Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

michaela80
15. sep 2010

@natalise len nasa poprodna vaha bola 2300 cize sme boli v rizikovej skupine...a este ako 18 dnova mala vahu 2300 a pritom z porodnice na 5 ty den mala 2260...stala na vahe kvoli zvracaniu a zapalu mocovych ciest ako 10 dnova..a ako trotyzdnovej jjej zistili anemiu HGB 72 a dostala 2x transfuziu krvi...uz sme aj na ARE boli lebo mi prestala dychat ako 3 tyzdnova...
moja doktorka sa smeje ze ja len taketo rizikove mam deti..prvy narodeny v 30 +3 tt a ona donosena skoro ale jeden problem strieda druhy..

prsky
15. sep 2010

@michaela80 jezis, az teraz som docitala tvoj prispevok..ako pise strapco, pribera ti krasne...odtrhanie sa od prsnika moze suvisiet aj s tvojim stresom. na tvojom mieste by som prestala vazit, uzivala by som si dojcenie a sledovala akurat, ci ma dost pocikanych plienok a pripadne konzistenciu stolice.

@leelo u nas je nezvyk cokolvek ocenit (malokto z nas robi rad za dakujem, ale kazdy by rad za dakujem dostaval), kazdy hlada kvalitu zadarmo. a pritom poradkyne to robia zvacsa zadarmo, vo volnom case, kopec veci si museli nastudovat a musia sa dalej vzdelavat -malokto z nas by bol taky nezistny. som dnes trochu "namichnuta", lebo ma rozculuju aj ceny v bazaroch, kde maminy predavaju pouzite veci za takmer cenu, za ktoru to kupili a tiez som nastvana na to, ako sa tu "ocenuju" rucne prace (v zahranici sa rucne prace predavaju za take sumy, ze len oci otvaram, u nas z toho zaplatis material a ked si zisk preratas na hodiny, co nad tym stravis, tak si rada, ak zarobis 1-1,50€ za hodinu prace a este sa ta niekto opyta, preco to predavas tak draho 😠 ) . sorry za OT

strapco13
15. sep 2010

@michaela80 nie kazde dieta pribera rovnako..pokial ti pribera a pribera ti naozaj pekne, cika, kaka..neries, len sa stresujes a tym aj ju
ja priberiem kilo aj z deci vody..a kamoska sa moze napchat a nepriberie ani keby chcela...kazdy sme iny
aspon sa nebudete v puberte trapit vetou..mami, ja som tucna

michaela80
15. sep 2010

@strapco13 to vazenie ma stresuje..ale po tych zvracaniach ako 10 dnova co mala tak pri odchode som musela slubit ze kupime vahu a budem robit skusky kojenia..a teraz zistujem ze staci ze mala kope a uz vaha skace..

kakanie sa pocita aj cez rurku ? z 10 kakani sa mi sama vykaka asi 3 x... ☹ ☹ ci to mam pozeraz iba konzistenciu ta je ako prazenica zlta a sem tam hlienova...pred tromi dnami bola ale dost riedka az to na mna vyspliechlo... 😒

strapco13
15. sep 2010

@michaela80 tak na dodrzanie slubu rob skusku kojenia tak max 2x do tyzdna ale aj tak je dolezity mesacny prirastok
nevadi ked kaka len cez rurku..moja kamoska musela obe dojcene deti rurkovat za kazdym a vyrastli a nemaju ziadne problemy..starsia uz ma skoro 6 rokov aj kamoska , co nekojila musela denodenne rurkovat maleho do 8 mesiaca a uz ma rok a pol a kaka sam, bez problemov..radsej jej pomoz, je malinka, este ma asi slabsie brusne svaly
ak mas pocit, ze ma hustu stolicu, skus biogaiu..ale podla toho co pises ma normalnu stolicu 😉
neviem ci si to uz tu pisla..ale preco si mysliz, ze musis pouzit rurku? ake ma vtedy problemy?

michaela80
15. sep 2010

@strapco13 strasne sa puci , napina brusko , pritahuje nozicky a pisti..ona je vseobecne velmi "zaplynena" podla sona ked jej robili...prdi ako stary dedo...

strapco13
15. sep 2010

@michaela80 a nemas skor silny tok mliecka..ze mala nestiha , odtrha sa a tym padom sa nahlta vela vzduchu?
skus cigaretovy=noznicovy uchop na priskrtenie toku
davas nejake kvapky..espumisan a pod?

leelo
15. sep 2010

@michaela80 nie som odbornik, ale skus fakt seknut s tym vazenim. ked sa mala nedostane na prsnik pri prvych znamkach hladu, moze potom pit nervozne, hltavo a z toho mozu pramenit tie potiaze. tot moj nazor. zadarmo! 🙂
ono ak idu prdiky von, tak je to vlastne dobre. zle by bolo, keby sa mala pucila a nevychadzalo by nic. ani prd.

leelo
15. sep 2010

@prsky nie je to az tak uplne off-topic, ludia su fakt zvyknuti mat vsetko zadara, asi od cias sociku. s laktacnym poradenstvom a jeho ocenenim by sa uz fakt malo daco robit. neviem ako je to v cesku, ale slovensko je snad jedine, kde to funguje takto.
len treba si vediet zratat aj to, ze ked nebudem kojit, tak ma cumle, flase a UM bude stat daleko viac. a nielen penazi, ale aj casu a energie. navyse dojcenie ma ekonomicky vyznam aj pre celu spolocnost. niekto by to uz mal aj tam hore zobrat vazne.

toto som nedavno nasla. velmi pekne rozpisane, ak niekto rozumiete nemecky:
http://www.afs-stillen.de/front_content.php?idc...

annag
15. sep 2010

@michaela80

ak si dobre pamätám, Ty si dosť veľa i odsávala , však? odsávaš stále - pred dojčením či po ňom? hnevá sa na oboch prsníkoch?

michaela80
16. sep 2010

@strapco13 mlieko mi pri odsavani strieka a davame espumisan...
@annag hneva sa pri obidvoch prsnikoch..uz som skusala odsavat aj pred dojcenim zeby ten tok bol slabsi ale aj tak..v noci papa lepsie no cez den je to zle ked sme doma...i ked je vonku ze si dobre pospinka tak papa dobre..

vejula
16. sep 2010

čavte kočky počuli ste o tom že su nebezpečne amalgamove plomby??? Som v jednej teme tu čitala jeden chlapik pisal že sa z nich uvolnuje ortuť a vraj je škodlivy aj pre plod a teraz mam normalne trochu stresy... on mi tvrdi že aj autizmus može byť spojeny s amalgamovymi plombami.... Rozmyšlam či malemu teraz aj cez mliekčo nedavam tu ortuť... Či mu nerobim viac zle jak dobre.. Bože tiež všetko čitam a potom som vystresovana 😒

prsky
16. sep 2010

@vejula ty si strasna stresmenka 😀 sak to je znamy fakt, ze amalgamove plomby nie su zdrave, ale zas az tak tragicky to vidiet netreba. kazdodenne jedavas a v okoli sa dotykas, dychas kopec chemikalii, ktore nie su prave zdraviu prospesne, ale telo sa s nimi musi vysporiadat.mame tu vyhodu, ze mame moznost relativne kvalitne jest, pchame sa vitaminmi, obcas sa aj hybeme a vdaka tomu zijeme dlhsie ako kedysi. si zober, ze kazdu chvilu je nieco vyhlasene za nezdrave, co sa roky bezne pouzivalo, potom podla dalsej studie to je zas na ine dobre...vyznat sa v tom vyzaduje celozivotne studium 😀 proste vsetko s mierou a budete ok 😉 ak ti tie plomby velmi prekazaju, tak chod k zubarovi a daj si ich vymenit za biele (ktore mozno o par rokov vyhlasia za toxicke alebo bohvie co 😀)

michaela80
16. sep 2010

@prsky skusila som stlacat teraz pri poslednom kojeni prsnik tak len na mna vygulila prsnik a az je vybehlo mlieko z pusinky, mne fakt pri odstriekavani mlieko strieka mozno 10 miest a dokonca aj z dvorca mi ide mlieko...a takto strieka aj ked napr 30 40 odsajem......budem musiet sa v pondelok dohodnut s nejakopu laktacnou poradkynou lebo to tak nejde....

strapco13
16. sep 2010

@michaela80 tak to vyzera, ze mas velmi silny tok mliecka a ona to nestiha hltat, preto sa hneva a odtrha /aj mne to robil/..pomoze priskrtit tok mliecka noznicovym uchopom a kojit tak, aby tieklo mliecko proti gravitacii..spomali sa tok mliecka..napr v lahu na chrbte tak, ze ti mala lezi na tvojom bruchu..nam to velmi pmohlo, pomoze tiez odstriekat pred kojenim trochu mlieka..lenze to zas stresuje babo, ak uz dava najavo hlad, lebo pri prvych znamkach hladu by malo ist na prsko...ak uz ma nejaky rezim, ze vies odhadnut, ze za 5 min vstame /hihi--to neviem doteraz, pokial ho nemusim ist o 5 min zobudit/...tak sa odsajes, kym este spinka..staci tak 10-20 ml..ja som musela 40 ml ale to mi same nastriekalo do odsavacky

michaela80
16. sep 2010

@strapco13 vyskusam to robit tak...v podstate ona sa do dvoch hodin vzdy zobudi a uz ked sa zacina budit tak naraba rucickami...ja odstriekavam rucne ..mna to boli odsavackou...ked na tom bruchu neviem ako ju budem nahanat bradavkou..ja mam uplne chrbat v haji ako sa ja natahujem za nou a ona sa odtlaca a pritom hlada...

akdarka
16. sep 2010

jaaj baby, ja by som si trochu zobrala z toho vasho silneho toku mlieka..."trapime sa" aby bolo mlieka dost - bohuzial musim predpoludnim dokrmit cievkou UM. konecne sme pribrali 100g za tyzden-neviem aku zasluhu na tom ma UM ked davam denne cca 60ml a ostatne ma moje mlieko.dnes konecne som vedela odsat 40 ml odsavackou-pre mna obrovsky uspech...maly mi nechce dobre sat, je asi pohodlny alebo neviem co...chodim sa vam sem vyzalovat lebo obcas mam pocit, ze len kojime a moje snazenie nie je korunovane uspechom 😝 malinko spinka cez den, mam pocit, ze mu dlho trva kym sa napapa a nechcem ho tyrat hladom...cikame, kakame super len to, ze sa kojime (pritom spi, dudle,place) aj 2-3hodiny a bojim sa niekam ist lebo ho efektivne neviem nakojit a vlastne okrem noci mam pocit, ze je stale nie uplne nenajedeny. moze byt, ze dieta bojkotuje spravne prisatie?-odtahuje sa, place... lebo aj ked to moze byt pomalym tokom, akonahle sa zosunie na bradavku tak je pokojny a dudluje si.
samozrejme prechadzky vonku mame - aj dnes skoro 2 hodiny ale to je obdobie po prikrme...
inak som vyskusala uz vsetko - spravne prisatie pod dohladom poradkyne z mamily, odstrekovanie-odsavanie,prikrmovanie iba cievkou,ziadny cumel,more milk tabletky,a najnovsie costi beriem 3 dni ale extremny rozdiel nevidim...co mozem este urobit ? psychika urcite nebol problem zo zaaciatku - teraz som uz som trochu demotivovana 😝

michaela80
16. sep 2010

no teraz mi pri krmeni vyplula bradavku a z mojej bradavky fontana z 5 miest po celej jej tvaricke a hrudniku kym som nasla peluch na zastavenie..a uz som musela ju prezliekat... 😝 nam ten prud bude robit problem... 😠

vejula
16. sep 2010

@prsky 😅 jo ja viem, ale mna strašne nastraši ked iekto takto začne tvrdiť že je to tak... proste som taka čiernobiela, ked niekto povie že to tak je tak sa tym musim zapodievať... Ja by som si tie plomby aj dala vymeniť ale to by som teraz mala zas strach že ako my ich bude royvrtavať by sa toho ešte viac uvolnilo a spravila by som horšie jak lepšie 😝 chapeš mne už neni pomoci, proste diagnoza 😀 ale ukludnila si ma... ved tiež si hovorim že skoro každy ich ma a to by boli skoro všetci nakazení

elinka27
16. sep 2010

@annag dakujem za odpoved, ano snazim sa ju prikladat ked sa da, a mala sa naozaj dozaduje mna,lebo aj u manzela na rukach nieje taka kludna ako u mna, spievam aj pri kojeni ked vidim ze je nekludna, a co sa tyka satky a nosica bohuzial nepomaha to nechce tam byt.Najlepsie jej je u mna na hrudi ked spinka s hlavickou medzi prsiami🙂da sa to vtedy ked je manzel doma a venuje sa malemu.Teraz budem mat narocny tyzden lebo manzel uz ide do prace,ale potom ten dalsi ide Kubko na 28 dni na liecenie do Tatier aj s muzom,bude mi za nimi smutno,ale zasa na druhej strane budem mat cas pre Zinku lebo ona si ma naozaj pyta, a potom ked sa vratia verim ze sa to nejak utrasie.Ako som povedala uz niekolko krat pokial budem mat co i len kvapku mlieka tak jej ju dam.Kubka som nekojila,vzdala som to a doteraz si to vycitam

elinka27
16. sep 2010

@michaela80 mojej ked je moc hladna zabehne vzdy a kasle chuda, kojim tak ze pololezim cize ona je na mne, a tak jej to vlastne tak silno netecie,ale stava sa nam to len vtedy ked pretahuje a papa neskor ako po tych 2 hodinach ako je zvyknuta,ja vtedy zvyknem pred krmenim aj odsat trochu aby som nemala take plne prsia

elinka27
16. sep 2010

@prsky ano clanky som citala, ja mam take obdobie ze raz sme hore a razu dole, tak sa potrebujem stale utvrdzovat ci to robim stale spravne 😀

prsky
16. sep 2010

@michaela80 ako pise strapco, mas opacny problem. takze treba skusit priskrtit a pred dojcenim trochu odsat

@vejula 😉

prsky
16. sep 2010

@elinka27 jasne, poznam, neboj, za chvilu sa tu budem zas utvrdzovat ja, ze je to normalne 😉 😀

strapco13
16. sep 2010

@michaela80 ja som to robila tak, ze som si maleho nechala nech sa pricucne vo svojeje polohe a takeho pricunuteho som si polozila na brucho a lahla si s nim
hej pri silnom toku mliecka to vyzera tak, ze nahanas dieta s bradavkou...poznam..presli sme tym..akonahle dieta zosilnie a zvladne ten silny tok, tak to prestane

@akdarka never tomu, ze mat silny tok ,lieka je vyhrou..lebo aj pri nadprodukcii mliecka moze byt dieta paradoxne hladne ☹, moze mat bolesti bruska, lebo okrem mlieka sa nahlta aj spustu vzduchu, nevie sa riadne prisat, mamicka ma furt vlhke tricko, a s tym suvisia mykoty, popraskane bradavky
tym nechcem znizovat tvoj problem..len aby si si nezelala nieco, co vedie k iny druhom problemov
ono spravne prisatie je zaklad...vo vacsine pripadov ak sa upravi prisatie, vymiznu problemy..lebo ak nie je spravne prisaty, tak musi vynalozit viac usilia, to ho vycerpa, zaspi skor ako sa riadne naje a potom sa skoro budi, lebo je hladny, nehovoriac o bolestiach bruska z nahltaneho vzduchu
asi si uz studovala tie clanky od aang o dojceni...musis nejako prist na ten princip ako naucit drobca spravne prisat sa..mne pomohlo ked som si stlacila dvorec, splostila ho a tak vopchala drobcovi do ust 😅, aby ho mal co najviac puse

elinka27
16. sep 2010

@leelo uplne s tebou suhlasim,kedze som prveho nekojila, stalo ma to ovela viac penazi, a aj psychicky som kvoli tomu bola zle, preto som sa teraz rozhodla,ze pre to urobim vsetko, uz ako tehotna som zacala zhanat info ohladom kojenia a suplemetora, laktacnej poradkyni a tak.Vedela som ze to budem potrebovat, keby som to vedela pri prvom urcite by som aj jeho kojila,ale som to podcenila, nejak som si myslela ze je to prirodzene a pojde to same,ale neslo a mama mi vtedy povedala,ze ani ona nekojila, ani moja segra nie,asi to je dedicne a nemame bunky na kojenie.A cuduj sa svete teraz som sa dopredu pripravila na moznost ze to nepojde, zavolala laktacnu prisla a poradila, a radsej obetujem par eur za konzultacie ako davat 100eur mesacne za UM!

leelo
16. sep 2010

@elinka27 ja super, ze teraz dojcis. vobec si nerob vycitky a ber to tak, ze vdaka minulej skusenosti budes teraz dojcit bohatsia o poznanie ake velmi je to dolezite. pozri si novy clanok od annag, povzbudi ta este viac:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/09/15/preco-...

tvoja dcerka sa sprava ako normalne babo - chce byt pri mamicke. v snahe umoznit jej to budes mat teraz mozno menej casu na seba. ale toto obdobie nepotrva vecne 😉 skus ju do tej satky davat ked je spokojna, napapana. hoci len par minut denne, ale trpezlivo skusaj aj viackrat. babatkam byva niekedy teplo, satka to moze este znasobit - oblec ju skutocne len lahko a otvor viac okno. neboj sa toho, ked tam bude spat, budete sa navzajom zohrievat telami. moj syn tiez zo zaciatku parkrat plakal v satke, vydrzal len chvilu. ja som ale nezdar nepripustala a skusala som, co mu vyhovuje. po tyzdni uz v nej spaval niekolko hodin a spava dodnes. je to uzasne vec, nedam na nu dopustit. a oooomnoho lepsia ako postielka. napr. ak sa v satke zacne mrvit a budit sa, len ho pohojdam a spi dalej. to by som v postielke nedokazala 🙂
drzim ti velmi palce!

michaela80
16. sep 2010

@leelo tak ja este dam tym mojim dvom satrkam sancu a bude,m skusat...ako sai viazala ked mal 2.mesiace?

prsky
16. sep 2010

@michaela80 satky a nosice su super vec, ja by som bez toho neprezila prvy rok 😀 inak fajn je ist si dat ukazat uvazy, ale s 2 detickami to uz moze byt problem. baby z nosime.sk robievaju prezentacie, mozno najdes nejaku blizko teba http://nosime.sk/sk/prezentacie/

strapco13
16. sep 2010

ja som mala a teda este stale mam ring.sling..tiez super vecicka...len som si to kupila az neskor, tak maly sa v tom nechcel nosit poleziacky