Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

novamamima
12. apr 2013

@beton váham predsa je to huba

beton
12. apr 2013

@novamamima ale nie je zamenitelna s nejakou jedovatou. ja som jedla nebol problem. vyskusaj trosku a uvidis, co bude. :o))

erikasadek
12. apr 2013

@novamamima upokojim ta ja jum min raz za tyzden a zijem a moje dieta tiez 😉

jedz vsetko s mierou 😉

bodka70
12. apr 2013

@beton , v obchodoch sa predáva len priemyselne pestovaná hliva ustricová, takže nehrozí, aby sa tam zamiešala jedovatá huba 😉

bodka70
12. apr 2013

@beton jáj prepáč, to nemalo byť tebe ale @novamamima 😀

michalag
18. apr 2013

Maleho kojim, načo som hrda 🙂. Večer ho naposledy nakojim medzi 20:00-21:30 a do rana spinka, zobudi sa cca okolo 5:00-6:00. Uz to mam dlhsie. Rano maleho prikladam k pravemu prsniku (niekedy mu staci, niekedy musim dat aj z druheho na ktorom mu to tecie ovela rychlejsie). Iba v pravom prsniku ma po kojeni zacne dost pichat a prejde to sice same ale za 1-2 hodky, cez den to nemam alebo ak tak len chvilku ale nie je to take bolestive pichanie ako rano. Co to je? Nemali ste to niektora?

beton
18. apr 2013

@michalag mate velmi dlhu pauzu v dojceni v noci, preto mi prve napada, upchaty mliekovod, resp. nejake zaciatky upchatia. nemas to miesto tvrde alebo cervene alebo horuce? zacne to pichat pocas toho, ked prilozis maleho na druhy prsnik? ako dlho trva tento stav? pises, ze dlhsie, ale kedze babatko ma len 1,5 mesiaca, tak neviem, aky dlhy cas mas v tomto pripade na mysli 🙂

michalag
18. apr 2013

@beton zacalo to cca 2 tyzdne po narodeni. Praveze je to stale len jeden a ten isty prsnik a vzdy mi to vychadza ze zaciname s tym prsnikom a ked nie tak ponuknem pri dalsom kojeni druhy. Nemam to ani tvrde, ani cervene, ani horuce. Vzdy to zacne rano po prvom kojeni a doobeda sa to aj vytrati, ale dnes ma zacalo boliet aj prisatie

marianas
22. apr 2013

Aké probiotiká môžem brať? Malý (11 týždňov) je dosť nespokojný, plačlivý, kope nožičkami, vyzerá to, že ho bolí bruško. Lekárka povedala, nech si dám probiotiká, vraj mu to možno pomôže. A ešte trochu k inej téme: malý málo priberá, za 11 týždňov pribral len rovné kilo.Papá cca každé 2 hodiny cez deň aj v noci.Doktorka mi požičala váhu, vytiahne si okolo 80 ml, čo je vraj málo. Ako dosiahnuť, aby papal viac? Čo mám robiť?

beton
23. apr 2013

@michalag nevidis nejake zmeny na bradavke? na pokozke? preco mate v noci taku dlhu pauzu? mne to stale vychadza, ze sa tam nieco upchava, kvoli tej dlhej pauze. spinkate v noci spolu?
pravdepodobne sa prsnik malo vyprazdnuje, aj kvoli tej noci a mozno aj cez den, ked pises, ze aj prisatie zacalo boliet. nedostatocne vyprazdnovanie prsnika sposobuje aj zle prisatie babatka. skus si ho skontrolovat podla toho:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
alebo osobne s laktacnou poradkynou.
pouzivate cumlik, flasku, klobucik?

beton
23. apr 2013

@marianas probiotika mozes, ale nemyslim, ze to vyriesi situaciu. a tiez by som nepovedala, ze opisujes dva rozne problemy. skor by som to jeho spravanie, placlivost, nepokoj dala do suvisu s tym nedostatocnym priberanim.
Bolo by dobre skontrolovat spravne prisatie babatka, podla linku, ktory som uviedla vyssie. a tiez to, ci dietatko na prsniku naozaj pije alebo len cucka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-s...
lebo len spravne prisate dieta si vie vytiahnut dostatok mliecka.
dojcenie kazde dve hodiny je uplne bezny standard pri takom malom babatku, je super, ze je to aj v noci, lebo nocne dojcenie je pre tvorbu mliecka najdolezitejsie. je potrebne vsak vediet, ci sa dietatko aj naozaj nadojci, ked ho prilozis na prsnik, teda ci len cucka alebo naozaj pije.
kolko mate mokrych plienok denne? pouzivate cumlik, flasku, klobucik?
ten prirastok naozaj nie je velky, ale treba zvazit aj akym tempom pribera a aki velki ste vy, rodicia. urcite vsak nevaz dietatko pred a po dojceni, stresujes seba aj dieta.
cim viac casu travte spolu nosenim, spolocnym spanim, mojkanim s neustalym pristupom k prsniku, kontaktu koza na kozu. napis viac o vas a pohneme sa dalej :o)) drzim palce.

marianas
23. apr 2013

@beton Ahoj. Aj ja si myslím, že máme zlé prisatie, málo otvára ústočká. Prebaľujem vždy po dojčení, teda cca každé 2 hodiny, občas aj častejšie a plienka je vždy mokrá (Používame látkové, tak to dobre vidím). Nechcela som ho vážiť, lebo je to fakt stresujúce, no lekárka na mňa tlačila, aby vraj vedela koľko vytiahne. Malý vzrast máme v rodine, ja mám 155 cm a asi 55 kg, manžel 175 cm a starší syn je tiež drobček (toho som dojčila 2 roky). Bohužiaľ, používame cumlík, keďže bol dosť plačlivý a nechcela som, aby budil a rušil staršieho syna. Aj tam môže byť problém s prisatím. Fľašku a klobúčiky nepoužívame. Asi si zavolám poradkyňu, nech pomôže zlepšiť polohu. Tebe zatiaľ ďakujem za ochotu pomôcť.

beton
23. apr 2013

@marianas ano, to prisatie je v dosledku cumlika takmer vzdy nespravne a z dlhodobeho hladiska to casto vedie k znizeniu tvorby mliecka a potom aj nepokojnemu babatku, strajku a pod. urcite zavolaj LP, to je najlepsie, osobne poriesit a namiesto cumlika supni vzdy prsnik. to je najistejsia cesta k dostatocnej tvorbe mliecka. maly nech spi v noci s tebou, aby si stihla zareagovat a hned prilozit, aby nebudil starsie dieta. cumlik je vzdy risk. nemusi sa diat nic, ale ked sa deje, tak prva rada je ho vysadit :o)) podla plienok teda ma mliecka dostatok, ale ta laktacia sa u teba este len ustaluje, kedze je este dost maly, netreba to podcenit. a este odporucam sa vela nosit. zjednodusi ti to aj starostlivost o starsieho a zaroven bude dietatko stale pri tebe stimulovane k dostatocne castemu dojceniu. verim, ze vsetko pojde dobre, vela stastia.

strociatka
25. apr 2013

pomoc, co to je?! na bradavke sa mi urobili trhliny, obcas krvacaju, skor vsak mokvaju, bradavka sa ako keby olupuje a kojenie desne boli a pali 😢 a uz sa to prenieslo aj na druhu 😠

beton
28. apr 2013

@strociatka mykoza

beton
28. apr 2013

@strociatka v tomto clanku, druha polovica sa venuje opatreniam ako z toho von.
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...
skontroluj aj babatko. vylucit sladke a v liecbe pokracovat este dva tyzdne po odozneni priznakov. masticka napr. canesten. nech ste z toho skoro von, zelam.
este mi napada. nepouzivat lanolinove masticky, lebo podporuju mykozu. mykoza sa vyborne udrziava aj chyta z cumlikov, flasiek a roznych silikonovych a umelohmotnych veciciek. takze skontrolovat a odstranit.

strociatka
28. apr 2013

@beton opat raz dakujem velmi pekne 😉 a posielam srdiecko

katy31
29. apr 2013

Ahojte , chcem Vás poprosiť o radu. Môj maličký má 1,5 roka a stále ho dojčím aj viac krát za deň. Ale mám veľký problém. Gynekológ mi dnes potvrdil, že mám chlamýdie trachomatis. Sestrička mi dnes povedala, že keď dokojím, mám sa ohlásiť a dajú mi liečbu, že nemusím prestať kojiť... Ale sa bojím o maličkého, už som dnes bola aj u pediatra, zobrali mi krv. Som hrozne nešťastná, čo mám teraz robiť? Prestať dojčiť, alebo sa môže pokračovať ďalej? ďakujem za akúkoľvek radu.. 😔

katy31
3. máj 2013

@beton Ahoj, chcela by som poprosiť o radu. Lekár mi predpísal na liečbu mycoplazmy a chlamýdií antibiotiká Doxybene. Mám ich užívať dlhodobo, 3 týždne, denne 2 krát. Nakoľko stále kojím maličkého, neviem sa rozhodnúť, či ich mám užívať popri dojčení. Skúsila som dávať ráno a večer malému umelé mliečko, ale odmieta to, dožaduje sa prsníka. Večer ho ešte ako tak vypije, lebo mu ho dávam počas dojčenia, keď už zaspáva... tak ho vypije polospiaci, ale ráno ho nechce ani za svet. Liečiť sa musím, prosím o radu. Na stránke mamila.sk som našla pre aj proti Doxybene.. Máte niekto skúsenosť s užívaním tohto lieku? Veľmi sa bojím,č i nepoškodím maličkému...a hrozne zle znášam, že musím prestať kojiť.. bolo to pre mňa niečo viac, než len kojenie...

denula84
3. máj 2013

ahojte maminy, ak si chcem zavolat laktacnu poradkynu z mamily ...da sa im naozaj verit, vedia poradit, mate niektora s tym osobnu skusenost ?? dakujem pekne.

danka24
3. máj 2013

ahojte,mam problem stale sa mi upchava mliekivod teraz je to po tt a stale na tom istom prsniku maly ma9mesiacov a ked jo kojim tak je vacsinou v pohybe stale chcw byt na bruchu mam na prsniku uz aj hrce neviem ci mam robit..

beton
5. máj 2013

@katy31 urcite neprestavaj dojcit a ani nech ta nanapadne kazit si dojcenie podavanim UM pravdepodobne flaskou. hrozbou je aj jedine pouzitie flasky alebo cumlika, nikdy nevies, ako babatko zareaguje. vacsina liekov sa popri dojceni brat moze, vacsinou je situacia taka, ze odstavenie babatka je horsie ako to mini mnozstvo lieku, co sa dostane do mliecka. ked sa vobec nieco dostane. odporucam ti napisat otazku s konkretnym liekom na www.mamila.sk. tam maju zoznamy vsetkych liekov, co sa mozu alebo nemozu pouzivat. je to oficialna stranka laktacnych poradkyn na slovensku. urcite babatko nebude potrebne kvoli tvojej liecbe odstavit, to len zial gynekologovia a ini lekari nemaju o dojceni vela vedomosti, tak tlacia mamicky zbytocne ukoncit dojcenie. napis tam, poradia ti.

beton
5. máj 2013

@denula84 nevahaj a volaj. su to oficialne laktacne poradkyne, certifikovane, ktore radia podla Jacka Newmana, svetovej jednotky v oblasti dojcenia. samozrejme, mamilu odporucam :o)) aj z osobnych skusenosti. vzdy je lepsie veci vidiet a riesit na mieste s laktacnou poradkynou, ktora urcite rozmysla pro-dojciaco a ma vedomosti aj skusenosti. ako sa vykecavat s tisicimi mamickami, ktore maju rozne osobne skusenosti, casto v protiklade s principmi dojcenia. toto by sa pri laktacnej poradkyni stat nemalo. ked ti nesadne jedna, kontaktuj inu. len do toho.

beton
5. máj 2013

@danka24 nahriat pod teplou sprchou a odstriekat a hlavne nech to maly vsetko vytaha, musi to ist von. skus aj obklad z bieleho vina, z tvarohu. pripadne kapustne listy max. 3x denne po 20 minut, lebo znizuju tvorbu mliecka. ma maly spravne prisatie? nezacal papat prilis vela prikrmu pripadne inych tekutin? kedy sa to zacalo s tym upchavanim? telo zjavne nestihlo zareagovat na znizeny dopyt. ak sa tolko kruti a je v pohybe, tak to prisatie moze byt vselijake a tym ani nevytiahne dostatocne mliecko. na toto treba uz trosku vychovne posobit, dietatko okolo 6m uz vie pochopit, ze pri dojceni sa sedi a ked nebude, tak nedostane a pod, pripadne ked ta to boli. brada dietatka by mala byt tam, kde je mliekovod upchaty, lebo bradou efektivnejsie saje a skor to vytiahne. ak babo uz nechce, moze pomoct aj manzel :o)) hlavne to musi ist von. biela bodka na bradavke nie je?

strociatka
6. máj 2013

@beton bola to mykoza, uz je prec 😀 este raz velmi pekne dakujem za rady, pomohli 😉

tin007
6. máj 2013

@denula24 Jasnacka, su v poriadku, mam osobnu skusenost s viacerymi

bubka22
9. máj 2013

Ahoj. chcela by som poprosit o radu. Mam 4 mes. dcerku, plne dojcenu, pred 2 tyzdnami sme mali laktacnu krizu, zvladli sme ju, okrem inych opatreni som zacala uzivat aj More Milk Plus /senovka, benedikt, prhlava/, tobolky mi dochadzaju - je potrebne aby som v uzivani pokracovala, ci je ich mozne vysadit? , prip. naraz? Dakujem

beton
14. máj 2013

@bubka22 ak mas pocit, ze situacia sa zlepsila, mozes skusit vysadit, ale urcite nie naraz. len postupne. odstranila sa aj pricina laktacnej krizy? vies aky bol dovod, ze k tomu doslo? lebo ak sa neupravilo nieco v dojceni, co laktacnu krizu sposobilo, tak sa po vysadeni byliniek a tabletiek situacia pravdepodobne bude opakovat. napis viac o vas a vasom dojceni, ci pouzivate cumlik, flasku, klobuciky, ako casto sa dojcite cez den v noci, pocet mokrych plienok...

bubka22
15. máj 2013

@beton 2dni tobolky neberiem..nemali ich (neobehala som vsetky lekarne). Pricina ? Neviem, asi to, ze dcerka v noci velmi dobre spala, obycajne od 20hod do 4-5 a v najskor preplnenych prsnikoch sa utlmila tvorba mlieka + stres a menej tekutin. Po intenzivnom prikladani cez den (kazdu 1 az 2hod) a v noci (a 2,5 -3hod), uzivani toboliek sa tvorba zvysila.
Cumlik, ani flasu nepouzivam, ani klobuciky. Dojcim na poziadanie, hoci aj po chvili, ci hodine, aj ked sa chce ukludnit ci spinkat, obycajne kazde 2hod. V noci sa dcerka stale akosi nebudi, tak jej dam napapat okolo 20:30-21hod, potom okolo 1-1:30, potom az ked sa zobudi,pred 6hod - je to malo? Teraz pribrala za 2tydne 250g (ma 4,5mesiaca). Starsiu dcerku som dojcila 2roky.
Za kazdu radu dakujem

beton
15. máj 2013

@bubka22 deticky okolo 4 mesiacov zvyknu mat rastovy spurt. prirastok ste mali krasny, nemas sa co trapit. dojcenie, ktore opisujes je uplne ukazkove. presne takyto postup je naozajstnym dojcenim na poziadanie. mala sa ta asi nasyti dost cez den, aj od hladu, aj citovo, tak to v noci dlhsie potiahne. ano, dobre rozmyslas, nocne dojcenie je pre tvorbu mliecka najdolezitejsie. najefektivnejsie posobi dojcenie medzi 1 a 5 hodinou rano. to mate. tie pauzy su dlhsie, ale pokial pekne priberate, co podla tvojho textu je v poriadku a plienok je mokrych tiez 6 az 8, tak je vsetko v poriadku a noci neries. Spite pri sebe. ak je dietatko pri mamke pocas spanku, tak sa skor aj zobudi na dojcenie. tvorba mliecka sa ti asi ustalila, tak sa menej nalievas. to je uplne v poriadku. aspon nedostanes zapal alebo nieco podobne. naozaj ukazkovy pristup k dojceniu a k zvyseniu tvorby mliecka, velmi sa z toho tesim a myslim, ze more milk mozes vysadit. sleduj dalej prirastky (nie pred a po dojceni, ale to asi vies :o))), mokre plienky a celkovu spokojnost. tie su smerodajne.