Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

oliverkaa
8. apr 2009

Annag,upokojila si ma.Dakujem pekne za vsetko,aj za tuto temu, aj za Teba, vela som sa od Teba naucila 🙂
Dobru noc 😉

tatiana75
9. apr 2009

Annag,
dakujem.
skusim tie intervaly nejako odsledovat, aby nepapala hltavo. su este nejake rady ako sa da zabranit hltavemu papaniu?

lyongirl
9. apr 2009

Ahoj Annag, po tvojich radách sa máme lepšie. Síce sme ešte nevyhrali, ale malý je konečne spokojný a bez UM. Asi som bola nervózna a on to cítil, tak chcel byť stále so mnou a ja som myslela, že je hladný. Papá pekne a vydrží aj 2hodinky, včera som ho dokonca budila po 4,5 hod. Snažím sa chodiť viac von a tam sa mu dobre spí a starší sa tiež vyhrá a nenudí sa, neotravuje a môžem sa mu venovať. Takže mlieka je asi dosť. Ešte čakám na šatku a dúfam,že s ňou to bude ešte lepšie a budem stíhať viac vecí naraz a keď bude drobček so mou, tak bude ešte spokojnejší. A už vôbec nie je na mne nacucnutý 3x za hodinu! Snáď to pôjde takto ďalej.

Veľké ďakujem za pomoc. Si žena s veľkým Ž 😉

janajanajana
9. apr 2009

lyongirl, poslala som ti inter.spravu

weronique1
9. apr 2009

Ahojte, malicka stale vecer a rano place, ale skusame asertivitu - jednoducho jej nedam vzdy hned cucnut, ale snazim sa pockat aspon tristvrte hodinu, aby to hned zasa vsetko nevycikala. Mam pocit, ze sa mi kvoli tomu aj zlepsila tvorba mliecka, lebo teraz nie som zufala, ze po dvoch hodinach ustavicneho kojenia uz fakt nevydoluje ani kvapku a mna neboli cele telo.

Mam ale dalsiu otazku, na ktoru som tu nenasla samostatnu temu - ako nechat babatko spravne a riadne odgrgnut?

Nasa mala si po kojeni niekedy odgrgne a niekedy nie - aj to by mohol byt teoreticky problem podla mna, ved ju to moze tlacit v brusku...skusali sme prehodenie cez rameno, pridrzanie pod pazusky celom od tela, hladkanie po chrbatiku. Proste niekedy sa podari a inokedy ani za ten svet.

janajanajana
9. apr 2009

Ahoj Annag, potrebovala by som este poradit, cez den (pokial sme dnu, vonku spinka az pridlho 😉 ) skusame tie minimalne hodinove odstupy medzi kojenim, aj ked da to zabrat, a ja sa nemozem zbavit toho pocitu, ze mala naozaj potrebuje castejsie papkat. Ona totiz pri kazdom kojeni zaspava, naco ju stale budim aby sala, no a uz ked to nejde a mala odmieta sat, tak ju hned zlozim, naco sa ona prebudi a pyta si opat. Ozaj mam pocit ze sa asi nenasyti pocas toho jedneho kojenia a preto si zas ziada, totiz ked ju prilozim opat po jej prebudeni, tak ona opat pekne saje a az po par minutach dudle, nerobim chybu, ked jej nedam po tom jednom kojeni hned ako si ziada, ale az po hodinke? Naozaj nepotrebuje viac papkat? totiz dnes ked som jej dala az po tom hodinovom odstupe, tak sala ako "o zivot", nechcem ju nechat hladnu 😖 Dakujem za rady

evixa
9. apr 2009

ahoj Annag, chcela by som sa este raz skusit spytat, ci cca.12. hod pauza v papani (cez noc) moze ohrozit kojenie. Ci si mam odsavat mlieko. Chcem Gregorka kojit co najdlhsie, tak aby som neurobila chybu. Dakujem

annag
9. apr 2009

evixa, no bolo by dobré aspoň raz dojčiť , je ešte maličký a pauza je fakt dlhá, pokiaľ si chceš tvorbu udržať, lebo i cez deň je dojčenia čoraz menej, aspoň 6 dojčení za 24 hodín keby mal. V jeho veku by malo dojčenie ešte predstavovať cca 70% podiel výživy.

lenko
9. apr 2009

Ako často by sa malo kojiť 1ročné dieťatko? Martinko má v sobotu rôčik a veľmi rád cecá. Každý mi tvrdí, že ho kojím moc, že by som ho mala už obmedzovať. Cca 3-4x deň, minimálne 2x noc.

annag
9. apr 2009

janajanajana, krásne si popísala, čo robí únava - ak je bábo viac unavené než hladné, tak sa dobre nenaje - zasýti prvý hlad a zaspinká.
Takto - ak si vezme jeden prsník a pekne ho vypije a zaspinká, po chvíľke sa prebudí a je opäť hladná,tak jej druhý prsník pokojne daj a uvidíš - ak ho bude ozaj pekne piť,tak to si len urobila prestávku a treba ju na prsníku nechať piť do sýta, ak by ho však pila povedzme len minútku, tak to nie je pre hlad, ale pre únavu,resp. preto, že sa jej nepáči tam, kde je a chce spinkať na prsíčku a vtedy ju môžeš z prsníka stiahnuť a uspať inak - vtedy už treba dodržať cca hodinu, lebo už vieš, že prsník nechce pre hlad.

annag
9. apr 2009

lenko, to vôbec nie je moc, je to úplne normálne, pokojne ho takto dojči aj celý ďalší rok 🙂

lenko
9. apr 2009

Konečne normálna odpoveď 🙂
mliečka mám dosť, je z čoho, nechcem prestať, len on potom nič iné nechce jesť, a trápime sa s iným jedlom. Jedine čo má rád sú jogurty. A čo zamešká cez deň, dobieha v noci.

annag
9. apr 2009

weronique, sú deti, čo si jednoducho neodgrnú - najmä ak pekne papajú, tak sa nenahlcú veľa vzduchu a nemajú čím hneď odgrnúť - môžeš skúsiť na chvíľku na bruško a potom ju opäť zdvihni. No je bežné, že dojčiatko si neodgrne a prespí povedzme celú noc. Len ju polohuj na zvýšenej podložke, dávaj ju spinkať na bok, či bruško pod dozorom.

annag
9. apr 2009

bodaj by chcel iné, keď má dobré mliečko 😀 , netráp sa, raz mu zachutí aj iné , každé bábo ide svojim tempom pri príkrmoch, nemôžeme do detí jedlo natlačiť . Pokiaľ čo to iné zje aspoň po troške - aby mal napr. vlákninu ... tak sa nemáš čoho obávať

lenko
9. apr 2009

tak to je super, môžem kľudne spávať, váhu má krásnu, cez 10kg 😀

annag
9. apr 2009

tatiana75 - hltavé pitie - bábo musí byť v prvom rade správne prisaté, musí mať dobrú polohu, aby sa Ti neodkláňalo, neviselo na prsníku ... vynikajúce polohy, kedy máš bábo pod kontrolou je poloha priečna a tanečník. Je dôležité, aby sa bábo na prsníku nehnevalo - teda nesmie byť príliš hladné a naopak, nesmie sa do jedenia nasilu nútiť , je zlé, ak si bábo opakovane prikladáš ak je nervózne a dožaduje sa prsníka pre reflux či únavu - teda ak sa bábo po priložení neprisaje na povedzme 3 minúty či dlhšie, nemá zmysel mu najbližšiu cca hodinu prsník ponúkať - nie je hladné. Bábo s kolikou takisto papá nepokojne. Niekedy môže hltavé pitie spôsobovať nadprodukcia mliečka - ak mu vyteká,ak je dvorec a celý prsník naliaty, ak mliečko strieka , alebo naopak, ak je mliečka málo. Teda zásada, hnevajúce sa bábo nie je vhodné prikladať, treba ho z prsníka stiahnuť, upokojiť, ponúknuť prsník neskôr , resp. ponúknuť druhý, vyskúšať inú polohu.

annag
9. apr 2009

lyongirl, no paráda, tak krásne dojčenie a šatkovanie 🙂 a ďakujem, ale prečo moji doma tvrdia opak ... 😀

lusilia
10. apr 2009

Ahoj Annag, co mam prosim Ta robit s popraskanimi bradavkami? ja len odsavam s elektrickou medelou, ale hrozne ma to boli, natieram si ich aj calciovou mastou, ale nejk to nestaci ☹ kym som so odsavala s rucno aventkou, tak to bolo v pohode, ale ta medela, no je lepsia, lebo je to pohodlnejsie, len ma to naozaj dost boli, teda ono ked uz sa ta bradavka roztaha, tak uz sa to da, al ten zaciatok, no hroza....dakujem

evixa
10. apr 2009

porad prosim, ako to teda najlepsie riesit. Preminulu noc prespal celu, co sme v podstate chceli, lebo uz som bola na tom dost zle ked sa budil 7-8x za noc. Teraz sa zobudil rano okolo 3:00 na kasel (daco mu zabehlo). Tak strasne chcem aby mu bolo dobre a nic mu nechybalo, ale museli sme uz riesit aj to nocne spanie. Cez den je myslim kojeny dost. Okrem prikrmov si cucne skoro kazde 2 hodinky. Je vsak aj velky dudlac. Dost tazko je odlisit kedy sa chce len ukludnit a kedy je hladny. Niekedy ho necham sa s prskom len mojkat ked vidim aky je pri tom spokojny, ale vravia mi, ze dudlanie nie je dobre.

tamilla
10. apr 2009

Ahoj annag, rada by osm Ta poprosila o tvoj nazor. Moja mala sa strasne poti, uz od narodenia. Ked este v porodnici plakala asi 1,5 hod tak sa tak prehriala, ze mala 37,5 teplotu a sestricky ju sprchovali aby jej to zrazali. Neviem ci to bolo OK. Spoti sa vzdy v kociku v autosedacke, ale to je asi normalne. Pri jedeni, zaspavani a hlavne pri piti mliecka je tak mokra, ze ju musim vzdy prezliect. Po celej hlavicke jej vystupia kvapky potu. Niekedy v noci ju len tak pohladkam po vlaskoch a vacsinou ich ma mokre ako mys. Dr. povedala, ze jej mam dat 2x do tyzdna 3 kvapky vigantolu, ale vobec to nepomohlo. Nie je to priznak nejakej choroby, alebo jej len taka horkokrvna. V zime to bolo trosku lepsie, ale aj tak ked sme sa vratili z prechadzky mala overal a trosku teplejsiu ciapku, vzdy bola tak mokra, ze az kapuca na overale bola mokra a vonku boli 3-4 stupne.

annag
10. apr 2009

lusilia - aj Ťa bradavky štípu , pália, svrbia, sú citlivé na chlad, bolestivo niekedy obelejú, ú červené i dvorce? určite tam je infekcia, bude treba mastičku liečivú - skús pozreť i môj album

annag
10. apr 2009

evixa - keby bola prestávka cca 8 hodín, tak je o OK, no 12 je už dosť veľa, ozaj spinká 12 hodín v kuse? AK by to tak bolo a ak by Ťa to príliš nezaťažovalo, tak by som zvolila odsávanie raz v noci - ale aby si sa naspala, stačí okolo 22.00. Ide mi len o to, aby sa Ti nezačal na prsníku hnevať, lebo dlhá prestávka vedie k zníženiu tvorby mliečka, čo by až tak nevadilo, ale mliečko by sa ajcez deň pomalšie spúšťalo a to by ho určite rozčuľovalo. DO roka by ozaj bolo dobré dojčiť a ešte ste len prakticky v polovici.

annag
10. apr 2009

tamilla - potenie je každému z nás dané v inej miere a to už do bábetka, pokiaľ je sledovaná pediatričkou a o probléme vie, nemal by byť problém, je takých detí veľa - no nadmerne sa môžu deti potiť napr.pri poruchách výživy, pri ochorení štítnej žľazy, pri niektorých neurologických ochoreniach, ale to by určite mala aj iné príznaky. Funkcia štítnej žľazy sa napr. vyšetruje už v pôrodnici - z krvičky čo sa berie z päty.

danulik
10. apr 2009

annag - aj mne lili prespi celu noc (cca od 21:00 - 7:30) a potom cez den kojim cca kazde 2 hodiny.. prikrmy velmi nemusi a ked aj zje, tak si to vzdy musi zapit mlieckom.. myslim, ze ho mam dost, len teraz ked citam, co radis evixe, je nocne kojenie (odsavanie) potrebne?

lusilia
10. apr 2009

Annag, no na chlad su velmi citlive a okolo bradavky zvyknu byt biele po odsavani...inak nejak nic ine necitim, len, ze su moc precitlivele...a je nejaka volne predajna masticka na to? a teda podla toho tvojho albumu, no jedine tie trhlinky mam take a teda mozno aj ze su teda biele ☹

annag
10. apr 2009

lusilia - máš na nich mykotickú infekciu, čo je bežné, kúp si v lekárni Canesten alebo Candibene krém a 3 krát denne po dojčení si v tenkej vrstve natri masť , ale pred nasledujúcim dojčením ju nezotieraj. Neublíži bábetku. Okrem to je dobré pred dojčením urobiť dezinfekčný obklad - v 2,5 dcl prevarenej vody rozpusti pol - 1 čl soli a vlažný obklad z gázy si na nenanes, potom opatrne vysuš, ešte nechaj prevetrať a natri krém. Bradavky musia byť čo najviac v suchu a na vzduchu. Ćasto vymieňaj prsné vložky. Dôkladne po každom odsávaní sterilizuj odsávačku.

Zberie tak za 2-3 dni, po vymiznutí príznakov však pokračuj aspoň 2 týždne v natieraní - aj keď ju nevidno, stále tam je, takže to treba dobre preliečiť. Ozvi sa o pár dní,či zabralo, lebo niekedy treba aj silnejšie lieky, no najlepšie skúsiť takto. držím palce

lusilia
10. apr 2009

Annag juuj si zlata, strasne dakujem,, dufam, ze to pomoze mohla som sa ti aj skor ozvat, lebo mi to trva uz dost dlho...tak potom ti dam vediet 😉

evixa
10. apr 2009

annag dakujem za radu. Prave preto, ze do roka mame este 5 mesiacov nechcem urobit chybu. Akym tempom by sme mali nabiehat na prikrmovanie? Pisala si, ze v jeho veku by to malo byt 70:30. Ako to ide dalej? Budem si nadalej mlieko aspon 1x odsavat a uvidim podla toho ako sa v noci zobudi, ci bude treba aj kojit.

lyongirl
10. apr 2009

no tí tvoji doma ťa majú stále a už to nevidia 😉

annag
11. apr 2009

danulik, u Teba je to kratšia prestávka, tam to také hrozné nie je, snaž sa pred spaním ponúknuť obidva prsníky