Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
18. jún 2011

@majulienka27 dojcene dieta nepotrebuje ine tekutiny do cca 9 mesiaca
moze to mat suvis s Kanavitom..ak vam uz pupcek nekrvaca,,treba zavolat dr ci uz netreba znizit davku
dojcit treba na poziadanie..potom ma dietatko dostatocny aj pitny rezim..cize nedodrziavat intervaly, ponukat aktivne prsnik
kukni http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... a aj ostatne clanky na tej stranke

zuzkat1
19. jún 2011

@majulienka27 ja som zacala davat vodu az ked mala 13 mesiacov a prvykrat ju aj vypila ked mala nieco okolo 14 mesiacov...

majulienka27
19. jún 2011

@strapco13
@zuzkat1 veď to že ja viem že vodu netreba žiadnu, ale čo mám robiť keď doktorka káže, nemám ju poslúchnuť.
Skôr sa bojím o malého aby mu tá tuhá krv nemohla ublížiť, pretože vôbec ale vôbec mu netiekla, ten malý kúsok čo potrebovali si museli zo žili vytlačiť, lebo by sama nebola vyšla. Ešte k tomu má stále teplotu 37 a vravela že to môže mať aj z tej tuhej krvi, tak čo teraz?

julca23
19. jún 2011

ahojte.....malá má týžden a začala som s prikrmovaním, lebo strácam mlieko.Robila som všetko možné pre to, aby som dojčila čo najdlhšie, ale akosi sa mi nedarí...každý den je toho mliečka čoraz menej....môže to byť spôsobené aj tým, že beriem atb. Medoclav?? a brala niektorá z vás Domperidon a azda pomohol?? Myslíte si že by tebalo vyskúšať?? A koľko asi tak stojí??
ďakujem

strapco13
19. jún 2011

@majulienka27 opis ako vyzera vas bezny den,ako kojis, ako vyzera kojenie, ci pouzivas dudlik, klobuciky...
voda je bezcenna pre takto male babo /a malym detom sa zle bere krv tak ci tak/
ta teplota..ako ju merias, odratavas 0,5 st ak merias v konecniku?
mal vysetreny moc?

strapco13
19. jún 2011

@julca23 z coho usudzujes ze mas menej mliecka?...opis ako vyzera kojenie..dojcis na poziadanie?
Nemyslim, ze by ATB stali za tym ze mas menej mlieka..ale moze za tym byt ta choroba kvoli ktorej tie ATB beries, plus stres a pod..kvoli comu mas ATB?

majulienka27
19. jún 2011

@strapco13náš deň vyzerá približne takto: V noci sa budíme tak okolo 3 a o 6, napapkáme sa a spinkáme. Papkanie nám trvá nejakých 10 - 15 minút a spinkáme ďalej. Potom sa zobudí okolo 8 zasa papkáme sme hore dve hodinky, trošku si ešte cucne a a ide do kočiarika, lebo samému sa mu v postieľke nechce spinkať a v kočiari zaspí do dvoch minút. Okolo pol jednej sa ozve že je hladný, potom o 16, o pol 19 po napapani sme zas dve hodinky hore, okupeme sa a niečo po 21 spime do tej spomínanej 3 hodiny. Klobúčiky ani dudlík nedávame, papkanie nám trva tak do 20 minút, prisatie je myslím si správne, aj keď sa nám stáva že pri papkaní sa zlostí a odťahuje a určite to nie je silným tokom, skôr asi tým že mu netečie. Priberáme pekne za tri a pol týždňa sme pribrali jedno kilo, takže s papkaním problém nebude. Dni máme kľudné väčšinu prespíme. V spánku sa dosť pučí tak neviem či to nieje bruškom, ale inak je to kľudné spokojné bábatko.
Teplotu meriam na čielku na bezdotykovom teplomery a moč mu nikto nevyšetroval.

strapco13
19. jún 2011

@majulienka27 bezdotykove teplomery nie vzdy dobre meraju
pribera pekne..cize prijima dost mliecka
este aku ma stolicu? kolko cika a kaka?
ked sa odtahuje..kedy to je na zaciatku kojenia na konci? ked sa odtiahne mliecko strieka alebo nie?

zuzkat1
20. jún 2011

@majulienka27 ja nie som doktor - tak len osobna skusenost....moja malo priberala ale priberala a na zaciatku jej casto brali krv - tiez ju mala hustu,dokonca hned po nakojeni ju mala tiz hustu....vodu som nedala...mozno kojit castejsie...ale nevidim v tom zmysel ked pribral cele kilo🙂 urcite ma dost mliecka...

aaddeell
20. jún 2011

chcem sa opytat jednu bradavku mam dost dohryzenu a mam tam uz aj chrasty, mam sa radsej odsavat a pockat kym sa zahoji ,alebo mam maleho prikladat aj ked to strasne boli, dakujem

nanak
20. jún 2011

ahoj,chcela by som sa poradiť, mám troj- mesačného chlapčeka je veťký papkoš, ale počas dňa začína hltavo sať z prsníka, trvá mu to len okolo päť minút, potom odmieta prsník a plače. Nasleduje odgrgnutie, ale pri tom aj vygrcne. Mám obavy či je dosť napapaný. Potom spinká. Intervaly kojenia si určuje sám, obvykle sú trojhodinové, ale niekedy aj dvojhodinové. V noci papá pokojne, saje aj 10-15 min, odgrgne bez grckania a spinká ďalej.

julca23
20. jún 2011

@strapco13 tak kojenie mi vyjde na deň asi tak na tri krát, viac už fakt nemám mliečka ☹
atb beriem kvôli tomu, že dva dni po pôrode som dostala do zuba hnis, bola som na pohotovosti, tam mi ho ťahali a mala som sa takto doliečiť.......... normálne mám mäkké prsia skoro celý deň, a ked vypije z prsa tak spí málinko, ked z fľaše tak aj tri hodiny, ked stisnem prso tak mliečko vždy nejaké vyteká, ale určite ho je málo, lebo malá ked sa prisaje, tak asi po 3-4 minútach začne plakať, lebo jej nejde nič..... tak isto to bolo aj pri prvej mojej dcérke, len tú som kojila aspon mesiac a pol

majulienka27
20. jún 2011

viem že na bezdotykové sa nedá spoľahnúť ale dnes som mu narokom zmerala aj na bezdotyk, aj v zadočku a na bezdot. bolo 36,7 a v zadočku 37,2 takže to sedí, stolicu má riedku žltú raz alebo dvakrát do dňa ale skoro v každej plienočke trošku stolice keď si prdne, plienočky používame na deň takých 7 a z toho 6 je prepiškaných až až. Od prsníka sa odťahuje ku koncu a keď si stlačím tak niekedy aj vystriekne mliečko inokedy len vytečie ale vždy tam niečo je

strapco13
20. jún 2011

@aaddeell natri si bradavku framykoinom /ak mas citlive alebo bolestive bradavky aj mimo kojenia tak striedaj s Canestenom/ po kazdom kojeni, vetraj, pred kojenim nemusis umyt
koj tak aby tie ranky boli v kutiku ust babatka..bude ta to menej boliet
taketo ranky vznikaju najcastejsie pri nespravnom prisati..treba ho upravit http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... ..plus ostatne clanky

strapco13
20. jún 2011

@nanak ked sa odtiahne od prsnika..mliecko strieka alebo nie?

strapco13
20. jún 2011

@julca23 dokrmovat mimo prsnika je startom k skonceniou laktacie
kedze musis dokrmiovat rob to cievkou na prsku..takto sa sice mala naje..ale zaroiven dostne tvoje telo signal, ze treba tvorit mliecko..to ze krmis flaskouu tvoje telo nechape, ze ma tvorit viac mliecka
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
a su prostriedky na zvysenie laktacie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po... funguje to len pri kojeni na poziadanie a dokrmovani na prsku, pripadne na volnopredaj je Motilium, na predpis Costi /to je lacnejsie/
senovka je hnusna..nesmies ju zapijat vela vodou, lebo nabobtna v zaludku do obrovskych rozmerov a pride ti zle...skus si tu jednu davku vymiesat na velmi velmi hustu kasu /fakt len trosku vody /najlepsia je vraj kofola..prebije chut..skusenosti mamiciek, aj dzusy sa daju/...vygulkaj si z toho gulicky ako hrasok a tie pojedaj..proste malo tekutin k tomu v tej chvili

strapco13
20. jún 2011

@majulienka27 ale to potom teplotu nema 😉 36,7 po odratani v konecniku je normalna telesna teplota
to ze obcas vyskoci na 37 st.C..deti pri kazdom najmensom podrazdeni mozu reagivat vyskocenim teploty..ci plac, ci nepokoj, teraz su este aj horucavy..tak pozor na prehriatie
stolica a cikanie vyzera byt OK...cize vodicku urcite nepotrebuje..len kojit na poziadanie

sirinka
20. jún 2011

@dejka77 najskor ano, ked sa v noci zobudi a mlaska, pyta si papat....ale moja niekedy sa napapa a vzapai si ide dohryzst pasticky a mlaska a to ju len to brusko tlaci....kym sa to neuvolni, nezaspi...

aaddeell
20. jún 2011

@strapco13 dakujem za radu ano viem, ze to vznika zly prikladanim to sa mi stalo kym som sa to naucila ☹ a mam kojit z toho bolavaeho alebo nie?

cicimon
20. jún 2011

@strapco13 vies pl poradit, moja pri kojeni po leziaky akosi chrci... neviem ci to ide z nosa ci niekde z hrdla... je to normalne ci to riesit?

strapco13
20. jún 2011

@aaddeell ak to vies vydrzat tak ano..len koj tak aby ta ranka bola v kutiku ust maleho, vtedy ta to bude menej boliet a treba upravit to prisatie ..ak ti to nejde, skus si zavolat laktacnu domov, nech pomoze

@cicimon tazko poradit..moze to byt od zacinajuceho infektu, silny tok mlieka, alergicka sezona je teraz, tak moze mat opuchnuty nostek
ako inak dycha..uplne volne? alebo ma upchaty nostek
tok mliecka mas aky..strieka mliecko?

cicimon
20. jún 2011

@strapco13 no ona tak chrci uz dlhsie, teraz to mm zacal riesit... myslim ze mlieka je dost, aj ked uz samozrejme netecie. robi to len po leziacky pri kojeni, inac dycha normalne

strapco13
20. jún 2011

@cicimon a ona pri kojeni lezi na chbte alebo na boku?

cicimon
20. jún 2011

@strapco13 kedy ako, tak rozne

strapco13
20. jún 2011

@cicimon a chrci zakazdym alebo len ked lezi na chrbte?..lebo ak len vtedy tak je to polohou..davaj ju viac na bok /ak sa mlada necha dirigivat este 😅

zuzkat1
20. jún 2011

@strapco13 ahoj...prosim ta, mam taku otazocku kedze si dr🙂 mala (17 mes.) ma na jazycku take cervene flaky..nie moc cervene ale take tmavsie ako zvysok jazyka... zacinaju tak od polovice smerom ku korenu...inak nema ziadny problem, je uplne v pohode a dokonca papa aj kysle aj tvrde teda ju to iste neboli...je spokojna a usmievava bez teploty... nevies co by to mohlo byt? predvcerom som si vsimla ze si chytala jazycek ale dnes uz nic a len dnes som si vsimla tie flaky... zrejme to tam uz ale mala aj vcera...dakujem

cicimon
20. jún 2011

@strapco13 fuu, no nemam to az tak odpozorovane, asi si to zacnem viac vsimat,,,, ja to uz len registrujem ako " po leziacky"

strapco13
20. jún 2011

@cicimon inak pokial to robi len pri kojeni..tak za tym asi nic take vazne nebude..skor bude len zle ulozena..deti v tom veku uz vymyslaju divne polohy

@zuzkat1 je mozne, ze si zaniesla nejaku infekciu do pusky ..skus to natriet - bud gencianku alebo geliky na zubky

zuzkat1
20. jún 2011

@strapco13 to dostat normalne v lekarni? ja som to este nemusela pouzit... dam na gazu a potriem jazycek? a prosim ta mam s tym ist hned zajtra k dr?alebo par dni pockam? to je nejaka vodicka-ta gencianka? 😅 a do pusy ked ma nepusti mozem nasilu nejak otvorit? to ze ma flaky som zistila ked vyplazila jazyk a opat som ich videla ked som ja vystkovala na nu - naschvala ona opakovala🙂

zuzkat1
21. jún 2011

@strapco13 este prosim ta tie geliky na zuby? ake? moja nemala problemy zo zubkami takze neviem ake mam kupit...a to tiez len tak potriet ten jazycek? chcela som ist k dr ale nasa tam nie je az do piatku...tak skusim teda zatial dezinfikovat...