Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

renik28
25. júl 2012

@strapco13 prosim vás o radu ohladom dojcenia...
Sofinka ma 16 dni, narodila sa mensia a mali sme problem prisat sa, mliecko si odsávam, ale musim dokrmovat nutrilonom, cize pije z flase...prikladat som ju vsak neprestala a dnes v noci sa stal pre nas zazrak, mala sa prisala a vydrzala asi 15 minut.....a odvtedy sa snazim dojcit ju. ale netusila som ako mam vediet ci ma dost, cize sme ju odvazili pred a po a zistili sme, ze za 45 minut z oboch prsnikov vypije maximalne 30 ml....odsavam bezne tych 70ml spolu z oboch...kolko trva priblizne babatku kym sa naozaj napapa? potom ju vzdy dokrmim mliecko,m ktore mam odsate...ale mojim problemom je neskutocna bolest bradavky, ked sa prisaje a aj potom ked pije, tak miestami vidim az hviezdicky pred ocami od bolesti....ked som pozerala na fotky prisatia tak myslim ze je správne prisatá, cim to moze byt? mam skusit inu polohu? trhlinky ani nic podobne zatial nemam, ale ked to tak pojde dalej tak dojcenie pre mna bude skor utrpenim nez niecim peknym.....verim, ze mi poradite nieco 😉

boka79
25. júl 2012

@strapco13

ok, uz sa tesim, ako bude papat 🙂 ale zatial to vidim biedne, lyzicka ho vobec nezaujima , zatial len ten cicik. 🙂

happy8051
25. júl 2012

@strapco13 ahoj, opat ta prosim o radu... predvcerom som prekonala crevnu virozu... velmi som zvracala a nebola som, schopna jest a v noci ani pit.... dojcila som a zdalo sa mi ze mlieka je dost. dnes som uz ok, jedla som lahke jedla, suchare, vypila som viac ako tri litre tekutin plus polievku a stale sa mi zda, ze mam prazdne prsniky, hoci mala normalne pije... dnes bola stale hladna a za den asi desatkrat chcela papat, hoc mnostvo? v ziadnom pripade mei normalne vydrzi tri-styri hodiny.moze byt mlieko malo syte? viem, ze sa to povazuje za mytus, al inak si to neviem vysvetlit. dnes som si dala aj homeopatika na podporu laktacie... viem, ze mlieko mam, ale zda sa mi, ze je ho malo... moze to byt? ako este mozem navysit? v ziadnom pripade nechcem prikrmovat UM. dakujem

nika1914
26. júl 2012

@strapco13 ahoj, prosím potrebujem poradiť ohľadom dojčenia

S malým bojujeme už od narodenia aby sa mohol aspon trošku dojčiť, dokrmu UM sme sa stále nezbavili, dokrmujem na prsníku. Z dôvodu dlhého odlúčenia po narodení, keď som ho dala prisať až po týždni, som mala mliečka strašne málo. Po stretnutí s laktačnou som začala užívať senovkua benedikt no efekt žiadny, nakoniec sa mi ale prsia naliali ked mal maličký 6 týždňov, ibaže senovka mi došla a nemala som kúpenú v zásobe (a pravdupovediac, už som chcela vyskúšať či to nepôjde aj bez toho) a mliečko mi zasa kleslo. Vidím na drobcovi že zo začiatku pije dobre, lebo potiahne a prehltne, ale ked sa tok mlieka spomaľuje začne sa čertiť, naťahovať bradavku a nakoniec plakať. Myslím že mliečka mám dosť, lebo po kojení si ešte odsajem cca 40 ml ako kedy. Ale malý je na prsníku strašne krátko, možno 2 minútky. KeĎ ho dám na druhý a nejde mu mlieko hned znova sa jeduje. KeĎ tok spomaľuje začnem stláčať prsník ale ani to nepomáha. Senovku a benedikt som si už objednala, myslíš že to pomôže zrýchliť tok mlieka? veľmi by som sa už chcela UM zbaviť, v noci sa len dojčíme (väčšinou ale nad ránou už kričí a musím dať UM). A ako dlho mám tu senovku ešte užívať? kedy budem vedieť že už môžem vysádzať? a ako ju mám vysadiť? postupne? dakujem za odpoved 😉 a maličky má teraz presne 8 týždňov

danka24
26. júl 2012

ahojte prosim o radu, maly ma 8dni vcera sme prisli z porodnice a cele doobedie chce byt na prsniku nevie sa ulozit spinkat drieme na prsniku aj papa aj len tak drzi a ked mu vytiahnem ze uz spi tak sa zobudi a chce zasa cicu a pajedi sa a ked zaspi cca po 2-3hod .. ked zaspi tak zaspi pekne na 3hodky no v nemocnici sa pekne napapkal a zaspal a doma je to uplny opak .. co mam robit ?

lin123
27. júl 2012

ahojte. som v 30tt a chcela by som kontaktovat laktacnu poradkynu najlepsie v BA-Raca, taku ktoru uz mate odskusanu najlepsie. Z mamila.sk sa neviem rozhonut, alebo je to jedno? Dakujem za rady.

ikula2
27. júl 2012

Ahojte hladala som nejaku radu ohladom prisavania dietatka, ale nenasla som tak sa obraciam na vas. Moja mala je plne kojena a tento prvy mesiac aj pekne pribrala. Mam vsak problem pri prisavani absolutne neotvara usta, ale fakt ze vobec, robim to ako v ukazkach, ze ju najprv navnadit a bradavkou prejst po puse ale ona len mece hlavou z lava do prava a vkuse, niekedy mam pocit, ze ju nutim jest. Tym vlastne je zle prisata a hlce vzduch a cmuka pri kojeni. Posledne tyzdne sa zlosti a nase kojenie je plac, papanie, grganie aspon 10krat dookola.

strapco13
27. júl 2012

@lin123 jednoznacne z www.mamila.sk

@ikula2 skontaktuj sa osobne s laktacnou poradkynou

beton
28. júl 2012

@boka79 vsetko som nahadzala do vody a varila, kym bolo vsetko makke na rozpadnutie. aj maso aj zeleninu spolu. maso som pretlacila cez lis uvarene. to mas raz-dva, cca 2s/ks. mam to maso narezane a namrazene v takych kockach, co akurat prejdu cez lis. treba zatlacit, ale ma to dobru konzistenciu. mne sa s krajanim nechcelo piplat. zeleninu, roztlacis aj vidlickou, ta je v pohodke makka. cez lis davam napr. aj slivky, broskyne, marhule, ceresne. vsetko aj so supkou. je to rychlo. ved si nejaky sposob najdes. ovocie som davala vzdy cerstve. hoci som narobila kopec vyziv pri prvom, vsetky som pojedla sama. bo si tak myslim, ze co uz moze byt na prevarenom ovoci zdrave....
btw. co je masko v pohari? my kupime kura abo domaceho kralika a naporcujeme si na kocky do mraznicky.

beton
28. júl 2012

@lin123 niektore si nechavaju platit za vyjazd, resp. osobne stretnutie. tak mozes aj podla toho. ale urcite mamila.sk. tie su certifikovane a radia podla principov WHO.

beton
28. júl 2012

@ikula2 a co cumlik, flaska, klobuciky, nepouzivate? je takyto stav od zaciatku, ci len teraz sa to zacalo? dojcite sa nespravne prisati a aj tak to ide alebo ako sa vlastne dojcite? boli ta to?

beton
28. júl 2012

@danka24 zmierit sa so situaciou :o))) deti su take, potrebuju vela sat, citit ta pri sebe. ak mate spravne prisatie a dietatko naozaj na prsniku pije, tak to vobec neries. ak je prisatie nespravne, tak potom opravit:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
ak je prisatie spravne. mozes vyskusat toto: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
inak naozaj to len prijat a prisposobit tomu zivotny styl. bud lahnut do postele a spolu sa aj vyspat aj dojcit, kolko potrebujete. alebo sa nosit v satke, ergonomickom nosici, babyvaku. tak aj nieco porobis, aj okolo starsieho pobehas, aj ruky mas volne, aj dietatko ta citi. da sa dojcit aj za pochodu.
a este si sprijemnit nekonecne dojcenia spanim, citanim dobrej knihy a pod. :o)) vela stastia.

beton
28. júl 2012

@happy8051 tvorba mliecka sa ti uz ustaluje. takze makke prsniky su uplne ok. nemaju byt naliate a tak je to spravne. mala moze citit, ze si nebola ok, tak sa viac uistuje dojcenim a kontaktom s tebou, ze je vsetko v poriadku. mam pocit, ze ide o psychicky dovod. urcite netreba UM. len sa dojcite pokojne, pekne ako doteraz. je super, ze si ju pocas virozy dojcila. je to nalepsi sposob, ako jej dorucit do tela protilatky proti tomuto ochoreniu. caste dojcenie pocas kazdej tvojej choroby ju bude chranit aj do buducnosti. takto jej budujes imunitny system. druha vec je, ze deti si stale menia rezim, tak to moze byt nova vyvojova faza. pripadne sa reze zubok, hocico. jednoducho to treba tak brat, ze pride, odide :o)) si sikovna. dojcenie mas v hlave zakodovane a tvoja mala tiez. tak len do toho.

happy8051
28. júl 2012

@beton dakujem. uz sme ok, vsetko je v poriadku, dojcim stale na poziadanie a mliecka je dost pre obe deti (mam este takenr dvojrocnu dcerku, ktorej som ponukla tiez. ide na to opatrnne, ale skusa pomaly). malinku som neprikrmila, ja som odporca Um. teda pokial to nie je naozaj nevyhnutne. mas pravdu, dojcenie mam zakodovane v hlave a urobim vsetko, aby som dojcila, kym sa mala sama neodtavi. aj prvu som dojcila do samoodstavenia - v druhom tehu prestala chceit mliecko ☹ tak som rada,ze teraz skusa opat. myslim si, ze dojcenie je predovsetkym v hlave a ak clovek chce a nema zdravotne problemy, vzdy je mozne dojcit 🙂 ja som stastna, ze mozem....

beton
28. júl 2012

@renik28 v prvom rade zrusit flasku. ked dokrmujes mimo tela, tvorba mliecka ide automaticky dolu a skor ci neskor o neho prides. preto sa deticky dokrmuju na prsniku. super, ze mas svoje mliecko, nemusis davat UM. dokrmuj cievkou na prsniku. cievku kupis v zdravotnickych potrebach CN01. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
teraz je vyborny cas, kedze sa vam podarilo pekne prisat sa k flaske viac nevratit a vzdy dokrmovat na prsniku. nevazit. stresuje to dieta aj matku. navyse digi vahy maju niektore aj 50g odchylku, co je dost vela pri malych detoch. cim viac kontaktu koza na kozu, hole spolu lezite v posteli, nosite sa. a najlepsie osobne kontaktovat laktacnu poradkynu. ste na zaciatku, da sa to pekne rozbehnut. odhodlanie mamicky je najdolezitejsie a ty ho zda sa mas. www.mamila.sk

renik28
28. júl 2012

@beton dakujem pekne za radu, asi fakt to vazenie nema zmysel, lebo ved dietatko si vytiahne kolko chce alebo ma k dispozicii a kolko jej to vydrzi tak vydrzi..je to samozrejme ine ako ked dam flasu kazde 3 hodiny 8x denne, dojcenie je prave preto i 10-12x denne, prikladam si ju co najcastejsie len tak k sebe koza na kozu, az mam strach aby si nezvykla, ale sa tak ukludni pri tom, verim ze aj to nam zvysi produkciu mliecka 😉

boka79
28. júl 2012

@beton

no masko v pohari - to je kupene -sklicka, to bio uz pripravene na kasu. uvidime, teraz ma to este netrapi, predstav si maly za posl. dva tyzdne pribral 420 g takze sa vytesujem, uz aj peklne pie, a palec si tiez necmula, len vynimocne, som uplne happy, asi to bolo naozaj koli pomalemu toku mlieka. Diky za rady.

zuzanka7117
28. júl 2012

@boka79 @beton moj Martinko si stale cmula ten palec.....🙂 A ani papanie sa nam nejako extra nezlepsilo. Ako papa, ale nie privelmi dobrovolne, musim dost naliehat, teda aspon pocas dna. Uz som aj skusala, ze mu nebudem nukat, kym si sam nevypyta.....ale nic z toho, minule sme boli prec z domu, vratili sme sa takmer po 5 hodinach, vytesovala som sa, ze sa konecne poriadne napapa a on nechcel......neviem ci zije zo vzduchu ale uz som fakt zufala s toho neustaleho presviedcania na papanie, pripadam si akoby som ho tyrala, alebo robila nieco zle. Ma stale taketo strajkove spravanie, ale uz to trva vyse dvoch mesiacov. Naposledy pribral konecne lepsie asi 200 g za tyzden, tak mi na kontrole vraveli, ze netreba este dokrmovat, ze staci az po 6. mesiaci. Ci mu nukam plne, alebo prazdnejsie prso, je to uplne jedno, proste nechce, az vtedy, ked uz je riadne ospaly a chce spinkat......az vtedy vezme prso do pusy. Nie je to tak uplne stale, niekedy ma aj svetle chvilky, ale vacsinou je to tak.

ikula2
28. júl 2012

@beton ano cumlik mava, ale nie casto. Je to v podstate od zaciatku, ale teraz sa velmi zlosti pri kojeni. Ano vidim aj ja ze sa zle dojci ked sa nechce dobre prisat a bradavky bolia kedze sa ona s nimi hra, aj ked sa dobre prichyti pocas kojenia si sama pusti a zoberie ako chce, iba koniec bradavky.

strapco13
28. júl 2012

@renik28 suhlasim s beton ..kontaktuj laktacnu ,,nauci ta spravne prilozit dieta, postup ako zvysit tvorbu mliecka

strapco13
28. júl 2012

@happy8051 uz si OK? dojci a dojci..mliecko sa zacne tvorit, neboj sa, ano vcrevna viroza je hnusna vec, ale dojcenim ochranics deticky /gratuluem k pokusom o tandem 😵 😵 /

strapco13
28. júl 2012

@nika1914 bylinky treba vysadit postupne..postupuj rovnako ako http://dojcenie.webnode.sk/ako-uzivat-riedit-na... aj to je liek na zvysenie laktacie, ak nezaberu bylinky tak mozes aj ten vyskusat
treba stlacat prsnik, ponuknut oba prsniky, ak davas dokrm, tak nie flaskou, ale cievkou na prsniku http://dojcenie.webnode.sk/postupy/dokrmovanie-...

happy8051
28. júl 2012

@strapco13 dakujem, uz som ok a mliecka mame dost. som rada. tandem bohvieako nejde lebo mala stale nevie najst spravny sposob prisatia a asi ma problem s tym aj kvoli zubom.... ale skusame a davam jej MM z hrnceka dvakrat denne 🙂

strapco13
28. júl 2012

@happy8051 nechaj to na nu...nauci sa to...a ked nie, tak bude mat z hrnceka..aj to je pre nu velke plus..aj my sme tak zacinali, ze poharik a potom sa prisal ..ale on bol vtedy rozospaty a uplakany a teda nerozmyslal len sa instinktivne prisal

beton
29. júl 2012

@renik28 urcite zvysi, kontakt koza na kozu robi zazraky. dieatko lepsie prospieva, citi ta pri sebe, vie, ze prsnik je stale k dispozicii. ak myslis, ze dokrmit, tak urcite cievkou, aby ste si trenovali prisavanie, ako som pisala. dietatko sa moze dojcit aj kazdyu polhodinu. je este malicke. a to, ze si zvykne? o to lepsie. dieta je od prirodzenosti zvyknute byt s mamickou a na nej a nosit sa. ved preto nevie chodit, aby sme ho nosili... ked je dietatku na tebe dobre, to neznamena zlozvyk, ale lasku a uplnu odovzdanost do tvojich ruk. babatka este zlozvyky nemaju, ved si nepamataju, co robili pred 20 sekundami :o)) kym sa dietatko nevie samo pohybovat, je pre neho nosenie uplne normalne a ocakava ho. a popritom dojcenie. cim castejsie, tym lepsie, lebo tvorba mliecka sa v prvych tyzdnoch nastavuje podla potrieb babatka. aby sa nastavila na dostatocnej urovni, je potrebne davat telu signal, ze mliecko treba tvorit. preto aj dokrmovanie musi prebiehat na prsniku. vela stastia.

beton
29. júl 2012

@happy8051 moj obdiv. mne sa nechcelo pre starsieho odstriekavat. prisal sa az po zhruba 3 mesiacoch. dovtedy babatko este nic nerobi, nijak sa neprejavuje, tak si myslim, ze to nepovazoval za ohrozenie svojej pozicie. az v troch mesiacoch, ked uz badal nejake pokroky mu to asi doslo :o)) tak sa prisal, aby nebol ukrateny :o)) ponukaj, skusaj, urcite sa podari.

beton
29. júl 2012

@ikula2 cumlik uricte odstranit. cumlik predlzuje umelo intervaly medzi dojceniami. babatko tak da najavo prilis neskoro, ze je hladne a potom uz nie je ochotne cakat na spustaci reflex. ten ma kazda zena rozne dlhy. ale vzdy treba trosku pockat, kym sa mliecko spusti. lenze dietatko uz nechce sat naprazdno prsnik a cakat. ved cakalo a salo naprazdno cumlik doteraz. preto sa potom zlosti, odtrha, place. druha vec je, ze cumlik saje dieta inak ako prsnik. aj po jedinom pouziti cumlika sa moze prisatie pokazit a potom ta to boli, dieta sa nevie spravne prisat, ani napapat na prsniku. zaroven nedostatocne stimuluje tvorbu mliecka a tym sa jeho mnozstvo moze dost podstatne znizit. pred dvoma tyzdnami som riesila mamicku, ktorej babatko pribralo za 3 tyzdne 10g. dosledok cumlika. vobec sa nehlasilo na papanie, mliecka rapidne ubudlo a babatko sa nevedelo prisavat. nechcem strasit, ale prax je takato, hoci mnoho mamiciek tvrdi opak. ja vravim, naco riskovat :o)) teda opravit prisatie a dojcit vela, vela, vela na poziadanie. ste este velmi malicki, tvorba mliecka este nie je ustalena. v doseldku cumlika sa moze ustalit na prilis nizkej hladine a to vam nebude stacit. radsej sa potrap teraz, je vacsia sanca dat veci do poriadku ako pri vacsom babatku. drzim palce.

beton
29. júl 2012

@zuzanka7117 tak vyuzivaj cim viac tento cas, ked je nepokojny, ospaly a pod. asi to bude tvrda natura, ten tvoj maly. mokrych plienok mate dost? ked sa celkovo javi pokojny, ale nie az apaticky, tak je to ok. ak by si mala pochybnosti, daj pre istotu skontrolovat krvny obraz.

lenkalis
29. júl 2012

Ahojte, chcem poprosiť o radu. Veľa som o dojčení čítala, už aj pred pôrodom. Majú dojčím od narodenia, teraz má 6 týždňov. Problém je v tom, že veľmi veľa papá. Za päť týždnov pribrala 2 kilá. Dojčím na požiadania, ale nezdá sa mi to v poriadku, na prsníku je hodiny, hodiny vôbec nespí a keď zaspí, tak na pol - hodinu, málokedy viac a chce zas jesť. Takže buď je na prsníku alebo plače alebo sem tam spí. Okrem toho, sa na prsníku potom zlostí a stokrát sa odcucne a pricucne.
Teraz chcem časté pitie začať obmedzovať tým, že ju budem viac nosiť v šatke, lebo iba tam vydrží dlhšie bez jedenia a nejak predlžovať intervaly, nevie ako to riešiť, ale zdá sa mi to pričasto. Z častého prisávania ma bolia totiž bradavky, alebo ani nie bradavky, skôr dvorce. Už bola u mňa aj laktačná poradkyňa, povedala, že malá sa prisáva dobre a to prisávania a odsávanie môže byť z toho, že tok mlieka je silný alebo už slabý alebo ju bolí bruško. Okrem toho mám ostrú bolesť v bradavkách a dvorcoch, také pnutie, ale dosť bolestivé, keď začne sať alebo keď plače a mne vytečie trochu mlieka, alebo len tak niekedy. Ani laktačná poradkyňa sa s týmto v podstate nestretla.

zuzanka7117
29. júl 2012

@beton on ma pokojne chvilky ked je vysmiaty a zabava sa a chvilky ked je nervny......je to taky maly nervacik.....myslim, ze pocikanych plienok ma dost...teraz uz tyzden nekakal, ale to je asi v poriadku, aj ked taku dlhu pausu sme este nemali.....apaticky nie je ani nahodou, je to skor take zive striebro....🙂 A vacsinou tie jeho place su s nervov, ze nechce spinkat, aj ked mu uz oci klipkaju, ze nechce papat, ze nechce lezat, ze nechce byt v kociku a podobne......teraz som na neho uz 2 tyzdne sama, nemozem ho stale iba nosit, musim si aj navarit a tak, tak sa trochu viac jeduje....ale niekedy pekne vydrzi sa hrat aj pol hodinku.....🙂