Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. mar 2009

narika, veru, ešte je maličký, do príkrmov - zeleninky je ešte ďaleko

ako by si to mohla ešte zmeniť:

- zohnala by si si suplementor na dojčenie - je to zásobník na mliečko s hadičkou. Bábo najskôr nadojčíš z jedného prsníka, potom z druhého a potom sa vrátiš k prvému a vtedy mu do pusinky okrem prsníka vložíš aj hadičku. Bábo teda bude piť zároveň z prsníka Tvoje mliečko i umelé mliečko . No musela by si dojčiť veľmi často, aspoň každé dve hodiny cez deň i v noci (teda asi 12-15 x za 24 hodín). Tým, že by bolo bábo na prsníku dlhšie a častejšie, začalo by sa tvoriť viac Tvojho mliečka a dokrmu by bolo čoraz menej až by si nemusela dokrmovať vôbec.

Chcelo by to od Teba teda odhodlanie, istý čas by si sa musela venovať prakticky iba dojčeniu .... do týždňa - dvoch by si mala byť na tom oveľa lepšie, možno by si nedokrmovala vôbec nič 🙂

bibka333
12. mar 2009

annag velmi pekne dakujem bibiana

okmad
12. mar 2009

Annag ahoj! Prosim Ta ak budes mat cas zodpovedat na moje otazky, budem Ti velmi povdacna. Mozno by som nasla odpoved aj v starsich prispevkoch, avsak momentalne nestiham.
Malinka bude mat o par dni styri mesiace, je plne dojcena. Cez den papa kazdu hodinu, niekedy si vyziada prsnik uz po pol hodine, nevydrzi dlhsie ako dve hodinky...akurat von na prechadzke. Moja otazka znie: Co myslis, s pribudajucimi mesiacikmi a nasledne aj jej zvysenou potrebou MM mozu sa tieto intervaly este skratit? Obavam sa toho, ci nebude ako pat alebo sestmesacna pricucnuta na prsniku kazdu polhodinku. Aj ked je dojcenie pre nas obe krasne, pre mna vsak niekedy dost vycerpavajuce, nehovoriac o tom, ze domacnost je uplne bokom. Dalsou otazka priamo nadvazuje na to nase caste papanie...Tak ako casto papa, je zvyknuta na prsniku aj zaspavat, inak mi nikdy nezaspi. Velmi palce. Ona nie je babatko, co po spokojnom napapani je vlozena do postielky aby zaspala. Po papani este cmula prsnik hodnu chvilu a az potom zaspi. Je to tak pocas celeho dna a vecer mam pocit, ze je na prsniku po kupani dve hodiny vkuse s mensimi prestavkami pokial nezaspi. Takze nase dni su prevazne len a len o dojceni a noseni sa 🙂 Myslis si, ze je to vsetko v norme, alebo by som mala pristupit k nejakemu rieseniu. Dakujem velmi pekne za zastavenie a tvoj cas 🙂 P.S. Prespinka mi celu noc od 21.00-7.00 bez dojcenia....a este ma napadla posledna otazka. Niekedy mam straaasne vela mlieka a pri papani ako "vypluje" bradavku ho nestiham "chytat" je cela ostriekana...je vhodne si to mliecko este pred papanim odstriekat, a co ak ho bude este viac???

lasicka_
12. mar 2009

annag ahoj!asi pred tyzdnom si mi radila a pomohlo.dakujem 🙂vidim, ze mas toho dost, ale predsa sa este spytam 😅 boli sme v poradni a doktorka, ze ako veeela pribera (pri odchode z porodnice 2500g, v 1. mesiaci 3500g, v 2. mesiaci 4900g)...tak som mu zacala davat len z jedneho prsnika...ale to hlavne kvoli tomu, ze ked dam z dvoch tak dost vygrcka (by som povedala, ze to moze byt aj 50ml a viac), ked dam z jedneho tak mu vyjde menej, lenze to mu nestaci, tak pol hodiny place a potom zaspi...neviem ako mam pokracovat. vie si sam regulovat kedy ma dost, alebo je rozpapany?

annag
12. mar 2009

okmad,

si perfektná mamička a svojmu bábetku dávaš maximum. No postupne už môžeš malú trošku usmerniť, v konečnom dôsledku to pomôže Tebe i malej. Máš veľmi veľa mliečka, lebo ju často dojčíš. Niekedy aj to môže spôsobiť problém, najmä ak bábo nestíha piť prsník "až do dna". Dojči ju do 2-3 hodín vždy z toho istého prsníka (teda nap. 10.00 pravý, 11.00 pravý 12.00 pravý, 13.00 ľavý, 14.00 ľavý ..... takýmto spôsobom sa mliečka bude tvoriť trošku menej, malá bude pokojnejšia, ak ju bolieva bruško, bude a cítiť lepšie. Mliečko neodsávaj, bolo by ho ešte viac.

prechádzky vonku sú vynikajúce na vytvorenie režimu, podobne i spanie na balkóne. Skús ich zaradiť počas dňa viac, o pár dní snáď už bude lepšie počasie. Pomôže to Tebe i malej, obe si oddýchnete. Takže aspoň jednu prechádzku doobedu, druhú poobede. Malá si zvykne, že zaspinkať sa dá aj inak ako na prsníku.

Večer jej v pohode môžeš dopriať dlhšie dojčenie, časom sa to utrasie (možno okolo trištvrte roka - roka) , pomaličky sa snaž zatiaľ len o jedno, aby na prsníku nezaspala celkom. Ak zaspí tuho na prsníku, keď sa preberie, chce byť logicky tam, kde bola pred zaspinkaním. No ak je zatiaľ taká nepokojná, nemusíš ju extrémne trápiť, prsník nie je len o zdroji jedla, poskytuje bábetku teplo, istotu. Moja najstaršia dcérka bola rovnaká a potom sa to náhle zmenilo.

Nemáš šatku, vak na nosenie? Deti ako je Tvoja malá sa potrebujú veľa nosiť, je to vynikajúce riešenie. Vrele odporúčam 🙂

Ako sa prejavuje tá jej nespokojnosť? Máš pocit, že ju bolí aj bruško? Akú má stolicu? Aj štíkúta, grcká ?

annag
12. mar 2009

lasicka, deti, ktoré sa narodia s nižšou váhou, potrebujú dobehnúť rovesníkov, zvyčajne priberajú väčším tempom. Je to úplne v poriadku. Dojčené bábo si vie regulovať množstvo mliečka, lebo sanie je drina, nie je to ako pitie z fľaše. No deti majú nezrelý tráviaci trakt - teda aj zvierač pažeráka je slabý, ak bábo vypije viac, mliečko sa v žalúdku neudrží a bábo grcká. Pokiaľ mu to nevadí, je inak spokojné, je to v poriadku. AK mu to vadí, treba dojčenie trošku posúdiť a hľadať optimálny interval papania. Ak plače a je zjavne hladný a po najedení z druhého prsníka je evidentne lepší a dlhšie spokojnejší, tak nie je dôvod odoprieť mu prsník druhý. 🙂

fodorka33
12. mar 2009

ahoj annag.mozno je to hlupa otazka ale tak kedze som prvorodicka tak neviem.no cez den moj malicky skoro stale visi na ciciku,ma iba 2tyzdne a 1den,no to by problem nebol,pretoze v noci nam prespi iba s jednym zobudenim.ale to chcem ze v noci mam uplne naliate prsia take tvrde a ked maly pap tak aj trsoku bolia.ale cez den ked papkame tak sa mi zda ako keby som mala prazdsne prsia a pritom ked si stlacim tak aj strieka mi mliecko,ale vobec ma nebolia a su o dost mensie.myslis ze mu to staci?nedochadza mi mliecko?dakujem za odpoved

okmad
12. mar 2009

Annag dakujem, jej nespokojnost sa prejavuje hnevom, placom...mozno narazas na koliku, podla mna ju ona uz asi nema...tu sme mali do troch mesiacov a jej plac uz viem trosku odlisit, pri kolike jej plac prichadzal v pravidelnych intervaloch, napinala cele telicko...tentokrat je plac odlisny, mam pocit, ze som si ju uz naucila nosit na rukach, byt stale pri mne... jednoducho ma asi musi citit, vtedy je spokojna...ja si ju obcas davam aj do vibrujuceho kresielka, pod hrazdicku...ale nikdy tam dlhsie nevydrzi ako par minut...podla mna jej nic nie je, je zdrave prosperujuce babo, spokojna je na rukach, prsniku a vtedy ked sa jej venujem hojdam, obijimam, vela jej rozpravam 🙂 len som stale s nou a neviem sebe aj jej vytvorit nejaky rezim, aby som si ukradla aj chvilu pre seba

annag
12. mar 2009

okmad, tak to je výborné, skús tie dlhé prechádzky, veľmi pomôžu 🙂

annag
12. mar 2009

fodorka, žiadna hlúpa otázka 😉

mliečko mu určite stačí 🙂

-ako by si mala dojčiť, aby cez deň dlhšie vydržal:

- priložíš na prsník, malý začne pekne piť, keď bude prestávať, prsník stlač, mliečko začne dobre tiecť, malý začne znovu pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť ... na jednom prsníku ho nechaj, kým bude ozaj stláčanie fungovať, potom mu hneď ponúkni prsník druhý a podobne postupuj - tým sa budú prsníky dobre vyprázdňovať - odhadujem, že dojčenie by nemalo trvať viac než 30-40 minút.

- zvykni si striedať polohy, aby si sa nedopracovala k zápalu - zaraď najmä futbalovú ku klasickej - kuk môj album, ideálne a veľmi pohodlné je dojčiť jeden prsník priečna, druhý futbalová - lebo bábo neotáčaš, len posunieš viac k druhému prsníku

- potom ho odgrni, ponos, prebaľ a mal by znovu zaspinkať - určite do hodiny - dvoch. Ak ten čas prešvihneš, malý bude mrzutý a možno až tak, že nezaspí celé hodiny. Skús mu preto zaradiť veľa prechádzok - s nimi si vytvorí "režim" oveľa skôr

- normálne dojčenie v tomto veku býva aj 12-15 x za 24 hodín

- odporúčam Ti aby si nebola takáto neistá, zvyknúť si dlhodobo každý večer odsať stále rovnaké množstvo mliečka - napr. si povieš, že to bude 100ml. Takto nebudeš rozmýšľať nad tým, že máš mliečka málo. Večr sa bude mliečko dobre tvoriť, malý bude spokojnejší, rýchlejšie sa napapá.

- neviem, kedy ho kúpeš - kúp ho v čase, keď je krátko po prebudení - nesmie byť pred kúpaním príliš unavený ani hladný - skôr pred 19.00 než príliš neskoro

- keďže je ešte maličký, bolo by fajn, asi do 6 týždňov, kým nebude aktívnejší, odsávať mliečko aj ráno, resp. niekedy nad ránom, keď sú prsníky veľmi plné, lebo je veľmi pravdepodobné, že sa v noci po 6-8 týždňoch začne budiť častejšie - ale opäť, to len pre Tvoju istotu, že mliečka je a bude dosť. V zásade odsávať vôbec nemusíš, je to z čisto psychologického hľadiska.

deni_v22
12. mar 2009

Ahoj annag, mam otazku, ktora sa netyka priamo dojcenia, ale suvisi s nim. Mam 4 mesacnu dcerku, od zaciatku plne dojcenu, nedavam jej okrem mliecka ziadnu vodu ani cajik a nasim problemom je, ze uz 11 dni nekakala. Viem, ze u dojcenych deti nemusi byt stolica aj dlhsi cas. Nemas nejaku sukromnu statistiku, ci je to este v pohode, alebo to uz mam nejak radikalnejsie riesit?
Doteraz mavala stolicu raz za 24 az 36 hodin. Denne jej masirujem brusko, polohujem na bruchu, dnes som skusila r.rurku, ale bez uspechu. Inak mala je cula, usmievava, relativne spokojna, akurat som si vsimla, ze za tych 11 dni mi pred ocami pribrala - zhrubli jej nozky, spravila sa druha brada a trosku sa nafuklo brusko. Brusko ma ale zatial makke, spavala v norme, no posledne dve noci sa budila castejsie nez obvykle, ale nemala som pocit, ze kvoli traveniu.
Nechcem zbytocne panikarit, ale ani nieco zanedbat.
Dakujem velmi pekne za odpoved.

annag
12. mar 2009

deni, ozaj aj 3 týždňový rekordéri tu sú 😉 - sama si postrehla, že rapídne pribrala .... má obdobie, keď MM celé komplet zúžitkuje, odpadných látok je veľmi málo. Pokiaľ je dieťa spokojné, priberá, odchádzajú mu voľne vetry, má dosť dobre pocikaných plienok, nemáš sa čoho na rozdiel od detí na UM obávať 🙂

deni_v22
12. mar 2009

Dakujem, toto som potrebovala pocut (precitat 🙂 ). Presne tak na tom sme, ako si pisala - je spokojna, pribera, ma vetry...tak uz sa len dockat nasupu 😉. Este raz vdaka sa rychlu reakciu.

fodorka33
13. mar 2009

annag dakujem krasne za radu,urcite pocuvnem 😉

cristin
13. mar 2009

ahoj ANNA,tak kontrola u lekarky dopadla velmi dobre,mala pribrala 450 g za mesiac.A vies,co mi povedala,ze to vdaka mojmu mliecku.Tak som neverila vlastnym usiam,tak neviem,ci je naladova.Esteze som sa poradila s vami mamickami,lebo inac by som urcite prestala kojit!
Dakujem ti velmi pekne za rady a za povzbudenie.

cristin
13. mar 2009

Anna,a neviem ci si sa uz vyjadrovala k teme,kedy prejst na kravske mlieko....No mne ta lekarka povedala,ze jej na vecer mozem kludne dat kravske mlieko a do toho kasu.No samozrejme,ze jej ho este nedam!
Inac Anna,ja som velmi rada,ze kojim,ale uz mam 50 kg pri 170 cm vyske.Citim sa fajn,ale vsetci mi hovoria aka som chuda.Mas nejaku radu okrem toho,ze by som mala viac jest,lebo ja jem co a kolko mi chuti.

misutovo
13. mar 2009

Ahoj Annag,

napisala som ti do IP.

annag
13. mar 2009

cristin, tak to som veľmi rada, pani doktorka je veľmi humorná pani 😅 , tuším si založím záznamník na jej bonmoty 😀

kravské mliečko - som rada, že jej ho nedáš 😉

ak mamička dojčí, bábo nepotrebuje poznať žiadne iné mlieko - UM , kravské, kozie, sójové .... bohato mu stačí MM. Ak sa mamička rozhodne bábo odstaviť, tak sa má rozhodnúť, na čo prejde. Do roka určite len UM určené pre deti. Po prvom roku sa názory rôznia, ale vo všeobecnosti sa odporúča tvaroh, ak sa môže tvaroh, ktorý obsahuje veľa kravskej bielkoviny, tak sa podľa mňa môže i kravské mlieko.

Kravská bielkovina je veľmi silný alergén. Čím je bábo staršie a čím má vyzretejší imunitný systém, tým lepšie ju toleruje. Skúsiť sa to dá prostredníctvom UM - každé umelé mlieko je vyrobené z kravského mlieka, alebo jogurtom,syrom - tam je už kravská bielkovina upravená, teda nie je takým silným alergénom- Ak toto bábo dobre toleruje, tak môže mamička skúsiť po roku i kravské mlieko.

teda a sa rozhodneš pre mliečnu kašu , tak buď zo svojho odsatého mliečka, alebo z UM .

- ku štíhlosti
- no koľké mamičky by chceli mať Tvoje starosti 😀 , recept Ti neviem dať, iba z vlastnej skúsenosti - tiež počas dojčenia veľmi chudnem a ani neviem ako, no po odstavení priberiem a v mojom veku si už váhu musím aj striehnuť , takže len upokojenie, že po odstavení priberieš. A ozaj najviac chudá bývam asi okolo polroka

luciakubista
14. mar 2009

ahoj annag, chcem sa ta opytat,ci nahodou nevies co to moze byt. Mam dcerku 5 mesacnu, plne kojenu a dnes rano uz 4xkakala take zrazene mliecko, no smrdi to jak tvaroh. Doteraz som nic take nespozorovala. Dokonca trosku i poblinkava take zrazeninky,i ked ona vlastne blinka furt 😀 nejedla som nic zvlastne,tak neviem ci to moze byt zo zubkov,dr vravela,ze ma natekle dasnicka,ale ja nic nevidim 😒 je pravda,ze slinta,vsetko pcha do pusy, cvaka sankou a kuse mi bradavku tak bolestivo. Ja len ci to s tym moze suvisiet,abo je to nieco ine. diky moc za odpoved 😉 😉

bubatenko
14. mar 2009

ahoj annag,

my s Adamčekom ti neurobíme veľkú radosť, ale od začiatku máme veľké problémy s papaním... v pôrodnici sa nám snažili pomôcť ako sa len dalo, ale malinký sa nechcel vôbec prisať. Mám ploche bradavky, tak mu to išlo veľmi ťažko, laktačná poradkyna robila 3 dni možné aj nemožné, potom čo rapidne schudol a vôbec nepapala skoro 4 dni začali sme skúšať klobúčiky, to fungovalo tak 3 dni a potom aj to odmietal... mal strašne hysterické záchvaty, ktoré trvali aj 4 hodiny . No aby som to nenaťahovala, výsledok je, že odsávam mlieko a papáme s flaše.... odsávam každé tri hodiny obidva prsníky a dostanem tak 120-150ml mlieka, malinký má dnes 5 týždňov a vypije každé tri hodiny 130ml, takže ešte stíham. Chcem ťa poprosiť o radu, čo mám robiť aby som si udržala mliečko čo najdlhšie prípadne ešte zvýšila tvorbu. Pijem veľa vody, homeopatiká, garvidmild, čaje. Nemám ešte častejšie odsávať, alebo neviem čo?... prsník skúšam dávať, ale odmieta stále....

Ešte sa chcem spýtať, koľko by malo také dieťatko vypiť... sú nejaké tabuľky, ako mu zvyšovať dávky ako bude rásť... nechcem ho prekŕmiť.... medzi tým ešte vypije tak 150ml feniklového čaju denne.

Dakujem veľmi pekne za rady

annag
14. mar 2009

luciakubosta, aké asi veľké boli tie kúsky, čo vykakala?

luciakubista
14. mar 2009

annag, jak tvaroh a stolica tak kyslo zapacha stejne jak tvaroh ☹

annag
14. mar 2009

lucka, pomedzi to bola normálna žltá stolica ?

luciakubista
14. mar 2009

ano normalna zlta, inak my uz sme par krat mali tvaroh,ale nesmrdel. a ked jej treba kakat,tak je taka nepokojna,placliva.neviem.inak je v pohode. mali sme silnu rymu ,uz to pomaly prestava,ale ziadne teploty.

cristin
14. mar 2009

Anna,dakujem pekne....veru budem radsej odsavat a tak robit kasu. 😲
A dufam,ze pomaly priberiem!

annag
14. mar 2009

lucka, je to úplne normálna stolica. Tie biele kúsky sú nestrávené zvyšky tuku, dobre vyprázdňuje prsníky a vyťahá i mliečko bohaté na tuk. Kyslo zapáchajúca stolica je typická pre plne dojčené bábo. Zrejme bola doteraz stolica vodnatejšia tak si to až tak necítila. Keď chcú deti kakať, tak sú nepokojné a je to tiež normálne, nevedia správne tlačiť.

grckanie tavrohu - je to natrávené mliečko - v žalúdku je enzým, ktorý z tekutiny robí tvaroh, aby bábo dokázalo využiť všetky látky, ktoré MM obsahuje. Inak by mliečko prešlo tráviacim traktom ako voda a deti v črievkach by sa živiny nestihli vstrebávať. Zrejme má ako prakticky všetky deti mierny reflux a ak si pchá všetko do pusinky, tak si aj sama dráždením grckanie vyvolá, čo je tiež normálne a pokiaľ gcká,no prospieva, je spokojná. Je to OK.

luciakubista
14. mar 2009

dakujem ti pekne 🙂

annag
14. mar 2009

bubatenko, vynikajúco, že odsávaš, napíšem Ti do IP, aby som Ťa usledovala, ale v krátkosti - bábo sa niekedy učí prisať aj niekoľko týždňov, to, že doteraz to nešlo, neznamená, že to nepôjde o pár týždňov. Pri všetkej trpezlivosti by sa to mohlo podariť. Odsávaním totiž bradavku vyťahuješ a to je veľmi dobre. Budeš ho trénovať a učiť sa správne prisať

lulusy
14. mar 2009

ahoj anag, dlhsie som sa neozvala - nestiham 😒
dakujem za tvoje rady, naozaj nam pomohlo asi to stlacanie prsnikov, mala ma uz peknu kakanicu - zltu prazenickovu 😵
Mam vsak druhy problem 😖 a neviem ci to teda opat nebude problem v mliecku
Malicka nam to robi predovsetkym vecer po okupkani, nakojeni:
Kupeme ju v rozmedzi od 6:30 do 7:30 podla toho ako nam vstane, snazime sa do tej 7-mej, ide o to, ze ked ju okupeme, ponatierame, oblecieme (snazim sa vsetko robit jemne, pomalicky, aby nebola v "strese" a tiez ju nicim nerozpytlujeme, kupeme ju len ja s manzelom), nakojim ju (uz pocas kojenia mame pritmie v izbe) a po odgrgnuti, ked uz mi pri tom aj zaspinka ju ulozim do postielky na spinkanie a neprejde ani pol. hodinka a je hore s placom a hlada prsnik, vysaje mi aj druhy prsnik (podotykam stlacam prsnik, ked vidim ze prestava sat), opat ju ulozim do postielky a opat po cca pol. hod. je hore a pyta si prsnik. Vtedy som uz zufala, pretoze vycucala aj jeden aj druhy a este stale si pyta. Tak jej opat dam raz jeden a potom druhy. Takto sa nam to taha az do 23hod. Ozaj mala pije hltavo, pocut ako jej a hlta o 106, ako jej to tecie do zaludka. Neviem ako tomu predchadzat aby pila pokojnejsie. Cez den ju kojim kazde 3 hod. a nerobi take cirkusy.
Dalsi problem, ktory nam nastal su sopliky ☹, davam jej do nosteka kvapky libenar a odsavam den a noc, je nieco co by som mala este robit?
Anag dakujem!

annag
14. mar 2009

lulusy, ona je večer nervózna, možno by pomohlo kúpať ešte trošku skôr, napr. do 18.00

- ešte stále papá tak krátko? skús ju večer hneď nadojčiť z obidvoch prsníkov a potom dodrž pravidlo - do dvoch hodín ten istý prsník, nie skôr ako o hodinu

- myslím, že to nebude hladom, nervózne bábo nedokáže tuho zaspať, teda ak sa po polhodine zobudí, prsník nedaj, pokús sa ju uspať bez dojčenia. Ak bude plakať tak jej po hodine daj prsník, ale stále ten istý , lebo potom papá hltavo - mliečko jej tečie, hoci nie je hladná, vyvoláva si reflux (tento problém má väčšina detí, vynikajúco to riešiš - pokoj, prítmie .... no úplne eliminovať sa to vždy nedá)

- soplíky - kedy sú najväčšie pred papaním, po ňom, po hodinke od dojčenia, je tam nejaká pravidelnosť ...?
-máva aj štikútku? slintá? prebudí sa niekedy uprostred spania s veľkým plačom? grcká niekedy?
- má vyvýšenú postieľku?