Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
22. júl 2011

@berule jaj a pribera ti krasne, postupne sa vahove prirastky znizuju. do 3m je to okolo minimalne 200g/tyzden, potom minimalne 175g/tyzden, okolo 6m uz "len" 150g/tyzden atd

berule
22. júl 2011

@prsky aha,moc děkuji za rady, já právě měla pocit, že přibírá málo, tak děkuji za ujištění, že je všechno v pořádku. Zkusím to jak radíš a uvidím, jestli se to zlepší. 🙂

diusik
22. júl 2011

@prsky prosim ta a kolko pocikanych plienok by priblizne malo mat pocas dna 3 mes dieta,plne kojene?Nic ine nepije ziadne cajiky ani vodu len mlieko.
diky

prsky
22. júl 2011

@diusik 5-6 riadne pocikanych plienok za 24h...MM staci davat do 8 m, ja som na pitie davala az od roka, ale na nacvik pitia z poharika s naustkom som davala vodicku uz od cca 7m, bolo to ale take hranie sa, smad by s tym urcite neuhasila 🙂

denka_
25. júl 2011

Ahojte, prosim poradte mi, mam o tyzden 6 mesacnu dcerku a do teraz som nemala problem s kojenim, vcera vecer sa mi urobila hrca v lavom prsniku od pazuchy dole, strasne to boli a dostala som teploty, skusam si to odsavat s odsavackou a rucne ale nic nejde, masirujem si to a prikladam malu v troch polohach.. zacne tahat ale potom sa rozplace, mam pocit ze preto lebo jej nic nejde.. co mam robit ? ☹

prsky
25. júl 2011

@denka_ sorry, viac ako ctrl + c ctrl+v momentalne nezvladam http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

jnana1
26. júl 2011

@prsky ďakujem za radu, za posledné dni sa to trošku zmenilo, aspoň pokiaľ ide o papanie, snažím sa krmiť ju skôr ako znervóznie, aj keď nie stále sa to podarí... ale čo sa týka toho jej spania, stále sme na tom rovnako...stále v spánku so sebou hádže a napína sa a vydáva pri tom niekedy až fakt divné zvuky...niekedy mi to pripadá ako by sa len naťahovala, ale no uznaj...aby sa naťahovala v jednom kuse??? neviem čo by to mohlo byť...

prsky
26. júl 2011

@jnana1 niektore deticky nespia v noci pokojne, vydavaju rozne zvuky, mrvia sa a my sa nevyspime, lebo stale trpneme, ci sa nahodou nebudia 🙂

jamkar
27. júl 2011

Ahoj Annag, mám prosbu, mám malú 7 týždňovú dcérku, pekne mi priberala a zrazu dostala akoby koliky, stále napína nožičkami , plače - pri plači nechce ani papať. Boli sme u lekárky, predpísala nejaké probiotiká na bruško + berieme espumisan ale dosť málo pribrala. Doktorka vravela, že môžem mať málo mliečka. Prosím o radu ohľadom zvýšenia mliečka, velmi by som chcela kojiť. Prosím poraďte. Ďakujem Jamkar

jnana1
27. júl 2011

@prsky aha, takže je to asi normálne...??? 😉

kkubekova
27. júl 2011

@jamkar Ahoj,skus si pozriet tento odkaz:

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

Osobne si nemyslim, ze mas malo mliecka - ale baby tu Ti poradia lepsie. Hlavne neprestavaj dojcit 😉

berule
27. júl 2011

@prsky Ahojky, chci se zeptat, jestli se při kojení můžu namazat mastí Dolgit, která obsahuje ibuprofen? Děkuji.

ajkuska
27. júl 2011

@denka_ skús si prikladať vínne obklady - ak je to len upchatý mliekovod tak to prejde, nechce podľa mňa ťahať preto lebo jej ťažšie ide.

mirm
27. júl 2011

ahojte, baby neviete mi poradit. Ked pouzijem odsavacku tak mi nejde skoro vobec mlieko, ale ked si rucne vytlacim tak ide trosku mliecka. Ale neuvolni sa mi vsetko, niektore hrudy mi tam ostanu. Neviete mi poradit? Mala nechce sat, iba niekedy tak chcem odsavat aspon. Dakujem

prsky
27. júl 2011

@jamkar annag tu uz neposobi, ma vlastne forum http://forum.dojcenie.eu/ ...najefektivnejsie by bolo zavolat si laktacnu poradkynu..aby sme ti mohli poradit, potrebovali by sme vediet, ci ma dost pocikanych plienok, kedy ju dojcis (po spanku hned, alebo az po prebaleni a pod), ci sa dojci aj v noci, ci vies rozlisit, ci pije, ci jej mliecko vyteka pri dojceni z ust...

@jnana1 podla mna pravdepodobne ano, ale poznas to, vzdy su nejake vynimky 😉

@berule neviem povedat na 100%, ze ano, ale ibuprofen sa pri dojceni moze, takze ak natries po dojceni v tenkej vrstve, nemalo by sa nic stat

@mirm hrudy rozmasirovat pod co najhorucejsou sprchou aku znesies, tak, aby to nebolelo .. odsavackou nie vsetkym babam ide, ale treba na to mat techniku..kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava... a http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

anicka1981
28. júl 2011

ahojte, mam jeden problem, moj 6 tyznovy drobec nechce pit z prsnika, prvych 5 minut normalne pije taha, potom nenormalny rev, uz nechce pit dalej, a pritom si stale zuzle prstiky ze je hladny, a pritom predtymkrasne pil, musim odsat a dat mu pit cez flasu, lebo inac do neho nedostanem nic, tak je to posledne 2 dni,,, mieka mam vela, ale asi s tym seknem, lebo mutit dieta pit z prsnika asi nema zmysel, neviem ci mu velmi strieka mlieko, ale som z toho dost smutna,,,, mala niektora nieco podobne?,,,

mirm
28. júl 2011

@prsky dakujem za clanky, este v noci pri dojceni som si ich precitala 🙂 Uz mi to trosku s odsavackou ide🙂 hlavne ked mam malu na jednom prse 🙂) ved nejak to pojde uz snad 🙂

Este nevedeli by ste mi poradit, co mam robit ked mala nechce sat? Uz prikrmujeme, ja si myslim ze ked budem odsavat bude sa mi tvorit viacej mliecka a potom to pojde lahsie, co si o tom myslite???
este raz dakujeeeem 🙂

prsky
28. júl 2011

@anicka1981 ja by som povedala, ze je to flasou...prvych 5min mu ako tak tecie pri malej namahe a potom by sa musel viac namahat, aby mu tieklo tak, ako si predstavuje - zadne mliecko je hustejsie, nejde tak lahko. mozes pomoct stlacanim prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... , dojci v gravitacnych polohach (napr futbalova je fajn, pri nej sa nemoze ani tolko vrtiet).
keby mu tieklo mliecko privelmi, striekalo, tak by pil hltavo, zakuckaval by sa, odtahoval, pripadne az pustal a to hned od zaciatku...vyteka mu pri dojceni mliecko z ust?
naj by bolo stretnut sa s laktacnou, ak chces naozaj dojcit a nie si len potvrdit, ze to nema zmysel 😅

prsky
28. júl 2011

@mirm sat vie kazde babo, len deticky prikrmovane flasou sa mozu trochu branit, kedze z prsnika to tak dobre netecie ... kuk sem (aj @anicka1981 ) http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

anicka1981
28. júl 2011

@prsky jaj, a tak pekne uz pil 😠 , ked pije pekne, tak tak mu vyteka vonku, nestiha prehltat,,, ale to si odkasle a pije dalej,,, a toto neviem co je,.. mne sa zda, ze to ma svoje nalady,lebo uz som ho zase kojila, a pil pekne, tak neviem, on ked po tych 5 min pusti prsnik a ked reve tak prska aj mlieko vonku., a reve jak o zivot,ked mu zase ponuknem prsnik s nervami ho chyti potiahne 2x a pusti a reve kvici,,, uz som mu pozerala, ci nema nieco v ustockach, alebo co.
Volala som tej poradkyni je na dovolenke, a povedala mi, ze sa mam s nim este potrapit, ze po dovolenke sa zastavi,a keby bol naozaj hladny tak prsnik by nepustil..... a flasu mu davam len ked ideme niekam vonku, do lekara.ze nie neako casto, aby si na nu zvykol,, 😒

prsky
28. júl 2011

@anicka1981 to nie je pekne pitie..to je pre dieta dost velka namaha, ked sa dusi, to akoby do teba niekto lial vodu cez privelky lievik...tiez by ta to nebavilo a revala by si, ze nechces...pri hltavom piti sa aj nahlce vzduchu a staci odgrgnut a bude hned zas hladny...takze ked sa ti spusti mliecko, nechaj ho samovolne vystriekat, ponom ponukni malemu, prsnik nestlacaj, ale dbaj o co najlepsie prisatie a treba poriesit nadprodukciu...dojci v antigravitacnych polohach (dietatko ma hlavicku vyssie ako prsnik = moze napr. lezat na tebe http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha2 a http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha3 ale da sa to aj v sede/polosede v klasickej polohe). nadprodukcie sa zbavis takto: 2 dojčenia za sebou ponúkať rovnaký prsník (napr. 10.00 ľavý, 12.00 ľavý, 14.30 pravý, 16.00 pravý … atď . dookola
ak 2 dojčenia nebudú stačiť, prsníky budú stále plné, pridať 3, 4 a viac dojčení za sebou z toho istého prsníka (niekedy treba aj 12 hodín za sebou). počet dojčení na jednej strane treba zvyšovať opatrne, aby sa produkcia príliš neznížila, niekedy stačí jeden takýto deň, inokedy týždeň. niektoré mamičky naopak, potrebujú dlhodobo dojčiť napr. 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka. ak sa mliečka napriek tomu stále tvorí extrémne veľa, tak radikálny prístup je nasledovný: odsajeme obidva prsníky raz za 12, resp. 24 hodín. a zároveň dojčíme na jednej starne tak dlho, kým jeden prsník nebude prázdny ako handrička a druhý plný až na prasknutie ... takéto radikálne zníženie produkcie treba riešiť vo výnimočných prípadoch
a treba sa naozaj snazit o co najlepsie prisatie, aby si nemala potom problem, ked uz mliecka bude tak akurat.. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

btw..na flasu si dieta vie zvyknut aj pri jednom pouziti.

anicka1981
28. júl 2011

@prsky hm, dakujem,musim nieco s tym robit, lebo to zacina byt utrpenie pre nas oboch, on sa prisaje pekne, citim ako pekne chyti,,a vobec tomu nerozumiem, lebo pil uz pekne suvisle 15 min v kuse bez neakych spekulacii, alebo placov,, a teraz posledne 2 dni,, no strasne,,,,,a pritom hlados to je,
A s tym grganim mas pravdu, on sa ohlta vzduchu, potom pol hodinu grgame, a potom zase kojime,,, 😒

nattaly8
29. júl 2011

@prsky ahoj, potrebujem radu 🙂
mam dvojmesacnrho synceka, ktoreho plne dojcim.mlieka je dost, prisatie je tiez spravne, ale problemom je, ze spi iba na prsniku. nemozem ho ani na sekundu polozit. akonahle mu vypadne prsnik z pusy, okamzite je hore.cez den zle, v noci katastrofa. boli ma chrbat, ze ledva chodim.spime od zaciatku splu v posteli. mam este starsieho syna, na ktoreho nemam vobec cas.takisto na domacnost.zacinam byt zufala a hrozne unavena.chcela by som dojcit aspon rok, ale neviem, ci toto vydrzim ☹

abnka
29. júl 2011

@nattaly8 Ak ti môžem tak laicky poradiť, mala som to rovnaké až na to že nemám staršie dieťa - bola som hrozne unavená, chrbát v háji aj keď som používala kojo vankúš - malý proste spal iba na prsníku ! Bolo milión pokusov mi ho zobrať a niekde položiť - aj keď ho hojdala moja mama , aj tak veľmi plakal akonálhe sa vzdialil od prsa na viac ako milimeter , nakoniec bol taký nervný, že s tým všetci prestali a ja som sedela / ležala celé dni.
Jediná moja rada znie vydržať !!! Náš sa behom 3mesiaca (teda od 2do 3 ale môže to byť individuálne) naučil zaspávať v posteli tak, že som proste kojila, on zaspal a pomaličky som mu bradavku vytiahla z úst a odplazila sa preč. Zozačiatku to trvalo dosť dlho a ani som sa neplazila preč, lebo ako som mu zobrala prso - zobudil sa. Ale buď si zvykol alebo to bol prirodzený vývoj - neviem. On bude čoraz viac vnímať svet okolo teba, nie len spať, ale už sa na teba aj pozerať , prípadne sa rozhliadať po okolí, potom sa začne pohybovať....
Neobávaj sa, ako začne byť pohyblivejší a vnímavejší tak ho táto fáza "nonstop visenia na prse" postupne prejde.....
A ešte niečo , v tej dobe som to nevedela, existujú kojace úväzy na šatku , tak že máš bábo v šatke a ono si pri tom pocuckáva a spí, mala som tak malého raz. Chce to síce istotu vo viazaní ale ak to budeš viazať dosť často tak si zvykneš behom pár dní. Ja som ho dávala do šatky vo vertikálnom úväze, keď som už nevládala sedieť a hrbiť sa.
Neboj teraz tá situácia vyzerá bez konca, ale všetko má svoj začiatok aj koniec. Pre bábätko si jeho jediná istota, potrebuje ťa cítiť a voňať....

nattaly8
29. júl 2011

@abnka jeeej, si mila, dakujem 🙂
ja viem ze nebude na mne visiet do 18 😀
ale teda, mam uz dost. cez den len kocik alebo prsnik. ja uz budem mat prelezaniny. doteraz v noci celkom fajn spal.prvykrat sa budil po polnoci, potom este raz. posledny tyzden sa zobudi do polnoci viackrat a po polnoci nespocetnekrat ☹ on ani nepije, len cucka naprazdno a kazdy pokus vytiahnut prsnik z ust konci placom...
v satke nenosim, je mi v tom hrozne horko a ani maly tam nechce byt. objednala som manducu, tak cakam....nech som aspon trochu mobilna...
inak aj teraz mi spi na rukach 😒

nattaly8
29. júl 2011

@abnka a ako to s vami vyzera teraz?

prsky
29. júl 2011

@nattaly8 moj syncek sice zaspi cez den aj sam /hlavne doobedny spanok/, ale vsetky spanky dava okolo pol hodiny, max hodinu..ostatny cas, ked je dobre naladeny, je pod hrazdickou na zemi, v hojdacke a pod, ked zacne byt nepokojny, sup do satky alebo manducy a asistuje mi pri vsetkom, co robim - pri domacich pracach, ale aj ked sa venujem dcerke. Co sa noci tyka..v com je to katastrofa? Nevyspis sa pri dojceni? Ak som z popisu spravne vyrozumela, dojcis po sediacky? Ja som si totiz pri dcerke akosi zvykla spat a reagovat na jej potreby v spanku, dojcili sme sa v lahu ...jasne, ze nie kazdej to vyhovuje. Nam inak pomohla hačka - mame ju zavesenu v spalni a skobu mame aj na balkone a v obyvacke (mozem si ju prevesit) .. dietatko sa v nej pohupuje, je tam tak tesnejsie obopnute a dobre sa mu v nej spi (samozrejme vonku pod stromom je naj, tam nas maly da aj 2h spanok).
No a na zaspavanie pomoze iba citlivy pristup (ak nechces vyplakavat)..proste spravit si ritualy..jeden den vysleduj a zapisuj si, kedy je unaveny. Dalsi den v podobnych casoch, ked zbadas unavu (zivne si zo 3x v kratkom case, ma skleneny upreny pohlad), nadojci, odid s nim na pokojne miesto (babatka potrebuju klud), zaspievaj mu, pohojdaj ho, pohladkaj (hocico, co budes ochotna robit aj ked bude mat 10kg) a pockaj si, kym bude uprene pozerat akoby cez teba. Vtedy je ta spravna chvila, kedy ho polozis na jeho spaci flek. Ked bude nadalej uprene pozerat, odid. Ak bude trochu mrnkat, nevadi, ja som vdaka dcerke, o ktoru sa tiez musim postarat, zistila, ze moj syn sa tym uspava (je to take pravidelne mrncanie, akoby si hmkal mantru). Ak zaspi, super, ak zacne plakat, vrat sa o krok spat. Zo zaciatku to bude trvat dlho, do cca mesiaca by si ale na tuto novinku mohol zvyknut.

prsky
29. júl 2011

@nattaly8 teraz citam tvoju odpoved abnke..moja dcera mavala rozne obdobia v noci..niekedy cucala aj celu noc, inokedy nie..ja som sa naucila pri tom spat, takze od jej par mesiacov uz ani neviem, ako spala, ked som si k nej lahla, vsetko dedukujem z jej budenia sa predtym, ako som si k nej isla lahnut. Prsnik som vsak nikdy nevytahovala, ak mas take dieta, ako mas (taka bola aj moja mala), tak "nevyhras". Proste si musis pockat, kym prsnik uvolni a az potom jemne pri vydychu bradavku vytiahnut, nechat ju pri ustach, ked si parkrat naprazdno podudka a nezobudi sa, mozes ist het. Ono sa to bude len lepsit, moja dcera zaspi aj bez prsnika, cez den sa vyhra aj sama uz ... ono pri takychto detickach je to trocha alchymia, hlavne ak ti nie je jedno, ze reve, ale neboj, okolo roka uz budete na tom dobre 😉

prsky
29. júl 2011

@nattaly8 jaj a cez den sa to bude lepsit, ked zacne viac vnimat..moj 4mesacny je uz fascinovany starsou segrou, stale ju sleduje a najradsej by sa uz za nou rozbehol 😉