Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
21. jan 2011

@strapco13 no tak potom radsej didofila ako dudlo- alebo palcofila 😀 didu tiez mozes zobrat a nedat 😀

annag
22. jan 2011

ahojte, pozerám, že riešite dilemu čo je lepšie - či cumlík, či palček. obľúbená téma 😀

Otázka by však mala byť skôr - prečo bábätko potrebuje neustále čosi sať? Čo vedie mamičku k tomu, aby bábätku dala cumlík? Stres - bábätko, ktoré začína neprirodzene často neustále čosi sať, má potrebu, ktorú si nedokáže či nemôže pre nejakú príčinu naplniť . Aké potreby bábätko maličké má? Potrebuje byť sýte, v bezpečí, v teple. Ak nie sú dostatočne uspokojené, dostáva sa do stresu a logicky hľadá spôsob, ako si pomôcť. Nenutritívne sanie bábätko upokojuje, stresové hormóny klesajú. Dieťa, ktoré si svoju potrebu uspokojí na prsníku, v náručí mamičky , sa uspokojí rýchlo , za relatívne krátky čas, určite za kratší než na cumli či palčeku. Prečo za kratší? pretože v náručí matky si uspokojuje i niekoľko potrieb naraz a mamička ani nemusí rozmýšľať, aké potreby to v danej chvíli sú- ak bábo mamička dojčí na požiadanie, tak ono sa na ňom po opakovanom priložení dosýti, zaženie štikútku, uistí sa, že je v bezpečí, zohreje sa, upokojí sa či uspí. Kontakt s bradavkou je neporovnateľne intenzívnejší a prirodzenejší než kontakt s umelou náhradou bradavky. Bábätko je pri nenutritívnom saní palčeka, cumlíka či ručičky častejšie osamotené - lebo ich saje keď spí v postieľke či kočíku, keď sa hrá atď. Samozrejme, že jeho potreba sať trvá čoraz dlhšie a nakoniec už niektoré deti sajú stále - i počas hry, i počas rozprávania prehadzujú v puse cumeľ, i počas spánku ....
Chápem, že odučiť bábätko niečo neustále sať môže byť náročné - ide najmä prvé dni o obrovskú zmenu, niekedy sa stáva, že bábo sa po odobratí cumľa dostáva do ešte väčšieho stresu. A ak už nič iné, bude si hrýzť napr. svoju peru a rovnako deformovať čeľusť. Preto to treba robiť s citom, s maximálnou pomocou mamičky - lebo prvé dni či týždne bude potrebovať pravdepodobne dojčenie či týždňov o to viac . Bábätko by malo byť spokojné a hrdé na to, že sa umelej náhrady zbaví. Mala by byť nahradená láskou a pozornosťou mamičky i celého okolia, aby to išlo ľahko. Všimnime si nervózne žuvanie žuvačky u hokejových trénerov pri zápasoch .... tiež by mali nervy väčšie, ak by si žuvačku doma zabudli a tiež by im dlhšie trvalo, kým by sa jej zbavili nadobro...

Mamičky začínajú s cumľom nevinne, často len preto, lebo sa traduje, že inak bude bábo non stop visieť na prsníku - nie je to pravda. I malé dieťa sa dokáže rýchlo zasýtiť na prsníku, ak sa správne prisáva a dojčí. No ak mamička svoje bábo porovnáva s bábätkom kŕmeným z fľaše a snaží sa jeho správanie porovnávať so "susedovie Jankom ", logicky bude mať potrebu dať mu cumeľ , inak sa jej nepodarí mať dieťa dojčené len raz za x hodín a zároveň spokojné. Každé dieťa potrebuje nenutritívne sať relatívne často, lebo jedna potreba sa strieda s inou, no každá základná potreba sa na prsníku uspokojiť dá - je preto normálne sať prsník i každú hodinu či ešte častejšie , len niektoré deti sa "dojčia" na cumlíku a potom sa na prsníku dojčia menej často či časom vôbec - prejdú výlučne na "dojčenie" umelej náhrady mamičky -cumlíka, fľašky. Je normálne dojčiť sa tesne po prebudení, po prebalení, po prezliekaní, ak sa bábo čohosi zľakne, je mu smutno, pred spaním ... ak sa bábo môže takto dojčiť,nevznikne u neho zvyk neustále čokoľvek sať. V istom období deti objavujú ručičky a oblizujú ich, berú si celé pästičky do pusinky - je to prirodzený vývoj, ktorý nemá nič spoločné s neuspokojenými potrebami. 🙂

didulka85
22. jan 2011

Zacala som davat prikrm mojej 6-mesacnej dojcenej dcerke. Kupila som "zazracny" poharik na vodu, kedze flasu jej dat nechcem. Po prikrme ponukam prsnik na zapitie. Kedy mam zacat davat aj vodicku?
Docitala som sa, ze vodicka sa ma davat az ked sa zacne s prikrmom. Lenze nestaci jej zatial moje mlieko? Aj tak si vytiahne po jedle len to predne.

prsky
22. jan 2011

@didulka85 staci jej aj MM...ja som davala vodicku od cca 8mesiacov aj to preto, ze bolo leto...vodicku jej mozes ponukat, nech sa nauci poharik pouzivat, ale nemusi to byt hned

didulka85
22. jan 2011

@prsky dakujem. Pediatricku klamem uz od narodenia malej. Vzdy sa ma pyta, ci davam z aventackej flase vodicku a cajicek. Ja jej vzdy na to poviem, jasne davam. 😀 Takze jej som sa opytat nemohla. Este raz diky za odpoved.

akdarka
22. jan 2011

@annag a ked babo akoby dudluje naprazdno pusinkou po zaspati?trebars v kociku,alebo po odpojeni z bradavky?to je ok?nema cumel iba mna😉

prsky
22. jan 2011

@akdarka to je tiez normalne 🙂

didusik
22. jan 2011

Ahojte neviete mi poradit nejaky sposob ako rozriedit prilis huste mlieko v prsniku? Vcera sa mi podarilo po 2 dnoch odopchat upchaty kanalik a dnes sa mi hrca postupne objavuje na opacnej polovici prsnika 🙄 . Ja aj vidim odkial to huste mlieko presakuje, podarilo sa mi aj trosku odsat a je take zltsie, islo von stylom ako napriklad tecie voda z kohutika po odstavke vody, cize tak prerusovane, aj trochu vystreklo, potom zasa nic a tak nastriedacku. Ide to z takeho pluzgierika, ktory som uz vcera prepichla a dnes je uz volny. Teraz sa snazim uz asi hodinu a nejde mi nic, v mlieku mam take male krupicky. Co by pomohlo (okrem tepla, masaze, kojenia s nasmerovanou bradou a roznych obkladov)? Ja by som tu hrcu najradsej zlikvidovala este kym neni taka velka a vidim ze rychlo rastie. Mohlo by pomoct napr. aj viacej pit alebo sa to naleje este viac? alebo nejake ine napady? Dakujem

barbora87
22. jan 2011

Mozete mi prosim poradit ci mozem ked kojim ananas z konzervy?mam na neho hroznuuuu chut!!!a ako to je s pizzou???v tehu som bola zavislak a rada by som si zase pochutila...dakujem

johanka.
22. jan 2011

@annag debata sa zacala asi, ked som sa opytala na vztah nocneho dojcenia a pokazenych zubov. Stale vela dojcim aj v noci a mala je uz dlho dost zubata. Nie som zastanca ucenia babatiek prespat noc, ale obcas sa stretnem s argumentom, ktory ma nuti sa zamysliet. Ako napriklad vraj caste nocne dojcenie kazi babatku zuby, lebo mlieko je sladke. Dievcata ma tu upokojili, ze zas az taky velky problem to asi nie je, ak sa zubky cistia a inak ma dieta zdavu stravu. Ale vraj ak zacina mat dietatko problemy so zubkami, tak vraj treba nocne dojcenie zrusit a nahradit radsej cumlom. Zaujimal by ma velmi aj tvoj nazor, co si o tom myslis? Miska casto skripe zubami, myslim ze hlavne kvoli prerezavaniu, tak si moze asi poskodit sklovinu a mne ostava len verit, ze mlieko jej zuby nezlikviduje. Inak mi caste nocne dojcenie vobec nevadi.

johanka.
22. jan 2011

@barbora87 z mojej skusenosti: mozes vsetko 😀 Podla mna su to len povery, vsetky tie pravidla, co sa smie a co nie. Funguje to podla mna takto: mamicka si da kapustu a potom je cela stresovana, ze z toho jej dojcene babatko bude mat problemy, babatko ten stres vyciti a je z toho nepokojne, a mamicka si povie, no tu kapustu som naozaj nemala, naozaj je to pravda, ze sa to nesmie jest, overila som si to. To je cele tajomstvo zakazanych potravin 😀 Ale mozno som len ja taky stastny clovek, ze mozem jest vsetko. No ver, ze zdaleka nie som sama s touto skusenostou. Moja rada: ochutnaj trochu, a ked v priebehu nasledujucich 6 hodin nic strasne na dietatku nespozorujes, tak je ta potravina v pohode. Urcite je to lepsie ako byt mrzuta, ze si nemozes ten ananas dopriat.

prsky
22. jan 2011

@barbora87 mozes jest vsetko, akurat nafukujuce a alergizujuce potraviny (hlavne take, na ake mate v rodine alergie) zavadzaj jednu po druhej (=daj si napr. pomaranc, pockaj 6-12h, ak dietatku nic nebude = ak nebude mat bolesti bruska, alebo alergicku reakciu - zacervenanie koze, svrbenie a pod, tak danu potravinu mozes jest).

prsky
22. jan 2011

@johanka. moja mala tiez skripavala zubami, isty cas to dokonca robila z radosti z toho skripaveho zvuku, ale preslo ju to (nerobila to cely den, tak som ju nechala, lebo som presvedcena, ze keby som ju zacala upozornovat, nech to nerobi, tak by z toho mala vacsiu zabavu 🙂 ). ja som sa uz zmierila s tym, ze spodne zubky nema perfektne..su to "len" mliecne zuby, takze to nie je taka tragedia

barbora87
22. jan 2011

@johanka. No tiez si to myslim...ved v tehu som sa zivila tolkymi vecami ze si uz musel zvyknut...len som nevedela ako je to s tym ananasom...pizzu som uz kusok skusala ale radsej sa spytam nez aby som mala drobca ohrozit...a pijem aj cajik aby ho nebolelo brusko tak si myslim ze je to ok

barbora87
22. jan 2011

@prsky dakujem 🙂 no vdaka bohu alergiu v rodine na jedlo nemame...
A chcem sa spytat je to normal ze drobec jeden den papa kazde dve hodiny a vycucava ma a napr dalsi den papa menej?a zase dalsi den viac?

prsky
22. jan 2011

@barbora87 odpoviem ti otazkou...jes ty kazdy den rovnake mnozstva jedla?

elinka27
22. jan 2011

@annag suhlasim,my sme sa zbavili dudlika,ale mala sa teraz nevie odomna odtrhut a je to da sa povedat horsie ako ked ho nepoznala vobec, non-stop je v satke a dudkuje prsnik,aj v noci spi pri prsniku, ale verim ze to coskoro pojde k lepsiemu

elinka27
22. jan 2011

@barbora87 a ty ako vies kedy kolko spapa?ved tam nemame odmerku 😉 je to normalne neboj,aj moja to robi, tuto noc sme boli hore kazdu hodinu 😝 a dnes zasa mame dietny den 😀

@prsky mozno blba otazka,ale mne su vidiet zelene zily na hrudi od krku az dole cez prsia,toto som predtym nemala,je to kojenim?

didulka85
22. jan 2011

@barbora87 na Vianoce som si dala dost vela vareneho bobu, sosovicovu polievku, kapustnicu a kadeco mozne. Mala nemala ziadny problem. 😀 Moj najvacsi problem bol potom ten, ze som sa zobudila uplne mokra. Matrac, paplon, este aj vankus. Z tychto "zakazanych" potravin mam vela mlieka.

elinka27
22. jan 2011

@cicimon moja berie Maltofer, mali sme obdobie kedy len spala a nepytala jest a zistili ze je anemicka,odvtedy mame pokoj, je culejsia

prsky
22. jan 2011

@elinka27 fu, tak to neviem...mne je zilky viac vidiet od kedy som s Lalou otehotnela, ostalo to aj pri dojceni a teraz v dalsom tehu duplom 🙂

elinka27
22. jan 2011

@prsky no ja neviem ci to bolo aj predtym vidiet praveze mozno ze aj ano len som si to nevsimla,nakolko som si dekolt tak nepozorovala az teraz ked kojim 😀

marianas
22. jan 2011

@annag
Ahoj, Včara som sem hodila otázku, že mi niekto odpovie, no nikto sa nenašiel, tak idem otravovať Teba 😀 . Nemám obrovský problém, no i tak sa chcem spýtať: Malý bude mať o týždeň 8 mesiacov a asi mu idú zúbky, aspoň si to myslím, lebo je trochu mrzutejší a všetko hryzie. No aj pri dojčení ma začal "hrýzť". Myslím, že len skúša, čo to urobí, no dosť to s tými ďasienkami bolí, pohryzne ma aj 5 - 6 krát počas papania. Pekne sa prisaje, chvíľu ťahá, potom pustí, chytí bradavku a zahryzne. A potom, beťárisko maličký, sa na mňa zasmeje. Hovorím mu "nono", že sa to nesmie, lebo to bolí, ale asi mi ešte nerozumie. Čo mi pomôže, aby nehrýzol? Ďakujem za názory.

prsky
22. jan 2011

@marianas ked mu budes milo hovorit nonono, tak to bude nadalej povazovat za fasa hru..annag ma o tom clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie...

norikk
22. jan 2011

ahojte, pisala som vam vo stvrtok,pisem zas, Uz stvrty den mam malo mlieka ☹ maly hladny, jedine co mu mozem dat su antibiotika, kedze je chory, ani ich nema cim zapit ☹ to kolko tych laktacnych kriz musime pocas tretieho mesiaca prekonat?? ☹ nechcem UM....tesila som sa, ze nikdy nepouzijeme flasku

cicimon
22. jan 2011

@strapco13 @prsky vdaka

viete mi poradit, ako ohriat MM na tych 40C, ak by som ho chcela pouzit do kase? nejako vo vodnom kupeli? (ohrievacku a pod nemam)

elinka27
22. jan 2011

@norikk no ja nemam taku dobru prax,ale jednine co ti mozem poradit je ho castejsie prikladat aby sa prsia nastartovali a zacali tvorit viac mlieka, malo by to byt prechodne,mne sa mlieko zvysi po 2 dnoch intenzivneho prikladania, pravdepodobe ked je maly chory tak menej papal a tak mozno preto,neviem.Ja vtedy proste prikladam a odsavam o dusu po kazdom kojeni aspon par kvapiek.A si si ista ze je to od hladu?Mozno place lebo ho boli nieco ked je chory

norikk
22. jan 2011

@elinka27 neplace....ale viem ze neni poriadne napapany...viem rozoznat ked ma dost, a kedy mu to nestaci ani na uhasenie smadu....vcera to uz bolo lepsie dneska kus horsie ku veceru...ale uz si maly drichma 🙂 som sa bala ze nezaspi,ked sa poriadne nenaje

estterka
22. jan 2011

@elinka27 a ako pomaha masticka? ja mazem necely tyzden,flak hned zmyzol a jeden den som to zanedbala a zacalo ma to boliet,tentokrat sa nedam oklamat a preliecim poriadne!

susann83
23. jan 2011

Ahojte!
Zas si idem k vam po radu. Urcite sa to tu uz spominalo milionkrat, ale vo vyhladavaci mi nevyhodilo tuto temu.
Mozem jest paradajky pocas kojenia? V inej teme som citala, ze nie. Ale som ich uz pojedla zopar a zatial som nic nespozorovala. Tak asi hej, ze?
A este, treska v majoneze? Vcera mi svokra doniesla a teraz neviem ci ju zjest.
Dakujem za odpovede 🙂