Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
6. apr 2009

lyongirl, ak budeš bábetko dokrmovať, tak z jednej fľaše bude o pár dní 5 fliaš a bude po dojčení. Fľaša musí preč. Ak papá každú hodinu, tak to je normálne, ale ak si ozaj pýta 3 x za hodinu, tak podľa prospievania to nie je od hladu, ale skôr pre únavy a stresu . UM mu zaplníš žalúdok ťažkým jedlom, energiu presunie do jeho spracovávania a preto Ti zaspí. Váš problém je inde, ide o typický problém so zaspávaním, s režimom dňa.Si v strese a maličký to cíti, dožaduje sa prsníka, lebo chce mať kľud. Prsník ho upokojuje. Nepamätám sa, skúšala si šatku, vak na nosenie? Bavili sme sa o tom? AK máš jedno bábo v šatke, druhému sa ľahšie môžeš venovať. Lebo takto celú pozornosť dávaš utišovaniu dvoch uplakaných detí. MM mu 100% stačí, nie je slabé mlieko, ktoré nestačí uspokojiť apetít bábetka. Takisto, je potrebné aby si ho dojčila najskôr po hodine, maličký by mal byť spokojnejší. Je to len otázka akého takého režimu - teda nosiť, kočíkovať.

martina1305
6. apr 2009

ahoj anni, na pravej bradavke mam mini bielu bodku. je to upchaty mliekovod? mam si to prepichnut ihlou?

min. tyzden som bola na navsteve v nasej pôrodnici a lekarka novorodeneckeho oddelenia mi dala radu, ze aby som mala davala v lete a aj teraz, ked budu taketo tepla prevarenu vodu od smädu. mne sa to nezda. nebalo by jej stacilo MM? nechcem jej klamat brusko vodou ale zase nechcem ani aby sa dehydrovala nedajboze. co si ty o tom myslis.

weronique1
6. apr 2009

Vdaka za radu 🙂
Prave sme sa vratili z prechadzky (2,5 hodiny) a mala teraz pokracuje v spani pri otvorenom okne.

Mala by som ju na kojenie budit?

Ked spinka, tak mi je luto ju lomcovat aby sa napila, ale zasa ak to pomoze v kojeni, tak by som to nejako prezila....Vyskusame castejsie prechadzky, lebo naozaj spi ako syslik a ja som si prevetrala hlavu. Uvidime sice co bude tuto noc, ale hadam to nebude taky nervak ako vcera.
Co sa tyka dokrmovania, tak realizujeme iba lyzickou - nepouzivame flase ani dudlik.

misha666
6. apr 2009

ahojte kocky...neviem ci tu uz bola taka otazka ,ale nemam cas ju hladat... mliecka mam dost ale zda sa mi nekvalitne...lebo mala papa ale stale chce aj ked vytaha obe ciciky... co by som mala jest aby ssa mi skvalitnilo mliecko?? malo zltu farbu...teraz je biele... za odpoved dakujem 🙂

blau
autor
6. apr 2009

to bolo kolostrum a teraz je to mliecko. Skvalitnilo mliecko? Pekne zdravo sa stravovat, ale pozor na alegizujuce potraviny. Pit caje na podporu tvorby mliecka a hlavne psychicka pohoda, mliecka mas dost tak je vsetko oukej. Nekvalitne materske mlieko nieje. Jedine zeby si pila alebo drogovala alebo fajcila.

misha666
6. apr 2009

blau dakujem...som sa docitala na nete ze nekvalitne mliecko nie je tak asi je potom moja mala len velka papkacka po ockovi 🙂

lyongirl
6. apr 2009

ďakujem za odpoveď, dnes som študovala šatky, nebavili sme sa o tom, ale malý je taký môj cecúšik a chce byť stále pri mne, tak ma napadla tá šatka ako riešenie, tak som si hneď aj objednala.
Viem, že UM žalúdok zaťaží a bábo potom pokojne zaspí a vlastne MM je oveľa ľahšie na žalúdok. Nejako musím dať psychiku dokopy a zbaviť sa únavy spánkom cez obed s deťmi a keď príde šatka uvidím, či sa to zlepší. Dúfam, že áno. Dám vedieť, ako pokračujeme. Dosť ma vyčerpáva aj študovanie informácií na nete, presedím tu kopu času s malým na rukách, ale potrebujem naštudovať niektoré veci, takže bez PC sa neobídem 😒
A vlastne keď deti spia, tak som rada, že mám čas a rýchlo sem nabehnem a hľadám infošky.
Dám vedieť čo a ako a veľmi pekne ďakujem!!!

annag
6. apr 2009

martina1305 - bielej bodky sa treba zbaviť - jeden z vyústení mliekovodov je upchatý, môžeš skúsiť do toho ďubnúť, ale najlepšie v teplej sprche sa ručne pokúsiť zahustené mliečko vytlačiť - resp. odsať prsník do dna a tak malú priložiť - ľahšie ho uvoľní, lebo bude mať silnejší ťah.

- vodičku samozrejme nepotrebuje ani v lete - stačí prsník ponúknuť aj častejšie, hoci len na pár ťahov - bábo sa samé ozve, no rozhodne mu MM stačí pokiaľ mu ho dáš a netrváš na pravidelných intervaloch a nedehydruje sa. 😉 🙂

mima22
6. apr 2009

annag pisala som rano IP.napises mi

annag
6. apr 2009

weronika, akékoľvek dokrmovanie je posledná voľba, keď už sa nič iné nedá robiť a bábetko zle prospieva - chudne, dehydratuje sa ... pokiaľ je len toršku uplakané, tak sa treba prekonať a ponúkať prsníky často - tým sa tvorba zvýši. Ak sa dokrmuje lyžičkou, pohárikom, fľašou .... tak prsníky nevedia, že majú produkovať viac mliečka - to vedia len ak sa prsník stimuluje saním. Každé iné dokmovanie môže mať za následok odmietanie prsníka - striekačka, pohárik, fľaša - pri cumli je to najhoršie, lebo bábo si oslabuje sací reflex a kazí si správny návyk ako sa prisať na prsník, no všetko je nebezpečné a kontraproduktívne.

Tvoje bábetko ani náhodou nie je v situácii aby, dokrm potrebovalo, takže pekne prikladaj a kočíkuj 😉 🙂 Nemusí ju budiť, pokiaľ prestávka nie je dlhšia než 3 hodiny - no počet dojčení v tomto veku by mal byť aspoň 8, ideálne až 10-12 x za 24 hodín. Prvé týždne sú skrátka o dojčení.

Nemusíš ju úplne zobudiť, stačí ak prsník dostane v polospánku - strekni jej mliečko do pusinky, ak bude tiecť, tak by ju malo prebrať.

annag
6. apr 2009

misha666 - mliečko máš kvalitné, bábo ho potrebuje veľa piť - ak ho má piť veľa, tak ho musíš veľa dojčiť - teda aj 12-15 x za 24 hodín , teraz potrebuje rýchlo rásť 🙂

nimi22
7. apr 2009

dakujem annag, myslim ze ten mliekovod povolil, uvidim ako to bude zajtra kedze kojim uz len tri krat za den, dufam ze sa casom zase nazapcha, nie je lepsie trosku si ho odsat sem tam do kym sa neprisposobi ale sa bojim ze potom sa bude zase vela tvorit, ale aj tak dakujem ti 😉

janajanajana
7. apr 2009

annag, mam este otazocku, kedy mam odsat mliecko, aby som vedela ci mam dost, pred kojenim alebo aku dobu po kojeni. ja mam totiz pocit ze je ho ozaj malo, vcera som odsala 40 minut po kojeni ani nie 10ml, pritom mala si pyta aj 2 krat za hod.. bojim sa ci nie je hladna. dnes idem na poradnu, tak som velmi zvedava, ako sme na tom s priberanim.

labutka
7. apr 2009

annag aj ja mam este otazky.. 🙂 maly mi vcera aj prevcerom vygrcal trochu mliecka. bolo biele, a vonalo tak isto ako moje, akurat ma to vystrasilo. moze to byt tym, ze si malo grgol? vzdy ho davame vygrgat, vzdy v polohe na pleci, a vzdy si aj grgne, a ked som potom isla prebalit, tak si vygrcol mliecko. a den predtym to bolo tak, ze ked som si ho prehadzovala z jedneho prsa na druhe, tak som ho davala grgnut, a vtedy vygrcal mlieko. citala som aj o refluxe, niektore priznaky nanho sedia, ine nie. bojim sa co to ma znamenat. ako zistim, kedy je najedeny?

labutka
7. apr 2009

a este som sa chcela opytat na stikutku, priblizne 2 krat za den maly po odgrgnuti zacne stikutat. co to znamena?

jananinka
7. apr 2009

ahoj annag, chcela som sa opytat, co mozem sposobit svojej dcerke, ked pijem jeden krat denne kavu a dojcim. dnes ma zneistila jedna znama, lebo ked som jej povedala, ze pijem kavu, tak sa tak cudne zatvarila, tak neviem.

weronique1
7. apr 2009

Noooo, tak som asi objavila pricinu nepokojov - malu bolieva brusko. Preto aj tak casto poprdkavala. Umele papu jej teda nebude treba 🙂 Dnes pri kazdom prebalovani cvicim s nozickami a rano tak zabralo, ze davku schytala nie len plienka, ale aj maminka 😅, hlavne ze sa z toho krpata smiala. Pri kojeni je tiez spokojnejsia, zatial nam kojenia trvaju cca 15 minut a v klude zaspinka - dufam, ze hodinove cuckania a nasledny rev su uspesne za nami.
Mozu jogurty a mliecne vyrobky ktore zjem sposobovat malej problemy?

oliverkaa
7. apr 2009

Ahoj Annag.Malemu idu zubky,dost casto hnackuje.Je to kvoli zubkam?Za posledne 3 noci som ho prebalila 5x za noc a za kazdym bol pokakany,on tak casto kakal aj predtym ale nemal hnacky.Po kazdom kojeni ho prebalim,to je pokakany a o 5-10 min sa zase pokaka.Vacsinou kaka pri kojeni ale aj po,a dost sa puci pri tom.Bojim sa aby velmi neschudol alebo pri puceni nedostal pruh.Dnes bola u nas health visitor a vazila maleho, vazi 6500g.Naposledy bol vazeny 10 marca a vtedy mal 5800g,cize za necely mesiac pribral 700g.Podla tvojej tabulky je to v poriadku,ale aj tak sa bojim aby velmi neschudol.A za posledne obdobie pije len tych 6-7min.
Dakujem Ti.

janajanajana
7. apr 2009

Annag, tak malinka pribera podla lekarky pekne, ale ja mam aj tak pocit,ze mam malo mliecka, mala sa v noci prvykrat dost znervoznovala pri cuckani, zdalo sa mi, akoby nemohla nic vytiahnut, predtym v noci sa budila na kojenie tak kazde 2 hodinky, teraz aj v noci chce stale papkat, nemoze to byt nedostatkom mlieka? Prsia mam uz velmi makke, a este sa chcem opytat, aku dlhu dobu sa maju uzivat tie homeo na tvorbu mliecka? Dakujem velmi pekne za kazdu radu, velmi si to cenim.
A este k tomu, ze mala sa vytrapi, to sa tykalo len toho, ked som prestala pouzivat klobuciky, tak si mala tazsie zvykala, ale teraz uz kojim bez nich, a bradavky su OK, akurat to prisatie obcas boli, potom uz nie, to je myslim normalne, ze?

iwanna
7. apr 2009

ahoj annag,
uz som raz pisala, mala som problem s malym, ze sa mi hneval pri kojeni, ale to sme pekne zvladli, myslim, ze som vtedy mala prilis vela mlieka a na to sa hneval. Teraz to uz ale nie je pravda a ja mam problem presne opacny.
Ja mam pocit, ze som zrejme z hodiny na hodinu prisla o mlieko. Maly sa prisaje, taha, taha, trva asi 3min, kym sa mliecko spusti, ale tecie iba asi minutku. Vtedy vtedy vidim ako maly preglga, potom uz iba cuca cuca a nepreglga. Vtedy ho prehodim na druhy prsnik a zasa preglga minutku. Potom uz zas len naprazdno saje. Taha velmi silno, uplne ma bolia bradavky. skusam aj ine polohy, aj som skusila stlacat prsniky, ale mam dost male prsia a ked ich stlacim, tak prso malemu vytrhnem z pusy. Neviem co dalej. Maly je umrncany, hladny,...
A este k tomu ma asi teraz aj problem s vetrami, neviem, ci to s tym suvisi, ale cely den tlaci a nic nevytlaci.
Dakujem za pomoc a skoru odpoved

katun
7. apr 2009

ahoj annag, prosim ta, nevies mi poradit, ci mam prestat kojit, ked som dostala vaginalny sorr - kvasinky? gynekolog mi predpisal vaginalne tabletky Polygynax a tam je v pribalovom letaku ze sa neodporucaju kojacim zenam. Moj lekar si asi nevsimol, ze stale kojim, mal to poznacene, kedze od januara som uz mala dvakrat anaeroby a vtedy som ho na to upozornovala.. Ak mam prerusit kojenie pocas liecby, ako nahradit mliecko? mam prejst na UM? Maly ma 10 mesiacov. Dakujem ti za radu.

annag
7. apr 2009

katun, tak som to pozrela - môžeš dojčiť naďalej, všetky tri látky, ktoré obsahuje znamenajú minimálne riziko pre bábo, lebo do MM sa prakticky neprenášajú, len je málo štúdií o tom, preto sa to tak na letáku udáva. Okrem toho, Ty máš vaginálne tabletky s lokálnymi účinkami a do MM sa len veľmi ťažko dostanú - to by so musela aplikovať veľmi veľké dávky, ale bežné nie.

katun
7. apr 2009

annag, dakujem za radu 🙂

annag
7. apr 2009

nimi, najlepšie je nechať to tak, prsníky sa prispôsobia, nemusíš odsávať, ak už je dobre

annag
7. apr 2009

janajanajana . prisatie by už boleť nemalo, no ak je to občas, tak zatiaľ to necháme tak, len si dávaj pozor na správne priloženie, môže to byť aj reto, že často sa prisáva nervózne pre únavu ,ak by Ťa boleli, štípali ... tak sa ozvi

- určite ju nemusíš prikladať skôr než po hodine - hodine a pol od začiatku predchádzajúceho dojčenia , teda tvrdo predĺž inetrvaly, lebo to nie je pre hlad, ale pre únavu, nervozitu , malá prsník vyhľadáva kvôli potrebe si cuckať, čo Ťa mýli a dsitáva do pomykova či je mliečka dosť.

- koľko pribrala?

- neodosávaj nič - iba ak budeš mať pocit plných pŕs, tak v strede prestávky, resp. asi hodinu pred dojčením, ale Ty prosím Ťa , radšej nič - to, koľko odsaješ vôbec neukáže, koľko sa Ti mliečka tvorí, na odsávanie treba pohodu, Ty si v strese, mliečko sa ťažko spúšťa

- homeopatiká treba užívať v kríze, Ty krízu nemáš, tak ich brať nemusíš 😉

annag
7. apr 2009

labutka, to sú také mierne prejavy refluxu, ktorý je pre deti prirodzený a nič okrem polohovania vlastne robiť netreba - takže odgrnúť a ležať vo vyvýšenej polohe 30 stupňovom uhle. Nedojči častejšie než hodinu a pol - dve ,lebo častejším dojčením bude ešte horšie. Prebaľuj veľmi opatrene, aby si mu nekrčila nôžky. No ozaj sa netráp, vyzerá to zle, ale bábetku takéto mierne grckanie neublíži 🙂

annag
7. apr 2009

jananika, jednu kávu môžeš v pohode piť, neublíži jej , po 3-4 mesiacoch i viac 🙂

labutka
7. apr 2009

annag, dakujem za ukludnenie. 🙂 ale dnes si krpec pytal jest cca kazde dve hodiny, aj ked predtym sme zvladli 2,5 az 3 hodiny. comu to mam pripisat? inak je aj ovela viac hore nez pred tyzdnom. moze to byt uz ten rastovy spurt?

annag
7. apr 2009

weronique - príčinou koliky bude skôr príliš časté papanie a pocukávanie a s tým spojený väčší príjem laktózy- presne tak, treba intervaly predĺžiť, cuckanie zrušiť a bude lepšie 🙂

annag
7. apr 2009

oliverkaa, ale riadneho chlapa si si vykŕmila 😉 🙂 ako vyzerá stolica - je s penou, farba, biele hrudky, hlien... ? je mliečka stále veľa?