Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
12. júl 2012

@boka79 moja, tiez sa s nim natrapis, co tolko vymysla tvoj maly...je super, ze aspon v noci a v hladine alfa sa dojcite. treba vystihnut kazdu chvilocku, ked je ochotny sat. v noci, myslim, spolu spite a dojcite sa po leziacky. skus mu aj cez den navodit takuto uspavaciu atmosferu. mozno na to aspon parkrat skoci. viem, ze si skusala uz vselijake polohy. treba ho vystihnut pokojneho a ochotneho spolupracovat. aby mal cim menej inych podnetov. teraz je teplo, asi aj u vas, takze dost aj vypoti, uvidis, ako to bude po prevazeni. ale do poradne mas este daleho. niekedy maju deti take obdobie, ze nejedia, pripadne priberaju menej, potom si to dozenu. netreba hned robit paniku, no urcite treba sledovat. aj tak mam pocit, ze reaguje na to rychlo tecuce mliecko. nejaku antigtravitacnu polohu by ti bolo dobre praktizovat a lezat spolu cim viac koza na kozu, holi v posteli. na holo sa nosit v satke a tak. drzim palce.

beton
12. júl 2012

@adelii bud chce vtedy kakat alebo si uvolnit brusko prdikmi, to ma napada prve. ak si zastancov BKM, vyuzi :o)) skus nadvihnut, pripadne vystriedat prsniky po tom, co vyskusas stlacanie prsnika....dovodov moze byt vela. k veceru sa zvycajne tvori menej mliecka, tak jej to moze vadit, potom pomoze stlacanie. zas moze to byt naopak prilis vela alebo prilis rychlo tecuce mliecko. cumlik, flasku, nepouzivate? ak ano, tak to moze byt dosledok.... deti nechcu byt na prsniku len od hladu. ani neplacu len kvoli hladu, na to treba pamatat. riad sa tym, co ti mala komunikuje a veeela trpezlivosti zelam.

leonna
12. júl 2012

prosim o radu. moja mala si zacala posledne dni pytat papat kazdu hodinu. je to v pohode? predtym papala kazde tri hodiny. mam pocit ze ju mam stale na prsniku. a tiez ze ich mam take prazdne. ze sa mi nestihnu naliat......

dana_l
13. júl 2012

@leonna mala prisla do rastovej fazy a pyta si castejsie ako zvycajne. ono to o par dni prejde a budete spat v normale

blau
autor
13. júl 2012

@zuzanka7117 ano ten popis sedi , boli ta to lebo bol poruseny povrch koze a hlavne neda sa to liecit, lebo stale dojcis. Skus najst to miesto a uvolnit ten mliekovod. Drzim palce. Mne na to tiez nic nepomahalo, len sa mi to trosku skludnilo, ked som natrela genciankou.

adelii
13. júl 2012

@beton no to niekedy sledujem,ze ho boli brusko,tak pri dojceni "tancuje" 😀 prsniky prestriedam,vtedy sa niekedy skludni....BKM???
cumlik pouzivame v nutnych pripadoch-v aute,v obchode alebo ked uz na prsniku nechce byt,ale potrebuje sa ukludnit...
maleho prikladam stale,ked zacne plakat,alebo ked vidim,ze ho boli brusko ci ma stikutku,no niekedy sa mi vzapati hned dost povracia este nestravene mliecko,takze je prepity...
ako mam vediet,kedy ho mam prilozit?nechcem,aby grckal...dakujem za odpovede 🙂

leonna
13. júl 2012

@dana_l Dakujem za odpoved 🙂

keira
13. júl 2012

ahojte, ake tabletky na bolest (prechladnuty sval) si mozte dat, ak dojcite a aby to neovplyvnilo mlieko?

boka79
13. júl 2012

@beton

ja tomu nerozumiem, mamila mi odporucila zvysenie tvorby mlieka, co aj robim, domperidon beriem tiez, je pravda , ze min tyzden som mala lakt. krizu pravdepodobne, mlieko sa stratilo akoby zo dna na den., Uz tak nestrieka, dnes sa mi zda, ze lepsie je, ale noci su den, kazdu hodinu je hore a po nakojeni tiez nezaspi vzdy. Uz sa zacinam obavat, ze dopadneme ako vy a to nezvladam ☹ mam este maleho terminatora doma, ktory mi berie vsetku energiu - dcerku, no dufam, ze sa to upravi.

zuzanka7117
13. júl 2012

@blau @beton dakujem za odpoved. veru nevie sa mi to zahojit, aj ked na pohlad nic nevidno....a este odvcera neviem preco maly na tom prsniku zacal natahovat bradavku, ale nie ako predtym, ze stisol dasienkami a trhol, ale teraz ju cmula a zaroven taha az ju nakoniec pusti, zaroven znova zoberie a takto dookola.....bez ohladu na to, ci je prsnik prazdny, alebo plny....trochu to robi aj na druhom, ale nie az tak......pripomina mi to akoby sa snazil ju vycmulat dospica, ako ked sa lize nanuk......je to ten prsnik na ktorom bola hrca....ta chvalabohu opat zmizla, naozaj neviem ci sa aj mliekovod zblokoval, alebo sa to opat len nejako vstrebalo a o par dni sa to vrati.....zatial to vyzera byt v pohode, len ta bradavka stale boli.....fakt neviem ci natierat imazolom alebo nie, ci brat ten extrakt z grapefruitu, alebo nie......stale to neviem rozoznat ci sa jedna o mykozu, alebo je ta bradavka len narusena....na chlad citliva nie je, len na dotyk boli, ci pocas dojcenia, ci pomimo.....a co s nou teraz maly vystraja, to neskutocne boli..... ☹ to je ako naschval......k lekarovi nemozem ist, ziadny lekar by mi tu s takymi vecami nepomohol, len pokial by som mala silny zapal + vysoke horucky, len vtedy by som sa mohla vybrat k lekarovi......tu maju na vsetko teoriu, ze bud to prejde, alebo nie.....porad si sam...... 😝

blau
autor
14. júl 2012

@zuzanka7117 ja som bola tiez vsade s tym, a nik mi nepomohol dokonca mi radili odstavit. Lebo bolelo a na pohlad nic nebolo ani zapal tam nebol. Gencianku asi nemas, ze? Umyvat drzat ciste natri bepanthenom na skludnenie. Ja som to tu riesila s annoug. a ta mi nakoniec odobrila to prepichovanie ihlou, lebo inak to mlieko neslo von. Po par mesiacoch to preslo a bol pokoj dojcila som skoro 2roky napriek tymto problemom. A preto som zalozila aj tuto temu 😉 Drzim velmi palce, zvladnes to. Musis sa aj hlavne ukludnit to je uplne prve co pri dojceni plati. Mliecka mas dost, zvladnete to verim tomu 🙂

zuzanka7117
14. júl 2012

@blau dakujem, si zlata.....gencianku aj framykoin mi o 10 dni donesie mama, dovtedy vydrzime. bepanthen mam, len pri mykoze sa nesmie a ja neviem ci mam mykozu, alebo len narusenu bradavku.....uz asi 4 dni uzivam tabletky more milk, ale nejak moc mliecka nemam, myslim, ze tak akurat....doteraz som mala nadprodukciu, ale nejak sa to stratilo.....pokusam sa to nejak udrzat. Malinky papa trosku lepsie, len sa mi zacal s tou bradavkou tak hrat ako som pisala,.....neviem co to znamena.....

moni
14. júl 2012

@zuzanka7117 zuzi, ten extrakt z grapefruitovych semiacok mozes kludne jest aj ked nemas mykozu; ono to ma antimikrobialne, antiviralne, anti-....ucinky takze vela ludi to berie aj ako prevenciu proti beznym chorobam. nemas nejaku kamosku cez ktoru by si doma zohnala tu univerzalnu mast, aby ti ju mohla mamina doniest?

zuzanka7117
14. júl 2012

@moni dakujem....pokusim sa nieco vymysliet s tou mastou....🙂

mimi
15. júl 2012

baby, prosim vas, mozem mliecko stratit zo dna na den? Niekedy mam obdobie, ze mam menej mliecka a dnes sa mi stalo, ze som jednu davku vobec nemala, skusala som si aj odstriekat, kedze mala mi plakala pri prsniku. Dalsiu davku som ju uz nakojila, je toto laktacna kriza, neviem si to vysvetlit. Dakujem

blau
autor
16. júl 2012

@mimi neviem ake mas stare babatko, ale v 3mesiaci nastava rastovy sprunt, takze dietatko si pyta viac. Mliecko zo dna na den mozes stratit, ked si to myslis. Hlavna je psychicka pohoda. Hovor si´, ze mliecka mas dost a mliecko bude. To, ze mala plakala ( nevie rozpravat)), vyjadruje nespokojnost s niecim, mliecko tecie pomaly, je jej teplo, ma zlu polohu atd atd. Zvys prijem tekutin, nalad sa na pokoj, ked budes kojit uvolni sa a uzivaj si to krasne puto. Mliecko bolo aj bude, drzim palceky 😉

mimi
16. júl 2012

@blau mala ma tri mesiace a pravdu povedat, uz ma aj bradavky bolia co tak taha, uz to zacina byt aj bolestive. Nevies mi poradit nieco na bradavky? dakujem

blau
autor
16. júl 2012

@mimi na ukludnenie, bepanthen , alebo su priamo masticky na bradavky. Bradavka musi byt tvrda ako mozol, skus viacej pit. Ja som napr. ( aj ked sa to neodporuca) kojila prve mesiaci s klobucikom, lebo maly ma neskutocne dohryzol, potom sme sa toho zbavili, ale ulava to bola. A neovplyvnilo mi to tvorbu mliecka. Po kazdom kojeni si bradavky umy vodou a vysus. Detske slinky su silne koncentrovane.

beton
16. júl 2012

@adelii prikladat babatko treba vzdy, ked nevies, co s nim. ono neplace len od hladu, ale kvoli akejkolvek potrebe, ktoru potrebuje naplnit - teplo, zima, strach, bolest, samota, fyzicky kontakt....vzdy, ked pozorujes nepokoj, prikladaj. to buchanie ruckami atd. moze byt dosledok cumlika. ak ma cumlik, nevie dat dostatocne skoro najavo, ze je hladne, az ked je to uz take zle, ze place. plac je uz neskory signal na prikladanie babatka. treba prikladat skor, pri nepokoji. ten pri cumliku nevies pozorovat, preto sa umelo predlzuje interval medzi dojceniami a potom to vedie k znizeniu tvorby mlieka a takymto dojceneckym strajkom. nerozumiem celkom tomu, ze uz nechce byt na prsniku, ale chce sa upokojit, tak das cumlik. ved upokojit sa ma prave na prsniku. nic ine lepsie dieta neupokoji a ono si samo vyberie, ci bude sat od hladu alebo len sa upokojovat dudlanim. akakolvek nahrada prsnika (cumlik, flaska, klobucik) vedie u vacsiny deti k strajku. ten nastava s niekolkomesacnym oneskorenim, takze mamicka si povie, ze to nemoze byt preto, ved doteraz nebol problem. lenze dieta dostava rozumcek tiez postupne, uci sa a reaguje.
s grckanim toho vela nenarobis, lebo dieta este nema uplne vyvinuty traviaci system, to sa postupne dovyvija a grckanie prestane. pokial kvoli tomu nepribera malo, tak nie je co riesit. mozes nadvihnut matrac pod hlavou o 10 cm, pripadne nechat odgrgnut pocas dojcenia, ak potrebuje...hladat si cesty :o))
stikutka znamena, ze je dieta najedene az-az, lebo roztiahnuty zaludok tlaci na branicu, ktora vyvola stikutku. dojcenim mozes dieta aspon upokojit, ked mu je to neprijemne. ale kedze dostane do plneho zaludka este viac mliecka, tak je mozne, ze potom vracka.
BKM je bezplienkova komunikacna metoda, kde rodic komunikuje a rozpoznava signaly dietata, ze chce vykonat potrebu. tu potom nerobi do plienky, ale mimo nej do nocnika, nadobky a pod. su tu diskusie na tu temu, za vyskusanie to stoji urcite :o))
drzte sa.

boka79
16. júl 2012

@mimi

ahoj, ja som mala podobny pripd minuly vikend, ked to citam, pripomina mi to moju situaciu. Som zacala brat motilium, sa to vylepsilo, ale dnes mam tiez taky pocit, ze mam malo. Ja tomu tiez nerozumiem, vcera som mala uplne plne prsniky a dnes sa maly zasa zlosti, nerozumiem tomu naozaj, lebo dojcim na poziadanie,bez cumla a flase a hlavne v noci. Tam tiez taha vyborne..preto sa to snazim viuzit a dojcim aj cez obedny spanok, ked ma medzizobudenie, aj tak by si pytal a ked sa prebudi, tak pije lepsie. Inak sa dost jeduje, ani zaspavanie na prse uz az tak nefunguje, alebo ukludnenie..

beton
16. júl 2012

@mimi mliecko sa zo dna na den stratit nemoze. je to vzdy dlhodoby proces, ktory je dosledkom nespravnych postupov alebo techniky dojcenia:
1. dojcenie nesmie boliet, ani keby si dieta mala prisate 2 hodiny. preto je dolezite dbat na spravnu polohu a spravne prisatie babatka. len spravne prisate dieta efektivne stimuluje tvorbu mlieka
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
2. vsetky nahrady prsnika (flaska, cumlik, klobuciky) a krmenie mimo prsnika vedu k znizeniu tvorby mliecka. jednak dietatu pokazia prisatie, teda nedokaze potom efektivne stimulovat tvorbu mlieka. jednak telo nedostava signal, ze treba mliecko tvorit.
3. rezimovanie dietata je v protiklade s dojcenim na poziadanie. jedine dojcenim na poziadanie sa dieta priklada k prsniku dostatocne casto a telo vie, ze tolko mliecka treba vytvorit. ak tieto intervaly umelo predlzujeme, tvorba mliecka ide dolu.
4. to, ze nevies mliecko odstriekat nehovori nic o mnozstve mliecka. zeny dojcia aj roky a nic neodstriekaju. dieta saje inak a vie si mliecko vytiahnut vzdy, aj ked ty nic neodstriekas.
5. tvorba mliecka sa po 2-3 mesiacoch ustali a uz sa nenalievas ako na zaciatku. prsniky maju byt makke, inak moze dojst k zapalu. ide len o to, aby sa tvorba ustalila na dostatocnej urovni, co sa podari iba pri dodrziavani tychto prodojciach zasad.
ad. bolave bradavky. @blau urcite neumyvat vodou, prilis vysusuje a bradavky su este citlivejsie na praskanie. takze najlacnejsie je potriet po dojceni materskym mlieckom a nechat cim viac vetrat. chodit hore bez, spat hore bez. davat pozor, aby v poranenej bradavke sa neusidlila nejaka infekcia, napriklad aj kvoli pouzivaniu klobucika, cumlika. Potom existuju rozne masticky, ktore sa nemusia zmyvat a funguju dost rychlo.
bolo by dobre vediet nieco viac o dojceni, aby sme zistili, ci ide o objektivny nedostatok mliecka alebo len tvoj pocit. kolko sa dojcite cez den, v noci. ci pouzivate cumlik, flasku, kolko mokrych plienok mate...
ked dieta pri prsniku place, moze to byt z roznych dovodov a postupne zistime, preco prave to tvoje. tak vela trpezlivosti a stastia :o))

zuzanka7117
16. júl 2012

Ahojte.....poprosila som otca aby mi na SK zohnal tu univerzalnu mast dr. Newmana, poslala som mu recept, co som nasla na internete.......a ta pani v lekarni mu povedala, ze sa nesmie uzivat ked dojcim, lebo obsahuje kortikoidy.....tak ako to teda je, moze sa pouzivat ci nie? Neublizim tym malinkemu? A musi sa zmyvat?
Dakujeeeem...🙂

moni
16. júl 2012

@zuzanka7117 zuzi, ja som mala aj s kortikoidmi, nezmyvala som, nanasala som jemnu vrstvu po kojeni. ale mozu ti namiesat aj bez nich

zuzanka7117
16. júl 2012

@moni a ma to potom ten isty ucinok? Povedala, ze ona mi nieco namiesa, je to taka bylinkarka, otcova znama........tak mi urobi aj tu univerzalnu a nejaku inu a uvidim.....

moni
16. júl 2012

@zuzanka7117 ten kortikoid (ak sa nemylim) ma protizapalove ucinky, na hojenie bradavky by ti to podla mna pomohlo, pri mykoze by to asi nebolo az take nutne...snad ma niekto opravi ked sa mylim. dzudka z nasej temy mala tu mast bez kortikoidu

zuzanka7117
16. júl 2012

@moni no ved to, ze ja neviem isto ci mam mykozu, alebo len poranenu bradavku..... 😝

erikasadek
16. júl 2012

@beton ahoj v prvej vete tazko mozem s tebou suhlasit u dvoch deti mi zmizlo mlieko zo dna na den rano som natahala do flase apson 60 ml, ale po troch dnoch uz bohuzial vecre len para kvapiek uz s ato nikdy nerozbehlo!!! mohla som sa pokladat bola som samozrejem dvakrat po cisarskom;;;;;; ale bohuzial priroda je kruta ani raz mi nedovolila dojcit viac ako mesiac zo dna na den uz len kvapky!!!! tazke ano zmizne.... stava sa. to... ☹

mimi
16. júl 2012

@beton uz davnejsie som pozerala tu stranku ako sa ma babo spravne prisat a je pravda, ze mala sa niekedy zle prisaje a neviem jej tie ustocka otvorit. Vcera sa mi to stalo, ze mliecko som nemala a dnes je zase OK. Kupila som si aj homeopatika a masticku cicaderma na tie bolave bradavky. Dnes sme sa aj vazili, pekne pribrala za desat dni 380g 🙂 Otazka je ako ju mam motivovat, aby sa spravne prisala? RAz je dobre a inokedy zle ☹

moni
16. júl 2012

@zuzanka7117 a nejake lanolinove kremy by nepomohli? mne sice nevyhovoval konzistencia a mala som iny, ale velmi zabralo

zuzanka7117
16. júl 2012

@moni mam bepanthen, ale ze pri mykoze sa lanolinove nesmu...... ☹