Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vavrenka
28. jún 2012

@hhenike super! skveleeee, len tak dalej, ako dobre, ze si sa nevzdala! tesim, tesim s tebou. co sa tyka stlacania- stalcat zacnes, ked mala zacne sat, ked prestane, prestanes aj ty. a tak dookola. a uvidis, ekd budete spolu koza na kozu, malinka bude postupne menej spava a bdue sa budit na papinku. este mi napadlo, to s tou uzdickou- co na to hovori dr., je to ok? inak, aj moja mala mala malu pusinku 😀

hhenike
28. jún 2012

@beton dakujem, jasne, jasne, trenujeme 🙂 No s tou spodnou perou viem, ze sa da napravit aj ked je uz tieta prisate, to som robila aj pri synovi a tam to islo dobre. Lenze Gretka ma tu spodnu peru o dost vsunutu oproti hornej (vlasne celu bradu ma ako keby vsunutu) A ked som sa pokusala jej tu spodnu peru vyhrnut, tak v lepsom pripade pri najblizsom tahu ju vcucla spat, v tom horsom pripade sa hned pustila a museli sme sa zacat trapit odznova. Tak neviem... mam to este skusat? ci radsej nechat tu peru tak?

hhenike
28. jún 2012

@vavrenka no s tou uzdickou to je tak, ze este v nemocnici som na to hned myslela, ked som videla, ze ten jazyk nevie dat dopredu a furt ho drzí len hore, tak som sa pytala aj doktoriek aj sestriciek, kazda, ktora na to pozrela povedala, ze uzdicka je uplne v poriadku.... Ale dnes ked bola chvilu hore, tak na mna dvakrat poriadne vyplazyla jazyk.... takze asi bude fakt v poriadku a ona to na mna len hrala, ze nevie dat ten jazyk dopredu, aby som sa vystresovala... No pri prisavani ho este stale dost nepredsuva, ale tak snad sa to len naucí.. Fakt tomu verím a dufam, ze teraz aspon par dni sa to bude len zlepsovat a nepride vacsia kriza, aby som mala povzbudenie a silu...

hhenike
28. jún 2012

@vavrenka @beton este k tomu stlacaniu. Dakujem za vysvetlenie, uz chapem. Lenze... ona ked prestane sat a ja pustím... tak mi zaspí. Co v takom pripade?

boka79
28. jún 2012

ahojte, musim sa este raz opytat,nikto mi neodpisal minule ☹

Ako zabranim malemu cmulaniu palca, cez den mu dam cicik, ale v noci to neustriehnem, kedze aj ja chcem aspon hodku vkuse spat. Alebo to teraz nemam riesti, kedze ma tu oralnu fazu?Nechcem, aby mal nejaku poruchu celuste, to vraj je dudel lepsi , ale ten nechceme tiez

Dakujem za rady

strapco13
28. jún 2012

@boka79 dudel rovnako zle vplyva na vyvoj celuste ako palcek, aj ked palec kedze je tvrdsi este viac krivi zubky..ale ide aj o to, ze pru ich sani /cemel, palec/ sa pouzivaju ine svaly
kedze ti cumle rucku...to je normalne, vsetky deti ochutnavaju co je v dosahu, pokracuj tak ako doteraz, ak palec cez den neobjavi a nenavykne si na neho, tak ani v spanku na to nepride...deti v spanku robia len to co sa naucili uz, ak nepride na to ze ho sanie palceka uspokojuje, tak v noci po tom siahat nebude, lebo v noci zo spanku konaju deti podvedome, a kedze to nema zafixovane, tak mu to podvedomie neposepka, ze daj si palec do pusy
/preto dieta nenaucene na cumel, ho v noci nepotrebuje/
cize cez den, odputaj od cmulana, ale pokial uzuzlava rucku v style, ze chvilu sa prisaje na zapastie, cvilu na pasticku, chvilu cumla nieco ine..proste v ramci ochutanavania okolia..tak to je normalne, zasiahni vo chvili ked cucua nieco vyslovene na uspokojovanie /ako cumel/, to uz je krok k zafixovaniu si niecoho

zuzanka7117
28. jún 2012

@strapco13 Ahoj....no moj Martinko si cuca palec ked je unaveny, alebo hladny, alebo nepokojny....presne na upokojenie.....tiez sa snazim vzdy zakrocit, hned ho vezmem do spalne, pokusim sa ho nakrmit a uspat.....ale vela krat prso odmieta a pokracuje v cmulani palca......ja mu ho stale vyberiem a dam prsnik....takto sa velakrat trapime aj pol hodinu aj viac, kopu placu pri tom, ale proste ho nechcem nechat si cmulat palec.....aj ked sa prebudi cez den, alebo v noci, hned ide palec do pusy.....v noci som sa predtym budila na to, ze sa hmyril v postielke, nahla som sa k nemu a dala mu papat, potom hned zaspal....teraz sa budim na to, ze cuca palec,tak mu ho vyberiem a nakojim.....ale ako mu v tom zabranit neviem....snazila som sa od zaciatku ho nenechat aby to robil...... 🙄

strapco13
28. jún 2012

@zuzanka7117 zabranios tak..ze budes spat s dietatkom...lebo dieta v postielke /jedine ze je to prirazena bez bocnice, to je ine/ je daleko od mamy, kym sa ta postavi z postele, vyberie ho z postielky, prilozi ho..to je vela casu, dieta sa preberie a vtedy uz objavi nieco
lebo smulanie niecoho uz je neskory prejav hladu...prve su to co si pisala, mrvenie sa na posteli, cmukanie, otvaranie pusinky, vyplazovanie jazycka..mama co nespi s dietatkom tieto skore priznaky proste prespi, zobudi sa az ked dieta cmula najhlas nieco, pripadne uz place
a ked ste v obyvacke a vidis ze si smula palec..nemusis odist s nim..nakoj kludne v obyvacke /jedine vtedy ak je prilis vela okolitych vzruchov a nevie sa sustredit na dojcenie/

boka79
28. jún 2012

@strapco13
@zuzanka7117

ale palec je horsi na celust ako dudel,aj na zubky, preto je to naozaj take hrozne, ked ore dobro veci nedam dudela vlastne mu pohorsim, lebo cmula palec.
Ja s nim spim v posteli, ale on sa mece a mrvi celu noc, preto spi na kraji, ja v strede a potom moj muz, lebo ma stale zasiahne, ako sa tam kruti dviha nohy a rukami trepe a ma zavrete ocka,to by som ho celu noc musela kojit...
mne asi zlyhava matersky instinkt, ja neviem, ako to vylepsit, ja sa zobudim, az ked cmula pasticku.

moni
28. jún 2012

aj ja som par stran dozadu pisala ako Oliver cmula palcek...zabranit tomu neviem. pocas dna ponukam hracky, stojim nad nim ako policajt, stale si ho napcha do ust (najnovsie aj ku koncu kojenia!) 🙄 nie vzdy sa da ponuknut prsnik - ked je v autosedacke, v kociku,..a pravdupovediac on nema vzdy naladu a podla mna nema zmysel nasilu mu tlacit prsnik 😝

zuzanka7117
28. jún 2012

@strapco13 mam postielku prirazenu k posteli bez bocnice......a on to zacne cmulat este v spanku, nikdy sa nedostane az k placu......ani otvaraniu ustociek a vyplazovaniu jazycka. Jeho prva reakcia je cmulanie prsta......v noci ho kojim kazdu hodinu, niekedy dve....vynimocne trosku dlhsie. Aj uspavanie cez den je hrozne. Preto ho beriem do spalne aj cez den, lebo v obyvacke ked som ho kojila, vzdy pri tom zaspal, ked uz bol napapany.....ale zobudil ho kazdy najmensi suchot.....v spalni ma klud a dokaze prespat aj pol hodinku.....🙂 A cez den ho musim takmer nutit aby vobec papal.....neviem ci to este stale moze byt strajk, lebo uz to trva od polovice maja, aj ked to uz nie je az take zle ako bolo......rozmyslam, ze by to mohlo suvisiet aj s mojou nadprodukciou. Mam takmer stale plne prsniky a on aj ked chce spinkat, snazim sa ho dat na prso, robila som tak od zaciatku. Ale aj ked si chce len tak cuckat a zaspat, v podstate mu takmer vzdy ide mliecko, asi preto sa jeduje a uprednostnuje palec pred prsnikom.....niekedy rezignuje, nejake mliecko vypije, nejake vypluje a zaspinka....ale jeduje sa na to.....snazim sa vobec neodsavat, ale par krat sa mi urobila hrca na prsniku, lebo mi tam dlho mliecko stalo, musela som to dostat von a ak nechcem aby sa mi to zopakovalo, musim sa snazit ho vyprazdnit.....takze odsajem asi tak 100 ml raz za 3-4 dni, niekedy raz za tyzden.....co mam s tym robit?

zuzanka7117
28. jún 2012

@boka79 zo zaciatku spal aj s nami v posteli, ale nemame ju moc velku, manzela mam naopak moc velkeho...😀, a dost makky matrac, takze to nebolo najlepsie spanie pre nikoho z nas, vyriesili sme to tou postielkou prirazenou k posteli....tak sme spokojni vsetci traja....az rano okolo 5-6 si ho dam este ku sebe do postele, chvilku sa hra a potom este potiahneme spolu pol hodinku az hodinku.

happy8051
29. jún 2012

tak rozmyslam... mozem sa kupat v jazere ked kojim? teda, minuly rok som este kojila prvu dcerku a normalne som sa kupala, ale to nebol zaciatok kojeni. mala ma tri tyzdne, s kojenim nemam ziadne pronlemy.dakujem

boka79
29. jún 2012

@zuzanka7117
@strapco13

ahoj, no aj ja uvazujem , ze ho dam do postielky vedla postele, stoji tam od narodenia, prirazena, ale doteraz v nej boli len plienky a tak, levbo ako ma stale bucha, to je horor, som kazdych 10 min, hore e neviem, ci dojcit, alebo nie, ked vyskusam niekedy, tak nereaguje na prsnik, ale moj spanok, to je des.
Len ja ho uspavam pk leziacky a on akoby ani nemal tuhy spanok. Stale sa mrvi, sa bojim ho prelozit.
Ja neviem, ale naozaj dudel je mi sympatickejsi, ako palcek, son v takom rospolozeni, ze neviem, co robit, zatial ho necmula, ale mam aj druhu velku dcerku a nemozem hned skocit, ked on zacne cmulat pasticku a niekedy ho ani nevidim, ked s nou idem na zachod, alebo tak. a v satke , ked je hore doma nechce byt, to sa radsej zahra na hrazdicke
@strapco13

koran
29. jún 2012

ahojte, viem že sú tu diskusie o vypadávaní vlasov počas kojenia a pod. ale chcela by som aby mi napísala laktačná poradkyňa radšej 🙂 môžem užívať zinok a tie ostatné vitamíny čo sú na vlasy a nechty počas kojenia? lebo je to hrúza.. ďakujem

boka79
29. jún 2012

@zuzanka7117
@strapco13

Inak moj sa tiez na prsniku nevie upokojit, mi hrozne silno tecie mlieko a sa stale dusi, chudak a este k tomu, ked taha, tak mu vzdy treba prdknut alebo kakat, tak musim odpojit a pomoct vykakat. Horor, zaspavanie na prsniku je u nas mom. horor... Clovek by pre ne vsetko urobil, ale niekedy neviem, ako dalej..

strapco13
29. jún 2012

@koran mozes ..aj ekd to velmi nezaberie 😅 ide o to, ze vacsinou v tehu vlasy nevypadavaju tpolko a cca 3 mesiace po porode /bez ohladu na dojcenie proste vypadavaju aj vlasy ktore by vypadli plus vlasy co nevypadli v tehu, co vyzera naozaj strasne..ale pokial nemas hole miesta na hlave, tak sa nic strasne nedeje a je to v podstate normalne /aj ked vadi to kazdej/...ale potesim ta...uz som si tym presla 2x, ani raz som neoplesivela a po case to ustalo a vypadavali len tie co by vypadli aj tak 😉

@happy8051 do konca sestonedeleia sa nekup, bez ohladu na to ci kojis, alebo nie..este sa len telo zotavuje po porode, porodne cesty sa mozno este nestiahli...cize az po sestonedeli ked budes OK

strapco13
29. jún 2012

@boka79 ano palec je este horsi..ale ani jedno nema dobry vplyv /na styl co je lepsie..fajcit krabicku denne alebo dve..odpoved..ani jedno/
nezlyhava ti instinkt..skor by som povedala, ze privela riesis 😅 uber, ber veci prirodzene a bude to lahsie 😉 .. ked sa zobudis na pasticku, tak nakojis..pokial si cez den nezafixuje palcek, tak ho v noci neobjavi 🙂
uspavaj ho na prazdnejsom prsniku, preval sa tak, aby bol nad prsnikom...neboj sa, laktacia sa prisposobi a pojde to

strapco13
29. jún 2012

@zuzanka7117 odsavat len do povolenia tlaku alebo ked sa spravi hrca bolestiva, tak tu odsat, viac netreba
no a cez den sa treba snazit aby zabudol na palcek
na uspatie ponuknut prazdnejsi prsnik

boka79
29. jún 2012

@strapco13 a co ten vypudzovaci reflex?to ho hrozne rusi. zmizne to?

zuzanka7117
29. jún 2012

@strapco13 Dakujem......pokusim sa ale dnes napriklad nechce ziaden prsnik, ani ten prazdnejsi......od 9 rano nieco spapal az o 15. A aj to som musela dost naliehat......mame lepsie a horsie dni

koran
29. jún 2012

@strapco13 ďakujem moc za odpoveď 🙂

stvura
29. jún 2012

@strapco13 ahoj, mozem sa ta spytat na jednu vec ako laktacnej? Dojcim uz dlho, takze vypisovat ci mam alebo nemam dieta prilozene dobre zrejme nemusim...ani pocet pocikanych plienok a pod. Ale k veci...maly mi pri prvom vazeni za 28dni pribral skoro 1kg, no na dalsom vazeni za 2t schudol 100g. Je to normalne? Este uvediem ze mi kaka len raz za tyzden a "bohuzial" kakal prave pred vazenim a to tak riadne, ze "obkakal" seba a max. dve plne plienky. Problem nema inac ziadny, papa pekne, menej spi (vecer zacinaju bolesti bruska)...no ale nespave mam i dve starsie deti. Je to v pohode? Moze to byt teplom alebo niecim inym? Dakujem za radu..

strapco13
29. jún 2012

@boka79 vypudzovaci reflex zostane cca rovnako silny, mozno trosku poklesne..ale hlavne dieta bude vacsie, silnejsie, lepsie to bude zvladat

boka79
30. jún 2012

@strapco13

Dakujem ti pekne za odpovede, co by sme tu bez vas robili 🙂 zatial palcek nenasiel, dufam, ze ani nenajde

zuzanka7117
30. jún 2012

@strapco13 pisala som aj na mamila.sk, tam mi zas poradili aby som este zvysila tvorbu mlieka.....moc tomu nerozumiem, ja mam mlieka naozaj vela, nie ze sa mi to iba zda, malinky ho velakrat proste nechce, hlavne ked mu zacne striekat po spusteni , niekedy si necha natiect plne usta, ani rpi tom nedycha, zrazu to prehltne a spusti plac, lebo mu to zabehne, zacne sa dusit.....aky ma vyznam aby bolo mlieka este viac? Vsade citam, ze normalne prsniky na dojcenie maju byt makke, ze dietatko si to mliecko proste vytiahne......ja ich mam makke malokedy, teda teraz posledne 2 dni trochu ano, asi trosku tvorba poklesla, aj som bola chora aj on takto strajkuje, ale myslela som ze to je iba dobre v mojom pripade......uz som z toho naozaj dopletena. Mohla by si si prosim ta precitat moju otazku a odpoved na mamila.sk cmulanie palceka a povedat co si o tom myslis.....veeeelmi pekne ti dakujem......🙂

strapco13
30. jún 2012

@stvura moze byt nespravne odvazene dieta..vahy su nepresne /zabudla vynulovat plienku minule a pod/
poziadaj o prevazeie o tyzden
dieta nema co chudnut aj keby sa neviem ako pokakalo
aj ked si uz "stara dojka" 😉 skontaktovala by som sa s laktacnou nech posudi ci dieta dobre pije na prsniku a podjazykovu uzdicku
predpokladam, zue dudel flasku, klobucik nepoznate 🙂

stvura
30. jún 2012

@strapco13 no minule nulovala plienku, bola som pri tom...kedze mi pribral kilo za 28dni som ani neriesila ci pije dobre, ale prehlta pekne, nejavi znamky hladu po dojceni...ak zaspi dojcim z toho isteho prsa (nie je to ale spave dieta). Nie, nic nemame 😀 a ani sme nemali (ani doma nemam 😎 ). Tu uzdicku pozriem, kedze som s troma pidi detmi na dedine tak laktacna sem nepride (jedine ze Stanku zo Sale nahovorim na navstevu)...skutocne mi to vsak prislo zvlastne, lebo uz vyradujem veci, oba obvody sa zvacsili..

stvura
30. jún 2012

@strapco13 pozrela som tu uzdicku, podla mna v norme (pekne vzadu)

strapco13
30. jún 2012

@stvura podla mna bude chyba vo vazeni..prevazit
vacsina laktacnych praveze chodi skor k mamickam ..pokial nema laktacna viac deti ako mamicka 😀 lebo doma ma mamicka vsetko to co pouziva, je v klude, lebo je doma a aj pre laktacnu je dobre, ked vidi ako sa maminka sprava doma /kde dietatko spi a pod
ja som minule schudla 4 kila..ako som sa tesila...ale potom som prisla na to ze mala nachvilu zatazila ruckou vahu a ta si to zapamatala a teda ratala aj s nou pociatocnu vahu nula..ked sa mala odtiahla takl vlastne kila chybali a mne to odratalo..zbytocne som sa tesila 😠 😠 😠
cize aj toto sa mohlo teraz stat, viac zatazena vaha, ale potom ako sa to vynulovalo, tak tazitko niekam zmizlo a uz chybali gramy, alebo mali zle vyaretovanu vahu, ci pokazenu a pod