Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

weverka11
15. júl 2011

ahoj, potrebujem poradit, krpec 7m2t mi absolutne odmieta lavy prsnik ☹ robil to ked bol mensi, potom sa to zlepsilo ked som mala naliate prsia stale ale teraz uz mam opať take normal a zas mi ho začal odmietat... uz to trva vyse tyzdna a urcite tam mam aj menej mlieka, lebo ho aj citim prazdny... pravy uplne v pohodke... pri kojeni mu vzdy dam naprv lavy, ale to len pocuca a hneva sa, tak mu pichnem pravy... minuly tyzden si lavy braval aspon v noci, tento tyzden uz ani v noci ho nechce...

lenadka
15. júl 2011

@weverka11 ja mam to iste, uz neriesim, niekedy ho vezme v noci obycajne ale nie vzdy, pri starsej dcere to bolo detto, dodnes neviem preco 😅

mihouk
17. júl 2011

@zufzufmeister Normalne trva 6 tzdnov kym sa ustali vyroba mliecka a kolko malicky potrebuje. Podla mna robis spravne, ked ponuknes aj druhy, ked mas pocit ze v tom prvom uz mliecko nemas. Ja som mu davala vzdy len jeden prsnik pocas 2 hodin, ked sa napapal a do dvoch hodin chcel zase, tak dostal ten isty prsnik , ale na vecer maval vzdy z dvoch. Skus mu dat obidva a ked sa znovu zacne pytat, tak mu najprv ponukni ten prvy. Urcite by som nezacinala s UM, teda pokial chces uspesne kojit, s UM si koledujes o zalpaly v prsnikoch, hlavne pocas tychto 6 tyzdnov. Pokial ti pekne pribera, tak sa netrap, urcite mas dostatok mliecka, len sa to neda kontrolovat. 🙂 Ozaj skus si po kojeni stlait prsnik ci ti z neho vytecie mlieko, alebo ho maly vypil cely. Prajem vela stastia a trpezivosti 🙂

andysok
18. júl 2011

môžem mám len jednu otázku .mám v plnení pŕs obrovský nepomer pravý sa skoro vôbec neplní nestačí nám to na kojenie dvojčiat, nemám žiadny problém, svrbenie,mykozu, alebo niečo iné ...dá sa s tým niečo robiť ? Užívam senovku aj homeopatika na podporu

katkaajurko
18. júl 2011

ahojte-ja sa chcem spytat - resp. uistit - tie vsetky masticky co sa odporucaju na bradavky - sa mozu pouzivat dlhodobo? ja zatial bez neviem byt-pouzivame od medely akutalne - 100% lanolinovu-ja len ked to maly furt cuca-ci to fakt nevadi..... 😨

katkaajurko
18. júl 2011

a este - pouzivam "preventivne" proti zabke (kedze sme ju mali rozsiahlu) ze si po kojeni (nie uplne kazdom) utrem prsnik vodu so sodou bikarbonou- to sa moze tiez dlhodobo?

zuzkat1
18. júl 2011

@katkaajurko ja som si vzdy umyla pred kojenim prsnik po tych mastiach...ono to vraj nevadi,ale ked som si predstavila ze by som mala olizovat masticky😝 proste mi to prislo fuj😅

zuzkat1
18. júl 2011

@andysok tam kde mas pocit ze je menej tak tam prikladaj najprv, kym su hladne lebo ak sa napapa z prlneho tak potom na slabsom menej cuca a prsnik nema potrebu plnit sa uplne... a ak sa ti da tak aj odsavaj medzi kojeniami

zuzkat1
18. júl 2011

@weverka11 @lenadka pomoct neviem🙂 zhruba od 9teho mesiaca kojim len z jedneho prsnika🙂 mala ma 18 mesiacov a mliecko jej staci... je to len blbe v tom ze to vidno...teda jeden prsnik je o cislo vacsi... ale ked mam nieco volne tak to nevidiet a ked si obleciem nieco kde je rozdiel viditelny tak mensi vypcham vypchavkou🙂 moja odmietala lavy prsnik od narodenia... vytiahli sme do 9teho mesiaca... pocula som ze niektorym detom vadi tlkot srdca... neupokojuje ich ale naopak rusi... mozno to bude tym..

zfidorka
18. júl 2011

@zuzkat1 moja zase odmieta pravy... momentalne to vyzera, ze tiez budem dojcit len z jedneho... dobry tip s tym vypchatim 😉

zuzkat1
18. júl 2011

@zfidorka no🙂 spociatku som nemusela ale ked uz mi uplne odislo mliecko tak je rozdiel viditelny😝 inak neviem cim to teda je... to o srdci som pocula uz viackrat ale asi je normalne ze niekde je silnejsi a niekde slabsi tok a asi su nase dietky lenive potahat viacej🙂 neriesim to lebo evidentne jej ten jeden staci ked uz 9 mesiacov "zuzle" len ten a nestazuje sa🙂

weverka11
19. júl 2011

@zuzkat1 no aj ja to tak beriem, ze asi skoncim, dnes v noci nacisto vrieskal ked som mu dala lavy, co u nas nebyva zvykom, potom pravy a dudkal jak ňuňák 😀 a zaspal jak ladovy medved 😀... no u mna bude vidiet ten rozdiel hovadsky, lebo ja ked mam prazdne prsia, tak to je aj 2 velkosti rozdiel, ale neva, kašlat....

zuzkat1
19. júl 2011

@weverka11 no u mna to vidiet uplne brutalne ked viac ako 2 hodiny nepila🙂 tesne po nakojeni je to ta jedna velkost ale ked uz dlho nepapa tak je to asi aj viac... minule sa mi akurat moja mama vysmievala ze ako to vyzeram😀 ale tak kaslem na to... mala ho nechcela a 9 mesacne dieta je uz dost velke na to aby dalo najavo co chce a co nie, a bala som sa ze ak ju budem nutit na ten co nechce tak sa odstavi uplne ... lebo ten nechcela a ked som nedala druhy tak radsej nepapala ☹ 😕 takze som na to potom uz kaslala a dobre je... mala je spokojna a to je hlavne🙂

lenadka
20. júl 2011

no som rada ze niesom sama cudne vyzerajuca 😅 presne to iste ked si dam nieco obtiahnutejsie zle mi to sedi lebo rozdiel je 1-2 cisla 😅

jja
20. júl 2011

ahojte baby...ufff...odlahlo mi, to som si myslela ze iba ja som taka divna a mam jeden vacsi a jeden mensi prsnik🙂a tiez mala odmieta lavy...este z neho cosi v noci v spanku vytaha ale je to viditelne vidiet ze len kvapky. 🙂

zuzkat1
21. júl 2011

no vidite ako sme sa pekne nazbierali🙂 nakoniec to bude uplne bezny jav🙂
@jja pekna foto v pase🙂 mala vyzera byt starsia trochu... 🙂

jja
21. júl 2011

@zuzkat1 dakujem🙂 no a to si ju nevidela nazivo🙂 vyzera na 3 roky...aj vyskou aj vahou🙂

zuzkat1
21. júl 2011

@jja no moja ma 78,5 cm a 9,1kg a 18 mesiacov 😅

jja
21. júl 2011

@zuzkat1 no, tak teraz si sadni...moja ma 17 mes, 18 kg a 91 cm.. 🙂 dr. nas uz poslala aj na vysterenie gastro, chvlabohu vsetko mame ok, az na to ze je anemicka..ale to ma asi po mne 🙂

zuzkat1
21. júl 2011

@jja pani moji to je raz taka ako moja🙂 tak dostala zelezo? to je super ze je v poriadku, aj ked treba povedat ze je naozaj velka... po tatovi? a sranda ze kojis a taka je velka🙂 vacsinou su deti na UM velke...

michaela.g
21. júl 2011

Aj moja odmieta jeden prsnik, ten lavy. Snazim sa ho aspom z casu na cas odsat aby tam ta produkcia aka taka bola. U mna je ten dovod ten ze mi tam dost silno tecie mlieko a mala sa vzdy zakucka tak asi preto ho odmieta... 😒

jja
21. júl 2011

@zuzkat1 ano, po tatovi, aj ked aj v mjej rodine su vysoki ludia. a ano kojim prvu ligu🙂 do 6 mes. iba mm, a potom malilinko prikrmu a tak to je dodnes🙂 prikrmy su pre nas iba nejake ochutnavanie, alebo dezert.hlavne je mm..ale aspon je zdrava a nic jej nechyba🙂 ze?

zuzkat1
22. júl 2011

@jja no super... u nas to iste🙂 mala do 6 mes. len mm a teraz prikrmy ma rada na spestrenie ale inak kojim kazde 2 hodiny🙂 v noci uz len 3x🙂

berule
22. júl 2011

Ahojky, tak jsem tu znovu pro radu. Malá bude mít 6 týdnů a začíná mi u prsu dělat neplechu. Pije 7 min a začne se odpojovat a znovu přisávat, ale pořádně už většinou nepije, tak ji dám k druhému prsu a po 7 min to samé, tak znovu prostřídám obě prsa( ale o pití se nedá mluvit). Během těch 7 min u každého prsa pije aktivně a pěkně. Plínky má počurané všechny, kaká 2-3 za den hodně a ve zbytku má aspoň prclé. A barva je jako vajíčka. Když pije, tak jí i mačkám prso, ale někdy mi přijde, že jí tím rozruším a ona pustí bradavku. Koukala jsem i na stránky o kojení a našla jsem, že může reagovat na pomalý tok mlíka, což bude asi pravda, pže jak pije, jde slyšet jak polyká, jakmile to teče míň, tak se jí asi nechce tahat 😒 . Taky jsem chtěla zkontrolovat techniku přisátí, ale mám velkou bradavku, takže když se přisaje, tak nemá moc dvorce v pusince, pže se jí tam už nevleze. Myslím, že by jí mlíčko mělo stačit, ale mrzí mě, co dělá u prsa a mám strach, aby se mi časem neodstavila.

prsky
22. júl 2011

@berule podla popisu by som skor tipla rychly tok mliecka, ktory si dieta koriguje tym, ze sa presunie prisatim iba na bradavku a cuca, co tecie same a ked prestane tiect, tak si nespravnym prisatim nevie vytiahnut mliecko...takze otazka, tych prvych 7 minut, co pije, pije hltavo a vyteka jej mliecko z ust? ak ano, ide o nadprodukciu a treba najprv nechat mliecko vystriekat, potom dietatu prsnik znova ponuknut a dbat na spravne prisatie. ak ma pocikane plienky a peknu prazenicku, je spokojna a pribera, netreba moc riesit, kolko minut pije. stlacat prsnik ma zmysel vtedy, ked dieta aktivne nepije a vieme, ze este by bolo fajn sa trochu napapat.

zufzufmeister
22. júl 2011

Jáj baby, tento môj malý je taký nervoš, až to možné neni... pri krmení, keď mu už ide mlieko pomalšie, tak chytí amok a to je najhoršie, že potom mu dám z druhého, ale sa bojím, že vytiahne iba predné mlieko a k zadnému sa nedostane... Neviete ako je to s tým predným a zadným mliekom, ako je to percentuálne, alebo čo... Alebo aj keď častejšie papá, tak nevytiahne celé prso, iba pocucká a o pol hodinu zas, ale neviem či sa tam dotvorí to predné mlieko a zase cucá to, alebo ako to vlastne je, som z toho debo...

jnana1
22. júl 2011

ahoj annag, prosím Ťa, vedela by si mi poradiť... mám 4 týždňovú dcéru. Po príchode z pôrodnice prvý týždeň krásne spinkala, cez deň aj v noci, niekedy aj 5 hodín v kuse, ale najbežnejšie to boli 3 až 4 hodiny a taktiež pekne papala-je dojčená. No potom sa to zmenilo. Nehce spať ani cez deň ani v noci, keď už zaspí, v jednom kuse so sebou hádže, napína sa ako struna a vydáva pri tom zvuky ako pri tlačení a jej spánok nikdy netrvá dlhšie ako hodinku - ak vôbec.. vidím na nej, že je unavená, stále zíva, ale nie a nie zaspať... potom len plače, a hľadá bradavku....ktorú potom ani nevie uchytiť, čo ju ešte viac rozplače... už som z toho veľmi unavená a zúfalá, neviem ako ďalej aby som jej pomohla a upokojila ju no a samozrejme, aby sme si obidve konečne dobre pospali...

prsky
22. júl 2011

@jnana1 annag tu uz neradi, ma vlastne forum http://forum.dojcenie.eu/index.php takze ak chces radu priamo od Katky, tak jedine tam
za seba ti viem poradit urychlene kontaktovat laktacnu poradkynu v tvojom okoli, mate akutny problem, ktory nevyriesis efektivne cez internetovu poradnu. unavene a prestimulovane dieta sa tazsie prisava, mohlo by pomoct vyzliect babo aj seba, sup pod perinu a mojkovat sa, nechat ju, aby si nasla didu sama a pri nepokoji nosit v satke aj doma /ty si co to porobis, mala bude spokojna, ze je na tebe a mozno aj dlhsie pospi - moj syn spi v postielke alebo hacke max hodinu, na mne v satke vie spat aj 2-3 hodinky. nemusis sa bat, ze si "dieta naucis" - ja to absolvujem uz s druhym dietatkom a dcerka vie pekne spat uz aj sama/

berule
22. júl 2011

@prsky ano, těch 7 min pije hltavě, mlíčko někdy vyteče koutkem, ale většinou se začne dusit a kašlat a pak pokračuje dál v pití. Já mám ale strach, že když si mlíko odstříkám, že pak už si nevytáhne tolik,aby jí to stačilo. Zatím mi příbírala 270g týdně, tento týden jen 220g. Právě, že když jí začnu mačkat prso, tak většinou pustí prso, jako by jí to vadilo.

prsky
22. júl 2011

@berule mas nadprodukciu a vtedy sa neodporuca odsavat,lebo tym produkciu mliecka stimulujes. to, co som ti pisala je, ze ked zacnes dojcit a babo sa zakuckava a pusta, nechaj mliecko samovolne vystriekat do plienky a potom dietatko znova nechaj prisat a nestlacaj, mliecka mas dost - stlacanie prsnika sa pouziva, ked mliecka nie je dost, alebo je slabsi spustaci reflex, alebo ked uz nie je prsnik plny a chceme, aby ho dieta vypilo "do dna" a ono uz si ho aktivne same nevie vysat). dojci v antigravitacnych polohach (dietatko ma hlavicku vyssie ako prsnik = moze napr. lezat na tebe http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha2 a http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha3 ale da sa to aj v sede/polosede v klasickej polohe). nadprodukcie sa zbavis takto: 2 dojčenia za sebou ponúkať rovnaký prsník (napr. 10.00 ľavý, 12.00 ľavý, 14.30 pravý, 16.00 pravý … atď . dookola
ak 2 dojčenia nebudú stačiť, prsníky budú stále plné, pridať 3, 4 a viac dojčení za sebou z toho istého prsníka (niekedy treba aj 12 hodín za sebou). počet dojčení na jednej strane treba zvyšovať opatrne, aby sa produkcia príliš neznížila, niekedy stačí jeden takýto deň, inokedy týždeň. niektoré mamičky naopak, potrebujú dlhodobo dojčiť napr. 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka. ak sa mliečka napriek tomu stále tvorí extrémne veľa, tak radikálny prístup je nasledovný: odsajeme obidva prsníky raz za 12, resp. 24 hodín. a zároveň dojčíme na jednej starne tak dlho, kým jeden prsník nebude prázdny ako handrička a druhý plný až na prasknutie ... takéto radikálne zníženie produkcie treba riešiť vo výnimočných prípadoch
a treba sa snazit o co najlepsie prisatie, aby si nemala potom problem, ked uz mliecka bude tak akurat..