Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vavrenka
21. jún 2012

@jennyka mala mi zaklapla pocitac 😀 .. ja som dojcila kazdu hodinu, potom sa ten interval postupne predlzoval.. hanka csto plakala ani dodnesneviem preco.

jennyka
21. jún 2012

@vavrenka ja ho tiez krmim na poziadanie ale posaj jedneho kojenia ho neprepcham lebo on by vypil aj liter 🙂
uz to robim len tak ze nakojim odgrgne si, ponuknem mu este raz to samozrejme cuca a potom sa sam odtiahne odgrgne a hotovo uz mu prsnik nedam i ked zacne mrncat. vtedy mu uz dam radsej cumlik. keby som mu opat dala prsnik urcite by papal a riadne sa dogrckal, zas by chcel papat no a to uz by bol taky plny ze by ho zacalo boliet brusko a prisiel by velky plac.
toto mi aspon robil a strasne plakaval.
teraz si musim poklepat uz druhy den neplace a zacal pekne spinkat.
tak robim nieco zle???

vavrenka
21. jún 2012

@jennyka 😉 poviem uprimne, ze netusim, len s tym cumlikom by som si to zvazila, lebo su babatka, ktre zvladaju aj prsko aj cumlik - t..z. ze sa neprestanu odmietat prsnik, ael su babtka, ktore po case zacnu prsko odmietat. je to taka loteria. preto laktacne neodporucaju cumel, lebo je to risk a vacsinou v 3m deticky zacnu strajkovat (ale fakt nie vsetky). a este k tomu palcu, mne ked plakala tak som zsitovala, ze z coho, raz som jej musela dat kvapky, raz rurku, ptom ju ponosit kvoli prdikom a zas inokedy prikladat na prsko, takze tazko povedat, len tie 2,5h sa mi zda dlhy interval na take male babatko.. ale snad @strapco bude vediet povedat 😉 a zas na druhej strane, ak ti maly fakt dlhodobo nebude plakavat, tak proste sa to u neho osvedcilo, nech hovroi kto chce co chce. ja len zasadne nesuhlasim s tym, ze sa prejeda, ci prejedal, ze kvoli tomu grckal. malicke deti sa naozja neprejedaju, to by museli mat nejaku poruchu. jej a este mi napadlo, nam plac ustal vtedy, ked som dokladne vynechala sladkosti aj grckanie, ale to je asi specificke, nemyslim si, ze to funguje celoplosne..

jennyka
21. jún 2012

.

jennyka
21. jún 2012

tak po dnesnom dni mozem zhodnotit ze som sa mylila. tebe @lunnka sa ospravedlnujem za hlupu radu.
hodnotila som to z toho spaveho dna kde mi to vyslo na cca 2,5hod, ale dnes bol hore tak som ho kojila na poziadanie co bolo raz za hodinu, raz za hodinu a pol... a spinkal tiez. lepsie, uz tak neplakal a aj vecer sme bez problemov zaspali. trosku ho bolelo brusko ale to sme masirovali. poprdkal si a bolo ok. myslim ze mu asi vadi ze jedavam cerveny melon. neviem. mate s tym skusenosti???
vylucila som aj mlieko a jogurty.
ale hlavne je ze Leo je spokojne babatko uz druhy den a robi mi tym nesmiernu radost, pretoze poslednych 6dni bolo krutych. len plac a plac a este raz plac a pomedzi to vracanie a nespavost.
ma 1 a pol mesiaca a cumlik moc nechce len obcas. myslite ze prestane chciet prsnik?? to tie cumliky az tak vadia?

lunnka
22. jún 2012

@jennyka ahoj nemusis sa mi ospravedlnovat, mame to tazke ked nam lekar (a casto aj okolie, rodina) kaze jedno a laktacne druhe a oboje ma pre laika svoju logiku 😉
nam sa to tiez strieda- spave dni s uplakanymi- tak ked spinka, spinka, zobudi sa, nakojim; ked place, davam ked vyplazuje jazycek- lebo na iny signal som zial neprisla..horsie ked vyplazuje vkuse.. 🙂
cerveny melon milujem, aj zlty-jem ich na kvanta (su plne vody a dalsich zivin + vlakniny) a dokonca sa odporucaju jest ako najlepsie potraviny na dojcenie spolu s kapustou (ako super zdroj zeleza, vapnika a horcika a inych!), koprom, makrelou, senovkou greckou a mliekom (J. Bowden, A. Tannisova: 100 najzdravsich jedal pre mamicky, 2010). Viem ze s mliekom je to tazke, to uz kazdy ako zvazi.. a to, ze sa odporuca kapusta, ma prekvapilo, ale o tom zas aj @strapco vo svojom blogu o mytoch o dojceni- netreba sa obmedzovat az keby sa ukazala nejaka intolerancia
co sa cumlika tyka, @vavrenka to napisala vyssie

jennyka
22. jún 2012

@lunnka lebo c. melon yboznujem. vcera som ho ziedla kilo a pol. dnes ho vynecham dam si jablcka a uvidim ci sa daco bude diat 🙂 ale asi najviac vadia tie jogurty a mlieko. ale neviem lebo to jem uz od teh a moj 5kilovy drobcek 😉 ma uz 6tt a dialo sa to 7dni dozadu a trvalo to cca 5dni. dnes mame spavy den tak si nejaky ten recept spravim 😀

lunnka
22. jún 2012

@jennyka tak treba s mierou, chapes 😉

jennyka
22. jún 2012

@lunnka 🙂 ked vyplazuje jazycek mysis ze je hladny?? lebo sa mi zda ze niekedy ho vyplazuje stale... 😉
ja viem s mierou ale melonu proste neviem odolat. jedine tak ze ho nekupim 😉

1ivanka1
23. jún 2012

čaute kočky, snáď mi tu niektorá poradíte..
dcérka má 6 dní, z nemocky nás prepúšťali s tým, že kojenie + Um..no snažím sa UM vynechat a len dojčiť..len neviem či to čo robím je správne..
tak ako všade píšu na zvýšenie tvorby prikladať, prikladať a prikladať...som sa rozhodla, že budem stále prikladať..
tak sme začali štýlom asi takým, že priložím, cucá, 1minuta ticho, 2 min. spánku, rev a zase rev, tak opäť priložím, cucá, 1 ticha, 3 min. spánku,potom plač, a takto stááááááááále dokola...snažím sa robiť medzi priložením intervaly aspoň 30 min. ale niekedy sa to nedá,....tvári sa tak, že na prsníku by mohla byť aj 22 hodín denne.... 😒
zatiaľ som v tom období, že neviem rozoznať či je hladná, či ju bolí bruško alebo niečo iné...

stvura
23. jún 2012

@jennyka inac i mojmu dietatu vadi mlieko, som ho musela vylucit
@1ivanka1 zrejme by si ju mala stimulovat aby bola na prsniku dlhsie a nezaspala ti tam, lebo ak ju mas zle prilozenu tak si znicis tymto stylom bradavky. Skus ju hladkat pod bradickou, troska potiahnut za uska aby ti pila...ale je to malicke dietatko, chvilku trva kym sa nauci sat a nasyti sa na dlhsiu dobu.

vavrenka
23. jún 2012

@1ivanka1 este pomoze konatkt koza na kozu (s makcneom nad z 😀 ), teraz je teplo, tak moze byt v plienocke a ty hore bez a vela ju maj pri sebe na tele a co to da, skus s nou spavat tak, ze si ju polozuis na brucho/hrud 😉

1ivanka1
23. jún 2012

@vavrenka akože takto by mi malo nabehnúť viac mlieka?....lebo vidím že to bude problém, krmim ju aj hodinku 😒
povedala som si že to vydržím, ale neviem čo bude ďalej keď bude treba mliečka viac....

vavrenka
23. jún 2012

@1ivanka1 mliecko sa tvori aj ked sa babo dotyka prs a ked je babtko v kontakte koza na kozu s mamickou, tak sa spolu naladuju a dietatku sa harmonizuje rytmus papania a spanku, je pokojnejsie a menej zaspava na prsku a efektivnejsie pije, ma pocit bezpecia a mamicka sa rychlejsie nauci zistit, co babo potrebuje. ak mas chut, fakt to skus, ja som to robila este uzitocne linky: www.mamila.sk, www.dojcenie.eu

nat28
24. jún 2012

Ahojte, mam plne dojcenu 3,5m dcerku, nepouzivame ani cumlik ani flase. Dojcim na poziadanie, cca kazde 2 hod. No odkedy dcerka zacala pit na 1 kojenie len z 1 prsnika, znizila sa mi rapidne tvorba. V posl dnoch papa malo, moc jej nechuti, aj kled je cula a pocikanych plienok je dost. Odsavam v podstate od narodenia 2x denne, kvoli produkcii, pretoze sme mali uz mnoho lakt kriz az tak ze uzivam uz 2,5m liek costi. Momentalne som sa musela vratit na 3tbl denne, bola som z pov 9 na 2, avsak produkcia sa takmer zastavila. Ako to mam teda robit s odsavanim, mam doodsavat prsnik z kt. pila vzdy po kojeni? Tak to robim, len neviem ci spravne.

nat28
24. jún 2012

A este som zabudla dodat, ze mi ani to odsavanie uz nejde, napr teraz 2 hod po kojeni ked nechcela papat a zaspala som odsala ledva 30ml. To nie je normalne, byvalo to dakedy aj 100ml len tak za par minut

1ivanka1
24. jún 2012

@vavrenka ďakujem veľmi pekne, prikladám ale sa mi zdá, že mám čím ďalej tým viac mlieka, som z toho zúfala ☹ ☹

vavrenka
24. jún 2012

@1ivanka1 si zufala z toho, ze mas coraz viac mliecka? preco? mala nestihne vytiahnut a robia sa ti hrcky?

1ivanka1
24. jún 2012

@vavrenka nie som zúfalá z toho, že mliečka mám čoraz menej ☹ ☹ ☹ zle som to napísala, akurát na to pozerám 🙂

vavrenka
24. jún 2012

@1ivanka1 a skusala is kontaktovat laktacnu poradkynu? odkial si? popr. ten link dojcenie.eu (je tam laktacna poradkyna annag-je super) by ti vedeli poradit. ja som laik (zaital), tak nechcem trepat hluposti. este mi napadlo: cumlik, popr. flasku nepouzivate? ak nie, a ak sa mala spravne prisava, ak dojcis na poziadanie, skus este benedikt lekarsky a senovka grecka, to super zabera - su dostat v tobolkach - kosicka lekaren Adonai to ma a zasiela na cele slovensko. davkovanie je trrosku brutalne - 3x3tobolky denne z kazdeho, tak aby si sa az potila vonou tych byliniek, vtedy je hladina ucinnej latky v tele naplnena. vela bab si pochvaluje, ja osm to uzivala tiez, ael potom som to uz vobec nepotrebovala. este z takych babskych receptov - vela polievok so zavarenymi ovsenymi vlockami a mm mi varil este rascovu polievku, vseobecne ovsena kasa, pivo 😉 , vsetko kde je ovos a vlocky z neho, dostatocny prisun tekutin - nemusis pit extremne vela, ale aby si nezabudala pit..

1ivanka1
24. jún 2012

@vavrenka poradkyňa tu bola, len vtedy akurát malá herečka neskutočne tvrdo spala, stááále sme ju budili, no kašlla na nás, trošku si potiahla ale nič podstatné som sa nedozvedela 😒 cumlik, aj flašku používame keďže prikrmujem, moje mliečko jej nestačí..včera som to skúšala celý deň a večer už som musela dať príkrm.. 😒
polievky jem, snažím sa piť veľa..

vavrenka
24. jún 2012

@1ivanka1 ziaql, to mliecko ied dole priamoumerne s pouzivanim flasky.. ak by si mi napisala do IP odkial si, mozem zistit z tovjho okolia naozaj dobru laktacnu - nie je poradkyna ako poradkyna- mam s tym vlastne skusenosti, ktora by ti pomohla od flasky, toto robi sarapatu. da sa dokrmovat aj cez cievku na prsniku - ide o prechodnu dobu, kym sa nezvysi tvorba mliecka. len to ti musi niekto ukazat, naucit ta to, skontrolovat prsisatie malickej a tak.. nevzdavaj to, pojde to! ja osm zacala kojit od 6tyzdnov, dovtedy iba flasa a cumel a stale dojcim mala ma 12m.

asimon
24. jún 2012

Ahojte...potrebujem radu...malá mala 9 mesiacov...stale ju dojcim...ale v poslednom case nechce vobec cez den pit mliecko...v noci sa ale nevie dojest...cca kazde dve hodiny taha...je uz na prikrmoch a kedze odmieta moje mliecko davam jej pocas dna flasku s naustkom a s vodou v tomto teple...je to normalne...resp.mam s tym nieco robit alebo staci ked v noci pije mliecko...dakujem za vase rady a skusenosti 😉

1ivanka1
24. jún 2012

@vavrenka no ja viem, že flaša a cumel idú takto dole vodou...myslíš použitie suplementora? to mi požičala aj názorne akože ukázala..asi to skúsim..asi máme ozaj zlé prisatie a tým pádom si malá málo ťahá...waw, to je pekná doba tak dlho dojčiť...čo by som dala za dojčenie i keď len 6 mesiacov...

vavrenka
24. jún 2012

@1ivanka1 skoda, takto cez e-net sa tazko radi, treba fakt videit, a dobra laktacna nielne nazorne akoze ukaze, ale ukaze aj v rpaxi a potom je pri tebe, ked to skusas ty. u mna to teda takto prebiehalo. a laktacna ma priebezne navstevovala, vzdy ked sme mali nejaky problem.. ide ti to s tym suplementorom,a lebo sa ti to zda od veci? my sme mali suplementor, zo zaciatku hroza, ptom som sa naucila s tym kraysne robit a slo t o ako po masle.
neboj, budes dojcit viac ako 6m, len potrebujes odhodlanie a dobru laktacnu. nevzdavaj to! 😉 😉 😎

vavrenka
24. jún 2012

@asimon naustok skus vynechat- je na principe cumlika, aby sa ti mala nahodou predcasne neodstavila, normalne jej davaj z poharika. my takto fungujeme 😉 , pred casom som riesila velmi podobny problem a laktacna mi poradila, pred prikrmom najprv prilozit a az potom dat prikrm, ono sa to nenadarm vola pri-krm a nie hlavne jedlo, naozaj by to v tomto veku malo byt úrimerane doplnenie dojcenia a nei nahrada dojcenia nebodaj dojcenie ako doplnik prikrmov.. ja osm to tak zacala robit, ked chcela jest nnajprv prsko, potom pauzicka a potom papinka. a upravilo sa to 😉 kolko prikrmov jrj davas denne? stava sa, ze ked je prikrmov viac, tak babatko uz nechce mliecko. preto skus najprv ponuknut prsko a uvidis 😎

asimon
24. jún 2012

@vavrenka dakujem...budem skusat najskor prso potom prikrm...najskor som davala na striedacku mlieko,prikrm,mlieko...ale teraz len prikrm...cca 4 krat...a trochu ma to hneva...este nie je tak velka aby takto fungovala :-\ budem skusat dat ked bude hladna vzdy to mliecko najskor...😉 a uvidim 🙂

vavrenka
24. jún 2012

@asimon daj potom vediet 😉

beton
25. jún 2012

@1ivanka1 mas este malinke babatko, takze je realne zbavit sa UM. velmi ocenujem tvoje odhodlanie v tomto, lebo to je zakladny predpoklad ako uspesne dojcit: odhodlanie a vnutorne presvedcenie. to, ze ze je prisata aj hodinu je tiez normalne, hoci pravdepodobne nie cely cas pije. nekonecne dlhe prisatia sa zacnu postupne so zvysujucim vekom babatka skracovat. napis nieco viac o dojceni. kolkokrat denne, kolko v noci. pocet mokrych plienok za den. ked davas UM (este davas?), cez flasku alebo cievkou, lyzickou striekackou? pouzivate cumlik? potom mozeme pristupit ku konkretnym radam pre teba. zatial aspon vseobecne. prikladat dieta v podstate vzdy, ked nevies, co s nou. dojcenie nie je len od hladu, ale aj od bolesti, chladu, tepla, strachu, neistoty, pocitu blizkosti a pod. castejsim prikladanim sa stimuluje tvorba mlieka. dieta vsak musi byt spravne prisate a mat spravnu polohu, inak ani castejsie prikladanie nemusi pomoct. flasky, cumlika, klobucikov sa zbavit.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
tiez treba sa naucit rozoznat, kedy dieta na prsniku naozaj pije a kedy len dudluje.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
zvazila by som na tvojom mieste osobnu navstevu laktac nej poradkyne, na mieste by ste vyriesili tvoje problemy.
www.mamila.sk
je to na zaciatku a je vysoka sanca to zvladnut. moze to byt trosku narocne par dni, tyzdnov, no v buducich mesiacoch, rokoch sa ti ta namaha vrati s urokami.

beton
25. jún 2012

@1ivanka1 aha, teraz citam, ze pouzivas flasku, lebo dokrmujes. to "LEBO" nie je dovod. ak chceme dojcit, nedokrmujeme NIKDY flaskou, lebo dieta sa odnauci spravne prisat, teda aj castejsim prikladanim pri nespravnom prisati sa tvorba mlieka nezvysi. ale naopak bude este klesat. takze ak dokrmujeme, tak jedine cievkou na prsniku. jeden koniec je ponoreny vo flaske s UM, druhy nalepeny na dvorci a dietatko taha normalne prisate na prsniku zaroven mliecko z flasky. akonahle prebieha krmenie mimo prsnika, telo nema signal, ze je mlieka malo a treba ho tvorit viac. preto je dolezite, aby kazde krmenie prebiehalo na prsniku, aj dokrm UM.
cumlik, ak chces rozbehnut dojcenie, zahodit. dieta sa upokojuje umelo, nie na prsniku a opat nedava telu signal. pouzivanie cumlika navyse umelo zvacsuje intervaly medzi dojceniami, teda uz nejde o dojcenie na poziadanie. ak chceme zvysit tvorbu mliecka, dojcit musime na poziadanie, aj castejsie. ak ma dieta cumlik, nevie nam dat najavo, ze chce ist na prsnik a tak mu oddalujeme dalsie dojcenie namiesto toho, aby sme mu ho umoznili skor.