Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strociatka
30. sep 2012

@beton ked tak na to kukam, tak sa neviem rozhodnut ci sa prisava, alebo neprisava spravne, ale asi nie

beton
30. sep 2012

@strociatka zuby za tym mozu byt. Aj za tym nejedenim prikrmov
ta gymnastika pri dojceni je zalezitostou prvej vychovy, ako som pisala vyssie. Ked vidos, ze nema velke pauzy v brDe a teda nepije, tak aspon odstriekavaj, kolko ide. Ajto trochu pomoze. A treba sa tiez upokojit. Naozaj toto sa velmi prenasa na dieta a ak si oddychnuta a v pohode aj mliecka je automaticky viac. Lahko sa to hovori, ale skus vydychnut. Aj ked mas toho vela. Chod aj teraz radsej uz s malou spat a neboj, manzel to zvladne so starsou. Oddychuj, kym nie su doma. Verim, ze to nie je nic vazne.

strociatka
30. sep 2012

@beton pravda, idem a v noci potrenujeme spravne prisatie, ale neviem ako sa to robi 😉

beton
30. sep 2012

@strociatka este si ustriehni, aby ste mali 6-8 mokrych plienok. Lebo ked nic neje ani od teba sa nanadojci, aby sa nedehydrovala. Podla tych plienok zistis, ci si aj nieco vytiahne. Teda ak nema ine tekutiny a jedlo, co adi teraz nema, kedze nechce.

strociatka
1. okt 2012

@beton ach moja, noc hrozne zla, starsiu dceru nechali v nemocnici na pozorovani na infuzkach (ovracala im celu nemocnicu) a celu noc som vzacala a hnackovala aj ja, dokonca sa mi raz aj podarilo odpadnut (hehe, no vsak preco nie?). Totalne v sebe neudrzim vodu, zacinam byt dehydrovana. Pampusik spinkala v noci pekne bez dudulky, snazila som sa ju napriek vlastnym problemom kojit, ale mame strasne zle prisatie, len si tak malinko pootvori ustocka, nasaje bradavku a dudlikuje, takze v noci toho moc nenatahala (len to, co samo natieklo). Ked chcem opravit a vyberiem jej prsnik, tak uz potom nechce. Akutne nam hrozi odstavenie, som hotova...

strociatka
1. okt 2012

@beton radila som sa laktacnou po telefone a nas stav zhodnotila ako vazny a doporucila ihned nasadit lieky na podporu produkcie (Costi, Motilium), lebo to vyzera tak, ze mi mizne mlieko. Doteraz som mala nadprodukciu a velmi silny vypudzovaci reflex a odrazu nic, prsniky prazdne. Takze bezim do lekarne a modli sa, aby to zabralo.

Malicka si zatial privrela prstiky do suplicka a tak strasne plakala, az sa mi pekne teraz nakojila. Latkujem, takze pocitat mokre plienky nebue ziadny problem, nocnu ma pocikanu, ale nie precikanu, ako to zvykne mavat, takze vidno, ze pije podstatne menej, ale predsa len nieco.

beton
1. okt 2012

@strociatka moja zlata. Sa na teba toho navalilo. Dufam, ze so starsou to bude skoro ok. My sme tiez nefavno mali take crevne svinstvo vsetci. Mali to nechytili len vdaka protilatkam ziskanym dojcenim. Preto som rads, ze sa malicka napila aj ked to bolo kvoli privretym prstom. Na niektore deti asi treba ist sokom. Xixixi.costi sa pouziva, lebojejo vedlajsi ucinok je lsktacia. Ale je to na predpis. Treba na to prodojciaceho doktora, aby predpisal, bo inak je to liek na travenie. Skus zohnat aj tie bylinly, co som pisala. Pozitivne na tom vsetkom je, ze asi lezis, ked ti je tak zle. Tak mala moze byt s tebou. Daj vsak rafsej rusku. Laktacna nebola ochotna prist vas pozriet?urcite to nie je stratene. Hoci situacia je fakt o nicom. Odstriekavat sa ti nieco dari? Nemusis sa bat, ze kvoli dehydracii nemozes dojcit. Mozes.aj zeny v chudobnych krajinach bez pristupu k vode takto zivia svoje deti. Davaj si vodu len polyzickachpomalicky. Vladzes vobec existovat? Velmi na vas myslim. Spi, kolko mozes. Ked ti nie je zima tak najlepsie polonaha s malou v kontakte koza na kozu. Nech vam to svinstvo rychlo prejde. Mas vsetok moj obdiv, ze napriek situacii, ktora vas postretla som este od teba necitala vetu, ze s tym koncis. Si obdivuhodna mamina, ktora vie co chce a ide si za tym. Ptekazky su akomurphyho zakon bonus k nasmu snazeniu.

strociatka
1. okt 2012

@beton ahoj, dakujem velmi pekne, nemyslim,ze robim nieco nad, normalne, ved svoje deticky lubim... Laktacna k nam prist nemoze, lebo ma male babo a my sme total infekcni, uz mi hnackuje aj miminko, ved, nech je veselo, no nie? Skusim sa nejak vzchopit a do lekarne, mam skusenost, ze kvalitne probiotika mozu hodne pomoct a malinkej to rozhodne neuskodi, nastastie, lekaren nemame moc daleko. Nejak sa skusim k tym liekom dostat, obvolam kamosky, co su lekarky.

dijefcatko
1. okt 2012

@silviamudronova moja priberala na začiatku 450g za týždeň a Dr. nenamietala, vraj ak by priberala z UM, tak by to nebolo dobre, ale z MM môže naberať, koľko chce. Malá mi tiež často plakala, ale to len preto, že chcela byť neustále so mnou. tak sme to vyriešili tak, že sme v obývke roztiahli gauč, ja som si ľahla, malú na prsník a celé poobedie sme takto vylihovali pri zapnutej telke 🙂

strociatka
1. okt 2012

@beton uz je lepsie, starsiu uz prepustili z nemocnice domov, hned zaspala, chuda, vyzera ako polovicka z toho, co odislo, ale hlavne, ze ju mam doma 😉

ked sa dari... aj pampusik dnes doobeda lepsie cuckala a dokonca uz zjedla par lyziciek vyzivky, nasadila som aj probiotika inf. dophilus a podarilo sa mi zohnat recepty na Costi, takze mam v tejto chvili uz prvu davku v sebe, myslim, si, ze to zachranime, ze to pojde 😵 hlavne vdaka takym ludom ako si tu aj ty 😉

Ozaj, Costi uz nemusi predpisovat len gastroenterolog ci internista, uz moze ktorykolvek lekar, hned sa lepsie dycha no nie? So taka rada, ze po vcerajsku mozem zacat pisat aj pozitiva, takze tfuj, tfuj, nech to len pokracuje a este raz veeeeelmi veeeeeelka vdaka za podporu, pomoc a pod.

beton
1. okt 2012

@strociatka a tebe je uz tiez dobre? mozno len taka jednodnovka. nastastie. som rada, ze ste uz vsetci pohromade. mozete zacat cvicit s malou. myslim, ze to pojde. preto, lebo ty si odhodlana ist do toho, to je viac ako polovica uspechu. a mala sa este vie prisavat v slabej chvilke. to je super.
este ti davam link, ako sa prechadza z flasky na dojcenie. sice nie ste na flaske, ale odporucania z tohto clanku vies aj ty pekne vyuzit. http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

strociatka
2. okt 2012

@beton ahoj, neviem ci som stav spravne zanalyzovala, ale mam taky poci, ze u nas ide o nieco ako bojkot - malinka nechce vobec nic papat (prikrmy) a ani sa kojit. Na prsko ide rada, ale len ho drzi v puske bez tahania. Vcera to bolo uplne super, lezali sme hodne spolu v posteli a aj potahala lepsie, dnes nic, len mrzuta, odmietava, nic sa jej nepaci, kojit sa nechce, len sa s bradavkou hra (desnu srandu ma z toho). Ak aj trosku cucne, velmi rychlo skonci a uz po mne lozi.

marianka99
2. okt 2012

Baby potrebujem poradiť....malá ma 8 dní...od pol 9 je hore, napapala sa 10 min. z jedneho prsníka 10 min. z druhého....odgrgne si.....a nezaspí....a o pol hodinu zas pýta...poťahá si 5 min. dám ju zas odgrgnút a zas sa preberie a o chvílu pýta znova a plače, kým jej nedám....neviem či jej mám furt dávat, bojím sa, že už je vela napapaná....keď jej nedám nejde sa ukľudniť...čo mám s ňou robit...už je vyše 2 hodín hore a nie a nie zaspať....mám skúsiť cumlík??? bude sa chciet a vediet potom prisat?

silviamudronova
2. okt 2012

@dijefcatko si ma potešila, aj ja som stále s malou a užívam si to papáme kedy sa jej zachce a sme spokoné.

beton
2. okt 2012

@strociatka ved ona raz vyhladne :o)) hlavne ty sa z toho velmi nevystresuj, aby to ona na seba nepreniesla a bude este horsie.... nejdu jej zubky? moze byt aj v dosledku tej virozy, mala je uz ok? alebo celkovo situacia v rodine, starsia sestra prec, rodicia nervozni. mozno len spracovava tieto veci. daj jej cas a tak ako pises, ze bolo vcera, tak by bolo dobre pokracovat. pripadne vyskusaj opat nosic, mozno uz dostala rozum a zapaci sa jej to. ked nebude tahat, tak radsej pomedzi to poodsavaj, aby si si udrzala laktaciu. costi uz mas? drzim palce.

beton
2. okt 2012

@marianka99 uplne normalne spravanie 8 dnoveho dietatka. vobec sa tym neznepokojuj. dojci ju na poziadanie. su deticky, co sa napapaju rychlo, su take, co chcu byt na prsniku non stop. vobec neries. hlavne treba pamatat na to, ze dojcenie nesmie boliet, aj keby bola prisata fakt non stop. niektore deticky nespia uz malicke. kazde je ine. pocuvaj ju, vnimaj ju a konaj instiktivne. dobre je vediet rozlisit, kedy na prsniku nazoaj pije a kedy len dudluje. iba naozajstnym pitim vyprazdni prsnik a zabezpeci ti dostatocnu tvorbu mliecka.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
ked sa ti zda, ze taha malo, tak skus stlacanie prsnika:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
a o cumliku ani neuvazuj. presne ako pises. pravdepodobne sa uz neprisaje. skor alebo neskor (cim myslim horizont aj 3-4 mesiacov)
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

strociatka
2. okt 2012

@beton jasne, ze jej idu zuby, je z toho totalne na nervy, dokonca si obcas bije pusinku. Situacia doma lepsia, uz je z nemocky doma, ale zas si vyzaduje pozornost, tak je to divocina. Costi uz mam, dokonca si prave idem dat 4tu davku, zacala som uz vcera na 3x denne 3 tab. Nevidim este rozdiel, ale hadam nabehne, idem odsavat... 😉

beton
2. okt 2012

@strociatka senovku , benedikt si neskusala? niekomu pekne zaberie tiez.

strociatka
2. okt 2012

@beton neskusala, maju v lekarni?

beton
2. okt 2012

@strociatka nie v kazdej. skor u nejakeho bylinkara. alebo cez net baby kupuju. v kosiciach je lekaren adonai, vraj aj posielaju v ramci SR.

strociatka
2. okt 2012

@beton fiha, mozem ta poprosit link?

beton
2. okt 2012

@strociatka pohladaj na nete. nemam link ulozeny.

silviamudronova
2. okt 2012

@marianka99 ja mám dnes ten istý problém, ale ja jej dam cucnúť, zaspinka aspoň na chvíľu. kľudne jej daj. veď sama uvidíš, že už neťahá až tak veľmi, len tak cucká, asi nás chcú mať tie bábätka stále pri sebe.

chrumka
2. okt 2012

takze kedze je manzel chory, tak sa uvari silna cesnakova polievka a ako druhe spagety s mletym masom a paradajkovou omackou - bolognese. To bude na dva dni, a na piatok bude hubovy perkelt s nokerlami (haluskami) a polievka pravdepodobne fazulova.

marianka99
3. okt 2012

@silviamudronova len keď mne sa zdá, že ona ťaha stále...ale dosť vela aj kaká a ciká, takže asi dobre papá....a mne sa už tak nalievajú prsia, že keď spí 3 hodiny konečne, tak potom sa nevie ani prisať, čo už ho mám taký tvrdý....a s jedného ideme cez klobúčik, lebo v nemocnici sa nan nevedela prisať...a teraz neviem ako ho roztahat.... 😒 už som z toho zúfalá

marianka99
3. okt 2012

@beton ahoj a ešte by som potrebovala poradiť ako riadne roztahať dvorec, aby sa vedela sama prisať, lebo ak sa mi to aj podarí, je to len na chvílu a vypadne jej a potom je nervozna a kojíme cez klobúčik....je to náročné aj pre mňa aj pre ňu a neviem či sa dobre napapá, keď každú chvílu jej vypadne a potom hneď po pol hodine zas pýta papat....

weronka9
3. okt 2012

ahojte, chcem sa spýtať či mliečko,ktoré vytiahnem z chladničky a ohrejem môžem znovu vrátiť do chladničky a neskôr znovu ohriať.?? ďakujem

beton
3. okt 2012

@marianka99 nie celkom rozumiem pojmu "roztahat dvorec". je uplne jedno, aky tvar maju tvoje bradavky alebo dvorce. dietatko sa prisava na prsnik. podla vsetkeho nemate spravne prisatie. kedze pises, ze sa nevie sama prisat. a tym, ze pouzivate klobucik, tak to mozem tvrdit takmer s istotou. preto je prva dolezita vec opravit prisatie a klobuciky okamzite zahodit. dietatko sa na klobucik prisava ako na cumlik, nedokaze efektivne sat a ani si vytiahnut dostatok mliecka, cim sa moze akutne znizit tvorba. ste len na zaciatku dojcenia, ked tvorba nie je ustalena a toto je obrovsky risk. vsetky nahrady prsnika (klobucik, flaska, cumlik) vedu obzvlast u malinkeho babatka k pokazeniu prisatia, z toho vyplyvajuceho nedostatocneho vyprazdnovania prsnika a tak nakoniec k znizeniu tvorby mliecka. tu je to podrobnejsie vysvetlene:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...
nepises, preco ste na klobucikoch. ale radim ti ich odstranit, kym nie je neskoro. idealne by bolo, keby si si zavolala na pomoc laktacnu poradkynu www.mamila.sk. pride domov, ukaze ako nacvicit spravne prisatie, ako spravne prikladat a klobucika sa zbavit. podla mna sa jeduje a vypluva prsnik preto, ze nie je spravne prisata a teda nedokaze si poriadne mliecko vytiahnut. je z toho nervozna. ide aj o tvoju trpezlivost, to je jasne. skusat, skusat, skusat a prikladat do nekonecna. dietatku je ovela prirodzenejsie pit od teba ako cez umelu hmotu, pod ktorou si inak mozes velmi lahku uhnat nejaku kandidu a to je potom liecenie niekolkych tyzdnov, takze to za to nestoji. ak mas prsnik prilis naliaty, a preto sa nevie prisat, tak pred dojcenim trochu odstriekaj. prikladaj pravou rukou k lavemu prsniku, dietatko drzime na zatylku. brusko na brusko, pupok a nostek v jednej priamke. pritlacime medzi lopatkami, aby sa hlavicka dostala do zaklonu a nostek uvolnil. prejdeme bradavkou po pere babatku a cakame na velke otvorene usta. vtedy prilozime dietatko. nie naopak, ze prsnikom nahanas dieta. dieta pekne prilozis. ruky si podloz, aby si vladala takto sediet aj dost dlho, aj chrbat si opri.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
odsleduj si, ci naozaj pije alebo len cucka. mozes skusit stlacanie prsnika, aby jej to viac islo, ked mas pocit, ze uz sa zacne hnevat.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
dieta naozaj pije vtedy, ak vidis pauzy v bradicke na prehltnutie.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
toto je velmi dolezite si ustriehnut. no v prvom rade musia klobuciky prec. neboj, ona pochopi, ze uz nebudu a pomalicky sa to nauci. mozes vyskusat aj nacvik prisavania. prst das nechtom na jazycek, hlboko do ust, aby ho obalila. spodna pera vyhrnuta dovonku. ked citis, ze riadne saje, tak skus preniest na prsnik. napisala som toho vela. mozno len nejaka cast z toho je pre vas aktualna, pokojne sa pytaj, rozoberieme podrobnejsie, ak treba. no urcite vo vasom pripade odporucam osobny kontakt s LP, bude to pre teba jednoduchsie. no ak si odhodlana do toho ist, podari sa, ver tomu. este mi napada, vela sa noste, vyuzivaj vela kontaktu koza na kozu, ten je pri problemoch s dojcenim uplne zazracny a neskutocne pomaha. vela sa mojkajte, spite spolu v posteli a dojcite sa na poziadanie vela, vela, vela. vyuzivaj fazy spanku a polobdenia, spravidla vtedy sa deticky este dokazu prisat, aj ked v bdelom stave je uz problem. uvidis, ze to zvladnete. zaciatky su niekedy take, aj chyby sa narobia. ale napravit sa najstastie daju, ak sme rozhodnute zabojovat. vela stastia.

miskap
3. okt 2012

@weronka9 Nie, už ohriate mlieko znovu nechlaď. ale môžeš ho použiť do kúpeľa. 🙂 Mliečko ohrievaj vo vodnom kúpeli nie teplejšom ako 40 stupňov, aby sa nezničili bielkoviny a vitamíny.

beton
3. okt 2012

@weronka9 cim dlhsie mliecko stoji, straca vyznamne latky. pravidlo je, ze v chladnicke do 24 hodin. ale ak zohrejes na izbovu teplotu vo vodnom kupeli ako pise @miskap, tak podla mna v zasade mozes dat este do chladnicky hned po tom, ako to dieta nedopije, len tych cennych latok tam bude stale menej. urcite sa dietatku nic nestane, ani sa nepokazi, len nebude take vyzivne. ak vsak postoji vonku dlhsie, tak by som to uz neriskovala.