Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nikollette
22. mar 2009

Takže to nerobievate, vsak.. ok som rada, uz som sa zlakla 🙂

fodorka33
22. mar 2009

nikolette ked ma sopliky tak len vtedy odsaj pokial ich nema tak nedrazdi!a neviem ako druhe ich nazor neodsudzujem no dost som pocula ze s vatovymi tycinkami by sa nemalo co pchat do nosteka ale kazdy podla svojho.ved naco su odsavacky?tomu mojmu malemu neviem co by som s tou tycinkou vytiahla ked ma tam tuhy susnik a hlavne ked je vysiie a nie na krajicku...

martina46
22. mar 2009

Nikollette, tiež potvrdzujem s tým odsávaním, môžeš skôr uškodiť. Tiež, ak niečo v nošteku bolo, vybrala som tyčinkou. V poslednom čase, ak je raz za pár dní šušníček, streknem vincentku a odsajem to vysávačom, lebo to si nechá. Pri vytieraní tyčinkou priam reve.

annag
22. mar 2009

nikolette, pridávam sa, keď nie sú soplíky, nie je čo odsávať. Preto Ti to nikto neodporučil 🙂

annag
22. mar 2009

lulusy, z refluxu si ťažkú hlavu ozaj nerob, toto je len taký mierny reflux, ktorý má pomaly každé bábo. Ozajstný ťažký reflux by sa už bol dávno prejavil. Aj to zahustené tvarohové milečko je OK. Ani si nespomínam, že by sa napr. tu na MK riešil ťažký reflux.

Matrac máme vyvýšený asi o 20-25 cm, je pod ním deka a monitor je na rošte. Prebaľuješ ju výborne, stačí príliš nezdvíhať nožičky. Ale ozaj, trošku grckania k deťom patrí. K pretáčaniu - ak sa na rovnej podložke z chrbátika pretáča ozaj na bok, tak to je dosť skoro, zrejme je potom trošku hypertonická, no ale čo jej zakážeš 😀 , nevadí, ak je bábo s refluxom na brušku, niektorým to dokonca vyhovuje.

annag
22. mar 2009

labutka v prvých týždňoch sa dá tak úžasne s laktáciou pracovať, že stačí pár dobrý dojčení, uvoľnenie mamičky, povzbudenie a mliečka je hneď viacej. 🙂 A takmer každý problém sa dá hravo vyriešiť a dojčenie si môže mamička užívať a nie ho prežiť v trápení a depresii. 🙂

annag
22. mar 2009

tynushqa, to som veľmi rada, že už je po štrajku a že si sa nezlomila a dojčíš naďalej a hlavne, že je malá v poriadku 🙂

annag
22. mar 2009

mapene, tak Tebe sa ozvem do IP, to je na riadnu šichtu 😀

klementina
22. mar 2009

ahoj annaq, ja len s takou otazockou, asi si to tu uz riesila velakrat, ale chcem sa opytat, mala je kojena, ma 6 tyzdnov, kaka do kazdej plienky -doteraz mala normlanu zltu stolicu prazenicovu, ale posledne 3 dni kaka uplne zelenu, pritom nevyzera hladna, aj teraz ako sa objavila ta zelena davam papat dve kojenia z toho isteho prsnika aby sa dostala aj k zadnemu mliecku a furt kaka nazeleno.nevyzera, ze by bola hladna alebo nespokojna, spinka pekne, tak ako aj predtym. mam sa kvoli tomu znepokojovat?dakujem

annag
23. mar 2009

klementinka, nemusíš sa zatiaľ znepokojovať - .Najskôr to bude presne ako píšeš, viac mliečneho cukru - je mliečka veľmi veľa? Prsníky sa nalievajú, musíš nosiť prsné vložky, nestíha niekedy mliečko prehĺtať, strieka ak sa z prsníka počas dojčenia odtrhne? AKo dlho trvá jedno dojčenie? Možnou príčinou môže byť aj alergén kravskej bielkoviny - piješ veľa mlieka, mliečnych výrobkov, tvarohu? Piješ nejaký čaj pravidelne?

ejusa
23. mar 2009

Ahoj Annag,malemu tie hnacky zda sa presli,vcera len raz kakal,ale ten Nutrilon Ar sme museli prestat davat,uplne vzdychal po nom a strasne zival,tak zas papa ten Ha a ale od toho grcka..zajtra pojdeme k doktroke nech povie co dalej..

annag
23. mar 2009

ejuska, fajn, asi Ti dá Nutriton na zahustenie mliečka alebo iné mliečko, napr. Beba HA AR je hypoalergénna a zároveň antirefluxná .Držím palce 🙂

patricia1971
23. mar 2009

ahojky annag, idem zase pre radu......moja malá ma 9,5 mes. a začala mi odmietať MM, keď zbadá prsko,otočí hlavu na druhú stranu a nechce.....papávala len ráno a večer....lenže horše je to,že mi nechce ani UM,aj to som skúšala a nič.....a nechce ani moje odstriekané MM......z fľaše pije čajík,ale to od 1 týždňa,doteraz nebol problém,len teraz neviem,čo mám robiť.....ráno som jej aspoň trošku z pohára dala UM,tak trošku pila......mám aj 2 staršie deti,tie sa mi tiež presne v takomto veku sami odstavili,ale aspoň chceli to UM....čo mám urobiť, vieš mi nejako pomôcť????? ďakujem 🙂

annag
23. mar 2009

patricia a nie je chorá? alebo niekto vo Vašej rodine? nejdú jej zúbky, nemá boľavú pusinku? nemáš menzes? ochorenie sa často prejaví odmietaním prsníka a mlieka - ako príznak nechutenstva. Ak si vieš mliečko odsávať, môžeš to tak pár dní robiť aby si si udržala laktáciu - možno si to ešte rozmyslí. Ale ak nie a mliečko bude naďalej odmietať, tak ju nenúť - skús mlieko nahradiť mliečnymi výrobkami - jogurty, kaša mliečna, čerstvý syr ... - aspoň 2-3 porcie denne. Nemusí nevyhnutne piť mlieko , pokiaľ by chcela mliečne výrobky

patricia1971
23. mar 2009

annag,ona mi už takto štrajkovala pred 10 dňami,ale potom bolo dobre....chorá sa mi nezdá,papá pekne,možno zúbky idú....a menzes mám, ale už som mala aj predtým a celý mesiac a všetko bolo ok,aj som volala gynek.a že je to normálne,keď dostanem po pôrode 1x,tak je to aj dlhšie......jogur a kašu papá,to jej chutí...a syr som jej ešte nedávala,aký môže byť??? ďakujem 🙂

annag
23. mar 2009

patka, často sa príčina štrajku ani nezistí, hlavne ak je inak spokojná. Syr môže napr. lučina, cotage... AK papá a chutí jej kaša a jogurty, tak sa netráp, týmto jej mliečko dočasne vynahradíš 🙂

teruska1
23. mar 2009

Ahoj annag

Som tu prvykrat, chcela by som ta velmi poprosit o radu. Narodilo sa mi babätko a od zaciatku ju kojim, co som velmi rada. Moj problem je, ze asi pred tyzdnom sa mi popraskala lava bradavka. Je to strasna bolest, ked ju idem kojit. Neviem, co si mam na to dat, skusila som aj maste, teraz pouzivam tu gencianovu vodicku - fialovu, ale ani to mi nejak nezabera. Neviem, ci mam na cas prestat ju z toho prsnika dojcit, alebo tu bolest vydrzat a kojit ju aj dalej z toho. Mozes mi prosim poradit?Dakujem

klementina
23. mar 2009

ahoj annaq, mliecka mam vela, presne ako pises nosim prsne vlozky, mlieko strieka ak sa odtrhne pocas dojcenia ale mala stiha prehltat-teda niekedy jej mliecko aj vytecie pocas papania trosku. vcera ked som ju kojila dva krat z jedneho, tak druhy som uz mala taky naliaty, ze som odsavala a asi 5 min. po odsati sa mala zobudila na papanie-odsala som asi 70ml mlicka a potom sa napapala z toho prsnika - a aj tak kakala zeleno 😒
mlieko pijem tak kazdy druhy den, ked si urobim bielu kavu, a inak jem kazdy den bud jogurt alebo pribinacik, caje piem rozne, ale tiez tak kazdy druhy den si dam jednu salku caju na kojenie od teekane. myslis, ze to moze byt alergia na mlieko? nema zatial ziadne vyrazky..

patricia1971
23. mar 2009

annag ďakujem veľmi pekne, skúsim tu lučinu... a možno prsko bude ešte chcieť,uvidím večer 😵 pa

annag
23. mar 2009

klementinka, toto je jednoznačne v zvýšenej tvorbe mliečka. Ako často dojčíš - cez deň, v noci?

katie.2906
23. mar 2009

Ahoj Annag. Mám dcérku, ktorú 9 týždňov kojím, bohužiaľ cez klobúčik. Aj som ju skúšala odnaučiť, tak že som jej počas kojenia dala klobúčik dolu a dola bradavku, ale ju vždy napne a vyvráti mi trošku mliečka, ktoré predtým spapala. Bradavku absolútne nechytí. Mliečka mám zatiaľ dosť, cez deň stíhame bez problémov, ale sa bojím aby som neprišla o mliečko, lebo malá posledný týždeň v noci spinká aj 7-8 hodín. Musím aj v noci odsávať? Alebo sa telo prispôsobí samo? Ďakujem.

annag
23. mar 2009

teruska, a bradavka - dvorec aj štípe, páli, svrbí aj mimo dojčenia? používaš klobúčiky, fľašu , cumeľ? v ktorý miestach popraskala? kuk môj album, či tam nejakú nenájdeš

- snaž sa z nej dojčiť, je veľmi zlé, ak sa prestane z takého prsníka dojčiť - najskôr prilož bábo k dobrému prsníku - kým spustí mliečko - potom ju chytro prehoď na chorý - pri sťahovaní z prsníka vlož do kútika malíček, aby uvolnila tlak

annag
23. mar 2009

katie - klobúčiky sú veľká potvora, ak sa k tomu pridá dlhá prestávka, môže mliečka ubúdať. Treba popracovať na ich odstránení, klobúčiky sú dočasná pomôcka na krátku dobu, nie na dlhodobé používanie - ak ju napne, tak to znamená, že bradavka je vytiahnutá a priloženie je možné. Zatiaľ jej buď prsník raz ponúkni alebo si ich odsaj - lebo stimulácia klobúčikmi je veľmi zlá

Pozri môj album aj odkazy na videá - tvarovanie bradavky stláčaním dvorca pred dojčením, správne priloženie

ak sú bradavky ozaj ploché, môžeš ich trénovať. Odrež striekačku tam, kde sa napichuje ihla - podľa veľkosti bradavky - vytiahni piest a vlož ho naspäť cez prerezanú stranu. Neporušený koniec striekačky vložíš na prsník a bradavku vtiahneš - nesmie to bolieť a držíš asi 30-60 sekúnd. Pustíš a znovu vtiahneš .... cca 5 minút, môžeš to opakovať viackrát do dňa - ale tak, aby to nebolelo.

ako sa správne prisaje: (kopírujem z iného prípevku)
ak pozrieš môj album, sú tam kroky správneho prisatia v priečnej polohe. Je to poloha , pri ktorej sa dá dosiahnuť najjednoduchšie správne prisatie bábetka . Dojčím svoje tretie dieťa a k tejto polohe som sa sama intuitívne dopracovala , až následne som zistila, že sa aj odporúča ako najlepšia. z tejto polohy sa aj ľahko prekladá bábo na druhý prsník futbalovou polohou - len ho posunieš trošku viac pod pazuchu a dáš druhý prsník

Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Bábetko prikladáš k prsníku. Ľavou rukou prsník pridržiavaš, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bradavku nasmeruj šikmo hore na horné podnebie a malého presuň na prsník. Hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený. Práve preto, že bábo má ťažkú hlávku a má sa prikladať k prsníku, nie prsník k nemu, je potrebné, aby si hlávku držala a tak malého smerovala k prsníku, ktorý je pevný, lebo ho pridržiavaš.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať

klementina
23. mar 2009

annaq, neviem presne. neratam to. podla toho ako si vypyta, ale asi tak kazde dve hodiny, ked sme vonku vydrzi aj tri a pol. v noci kazde tri hodiny.

teruska1
23. mar 2009

Prasklo mi to na boku, vyzera to ako keby som tam mala nejaku malu dieru.Ano, sem - tam ma stipe aj mimo dojcenia. Nie, vobec nepouzivam klobuciky, cumel ano. Moju znamu boleli bradavky a kupila si klobuciky a ze jej to vobec nepomohlo, tak neviem, ci ich mam vyskusat, alebo nie.

annag
23. mar 2009

teruska, klobúčiky vôbec nie, klobúčiky nemám v láske 😉 , len klobúčiky často porania bradavky a sú zdroj infekcií. Bude tam nejaká infekcia, zatiaľ vyzerá, že len baktreriálna - máš doma bactroban alebo framykoin - lokálne ATB? v tenučkej vrstve 2-3 krát denne po dojčení, pred dojčením neumývaj, nemalo by na bradavkách už nič byť, iba ak v póroch a to je nepodstatné množstvo, lokálne atb do krvi cez črievka nepreniknú. Pred mastičkou si urob jemný slaný roztok z prevarenej vlažnej vody - asi 1čl na 250 ml vody a obklad z gázy na 10 min. Dobre vysuš sterilnou gázou, natri tenučko masť a veľmi veľa bradavku vetraj. Skús takú polohu pri dojčení, aby smerovala prasklina do kútika bábetka

annag
23. mar 2009

klementinka - do IP, aby som Ťa ustriehla 😉 🙂

euffra
23. mar 2009

ahoj annag,
tak mala ma uz tri dni nepohryzla, snad sa to uz oducila nezacne to opat robit. ona ma kusla len ked som ju chcela prilozit k prsniku a ona este nechcela papat, pritom vsetko nasvedcovalo tomu, ze je hladna, tak nie ze by neotvorila pusu, otocila hlavicku na druhu stranu, ona proste otvorila pusu, kusla do bradavky a este aj trhla. vzdy ked mi to urobila, som skrikla od bolesti, dala jej po zadku, vyhresila ju a schovala prsnik a odisla od nej, ona zacala vrieskat, lebo bola hladna a na druhe alebo tretie prilozenie sa uz chytila a papala. v noci to nerobila, iba cez den. mlieka mam vela, dokonca som aj odovzdavala do laktaria, teraz som uz skoncila, lebo sa to uz tak upravilo, a ona uz vsetko vypije, aj ked prsia stale tecu az striekaju. tiez uz zacala menej papat, len styri, pat krat do dna, len v noci mam namiesto jedneho dojcenia dve, ona si to jedno presunula na noc. len nechapem, ze v noci sa mi zobudi ja po dvoch, troch hodinach na papanie a cez den vydrzi aj pat hodin nepapat. davam jej len ked ona chce, inokedy ked sa o to pokusim, tak zacne strasne kricat a mikat sa .

annag
23. mar 2009

eufra, no výborne, áno, treba prejaviť nevoľu - bábo dobre vidí, ak mamičku niečo bolí -je to reakcia v danej chvíli a rýchlo pochopí, prečo sa mamka hnevá . Nevadí, že cez deň papá málo a v noci viac - je to v poriadku a netreba ju nútiť - veľa mamičiek si takúto situáciu vysvetľuje ako "štrajk" a často to vedie až k úplnému odstaveniu - o mesiac keď začneš príkrmy sa to zmení, príkrmami sa väčšinou všetko upraví. zatiaľ časy jedenia vôbec nerieš. všetko dobré 🙂

nanam
23. mar 2009

ahoj annag 🙂

tak skúšame menit polohy pri kojeni ..... rano sa krasne napapkal no doobedu to bolo tazsie aj sa mu zapacila zmena no dlho nevydrzal a bol velky krik nevedela som ho ani utisit a vratit na prsnik sa nechcel ani za svet