojčeniami, lekárka nám kázali piť vodu, lebo mu brala krv a mal ju strašne hustú, tak nám nakázala piť ešte aj vodu, len mne sa to akosi nezdá žeby mal málo tekutín, plienočky máme prepiškané každú jednu, tak sa mi zdá že tekutín má dosť, ale čo potom s tou krvičkou, nemôže to byť že berie kanaviť 5 kvapiek každé ráno (kázala nám doktorka lebo nám trošku krvácal pupček), nemôže ten spôsobovať že krvička netečie?

veľmi pekne ďakujem