Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lulu1983
29. sep 2010

ahoj Annag, ahoj kojace mamicky,

chcem vas poprosit o nazor, moj maly Risko ma 2 a pol mesiaca, meria 65 cm a vazi 7200 g, narodil sa s 53 cm a 3890 g, je cisto dojceny. V noci kojim kazde 3 h, cez den kazdu 1,5 az 2 h. Neprikrmujem. Kojim len z jedneho prsnika cca 7 min, v noci cca 12min. Chcem vas poprosit, o nazor, ci naozaj maly vazi tak strasne vela, ludia sa na mna zhrozene divaju, ze je taky velky.. svokra dokonca vravi, ze ho prekrmujem. Je to naozaj tak vela? Co ho mam nechat hladneho plakat? A este otazka, preco tak doktorky baziruju na tom, aby mal cumel v puse, ked nechce? Uz som nejaka zmatena. Myslela som, ze kojenie je pre neho to najlepsie, ale asi nie :(

strapco13
29. sep 2010

@elinka27 nerob skusku kojenia..to je zbytocne..raz vypije menej, raz viac..aj ty nejes stale rovnako...uplne dstaci tom veku vazit raz tyzdenne na osobnej vahe ako to robis..ze sama a s malou..aj my tak vazime...dolezite, ze pribera..kolko uz nie je podstatne
moja kamoska spavala so starsim synom tak, ze ho mala aj v noci uviazeneho na sebe na brusku, lebo inak nespal..a naucila sa spat na chrbte..ja som sa kvoli malemu naucila spavat v objati, lebo on zas vyzaduje aby som ho objimala v noci
dieta ti da najavo co potrebuje..ak pojdes proti nemu, presadzovat si vlastne predstaby..tak narazi kosa na kamen a bude len samy problem
nemas moznost kupit si hojdacie kreslo...sadnete si do neho, budete sa hojdat, zaroven bude na tebe a ty nemusis stat, cize si odychnes aj trosku
ale spat k vahe..keze ti za 3 tyzdne pribrala kolo 700 g...to je nadherne..cize mliecko mas 😉
povedala by som, ze mala ma asi tichjy reflux a pali ju zaha..cize nie vzdy vyvracka, len sa jej vrati mliecko s kyselinou do hltana a to ju pali, preto si potrebuje castejsie cucnut..aby splachla tu chut a zrejme preto ti nevie spat vo vodorovnej polohe..skus vyvisit postielku pri hlavicke /podloz nohy pod hlavou, aby cela postielka sla sikmo do tych 30 stupnov, po kojeni minimalna manipulacia, koj ju v takej polohe aby mala hlavu vyssie ako brusku..cize nie vodorovna poloha...mozte po leziacky..ale nech je sikmo

aeouliana
29. sep 2010

@elinka27: na mliecko mi este pomohla senovka grecka v kombinacii s tinkturou z benediktu lekarskeho z bylinkarne. su aj tablety - more milk plus. u nas ich objednaju na poziadanie v niektorych lekarach. ale neviem, ci to riesi Tvoj problem 😒 asi fakt musis len nosit. nam to pomohlo a tiez chodenie vonku na vzduch, aj ked teraz pocko nie je naj. drzim palce 🙂

elinka27
29. sep 2010

@strapco13 v postielke nechce byt aj som ju vyvysila,len pri mne v objati tvarou ku mne nos na nos,inak sa nevyspim 🙂 teda v noci

strapco13
29. sep 2010

@elinka27 proste chce byt na tebe..ved si jej mama...aj o tom je pojem narocne dieta..tohtorocna mama a ja sa tomu dost venuje skus na nete si najst clanky o narocnom dietati alebo si zohnat tohtorocne cisla a nastudovat
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2162/va...
caka ta boj..ale v tomto boji jedine ak prehras, tak budes mat klud..tu musis uplne podriadit svet svojej rodiny potrebam malej
kamoska takto spala..maleho si priviazala k sebe, lahla si do pololahu-polosedu a spavala tak..jedine tak spala aj ona aj maly...kym na to prisla, trapila sa..teraz ma maly 5 rokov, je to krasny sebavedomy chlapcek, ktory ale vie dkial pokial su hranice, sice sa ich sanzi ako kazde dieta prekrocit...ale to je normalne
cize musis zabudnut na seba a svoje potreby..budes mat cas na ne az ked ti mala vyplni...minule som kojila posediacky na wc..lebo zrovna vtedy si maly zaziadal...a co?..wc mam ciste, sedel na mne..a ako sa hrajkal, podarilo sa mu nadvihnut moje tricko..a u nas holy prsnik znamena papkat..tak sa v momente pricucol...nemala som navyber..vies ako na to budem spominat 😵 😵
tym chcem povedat..ze musis sa odosobnit, zabudnut na svoje ja, inak sa budete obe trapit..narocne dieta ti da najavo co potrebuje..a kym to nedostane, tak pokojne nebude

aeouliana
29. sep 2010

@strapco13: 😀 😀 😀 kojenie na wc 😀 😀 😀

dulkagabulka
29. sep 2010

@strapco13 napisala si to velmi pekne 🙂

dulkagabulka
29. sep 2010

@lulu1983 ...moj nazor je taky, ze z materskeho mlieka sa neda prekrmit 🙂 ak sa mylim,opravte ma prosim...
ak mu naozaj nedavas nic ineho, tak je skratka taky...kazdy sme individualita...
rob to,čo ti tvoje materske srdce a intuicia vravi...teda koj...nedaj na reči...dolezita si ty a tvoje dieatko.. 🙂
na tvojom mieste by som pokracovala v tom,čo robiš....
🙂 si užasna 🙂

majinka85
29. sep 2010

@j_anne Ja som tiez davala len na noc 100ml. Ale nie vsetko spapal tak okolo 90ml. Pekne spinkal. No a potom aj rano som kojila a potom som mu dala ale len 50ml aby som ho dokrmila lebo este si pytal. No dnes som uz musela dat aj cez obed lebo som mala uplne prazdne prsia ale som mu dala len 50ml a mal malo tak som mu dala este raz 50ml ale nedojedol to. No dnes spinkal tak pomenej.Asi ma zly den. Uvidime ako bude spinkat v noci.

pipussa
29. sep 2010

kocky, poradte,
po 4 mesiacoch som ukoncila odsavanie, nakolko som mala velmi malo mlieka...
a mam problem, alebo teda neviem
kazdy den mal boli brucho, podbrusko... nie cely den, ale par krat do dna... a su to take krce, akoby som mala dostat menzes a niekedy to trva aj hodinu
a potom to prejde...
menzes som este nedostala... po porode som krvacala skoro 6tyzdnov
rodila som sekciou a nasledne po 3 tyzdnoch od sekcie som mala operaciu slepeho creva
mozu byt tie bolesti sposobene tym, ze som ukoncila odsavanie a teda, uz sa na mna chysta menzes ??? trva to uz asi tyzden, a skutocne mam pocit, ze presne po ukonceni odsavania

elinka27
29. sep 2010

@strapco13 moje narocne dieta dnes cely den plakalo non-stop s par minutovymi prestavkami,od rana odmietala prsniky,nemohla som ju vobec donutit sa prisat,za cely den sa mi to podarilo 2x na chvilku tahala a v momente zaspala,nepomahalo ani stacanie prsnika.Skusala som cievku,lyzicku vobec nijak nechcela papat, dokonca som uz dala aj flasu,ani tu nechcela.Vobec nepomahalo nosenie,darmo mi hovoris ze je narocna a chce byt so mnou, nepomahalo hladne dieta neutisis, nedalo sa vobec kojit na poziadanie prsia nepytala.Robievala toto kazdy vecer ale posledne dni sa to stupnovalo, coraz castejsie,a od piatku okrem nedele to je cely den, vzdy sa aspon prisala ale dnes uplne koniec,nechcela prsia, bez urazky ale chcela by som vediet ktora z vas by bola po takomto mesiaci odkedy sa narodila a cele dni nespava jej dieta v klude,medzitym prekonala dva bolestive zuby mastitidu ...Darmo mam mat kojenie v hlave ked prsia uz mam prazde, dnes vecer som uz absolutne nic nedosala, musela som jej dat umele.Platila som laktacnej,boli u mna dve,volala im do nemoty radila sa tu a nic nepomohlo, je koniec stratila som mlieko som na pokraji nervoveho zrutenia a citim sa totalne neschopna lebo nemozem kojit a za to ze som to vzdala ale uz naozaj nevladzem,vypila nieco z flasky a ked si opat vypyta dam jej flasku aby sa nou naucila krmit,lubim ju a viem ze moje mlieko je pre nu najlepsie ale ked sa to neda co narobim,uz cez slzy ani nevidim na klavesnicu.Koncim kojila som mesiac viac ako syna,a urobila som vsetko co bolo v mojich silach,teraz si mozem pripravit peniaze na UM,nic ine uz mi neostava.No kym sa spamatam z toho ze nekojim tak to potrva velmi dlho,beriem to ako osobne zlyhanie,pretoze som prehrala boj,boj o poslednu kvapku mlieka

akdarka
29. sep 2010

@elinka27 je mi luto cim si si presla.ale podstatne je len spokojne dieta a mama - milujes ju a to jej staci nech ju krmis akokolvek.ja som este svoj kojaci boj tiez nevyhrala ale pride mi nespravodlive ze ked niekto velmi chce tak to nejde a niekto dobrovolne prejde na um aj keby mohol bez problemov kojit.cmuk malickej a nech ste stastne!

elinka27
29. sep 2010

@akdarka ved to,niektore ani nechcu kojit a davaju si pichat inekcie aby nemali mlieko, alebo sa jednoducho ani nepokusia a rovno im daju flasky,ja som zvadzala vnutorny boj,ale uz mi pukalo srdce ked som ju videla plakat,teraz si to vycitam ze ci to bolo od hladu,ale naozaj uz nevladzem,tesila som sa na kojenie a pride mi to krasne ked vidim ako krasne taha,a citila som sa tak blizko pri nej,to bolo len nase,nasa chvila ktoru nam nikto nezobral,a teraz nas caka len chladna flaska a moje vycitky ci som neurobila chybu..

strapco13
29. sep 2010

@elinka27 je mi to luto...viem, ze sa trapis a vidim, ze sa snazis
ja som prekonala iny problem suvisiaci s kojenim..maloktora z nas tu kojila uplne bez problemov...kazda si tu niecim presla..a prave preto si tu radime
hlavu hore...kedze prikrmujes..skus si dat u obvodnej predpisat Costi..liek na zaludok..ale vedlajsi ucinok je podpora laktacie...a prikladaj si malu aj nadalej..mozno ked bude kludnejsia, zosilnie...bude chciet znovu aj prsko
drzim palce
a ked to nevyjde....tak hlavu hore..snazila si sa, nevzdavala si sa hlavne si uzivaj malinku..tieti chvile utecu velmi rychlo

akdarka
29. sep 2010

aj ja poznam jednu akoze matku co isla po sestonedeli s akoze otcom na dovolenku a dala si zastavit laktaciu!dieta supli babke.no comment. Aka chladna flasa?pritulis sa k nej pri krmeni🙂dufam,ze vas cakaju len krasne dni od dnes vecera!🙂
Inak costi mne zabralo super,skoncila som vdaka nemu s prikrmami-uvidid ci mas silu este skusat...

izabelkak
29. sep 2010

@majinka85 samozrejme že si mala prázdne prsia, večer dieťa zjedlo 100 ml, a spalo celú noc, ráno si tiež dokŕmila, ak je prestávka medzi dojčením 6 a viac hodín spúšťajú sa inhibítory na zastavenie laktácie, Ty ju potrebuješ ale rozbiehať, malého prikladať, kojiť aj v noci... spravidla mávajú ženy prvý mesiac nadprodukciu, musia čo to odsať... ale tak sama asi vieš čo robíš, každopádne s tým čo popisuješ vlastne s kojením končíš....
moja dcéra má skoro 14 mes. a veru ešte nikdy v noci nespala viac ako 4 hod., aj to zabezpečuje to aby som mala mlieko aj naďalej....

strapco13
29. sep 2010

@pipussa to vyzera, ze sa blizi mrska..ja mam teraz uz druhykrat a mam riadne PMS asi tak tyzden a pol dopredu, vratane bolesti brucha, krcov a pod 😝

@majinka85 cim das viac UM a nebudes malu prikladat, tym menej sa ti bude tvorit mliecka v prsnikoch..preto s kazdou flaskou hrozi koniec laktacie..dovod ti vysvetlila @izabelkak

elinka27
29. sep 2010

@strapco13 hned zajtra idem predpisat ich, v noci papa normalne mozno tym ze tam je viac mlieka,kedze som odpocinuta a ona asi potrebuje aj menej papat skusim ju krmit este z prsnikou, v noci a uvidim kolko na poradni pribrala.Ak pribrala tak potom musim najst kde je problem.Prdi a krci sa,cely den nespi moze to byt kvoli tomu?Moze tak male dieta bolietr brusko tak,ze nepapa?Ona ked ju prikladam a odtahuje sa tak si aj poprdi.
inak 11teho som skoncila na pohotovosti so zubom mudrosti narezali mi dasno prebdene noci,v pondelok mastitida vysoke horucky,herpes sa mi zo zimnice spravil a dnes rano som skoncila u zubara so zapalenymi dasnami,napicxhal ma inekciami

strapco13
29. sep 2010

@elinka27 je fakt mozne, ze tvoje zdravotne problemy a lieky jej vadia...moze byt zmenena chut mliecka..niektore deti su na to citlive
davas malej nejake probiotikum? biogaia?
a nejake kvapky? espumisan, sab simplex a pod
uz som sa to tusim pytala, ale nechce sa mi hladat spatne

aleela
29. sep 2010

@pipussa dva tyzdne ma bolelo brucho a nakoniec som po 18mesiacoch dostala znovu mrchu 😒 (trvala dva dni a krvacala som dokopy asi 3 hodiny. teraz neviem, ci je to dobre, alebo nie....)

strapco13
29. sep 2010

@aleela to je normalna mrcha..tes sa..druha moze byt silnejsia..alebo rovnaka..a vobec to nemusi byt pravidelne..asi tak akoby si dostala menzes 1x v zivote

elinka27
29. sep 2010

@strapco13 davam jej espumisan,ale nemam pocit ze by to nejak zabralo,dnes som jej ho dala lyzickou a vobec uz potom nechcela jest, prdela vrtela sa a potom sa vykakala ale neulavilo sa jej,stale sa krcila.Probiotika som skusala Dophilus ale ziadna zmena nebola ani po tyzdni uzivania tak som ich vysadila.Najhorsie je, ze mala ked som jej dala fasku do ust tak na mna pozerala ako vyorana myska,nechapala co jej to davam, a jedovala sa.NAkoniec to sice vypila,ale bol to boj ona pri tom uz ani neplakala,ale nejak to tak proste rezignovane vypila,aj ked na etapy,ale aj tak som ju musela cicickat aby zaspala a nebola taka kludna ako som cakala,tak ma napadlo ci bola naozaj hladna☹ ale zasa dnes naozaj jedla mozno tak 2x ale to som mala pocit ze bolo strasne kratke papanie skoro nic,ked som si stlacila dvorce islo to velmi tazko,z toho co som v nom mala zapal odsajem uz len minimum, a z laveho viac,odsala som po krmeni tak dokopy 30ml,a vecer uz len nejakych ubohych 10ml.
Costi je liek kde je napisane ze matkam ktore dojcia sa neodporuca dojcit pokial ho beru a ze znizuje pozornost,tak to teraz nechapem

vejula
29. sep 2010

čavte kočky, ako??? My dnes akosi malo papkame 😕 ale malemu ani nejako nechybalo, len ja som nechapala, že po par hodinkach len par krat cucol a už nechcel. A normalne zaspinkal všetko ako keby ani jesť nepotreboval, až večer sa poriadne najedol.. No som zvedava na najbližšej poradni čim nas vaha prekvapi 😖

strapco13
29. sep 2010

@elinka27 hej nedoporuca sa, lebo nie su na to urobene studie..ale ta koncentracia, co prechadza do materskleho mlieka je velmi mala...ale to mas napisane takmer pri vsetkych liekoch..lebo nikto nebude cielene vyberat tehotne a dojciace zeny a robit na nich pokusy..len spatne sa zistuje..ak nahodou nejaka tehotna a kojaca zena brala liek..tak sa potom spatne zistovalo, ci z toho bol alebo nebol roblem..lenze tento tym retrospektivnej studie /cize studovania, toho co sa stalo/ je velmi nepresny..lebo tam nevies vylucit ine vplyvy
tam ide o to, ze neziaduci ucinok je spustenie laktacie..co je v beznom zivote nepotrebne..ale vyuziva sa prave pri kojeni
domperidon (Motilium, u nás Costi) – podporuje uvoľňovanie prolaktínu, je antagonista dopamínu, (AAP – Americká asociácia pediatrov ho zaradila vo svojich odporúčaniach Lieky a materské mlieko do skupiny L1 najbezpečnejších liekov, referencia AAP), laktagoga domperidon , viď protokol Dr. Newmana ak mamička zároveň robí všetky správne kroky na podporu laktácie – efektívne dojčí. Predpisujú ho mamičke u nás najmä obvodní lekári ústretoví voči dojčeniu.

elinka27
29. sep 2010

@strapco13 tak ja mam znamu obvodnu, teda je to znama mojho otca,tak skusim cez neho ci by mi ho nepredpisala,a myslim ze vsetky ostatne kroky ohladom dojcenia robim,lenze ked sa so mnou priroda zahrala co sa tyka tych mojich zubov a tak ,potrebujem s mliekom pomoct, a hlavne ked mala je nespava tak ani ja nemam kedy spat,maximalne tak pri nej mozem pozerat telku.

strapco13
29. sep 2010

@elinka27 beries nejake vitaminy...tie problemy zdravotne mozu byt aj z nedostatku vitaminov a vycerpania...bud take z lekarne ako v tehu sa brali alebo napr gravimilk
super, takze mas pristup ku kosti...uvidis zvladnete to
inak moj je tiez nespavec..ked spal polhodku ako babo v kuse cez den tak som bola happy...a to dal tak 4 x do dna..ale je pravda, ze v noci mi spal
doteraz vela cewz den nenaspi..minule dal za cely den polhodku..ked sa zobudil som myslela, ze ho roztrhnem

pipussa
29. sep 2010

@strapco13
strapco a ine kocky....
strapco, ty si taka znala... to myslim v dobrom 🙂
nevies poradit...
co som po porode, mavam vzdy take bolave telo, klby... akoze moze to byt aj trosku nadvahou, este som sa nedostala na moju lepsiu vahu, mam teraz 74kg
ide o to, ze ja mam bolesti, klbov, kolena, aj ked sa idem postavit... z postele, za gaucu
avsak aj v noci, ked idem dat malemu papat ( davam UM ) a otvaram termosku, ja normalne nemam silu v prstoch a neviem ani termosku otvorit... proste take divne...
Ked som bola tehulka, tak ked sa mi zadrziavala voda, tiez som mala take bolesti
nemate to niektora ??

strapco13
29. sep 2010

@pipussa moze to byt nadvahou..ale to by som sa ja uz nemohla postavit z postele /mam 88kg 😠 / + unava+ vycerpanos, nedostatok vapnika, u teba plus blizaca sa mrcha + nejaky zapal v tele
nehovorim, ze vsetko naraz..ale nieco z toho sa moze najst

elinka27
29. sep 2010

@strapco13 tie atb som teraz vysadila radsej,spatne si myslim,ze tu mastitidu by som zvladla aj bez nich, nakolko som ju prikladala odsavala a hrcka zmizla po dvoch dnoch,okrem toho zabaly z kapusty pomohli.Mozno jej nechuti moje mlieko lebo to obsahuje penicilin,ktovie,v kazdom pripade citim ze je ho menej,a keby sa tak casto pytala prilozim ju,ale uplne bojkotovala dnes prsia.Beriem B-komplex na podporu imunity

januarova
29. sep 2010

@elinka27, ja myslim ze tvoja mala bude mat tichy reflux ako ti napisala @strapco13. moja mala ho mala tiez a prejavovalo sa to podobne ako u tvojej. nevsimla si si, ze by niekedy akoby naprazdno preglgala? Ja som u dcery na to tak prisla. Ze tom mliecko sa im vracia naspat do pazeraka a pali och kyselina a preto sa pucia a placu. Zato jej je najlepsie na tebe vo vyvysenej polohe 😵 U nas zabralo to ze som podla clankov Annag prisla na to ze to robi moja nadprodukcia mlieka. Cize kojila som aj 3 kojenia po sebe z toho isteho prsnika. Lebo kojila sa tiez casto aj kazdu hodinu. A tak sa mi potom cca za 2-3 dni upravila tvorba a problemy ustali. Potom uz bolo mozne aj to ze spala v postielke ulozena na bok a zavinuta v perinke. A vecerny nepokoj sa mi podarilo vyriesit tak ze som ju ukladala na nocny spanok uz o piatej poobede. Normalne vtedy zaspala uz na noc a budila sa az okolo jednej v noci. Zato teraz je v noci hore aj kazdu hodinu. Ked este vladzes, skus nieco z toho vyskusat. Drzim place 🙂