Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bika10
21. apr 2009

Annag, veľmi pekne Ti ďakujem, upokojila si ma

oliverkaa
21. apr 2009

Ahoj Annag
Uz som Ti raz pisala ze maly sa dusi vlastnymi slinami,on si pekne odkasle ale je to u nas na dennom poriadku a aj viac krat za den, ja sa bojim aby sa nezadusil.Stava sa to aj ked ho dam do sedacky nie len po leziacky tak neviem ☹

annag
21. apr 2009

oliverkaa - neboj sa , vie si odkašľať, tak si odkašle a nezadusí sa 🙂

agalia
21. apr 2009

Dakujem pekne za odpovede, no uvidime, ked to vsetko vypukne. Trosku mi to nie je jasne s tou kasou ako to robit ale snad to nejako pojde 😎 Este som sa chcela spytat MUDr. robila malemu odber, lebo ze sa jej zdal bledy, ci nema malo zeleza a potvrdilo sa ze ma hodnotu 8,54 a malo by byt 11,6-31,3 a dala mu Maltofer aj ja som mala v tehu malo zeleza - nemas s tym skusenosti? Neda sa tym liekom nejako vyhnut? Neviem preco to ma take nizke myslela som, ze ked bude plne dojceny takymto vykyvom sa vyhneme ☹ vdaka pekny vecer

annag
21. apr 2009

agalia, každé bábo sa rodí s istou zásobou železa , prijíma ho aj z mliečka, no ako rastie, tak sa mu zásoby míňajú - ak bábo rastie rýchlo, skôr dôjde k deficitu železa, Maltrofer treba dávať. Kým sa ku kaši dopracuješ, už budeš všetko vedieť 😀

agalia
21. apr 2009

mhm dakujem upokojila si ma, to moze byt Daniel sa narodil 51cm a teraz 6mes. ma uz 70cm takze skusime zelezo si zlata

labutka
21. apr 2009

annag, a na mna si zabudla... ? 😕 🙂
labutka • 1d • Dnes o 11:56

anka, v prvom rade sa ti chcem VEEEEEELMI podakovat za rady a trpezlivost s nami, kojenie sa nam krasne rozbehlo, kupila som aj zberace mlieka, tak uz mame aj nejake zasoby v mraznicke.
este mam ale otazku. zo zaciatku Adam krasne taha, ale po cca 5 minutach zacne byt nekludny a od prsnika sa doslova odtrhavat, tak ze ma to obcas aj zaboli. a potom sa zase prisaje a zase taha. myslis ze este nieco robim zle, alebo je to len jeho reakcia na slabsi prud mliecka? da sa s tym nieco urobit? kojim ho vecsinou po sediacky, tato poloha mi najviac vyhovuje, a este obcas v lahu.

a este ma napadlo, ze ci nevadi, ked davam zmrazovat to mlieko zo zberacov... da sa nejako zistit, ci je to predne alebo zadne mlieko? kojim na striedacku z obidvoch prs a vzdy na jednom mam zberac. dakujem.

annag
22. apr 2009

labutka, jasné že som zabudla, treba ma bombardovať 😔 😀 -

- ak sa začne po 5 minútach odtŕhať, dôvodov môže byť viac

- tečie mu mliečko pomaly - prsníky treba stláčať , aby si zabezpečila plynulý tok mliečka - teda keď prestáva piť, resp. vidíš, že by sa začal odtŕhať, prsník na pár sekúnd stlač, mliečko mu začne pekne tiecť, bude aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť .... takto čas aktívny na prsníku predĺžiš - vždy mu môžeš ponúknuť aj druhý prsník, ak si ho vezme a bude aktívne ďalej piť, je to ozaj reakcia na slabší tok mliečka

- tečie mu mliečko, hoci už je napapaný a už chce len spinkať, je unavený

- chce sa mu kakať - ak je to občas, tak sa deti zvyknú na prsníku kadejako krútiť , lebo sa im v brušku všetko pohne a ešte počas dojčenia či po ňom sa vykakajú, resp. vypukajú

Mliečko zmraziť môžeš, pokiaľ sú zberače sterilné - používaj ich len počas dojčenia, lebo tiež môžu byť zdroj infekcií. O kvalitu mliečka sa netráp, je to plnohodnotné mliečko. Inak, predné mliečko nie je zlé, škodlivé, je to normálne mliečko, obsahuje laktózu , naschvál, je to zdroj energie pre bábetko, hasí smäd, ale obsahuje rovnako veľa potrebných a vzácnych látok ako mliečko zadné, iba o čosi menej tuku. Mliečko sa nedá striktne deliť na predné a zadné, je to stále to isté mliečko, len tuk sa usadzuje a ak bábo pije napr. krátko, tak si ho nestihne vytiahnuť.

lyongirl
22. apr 2009

Ahoj annag, neviem, či si ma pri toľkých babách pamatáš 😉 , ale radila si mi. Chcela som ti len napísať, že sa máme fajn, malého kojím, už žiadne UM u nás nehrozí, síce mlieka nemám až tak veľa, ale zjavne mu stačí. Asi som potrebovala od teba nejakú slovnú podporu na to, aby som sa psychicky upokojila a aj malý je kľudnejší, vôbec už nepapá 3x za hodinu, ale asi 1x za 2-3hodinky. Pekne priberá, akurát večer býva nervózny a nevie sa ukľudniť a zaspať, ale to je asi tými zážitkami z celého dňa a snáď z toho vyrastie.
Ešte raz vďaka 😉

annag
22. apr 2009

lyongirl - to veľmi rada čítam, tak všetko dobré, užívaj si materstvo i dojčenie 🙂 mliečka netreba veľa, treba ho akurát 😉 🙂

jablonka333
22. apr 2009

Ahoj Annag, potrebovcala by som poradit. Maly sa mi zacal odtrhat od prs, myslela som si ze zuby, prikrmy a vsetko mozen dokopy az sa mi vytvoril opuch pod lavou bradavkou. Tak som odsavala a kojila len z praveho kym sa druhy zahoji. No stale sa to zhorsovala a prenieslo aj na pravy, trva to uz 3 tyzdne. Pouzivala som najpv avent masticku, potom cicadermu a jedine bepanten mi pomohol na ragady ale opcuh sa stale zvacsoval. kedze som mala teoriu ze je to bud mechanicke poskodenie alebo candida, zasla som lekarovi ktory mi zobral ster ale vysledky budu az o 2 tyzdne. Dal mi canesten mast, ktoru som daval 3 dni. Ako som sa docitala bud to pomoze teraz alebo to nezaberie. Nastastie ma to okrem prisatia neboli. Takze zmeny nastali ze uz to nie je opuchnute, len cervene, akoby leskle a supinate, obcas take zvraskavane (meni sa to pocas dna, po kojeni a po natreti mastou). Hranice zacervenanaia sa nezmensili, len kvalitativne sa to zmenilo. mam to chapat ze sa to hoji alebo zhorsuje??? Porad mi prosim ak mas s tym skusenost, alebo mi prosim napis ako by to malo vyzerat ked sa to zlepsuje. Dakujem krasne.
Inak dnes som kupila gencianku ze vyskusam, mam v plane to vyskusat zajtra. Dakujem este raz za nazor.

annag
22. apr 2009

jablonka, dojčiť z toho prsníka smelo môžeš i ďalej. Je to podľa opisu mykotická infekcia a Canesten pomôže - kuk môj album. Canesten si nanášaj aspoň 3 krát denne, bradavky veľa vetraj. Ale môže tam už byť aj ekzém - bola si u kožného či gynekológa, lebo to je v kompetencii kožného. Mykotická infekcia je dlhodobý problém niekedy, takže trpezlivo natieraj a smelo dojči. Malý nemá v pusinke náhodou soor - biely povlak?

monika77
23. apr 2009

holky pomooc ... už som zúfalá ... dnes od rána nemôžem uspať malého len jedným spôsobom a to nadskakovaním na fit lopte .. zaspí mi a ked ho idem položiť do postielky hned je hore a reve ... som už zúfalá a neskutočne ma už bolí chrbát ... čo mám robiť?

hava77
23. apr 2009

ahoj annag nasla som tuto tomu a som rada 🙂 tiez potrebujem poradit...
maly ma 2 tyzdne a od zaciatku mame problem s krmenim.... ked si ho dam na presnik do 5 max. 10 minut spi ako drievko a neda sa zobudit. ani pod bradickou, ani za uskom, lickom, cmukanim a podobne....
zobudi sa za 10-15 minut a placka. tak ho zase prilozim a spi po 3 potiahnutiach. kojenie respektive spanie na jednom prsniku trva aj hodinu. neviem ci mam malo mlieka. skusala som aj odsat po jeho "napapani" ale viac ako 30ml tam nebolo. niekedy mu musim dat aj nutrilon lebo place a nespi, je nekludny....
neviem ci sa mi netvori malo mlieka, ked tak malo taha.....dakujem za radu.
a este som sa chcela spytat na jazycku ma 2 biele bodky, nieco ako milie....co to prosim ta moze byt?

dominika..
23. apr 2009

ahoj Annag, prosim ta pekne o radu. Mam 9 dnoveho synceka.. je to moje prve dietatko, tak nemam skusenosti..
no malinky je casto velmi nepokojny, placlivy, mam pocit akoby mal problemy s brusenkom. Kaka mi takmer do kazdej plienocky take riedke a do "horcicova" sfarbene kako. Je to normalne? vzdy pred kojenim prebalujem (ako nas naucili v porodnici), a vacsinou este pocas kojenia sa mi opat pokaka - popuka do plienocky, takze zase musim potom prebalovat. Casto natahuje nozky alebo sa v perinke tak prikrca....podla coho usudzujem ze ho boli brusenko. Ako mu mozem pomoct?
neviem ci je to pricinou toho, ze je tak mrzuty, a zda sa mi ze malo haja nato ze je taky malinky a velmi tazko zaspava. A to tiez vacsinou na rukach.
Alebo pricinou placu moze byt nase papanie? Po porode sa mi dlhsie rozbiehalo mliecko, este do nejakeho 4-5 dna som mliecko nemala vobec, potom uz o cosi lepsie. Stale som prikladala ked si pytal a dokrmila som ho Nutrilonom HA (uz v porodnici sme zacali a stale dokrmujeme). Vcera cely den fungoval iba na materskom mliecku, a kojila som asi kazde dve hodiny, comu som sa velmi tesila, po kojeni chvilu trvalo ale potom zaspinkal aspon nachvilku..no v noci bol uz velmi velmi mrzuty (byva aj cez den), myslis ze je to tym ze je hladny? ze mam malo mliecka??? Tak dnes mal zase Nutrilon, zatial 2 krat - niekedy vypije aj 60 ml. Ako by sme mali spravne zladit kojenie s dokrmovanim? je lepsie ked kojim najprv z jedneho, potom z druheho prsnika...necham maleho odgrgnut(inak s tym ma dost problem, bo mu to velmi dlho trva a ja ho niekedy aj 3/4 hodinu musim pestovat a casto si ani neodgrgne..potom sa ho bojim polozit do postielky, aby sa nepogrckal, bo sa bojim ze sa mi zadusi..), no a ked je kludny tak ho necham tak bez prikrmu, no a ked zacne byt mrzuty tak mu dam este flasu.. neviem ci je to tak spravne...
Mna to celkom trapi, navyse ma trapi pocit ze mam malo mliecka a ja by som tak velmi chcela kojit bez problemov....ako zistim ci mam mliecka dost?
ako si pomoct???
este jedna otazocka - myslis ze kojenie s klobucikmi mozu nejako negativne ovplyvnit tvorbu mliecka? bo mam bolave bradavky... a je pravda ze malinky sa tazsie prisava k prsniku..no nechcem aby si zvykol na klobuciky a potom mi prsnik odmietal.

viem ze som ti toho popisala strasne vela....no som novopecena mamicka a uz si neviem rady.... nechcem sa vzdat kojenia. A chcem malinkemu pomoct aby bol spokojnucke babatko..

dakujem ti velmi pekne... ak by si potrebovala sa nieco spytat napis mi prosim IP. Dakujem ti este raz..

Dominika

vejinka
23. apr 2009

ahoj annag myslela som ze tvoje rady uz urcite nebudem potrebovat..ved som zabehnuta ale opak je pravdou..Erikovi vysli prve zubky a dalsie sa rychlo tlacia von a od dnes ma zacal velmi hryzt ked skricim od bolesti tak kludne papa dalej a ignoruje ma..doteraz ked som skricala tak sa lakol a prestal ale teraz ho nic nezaujima a uz ta bolest je taka velka ze vazne uvazujem o odstaveni..neviem ako ho prinutit aby nehryzol...kamoska poradila zahryznut ho do nohy..ale zda sa mi to dost krute ...porad prosim 😔

annag
23. apr 2009

monika, no asi už je neskoro, maličký patrí k bábetkám, ktoré sa jednoducho potrebujú mojkať a nosiť. Na rukách je to únavné, no vo vaku či šatke nie. Alebo, ak nezaspí dnu, treba ísť von, do kočíka.

annag
23. apr 2009

hava, bábetko sa dokáže napapať aj za 10 minút. Napíšem Ti do IP, aby sme pár dní boli v kontakte a neušli mi súvislosti. 😉 🙂

annag
23. apr 2009

dominika, to isté, odpoviem Ti do IP, klobúčiky sú problém, bábetko sa zle prisáva, nedokáže si vytiahnuť dosť mliečka, znižujú tvorbu mliečka a čo je podstatné - klobúčiky sú pri boľavých bradavkách úplne nevhodné, dokonca môžu narobiť nové ragády a infekcie. Bábetká môžu byť mrzuté pre všeličo, nielen pre hlad a dokrmovanie je ozaj posledná voľba, ktorú musíme odbúrať, nebudeme dokrmovanie ladiť s dojčením 😉 . Ozvala si sa skoro, to je výborné a všetko napravíme a budeš spokojne dojčiť

annag
23. apr 2009

vejinka, no to by bolo kruté odúčanie 😀 , ak chce bábo seknúť, tak si musí uvoľniť pusu a zmeniť polohu jazýčka - lebo keď je prisaté a ozaj pije, tak má jazýček vysunutý až nad spodným ďasienkom. To znamená, že hryzie, ak nie je hladný a na prsníku je preto, aby si ďasienka masíroval - čo mu samozrejme nemusíš dovoliť , alebo ak sa hnevá, ak je unavený, ak je nervózny, lebo mu mliečko tečie pomalšie - takže hryzie zrejme v úvode dojčenia alebo na konci - využívaj techniku stláčania - keď vidíš, že prestáva aktívne piť, prsník stlač, začne znovu pekne piť, lebo mu mliečko plynule a rýchlo tečie, nemá tendenciu prejsť do cuckania a následne hryzenia, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť ich stlač, opäť začne pekne piť .... dojči len kým ozaj stláčanie funguje a malý pije od hladu. Potom vlož do pusinky malíček, uvoľni tlak. Ak začne hrýzť, tak ako skríknutie nefunguje, bude fungovať to, že ho po skríknutí z prsníka celkom stiahneš. Potom mu ho neponúkaj, ale počkaj, kým si ho nevypýta sám. Možno sa Ti teraz už pomalšie mliečko spúšťa - dojči preto častejšie, po vypití jedného prsníka ponúkni druhý - aby sa tvorba trošku zvýšila a mliečko mu tieklo rýchlo a ľahko.

jurocko
24. apr 2009

aoj annag..konecne sa ozyvam
tak ta kvasinkova infekfcia zmizla,bola som na koznom dala mi dajaku robenu masticku a ta mi pomohla,ale teraz mam skoro pod bradavkami zahriznute...dva jazvy a to este nema zubky mam tam jazvu...ktora mi krvaca a ked sa prisaje tak boli..s cim si to mam pomastit

dakujem ti krasneeeeeeeeeeeeeee za rady a hlavne za to ze si ma silou mocou posielala ku koznej a ta mi fakt pomohla....a hlavne som rada ze som vydrzala kojenie a aj nasa lekarka cize Tobiaskova je nas pysna ze dalej dojcim a maly je spokojny

dakujeeeeeeeeeem ti Annag 🙂

vejinka
24. apr 2009

annag diky moc...vyskusam a dam vediet ci ten moj KUSAJ este hryzie 😉

annag
24. apr 2009

vejinka, nedaj sa a kľudne prejavuj svoju nevoľu a bolesť pred ním, veľmi dobre pochopí, že to robiť netreba 🙂

annag
24. apr 2009

jurocko, no chvalabohu , že si išla za kožnou, ale si mi dala zabrať, kým som Ťa "vypoťkala" 😀 . V takýchto prípadoch sa nevhodnou liečbou môže všetko iba pokaziť. A čo teraz ?- opäť šup za kožnou 😀 , je to ešte prejav ochorenia, to nevzniklo mechanickým poškodením, ale v dôsledku ochorenia - takže ešte treba v liečbe pokračovať , no určite už bude len lepšie. Si veľmi statočná, lebo si pamätám, aká si bola zúfalá a ubolená. Dojčenie nesmie bolieť, musí mamičke i bábetku prinášať radosť 😉

zelmirka1
24. apr 2009

ahoj annag
chcem sa poradit ohladne prikrmovania, uz mesiac skusame jeden prikrm denne ale aj ked vidim ze je hladny a vzdy sa natahuje za lyzickou tak zeleninka nam nejde. Skusala som mrkvu /tu trochu papa ale len kupovanu/, zemiak, brokolicu, karfiol aj kalerab a zoberie do ust a nechce. Uplne vidim ako mu to nechuti a prevaluje to na jazyku a neprehltne a potom uz ani nechce otvarat pusinku. Ale ked som skusila hrusku alebo jablcko tak papal ako drak.
Vidim ze uz potrebuje aj ine ako MM ale bojim sa ze na zeleninku si nezvykne a nemozem mu davat len ovocie. Uz rozmyslam ze mu to niako prichutim ked ho vidim ako mu to nechuti co myslis? mas niake tipy ako naucit na zeleninku alebo ako ju pripravit ? Zajtra ma 7 mesiacov a uz by mal nieco papat tak som z toho smutna.

dara9402
24. apr 2009

skus mu to trosinku osolit len velmi malicko, je uz dost velky a uznaj varena brokolica alebo karfiol bez stipky soli by ani tebe nechutil, ovocie je prirodzene sladke takze je jasne ze mu chuti a mrkvicka tiez ale zvysna zelenina ee. 😉 a ta stipocka soli m neuskodi len si skor zvykne na ostatne jedlo 😉

dara9402
24. apr 2009

inac ja sa tiez potrebujem poradit, my mame tri mesiace ale sme extremne aktivny v jednom kuse so sebou sije mece rucickami nozickami a preto po papani grckame, neviem ho udrzat ani polhodku v klude, skusala som ho stiahnut do zavinky ale je silny a nema problem urobit nozickami sviecku aj s nou a tak si zase len potiska brusko a mliecko mu vybehne, nemate niaky tip?

Ps: nekojime tak som myslela ci mu nezmenit mliecko na AR-kove.

Ps2: reflux nemame, grckanie prilisnou aktivitou nam potvrdila aj doki

dik

lasicka_
24. apr 2009

annaq ahoj opat by som potrebovala poradit, pripadne tvoj nazor...ani pri jednom kojeni nie je Matko pokojny.ked mu dam z jedneho prsnika po chvilke zacne kricat, hnevat sa, hlavu zabara do vankusa, pisti, kope, tak sa mu snazim zvysne mlieko striekat do pusy, ked ju ma otvorenu 🙂 ...ten prvy prsnik prestane asi chciet kvoli tomu, ze mu uz mliecko netecie prudom, neviem...potom dam druhy a to je uz kludnejsi, ale tiez sa s nim stale natahujem az kym sa nepogrcka, teda skor riadne nepogrca. Potom dam cumel a je klud (aspon na chvilu 🙂 ). Ked takto vystraja chyta ma zlost, fakt je to na nervy. Myslis, ze je to tym, ze by chcel mliecko hltat?Dufam, ze nebude mat taku nervnu povahu, ma tri mesiace a uz musi mat to, co chce ach jaj 😠 🙂 🙂

dara9402
24. apr 2009

lasicka kedze kojis snaz sa byt ty pritom co najpokojnejsia, uvdis drobec sa upokoji on je nervozny tym viac cim viac teba rozculuje ze sa rozculuje 😅 skus ho hladkat po oboci rozpravaj sa s nim a hlavne bud uplne pokojna, ja osobne som si vsimla ze to ci je mamicka nervozna vplyva na babetko dokonca aj ked papa z flase, maly sa mi obcas hneva pri papani hlavne vecer pred spanim leb je aj hladny a aj by uz spal, tiez ma to rozculovalo a tak si ho zobral manzel bol uplne pokojny rozpraval sa s nim a drobc sa upokojil pekne dopapal celu flasku uz v spanku si grgol a na mieste zaspal a od vtedy sa snazim aj ja byt co najkludnejsia. a predstav si ako velmi nanho musi vplyvat tvoja nervozita ked tvoje hormony hnevu idu rovno jemu do pusky 😉 😉

niesom sice anag 😉 ale viem ze toto nam pomohlo 😅
pa

natalii6
24. apr 2009

ahoj annag...bolo mi poradene ze sa mozem na Teba obratit 😉 ..mam 6tyzdnoveho chlapceka ktoreho nekojim(aj ked by som velmi rada) ale akosik nie je mliecko ☹ mala som malo mlieka a aj tak sa nechcel nejako prisat..od narodenai je velmi placlivy a aj jedovity(cela mama)..mam na teba otazky..kedze je to moje prve dieta tak som neskusena mama a neviem este rozoznat ked place ci place preto ze mu nieco je alebo len tak..vies vsimla som si ze ako je po 18h tak zacne plakat a plakat a tak mava rucickami a nozickami ze si s nim neviem niekedy rady ☹ ako zistim ci neplace ze ho boli brusko?a co sa tyka jedenia tak je na nutrilone(dnes som kupila nutrilonAR)a niekedy pri jedeni sa tak ohana rukami ze mi az vysmari flasku a je velmi nekludny a velmi sebou hadze a vtedy viem ze uz je zle ze bude grcat..co mam vtedy robit?a dalsia vec cez den nechce spavat a ked aj zaspi tak len na par minut..lepsie je to v kociku ale to musim byt stale v pohybe lebo akonahle zastanem tak za chvilu je hore a ked idem s nim do obchodu tak vmomente je hore takze poriadne nemozem ani nakupit..jedine co je OK je vecerny spanok a to som stastna ze aspon v noci poriadne spi 🙂 vopred dakujem ahoj