Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
20. apr 2009

egyptanka, napíšem do IP, aby sme boli pár dní viac v kontakte

annag
20. apr 2009

janajanajana

- mliečko je najlepšie dávať hneď do chladničky, pretože ako vieme, odsatým MM nedokrmujeme, ale odkladáme ho na príkrmy a mrazíme ho 😉 . V chladničke ho môžeš ozaj skladovať 24 hodín -čerstvo odsaté mliečko samostatne najskôr schlaď a až tak ho prilej k predchádzajúcim dávkam, potom ho zamraz , rozmrazuj v chladničke alebo v teplom vodnom kúpeli

- v októbri už bude veľká slečna na príkrmoch, stačí, ak budeš dojčiť iba v noci a cez deň bude papať príkrmy plus Tvoje odsaté mliečko, ktoré jej môžu dávať aj inak než z fľaše. Cumeľ je vždy riziko pri dojčení. Ak si mliečko odsaješ v práci raz a v noci budeš s maličkou spinkať a dojčiť ju podľa jej potrieb, tak bude na MM ešte dlho

annag
20. apr 2009

amatula,

no gratulejem 😉 🙂 , ak sa Ti mliečko tvorí stále, tak toto ešte môže byť vplyvom laktácie, neodsávaj, len si daj klasicky - studené obklady, šalvia... mliečko si môžeš vytlačiť aj o polroka , preto sa netráp

annag
20. apr 2009

kajuska111

máš mykotickú infekciu na bradavkách - takže si kú v lekárni Candibene alebo Canesten krém a po dojčení si sprav kúru - ak budú mať aj hypermangán - slabo ružový roztok, alebo slabý slaný roztok - pol čl na 250 ml vody - obklad vlažný asi na 10 minút, potom jemne vysuš gázou, nechaj preschnúť voľne na vzduchu a v tenkej vrstve nanes krém. Pred dojčením nezmývaj, neublíži dieťatku.

ilduska14
20. apr 2009

annag,mala by som 2 otázky,ak ťa môžem poprosiť.prvá je,že či mám nejakú šancu,že budem pri druhom bábätku kojiť,ak som prvé nekojila.nekojila nás ani moja mama /teda mňa 2 týždne a sestru vôbec/,nemala mlieko.To isté aj u mňa.Navyše som mala problém s plochými bradavkami,ale ešte v pôrodnici mi dali klobúčiky a ako tak to šlo.Ale aj to až na 3 deň,dovtedy som darmo chodila za nimi,že malá sa mi nevie prisať,odpoveď znela,že ona musí. ☹ doma som úplne na štvrtý deň stratila mlieko,20 ml som si odsávala hodinu.A ďalšia otázka je,že od kedy má bábo spať len 1 spánok za deň.Malá mi začala robiť asi to,že na obed spí 3 hodiny,väčšinou okolo 10:00 a potom poobede mi nechce zaspať.Mám ju budiť napr.po 1,5 hodine a dať spať aj poobede,alebo to nechať na ňu? Keď poobede nespí okolo 18:00 je už strašne zlá.Podľa mna je ale ešte maličká na 1 spánok cez deň.Ďakujem ti za odpoveď,aj za tvoj čas.

annag
20. apr 2009

caly, prepáč, som Ťa preskočila 😔

je to teda na bradavke alebo na dvorci? máš doma gencian?

- prsníky sa zapĺňajú na prasknutie obidva? a ten druhý, málo produktívny prsník večer na cuckanie odmieta?

annag
20. apr 2009

ilduska, samozrejme, dojčiť môžeš, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by si mala vrodený problém - problém boli klobúčiky, resp. nesprávne prisaté bábetko. Bolo by najlepšie sa skontaktovať s nejakou laktačnou poradkyňou už pred pôrodom, aby Ťa pripravila a po pôrode takisto. Ploché bradavky sa saním bábetka a odsávaním aj samé vytiahnú a dojčenie možné je. Sama po sebe viem, čo to znamená, ak Ťa niekto presviedča o opaku. S dobrou prípravou to určite zvládneš, je tu veľa takých mamičiek 🙂

myslím si tiež, že jeden spánok jej určite nestačí, inak by bola pokojnejšia. Bábo do minimálne roka už po 2-3 hodinách potrebuje oddych - nespí ani v kočíku? Skús ozaj ten doobedný spánok skrátiť tak, aby si poobede ešte zdriemla.

caly8
20. apr 2009

je to asi 2 cm nad dvorcom..je to len taký 4mm fliačik.. gencian nemám 😒

pravý prsník sa zaplňa o dosť viac je aj viditeľne väčší ako ten ľavý..pije aj z ľavého aj ten sa naplní tak, že mliečko z neho vyteká ale ho podstatne rýchlejšie vypije ako ten väčší..neodmieta ho to nie len stále po jeho vyprázdnení jej musím dať aj druhý..

mgurnak
20. apr 2009

ahojte...aj ja by som potrebovala poradit...maly ma uz vyse 9 mes....je este stale kojeny, ale uz by som asi presla aj na UM, pretoze sa mi v noci casto budi ..tak neviem, ci je to len zo zvyku a potrebuje ukludnit, alebo je fakt hladny..pravda je,ze stale v noci to mliecko pije a ja sa samozrejme nevyspim 😒 cez den mi zacal papkat poriadne az teraz ..problem je aj v tom, ze flasu mi odmieta a z UM ho napina...poradite co robit?mam ho teda este stale kojit? na jednej strane mi to ani moc nevadi, ale toho mliecka mam fakt len tolko, co vypije, na uskladnenie uz neostava....a bojim sa toho, ked mi odmietne prnik(ak niekedy 😀 ), co budem robit potom, ked flasu nechce....poradite?

ilduska14
20. apr 2009

Ďakujem annag.Aj ja som hovorila,že pri najbližšom tehu navštivim laktačné poradenstvo.Veľmi som chcela kojiť a v nemocnici mi s tým moc nepomohli,tak som takto dopadla.No aj vlastnou vinou,mala som sa viac pripraviť.Doteraz spala v kočíku na prechádzkach skoro stále,lenže teraz ju zaujíma všetko naokolo,za všetkým sa obzerá,na všetko ukazuje,tak na spánok ani nepomyslí.Aj keď má práve čas spánku.Tak sme s ňou začali chodiť von keď nemá spať,lebo takto vynechala pár spánkov a bola mrzutá.Ale som ju v kočíku skúšala uspávať aj na prechádzke,ale ona akoby tým svetom naokolo ožila. 🙂 Skúsim jej skrátiť ten doobedný spánok a uvidíme.Prajem dobrú noc. 😉

agalia
20. apr 2009

Ahoj, uzasne, dakujem za odpovede!!! Vzdy som nachadzala len nejake kuse informacie a tak som to chcela vediet tak trosku celistvejsie, aby som neurobila nejaku chybu - takze naozaj srdecna vdaka. V sobotu zaciname - tak som sama zvedava ako to Daniel zvladne. Este sa budem asi priebezne kadeco vypytovat, ale na doplnenie (ci som pochopila spravne) zacat 1.prikrm (zeleninka-mrkva, zemiak...) na obed - to tak cca 3-4tyzdne kym bude papat plnu davku 150-200g, potom po 3-4tyzdnoch 2.prikrm (ovocie-jablko a co este?) to zase 3-4tyzdne a potom 3.prikm vecera - ta kasa (skusim sa vyhnut tej instantnej, snad to budem casovo zvladat) - JE TO TAK SPRAVNE? Takze vodu nemusi (ja caje ani stavy do 1.roka urcite davat nechcem) - a co ked budu vysoke horucavy v lete? A budeme niekde na ceste? Urcite budeme davat z poharika. A este mas skusenosti s tym parnym hrncom je to dobra vec? Zatial ho nemame kupeny, takze vobec mi nie je jasne ako sa to pouziva-snad teda budem vediet kedy je zeleninka uvarena? 🙂 Naozaj srdecna vdaka - obidvaja s manzelom sme sa uz nevedeli odpovede dockat - vsetko dobre zelame

annag
20. apr 2009

caly, to nič, prsníky môžu byť rôzne produktívne. Môžeš ten slabší prsník aj pár dni často odsávať, tak sa začne viac zapĺňať a ten viac produktívny sa zase utlmí - prsníky sa vyrovnajú

- podľa príznakov to bude skôr povrchový problém - nevidím to, môže to byť ekzém, infekcia mykotická, zapálená mazová žliazka ... nie je to hrčka do vnútra prsníka ? Skús zajtra zbehnúť za kožným lekárom - lebo koža prsníka vrátane bradaviek spadá do jeho kompetencie.

annag
20. apr 2009

mgurnak -

maličký nemá prsník len od hladu. Dojčenie je aj o tom, že bábo sa na prsníku cíti dobre, pri mamičky, má pocit istoty a bezpečia. Z hľadiska výživy už v noci teoreticky papať nepotrebuje. Preto by nemalo zmysel na UM prechádzať. A tobôž na fľašu. Práve v tomto období sa deti často budia, o pár mesiacov sa to zlepší, možno pomôže spinkať v inej izbe. Keď sa budeš snažiť niekedy dojčenie v noci zrušiť, tak mu ponúkni iba vodu z pohárika. Ale zatiaľ je maličký,aspoň do roka prsíčko potrebuje, uži si jeho prítomnosť, ten čas rýchlo preletí. 🙂

annag
20. apr 2009

agalia, dobre si to pochopila, ovocie môže byť aj banán, hruška - typické naše ovocie a zelenina, neskôr v lete bude marhuľa, broskyňa , slivka ... deti majú zdanlio jednotvárny jedálniček, ale to nevadí, tých pár druhov ovocia a zeleniny im stačí. Potom 3 príkrme zaradíš ešte ďalšie dva tak, aby cca okolo roka papal 5 x denne podobne ako dospelí - raňajky, desiata, obed, olovrant, večera plus Tvoje mliečko. Nie je nič jednoduchšie v lete , ako uhasiť smäd prsíčkom - je to krátke, rýchle dojčenie, tekutina je sterilná, nepokazená, má správnu teplotu .... ale vodičku z pohárika v horúčavách či v aute samozrejme ponúkni, chcem len povedať to, že ak bude pohárik odmietať, netreba sa báť, nebude dehydrovaný, lebo dojčením si vypije dosť 🙂

annag
20. apr 2009

ilduska, určite navštív, priprav sa a určite to vyjde 😉 🙂

ladybird1l
20. apr 2009

ahoj Annag, asi mas co robit, aby si pomohla kazdej mamicke. Mozem ta este raz pootravovat?
Uz som ti tu pisala, str. 83.
Dojcenie mi ide , klop klop klop, Lilly mi krasne pribera. No predsa len je tu nieco, co ma desi. Uz asi tyzden mi mala vacsinou vo vecernych hodinach nervaci pri prsniku. Prsnik je naliaty, je v nom mliecko, ked vytlacim strieka, aj sa mi zda, ze preglga, i ked neviem ci je to mliecko alebo slinky. No predsa nervaci az tak, ze mi sklbe prsnikom, place a je cela nepokojna, rohadzuje rukami, nohami. To sa opakuje uz asi tyzden, min. 1x za den. Ked uz dlho pri papani tak sklbe tak jej prsnik vezmem z pusy a snazim sa ju upokojit, no spusti strasny rev, ze som jej ho vzala, ked ho da znova do pusy, tak akoby tyzden nejedla a po chvile ho zase sklbe. No az ma to desi, a som z toho nervozna, lebo sa mi zda, akoby sa jej zhorsil saci reflex, ze si uz nevie mliecko vytiahnut. Je to mozne? Dnes je asi tyzden, co sa naucila na dudel, ale robila mi to s prsnikom obcas aj predtym.
Dalsia vec je, ze po papani skoro stale vygrcne velke mnozstvo mliecka, ide jej to aj z nosteka, obcas aj zhrckavene mliecko. Uz som skusala aj polohu tanecnika, ze skor sedi ako lezi pri papani, ale stale vygrckava. Vies prosim pomoct? velmi a moc dakujem za odpoved.

annag
20. apr 2009

ladybird, ak sa takto zúrivo dožaduje prsníka - buď jej tečie mliečko veľmi prudko - skús odsať pár ml 20-30 predtým alebo to nie je pre hlad, skôr pre únavu alebo reflux - ešte stále ju tak často dojčíš? Skús vypozorovať, či sa takto nehnevá včase, keď je veľmi unavená a má spinkať.

pokiaľ je spokojná a gcrká , nevadí, až pokiaľ by bola veľmi nepokojná. Tam treba najmä polohovať - teda po dojčení dlho nosiť vertikálne, dať do sedačky, dojčiť napr v polohe tanečník, vyvýšiť matrac. Bolo by fajn dojčiť s istým rozostupom

bika10
21. apr 2009

Ahoj Annag, prosím poraď
mojá malá (2,5 mesiaca) ráno 2 hodiny po papaní sa zobudila a veľa vyvrátila ...bola to taká riedka voda kyslo zapáchajúca. Ráno, keď dopapala, nedalo sa jej grgnúť, potom ako keby kašlala asi 5 min, znovu som ju zdvihla, odgrgla, trošku odgrcla a zaspala - no len potom sa za tie 2hod zobudila a vrackala, bolo toho dosť- bol z toho taký fĺak asi 10x5cm, potom som ju prebaľovala zase grcla, už menej a potom ešte tretíkrát už máličko. Veľmi som sa vyľakala
Za pol hod som jej dala papať, po papaní zase odgrcla-viac ako inokedy ale nie zase strašne moc, teraz spinká
Prosím ťa, môže sa to stať? Čo mám robiť? Bude treba ísť k lekárke? Vyľakalo ma to, takto veľa ešte nevracala
Inak, ja som chorá už týždeň, jem paralen, lieky proti kašľu a na hrdlo - všetko také. kt. sa môžu pri kojení. 3 dni dozadu papala menej a mala aj menej pocikaných plienok-asi 4,5 a teraz papá viac - v noci mala 3 ťažké plienky. Myslíš, že môže byť prepapaná, alebo jej vadia moje lieky, alebo choroba? Teraz sa o ňu bojím a stále na ňu pozerám...prosím odpíš mi, z čoho to môže byť a čo mám robiť...velikánska vďaka

bika10
21. apr 2009

zabudla som napísať, inak vyzerala spokojne, ani ju nenapínalo, iba to vyvrátila. Po tom druhom papní aj akosi viac pregĺgala, potom zaspinkala

dream.d
21. apr 2009

ahoj anaag. mam asi zápal pravého prsníka, velmi ma bolí a teplotu 39.3. Môžem dojčiť, či musím dať umelé mliečko. doteraz sme problémy s krmením nemali a maly pekne rastie a priberá. len sa bojím, že ked mu dám iné mliečko bude zvracať a mne mlieko odíde a to nechcem.môžeš mi prosím ťa poradiť? trvá to už druhý den a som strašne vyšťavená.dakujem.

annag
21. apr 2009

bika, dobre ju pozoruj, môžeš jej zmerať teplotu. Môže mať boľavé hrdielko tiež. Pri vracaní je dôležité ustriehnuť tekutiny - aby sa bábo nedehydrovalo. Takže sleduj počet plienok, suché sliznice, či nemá poklesnuitú fontanelu, studená, apatická, príliš spavá , kožné riasy ... ak sa Ti nebude zdať, choď k lekárovi smelo, je to malé bábo - nesmie vrackať viac než spapá. Akú má stolicu?

annag
21. apr 2009

dream.d samozrejme, dojči a veľmi veľa - z toho prsníka čo najviac, striedaj polohy - dojči tak, aby brada smerovala k postihnutému miestu. Skontroluj bradavku, či na nej nie je pľuzgierik, biela bodka. Pokiaľ je to druhý deň, choď k lekárovi, dá Ti ATB - lebo teplotu máš už dlho vysokú. Napriek tomu dojči. Kúp sebe i bábetku probiotiká.

bika10
21. apr 2009

Annag, teplotu nemá, ráno som merala ked vracala, kakala ráno normálne-žltá vodová praženica tak ako vždy, zatial stále spinká, už ju mám na rukách, lebo sa budila, sledujem ju stále lebo sa o nu bojím, dúfam že už tak vracať nebude ☹

dream.d
21. apr 2009

aké probiotiká si mám kupiť? Ked si dám paralen chvílu teplota klesne, ale zase hned vystúpi. dakujem

annag
21. apr 2009

bika, pokiaľ bude len trošku vracať - že si len odgrcne, tak sa netráp - prísun mliečka má dobrý.

annag
21. apr 2009

dream.d - probiotiká hocijaké - v lekárni Ti dajú, pre bábo najlepšie kvapky - lebo tie dáš na lyžičke s mliečkom. Ide o úpravu črevnej flóry, lebo ATB ničia aj dobré baktérie - ale určite skoč ku gynekológovi, lebo teplota 2 dni taká vysokánska už značí o tom, že ide o infekčnú mastitídu.

labutka
21. apr 2009

anka, v prvom rade sa ti chcem VEEEEEELMI podakovat za rady a trpezlivost s nami, kojenie sa nam krasne rozbehlo, kupila som aj zberace mlieka, tak uz mame aj nejake zasoby v mraznicke.
este mam ale otazku. zo zaciatku Adam krasne taha, ale po cca 5 minutach zacne byt nekludny a od prsnika sa doslova odtrhavat, tak ze ma to obcas aj zaboli. a potom sa zase prisaje a zase taha. myslis ze este nieco robim zle, alebo je to len jeho reakcia na slabsi prud mliecka? da sa s tym nieco urobit? kojim ho vecsinou po sediacky, tato poloha mi najviac vyhovuje, a este obcas v lahu.

dream.d
21. apr 2009

velmi pekne dakujem.

bika10
21. apr 2009

Annag, ďakujem 🙂
Ale za odgrcnutie sa asi nepovažuje taký fľak 10x5cm, však?

annag
21. apr 2009

to je len odgrcnutie, skús rozliať lyžičku vody na bavlnenú látku, aký veľký fľak urobí