Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

katja78
2. apr 2009

Ešte som zabudla - podľa toho, ako sa Hanka správa, nemám pocit, že by som pre ňu mala málo mlieka.
Keď papá, je spokojná, neplače (taký problém som mala so staršou dcérkou), je veľmi usilovná, dokáže si na mliečko "počkať", vysaje aj zadné mliečko (stolica je krásna žltá praženica) a keď sa jej máli z jedného prsníka, "vypýta" si druhý a tiež veľmi rada cucká, to ju neviem nejako odnaučiť, rep. zvykla si na to tak, že protestuje, keď ju odtiahnem a ťažko sa jej zaspáva.

annag
2. apr 2009

katka, tvorba mliečka sa len prispôsobila malej, takže nedostatku sa neboj. 😉 🙂 Reflux je len mierny, začal sa prejavovať v 3 týždňoch, čo je preň typické. Prsník jej ponúkaj len na dojčenie. Lebo ak jej ho dáš na zapitie kyseliny, tak si bruško prepĺňa, vznikne kolotoč, z ktorého nevystúpiš. Teda nadojčiť, keďže neodgrne, daj ju len do sedačky aj na polhodinu . Prebaľuj opatrne, nekrč jej nôžky. Prsník je ponúkni najskôr po cca 1,5 - 2 hodinách od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Vyskúšaj polohu tanečník - kuk môj album. Polohuj ju non stop, teda vyvýš matrace v postieľke, kočíku ...

Dávaš jej obidva prsníky či len jeden pri dojčení?

katja78
2. apr 2009

V škrupinke sa jej nepáči, včera sa mi povrackala aj v nej, ale je zaujímavé, že v kočiariku má vyvýšené pod hlavičkou len trochu, a spinká spokojne (aspoň si myslím) aj pár hodín. Takže som si objednala manducu, aby sa mi trochu uvoľnili ruky. Snáď si Hanka na ňu zvykne.
Pri jednom dojčení väčšinou jeden, niekedy sa stane (väčšinou v noci, to sme hore 1-2 hodiny aj s nosením), že obidva.

kucina1
2. apr 2009

ahoj annag chcela by som ta poprosit o pomoc v mojom dojceni. narodil sa mi 18.3 urgentnou sekciou tomasko, ktory bol vyse 8 dni prenasany. rok pred otehotnenim som sa liecila na vytekanie prolaktinu z prsnikov. prolaktin mi liecbou klesol ale z prsnikov mi vytekal asi aj cele tehotenstvo. podla mna to nebolo to predporodne mliecko. po porode sa mi prsia vobec nenaliali. tomasko sa hned na druhy den vedel poriadne prisat, hned mi prsia poriadne sal, ale jemu chudakovi mliecko poriadne vobec neslo a nejde ani doteraz. Mne ide z prs len par kvapiek ked si potlacim. tomas velmi rad saje tie prsia ale je viac a viac nervozny, lebo mu to mlieko nestaci. vzdy ho musim dokrmovat. dokrumujeme ho po kazdom dojceni z flase. davame mu aj caj a prevarenu vodu. flasu mu davali aj v porodnici, lebo striekacku odmietal. ked si skusam odsat tak neodsajem vobec nic. necitim ich ani naliate ani nie su plne. predvcerom som sa konecne v noci zobudila a jedno prso bolo aj tvrde aj na dotyk bolestive. v ten den som si odsala 30ml z oboch prs. to bol moj rekord. ale dnes a vcera vobec nic. aj pijem dost tekutin i dojcenske caje, jedla som homeopatika a dokonca som si dala vecer par krat cierne pivo. velmi to dojcenie chcem rozbehnut ale uz prestavam dufam, ze sa mi to vobec niekedy rozbehne. tomas mal pri narodeni 3690g, den pred odchodom ho zacali dokrmovat lebo mal len 3200g a ked sme sli domov tak nas prepustili s hmotnostou 3580 g tak je mi to velmi divne. doma sme ho vazili v sobotu a mal 4200g ale poctivo ho dokrmujeme vzdy 60-90ml umeleho mlieka. menime aj polohy pri kojeni fakt tomas kojenie ma rad. vedela by si mi prosim poradit? dakujem ti velmi pekne

annag
2. apr 2009

kacina, v , lebo musím odísť - dnes choďte kúpiť toto, potom to predáš, lae fakt ti pomôže - potom vysvetlím, ale v princípe ide o to, že dokrmuješ hadičkou počas prisatia na prsníku a bábo si prsník rozkojí, nenučí sa na fľašu. Takže prosím zožeš ešte dnes v dojčeneckých potrebách a potom mi napíš do IP.

http://www.medela.cz/produkty/suplementor.php

kucina1
2. apr 2009

annag ale podla mna toto nemoze v mojom probleme pomoct, fakt si to myslis ze ano? ak teda hej tak to asi vyskusam. lebo mi na kojeni zalezi. tomas flasu ma rad aj prso ma rad 🙂

zmrzka333
2. apr 2009

ahoj annag, tak chcem oznamit dobru spravu, od vcera sa moj maly rozhodol skoncit so srandickami a zacal znova pekne papat. Takze dalej kojim comu som rada lebo to odsavanie a krmenie lyzickou je teda riadna tortura.

annag
2. apr 2009

zmzka, no konečne , ale Ťa vytrápil ako riadny chlap 😀

annag
2. apr 2009

kucina, toto je najlepší spôsob, ako by mohol malý rozbehnúť laktáciu. Princíp je taký, že nasjkôr mu dá jedn i druhý prsník a nakoniec sa vrátiš k prvému, ale už spolu s hadičkou a dokmom. Takýmto spôsobom malý bude dlhšie a dobre stimulovať prsníky a laktácia sa rozbehne. Niekedy sa laktácia rozbieha pomalšie. Tvoj maličký momentálne akceptuje obidva spôsoby výživy - prsník i fľašu. No toto sa o pár dní zmení a začne preferovať to, odkiaľ mu mliečko pôjde ľahko a rýchlo, prsník začne odmietať a ak sa bábo neprisáva, tak sa laktácia nerozbehne, ukončí sa. Práve dobrou stimuláciou prsníka si Tvoj organizmus uvedomí, že mliečko tvoriť treba, spustí sa lavína hormónov a laktácia sa rozbehne.

kucina1
2. apr 2009

annag dakujem ti tak my to skusime zohnat a vyskusame. lebo dnes mi maly normalne prvy krat prsniky nejak odmietal potvorak.

jasterka
2. apr 2009

Ahoj Annag,cely cas ta tisko citam a obdivujem a dnes prisiel cas poprosiit ta o radu.
Moju skoro 5.mesacnu dcreku som nadherne bezproblemovo kojila,ale musim ist na rychlo Op zlcnika kvoli zachvatom,zo hodiny na hodinu sme presli na UM 😢 😢 kvoli liekom co musim brat,lebo mam zapal zaludka a buduci tyzden v stredu idem pod noz.Emmka zvladla prechod v podstate bravurne,trosku bojovala,ale ked pochopila,ze ine nebude, vypije krasne flasku Um mliecka.Ja pumpujem rucne Avent flasou a vylievam mliecko
☹ psychicky to nesiem velmi zle,ze nemozem kojit a sustredim sa len na to ,ze sa snad ku kojeniu vratime,lebo som presvedcena ze moje mliecko je pre Emmku to Najalepsie co je mozem dat...

myslis ze je mozne vratit sa ku kojeniu po ca 2tyzdnej pauze?
moze mat Emmka nejaky sok,ze som jej musel aznicoho nic dat flasu,ked bola doteraz len kojena?
a este otazka,po dvoch dnoch Um mala Emmka uplne tmavozelenu spenatovu kasovitu stolicu 😲 skoro som odpadla,a smrdi to ako pokazene vajcia?nevies ci byva taka stolica pri UM normalna? dakujem za pomoc.

annag
2. apr 2009

jasterka, aké lieky užívaš? napíš do IP lebo by sa verejne písať nemali.Lebo veľmi často odstavia naši lekári mamičku, čo dojčiť môže. 😠

Je možný návrat, len škoda, že si prešla na fľašu. Stačilo naučiť ju na pohárik, resp, kombinovať ho kŕmením po prste. Návrat bude možný.
Stolica z UM je normálna - obsahuje viac železa, preto je taká a smrdí to zle, lebo UM je umelé, stolica má zápach stolice skôr dospelých.

jasterka
2. apr 2009

dakujem annag 😵 flasa bola rychle riesenie,prisla som k.o z nemocnice po zachvate,v soku,emmka hladna,manzel urobil mliecko,aj jej ho dal,ja som revala jak tur...lieky ☹ chirurg mi tvrdill nech kojim,ale co on sa vyzna...na letaku je napisane,ze testy neboli na detoch skusane,iba na zvieratach,a ze prechadzaju do MM 😒 tak som sa lakla a nechem to na nej testovat,mam strach.

dakujem aj za upokojenie ohladne tej stolice,fuuuj ta farba 😕 hrozne tmavozelena,som nic take v zivote nevidela.
Urobim vsetko preto ,aby sme sa vratili k MM,to UM mi tak smrdi 😝 normalen trpim ked jej ho davam 😔 ...
ale inak to nejde,musim zvladnut tu Op,tak lutujem ,ze som si nerobila zasoby pre kazdy pripad...toto som ani v zlom sne necakala 😢 ....a cas sa uz neda vratit.

skrecok
2. apr 2009

Milá Annag,
po prvom rade sa Ti chcem veľmi pekne poďakovať za veľkú pomoc a podporu. Bez tej pomoci by som už dávno vzdala kojenia, keď mi malý 3 mesiace takmer nepriberal (iba 275 gramov) a strašne málo papal čo kvôli tomu sme museli o 2 týždne skôr začať prikrmovať. Neviem či si ešte na mňa pamätáš...
Teraz po troch týždňoch pribral 330 gramov, stolica sa mu upravila - máva raz za 2-3 dni čo predtým 5-6 krát za deň. Kojím ho stále, už aj v noci 2 krát v polospánku. Liek stále užívam, čo si mi poradila 😉 . Papá už troška viacej. Dali sme ho kompletne vyšetriť inej lekárke, aby sme sa uistili...Zatiaľ mu zistili, že má málo železa a ešte sa na ďalšie výsledky čaká.
Tak ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem, veľmi vysoko si Ťa vážim a obdivujem ako popri detičkách si nájdeš čas.

zmrzka333
2. apr 2009

annag teda vytrapil, dufam ze sa to uz nebude opakovat. Normalne kednechcel 3 dni prso mi to bolo tak luto, normalne az som sa bala ze ma prestal lubit ked nechcel didku. Viem ze nie ale velmi mi chybalo to pritulenie a ten jeho blazeny vyraz pri didkani a ta prepojenost medzi nami. Neviem ako zvladnem ked ho raz budem odstavovat ☹

annag
2. apr 2009

skrecok, ako by som si nepamätala, ja si na každú spomeniem, niekedy si musím trošku prebrať aký bol problém, ale pamätám 😉 🙂 tak som veľmi rada, málo železa je normálne pre jeho vek a dúfam, že ostatné výsledky budú OK - no ale budú, keď tak krásne priberá , všetko dobré a krásne dojčenie 🙂

annag
2. apr 2009

zmrzka, no chlapi - trápia len čo sa narodia 😀 , dúfam, že si dojenie budeš užívať spolu s ním ešte veľmi dlho 🙂

oliverkaa
2. apr 2009

Ahoj Annag.
Myslim ze mam vela mliecka,mliecko strieka,maly pije velmi hltavo a chudacik nestiha ani poriadne prehltnut. Viem ze viacnasobnym prilozenim k tomu istemu prsniku sa tvorba mliecka znizi.Ale nemozem si tym tu tvorbu uplne znizit?Da sa potom laktacia naspat podporit striedanym poloh?
Mozem cvicit zakladne cviky na stehna a zadok ked kojim,aj brusaky?Bojim sa ze stratim mliecko a to by som velmi nerada.
Maly sa dost casto dusi vlastnymi slinami,velmi ma tym vystrasi.Da sa tomu niejako zabranit?
Dakujem Ti.

annag
2. apr 2009

oliverka 🙂 , si usilovná ako včelička, treba to mliečko utlmiť - presne tak, pár dní 2 dojčenia jeden prsník x 2 dojčenia druhý. Nič neodsávať. Iba ak by si nemohol vziať prsník, tak pár ml vopred odsaj. Ak sa laktácia utlmí, tak pár krát odsaješ, častejšie priložíš a bude mliečka opäť dosť. Slintania a dusenia sa neboj , už je veľký, odkašle si - on viac slintá pre ten reflux, k tomu ak idú zúbky .... Cvičiť môžeš, ak by u nechutilo, tak menej intenzívne, začni postupne zvyšovať záťaž . Mliečko nestratíš,len môže mať inú chuť po cvičení a námahe. Pi veľa tekutín.

oliverkaa
2. apr 2009

Annag.....tak Ti dakujem,to dusenie ma velmi trapi, trosku si ma ukludnila, a musim poklopat-klop,klop ten reflux nam uz trosku povolil,negrcka uz tak casto ako predtym.
Dobru nocku a sladke snicky detickam 🙂

misutovo
3. apr 2009

Ahoj Annag,

uz je lepsie, teplota klesla, prsnik este ale dost boli. Zda sa mi ze to ma rovnako dlhy priebeh ako ked som uzivala len lieky na znizenie teploty bez antibiotik.
Ako to je vlastne s tou pricinou tych zapalov? Lebo ja zase nemam az tolko mliecka ako niektore mamicky ze musia aj pomedzi kojeniami odsavat lebo maju preplnene prsia, davam si pozor aby ma neofuklo, prikryvam prsia plienkou, jem ten lecitin, proste snazim sa vsemozne sa tomu vyhnut. Tak nechapem preco sa mi to furt zapaluje? Nasi si museli vziat dovolenku aby sa jeden staral o malu a druhy o mna. Ja som nevedela ist sama ani na zachod. 😖 Nemozem ich stale takto zatazovat. 😒

zivoth
3. apr 2009

ahojcek Annag,
tak sa znova hlasim;o) od vcera sme uspesne zacali kojit bez klobucika. bola u nas laktacna poradkyna a ukazala nam ako nato. len sa mi zda, ze cez ten klobucik si vedela lepsie to mliecko vytiahnut;o) v noci som ju este troska dala nan, lebo sa mi prsia dost naliali a mala nevedela bradavku chytit;o( uz mame len problemik s tym ako dlho a ako casto ju krmit. bo ju niekedy kojim aj hodinku a ona stale chce papkat a potom ked uz ako tak sa uvolni a chcem ju dat spinkat tak sa dost vzpiera v perinke, akoby az vyskakovala - chce sa mozno vykakat lebo aj tlaci len jej to nejde;o( je taka nekludna a niekedy sa az rozplace. dost tazko sa jej teraz kakuska;o( vacsinou idu prdiky, a aj sa pokaka az ked je na rukach...a netusim co s nou je ked sa tak v perinke vzpiera;O( akoby ju nieco bolelo alebo jej robilo zle. no a nakoniec ked po dlhsej dobe zaspinka tak sa o hodku zobudi a znova je hladnucka;O( mliecka mi ostava v prsiach tak cca mozno max 20ml.. podla toho co si odsajem.
mam jej davat pri kojeni ked je este hladna aj druhy prsnik alebo nie?
a este zacala aj tak dost nekludne koli tomu kakaniu (si myslim)spinkat. zaspinka ale z nicoho nic sa strhne a mrvi v postielke a snazi sa tlacit ale nic.. a potom sa rozplace.

janajanajana
3. apr 2009

Ahoj Annag, viem ze som ti uz pisala 2 krat, ale stale mame problem s kojenim a zacinam byt z toho uz mierne zufala. Mala si totiz pyta stale, dokace cuckat pekne dlho, pritom citim, ze saje, hned ako prestava sat, davam ju z prsnika dole, ale vyzera to tak, ze ju kojim z oboch prsnikov cca 20 min., hned ako zaspinka, prelozim ju do postielky a ona je do 10 min. hore a opat hlada len prsnik, neda sa inak upokojit a mam pocit, ze je ozaj hladna, lebo stale riadne saje a takto fungujeme od rana do obeda, potom v kociku ako tak zaspinka. Poobede sa to opakuje, niekedy pospi 30 min., co som stastna, inac stale dookola len kojim a kojim. Cika dost, kaka niekolkokrat denne ale mam pocit ze je stale hladna a ja jej nestacim. Neviem ci mozem mat nedostatok mlieka, lebo stale aj po kojeni po stisnuti prsnika mi mliecko vytecie, ale inac samo nevyteka , nepotrebujem ani vlozky do podprsenky. Skusala som aj odsavat, aby som vedela, kolko mam mlieka, ale ide to len po kvapkach a citim ako mi to rozranuje bradavky, preto som s tym prestala, kojim len cez klobuciky, inac je to bolestive a hned mam chrasticky. Prosim ta porad ako postupovat. Skusala som ju po kojeni nejako hodinku zabavit ale ona si stale ziada prsnik, tak jej ho stale ponuknem. Som uz z toho dost nervozna a bojim sa ze tym pridem o mlieko

adrioska
3. apr 2009

Ahoj Annag, pred niekolkymi tyzdnami som sa tu radila s Tebou ohladom odsavacky mlieka. Chcela som si kupit elektricku, ale potom som sa rozhodla pre rucnu. Nakoniec som ju dostala do daru, je to Medela piestova. Ale som z nej sklamana, neviem, ci s nou zle odsavam alebo sa nehodi pre moje prsniky, lebo ledva odsajem par kvapiek. Som si myslela, ze maly asi vsetko vytiahne a preto, ale ked som si stlacila prsnik po kojeni prstami, tak z neho mliecko striekalo a odsavackou som ledva nieco odsala...skor nic ako nieco. Porad prosim, co v tom je a ci mam zlu odsavacku alebo co. Inak da sa k nej dokupit adapter a prerobit ju na minielectric, ale neviem, ci to dokupit alebo nie...dakujem pekne za radu 🙂

janajanajana
3. apr 2009

adrioska, ja mam Medelu mini electric a tiez sa mi stalo, ze po kojeni malej mi neslo s nou nic odsat, pricom pri stlaceni mi mlieko vytekalo.

adrioska
3. apr 2009

No tak to je super...zbytocna investicia. A zvyknes si odsavat? Chcela som si ulahcit pracu, ale nic z toho... 😖

annag
3. apr 2009

janajanajana - pokiaľ budeš dojčiť cez klobúčiky, tak ozaj môžeš o mliečko prísť. Pokiaľ Ťa to bez nich bolí, tak sa bábo zle prisáva, nedokáže si vytiahnuť dosť mliečka s nimi ani bez nich - teda podobne ako som písala zivoth - treba sa skontaktovať s laktačnou poradkyňou, ktorá Ti správne prisatie ukáže - dojčenie Ťa bolieť nesmie, iba ak trošku, kým si bradavky zvyknú na sliny a tlak - no rozhodne sa nesmú tvoriť ragády - chrastičky . Jedna osobná návšteva laktačnej poradkyne, ktroá Ti ukáže správne prisatie Ti dojčenie zachráni , takže hneď zdvihni telefón a zavolaj jej , tu je odkaz na poradkyne:

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

Ja Ti poradím všetko ostatné, no nevidím Ťa prikladať bábo, to sa nedá na diaľku , potom sa ozvi, trebárs každý deň, len pri dojčení je správne priloženie základ. Bude dobre, uvidíš 🙂

annag
3. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

annag
3. apr 2009

adrioska, odsávačka je dobrá, problém nie je v nej, ale v spôsobe odsávania, ťažko sa spúšťa mliečko než keď bábo priložíš. skús veľmi rýchlo na slabom stupni pumpovať, možno naprázdno aj 5 minút, ak sa nespustí, začni 5 minút druhý, ak sa nespustí, prejdi na prvý - teda odsávaj napr. 5 minút - pauza - 5 pauza .... vyskúšaj do 20 minút, potom daj pauzu a skús znovu napr. o pol hodinu. uvar si teplý čaj, prsníky nahrej, môžeš na chvíľu bábo priložiť, aby vyvolalo spúšťací reflex. Až keď sa spustí, zvoľ silnejší stupeň a spomaľ pohyby.

adrioska
3. apr 2009

dakujem Annag, skusim urcite...potom sa ozvem 🙂 pekny den