Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sirinka
11. okt 2012

@lindt a je skutocne nevyhnutne podstupit rtg?

sirinka
11. okt 2012

@lindt inak ak musis, treba ich na to upozornit, maju specialne vesty pre kojacie matky

sirinka
11. okt 2012

@lindt ale vlastne ta sa pri rtg pluc asi pouzit neda.... 😒

lindt
11. okt 2012

@sirinka mozno to nie je nevyhnutne, uvidime zajtra, ale ratam s kazdou moznostou... ved to,ze ta vesta mi bude vazne nanic 😀

sendy182
11. okt 2012

@lindt ak nemusíš tak nechoď......ani ja som nešla 😉 ..........

carodejnica
11. okt 2012

@koran
@lindt
Akékoľvek vyšetrenie rontgenom je počas dojčenia bezpečné, a to zahŕňa aj panoramatický snímok chrupu. Po takomto vyšetrení môžete dojčiť hneď, ako sa vyšetrenie skončí.
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

svetlusska
11. okt 2012

@vejuska5 tak mne ked sa zo zaciatku nalievali prsniky tak som si odstriekala s rukou hlavne kvoli tomu ze som citila ze sa mi robia akokeby hrcky a ma to aj bolelo....som sa postavila nad vanu a som si odstriekla tak aby mi bolo prijemne a ako vravis aby som nedostala zapal´..ale teraz uz take problem nemam, tearz mam pocit ako keby som v prsnikoch nic nemala ale maly si vzdy pekne papa :D

sendy182
11. okt 2012

@vejuska5 ahoj ešte je malinké bábatko......mliečko sa ti ustáli neskôr........ak máš veľa miečka po nakojení oboch prsníkov jemne trocha odsat ......iba troška.........pozor na preplnené prsníky......

beton
11. okt 2012

@vejuska5 ak budes odsavat, bude sa tvorit stale viac. do 2 -3 mesiacov nie je tvorba este ustalena. takze treba dojcit na poziadanie bez umelych nahrad, ako cumlik, klobucik, flaska, ale zbytocne nezvysovat tvorbu odsavanim, presne, aby si nedostala zapal. ak je to prilis tvrde a mala spi, tak odstriekat rucne do povolenia tlaku, nie viac.

sirinka
11. okt 2012

@carodejnica vysetrenie rtg nie je nikdy uplne bezpecne 😉 http://zena.atlas.sk/takto-sa-chrante-pri-rtg-v...

carodejnica
11. okt 2012

@sirinka citujem Mamilu 😉 každopádne rtg vyšetrenie je riziko, či už žena dojčí, alebo nie.. nebezpečnejšie je v tehotenstve...

beton
11. okt 2012

@lucinocka malinke babatka takmer vzdy pri papani kakaju, lebo sa im to v crievkach poposuva a ide von. a kedze nevedia robit dve veci naraz, tak sa ti odtrha, aby sa mohla vykakat. tak jej to len umozni bud v dobrej polohe do plienky alebo aj do nocnicka. to sa casom upravi a nauci sa robit dve veci naraz. preto aj pri bolestiach bruska sa odporuca dojcit, lebo dietatko neciti bolest a tiez sa mu to tam posuva a mu to pomoze. to len k tomu zaveru. ten uvod, co pises, tak tam je problemov az-az. tvar bradavky nema ziadny vplyv na dojcenia. spravne prisate dieta ma v ustach vacsiu cast dvorca, takze tvar bradavky mu je uplne ukradnuty. teda urcite treba opravit prisatie. ak si chces zachovat dostatocnu tvorbu mliecka, tak to sa pri pouzivani klobucikov a flasky ani neda. takze sa ich treba cim skor zbavit. riesit treba hlavne to prisavanie, lebo len spravne prisate dieta vie vytiahntu dostatok mliecka a zaroven stimulovat tvorbu mliecka u teba. ziadna odsavacka toto nedokaze. na cumlik a klobucik a flasku sa dieta prisava uplne inak a velka vacsina deti sa potom uz normalne na prsnik prisat ani nevie. a to niekedy aj po jedinom pouziti niektorej z tychto "pomocok" takze jedina rada znie, volaj laktacnu poradkynu, aby ste upravili, co treba na mieste. lebo v pohode sa to da. ste na zaciatku, sanca je velka, len sa treba odhodlat do toho ist. vela bab si tym preslo a uspesne dojci, lebo my, zeny sme na to stavane. kontakty na laktacne poradkyne tu: www.mamila.sk
spravne prisatie:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
kedy naozaj pije:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
klobuciky:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...
ako prejst na plne dojcenie:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

beton
11. okt 2012

@vejuska5 babatko s tebou bolo v tesnom spojeni, jedno telo, jedna dusa 9 mesiacov. ono chce byt s tebou nadalej. to neustale dojcenie nie je o hlade, ale hlavne o pocite, ze je s tebou. deti neplacu len od hladu, ale aj od chladu, bolesti , strachu, samoty....na situaciu, ktoru opisujes pomoze bud dobra kniha, ked vydrzis s prisatym dietatom aj hodiny. alebo este lepsie nosenie v satke, babyvaku, ergonomickom nosici. aby si si aj co to porobila. mozes s malou spat, aby si si aj ty oddychla a tak hlavne vnimat dietatko a zosuladit sa nim. ak len cucka a nepije, skus stlacanie prsnika. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
lebo ked je len na prsniku, ale nic nepije, tak ti to aj tak nezabezpeci dostatocnu tvorbu mliecka. preto je dolezite vediet, ci aj naozaj pije:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
hlavne trpezlivost a veeela lasky k dietatku ti toto zaciatocne obdobie pomoze zvladnut. ziadny cumlik ani nic ine. ten sa akurat moze postarat o problemy s dojcenim, prisavanim a tvorbou mliecka.
@svetlusska @silviamudronova
takze odporucanie podat cumlik moze byt zaciatok konca dojcenia. najvacsia zrada je v tom, ze dosledky pouzivania cumlika sa neprejavia hned, takze mammicka je spokojna, ze jej dietatka sa to netyka. lenze vacsinou okolo 4 mesiaca prichadzaju rozne bojkoty, strajky, odmietanie prsnika atd. to je vo veku, ked dietatko uz nie je uplne hlupucke a ked mu z prsnika hned netecie, tak ho odmieta. ved cucalo naprazdno doteraz, tak naco ma cucat naprazdno dalej. inymi slovami, nie je ochotne cakat na spustenie mliecka. a pokazenia prisatia k tomu, z toho vyplyvajuca znizena tvorba mliecka a tak to ide.....az to skonci :o(( tu je o cumlikoch viac.
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
ak je dietatko velmi nepokojne a "cumlikove" treba ho radsej nosit alebo dojcit. tak si naplna krasne potrebu byt pri zivej osobe, ktora ho lubi. lebo toto mu kusok gumy, plastu alebo silikonu nikdy neda....

beton
11. okt 2012

@ktore kontaktuj laktacnu poradkynu, ta ti pomoze prejst na normalne dojcenie bez dokrmovania. urcite nepotrebujes dokrmovat nutrilonom, ked dojcis na poziadanie. radsej si nechaj skontrolovat prisatie, polohu a skuste zabojovat. urcite to stoji za to. www.mamila.sk / tu su poradkyne
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

silviamudronova
12. okt 2012

beton, si uplne super, keď tu takto radíš mamičkam, ďakujeme. moja cumeľ odmieta sa určite naň nenaučí. radšej si cumle svoje ručičky ke´d je nervozna. ja len kojim a kojim a pripadám si ako pojazdný cumeľ. ale teším sa že to mliečko jej môžemdať len ja a nikto iný a ona keď plače tak potrebuje len mňa a som na to hrdá. my máme teraz problém so zaspavaním večer na noc. malá je nepokojná, keď ju uspím, pri prsníku spinka 2 minúty potom plače tak vtedy si myslím že mam málo mliečka, tak sa kojíme do nemoty a nosíme a potom horko ťažko zaspinka. neviem čím to je, možno zníženou tvorbou mlieka, lebo sa hovorí že večer a vnoci sa ho tvorí menej. neviem, dúfam že sa to vyrieši a moja mala bude zaspávať spokojne aj večer. cez deň taký problém nemám.

silviamudronova
12. okt 2012

ktore, skús to čo ti radí beton. má pravdu, určite sa to dá vyriešiť. ja som si tiež myslela že mám málo mlieka, ale tým, že som ju prikladala často k prsníku, sa mi ho tvorilo dostatočné množstvo. my máme problém len večer, ale to stále kojím a niekedy mám chuť ísť a kúpiť umelé mlieko ale nikdy ho nekúpim a robím dobre, lebo keby som ho mala tak ho určite malej dám. Vyskúšej tu poradkyňu, určite ti pomôže. Držím palce.

koran
12. okt 2012

@carodejnica ďakujem 😉

koran
12. okt 2012

@silviamudronova @ktore presne tak aj ja som mala sto chuti najmä počas prvych 4 mesiacoch ist zarobiť UM a aj mi ho už mama zarobila par krat ked som bola na prášky z toho ako mi stále plače pri prsku a nevedela som čo je. ale nakoniec som vždy vydržala a UM vyliala 😀 ja neviem prečo ale ja osobne som to brala ako strašné zlyhanie. nakonieco som sa naštvala a dva dni kojila každú hodinu, stále som ju chudatko budila ale oplatilo sa, odvtedy problem s mliečkom nemám. začalo sa tvoriť tolko kolko bolo treba 😉 akurat teraz mam trochu problem zda sa mi že ho je menej

ktore
12. okt 2012

@beton prosim mal tu niekto problem ze nral antibiotika pocas kojenia?lebo neviem co mam robit.doktorka sa nevyjadrila.beriem sumamed.prosim ta porad mi.

silviamudronova
12. okt 2012

@koran presne, aj mne manžel každú noc hovoril že ráno kúpi nutrilon, ale nikdy ho nekúpil, ja som to tiež brala ako zlyhanie, že nemám pevnú vôľu. ale odvtedy ako mi doktorka povedala že priberá až moc, tak to neriešim. ak je jej málo, dám jej aj z druhého prsníka. neriešim to.

svetlusska
12. okt 2012

@beton nooo ono nosit ja by som ho rada nosila ale uz teraz mam co robit ked ho mam na rukach chvilu ma 9kg a to ma 5 mesiacov takze pre mna je to dost, svokra ho tiez nebude nosit po rukach ma 62 rokov...a ja uz citim ked ho dlhsie nosim ze ma boli chrbat...takze neprichadza do uvahy....chcem mat este aj druhe dieta..ale ja vacsinou davam dudlik ked vidim ze chce spinkat ale pri mojom prsniku, ked mu vypadne zacne ho hladat a len dudluje, ale ja pri nom nemozem lezat cely den ved sa potrebujem aj najest a som doma sama....a vecer ked ide spinkat robi to tiez a to od zaciatku, a ked sa vela napapl prebytok siel vonku a zas chcel papat ale uz bol plny...a ja som uz bola zufala ze co mam robit...ved ja som sa druhy tyzden ked manzel odisiel do prace nemohla ani najest poriane, lebo ked som si sla spravit jest maly mi zaspal pri prsniku nechala som ho na posteli ze spinka ani som nedosla do kuchyne on uz rev neskutocny lebo mama mu vzala cicu, a to podotykam nepapal -dudloval, tak som sa vratila dala cicu a bolo dobre...ked mal cicku v ustach bolo dobre, ked ju nemal bol rev ale taky ze sa az zachadzal.ale napapany bol urcite ved mal brusko jak lopta a mlieka som mala dost...a takto by sme doteraz fungovat nemohli, ved ked nie svokra tak ja ani nejem lebo som pri malom nemohla.bud musel byt na rukach alebo v kociku a muselo sa s nim chodit..a ja mam este aj skolu tak na prsniu by aj tak nemohol byt nonstop...a ja som si tieto vsetky clanky precitala,ked som nevedela co robit a mama na mna tlacila s cumlikom ktory som ja dat nechcela...on napr.aj teraz vecer zaspava na prsniku, niekedy zaspinka tak ze ked ho prelozim do postielky tak to ani nezaregistruje ale vacsinou sa zobudi a uz hlada prsnik...ja som len napisala svoju skusenost nic viac

svetlusska
12. okt 2012

@ktore ahoj ja som bola nedavno chora ale antibiotika som odmietla, jedine ktore som mohla boli tie ktore obsahovali penicilin, ze ten prej do mlieka neide, ale tak ja som na neho alergicka...lekar mi to vysvetlil takto, ze on by mi rad predpisal nejake ale je tam riziko ze dieta potom moze byt na nejaku zlozku z nich alergicke...u lekara som stravila 20 min a nakoniec nenasiel ziadne lieky ktore by som mola a v lekarni tiez 20 pokym sme nasli tabletky na cmulanie ktore mozem...pokial tvoje lieky obsahuju penicilin tak si myslim ze je to v poriadku....

svetlusska
12. okt 2012

@beton a este by som chcela maly na svoj vek vazi az az, a zo zaciatku priberal tiez veelllla 🙂tak sa vyjadrila doktorka

beton
12. okt 2012

@svetlusska ale ved nikto nehovori o noseni na rukach. nosi sa dietatko v satke, babyvaku, ergonomickom nosici, ktore su prijemne na nosenie aj pre teba aj pre dietatko. dietatko tam spinka, aj sa dojci a ty robis, co potrebujes. dietatko je tisko spokojne bez cumlika a stale pri tebe. co myslis, ked budes mat druhe, ako sa budes moct venovat obom naraz, ked aj to druhe bude taky dudkos? jedine nosenim sa da zvladnut aj starsie dieta, aj varenie, domacnost, manzel, vsetko. ked mas dietat na sebe, tak ma tazisko na tebe a nosi sa ti dobre. neboli to, ani prilis nezatazuje. na to tie nosice a satky su. deticky sa nosia aj do 25 kg. a ked ich nosis, tak tvoja chrbtica trenuje a prisposobuje sa postupne pribudajucej vahe dietatka. velmi ta v tom podporujem, lebo toto dojcenie len a len podpori na rozdiel od cumlika. btw. aj moja mama uz mala na sebe manducu a v pohode :o))
k doktorke este raz, dojcene dietatko nemoze priberat privela. je to absolutny nezmysel odporujuci principom dojcenia...takze si ju naozaj nevsimaj a bud rada, ze nemate s dojcenim problemy, ako mnohe ine mamicky maju. dojci dalej podla potrieb a spravania babatka a nie podla odporucani UM skolenej pediatricky.

beton
12. okt 2012

@ktore kazdy konkretny liek si vies overit na www.mamila.sk. vzdy je horsie dieta odstavit ako liek, ktory prejde do mliecka. over si, ci naozaj atb potrebujes. pokial mas chripku alebo virus, tak ti vobec nepomozu. atb su na zapaly a tie sa daju zistit rychlo, ked ti vezme krv z prsta na crp. ak si toto neoverila, tak by som zistovala radsej, ci su atb naozaj nevyhnutne. ved ty uz vies, co ti je :o))

beton
12. okt 2012

@koran zopakuj postup. nekonecne dojcenie, koza na kozu, lezat spolu, nosit sa, to su najlepsie lieky na lepsiu tvorbu mliecka. vsetko ostatne to mozu podporit, doplnit, ale toto je zakladom. samozrejme pri spravnom prisati bez nahrad ako cumlik, flaska, klobucik. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
a vzdy pomoze pomoc a podpora laktacnej poradkyne www.mamila.sk

lindt
12. okt 2012

@sendy182
@carodejnica
@sirinka baby, dakujem velmi pekne za cenne rady, napokon rtg nebol potrebny, cakam na telefon kvoli vysledkom. Odpisala mi aj strapco, ze mozem ist,pokial to bude nutne. Este raz vdaka 🙂

beton
12. okt 2012

@silviamudronova moze byt, ze k veceru je mliecka o nieco menej, ale deti su k veceru vseobecne nervoznejsie, takze by som to nepripisovala mliecku. je super, ze sa drzis a nenechas si svoje presvedcenie vyhovorit, lebo mas pravdu. nocne dojcenie je pre tvorbu mliecka najdolezitejsie, ak je mliecka menej, je dolezite si aj to nocne ustrazit. najma medzi 1 a 5 sa tvori mliecko najlepsie. takze dobre spinkave deticky v tomto laktacii skodia. inak ak potrebujes naozaj overene informacie, je dobre sa radit na forach laktacnych poradkyn, kde najdes aj mnohe informacie, ako to s dojcenim cele funguje. urcite odporucam www.mamila.sk a http://dojcenie.wordpress.com. mamicky radia vacsinou podla svojich subjektivnych pocitov, ale mnohe nemaju celkom spravne informacie a mozu ta priviest aj do problemov. nech vam to ide, urcite je to dobre investicia do volneho casu v buducnosti, ked s dojcenim vydrzis.

svetlusska
12. okt 2012

@beton jaaaj tak si to myslela 🙂 sorry, mozno to vyskusame...🙂 tak ono ja si tiez myslim ze pribera az az ale tak co mam robit nedat mu jest :D ale tak ona to nemyslela zle...dojcim ked si pyta a hlavne ze prospieva a mu nic neni 🙂