Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
19. apr 2012

@zuzanka7117 spenena stolica babatka je preto, ze je riedka a ide von dost silnym prudom a tak sa napeni. je to uplne normalne. mamicky-bezplienkacky by ti to len potvrdili. nema to nic s plynatostou a pod. je to jednoducho konzistenciou stolice. ze sa kruti, puci...to je len tym, ze este nema vyvinuty traviaci system a jedinou pomocou ako mu ulavit, je ho prikladat, pripadne nech spi na tebe prisaty. vtedy tie krciky neciti.

beton
19. apr 2012

@eniii existuju mliecne banky v BA, KE, PP a BB, myslim. alebo si najdi niekoho v okoli...:o))
ale ako baby pisu, ak mas nadprodukciu a este odstavas, mliecka bude stale viac a viac, lebo telu davas odsavanim signal, ze tolko ma tvorit. odsat, resp. rucne odstriekat treba iba tolko, aby si sa vyhla zapalu a povolila najvacsi tlak. to 2 mesiacov priblizne sa tvorba mliecka prisposobi babatku, tie zaciatky su take rozhadzane, ale coskoro sa ustalite 🙂

eniii
19. apr 2012

@zfidorka
@zdraviezprirody
dakujem za info, ja si odsavam fakt iba ked musim, lebo malinkej staci vacsinou iba jeden prsnik a ten druhy si proste musim odsat lebo je uplne tvrdy a plny az to boli, tak to tak striedam. A hlavne mi vela pribera, az moc, v 6tt ma uz 5,9kg, a to papa kazde 3 hodky, v noci aj 5 hodin prespi....

danim
19. apr 2012

pri prvej dcere som si nechtiac ( lebo som chcela urcite kojit, tak som odsavala + pila caje na dojcenie.. vysledok boli hrce.. aj ked mala 5 mesiacov.. no hroza..dr. mi kazali prestat kojit.. pomohla som si nakoniec homeopatikami na znizenie mlieka... ) pri druhej dcere som uz toto nerobila... a davala som jej jest kazde 2-2,5 hod.. aj v noci.. nastavovala som si budik... a hlavne mi velmi pomahalo, ze som ju nakojila z prsnika laveho, a z praveho som jej dala len cucnut ( tym mi super uvolnila tlak ) , a po tych 2-2,5 hod.. zase z praveho.. a z laveho len cucnut, ked uz sa najedla z praveho.. velmi mi to pomohlo.. takze ja isto radim to.. odsavanie.. to ako beton pise.. nekonecny pribeh.. a rovnovaha dopytu ( dietata ) a ponuky ( matky ) sa prirodzene nevytvori.. a hrce a zapaly su na svete..

eniii
19. apr 2012

@beton no ved prave tie mliecne banky nechcem, to by som musela chodit na krv a testy a neviem co, ja neznasam ihly, som si ich uzila aj pri porode, brrr
a odsavam si fakt iba tak aby sa mi ulavilo, lebo to az boli, ale ked pises ze do 2 mesiacov sa to zvykne urovnat, tak sa tesim 🙂

eniii
19. apr 2012

@danim presne toto som uz aj ja zacala skusat ako pises s tym striedanim 🙂 ale ked si z toho druheho len cucne, tak aj tak sa mi po chvili tak naplni, ze som ho musim odsat a este castejsie jej nechcem davat papat lebo uz teraz je riadna baculka a pribera az az....

danim
19. apr 2012

no a ked by si jej davala v takych 2 hod intervaloch.. s takym striedanim ako pisem ? ( ja ked som odsavala,.. tak to nekonecny pribeh.. mohla som odsavat aj hodinu a o 10 min bolo plnooo.. proste som odsavala vela ale neubudalo nic.. ked mi dieta vypije. tak odbudne ) tu vahu neries 🙂 to je ok, pises, ze jej davas kazde 3 hod. davaj jej castejsie.. ja som pri prvej davala kazde 3 hod.. a len z jedneho.. a preslo 6 hod kym pila z oboch.. pri druhej.. zo bolo 5 hod, s tym, ze si cucla aj z druheho.. a bol to veeelky rozdiel..
este ti poradim,, pi menej.. ja som pila len salviovy a matovy caj ( tie znizuju mlieko ) polievky som nejedla v tom case umyselne.. a tak sa mi to ustalilo.. ( prvu som kojila 15 mes, druhu chcem tak tiez- momentalne ma 11 mes 🙂

danim
19. apr 2012

to, ze jej budes davat mozno tyzden dva castejsie so striedanim.. + tie caje, menej pit.. tak by ti to mohlo ustat... lebo ked odsavas... ty si este len podporujes vacsiu tvorbu.. tam ti take ustalenie.. ta rovnovaha nenastane...

danim
19. apr 2012

pri prvej dcere som si v jej 5 mes pomohla homeopatikami na znizenie mlieka- ricinus communis 30 ch, fialove, pri druhej som ich jedla uz rovno po porode v nemocnici.. malo som pila.. len tie salviove, matove caje, polievky vobec.. to tak 4 dni taky rezim.. a ustalo to.. a potom uz homeopatika nie.. ale take stiedave kojenie ako pisem stale.. a docielila som tu rovnovahu.. pri druhej dcere som neosavala.. velmi som sa tomu branila.. ( kojim ju stale, ma 11 mes a pohoda 🙂

petra1303
20. apr 2012

Ahojte potrebujem poradit...moj Marco (2,5mesiaca) mi zacal po kojeni grckat a dost vela niekedy...a aj hodinu po kojeni...trva to asi tyzden...ak som mu dala Aptamil Ha (na SK Nutrilon Ha) tak po nom nevygrckal ani kvapku...cim to moze byt? Reflux to urcite nie je kedze UM nevracka...ja mam posledny tyzden bolesti zaludka...moze sa mu nieco nedobre dostavat do mlieka? Lebo do vtedy negrckal MM... budem vdacna za Vase skusenosti a rady...

kralicica
20. apr 2012

@petra1303 reflux sa moze objavit aj po par tyzdnoch, teda aj vo vasom veku. moje obe deti mali reflux, dcera velky masivny. dovod preco nevracka po UM moze byt hlavne preto ze UM su tazsie, hustejsie. ako pisem, moja dcera 3 mesacna ma masivny reflux, musela som az prestat kojit, bolo to neunosne vrackanie, poskusali sme asi 6 mliek (ani antirefluxne nam nepomahali) az kym sme nasli spravnu kombinaciu. zahustujeme este aj praskom nutriton (to je svatojanska mucka). v tvojom pripade by som sla na gastro, vypytaj si od obvodacky ziadanku, urobia vam sono zaludka a budete mat klud ci je to reflux ci nie. teda ak to bude pokracovat. pinajhorsom si sama kupo nutriton, ktory spominam, je volnopredajny a precitaj si davkovanie pocas kojenie. myslim, ze jej ho das pred kojenim a jej to mliecko v brusku krasne zahusti. co sa tyka zaludocnych problemov, pochybujem, ze mas nieco co sa do mliecka moze dostat a mala by vrackala preto.

zuzanka7117
20. apr 2012

@beton dakujem.....prikladam ho velmi casto, aj telo na telo, vtedy na mne aj zaspi......ale ked ma krce, tak sa prisat ani nechce......tak nosime a nosime......🙂

petra1303
20. apr 2012

@kralicica maly 🙂 mam syna...no ale on pribera a negrcka nejak extremne aby bolo nutne chodit k dr. A on vracka take zrazene mliecko...akoby tvaroh a nie tesne po kojeni...ja som si na 99% ista, ze to reflux nie je...moja dcerka ked bola babo grckala aj z UM a tiez nemala reflux...

kralicica
20. apr 2012

@petra1303 ved prave reflux je problemom, ked vrackanie nie je hned po kojeni ale az tak po hodnke dvoch. to by v ziadnom pripade nemalo byt. ide o natravene mliecko. mozno je to len nieco chvilkove, nejedla vela ?

beton
20. apr 2012

@zuzanka7117 pozname... vydrzte, raz to skonci :o))) 🙂

zuzanka7117
20. apr 2012

@beton vydrzime....🙂

boka79
23. apr 2012

@zuzanka7117

ahoj nemam take foto, aby bolo tu podobu na fotke vidiet 🙂 ale ked sa nanho pozriem, ako lezi muzovi na brusku, tak mi to pripomina toho Tvojho Matulka.

zuzulka298
23. apr 2012

ahojte baby mohol by mi niekto poradiť som novopečená mamina 7dnovej Nikolky,ktorú kojím a samozrejme si aj odstriekavam aby som mala dostatok mliečka ale neviem ako to je keby som náhodou stratila mliečko čo dam malej papať ako zistim že tratim mliečko alebo že ho už nemam ☹(

nibiru
23. apr 2012

@zuzulka298 pokial budes dojcit na poziadanie mlieko urcite nestratis!po sestonedeli mozno skor sa ti moze zdat ze uz tolko neodstriekas ale to sa len upravuje mlieko pre potreby malej ak mas obavu po nadojceni mozes odsat aspon 10-20ml a udrzovat nadprodukciu ak sa ti bude zdat menej mliekaje to len docasna zalezitost 2-3dni zaklad prikladat priklada aj kadz hodinu telo dostane signal ze mliecka treba viacej v ziadnom pripade nedavaj vodu ani caj a uz vobec cez flasu a vsetko bude ok ak by si mala moc plny prsnik mala moze mat problem prisat sa vtedy troska odsaj aby sa prsnik uvolnil ak sa ti bude zdat ze tecie pomaly stacaj psnik 🙂

beton
23. apr 2012

@zuzulka298 ak si nastavena, ze dojcit chces a budes, tak mliecko urcite nestratis. mliecko sa nestrati zo dna na den, ale nejakym dlhodobejsim nespravnym postupom. napr. dokrmovanim UM popri dojceni, pouzivanim flasky, cumlika, rezimovanim dietata, ci snahe naucit ho prespat celu noc a pod. pokial nemas konkretny problem, pekne sa dojcite, kedy to nikolka vyzaduje a tiez vzdy, ked je nepokojna, placliva, nieco ju boli, chce spinkat. jednoducho vzdy, ked nevies, ako jej pomoct, tak ju dojci. tymto si tvorbu mliecka urcite udrzis. plus si zachovaj nocne kojenie, ktore najefektivnejsie ovplyvnuje tvorbu mliecka, najma medzi 1 a 5 hodinou rano. relaxuj, oddychuj a uzivaj si dietatka. dojcenie nie je faza, ktora zacne a zrazu skonci. je to dlhodoby proces, pocas ktoreho babatko rastie a mliecko sa mu prisposobuje v kvalite i kvantite. nech vsetko ide pekne hladko a dopredu si starosti nerob. 😉 😉

yesno22
23. apr 2012

@zuzulka298 beton ti to napísala úplne presne...dojči na požiadanie, mliečko núkaj nie podľa hodiniek ale podľa malinkej a bude ho dosť...iste, množstvo môže kolísať ale vždy sa to dá dohnať...do pol roka určite dojči v noci aspoň každé 3h, prípadne si odsávaj...po tom pol roku to nechaj na malinkú, ako sa sama nastaví...základná rada znie....nikdy nezačni s UM, pokiaľ nechceš dieťa odstaviť 🙂 ak budeš mať nejaké otázky, kľudnemi napíš IP 😉

strapco13
23. apr 2012

@zuzulka298 este doplnim k @beton s ktorou plne suhlasim ..ak mas nejake otazky , alebo neistotu..skus sa skontaktovat osobne s laktacnou poradkynou www.mamila.sk ..skontroluje dojcenie, prisatie, pripadne upravi do polhy kedy dieta papa najefektivnejsie

zdraviezprirody
24. apr 2012

@zuzulka298 vôbec si nepripúšťaj tú myšlienku, že mliečko stratíš. Nechcem sa opakovať, mamičky predo mnou krásne napísali na čo treba dávať pozor. Ja by som chcela vyzdvihnúť dôležitosť psychiky.
Myslí pozitívne, užívaj si kojenie a materstvo, riaď sa inštinktom...

blau
autor
24. apr 2012

@zdraviezprirody uplny suhlas, to je zaklad kojenia. Pozitivne myslenie a viera, ze to dokazeme 🙂

opica
25. apr 2012

ahoj, potrebovala by som poradit. v pondelok som mala dost blbu havariu a okrem rozbiteho cela a kolena, tak ako som mala pas, tak mam polovicku laveho prsa sama modrina. boli to ako diva svina, ked sa toho dotknem sama...lenze, ked kojim, tak normalne mi je do revu. kym len saje, je to ok, ale akonahle sa dotkne, tak sa neda a musim ho dat na druhu stranu. len sa bojim, aby som v tom prsniku nestratila mlieko. snazim sa z neho vzdy kojit ako z prveho, ale proste je to boj...je este nieco ine, co mozem robit?

sofhia
25. apr 2012

@opica na zapal pomahaju studene kapustne listy, co keby si skusila prikladat tie?

beton
25. apr 2012

@sofhia
@opica nema zapal. kapustne listy znizuju tvorbu mlieka, takze urcite nedavat !!!
neskusala si kojit v nejakej podivnej polohe, napr. na styroch a dieta lezi pod tebou, aby sa prilis nedotykalo? urcite musis aj ten bolavy prsnik vyprazdnovat, aby si si tvorbu zachovala, pripadne si neuhnala zapal. verim, ze sa skoro das dokopy.

strapco13
25. apr 2012

@opica skus si dat heparoid masticku alebo octanovku na tie modruny, tak aby sa nedotykali brdavky
a skore uzdravenie
a kapustne listy naozaj pri dlhom uzivani a prikladani znizuju tvorbu mliecka..cize @sofia pozor na to 😉

opica
25. apr 2012

@beton len on uz nebdue lezat, je to boj, on chce pozerat...
@strapco13 a ked kojim mozem heparoid? ja som farmaceut a teda podla mojich vedomosti bys a nemal...ved ani RTG mi nerobili v nemocnici, to bolo tiez vysetrenie za vsetky drobne...ked kojis, nemozu s tebou robit nic ☹

beton
25. apr 2012

@opica ani pri kojeni nepolezi? sak pozerat moze... 🙂 ked okolo teba pri dojceni rotuje, tak to sa da uz aj trosku vychovne na neho zaposobit, ze bud bude pekne lezat alebo mliecko nebude. a ponuknut opat o 5 minut.