Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lasicka_
24. apr 2009

dara dakujem no len ja vzdy zacnem pokojne a skoncim nahnevane 🙂 skusali sme vsetko milo, hladkat, rucky chytit a ani sa ho nedotykat (som si vsimla, ze mu to pri papani vadi) a nic a je to pri kazdom papani...inak je pocas dna celkom kludny a nikdy ho nejdem krmit, ked je vyhladovany.ked sa prebalujeme, tak sa smeje, rozpravame sa a potom pri krmeni sa zmeni na maleho certika 🙂

annag
24. apr 2009

zelmirka - mal by .... to si myslíš Ty, nie malý 😀 , nemaj obavy, jednoducho si musí zvyknúť, často musí bábo ochutnať nejaké jedlo aj 20x,kým si na novú chuť zvykne. Teda len trpezlivo ponúkaj. Ovocie obsahuje aj cukor, preto mu chutí viac. Skús mu robiť príkrm zmiešaný aspoň z 2 druhov, môžeš mu ho dať s mäsovým vývarom alebo mäsom, žĺtkom. Môže mu zachutiť s ryžou, s cestovinami, s ovsenými vločkami, s pohánkou - už môže i lepok. Soliť sa neodporúča do roka práve preto, že obličky ešte nefungujú naplno, soľ a korenie je pre ne záťaž.

annag
24. apr 2009

dara9402 - zrejme je trošku hypertonický . Grckanie samé osebe nevadí, pokiaľ dobre prospieva. Ak sa dá, tak AR mliečko nedávaj, je lepšie, ak sa mu potrava v brušku dlho nezdržiava. No po jedení ho môžeš polohovať i na brušku a hlavne veľa nosiť. V šatke sa mu nepáči? Neskúšala si ju? Dokáže bábetko nesmierne upokojiť

annag
24. apr 2009

lasicka, dara Ti povedala veľkú pravdu, aká si Ty, také je i bábo - bábetko je barometer Tvojej nálady 😉

hnevanie sa pri dojčení však treba odstrániť:
- v prvom rade - nesmieš s bábetkom na prsníku bojovať, lebo Ti začne prsník odmietať
- teda dojčiť len kým sa na prsníku nehnevá - akonáhle sa začne hnevať, z prsníka ho stiahni a ponúkni mu druhý alebo ho pár minút ponos o počkaj , kým si prsník sám nevypýta

- nemám dosť údajov,ale napíšem možné príčiny:
- mliečko tečie rýchlo - skús pred dojčením pár ml mliečka odsať - 20-30

- tečie pomaly - využívaj techniku stláčanie - to znamená, prisaje sa, začne pekne piť, keď prestáva a vidíš, že sa hnevá, prsník stlač, tzačne pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť bude pekne piť .... na prsníku ho nechaj len kým bude stláčanie fungovať, okrem toho by bolo treba laktáciu podporiť častejším dojčením

- má nepohodlnú polohu - neviem v akej dojčíš - vyskúšaj priečna, futbalová, tanečník - lebo to sú polohy, pri ktroých máš pod kontrolou hlávku bábetka, bábo sa neodkláňa od mamičky, nevisí na prsníku ...

- môže mať vetry- bábetku sa pri dojčení v brušku všetko pohne - potom veľa prdká, kaká -buď ešte na prsníku alebo tesne po dojčení - to by však zrejme nebolo zakaždým

- napíš, či niečo zabralo a môžeš napísať akú má stolicu, koľko ciká, ako často papá , či máš niekedy pocit preplnených pŕs, či mu mliečko počas dojčenie i vyteká z pusinky , ako dlho trvá dojčenie

annag
24. apr 2009

natali - máš doma úplne normálne bábetko 😉 , ktoré sa správa ako väčšina jeho rovesníkov - má typický večerný plač , ktorý súvisí s ich nezrelou nervovou sústavou, niekedy spojenou aj s tráviacimi problémami - všetko majú bábetká ešte nezrelé. Podvečer bábetká potrebujú útlm, pokojnú, nerušenú atmosféru, veľa mojkania sa, nosenia. Kúp ho ešte pred týmto plačom, možno o 17 - lebo kúpanie ho preberie, takže tak, aby už pred 18.00 spinkal.Moja dcérka má pomaly pol roka a stále chod spať okolo 18.00, potom by bola tiež veľmi uplakaná. Zadováž si šatku na nosenie a kočíkuj ho veľmi veľa a často, môžeš ho ak sa dá učiť spinkať na balkóne. Mám pocit, že ešte aj to je správne zariadené - detičky nás kočíkovaním nútia dostať sa po pôrode do kondičky , aby sme za nimi vládali neskôr behať 😀 . O pár mesiacov už nebude vozenie vyžadovať a bude spinkať aj keď kočík stojí na mieste. Detičky dnu cez deň horšie spávajú, počujú všetky vzruchy, ale vonku im to akosi nevadí.

Čo sa týka kŕmenia, je na UM, no napriek tomu ho nemusíš nútiť vždy spapať rovnakú dávku, tiež mu môže vyhovovať papať menej a častejšie. AK si žalúdok prepĺňa, bolí ho bruško - teda nemusíš sa riadiť tým, čo je na krabici. Spočítaj si asi celkový objem - mal by vypiť cca 150ml mliečka na 1 kg hmotnosti za 24 hodín. ALe môžno raz vypije 50, inokedy 100 a večer 150ml.

lasicka_
24. apr 2009

anna ked ja si fakt nemyslim, ze to je o mojej nalade, lebo krmenie zacina pokojne...som si myslela, ze som hystericka, lebo aj manzel mi hovoril nenervac, tak si ho zobral a vratil mi ho cely vynervovany 😒 aj teraz som ho krmila a je to fakt stresujuce.kto to nezazil neuveri. kojim ho len po leziacky, vsetky ine polohy mu vadia a pravdu povediac v inej polohe ho ani neudrzim, ked sa tak trepe. kojenie trva dost kratko. krmim z oboch dokopy do 10min. myslim, ze mi dost rychlo tecie mliecko a ked uz musi tahat zacne sa vzpierat. teraz som ho dokrmila a zase si pyta. neviem ci mam malo, alebo je to len tym ze vela vygrckal. zda sa mi, ze posledne dni cika menej aj kaka. mala som pocit plnych prs, ale to iba ked sa mu niekedy stalo, ze spal sedem hodin a potom pil iba z jedneho. to bolo tak 3-4x. este som si nevsimla, ze by mu z pusinky vytekalo mliecko, ale 2x mu vytekalo nostekom. neviem ako to bolo mozne. ked kojim sme vo vyvysenej polohe.

annag
24. apr 2009

lasicka, jasné, to bolo len na okraj 😉 🙂, problém je určite v niečom, čo som Ti písala

skús si teda mliečko tesne pred dojčení odsať - tých 20-30 ml a v závere, keď už vidíš, že horšie pije prsník stláčaj . Ak grcká, tak má plné bruško a treba mu prestávku - aspoň hodinku vydrž a nos ho.

akú má stolicu - je žltá, s penou, vodnatá, hustejšia, s bielymi hrudkami, hlienmi ... ciká aspoň 6-8 x

lasicka_
24. apr 2009

annag stolica bola aj s penou, ale teraz je do zlta...urcite cika viac ako 6-8krat...aj teraz ked som ho kojila, tak zas zavyjal 🙂 a krmenie trvalo sotva 5 minut...vyskusam tvoje rady a uvidime 🙂

miluska.h
24. apr 2009

ahoj annag, chcela by som Ta poprosit o radu... mam 9-dnoveho chlapceka a uz v nemocnici sme mali problem s grckanim. na treti den po sc sa mi vytvorilo mliecko, ale bolo ho malo, tak ho v nemocnici prikrmovali nutrillonom, doma sme v tom pokracovali, ale momentalne uz maleho plne dojcim. grckal uz v nemocnici, dokonca sa zacal aj dusit a museli si ho nechat sestricky na pozorovani. od vtedy sa o neho strasne bojim, stale ho musim sledovat... dr. v porodnici naordinovala zvysenu polohu na boku. maleho dojcim cca 20 az 30 min. z jedneho prsnika. dnes som skusala kratsie, aby sa tolko nenahltal, bolo toho grckania menej, ale pytal papat uz po hodine, hodine a pol...
v pondelok mame poradnu u pediatricky, tak sa jej to chystam povedat, mam strach aby to nebol reflux...
dakujem annag za radu

annag
24. apr 2009

miluska - reflux nie je strašiak. Je to normálny jav, ktorým si prejde prakticky každé bábo. Detičky majú veštko nezrelé, i zvierač a mliečko sa i vracia späť spolu so žalúdočnou kyselinou.

Jeho prejavy sa budú ešte zväčšovať, vrcholia okolo 3-4 mesiaca a potom je už lepšie. Pokiaľ maličký prospieva, priberá, stačí ozaj len polohovať, veľa nosiť a dojčiť menej a častejšie - presne tak, ako si urobila dnes dojčiatka bežne pijú aj každú hodinu - hodinu a pol. Dôležité je nájsť optimom, kedy bude maličký gckať čo najmenej a bude spokojný i pekne prospievať. Pri dojčení dávaj pozor na to, aby maličký ozaj pekne pil - na začiatku začne piť rýchlo - spúšťa si mliečko, po chvíľke prejde do dlhého, pomalého pitia, ušká sa mu hýbu, líčka má akoby nafúknuté, spodnú peru vyvrátenú do vonka, jazýček je vpredu nad ďasienkom a drží bradavku i dvorec. Ak už len cucká, tak pohyby sú plytké, prsník ľahko vytiahneš von. Má mať pocikaných asi 6-8 plienok, peknú žltú, praženičkovú stolicu.

Môžeš sa pýtať na gastro, aby sa posúdil stav, ale vyzerá to len na mierny reflux. Zadováž si šatku na nosenie, bude sa potrebovať veľa nosiť vo vertikálnej polohe. Nemal by piť hltavo - vyskúšaj polohu tanečník a napíš, akú má stolicu. Možno mu predpíšu Nutriton - pášok na zahusťovanie, ktorý budeš dávať pred dojčením, resp. počas neho po lyžičkách. ALe vrele odporúčam najskôr skúsiť nezahusťovať , pretože ideálne je pre takéto bábo rýchlo mliečko stráviť. Jedna z príčin refluxu a jeho prejavov je , že jedlo zostáva v žalúdku dlho - aj u dospelých, tiež majú jesť malé dávky a častejšie. Teda, zahusťovanie nie je všeliek a nie vždy pomôže.

jurocko
24. apr 2009

dik annag

natalii6
25. apr 2009

annag..dakujem ti za rady...ja mojho drobceka kupem az o 19:30 a potom sa najeme i ideme spinkat..ale vyskusam to ako si mi napisala 😉 ..vcera som mu kupila nuritin AR a je nejaky kludnejsi 🙂 a dokonca vecer pred kupanim si skoro 1h aj pospal 😵 ..som rada ze je tu niekto kto vi poradit ked si neviem rady 🙂 este raz ti dakujem a prajem pekny vikend

vejinka
25. apr 2009

annag tak robim ako si mi pisala stlacam a on sa zacne smiat a potom mi odstrci ruku a zacne si stlacat sam...je podareny ako sa snazi..diky moc 😉

rencalm
26. apr 2009

Ahoj Annag, idem ta znova poziadat o radu, lebo neviem, na koho sa obratit. Malemu idu zubky, vsetko si pcha do ust, neskutocne slini. Dnes rano som si vsimla, ze na hornom dasienku sa mu vytvorila biela malinka gulicka, najskor som myslela, ze je to zub, ale je to na dotyk makke, asi ho to aj boli, akoby to bol hnis alebo co. Bojim sa, ci nechytil daku infekciu pri tom ochutnavani vsetkeho, co mu pride pod ruky. Myslis, ze by som mu to mohla potriet genciankou, alebo niecim podobnym, alebo s tym radsej ist k lekarke? Dakujem.

lucinka4
26. apr 2009

ahoj rencalm, nie som annag ani lekar ale podla opisu by to mohla byt afta...mne sa vyhodia vzdy ked som vycerpana ale myslim,ze to znamena aj nedostatok b vitaminu...pomaha mi propolis alebo v lekarni sa daju kupit rozne kvapky...len neviem,ci su vhodne aj pre deticky..v kazdom pripade je to dost neprijemne a ked sa daju kvapky alebo propolis tak to stipe 😠

rencalm
26. apr 2009

Ahoj Lucinka, dakujem ti za odpoved, tiez sa mi to najprv tak zdalo, ale ja mavam afty skor zvnutra ust, nie na dasne, a afty su skor tako ploske a sirsie, ale toto je normalne vypugla biela gulicka, makka, hnisava, tak neviem, ci je to ono. Ten propolis aj mna napadol, ale veru nejdem ho trapit, kym to ozaj nebude nutne, uvidim ako sa to bude vyvijat, mozno to dozajtra zmizne same. Ale dakujem este raz za reakciu. 🙂

agalia
26. apr 2009

Ahoj Annag, aj ja idem po radu-tento tyzden som ta prosila o radu ohladne zavadzania prikrmov - tak sa podarilo a vcera sme zacali...no teda zacali...pripravili sme mrkvicku, usadili maleho do sedacky, manzel ukazoval lyzickou ako ma papat a ja som mu dala - no ale neskutocnyyy plac uf dala som mu do pusy asi 1-2lyzicky a on velikansky plac a pritom naozaj nie je nejake uplakane umrncane dieta, takze nechapeme... Dnes sme si povedali, ze tam skusim pridat MM tak som to rozrobila aby to bolo trosku redsie - najprv velky krik, potom mu manzel ukazoval kadejake hracky a ked zacitil, ze je tam asi MM tak otvaral mimovolne usta, takze nieco zjedol, ale ako prisiel na to, ked mu stieklo mlieko a zostalo v puse to hustejsie-mrkvicka, zase plac...tak neviem co bude zajtra a to ze po 3 dnoch zemiak - jemu akoby vadila ta hmota... poradis? On teda je plne kojeny doteraz ale nebol velky jedak nikdy ani to priberanie nic moc 6mes. 6210g zato 70cm mhm

annag
26. apr 2009

rencalm - pri zúbkoch sa takéto ranky môžu objaviť, kľudne mu to genciánkou vytri, nech to má dezinfikované a neboj nič , bude dobre 🙂

annag
26. apr 2009

agalia - 😀 , takáto reakcia je bežná, pre dieťatko je to veľká zmena, každé má svoj čas, maličký si musí iba zvyknúť. Ak zje jednu lyžičku, nevadí, možno to potrvá aj niekoľko týždňov kým bude papať viac . Všetko sa počíta, aj jedna lyžička. Vôbec sa netráp, prvé príkrmy sú skôr o ochutnávaní než o skutočnom papaní. Má tvoje mliečko, nič mu nechýba. Ak zje hoci len lyžičku dve a nebude alergická reakcia, kľudne mu o pár dní doplň aj zemiak ... 🙂

rencalm
26. apr 2009

Dakujem Ti Anna, si zlatá, ozaj más jednu krásnu vlastnost, ze dokázes cloveka aj na dialku ukludnit, to je vzácny dar 🙂 Dnes vecer to tam nemal, asi si to niecím strhol, uvidím, ako to bude vyzerat zajtra, pre istotu mu to ráno potriem tou genciánkou. Este raz vdaka. 🙂

gabii83
26. apr 2009

chcela by som sa opytat kolko ml vypije priblizne 5 mes. babo??? dakujem
ci je to individualne??

annag
26. apr 2009

rancalm 🙂 ďakujem 🙂

gabi83 - rôzne, záleží aj od toho, či ide o bábo dojčené alebo na UM. Ale je to okolo 1 lt. A samozrejme, záleží od váhy dieťatka -iné množstvo potrebuje 5kg alebo 8 kg bábo.

katyl
26. apr 2009

Annag dakujem za rady a povzbudenie, aj mne aj vsetkym mamam tu 🙂 kazdy vecer si ta citam a stale sa mam co ucit. Maly Filip stale papa mamine mliecko, ale pomaly sa blizi pol roka a zacneme s prikrmami. CHcem sa len spytat, co si mam pripravit na pripravu pokrmov, myslim ako misky, pribory, hrnceky....plastove??nejako speci tvarovane? termosku?? Poradte co je osvedcene a odporucane
dik 😉 😉

agalia
26. apr 2009

annag si zlata - dakujem velmi pekne za upokojenie - ved my sa budeme snazit, a urcite sa papat naucime 😉 ale trosku nas vylakal ten plac, slzicky mu tiekli ako hrasky chudacik - tak snad nikdy neplakal...

annag
26. apr 2009

katyl, aj my začíname 😀 Kedy je maličký - naša 4.11. Ja začnem až po 17.5., ideme odcestovať a nechce sa mi experimentovať s príkrmami dovtedy.

Riady som chystala len pri najstaršej dcérke, myslím, že bábetku je to v zásade jedno, skôr mamičky sa tešia z rôznych lyžičiek , tanierikov a pohárikov ... 😀 Ale ozaj je dobrý termotanier na začiatok - ak bábo papá pomaly, predsa len je dlhšie príkrm teplý. Lyžičku hladkú a skôr plytkú než hlbokú. Pohárik odporúčam obyčajný s nie hrubými stenami alebo s tým najobyčajnejším náustkom. Uvidíš, ako sa chytí a postupne radšej budeš kupovať a skúšať aj iné poháriky. Niekedy stačí obyčajná slamka, niekedy fľaška ako z detských "jupíkov". No na nápoje máte ešte čas, s tým sa zatiaľ nezaťažuj. Niektoré deti majú najradšej ako príbor vlastné ruky 😅

katyl
27. apr 2009

annag, nas filipko je 5.11, teda s tvojou malou celkom rovesnici 😀
ja uz par dni pozeram tie potreby na krmenie a asi naozaj vacsina je pre potesenie mamicky,
len som chcela vediet nejake super osvedcene veci, co sa zide
my zacneme tiez asi o par dni neskor, tiez mame aktivity a pocas nich ho nechcem este privykat na nove sposoby 😉

tynushqa
27. apr 2009

Ahoj annag,
potrebujem zase poradit ☹
mala mi uz dva tyzdne kaka do zelena, a ma stale prehlbenu fontanelku na hlavicke, viem ze sa hovori ze nedostatok tekkutin, ale cika normalne no s tym papanim je to horsie... zase sa mi odtrhava od prsnika, pricucne sa a odcucne dam druhy tam chvilu papa a znova, tak pockam a dam zase druhy a tam zase chvilu, ...mam pocit ze zabudla papat, nevie otvorit velku pusinku, citala som aj o technike dojcenia a ze babatko ma pomaly stlacat pusinu no ta moja hrozne rychlo, a papa hltavo a stale sa zakuckava... ja neviem, uz to musime nejako dobojovat do tych prikrmov. Este to som sa chcela opytat, kedy presne mam zacat dokrmovat? mala je narodena podobne ako tvoja 3. 11. 🙂

annag
27. apr 2009

tynushqa, pokiaľ sa zakuckáva - skús odsať pár ml mliečka predtým, než ju priložíš - 20-30 a ozvi sa aká bola .

vivien22
27. apr 2009

ahoj Annag,
veľa som tu o tvojich radách čitala, tak ak môžem opýtam sa aj ja.
mám 6 týždňového synčeka a máme trocha problém s kojením. Narodil sa úplne normálne v termíne bez komplikácií. Ešte na pôrodnej sále sa krásne prisal na prsník. Problém bol v tom, že som nemala skoro žiadne mlieko. Stále sme sa prikladali ale sestričky ma už upozorňovali, že ak sa to nerozbehne budú ho musieť prikrmovať. A tak aj bolo, domov sme prišli už s umelým mliekom. Ale mne to nedalo a prikladala som ho aj naďalej pri každom papaní. Trvalo nám to aj hodinu a niekedy aj viac. Takto sme fungovali necelé 4 týždne a potom mi mlieko zrazu nabehlo a umelé sme už nepotrebovali. Ale teraz po dvoch týždňoch je tu opäť problém Mliečko sa mi zas netvorí v dostatočnom množstve. Malý mi stále plakal a nepomáhalo ani priloženie k prsníku. A kakal aj na zeleno, tak som mu dala umelé mliečko. To zhltol ako keby týždeň nejedol a už bolo dobre. Prikladám ho stále aj naďalej ale už musím aspoň raz za deň dokrmovať umelým, lebo malý je hladný. Vôbec tomu nerozumiem, že prečo raz to mlieko je a raz nie. Aj počas dňa je to rôzne ráno je ho dosť aj večer ale počas dňa nie je skoro žiadne. Veľmi by som ho chcela kojiť ale asi to nebude možné. Myslíš, že som niekde urobila chybu? A ako by som mala ďalej postupovať? ďakujem

bika10
27. apr 2009

Ahoj Annag,
idem Ťa znova požiadať o radu...
Predtým si mi písala ohľadom choroby, či môžem paralen a tak a ešte si mi radila, keď mi malá vrackala. Mala si pravdu, bolo to vtedy len neškodné odgrcnutie, viac sa to tak silno neopakovalo.

Len ja som už 2 týždne chorá, stále sa mi to dookola vracia 😒 , tak som bola u doktora. Hovorila som, že kojím tak mi dal antibiotikum ospamox - je to penicilínové antibiotikum na liečbu infekcie. Ja som myslela, že lieky, ktoré sa môžu užívať pri kojení sa nevstrebávajú do MM, na letáku je písané že sa strebáva...Môžem ho teda užívať? Nemôže jej to nejako uškodiť a zbytočne zaťažiť organizmus?

A ešte jedna otázka: jednej babe si tu myslím radila, že keď užíva antibiotikum, mala sy sebe aj bábätku kúpiť probiotiká...My sme kúpili probiotikum BioGaia, je od ukončeného 3.mesiaca. Nám chýba do ukončeného 3. mesiaca 1 týždeň, nevadí to? Môžem jej dávať probiotiká aj bez odporúčania a vedomia jej lekára?

Veeeľmi pekne ďakujem za odpoveď