Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

teruska1
23. mar 2009

Annag dakujem ti velmi pekne za radu a prajem este pekny zbytok dna 🙂

oliverkaa
23. mar 2009

Ahoj Annag,zase som tu....malemu sa spravili male chrasticky na hlavicke,neviem ako ich mam odstranit.Kupim ho kazdy den.
Pri kojeni uz prestal vymyslat,sem-tam este mi potiahne bradavku tak necakane a kedze mu idu zubky tak je to trosku citit ale je to v pohode, este raz Dakujem.

blau
autor
23. mar 2009

naolejovat hlavicku nasadit capicku nechat posobit a potom umyt a vycesat alebo opatrne oskrabkat nechtom. To deticky mavaju. Nas ma aj doteraz trosicka nejde mu to lebo ma vela vlaskou, ale na leto ked ho strihnem do hola tak sa budeme olejovat. Je to korka na hlavicke.Zvysene pracovanie mazovych zliaz, Mne dal doktor recept a v lekarni mi namiesali ricinovy olejcek. Neboj nic vazne to nieje 😉

annag
23. mar 2009

nanam, no výborne, trpezlivosť ruže prináša, keby dačo, ozvi sa, nech na neho ešte čosi vymyslíme 🙂

annag
23. mar 2009

oloverka, nemám čo dodať, blau Ti to krásne vysvetlila, má to snáď každé bábo , netráp sa 🙂

oliverkaa
23. mar 2009

blau, dakujem Ti pekne za odpoved 🙂
annag, aj Tebe dakujem 🙂

adka10
23. mar 2009

Ahoj Anna,
mam na teba opet zase otazocku. Da sa zvysit produkcia mlieka po osmom mesiaci? Maleho som teraz kojila uz iba poobede a v noci 2x, len ostal chory a dnes si pyta prsnik castejsie. Len sa jeduje ze mu tece malo alebo sa mu mlieko ani nespusti. Skusala som mu dat namiesto toho caj, ale ten nechce.

annag
24. mar 2009

adka10, ľahni si k nemu, ak je chorý, asi aj tak veľa nebehá , dávaj mu obidva prsníky pri každom dojčení, stláčaj prsníky počas dojčenia a efekt sa dosatví asi do 12 hodín. Môžeš si uvariť čaj - fenikel-aníz-majorán-kôpor semienka plus senovka grécka - odvar 8g na 250ml vody 10 minút. Ale taký efekt aby z hodinu na hodinu bolo mliečka výrazne viac sa nedá urobiť - je tam aspoň tých 12 hodín. veľa zdravíčka. dávaj mu čaj po lyžičkách, alebo z pohárika, striekačky , doslova po troškách . veľa zdravíčka

misutovo
24. mar 2009

Ahoj Annag,

len sa tak priebezne hlasime, vsetko je ok, kojime sa pekne dalej (klop, klop, klop). Trosku sa nam zacalo viac grckat ale to je v 3mesiaci ako si spominala asi normalne. Zato slintame o dusu.
Tak Ta len pozdravujeme, dakujeme za rady co nam zachranili kojenie a nech sa Ti takto dobre dari radit mamickam aj nadalej. 🙂 🙂 🙂

ejusa
24. mar 2009

ahoj annag tak doktorka povedala ze mame davat nutrilon ha s nutritonom,volali sme len cez telefon a vsetko sustalo,neviem preco,nerozumela som velmi..prosimta to v akom pomere sa ten nutriton ma davat 😲

zuziacik83
24. mar 2009

Ahojte, nikdy som si nemyslela, ze sem budem musiet napisat a je to tu. Len som vzdy sledovala tuto temu, a uvedomovala si ako je skvele, ze vobec existuje. Ale k veci. Mam trojmesacnu dcerku, kojim a mam podla mna dost mliecka, kedze pribera pekne, ale vzdy ma zarazalo, ze ked odsavam vela toho nikdy nebolo..zvycajne max. 100ml z obidvoch prsnikov dokopy, ale neriesila som to, kedze priberala pekne.
Vcera ma zacal strasne boliet pravy prsnik...mala som vlemi stresujuci den a pripisovala som to aj tomu. Uplne ma v nom pichalo. Snazila som sa cim viac prikladat malu len k nemu v roznych polohach a druhy som len odsavala. Fest ma to boli vzdy ked ju prilozim a zacne papat. Tiez aj ked si ho stlacim. Robim si aj obklady s teplou plienkou, ale nepovoluje. Paradoxne tam necitim ziadnu konkretnu hrcu, len je akokeby vo vnutri hlboko kusok tvrdsi,(ale mozno si to len nahovaram) nie natolko priehmatny ako ten lavy ked je vyprazdneny...ani ma to neboli na nejakom konkretnom presnom mieste..raz ma viac boli hore potom spodok, potom pichne naboku ked daco dviham...a celkovo som v noci nic nespala a boli ma cely clovek. Moze to byt aj tym ze na mna lezie nejaka chripka?..ja neviem..k lekarovi sa mi velmi nechce, lebo ten moj je typicky chlap..da mi ATB, povie kojit dalej a posle ma domov...

ejusa
24. mar 2009

Annag,co to znamena,ked ma maly taku zlto zelenu stolicu? 😲

ejusa
24. mar 2009

Annag,kde si dnes?Potrebujemeee Ta 🙂

annag
24. mar 2009

ahoj ejusa, už som tu 😀

napíš mi ešte, ako často dávaš mliečko - koľko ho vypije za 24 hodín a akú dávku na jeden raz

annag
24. mar 2009

uvidíme, aká bude stolica ďalej - môže ju zafarbovať čaj , môže to spôsobovať železo v UM , je zmena odkedy dávaš iný čaj?

annag
24. mar 2009

zuziacik83 -

ozývam sa neskoro, ak si to zatiaľ neriešila: 😔
bude tam pravdepodobne upchatý mliekovod - tá bolesť tela ako pri chrípke je typická, máš aj teplotu? V prvom rade skontroluj bradavku, keďže Ťa bolí prisatie, nemáš na nej maličký pľuzgierik alebo bielu bodku? Daj si zatiaľ Ibuprofen od bolesti, pomedzi dojčenie chladný obklad - octan, vínny, kapustný list ....

Ak objavíš pľuzgierik, tak ho pre urýchlenie prepichni sterilnou ihlou, choď do teplej sprchy a pokús sa ručne mliečko odsať .

Prsník pred každým dojčením odsaj až do dna ak vládzeš a až tak malú prilož, aby musela vyvinúť veľký tlak.

ejusa
24. mar 2009

Ahooooj,tak presli sme ked mal tie hnacky z fenikloveho na pigi,zeby od toho?ale to len dneska ma take..jaaaj,teraz papa vselijak..dva dni dozadu velmi zle,ze 6O ,potom o dve hodiny 3O,o dalsie dve 9O..potom aj vela prespal..vcera,dnes uz sa vracia asi do normalu..napr,dnes od rana kazde tri hodiny 12O,teraz o pol piatej spapal 15O a este bol hladny asi,pchal si rucicky..ale to len ten Ha papa,nutriton sa bojim dat,ani neviem davkovanie,na navode je to tak nejasne napisane ci co..

annag
24. mar 2009

ejuska, prepáč, ešte mi napíš, koľko váži

ejusaaa
24. mar 2009

Pred tyzdnom mal 528O g..

annag
24. mar 2009

ejusa,

dávaš mu veľa - ručičky si pchá do pusinky nie pre hlad, ale pre reflux.Takémuto bábetku budeš dávať stále viac a viac a problém s bruškom bude väčší a väčší, takže to nie je dobré riešenie. Nie je dobré mu preťažovať bruško takým obrovským množstvom na jeden raz. Treba, aby dlhodobo papal pravidelne, v rovnakých a menších množstvách .

Mal by teraz vypiť asi 800ml tekutín za deň. Navrhujem teraz 9 kŕmení x 90 ml. Teda každé 2,5 hodiny a s jednou dlhšou - 4 hodinovou nočnou prestávkou . Do tohto mliečka (do 90ml) zamiešaj zatiaľ 1 odmerku Nutritonu. Ak bude grckať naďalej, tak pridaj ešte jednu, ak bude naďalej grckať, tak zvýš na 3. Ale radšej navrhujem postupne, aby si videla reakciu.

Ako bude priberať, tak dávku mliečka budeš zvyšovať, ale pri 9 kojeniach je to do cca 110 ml , pretože by nemal vypiť do polroka výrazne viac než 1 lt mliečka. Prosím Ťa, nastav ho na pravidelné intervaly a ja v noci mu mliečko daj, nenechaj ho spať, lebo potom sa bude dožadovať viac mliečka cez deň, no z toho by mu zase bolo zle.

fodorka33
24. mar 2009

ahoj annag.ja som ti uz raz pisala ze maly cez den by papal kazdu hodinu no v noci sa nam zobudi iba raz vydrzi aj 6hodin.si mi radila striedat polohy co aj robim no akosi to s nim nepohlo.niekedy mi pekne prespi ako dneska poobede aj 3hodinky no pred tym kazddu hodinu ho kojim.chcela som sa opytat ci neni vela ked on niekedy papa vkuse aj 20-30minut a ma 1mesiac..je to normalne???a dneska tak tahal ako o zivot ze mam take cele ubolene a cervene bradavky ze az tak sa teraz modlim nech tak skoro nepapa ☹
dakujem za odpoved

labutka
24. mar 2009

anna, som tu zase, asi som to zakrikla... 😒
najnovsie kojim tak, ze maly si aktivne cucka 10 minut, potom zaspi, tak si ho prehodim na druhe prso, a tam cuca tak 5-10 minut a zase zaspi, a to ho uz nezobudim. Potom sa zobudi zase za cca 2 hodiny... ked som ho skusala vazit, vypil 80 gramov.... ma to tak byt a po case sa to upravi, alebo nieco robim zle? zltacka uz nam celkom ustupuje, boli sme vcera na kontrole, a na dalsiu uz netreba ist...

a dost nas trapia sopliky. byvam v BA nad rusnou krizovatkou, doma nemame koberce, a zametame cca kazdy druhy den. skusala som ich vytahovat vatovou tycinkou, a nie vzdy sa to podari. dnes sme skusali aj odsavacku na usta, tam sme nevytiahli nic. kupila som si nivea sprej do nosa, ale v navode citam ze je az od 3 mesiacov... vies mi nieco aj na toto poradit? dakujem.

ejusaaa
24. mar 2009

Ahoj.si zlata,ze si mi poradila,nevedela som,ze pchanie ruciciek moze znamenat aj prejedenie a nie len hlad...jaaaj utekam,uz sa zobudil,zajtra napisem,pa vdaka

annag
24. mar 2009

fodorka, je úplne normálne, ak bábo pije počas sňa v rôznych intervaloch - treba mu to umožniť. Je normálne, ak papá 20-30 minút - ak sleduješ, či ozaj pije, ak stláčaš prsník, dáš druhý ak mu prvý nestačí, tak je všetko v poriadku.

Bradavky - aj Ťa pália, štípu, svrbia, kuk môj album, či tam nejaké podobné nenájdeš, bolia Ťa iba dnes?

bika10
24. mar 2009

Ahoj Annag, v prvom rade sa Ti chcem poďakovať-už mi raz Tvoja téma pomohla.Mala som upchatý mliekovod, našla som si Tvoju radu a o 10 min bolo po probléme.To bola úľava 😉 Teraz mám problém s ktorým si neviem rady. Malá mi začala menej priberať...Narodila sa s váhou 3100, v 2 týždňoch sme ju mali späť.Prvý mesiac priberala 200g týždenne.Po mesiaci len 100g - začala viac vrackať aj preglgať-aj ju to cez deň budilo zo spánku 😢 (v noci nie). Tak som jej začala dávať papať na viac krát-medzitým odgrgne, po papaní ju držím aspoň pol hod až hodinu vysoko, spinká na vyvýšenom vankúšiku. Celkom jej to pomohlo. Už tak negrcká aj preglga menej. Ale priberá stále len tých 100g.Teraz papáva tak za 1,5hod( v prvom mesiaci to boli 2-3hod). Niekedy sa napapá-je spokojná a za 15min mám pocit, že je zase hladná. Ale papať jej už nedávam. Niekedy zase končíme papanie s plačom-aj by chcela papať aj sa hnevá...Mliečko ešte v prsníku je, aj keď už netečie takým prúdom, ako keď začína papať. Aj keď jej dám druhý plnší psník sa hnevá.Tak teraz neviem, či jej mám dávať papať častejšie alebo menej často? Pocikaných plienok máme 5-6 za deň, kaká žltú praženičku 3-4x za deň. Mliečka si myslím že mám dosť. Bojím sa, že keď pôjdem do poradne, dr. nám bude kázať prikrmovať...ďakujem Ti za Tvoju ochotu nám pomáhať...

annag
24. mar 2009

labutka, papá dobre, ak zaspinká, o 2 hodiny sa sám prebudí a pýta papať, vypije 80 ml, tak to je krásne a pije veľmi dobre,preto aj žltačka ustupuje, lebo dosť tekutín prijíma.

soplíky - máš najlepšie kvapky do nošteka a zadrmo 😉 - odsaj vždy čerstvé mliečko a to mu kvapkaj do nošteka - krásne zvlhčí sliznicu, zničí vírusy i baktérie a dávkovanie je vlastne neobmedzené.

annag
24. mar 2009

bika, a ako dlho papá z jedného prsníka ? keď je hneď po prvom ponúkneš druhý prsník - vezme si ho a papá ďalej? ako dlho papá z druhého?
- máš asi váhu, skúsila si ju odvážiť pred a po dojčení?
- aj v noci pije často?

bika10
24. mar 2009

Z jedného prsníka papá len max asi 5min-mne mlieko keď sa pustí, tak strieka prúdom, že chúdiatko niekedy ani nestíha prehĺtať. Druhý prsník potom už práveže tiež neche a hnevá sa tak ako pri prvom. Váku mám len takú klasickú kuchynskú, neviem či by som to odvážila až tak presne, ale zajtra skúsim. Večer keď zaspinká okolo 7hod, potom sa zobudí okolo 11-12hoh, potom okolo 3h a potom okolo 6hod. V noci sa napapá pekne, odgrne a hneď zaspinká.

annag
24. mar 2009

aha, takže skús ju dojčiť v čase, keď papá často - teda po hodine a pol, 2 dojčenia z toho istého prsníka, potom ďalšie 2 dojčenia z druhého prsníka.
Zrejme pre silný tok mliečka nestíha piť. Ak sa dá, aj cez deň ju dojči v polospánku, keď nevníma príliš a slabšie stláča prsník. Ak mliečko takto prudko tečie, skús si prsník pri dojčení chytiť celou rukou - palec zvrchu, prsty zospodu a dlaňou zatlač na prsník - mliečko by malo tiecť trošku pomalšie, počas dojčenia zmeň občas polohu dlane.
Dojčíš je v noci v rovnakje polohe ako cez deň?

zuziacik83
24. mar 2009

dakujem annaq...riesim to len obkladmi a castym prikladanim malej zatial..teplotu nemam, ale citim sa akokeby som ju mala..taky chory pocit a ked sa mi plnia prsniky az ma oblieva studeny pot od bolesti..pluzgierik na bradavke nemam, ale prsnik ma boli aj ked mam pocit ze je prazdny. Idem este skusat to, ze ho teda uplne vyprazdnim a potom dam malu papat. Dufam ze sa mi to do rana nezhorsi velmi, a mala papa len raz v noci takze asi budem skor odsavat poctivo.