Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

emajbova
10. apr 2012

@korenbaba aj my sme ich par dni pouzivali, ale priznam sa teraz mi to nenapadlo. dakujem 😵

zuzanka7117
10. apr 2012

@simi251 dakujem.....ale ja som ho ani nemala stvrdnuty....len ma bolel a bol cerveny....alre nastastie to na druhy denpreslo....aj ja mam Martinka...😀

simi251
10. apr 2012

@zuzanka7117 Ano vsimla som si ze mas Martinka. 🙂 🙂 🙂 A aj to ze nie si na SK. Ozaj. Aky postoj je ku kojeniu v Norsku? Lebo tu sa to velmi nenosi. Tu mamicky velmi nechcu kojit. Ked poviem ze kojim tak sa vacsina znamych tak lutostivo na mna pozrie ze ,,chuda moje ty kojis,,. Minule mi dokonca jedna znama reagovala takym stylom ze,, musi to riadne boliet, ze? Takze ked poviem ze prve som kojila 10 mesiacov, som tu rarita. Ale zase co sa tyka lekarov, ti ma chvalia.

zuzanka7117
10. apr 2012

@simi251 tu su praveze velki zastancovia kojenia a proste vsetkeho naturalneho.....ci priebehu tehotenstva....( ultrazvuk robia len raz v 18. tyzdni) priebeh porodu, nepouzivanie flasiek ak uz treba dokrmovat.....Aj tu zenu podporuju ku kojeniu ako dlho sa len da.....🙂

beton
10. apr 2012

@emajbova postup, ktory opisujes na oducenie od hryzenia je spravny. dietatko uz vie vycitit, co moze a co nie a treba na to ist vychovne :o)) nasadenim flasky alebo klobucikov sa s dojcenim skoro rozlucite a hryzenie bude omnoho horsie. pri sati cumlika, flasky, klobucika sa dieta prisava inak ako ma vyzerat spravne prisatie, co je aj bolestive, aj znizuje tvorbu mlieka. preto mam pocit, ze aj problem, ktory opisujes je dosledkom nespravneho prisata dietata. max. sa moze stat, ze su trosku zarezane horne zubky, nikdy nie spodne. ak ma zarezane aj spodne zubky znamena to, ze treba upravit prisatie. jazycek musi obalovat dvorec, usta dosiroka otvorene, spodna pera vyhrnuta. zubky su pod jazykovm, takze nemaju kontakt s prsnikom. co sa tyka nahleho odtrhania od prsnika, ja to riesim tym, ze ked sa mi zda, ze uz-uz sa ide odtrhnut, rychlo strcim malicek do kutika, aby som uvolnila podtlak. tak je to taka hra, ze kto bude rychlejsi.

beton
10. apr 2012

@sashie vyzera to na velmi silny tok mliecka, pripadne nadprodukciu. mliecko velmi strieka a dietatko ho nestiha prehltat, tak sa jeduje. este horsie to je, ked ho das na druhy prsnik. preto by bolo dobre kojit kolko sa da len z jedneho prsnika, pokial mozno do dna. aj niekolko kojeni za sebou, az kym druhy prsnik nezacina byt preplneny. potom nabehnut na druhy prsnik. odsavanim si produkciu mliecka este zvysujes, takze odsavanie by som zrusila. ked vystriedas prsniky, lebo prvy uz bol dopity, tak potom pokracujes v dojceni z druheho, opat aj niekolko dojceni za sebou.
ako pise @rough skus antigravitacne polohy pri dojceni. este ti tu dam dva linky, co by ti mohli pomoct.
pokial ide o laktacne poradkyne, ked neporadi jedna, kontaktuj druhu. tvoje dieta a mliecko pre neho za to stoji :o)))
a nie kazdemu vyhovuje rovnaky typ osobnosti ani co sa laktacnej poradkyne tyka.
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

beton
10. apr 2012

@zuzanka7117 bol to zacinajuci zapal, nemusi byt hned stvrdnuty. akykolvek z priznakov horuci, cerveny, tvrdy, bolestivy sa vyskytne, treba nabehnut na protizapalovy rezim. vela dojcit, pred dojcenim nahriat, po dojceni schladit a dojcit donekonecna, aby to dieta vytahalo.

zuzanka7117
10. apr 2012

@beton dakujem....🙂

emajbova
11. apr 2012

@beton dakujem za odpoved. Ja som mala pocit ze zakryza hornymi zubkami. Ale vcera som prisla na to, ze drobec ma v pusinke asi zabu, tak som letela k doktorke, ta mi to potvrdila. Takze na bradavkach mam mykozu a to bola a je ta bolest co citim. Neviem, mohlo mi to dojst skor, len ja som bola v tom, ze ten povlak co mal na jazyku je driemajuca choroba (vsetci sme boli doma nachladnuti, len Teo stale zazrakom zdravy). Ale jeho to nebolelo, tak som myslela ze len ta choroba. Tak drobec uz ma medicinu predpisanu, len jej je malicko, tak na seba minat nemozem, a teraz neviem co s mojimi bradavkami. Snazim sa na to davat repik a kalciovu masticku, len neviem ci to pomoze. V lekarni je tolko masticiek, len naozaj neviem co si vybrat. Nevedeli by ste mi poradit este v tomto? moc dakujem 🙂

ziarcanka
11. apr 2012

@emajbova kvapky citrovital (cca 5€) - 5-10 kvapiek do štamperlíka vody - potierať bradavky po každom kojení čistou vatovou tyčinkou - toto je rada mojej laktačnej poradkyne - vyskúšané, funguje
ak by náhodou nezabralo - ATB mastička

emajbova
11. apr 2012

@ziarcanka dakujem, idem kupit.

luba41
11. apr 2012

@emajbova na mykózu Imazol /krém alebo pasta/ alebo Canesten.. Nemusíš ani umývať. Ale natierať aspon 2 týždne

emajbova
11. apr 2012

@luba41 Imazol mam doma, som skusila dat vcera, ale trochu to stipalo, a tiez som sa bala ci to krpcovi nepoblizi, nedalo sa mi to poriadne zmyt. takze netreba umyvat? dakujem,

luba41
11. apr 2012

@emajbova ja som ho používala /Imazol krém-ten bol taký redší/, ked som mala mykozu a krásne zabralo. Tuším 2x denne sa používa a určite netreba umývať

beton
16. apr 2012

@ziarcanka
@emajbova
@luba41
a este doplnam, ze pouzivat este min. 2 tyzdne po odozneni priznakov. obmedzenim sladkeho tiez zneprijemnis mykoze prezivanie u teba 🙂 som rada, ze sa problem nasiel.

emajbova
16. apr 2012

@beton dakujem, inak uz som aj volala s laktacnou poradkynou a dnes mi prisila aj univerzalna masticka, tak sa idem poriadne liecit.🙂

beton
16. apr 2012

@emajbova verim, ze dobre dopadne.

sashie
17. apr 2012

@beton ´dakujem pekne za všetky rady. vyskúšam. odpovedám až dnes, boli sme totiž v nemocnici. cez veľkú noc som bola na pohotovosti ja s prsníkom, dostala som zápal a vysoké horúčky, takže mi dali antibiotiká.
šimonko bol chorý tiež, a dnes sme prišli z nemocnice, mal silný kašel (stupňovala sá to) a tiež mal soplíky, co bolo pravdepodbne príčinou, že nevládal sať a dýchať. teraz papá pekne, aj keď je pravda, že občas zúri, pričom je hladný a hľadá - väčšinou ku koncu kojenia.

čo sa týka množstva mlieka, mám ho veľa, ale lekárka na pohotovosti mi hovorila, že vždy si mám mlieko odsať do prázdna, aby som znova nemala zápal. tak neviem, ale čítala som si tie články a budem sa nimi riadiť.
dakujem veľmi pekne za radu.

sashie
17. apr 2012

@ziarcanka ďakujem pekne za radu. odpovedám až teraz boli sme v nemocnici týždeň so šimonkom, bol chorý, kašlal - cez veľkú noc sa mu to rapídne zhoršilo, mal aj soplíky a pravdepodobne, to bol dôvod prečo nesal, lebo nevládal kvôli kašlu a soplom. dnes nás pustili už papá lepšie aj keď sa ešte hnevá.
ďakujem pekne za rady a povzbudenie. 🙂

p.s, aj nám zistili reflux, tieklo mu síce mlieko (nestrávené) asi tak od 2 týždňov života, ale za posledný týždeň sa to zhoršilo a grcá teda riadne. aj dcéra mala reflux, tak viem čo ma čaká. ☹

sashie
17. apr 2012

@rough ďakujem pekne aj tebe za rady a prepáč, že sa ozývam až teraz, ale boli sme od veľkej noci v nemocnici so šimonkom, bol chorý, soplíky a kašel. dnes nás pustili. budem skúšať rady aj keď je to o 80 % lepšie s jedením, stále sa obšas jeduje.

ďakujem pekne ešte raz aj tebe za rady. 🙂

smejko26
17. apr 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Mám 13 mesačného synčeka a stále ho kojím. Počas tehotenstva mi zistili problémy so štítnou žľazou, užívam euthyrox a po pôrode som mala raz zlé pečeňové testy, tak ma poslali na hepatológiu. Tam mi robili všetky možné vyšetrenia, výsledky mám dobré, ale včera mi predpísali vitamíny Liv 52. Pýtala som sa doktorky, či ich môžem užívať aj keď kojím a ona bez rozmýšľania povedala, že môžem. V lekárni mi nenapadlo si to overiť a doma som zistila, že sa v tehu ani počas kojenia nesmú brať. Zatiaľ ich pre istotu neberiem. Vie mi niekto poradiť, či nie sú nejaké vitamíny, ktoré sa môžu aj popri kojení? Ďakujem

rough
17. apr 2012

@smejko26 na pecen sa obvykle uziva vitamin B ( B komplex) a ten urcite mozes aj pocas dojcenia. I ja ho momentalne beriem.

smejko26
17. apr 2012

@rough ďakujem za radu. Zajtra si ho kúpim

beton
18. apr 2012

@smejko26 overime este so @strapco13 ale vacsina liekov sa pri dojceni moze brat. v letaku je napisane pre istotu, ze nemoze, lebo nie su porobene vyskumy. zasada ale je, ze odstavit dietatko je horsie ako to mini mnozstvo lieku, co do mliecka prejde, ak vobec prejde...

zuzanka7117
18. apr 2012

ahojte dievcata, mam jednu otazku......moj malinky ma uz dva dni uplne spenenu stolicu.....v plienke to nevidno, ze je spenenna, ale velakrat sa vykaka prave ked je rozbaleny a to je fakt riadne spenene....co s tym? Ma noci ked par hodin poriadne nespi len sa kruti, puci, prdka.....a niekedy spinka pekne.

eniii
18. apr 2012

ahojte maminky, ma tu niektora tiez tak vela mliecka, ze si musi odsavat? ak ano, tak co s tym potom robite? Moja malinka ma 6tt a odzaciatku si musim odsavat a uz to nemam kam davat v mrazaku, tak som rozmyslala ci sa to da nejak predat alebo tak.....ale nie do nemocnice, ten ich biznis podporovat nemienim....dik vopred za tipy 🙂

zfidorka
18. apr 2012

@eniii odsavanim si nadprodukciu este zvysujes...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

zdraviezprirody
19. apr 2012

@eniii mliečko sa tvorí podľa toho, koľko bábätko vypije. Preto treba odsať iba vtedy, keď prsník je veľmi naliaty a iba do pocitu úľavy. Aj ja som mala veľa mliečka. Neboj sa, onedlho sa to zharmonizuje. To, čo si odsala doteraz, sa Ti zíde, keď malú necháš postrážiť manželovi 😉

boka79
19. apr 2012

@zuzanka7117

my to mame podobne, maly sa snazi prdkat, ma velku plynatost a potom si silno prdkne a vyde to spenene, zmiesane s plynmi, myslim, ze to nie jepri plynatosti nenormalne, to su chlapci a mam pocit , ze specialne Martinkovia - ako aj nas..

A keby si videla fotku nasho Matka, tak by si pozerala, ako sa na Tvojho podoba

zuzanka7117
19. apr 2012

@boka79 Ano? A nemas jeho fotku? Rada by som sa pozrela...🙂