Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

perla200
2. aug 2009

aj ja mam problém s kojením, mlieka mam dosť, odsávam si ho 3xdenne, mam dcérku 5dnovú a nechce sa vôbec prisať, tým, že mam bradavky, ktoré nie sú moc vypuklé, používam klobúčiky, ale ani to nepomáha.... som z toho nestastná, dávam jej odsaté mlieko a prikrmujem.... ale chcela by som kojiť, ale malá len plače a plače a trápim aj ju aj seba...aké sú najlepšie polohy pri kojení alebo čo mam robiť?

annag
2. aug 2009

ahoj perla, napíšem Ti do IP, aby sme boli v kontakte, čosi vymyslíme aby sa prisala. Určite to treba skúšať bez klobúčikov....

annag
2. aug 2009

katkabod, takýto štrajk väčšinou v priebehu pár dní pominie a pokiaľ si mamička udrží laktáciu, bábo sa opäť začne prisávať. Takže pokiaľ sa prisáva málo často, prsníky si odsávaj . Ponúkaj ch, ale nenúť ju, lebo ich bude odmietať ešte viac . Vyskúšaj úplne iné prostredie, polohy, môžeš dojčiť napr. počas chôdze, dojči v polospánku, keď je ešte ospalá. Je možné, že sú to ozaj len zúbky. Je ešte maličká, nemyslím si, že by išlo ešte o trvalé odstavenie ...

annag
2. aug 2009

kesinka,

nikdy nie je vhodné riešiť podobnú situáciu dokŕmeníém, hoci i vlastným mliečkom. Nemyslím si ani, že máš málo mliečka. Skôr sa Ti horšie spúšťa. Je bežné a normálne dojčiť iba z jedného prsníka, hoci aj rok. Dva máme preto, lebo môžeme mať dvojčatá, je to aj preto, lebo prežiť je základná podmienka. Ak jeden prsník nefunguje, druhý ho nahradí. Prináša to so sebou skôr kozmetický efekt - prsníky sú rôzne veľké počas obdobia dojčenia. No niekedy sa môže stať, že v jednom prsníku sa vytvorí silná nadprodukcia, nalievanie môže byť nepríjemné, bábo sa môže na prsníku hnevať, môže mať zelelnú stolicu, koliku ... a môže to viesť aj ku krátkodobej zástave , útlmu ,mliečka - čo sa stalo Tebe. AK je totiž prsník preplnený a nevyprázdňuje sa dobre, hromadí sa v ňom inhibítor, ktorý laktáciu tlmí - inak by Ti prsník aj roztrhlo 😅 . Niekedy sa stane vplyvom inhibítora , že sa prechodne začne tvoriť mliečka menej . Častým dojčením a tým, že sa mamička nezlomí a nezačne dokrmovať, prsníky dostanú informáciu, že treba tvoriť mliečka o trošku viac. Hladina prolaktínu sa zvyšuje a o deň - dva je všetko v poriadku, bábo má mliečka akurát.... Takýto cyklus sa môže zopakovať počas dojčenia viackrát a netreba si z toho robiť ťažkú hlavu , je to vždy len krátkodobá záležitosť 🙂 Ak by si to chcela eliminovať, treba trošku zvýšiť produkciu v ľavom prsníku. Riešiš o veľmi dobre - dojčíš aj z ľavého prsníka pri každom dojčení, ešte môžeš skúsiť aj tak, že dáš ľavý, pravý a ešte sa na záver vrátiš na ľavý nech si ho hoci i pocuká. Odsávaj ho - ale lepšie uprostred prestávky , nie po dojčení - vtedy už vytlačíš len pár ml. Čím viac ho budeš odsávať, tým viac mliečka v ňom môže byť, i keď zrejme nikdy nebude taký produktívny ako pravý, nevadí. Dlhodobo môžeš dojčiť z oboch prsníkov pri jednom dojčení. Využi takisto noc, daj jej ho v noci hoci aj pocuckávať ak to má rada 🙂 Dobrý prsník - pravý neodsávaj, tým v ňom zvyšuješ produkciu nad možnosti bábetka a podporuješ tým nerovnováhu v prsníkoch.

- ešte sa pýtam na bradavky a dvorce - aj Ťa pália, štípu, svrbia , bolia pri , počas, po dojčení či medzi ním? Bolestivo obelejú niekedy, sú citlivé na chlad či dotyk?

- a dodám 🙂 - dojčené bábo nepotrebuje nič iné iba prsíčka, ani koliky netreba takto riešiť, skôr treba hľadať iich príčinu

annag
2. aug 2009

hathor1231 -ďakujem veľmi pekne, fakt veľa nechýbalo a bolo by po dojčení 😅 , ale si krásne spolupracovala a preto sa to podarilo , veľmi sa teším 🙂

katkabod
2. aug 2009

Annag, dakujem za odpoved, pravdaze sa budem snazit, aby tato ,,kriza,, presla a dufam, ze to nebude dlho trvať, nech si ešte aspoň par tyzdnov podudka moje mliecko, ved je to to najlepsie 🙂

annag
2. aug 2009

katkabod - aj ja pevne verím, ozvi sa, ako sa Vám darí 🙂

kesinka
2. aug 2009

Annag, dakujem za psychycku podporu a rady. 🙂 . Uz ma zacala chytat panika, ze ked nemam mliecko v jednom prsniku, tak ho postupne zacinam stracat aj v druhom. Kojit chcem babulku co najdlhie. Uz teraz je zlaty macko 😎 a nerada by som, aby sa to zmenilo 😀 .
K bradavkam - citim 2 typy bolesti.
Prva - Zda sa mi ako by ma zapichalo v niakom kanaliku smerom k bradavke. ( to je moja domienka, ze v kanaliku ). Nieco podobne ako nalievanie prsnika. S tym, ze ta bolest je naozaj velka. Ako pichnutie ihlicou. Ale len na jednom mieste. Dlzka bolesti je mozno cca 7 cm.
Druha - Bradavky ma sem tam zabolia aj ked mala papa. A tiez potom. Napr. aj dnes vecer som si odsavala, uz je to cez 2 hodiny a este sem tam citim taky zvlastny pocit na bradavkach- stipkanie.
Na zaciatku kojenia som poctivo pouzivala kremiky na bradavky, neskor som od toho upustila, ale teraz ( posledny tyzden ) som sa k nim opat vratila. Mam pocit ako by mi pomahali vyliecit myslene ranky na bradavkách a dvorcoch.
Belmo som si nikdy nevsimla.

gabii83
3. aug 2009

ahojte annag by som bola zvedava na tie zeleninky ci jej to nevadi ak mrkvu davam jej surovu postruhanu s jablkami??
dakujem....

adka12
3. aug 2009

Ahoj Annag, chcela by som sa opýtať, ako dlho ostáva v mliečku to čo som zjedla a vypila. Ďakujem

annag
3. aug 2009

ahoj gabi, čosi som preskočila? nevadí surová zelenina a ovocie, naopak, je to ideálne - je tam naviac vitamínov. Surová mrkva však trošku preháňa, varená zapeká, to isté jabĺčko môže spraviť stolicu redšiu 🙂

annag
3. aug 2009

do cca 6 hodín by si mala vidieť výraznú reakciu, do 24 hodín ak sa nič neprejaví, môžeš to jesť naďalej

annag
3. aug 2009

kesinka, dôkladne skontroluj bradavku, či na nej nemáš pľuzgierik, bielu bodku - to zapichanie by s tým mohlo súvisieť

- kúp si v lekárni canesten alebo candibenre krém n natieraj v tenkej vrstve 3 x denne po dojčení , pred dojčením neumývaj bradavky

-

ali27
3. aug 2009

ahoj annag,
vies mi poradit ako jest senovku grecku? laktacna poradkyna mi radila 3 vodou zaliate lyzice 3 krat denne, ale pride mi to strasne vela, mala som co robit aby som to do seba dostala...
mam s mlieckom stale problemy, uz to trva cca mesiac s kratkymi svetlejsimi obdobiami... ked vyskusam nejaky caj (posledne som si namiesala jastrabinu, zihlavu, rascu a aniz), tak zazracne pomoze, ale po 2-3 dnoch je to opat tam kde to bolo predtym, telo si akoby zvykne a potom uz nereaguje. po kojeni odsavam obe prsia, prikladam aj kazdu hodinu az dve. uz neviem kde robim chybu. za jul mala pribrala 400 gramov. aj ked nechapem z coho ked mliecka je malicko. porovnavam to ako sa mi prsia nalievali predtym a teraz. aj v noci je to bieda.... ☹ som z toho uz nestastna.

weronique1
3. aug 2009

Ahojte, v poslednej poradni mi doktorka povedala,že malej mám dávať v týchto horúčavách dve lyžičky kojeneckej vody...malá má 4 mesiace a je na MM, 2x týždenne dostane UM (á 120ml). Mám jej dať radšej UM, alebo je lepšie dať tú vodu?
Čo sa týka odsávania MM, rada by som, ale nejde (resp. s veľkou námahou odsajem tak 10 ml)

Pýtam sa preto, že keď je nad 30 stupňov, tak malá mi ciká ráno a potom až neskoro poobede a medzitým je skoro stále pricucnutá. Čo sa týka jej váhy, tak tá je úplne v poriadku, takže hladom ju nemorím (aj keď mám niekedy ten pocit 😒)
Kojím každú 1,5 hodinu a niekedy aj častejšie.

wali
3. aug 2009

annaq, dakujem za rady ohladom stlacania prsnikov pri kojeni - mam pocit, ze sa to v nasom pripade upravilo a mala pije "efektivnejsie". to stlacanie musim pouzivat naozaj casto, lebo pri prse zaspava a dudlikuje. a dokonca sa aj v noci zobudila 2x na kojenie, co je u nas uspech. akurat mame problem potom zaspat, ale to je uz asi o inom 😅 uvidime, ako to pojde dalej, ale dufam, ze sa nam kojenie uz rozbehlo spravne ako ma!

katkabod
3. aug 2009

Annag ahoj! Predstav si, ty si nam asi nejako telepaticky pomohla, dnes rano sa mi malicka doslova ,,napraskala,, z oboch prsnikov, co teda nebolo uz davno, snad od 3 mesiaca vzdy papala len z jedneho. 😀 😀 😀 Som velmi rada, lebo si ju este chcem podojcit, uzit si tieto nase chvilky, ktore mame len my dve pre seba. Dakujem ti este raz za radu a prajem vela sil a zdravia a aby si pomohla este mnohym mamickam, ako denno denne nezistne pomahas, lebo je to na nezaplatenie 🙂

annag
3. aug 2009

ali 27 - akú máš senovku - prášok či celé semienka?

a napíš mi, podľa čoho si stálei myslíš, že máš málo mliečka? je to len a len tým, že sa prsia nenalievajú a netvrdnú? alebo menej ciká či kaká - ako často?

annag
3. aug 2009

katkabod - no vidíš, paráda, no tak som sa preniesla mysľou až ku Vám , maličkej som prehovorila do duše 😀 , ale nie, je to fakt len krátkodobý výkyv zvyčajne,ktorý ako prišiel, tak odíde 🙂

annag
3. aug 2009

wali, no to som veľmi rada 😵 . potom ak budeš mať čas, napíš koľko kaká a ciká za 24 hodín, aby som mala zvedavosť celkom uspokojenú 😅

annag
3. aug 2009

weronique1 - no ani jedno ani druhé - mala by byť plne dojčená, ak dojčíš každú hodinu a pol, skúsime zistiť, prečo menej často ciká - napíšem do IP, aby sme to celé podrobnejšie prešli , dobre ? 🙂

mneme
3. aug 2009

ahoj annag, vidim, ze este konikujes, tak dufam, ze doma uz nemas lazaret a vsetci ste ok 🙂 ako si pisala o malickej, ktoru pocas choroby opat vyhradne dojcis, uvedomila som si, ze za ziadnych okolnosti to presne z tychto dovodov s kojenim nesmiem pokaslat, fakt je to asi liek na mnozstvo detskych bolaciek 😉
chcela som sa ta spytat ohladom skladovania mliecka - mozem ho po odsati hned zamrazit a ked si po cca. 3 hodinach odsajem dalsiu davku, mozem ju priliat do rovnakej flasky? alebo treba odsat, dat do chladnicky, potom prilievat v ramci tych tusim 24 hodin a potom to naraz zamrazit? sestra davala mliecko do laktaria a hovorila, ze jej kazali prilievat do zamrazeneho, ale viem, ze v laktariu to mliecko este pasterizuju alebo este inak upravuju...
a este mi mozno budes vediet poradit - vraj caje na podporu dojcenia babatku zhorsuju reflux - je to kvoli tomu, ze ich tie bylinky, ktore sa dostanu do mlieka, drazdia, alebo preto, lebo tie caje zvysuju laktaciu a tym aj spustaci reflex?

tin007
3. aug 2009

ahoj annag, uz minule som ti chcela (aj teda ostatnym maminam) napisat ako som nakoniec dopadla s mojimi bradavkami (rezali ma nielen pri kojeni a gencian, canesten, solny roztok a pod. nepomahali). bola som u koznej a ta si dala tu namahu (bez ironie), ze vyhladala cez internet masticku, ktoru mozu aj kojacie matky s nazvom pimafucort. po tyzdni potierania 2x denne mi naozaj pomohla (preventivne som si po konzulatcii s nou dala tyzden pauzu a potom este tyzden natierala). je iba na predpis a obsahuje zlozky - hydrokortizón, ktorý má protizápalové a protisvrbivé vlastnosti, neomycín, ktorý potláča rast niektorých baktérií a natamycín, ktorý potláča rast húb, najmä kvasiniek rodu Candida, Rhodotorula a Torullopsis species. takze maminy, ak nebude klasicka liecba zaberat, spytajte sa vasich koznych lekarov na pimafucort a verim, ze vam pomoze tak ako mne

gabii83
4. aug 2009

dakujem annag. tak som sa ukludnila, ze to nie je skoro jej davat surovu zeleninku. nastastie mi to bez problemov spapká. mixujem jej riadne, vsetko so vsetkym 😀

ali27
4. aug 2009

annag, mam drvenu senovku, je to uplny prasok.

a ze z coho usudzujem ten nedostatok mliecka? no menej sa mi nalievaju prsia, mam ich uplne makkucke, ked z jedneho dokojim, tak ani nebadat ktore bolo vyprazdnene. velmi pomalicky sa mi mliecko spusta, co je asi tiezy znak toho, ze tam je mliecka menej. predtym som nemala taky problem. no a cika tiez pomenej, predtym rano mavala tazku pocikanu plienku teraz ledva ledva. kaka raz za tyzden, co aj predtym.
v noci mam tiez uplne makkucke prsia, nemam pocit, ze by sa ho tvorilo viac.
viem, ze to priberanie tych 400g za mesiac nie je uplne najhorsie, ale to kojim strasne casto, aj v noci nespocetne krat...
ono to cele vyzera tak, ze je to len moj subjektivny pocit, ale naozaj ked to porovnam, tak je to uplne o niecom inom predtym a teraz.

lanada
4. aug 2009

Ahoj annag, viem že máš choré detičky, ale si jediný odborník cez kojenie na ktorého sa dá obrátiť, tak ťa idem znovu poprosiť o radu. Našli mi heliobaktera v žalúdku a týždeň musím brať silné antibiotiká pri ktorých sa nemôže kojiť. Samozrejme chcem sa vyliečiť,lebo od narodenia malého mám v tele stále zápaly, ale nechcem prestať s kojením-malý má len 4 mesiace. Udržím si laktáciu keď si týždeň budem mliečko odsávať v čase ako malý papá? Pokúsim sa ho kŕmiť z pohárika..nie je to dlhá doba aby si malý odvykol od kojenia? Ďakujem, Erika

annag
4. aug 2009

len v rýchlosti:

ali27 - môžeš to tak jesť, treba jej jesť veľa - tak, aby si sa ňou až potila, takže smelo to tak jedz

lanada - pokiaľ si udržíš vysokú laktáciu, tak by nemusel prsník po týždni odmietať - skúšaj pohárik, lyžičku, resp. aj striekačku , cievku ... musíš odsávať stále rovnaké množstvo mleička, ak napr. teraz na jeden raz odsaješ 100ml, tak to odsaj zakaždým, nikdy si nepovedz, že 90 stačí. A takisto v noci - vtedy je to veľmi dôležité, aby si neprespala noc ... aspoň každé 3 hodiny. Zčni paralelne s atb užívať probiotiká
Napriek tomu - aké atb Ti predpísali? Väčšina atb, pri ktorých je na letáku napísané , že sa dojčiť pri nech nesmie, je s dojčením zlúčiteľná ... keby som bola na Tvojom mieste, trvala by som na konzultácii ošetrujúceho lekára s klinickým farmakológom, resp. na tom, aby si prezrel sám databázu liekov zlúčiteľných s dojčením ... napíš do ip, aby sme verejne lieky nerozoberali

bianocka
4. aug 2009

Ahoj Annag 🙂 Aj ja mam na Teba malu otazocku: moja malicka je velky spachtos a v noci spi vkuse cca 8 hodin, takze rano mam uz prsia poriadne naliate, to iste sa opakuje niekedy aj cez den, ked si dlhsie pospinka. Takze pred kojenim odsavam cca 3 minuty z kazdeho prsnika, mam z toho asi 100 ml mliecka, ktore potom zamrazujem pre neskorsiu potrebu.
Moja otazka je, ci to mliecko nie je iba predne, kedze odsavam tak kratko? Dostane sa do odsavacky aj zadne mlieko? Ked potom malicku necham doma napr. s babkou s tym, ze mam pre nu odsate mliecko, bude jej stacit?
Dakujem vopred za radu 🙂

bibi1711
4. aug 2009

Ahojki annag,
potrebovala by som radu, nie vsak pre seba. Jedna moja znama ma 2mesacneho synceka, ktoreho dost dlho uz prikrmovala po dojcemi. Stale najprv nadojcila, malemu nestacilo, tak dokrmovala...po napapani zjedol este 1ééml nutrilonu. babo zacalo mat ale problemy, asi reflux...teraz hned po kojeni vsetko vyvracia, po istom case mu daju iba nutrilon a ten nevyvracia tak casto, asi tak kazdy tretikrat. ediatricka im nakazala prestat s dojcenim a davat len nutrilon. Ako je mozne ze zvracia hlavne po kojeni?

rony253
4. aug 2009

Ahoj Annag, tak po dlhej dobe som tu znova. kojime sa doteraz ma uz vyse 10 mesiacov, do teraz nebol problem, a uz asi 5 dni mam problem, cez den nechce vobec prsnik, idu jej horne zubky tak ma stale ked jej skusim ponuknut prsnik kuse som zubkami, spodne su ako ziletky a vrchne uz tiez vykukli a dvojky uz tiez pojdu, je dost nervozna ale zvladame to, cez den uz papa vselico mozne. A dnes vecer vobec pred spanim prso nechcela, dva krat cucla a kusala ma. tak ja uz fakt neviem co to treba robit. vcera v noci som ju este dva krat pekne nakojila a rano uz len cucla a kusala. Tak som jej dala rano UM nech aspon nejake mlieko pije. to vypila asi 100 ml a mala dost a potom este ranajkovala pecivo a caj a bola spokojna. takze som bola rada, ze sa aspon pred spanim krasne napapa MM ale dnes mi aj to prekazila. da sa nieco proti tomu kusaniu urobit? Nechcela by som ju este prestat kojit, a odsavacku som uz vratila do nemocnice, tak sa bojim aby som takto aj o mlieko neprisla. Mam si ist teraz kupit odsavacku? dakujem annag