Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

boka79
15. máj 2012

@strapco13

myslela som si, ze nieco sa este najde 🙂 hej ved podla toho grafu ma asi tak 200 g menej, tak uvidime. Ale je dlhy, ma uy 61 cm, nechapem, narastol 8 cm za 7 t.

adrika25
15. máj 2012

Ahojte, aj ja si idem ku Vám o radu. Malá ma 2 mesiace a 2 TT a za 2 TT pribrala 340g. Má 5800g teraz len mi začala pomalšie priberať. Začala som ju vážiť a podla váhy mi vypije okolo 100 až 120 ml na jedno papanie. Plienky má riadne precikané. Musí bábo pribrať presne 1 kg za mesiac, inak to znamená, že málo papá? Nechcem začínať s umelým 😖 a malá ani nevyzerá, že je hladná...

strapco13
15. máj 2012

@boka79 uz si nepamatam prirastky..nahod mi ich sem...kuknem sa na ten graf

boka79
15. máj 2012

@strapco13
ked mal mesiac mal 5080, narodil sa 3960 a teraz ako 7. t ma 5700, narodil sa 26.3

strapco13
15. máj 2012

@adrika25 kazde dieta pribera inak, rovnako ako dospely..jeden je buclaty, druhy stihlunky aj pri tom istom objeme jedla..cize tym sa neriad
vas prirastok je uzasny
zabudni na vazenie pred a po nadojceni..to len stresuje matku a dieta..dieta ma ist na prsnik hned ako prejavi zaujem, vazenim pred dieta stresujeme , lebo nenaplneme jeho potrebu dojcit sa a ono nechape, potom je vynervovane a moze prsnik odmietat a po nadojceni dieta ma odpocivat spokojne v naruci matky a nie ist na nejaku studenu vahu, ma zaspat na prsniku pri matke
dalej vahy su nepresne ..zazila som ked dieta po tom ako evidentne dostatocne pilo na prsniku vazilo po nadojceni menej ako pred dojcenim, matie to matku aj dieta, prve dni je kolostra objemovo malo, ale napriek tomu staci, vaha je nepresna, matka dostane signal ze dieta nevipilo, dokonca schudlo pocas dojcenia !!!!!!!
proste orientovat sa treba inak ..dieta dava jasne signaly ci je dojcenioe v poriadku alebo nie

cize riadit sa treba dietatkom, nie vahou

strapco13
15. máj 2012

@boka79 tam je len mierny pokles....sleduj dalej..zapisuj si mesacne prirastky..ono prve mesiace niektre deti priberaju velmi vela a potom sa to to ustali na nizsom priberani, ine priberaju menej od narodenia..je to rozne
zatial ste na tom dobre 😉

adrika25
15. máj 2012

@strapco13 Ďakujem moc za odpoveď ono fakt ma to stresuje to váženie a je pravda, že malá mi je nervózna pred papaním, čiže niekedy je problém ju aj správne zvážiť ale po papkaní sa na mňa usmieva a sama sa odtiahne keď už nechce, tak to beriem, že jej stačí a ona teda nie je žiaden prútik, krásne faldíky ma 🙂 To len moja pediatrička je silno tabuľkovo založená 🙂 furt mi nejakú tabuľku ukazuje 🙂

boka79
15. máj 2012

@strapco13

ok. kedy mam spustit al.alarm? ja som vedela , ze polrocny by mal byt dvojnasobok porodnej vahy.. ale podla toho grafu este viac 🙂 9 kg Ked projektujem na Leu, tak som dojcila uplne nespravne. Chuda moje

zuzanka7117
15. máj 2012

@strapco13 dakujem...🙂 budem to sledovat...🙂 a ako som vyssie opisovala ako vyzeraju moje bradavky, nemoze ist o mykozu?

@boka79 no moze byt, doteraz ma to takto nenapadlo sledovat.....teraz sa aj naucil zapierat sa nohami o podlozku a vyhadzovat zadkom.....a tvarit sa pri tom veelmi vazne...🙂

boka79
15. máj 2012

@zuzanka7117

naozaj to tak je, moj maly mal prvy krat v 5. t a potom sa zacal usmievat a fixovat pohlad a je viacej hore.. Uz mi vela nespinka..

a teraz to zacina zasa. je taky nervny a tiez sa zacina otacat na stranu a vyhadzuje nohy, takze asi sa uci a cicik je nezaujimavy

strapco13
15. máj 2012

@adrika25 zivot nie je o tabulkach 😒

@boka79 alarm spusti dieta..moja je spokojna a ked priberie 200g za mesiac tak oslavujeme..vacsinou da 150 mesacne 😀 a neriesim, papa aj prikrmy , dojci sa casto..pribera svojim tempom
orientacne mam mat v polroku dvojnasobok..ked je v grafe nad neries kolko je nad, pod iba ak zrazu velmi spomali na priberani..ved zapisuj, prekonzultujeme, ak by sa ti nezdalio nieco, napis mi 😉

@zuzanka7117 mykoza moze byt aj na pohal uplne zdrave bradavky a na druhej strane..ja som tvoje bradavky pred dojcenim nevidela..neviem co je tvoja "normalna" bradavka ..a kedze mas prve dita a bradvky sa vyvijaju az po porode aj dojcenim..tak by mi to bolo aj tak na nic 😅
mykoza je ak mas nejake neprijemne pocity pri dojceni a medzi dojceniami

strapco13
15. máj 2012

@boka79 @zuzanka7117 vase deti uz vyrastli z novorodeneckeho pobdobia..uz zistuju, ze existuje svet, ze su schopne urobit nieco same, citia prve pokroky..moze ich to natolko zaujat, ze na dojcenie nemaju cas..preto treba prsnik aj aktivne ponukat

boka79
15. máj 2012

@strapco13

ok dikes, on je spokojny, dostane ked chce, aj ked svokra to komentuje, jetu na navsteve, ze u prveho som nebola taka precitlivela. dnes mu dala dudel, ked som bola po malu v skolke...takze asi tak, ale clovek sa uci na chybach

boka79
15. máj 2012

@strapco13
ved ponukam, ale v noci sa mi nechce 🙂

zuzanka7117
15. máj 2012

@strapco13 neprijemne pocity nemam pri a ani medzi dojceniami.....to ma napadlo preto lebo si neviem vysvetlit preco odmieta prsnik...niekedy sa len dotkne a zatvari sa akoby sa mu to hnusilo, niekedy olizne....a niekedy sa prisaje normalne......uplne necakane, behom 5 minut 2x odmietne treti krat zoberie ako nic....nerozumiem tomu

strapco13
15. máj 2012

@boka79 k dojceniu na poziadanie patri aj nechat vyspat dieta 😉 cize ak spi v noci dobre bez dudla, tak nemusis medzi tym budit

@zuzanka7117 mykoza nemeni chut..pokial je inak spokojny a prospieva tak neries ak nema chut a cas niekedy sa dojcit
nevyzera to na mykozu

zuzanka7117
15. máj 2012

@strapco13 dakujem

keena
15. máj 2012

vdaka baby 😉
@luba41 a kolko minut cca asi pije? fakt 6-8x cez den?? fuha! ale to moja mala, si myslim, ze by uz ziadny prikrm nechcela... 😕 😕
@didulka85 nemliecne skusame, tie mi aj dr. odporucila ale ona fakt ziadnu nechce, da iba 1 lyzicku a skoncili sme
@strapco13 este mi napadlo.. ona mi cez den vypije hrozne vela vody resp. caju, no tak cca 3 dcl, ale davam jej to z flase... tak mi napadlo, ze ci aj to nerobi nejaku tu sarapatu??? 😲 mam jej tu flasu odstavit a davat cez obycajny pohar? ale to potom neviem kolko mi tej vody cez den vypije...

didulka85
15. máj 2012

@keena 1 lyzicka staci, vsak ona sa rozje, neboj.
Tiez som si myslela, ze mi nezje prikrm, ak ju najprv nadojcim. A na prekvapenie zjedla viac ako ked som predtym nedojcila.
Moje 22 mesacne dieta sa dojci 7-8 krat za den plus cez noc. Mas jedno ako dlho pije. Niekedy si vytiahne aj za 3 minuty dost. Niekedy drzi aj po hodinu, ked sa napriklad potrebuje ukludnit.
Vodu davas naco? V tom bude vas problem podla mna.

katrenka111
16. máj 2012

Caute baby,ja mam zasa problem, že malý nechce papat z cicikov...už v porodnici bol lenivejsi sat....doma to bolo trapenie, technika dobra aj vsetko, no vydržal len chvilku a potom strasne plackal, tak som zacala odsavat a davat mu z flasky ale medzitým som mu vždy aj z prsa davala....
teraz to je tiež take, že malokedy pekne papa z prs, väčšinou sa po chvilke rozplace tak musim mu dat z flasky....
Neviem cim to je, ale aj ked si odsavam mliecko tak musim si dosť stlacat prsia aby nieco vyslo aj ked mam eleltricku odsavacku....ako to je možne...mam asi slabý oddtok mlieka ci co....neexistuje na to nieco.....????

luba41
16. máj 2012

@keena no papá tak 3 min. z jedného aj z druhého. Vždy chce obidva, aj v noci. Po jedle / aj ked zje málo / vymeň vodu za kojenie /ved aj mliečko uhasí smäd/. Hned sa dostanete na 5-6 kojení denne. Niektoré deti nepijú vodu aj do 1 roka, len mliečko na smäd. Naša doteraz vypije max. 2 dcl vody, ked ide na dlhšie von a je teplo, tak možno 3 dcl. Dávala som piť z pohárika so sosáčkom a potom od roka z normálneho. A ešte u nás platí, po kojení má chuť na jedlo až tak za 1 hod. 😉

jami2
16. máj 2012

@beton Skúšam ho dojčiť pred jedlom (Asi takú hodinku), ako si radila a začal lepšie piť, ale zasa trochu horšie papá. Musím nájsť nejaký kompromis - pomer tuhá strava : dojčenie, aby mal jedného aj druhého dosť. Ďakujem.

beton
16. máj 2012

@sirokez rada o vas pocujem a este radsej same dobre spravy. neberiete nahodou zelezo Maltofer a pod. z toho deticky takto zvykne zapekat. aka je konzistencia prikrmov? moze byt, ze su velmi huste? skus riedit materskym mlieckom, neskor mozno vodou. nepamatam si uz, kolko ma babatko. ale pokial este nema 8 mesiacov, tak ine tekutiny okrem MM netreba davat ani ked je horuco. radsej castejsie prikladat, aby si vytiahla predne mliecko na smad. pokus sa odsledovat po ktorych zeleninach alebo jedlach je to s kakanim horsie a nejako vhodne to nastriedat s dojcenim. este by si mohla prisypat ovsene vlocky do prikrmu, ak uz mate lepok. este mi napada upozornenie, ze prikrmy dojcenie iba doplnaju, nie nahradzuju. teda pocet dojceni sa snaz zachovat a pomedzi to supnut prikrm, pripadne dodojcit, ako to babatku lepsie vyhovuje.

beton
16. máj 2012

@jami2 ako som prave pisala v prispevku vyssie. treba si uvedomit, ze prikrm dojcenie doplna, nie nahradza. ak dojcenie prlis rychlo nahradis inou stravou, hrozi, ze sa dieta predcasne odstavi a to asi nechceme. dieta do roka by malo mat pomer MM:prikrmy 75:25. po roku to postupne znizuj, pricom je potrebne dodat dietatu dostatok MM, teda aspon 0,5 litra. to zabezpecia priblizne 3 riadne-poriadne dojcenia. takze asi podla toho by bolo potrebne nastriedat dietatu prikrmy a MM. Lebo z toho, co pises to naozaj vyzera, ze je prilis syty, aby o mliecko javil zaujem. do 1,5 roka sa o udrzanie laktacie musi postarat mamicka, lebo dieta je "zaneprazdnene". zhruba po 1,5 roku sa uz nechava iniciativa skor na dietati. ono sa potom samo rozhodne, kedy s dojcenim prestane, ale pred 2-2,5 rokom to za dodrzania uvedenych zasad nebude 🙂
som rada, ze sa blizime k rieseniu vasej situacie. neboj sa toho, ze spapa menej ineho, tvoje mliecko je pre neho urcite vyzivnejsie a hodnotnejsie. nasej stravy sa este v zivote napapka :o)))

anetkaadamko
16. máj 2012

môj malý má 5 mesiacov....narodil sa 3800 a 52 cm.....o skoro mesiac skôr....mlieko odsávam od 4 mesiaca,.......teraz váži 8,400 a meria 73 cm.......vôbec nie je túčný, je skôr iba také vtáčatko.....ale je veľmi pevný....

vavrenka
16. máj 2012

kocky, idem na radu co sa tyka prikrmov. mala ma cerstvych 11m- kolko prikrmov denen ma papat? mam pocit, ze bud jej davam malo vyzvinye prikry,a lebo jej uz nestaci mm,a le v poseldnej dobe by zjedla fakt asi aj slona, co pred tym vobec nehrozilo. na ranajky jej davam kasu robenu vo vode a do toho trochu nesladenu biov vyzivu, sezamove semienka a olej (rozne druhy- su za stuedna lisovane/maslo, na desiatu kusok jablcka, na obed zeleninku/masko s niecim, olovrant kusok chlebika s maslom, trosku ovocia.. na veceru nesladenu vyzivu. pomedzi to jej davam pit z poharika vodu, ked je vonku teplo a aj dojcim. a mala by len jedla a jedla. nadojcim ju a chce papat. neivem, ci to nesuvisi s tym- zistili jej, ze ma dost malo zeleza, otatne krvne parametre ma ok.. davam jej dost prikrmov, ci malo? ked som jej na olovrant nedavala chlebik, iba ovocie/zeleninku, tak bola na prsku nasosnuta kazdu polohodku a aj tak mraucala, ked som jej zacala davat viac, tak vyzara, ze je to ok, ale nerada yb som, aby dojcenie islo do uzadia, aj ked teraz pri tom nedostatku zeleza, enviem ako to je, ci dojcenie v tomto veku zabezpecuje dostatok zeleza, alebo.. 😝

strapco13
17. máj 2012

@vavrenka prikrmov ma dost..na zelezoi skus melasu alebo uvar v supke malu cervenu repu /cviklu/ a tu jej pridavaj k prikrmom
pokracuj tak ako doteraz dojci na poziadanie a popri tom prikrmy
ale kedze nepises ake mnozstva spapa tak tazko sa vyjadrit 🙂

strapco13
17. máj 2012

@keena no ak pije tolko vody, samozrejme, ze sa nechce dojcit..skus nahradit vodu prskom..aspon polovicu z toho a otazka ako jej tu vodu davas ..flaska s cumlom?
/moja sa v tomto veku este len zoznamuje s vodickou/

nelinqua
17. máj 2012

Opat raz by som chcela poprosit o radu...dcerka 3,5 mesiaca, plne dojcena na poziadanie..par minut na prsniku aktivne saje vypije jeden- niekedy jej to netrva ani 5 minut..prekladam ju na druhy pije...dopapa aj tento a vidim ze by si este dala ale prazdno:( spinka od cca 19 do 4rano, mliecko si aj odsavam pred spanim aby sa mi kvoli tej dlhej pauze neznizila tvorba...no nejako mam pocit ze jej stale chyba, mozem tomu nejako pomoct aby sa to zlepsilo? Castejsie prikladanie na nu neplati, ked nechce a vytasim na nu prsko spusti plac a otaca sa prec..

chomik
17. máj 2012

Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadom dojčenia a prikrmovania, malý sa krásne dojčí len niekedy mám obavy, či nepije a následne aj papá priveľa...je totiž zvyknutý zaspávať na prsníku a aj v noci ho mám pri sebe, na prsníku sa aj ukľudňuje, keď je rozrušený alebo mrzutý a tak mi to vychádza, že napriek tomu, že má 7,5 mesiaca a cca 3 krát denne papá aj niečo iné ako mliečko, tak spotrebu môjho mliečka po zavedení príkrmov vôbec neobmedzil...ide aj o to, že je to taký hladoško - 3 príkrmy som začala dávať práve kvôli hladu (kaša, ovocie, zeleninka s masom) a mám trošku obavy (a teda hlavne môj priateľ), aby to s tým papaním neprehnal, už teraz má 10 kg (na 70 cm)...on totiž keď počas dňa spí, tak zväčša so mnou a to znovu 1-2 hodiny cucká prso (a nielen cucká ale aj pije, počujem ako to prehĺta)...ako obmedziť spotrebu mm? alebo to vôbec neriešiť? najhoršie je, keď sa mi ho nepodarí uspať na prvý krát, ale skúšam to znovu po polhodine a potom znovu - to mu to mlieko ide až ušami