Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
4. jún 2010

@mimi-tami> ono to ani tak nebolo myslene, ako si to pochopila. su situacie, ked sa jednoducho neda a vtedy sa dokrmuje. aj ja poznam vela mamiciek, ktore krmia UM. a ani tym nekojenim nebolo myslene to, ze nekojene dieta je nesikovnejsie alebo menej zdatne ako kojene. mam kamaratku, ktorej dcera je od narodenia na UM a je daleko sikovnejsia ako nas lukas. ak si to takto pochopila, ma to mrzi. a keby si citala viacere moje prispevky, nikde by si sa nebola docitala, zeby som odsudzovala zenu, ktora nekoji.
co som myslela tym mensim vzdelanim - studie ukazali, ze zeny vacsinou s nizsim vzdelanim sa menej zaujimaju o kojenie a zdravu vyzivu a preto davaju UM - nie preto, ze musia, ale preto, ze sa im to zda pohodlnejsie. tym skutocne nie su a neboli myslene mamicky, ktore kojit nemozu.
http://www.pressemitteilungen-online.de/index.p...
@leelo> mozes ma aj menovat 😉

bubelko
4. jún 2010

ps> co sa tyka prikrmov > suhlasim s annag. radsej prikrm ako UM 🙂

bubelko
4. jún 2010

@mimi_tami > sorry, preklepla som sa 🙂

strapco13
4. jún 2010

@mimi_tami ..to bolio pisane, ze sa rozhodnu sami, dat radsej UM, nie ako tvij pripad, ked to proste neslo..to su dve rozdielne veci

@digysa ..neprecitala si vsetko..tu vsetci tvrdia, ze kojit vylucne do 6 mesiacoch..o tych prikrmoch od 4 mesiacov to bolo pre tie mamicky, co z nejakeho dovodu musia ist skor do prace, alebo musia prestat kojit /napr zdravotne dovody/...a preto podla tej studie je potrebne zaviest co najviac prikrmov pri dojceni...kazda tu, ktora mohla, tak vylucne kojila do 6 mesiacov a s prikrmami opatrne..moj ma napr zatial len jeden prikrm do dna, urcite ho neprepchavam..ze sa on nacuca tolko mlieka odo mna, ze sa az pogrcka niekedy, za to ja nemozem
cize najprv si to tu riadne precitaj, az potom pis take nerozumne slova, a navyse, tu si mamicky radioa, ak nechces radit..tak si vytvor inu temu..tato tema je o vzajomnom si pomahani a nezelame si aby tuto temu niekto kazil urazkami, takych tem s hadkami je tu dost bohuzial

leelo
4. jún 2010

a preco sa rozhodnu sami? lebo um sa masivne propaguje. keby sa masivne propagovalo dojcenie a ina moznost by oficialne neexistovala, tak by sa k um neprihlasili ziadne zeny, ani zeny so ZS vzdelanim, jednoducho by ich to nenapadlo. takze to nie je ich chyba, to je chyba propagandy. ako sa pise v krutom clanku...

FYI, v novom dietati sa v poradni materstva a dojcenia vyjadruje mudr.halamova aj k tomu faux-pas v damskom magazine na stv. pekne to rozvirilo hladiny 😉

leelo
4. jún 2010

@ajkaag to mate krasnu vahu 🙂

kelila
4. jún 2010

Prepacte ze pisem este raz, ale neviem pochopit prispevok, ktory vlozila Digysa. Tiez sa ma dost nepriamo dotkol.

Digysa, presne ako pisu ostatne. Dakujeme annag je jednou z najrelevantnejsich a najzmysluplnejsich tem na modrom konovi. Bez jej pomoci by som doteraz nedojcila maleho, a nezazila tie najkrajsie pocity ( my sa pri ciciku nielen dojcime, relaxujeme, zaspinkavame ale aj utisujeme vsetky boliestky). Pocas 18 dni pobytu po porode v nemocnici ma nenaucil odborny personal dojcit, a dokonca mi povedali, ze maly sa nikdy neprisaje a pre mna je jedine vychodisko UM. Vdaka annag, teda jej promtnej pomoci sa dojcime doposial. A UM okrem porodnice nikdy nemal. A ked nas vidi moja mamka ako sa dojcime, tak je cela dojata a prestastna, pretoze jej pred 30 rokmi nemal kto takto pomoct.

Aj ked kazda moze mat na vec iny nazor, mali by sme sa vzajomne akceptovat, teda akceptovat nazor druheho. A vazit slova, pretoze odlisny nazor nemoze vytvarat priestor pre pouzitie takych hrubych slov ake si pouzila vo svojom prispevku. Myslim ze by si mala najst silu a sa annag ospravedlnit, to je moj nazor.

bubelko
4. jún 2010

@leelo> prepac, ale dovolim si ti trocha oponovat. podla mna nemozno vinit reklamu a propagandu za kazde rozhodnutie. tiez predsa nekupujes vsetko, co vidis v reklame v tv, len preto, ze to vidis kazdy den, ide o to, ako sme schopni hladat, vnimat a triedit informacie. 😉
a keby nebolo UM, tak by bolo nieco ine. susedka pred 20rokmi, kedze nemohla kojit, davala sackove mlieko - ine jej syn nepil. takze tiez nemozno tvrdit, ze bez UM by vsetky zeny kojili. v minulosti mali vo vyssej spolocnosti zeny dojku, aby nemuseli kojit same.

ajkaag
4. jún 2010

@leelo dakujeme, teraz v 6m mame 9300 takze sa to nastastie nasim neustalym vrtenim sa spomalilo, lebo teda moje krize maju dost 😅
inak v damskom magazine pred par dnami (neviem kedy presne) bola opät mudra pani docentka a uz sa teda vyjadrila, ze teda kojenie ano optimalne do roka, ale potom celu napravu zabila hlaskou: "nie ako niektore mamicky, ze este 3 rocne deticky si pytaju pocuckat" no a mala som opät dost !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

leelo
4. jún 2010

@bubelko um je liek, ktory je zneuzivany na komercne ucely. nikto nepopiera jeho existenciu. dokonca mne pomohlo. ale len preto, lebo mi nepomohli urobit vsetko pre dojcenie.

ja ta obdivvujem za tvoje umenie vzdy za kazdu cenu nesuhlasit, iked nakoniec sa zisti, ze sa vpodstate zhodujeme 😀

jasne, ze mali dojku. ved v minulosti bolo dojcenie otazka prezitia, neexistovalo um. mali mlieko zo zvierat. um bolo vyvinute ako liek.

a reklamu by som nepodcenovala. samozrejme su ludia, co nemaju pristup na net, nemaju hlad po informaciach. o to su praktiky vyrobcov UM podla mna krutejsie a bezohladnejsie svojim nasmerovanim. cihaju odvsadial, na obrazkoch v detskych casopisoch sa smeju na nas baculate deti z reklam na um, atd. svojou bezohladnostou co sa tyka biznisu a kupovania si lekarov. moja pediatricka ma napr.kazdy predmet v ordinacii s logom nejakej firmy co vyraba umelu vyzivu.

ten tlak tu je a stale sa zosilnuje. mozes s tym nesuhlasit, ale to je asi tak vsetko, co mozes proti tomuto faktu robit!

zuzkat1
4. jún 2010

ahojte, len by som sa chcela opytat ci sa moze dojcit pocas tehotenstva... nie som tehotna,ale planujem byt🙂

leelo
4. jún 2010

uz tu clanky o historii kojenia boli, ale su take zaujimave, ze davam este raz do pozornosti:

http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_04_03...

http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_04_04...

ajkaag
4. jún 2010

@leelo presne tak a nevyse si nevieme predstavit reklamu a celkovo marketing, aky producenti UM vyvijaju smerom k lekarom, nehovorim, ze ho vsetci akceptuju, ale aj nam bolo v 4 tyzdni povedane, no to je na hrane, pridite sa o tyzden prevazit a ked nepriberiete budeme dokrmovat, ale poriesit prioritne problem s mojimi bradavkami to nieeeee a pritom pediatricka mi mohla predpisat krem, ktory som potrebovala, moja obvodna uz nie, potom uz len kozna, takze tak... u nas proste vela lekarov miesto toho aby sa snazili najst pricinu a tu riesili, proste na tlak vyrobcov UM (ved je take kvalitne a to vsetko obsahuje...) supnu UM a su z obliga ☹

janula.h
4. jún 2010

ahoj @annag dnes je to des v noci ok maly papal o pol 2 potom o pol 5 o pol 7 a o pol 9 celkom v poho ale teraz sa ani nechcel prisat reval ale bol hladny medzitym podriemkal asi 30 min
nechapem a som z toho smutna nechcem davat UM ved som to vydrzala doteraz
neviem mlieko mam ked stalcim tak vystriekne ale ja mam problem s odsavanim vytiahnem malinko nechapem ☹ ☹ prosim pomoz mi ☹ ☹

leelo
4. jún 2010

@zuzkat1 skus mrknut tento clanocek. zda sa, ze nic nie je nemozne 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

zuzkaoko
4. jún 2010

@janula.h
ahoj,ja mam ten isty problem,kolko mate mesiacov
uz rozmyslam ze dam flasku s um

janula.h
4. jún 2010

@zuzkaoko dnes presne 3 a ja ani nerozmyslam ja som davala prvej dcerke UM a teraz chcem vydrzat ☹

leelo
4. jún 2010

@ajkaag je to zial tak. najviac ma bolia take paradoxne pripady, ako ked mama ma napr. nadprodukciu, babo nepribera, lebo sa nevie dobre prisat, pediater, co vzivote nevidel tu mamu dojcit, nariadi dokrm a je po dojceni, co mohlo byt inak ukazkove dojcenie...
tie bolesti chrbta chapem. ja som si velmi dlho uzivala kompaktne 4-kilove mimino v satke, ale dala by som vsetko za to, aby priberal 😒

leelo
4. jún 2010

@janula.h annag ti urcite pomoze. vyplnila si jej uz dotaznik?

https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

janula.h
4. jún 2010

@lelo vyplnila ale skusim este raz asi ma nenasla

zuzkat1
4. jún 2010

leelo dakujem🙂

leelo
4. jún 2010

napis jej ip, pripomen sa. ma toho vela. asi sa aj pripravuje na zajtrajsiu konferenciu...
ozaj, baby, idete niektora na dr.newmana? stretneme sa? 😉

bubelko
4. jún 2010

@leelo> 🙂

zuzkaoko
4. jún 2010

@janula.h
moja bude mať tiež 3m o 7dni. ja by som tiez chcela vydrzať ale uz aj ja placem ked place mala. Neviem kto napisal a tiez som toho názoru Byť spokojná mamička a mať spokojné babo (tiež dali UM). No ešte chcem vydržať. 🙂

janula.h
4. jún 2010

tak sa držme 😉

olifcek
4. jún 2010

@zuzkat1 uz znova? obdivujem 😵 vidim, ze leelo Ti uz poslala link....drzim paste

shaarka
4. jún 2010

mne sa tu trosku zda, ze je tu vela mamiciek, ktore si z kojenia urobili preteky - cim viac problemov na zaciatku (vyriesenych), tam lepsie... cim dlhsie kojenie, tym lepsie, cim viac na prsniku, tym lepsie, my robime toto a toto, my zas toto, a nas toto a hento, atd...
ja viem, ze je to super, potrebne, uzasne, ale zda sa mi, ze je to tu uz trosku o tom, ze kto je lepsi. fakt preteky. 😅

mrzi ma, ak som sa niekoho dotkla svojim vyjadrenim, ale to je moj pocit z prispevkov za posledne dni.
idem, dieta volaaa 😀

zuzkat1
4. jún 2010

@olifcek dakujem🙂 este nie🙂 az ked bude mat mala rok, potom by sme chceli, ale dopredu zhanam info,lebo to ubehne ako voda🙂 a nechcem aby to bolo ne jej ukor, ale surodenca pre nu iste chceme 😉

olifcek
4. jún 2010

@shaarka u mna ide o nekonecnu radost z toho, ze mozem kojit, ze to ide x;o) a zo srdca prajem kazdej mamicke, aby mohla 😵 😵
@zuzkat1 ja planujem psika 😅 ak surodenca, mozno zacnem o 4 roky uvazovat...len neviem, ci uz na to stara nebudem 😕 😅

ajkaag
4. jún 2010

@shaarka ak si teda myslela aj mna, tak ja som prveho odkojila ani dom nevedela ako a ano kojila som 2roky a 4 mesiace, ale preto, lebo som mala mliecko a bolo mi to proste pohodlnejsie, tak neviem preco by som to nerobila a prave preto som bola teraz pri druhom soknuta, ake problemy s bradavkami zrazu mam, ale keby som ich teda mala mat len kvoli tomu aby som sa mohla potom "pochvalit" tak dakujem, neprosim si, nech si ich kludne necha niekto iny, bolelo to ako fras a vacsinou som si musela davat pozor aby som nezatala nechty do malinkeho, ked sa pricuckaval, takze si vaaaazne nemyslim, ze niektora po takychto problemoch sa tym potrebuje chvalit, proste sme maximalne rady, ze sa nam to podarilo prekonat 😉