Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
25. okt 2011

@tinka274 dojcenie a menzes sa nevylucuju, su maminy, ktore hned po 600nedeli menstruaciu maju a pritom plne dojcia..je to fakt velmi individualne

@beton
@gabika7706 ja som niekde citala, ze jediny uzitok je zo suroveho KM, ostatne vratane jogurtov a inych kyslomliecnych produktov nase telo moc nezuzitkuje.. ale netusim, kde som to citala, ani co je na tom pravdy. mne je sympaticka myslienka, ze surove KM a doma vyrobeny jogurt, maslo, syr by mohli byt uzitocnejsie ako umeliny predavane v obchodoch. u nas sa zje max jogurt, syry, kakauko a krupicna kasicka

krhlicka
26. okt 2011

Ahojte, prosim o radu ohladne tvrdnutia laveho prsnika po nocnom dojceni. Dojcim na poziadanie, dcerka si pyta jest priblizne kazde dve hodiny. Problemom je u nas nocne dojcenie, pokial dojcim z praveho prsnika. Ked dojcim iba z praveho prsnika, lavy sa velmi naplni a stvrdne. Musim ho potom nadranom odstriekavat rucne, niekedy to nezaberie a odsajem pomocou elektrickej medely asi 50ml, az tak pocitim ulavu. Pokial dojcim naopak, v noci z laveho prsnika, pravy sa az tak nenaplni, netvrdne. Neviem, co s tym ☹

strakovakatka
26. okt 2011

Ahoj Krhlička, skús dojciť v noci z oboch prsnikov. Jedno dojcenie z laveho a druhe dojcenie z praveho. Alebo dve dojčenia z laveho a dve dojčenia z praveho, aby sa ti do rana prsnik nepreplnil a netvrdol.

prsky
26. okt 2011

@krhlicka v noci je tiez vhodne prsniky striedat, v noci sa aj tvori viac mliecka. ak sa neda striedat strany, skus dojcit takto: http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha4

krhlicka
26. okt 2011

@strakovakatka
@prsky vdaka baby, skusim, snad to zaberie. Lebo inak nemam sancu, ze mala dopije jeden prsnik, ked sa v kuse tvori tolko mliecka. pekny den vam zelam

chanella
26. okt 2011

Baby, mohli by ste mi prosim poradit ako ste zvladli prechod od dojcenia na UM. Moja situacia je takato: Maleho som len kojila do 5.mes., cajik a vodicku zacal dostavat len s prvymi prikrmami, najprv lyzickou a velmi rychlo sa naucil pit z poharika. Prave sme oslavili jeden rok, ja stale dojcim, ale posledny tyzden citim, ze mam ovela menej mliecka a preto som zacala premyslat co bude dalej ak nahodou prestanem (co by som velmi nerada) Problem je teda v piti z flase. Vela maminiek mi hovorilo, ze naco ucit na flasu rocne dietatko. Ale Teusko si z poharika len tak odchlipne a predsa mliecka by mal pit vela. Co by ste mi poradili? Ak flasu, tak aku? Dakujem pekne 🙂

strapco13
26. okt 2011

@chanella dojci nadalej, ponukaj prsnik
dieta po roku nemusi ani flasku ani UM...mozes dat kravske /aj ked naco ked dojcis/ alebo napr acidko..z poharika, slamkou, ci tie pohariky so sosacikmi

chanella
26. okt 2011

@strapco13 ja sa toho kravskeho mlieka nejako bojim... je to v pohode? niekedy sa bojim, ci ma dost mliecka, ale hadam sa to rozbehne, budem sa snazit. To acidko som este neskusala, a ake? biele alebo moze byt aj s prichutou? Mne obycajne nechuti 🙂 len vanilkove

strapco13
26. okt 2011

@chanella ja som davala vanilkove ked sa mi maly prechode v tehu odstavil..ale len rano som davala..inak mal v strave jogurty, smotana, tvaroh a pod
ale pokial budes dojcit ani ine davat nemusis..len si uzivaj dojcenie
preco si vlastne myslis, ze mas menej mliecka? menzes ,HAk, tehu?..prichadza nieco do uvahy?

chanella
26. okt 2011

@strapco13 zatial mu davam pravidelne jogurty, ked varim mliecne jedla tak do teraz som ich pripravovala so sunarom (do roka som sa bala toho kravskeho mlieka), teraz uz par krat mal sosovicku s kravskym ml., s tvarohom sme zacali len teraz. Ani neviem preco ho mam menej. Este asi pred 2 tyzdnami som sa tesila, ze ho mam dost a teraz asi 5 dni, ked papa, len tak cucka, vobec nepocujem ze by dobre preglgal... moze to byt aj tym, ze on velmi dobre papa a mozno nie je taký hladny... Dojčim ho hned rano ked vstaneme, potom ma ranajky, potom dojcenie pred dopoludnajsim spanim (tak ho vlastne uspavam 🙂 a potom este treti krat na nocny spanok. Od zajtra mu skusim dat aj na olovrant a na veceru mu nedam vela papat, aby viac tahal.

strapco13
26. okt 2011

@chanella nemusis ani vynechavat davky..ale skus zmensit porcie prikrmov
a ponukaj prsnik aj medzi tym..laktacia sa prisposobi
vacsie deti si rychlo vytiahnu z prska vsetko co potrebuju 🙂
inak ja som kolo roka riesila podobny problem..a zabralo zmensenie davky prikrmov
ono to laka mamicky prilozot na tanier, ked dietatko tak dobre papka 😅

mici111
27. okt 2011

@strapco13 dostala som atb doxybene na tie mykoplazmy..pri nich sa kojit nemoze asi, ze? ☹

chanella
27. okt 2011

@strapco13 ok, tak skusim zmensit davky - ozaj to laka prilozit na tanier, ked mu tak chuti 🙂)) No ale dnes sme aj tak skoro len na mliecku, lebo asi mu nieco zaskodilo a od polnoci do rano 5 krat grckal, tak dnes len tak dietne

strapco13
27. okt 2011

@mici111 mozes dojcit 😉 viac ohrozis dieta mykoplazmami a nedojcenim ako tymto liekom..aj v pribalov letaku je ze sa moze dojcit
Tetracyklin je schvaleny na pouzivanie pri dojceni aj Americkou akademiou pediatrov. Aj Dr. Newman hovori, ze sa pri dojceni moze. Takze matka ho moze brat.
Vysvetlenie: Tetracyklin je dobry priklad toho, ako liek, ktory je kontraindikovany pre deti, nie je kontraindikovany pocas dojcenia, pretoze ide o odlišnu farmakologiu. A je to dobry priklad toho, ako niekedy skratka sa ludia snazia odvodit veci od nerelevantnych skutocnosti (to, ako to posobi priamo na deti, pocas tehotenstva a podobne), miesto toho, aby sa pozreli na farmakokinetiku. Mnozstvo tetracyklinu, ktore sa dostava do materskeho mlieka je velmi male – pomer plazma-MM je 0,6 - 0,8; v mlieku je 0,43mg/L az 2,58mg/L, ak matka berie napr. 500mg 4x denne. To prakticky znamena skutocne malicke mnozstvo – matka berie 2000mg a ak 8-mesacne babo pije napr. 500ml mlieka, tak v mlieku je 0, 21 mg. A aj toto minimalisticke mnozstvo babatko neabsorbuje. Preco? Lebo Tetracyklin, ktory sa dostane do mlieka, sa naviaze na kalcium a neabsorbuje sa v traviacom trakte. (preto sa pri ATB hovori, ze clovek nema pit mlieko).

strapco13
27. okt 2011

@chanella pokial grcka..tak hlavne koj..ak mu nieco nesadlo tak MM je lahke na zaludok..a ak je to viroza..tvoje telo uz na to reaguje a v mliecku su protilatky, ktore mu pomozu to prekonat...a dojcenim zabranis dehydratacii

mici111
27. okt 2011

@strapco13 praveze aj v pribalovom letaku je napisane vyslovne, ze sa nesmie dojcit a davat detom do 8 rokov a 50 kg..a v lekarni som sa tiez pytala, a tam mi tiez povedali, ze dojcit urcite nie..tak ja uz neviem..som zmatena..nechcela by som malu odstavit, dojcenie je pre mna dolezite, ale na druhej strane sa bojim, ze jej tym ze beriem atb nejako ublizim..

strapco13
27. okt 2011

@mici111 http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/doxybe... bod 4.4
citujem: pocas tehu a dojcenia a deti do 8 rokov sa moze uzit pri vitalnej indikacii ...ani zmienka o preruseni dojcenia ..mlieko totiz zabranuje vstrebavaniu ATB..cize babatku sa do krvi nevstrebe a teda neublizi 😉
ale chapem tvoje pocity..uprimne ja by som skor volila makrolidy pre seba, keby som mala riesit stav ako mas ty..napr Klacid dlhodobo..skus sa spytat dr na zmenu ATB

beton
28. okt 2011

@tinka274 to je dost zjednodusene povedane. zavisi najma od frekvencie dojcenia a aj od tvojho individualneho nastavenia.... 🙂 Pokial ekologicky dojcis (ziadna flaska, ziadny cumel, na poziadanie, avsak cez den max. kazde 2 hodiny a v noci max. 3 hodiny), tak v prvych 12 tyzdnoch urcite neotehotnies a ani mensturaciu mat nebudes. Akonahle jedna z podmienok nie je splnena, zavisi uz len od tvojho organizmu, ako na situaciu zareaguje. Niekto nema menstruaciu, resp. ovulaciu ani pri 2 dojceniach denne, niekto to dostane aj pri 8 dojceniach za den.

sharlotta
28. okt 2011

@beton nemusi byt pravidlom aj ked su vsetky podmienky splnene...ja som dostala hned po sestonedeli...

beton
28. okt 2011

@chanella hlavne viac prikladaj. podla mojho nazoru frekvencia dojceni je dost nizka, pokial si chces zachovat dojcenie cim dlhsie. Zasada c. 1. prikrmom sa nenahradzuje dojcenie, len doplna. takze aj ked sa napapa normalneho jedla, treba este dokojit. Cim viac budes prikladat, tym viac mliecka sa vytvori, tak len do toho a urcite to este nejaky rok potiahnete 🙂

beton
28. okt 2011

@mici111 presne ako @strapco13 pise, viac skody narobis odstavenim dietatka ako dojcenim popri ATB. Oni casto do letakov popisu, ze sa nemoze aj preto, aby boli kryti, pretoze neexistuju vyskumy, ktore by vhodnost potvrdili alebo vyvratili. Preto je dobre sa poradit a hladat dalsie info...drzim palce.

@sharlotta pravda. tiez poznam babu, co otehotnela skor, tak tam dajme nejake percento pravdepodobnosti, napr. 95?? 😀

tinka274
28. okt 2011

@beton no to bude asi tym že už sme zacali aj prikrmovat kedže už mame 7 mesiacov ... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

janulkan
29. okt 2011

Ahojte maliny,píšem este z pôrodnice,potrebovala by som poradiť ohľadom nalievania prsníkov.od včera ich mám tvrdé,malý je plne dojceny zatiaľ podľa toho ako pýta. Aj po kojeni mi ale prsia ostávajú tvrdé,polohy aj prsniky striedal,mám ich začať odsavat alebo počkať kým si malý nájde režim?inak máme 4 dni po pôrode, ďakujem za rady

strapco13
29. okt 2011

@janulkan http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... a aj ine clanky ti pomozu
v skratke rychlo odtial zkopcene ak by došlo predsa k naliatym prsníkom
• použiť chladné obklady, kapustné listy
• masírovať prsníky
• pokúsiť sa zmenšiť opuch stláčaním dvorca aj niekoľkokrát tak, aby sa bábo mohlo prisávať, tzv. RPS metoda
• pokúsiť sa odsávať v teplej sprche či po nahriatí , hoci po troškách, ale často, s mal7m tlakom
• každopádne – naliate prsia sa stratia i samé a dojčenie môže pokračovať aj naďalej, hoci taký deň je pre ňu a zvyčajne i bábo stresujúci

RPS metoda http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... .to je druh masaze aby bradavka vystupila

prsia si odsaj alebo odstriekaj do povolenia tlaku

wera.g
29. okt 2011

viete mi niekto prosím poradiť? Malý má mesiac, kojím na požiadanie, približne každé 2 hodiny cez deň, v noci sa malý na kojenie budí každé 4 hodiny. Už mesiac bojujem s ragádami, mam veľmi popraskané bradavky, vôbec sa nehoja - hoci celý deň chodím hore bez, natierať som skúšala už všetkým možným, cicadermou, lanolínom, alebo aj univerzálnou masťou na bradavky, nič nepomáha.. Laktačná poradkyňa bola u nás už 2x, povedala, že malý sa prisáva pekne, je aj vidieť pauzu v brade, má v pusinke dvorec, nielen bradavku.. Tak sme mysleli, či nemá uzdičku prirastenú, boli sme u doktorky, detská povedala, že trochu má, ale nie je to strašné, ale aj tak nás poslala na ORL, tam nám doktor povedal, že žiadnu uzdičku prirastenú nemá, tak nemá čo strihať.. A bradavky sa vôbec nehoja.. Tak nechápem čím už to môže byť.. Neviete mi niekto prosím poradiť?

janulkan
29. okt 2011

@strapco13 dakujem, nakoniec nas pustili dnes domov, takze som si kupila aj odsavacku, s bradavkami problem nie je, skor s mnozstvom mliecka, je ho vela, maly sa nakoji a este som si aj 80ml odsala. Budem ich teda masirovat a maleho prikladat samozrejme dalej, snad sa to za par dni zlepsi

strapco13
29. okt 2011

@wera.g skus ineho ORL...aj trosku nespravne prisatie pri pevnejsej uzdicke moze poskodzovat bradavky
a trvaj na tom nech to strihnu
a liecba mykozy trva dlhie..a ma trvat minimalne este 2 tyzdne po odozneni vsetkych priznakov, cize pokial ukoncis liecbu skor, tak sa jej nezbavis
a lanolin ...na ten si daj pozpor, podporuje mykozu
a skus vylucit zo stravy sladke a bielu muku

strapco13
29. okt 2011

@janulkan ak je privela mlieka..skus napr 3 hodky ponukat opakovane ten isty prsnik a druhy nechaj stat ..iba ak by velmi tlacil tak odsaj do povolenia tlaku..niekedy treba dlhsi interval aby sa prestali prsia az tak nalievat
ale po sestonedeli cca..niekomu skor, niekomu neskor sa tvorba mliecka prisposobi
pokila si nemrazis mliecko do prikrmov tak je zbytocne tak vela odsavat..tym podporujes nadprodukciu

janulkan
30. okt 2011

@strapco13 uz odsavam menej, to na zaciatok bolo toho asi tak vela, kedze som nemala v nemocnici cim odsat a naliali sa moc, odvtedy pouzivam ako odsavacku krpca a ked nepomaha tak uz len malicko odsajem tak ako si pisala, len do povolenia tlaku 🙂 vyzera ze uz to bude lepsie

adagaborova
31. okt 2011

Ahojte...ja sa chcem opýtať na kojenie s klobučikmi...mám už druhé dieťa a pri prvom som kojila cca 3 mesiace s klobučikmi a potom sa mi už nedalo vobec kojiť...prešla som na fľašu...vtedy sa snažila aj bez použitia klobučika ale mám vpadnuté bradavky a dcerka sa mi nevedala prisáť...Teraz mám tiež taký problém,kojím už necelé 2mes.s klobučikmi a ked som ich nepoužila malý sa začal nervovať počas kojenia a musela som znovu použiť klobúčiky...chcem sa len opýtať či dlhodobé použitie má vpliv na tvorbu mliečka...lebo vobec nemám pocit naliatých prs...často prikladám aj malého tak neviem.Chcela by som čím najdlhšie kojiť len neviem ako to s tými klobúčikmi dlho vydržím.Vdaka za radu.