Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
25. apr 2012

@opica to su stare myty, ze kojena zena nic nemoze ☹
zamysli sa..keby tvoje kojene dieta malo /neprajem/ zlomenu ruku..nespravia mu RTG len preto ze je dojcene? lebo ak by potrebovalo operaciu , nechaju ho cakat len preto ze je kojene? rovnako zasitie rany, ATB ine lieky
lokalne lieky su pri dojceni v pohode skoro vsetky
na skole ta ucia ze nesnmies /aj mna tak ucili..som Dr/..ale to len preto ze neexistuju relevantnme studie..a to len preto ze testovat na dojcioacich a tehotnych zenach a detoch sa nesmie..a predsa male deti beru lieky
retrospektivne sa zistuje ak dojciaca, dieta a tehotna pozije liek, matsicku a pod..ci mala alebo nemala tazkosti
co sa tyka liekov..pokial maju silnu vazbu na plazmaticke bielkoviny krvi tak do mlieka sa nevylucuju, resp vo velmi malom zanedbatelnom mnozstve

strapco13
25. apr 2012

@opica a k heparoidu..aj ked pozries do priubal letaku..tak na odporucanie lakra ho mozes 😉

opica
25. apr 2012

@strapco13 ved ja sa tak aj sama riadim, ale vies ako, ked som bola tehotna a mala zapal priedusiek, tak som im sama musela povedat, nech mi predpisu zinnat, kazdy daval ruky prec....tak ta beriem ako odporucacieho lekara ;) vdaka

opica
25. apr 2012

@beton veruze obcas ho kojim sediac, lebo inak nechce....nuz, skusime

nelinqua
25. apr 2012

ahojte, potrebovala by som poradit🙂 pomalicky zacinam byt zufala...malicka bude mat 12 tyzdnov, plne dojcena, cumlikujeme, neflaskujeme..posledne tyzden-2tyzdne zacala strajkovat pri kojeni. pocas kojenia niekolko minut aktivne taha a potom sa to zacne...zlosti sa opakovane sa prisava a po 2,3 potiahnutiach pusti cicik, place a to sa opakuje az kym sa jej nespusti mlieko...ked jej ide mliecko tiez to obcas robi. najhorsie je to neskor poobede a vecer, ten plac by mi az tak nevadil...ale to ze sa neustale odtahuje a prisava..o chvilu mi totalne znici bradavky takymto stylom:( lamem si hlavu ci je mliecka dostatok, ale vzdy ked stisnem...tak nieco vytecie, resp vystriekne...snazim sa ju co najcastejsie prikladat, ked sa mi zda ze je hladna...ale niekedy so strasnym placom prsnik dokonca odmietne...za posledne 2 tyzdne pribrala ledva 140g, pricom doteraz za 3 tyzdne davala stale 750g (chapem ze uz takto priberat teraz nebude, ale 140 sa mi zda maaalinko)

nibiru
25. apr 2012

@nelinqua skus striedat prsnik a pri kojeni ho stlacaj ak vidis ze jej ide pomalsie u nas to bolo ked mala 12tt a potom este cca 6m. aj podrastla o dake centimetre to stacanie nam pomohlo a do 3-4 dni sa to upravilo kym sa mliečko nastartovalo na vätčiu spotrebu 😉 potom ju to samu preslo.

nelinqua
25. apr 2012

@nibiru presne tak to robim...vypije jeden prsnik...ten jej este postlacam, aj ked pravdu povediac moc sa jej to nepaci, ideme na druhy a to iste.rano a doobeda jej vacsinou staci len z jedneho ale poobede chce z obidvoch. inak v jednom sa mi robi o polovicu menej mliecka ako v tom druhom, uz od zaciatku je to mozne?:( nechcem jej davat v ziadnom pripade flasku, lebo som si takmer ista ze tym by sa nase dojcenie skoncilo...citala som vsetko mozne o rastovych spurtoch, len sa mi zda ze to uz trva dlho...takmer 2 tyzdne a vobec sa to nezlepsuje:(

nibiru
25. apr 2012

@nelinqua no ja som si pisala s jednou kockou ta cele dojcenie ca 2r dojcila len s jedneho prsnika skus stoho kde je menej po kojeni aspon troska odsat nech sa robi viac mozno sa to vyrovna.neskusala si inu polohu?mozno sa jej nepači ta aktualna....ja som si musela vymysliet inu lebo akonahle som ju prehadzovala uz bola nevrla a noci to iste tak som sa zacala ja pootacat a ju som nechala lezat dojcim tak doteraz inak ked sa tak odtahuje a prisava skus ju nechat odgrgnut ci nahodou ju netlaci brušku vzduch? moja negrgala ale vela deticiek ma vraj prave stymto problem.

nelinqua
25. apr 2012

@nibiru ten prsnik kde sa robi menej mliecka sa jej nepaci, musim ju davat odgrgnut hned ako vidim ze sa zacne trosku krutit(od narodenia bojujeme aj s grckanim), poplace, odgrgne a ked ju dam naspet k prsniku spusti strasny rev a nechce pokracovat...potom po chvili vzdavam ponukanie tohoto prsnika, hoci by som chcela aby cuckala, vsak nech sa tvori viac mliecka aj tam...a nasledne ju prekladam k tomu "oblubenejsiemu" a tam teda vydrzi ovela dlhsie aj ked jej uz netecie mliecko, len tak si cuckat..k tej zmene poloh, skusala som ale kvoli tomu grcaniu je to dost obmedzene, co ma velmi mrzi, lebo sa mi velmi dobre dojcilo poleziacky, len z nej to potom stale hned vyletelo ako z fontany

strapco13
25. apr 2012

@nelinqua to kvoli comu odmietas flasku..to iste vam moze spravit aj cumlik ..cize ho zrus /pozri do mojho fotoblogu..mam tam clanok od kamatky..ako sa ini trapili s dudlom/
proste dieta moze byt zmetene aj dudlikom http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
chcelo by to osobnu konzultaciu s laktacnou..nech skontroluje dojcenie, zisti ci treba nieco na podporu dojcenie alebo nie
je mozne ze vdaka dudliku klesla laktacia

nelinqua
26. apr 2012

@strapco13 dakujem uz som to citala a vlastne aj celu tu stranku a aj tvoj fotoblog, proste cumlik ma odkedy ma koliku je to jedine co ju ako tak upokoji. vtedy prsnik odmietala na upokojenie uz od zaciatku..a nechce ani jest.. ked ona je taka trubka mala..pri tom zlosteni sa este viac nahlce vzduchu vsetok ho nevygrga a kolika je na svete:(

doda242
26. apr 2012

Ahojte vsetci, prosim o radu, maleho kojim 9mesiacov, pol roka som vyhradne len kojila, len teraz nastal problem celu noc je na prsniku, od vecera 19.00 pospi do pol noci a potom sa pernamentne budi skoro kazdu hodinu. A este jedna poznamocka zacal mi odmietat cumlik, ked mu ho ponuknem rozplace sa a zase chce len prsnik. ☹ som zufala, unavena a vycerpana co mam robit? Dakujem pekne za odpoved.

simi251
26. apr 2012

@doda242 Ahoj. U nas to iste uz skoro tyzden. Akurat ze maly ma len 4 a pol mesiaca. Presne sa budi kazdu hodinu a pol, cumlik odmieta, a to bol pred tym nauceny pekne cez den zaspinkat s cumlikom. Teraz ma problem zaspat. v noci sice spi hned co trosku pocucka ale ja som nevyspata. Tiez by som potrebovala poradit.

nelinqua
26. apr 2012

@strapco13 mozem mat este otazku? ohladom univerzalnej masticky...priznam sa som farmaceut a som trosku skepticka ohladom tych kortikoidov...dieta do jedneho roka:( neviem ale zas mam asi mykozu na bradavkach..vratila sa mi po 3 tyzdnoch co som to preliecila (gencianka, citrovital, cajovnik. olej), tak som teraz rozmyslala nad tou mastickou..s genciankou to bola pekna pachtlanica..vsetko naokolo zaspinene:(, viem ze neuznavas cumliky a aj to ze je to pravdepodobne z neho, snazim sa ho vyvarat kazdy den.

doda242
26. apr 2012

@simi251 no presne, to iste aj ja ☹ uplne nevyspata, neviem ci je maly hladny, skusila som aspon v noci dat mu umele mlieko ale to nechce ani len vidiet a to som skusila vsetky znacky a ni ☹ nechce zobrat nic, a to som skusala len na zasitenie. A nejdu Vám zubky? Vy ste este malicky, moze si aj uvedomovat svoju osobnost tak ta velmi potrebuje, chce ta mat pri sebe aby bol istejsi ak len cucka. Alebo mas pocit ze je hladny?

jamiou
26. apr 2012

ahojte maminy 🙂 potrebovala by som poradiť...malý sa napapá a za minútku sa začne zlostiť, tak mu dám znova prsník a takto to môže ísť dookola...teraz mi od piatej stále plače, napapá sa a plače zas...už neviem, čo mám robiť..doktorka mi povedala, že môže mať problém stráviť moje mlieko, vraj mám vysadiť mliečne výrobky, dala mi espumisan L na bruško.....malý kaká aj prdíky ídú von, nechápem, prečo plače po nakŕmení, fakt môže byť problém s mojim mliekom??? nerada by som skončila na UM 😒

simi251
27. apr 2012

@doda242 Ahojko. no hlad som vylucila, pozorovanim som prisa na to ze hladny nie je. Lebo to by bol hladny aj cez den, vsak? Keby mu nestacilo moje mliecko. Ale cez den ked ma okolo seba ludi a ked ho nosime na rukach, vydrzi aj 5 hodin nepapat. Boli sme v sobotu na navsteve a ani nemukol lebo sa stale okolo neho nieco dialo.
Ale ano, idu nam zubky. Presne. Sice skor ale doktorka to potvrdila A aj cez den mava take chvilky ze place aj na rukach a nechce vtedy velmi papat.Tie dasienka o asi ominaju. Takze by som to skor pripisovala tym zubkom. Viem ze vtedy byva spanok nepokojny. Teda dufam ze to zase pominie ked sa zubky prerezu. lebo dlhodobo sa takto spavat neda. 😖 A vy? Vam tiez idu zubky? Pri prvom synovi som veru toto nepoznala. Ten spaval cele noci a zubky vysli uplne bezproblemovo. Ach jaj. 🙂

simi251
27. apr 2012

@jamiou Vies co? Podoba sa to na reflux. Ked sa po papani zlosti. Nie vzdy deticky grckaju mliecko pri refluxe. Niekedy sa im to len vracia do hrdielka a prezru to naspat. Ale boli ich to ako ked dospeleho pali zaha. Skus si vsimat ci nema aj ine priznaky refluxu. Mozno staci len malicka zmena na jeho zmiernenie. Napriklad ina poloha pri dojceni, zvysena postielka a podobne.

jamiou
27. apr 2012

@simi251 no v správe z pôrodnice mám, že má spávať vo zvýšenej polohe, tak ho tak dávam...sem-tam aj trošku vygrcol, tiež som myslela, či nemá reflux..keď papá, tak mu aj zabehne a tečie mu mliečko povedľa niekedy...ďakujem za radu...skúsim si to odsledovať

strapco13
27. apr 2012

@nelinqua univerzalna masticka je preto univerzalna, ze riesi vsetky potiaze
obsahuje ATB..cize pokryva bakterialne spektrum, asntimykotikum na mykozu a lokalny kortikoid na hojenie pokozky..skor sa da pokozka na bradavke do poriadku
liecit mykozu akymkolvekj sposobom 3 tyzdne je malo..mykozu terba liecit minimalne 2 tyzdne po odozneni vsetkych priznakov, inak sa vrati, a kazdy navrat je horsi a horsi
a odstranit cumel, flasku, klobuciky..ak pouzivas
a ten strajk mate zrejme tiez kvoli cumlu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

strapco13
27. apr 2012

@doda242 kolo 8 mesiaca sa vyskytuje separacna uzkost...dieta zacina rozoznavat co je jeho a co je cudzie, a v noci ho to moze budit, nesparcovane zaziky z dna..pomaha spolocne spanie, vela dotykov, vela sa dojcit cez den, aby i nove veci a ludi nespajal s neistotou

doda242
28. apr 2012

@strapco13 dakujem velmi pekne

strociatka
28. apr 2012

ahojte vsetci, opat si k vam idem po radu. Moje druhe dietatko je asi kojaci sa prebornik, cez den je sustavne hladna a pyta si papat/pit aj kazdu hodinu, v noci vsak ukazkovo spinka a kojime sa 1-2x. Pribera nenormalne (vyhradne kojim, este nie sme na prikrmoch). Ma 5 meisacov a uz sme na 9,4 kila. Viem, riadny macko, ale co spravim...

Problem je v tom, ze mala zo mna asi vsetko "vytiahne" lebo mi odchadzaju zuby. V priebehu 2 mesiacov sa mi zlomili dva zdrave zuby. Zubar spociatku neveril, ze to moze byt kojenim, ale vcera sa zlomil jemu v ruke dalsi zdravy zub bez kazu a to uz aj on sam uznal, ze to asi bude kojenim. Prosim, poradte, ako zvisit vapnik, ako zlepsit jeho viazanie, lebo takto pridem totalne o zuby. Mliecne vyrobky jem aj mlieka pijem naozaj vela, zial nestaci to 😢 😢

karap
28. apr 2012

na jednej strane Ti ,,zavidim,, ze Tvoja mala tak krasne pribera [moja je opacny extrem,pribera velmi malo]Tiez ma 5 mesiacov a leeedva 6kg 😉
No na druhej strane....uf.Mala Ta riadne ,,vyciciava,, Ja na Tvojom mieste by som z dojcenim prestala.Dojcila si pol roka,co je krasne,no pri Tvojich problemoch...staci!Ved aj Ty mas pravo na zdravie.

karap
28. apr 2012

@strociatka prispevok vyssie je pre Teba 😉 Zle som klikla

strociatka
28. apr 2012

@karap hm... mozno skor zacnem s prikrmom, ale urcite sa nechystam prestat kojit, neviem si predstavit, ze by som ju uz nekojila, je to to najlepsie co jej mozem dat a pre mna aj to najkrajsie, to puto, ktore je medzi nami, ten nadherny dar davania, casto mi ho aj manzel zavidi a mna naplna. Ano, nesie to pre mna aj nasledky, ale chcela by som skusit nieco, co by nas zbytocne od kojenia neodstavilo.

karap
28. apr 2012

@strociatka tak drzim palce.Nechcela som,aby to vyznelo,ze som proti dojceniu.Aj ja plne dojcim a su to tie najkrajsie chvilky pre mna aj pre dcerku.Len ked sa telo brani a ,,trpi,, tak netreba tlacit na pilu 😉

matja
28. apr 2012

@strociatka - ja užívam detské kalcium od firmy tiens, viac než 90 % tohto kalcia vie telo zužitkovať. Viac som ti napísala v IP

strociatka
28. apr 2012

@matja dakujem, pozriem 😉

weronnka18
28. apr 2012

ahojte,
aj ja som sa prišla trochu poradiť 🙂
môj malý má dnes 8 týždňov - cez deň papá každé dve hodiny, niekedy aj za hodku a pol si vypýta a pritom cucá jak o život aj 20,30 minút, takže nepapá málo 😀 v noci prespí aj 5 hodín, čiže to nie je problém, ale cez deň teda pýta veľmi často - čím to môže byť? stáva sa, že aj dosť vygrcne pri odgrgnutí, ale nie vždy... dosť ma to vyciciava, aj teraz som chorá, nejaká viróza na mňa behla, tak sa cítim vyšťavená ešte o to viac... je to v pohode, že cez deň papá tak často??