Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
29. máj 2009

anob, nie myslím, som o tom 100% presvedčená, že mleičko sa Ti vytvorí. Mliečko sa môže tvoriť len vteda, ak sa prsníky často vyprázdňujú, aj po hodine. Je bežné dojčiť aj 15 x za 24 hodín, určite jej po dopití jedného prsníka ponúkni i druhý prsník . A UM nekupuj, také čosi nepotrebuješ doma mať. Teda ak by sa Ti aj váha nepozdávala, tak len ponúkaj obidva prsníky a môžeš i oveľa častejšie. 🙂

annag
29. máj 2009

liave -

ďakujem a podoben, zdravé bábo a veľa mliečka 🙂 ak je bábo iba smädné, tak poťahá pár ťahov a prsník si pustí, ale v rámci dňa má uričte aspoň 8 dojčení takých dlhších. Krátkych dojčení - pocukávaní môže byť koľkokoľvek. Malo by to byť tak, že ak si pýta napr. po polhodine, ponúkni prsník , na ktorom si dojčila naposledy a sleduj reakciu - ak sa bude hnevať, cuckať a prsník je na pocit mäkký,tak ponúkni druhý - teda tak, ako si urobila dnes.

kajuska111
29. máj 2009

annag, dakujem velmi pekne, som rozhodnuta od zajtra odstavit flasku a len dojcit...skusim dat malu skor spinkat ako radis.
Este raz vdaka, dam Ti vediet, ako sa nam dari 😉

annag
29. máj 2009

adka-baby - asi už tušíš, čo odpoviem 😀

- samozrejme, pokračovať v dokrmovaní by si namala. Stačí dojčiť oveľa častejšie . AK budeš takto pokračovať, tak bábetko začne fľašu preferovať a k predčasnému odstaveniu dôjde - buď bude mať prsník iba na hranie alebo ho začne úplne odmietať. Fľaša je extrémny úhlavný nepriateľ dojčenia v každom veku - i v roku.

Obávaš sa správne a ak to chceš napraviť, tak hneď od tejto chvíle s dokrmom prestaneš a začneš dojčiť, Je normálne dojčiť aj 15 x za 24 hodín., Ako sama píšeš, papá 10 minút, z oboch by to bolo možno 15-20 - to je čas , ktorý by Ťa nemal výrazne obmedzovať - sú maminy, čo dojčia aj 50 minút. Ale musíš sa zmieriť s tým, že bábo bude hladné možno i každú hodinu. Takto sa správa dojčené bábo a toto je norma. Nenormálne je dojčiť sa raz za 4 hodiny, prespať celú noc , takisto prírastok 220g je na dojčené bábo nadpriemer, dieťatko v 3 mesiaci môže pribrať len 70g a je to v poriadku. Preto sú deti na UM tučnejšie a majú i v dospelosti či puberte s váhou problém. Ako som už dnes písala, dieťatko fľašu nemusí odmietať napriek tomu, že dobre prospieva. A že je bábo po vypití UM spokojnejšie - ak sa objeme až po krk spíme tiež dlho a nemáme na nič energiu - lebo celú vkladáme do trávenia potravy, dieťatko prepchaté UM sa správa a trápi rovnako.

ak by sme si to vyčíslili, čo nerada, ale nedá mi 😅 - teraz sa dojčí asi 6 x za 24 hodín, - ak by sa dojčila o 6 x viac - teda 12 x za 24 hodín, tak by jej stačilo vypiť v priemere 30 ml mliečka dojčením. 6x30 je 180 ml - teda to isté ako 3 x 60 ml UM ktoré dávaš teraz 😉 - myslím, že to hovorí za všetko , však ? 🙂

annag
29. máj 2009

kajuska -daj vedieť , určite sa to zlepší, treba skúšať a riadiť sa materinským inštinktom 🙂

annag
29. máj 2009

dupinka, samozrejme - deti často pijú systém čo do bruška, to von z bruška - našťastie nie úplne a veľká časť mliečka tam zostane - treba sa trošku naučiť rozlíšiť hlad od iných dôvodov plaču ....

annag
29. máj 2009

dm - samozrejme, je nezvyčajné papať tak zriedkavo u dojčeného bábetka, ale stáva sa to . Dojčené bábetká zvyčajne papajú 8-12 x za 24 hodín, niekedy aj viac. No každopádne sa treba snažiť, aby bábo samé vypilo dostatok mliečka pri dojčení keď sa samé prebudí a vtedy sa snažiť, aby vypilo veľa mliečka - stláčaním prsníka, resp. výmenou polohy a prsníka. Pozerať na hodinky je kontraproduktívne. Niektoré bábetko si potrebuje robiť prestávky, iné nie. Okrem toho, ak bábo pije, klesá mu brada a vtedy tam nastáva pauza - vtedy má plnú pusu mliečka - každé bábo má inú pauzu a teda i dojčenie môže trvať inak a nedá sa stanoviť, že bude trvať 15 minút. Ak bábo pije dostatok mliečka, tak sa i budí spravidla o čosi častejšie i samé. Ale nasilu ho odťahovať od prsníka je nevhodné - treba sledovať a odlišovať cuckanie od pitia, nie sledovať hodinky . Takisto mu brániť a nedať druhý prsník....

odssaté mliečko môžeš mať 24 hodín a potom ho treba zamraziť. Slabé mliečko ozaj neexistuje, najskôr je kolostrum, potom prechodné mliečko a následne sa stáva zrelým mliečkom - zrelé je na pohaľd riedke, vodnaté, namodralé, ale je to to najlepšie mliečko práve pre Tvoje bábetko, neexistuje pre neho lepšia aleternatíva 🙂

adka.baby
30. máj 2009

Ahoj Annag,presne toto som tušila že mi napišeš,len som to chcela mať od teba potvrdené. A máš uplnu pravdu,len ja som vedela tak, že dojčene detičky by mali pribrať 150 za týžden a aj lekarka mi tak povedala. Niekedy sa malá zatvári tak kyslo, ked ju priložím, ale bojujem s nou dalej,nech sa prisaje. S tým počtom kojení máš tiež pravdu, určite to zAčnem praktizovať, aj ked ma to bude možno unavovať,ale prežijem všetko, len aby som dojčila. Len nechapem že jej stači na jedno kojenie ťahať tak krátko. Ked spinka mám ju budiť na papanie? Fľašu odkladám do skrinky a budem sa snažiť vratiť sa ku kojeniu,určite sa ozvem, ked to nepôjde pre pomoc. Prečo potom lekarky podporuju prikrm? Asi viem, biznis.... Schvaľuješ homeopatika na podporu tvorby mliečkA? Uživam ich a myslim, že pomahaju, čo všetko ešte treba robiť? Pijem toľko, že som väčšiu časť dna na zachote. Veľmi som ti vdačna za radu a drž mi palce. Určite dám vedieť ako som na tom. 🙂

lenka138
30. máj 2009

ahojte môj synček má nad očkami v obočí strašne suchú kožu, úplne také veľké šupinky sa mu tam urobili a neviem čo by to mohlo byť, lebo nie je to len klasicky suchá kožtička. Skúšame aj holtov krém aj olivový olej ale nejako nevidieť výsledok

shupolienka
30. máj 2009

Ahoj Annag

Mam otazocku: Citala som tu, ze ked si babo pyta papat do dvoch hodin, dava sa ten isty prsnik. Ja kojim Kuba z jedneho prsnika pri jednom kojeni a stane sa ze ho nedopije. A potom ked ide spinkat po 1,5-2 hodinach tak mu niekedy este ponuknem ten isty ale zase ho nedopije. Nevadi ze nieje vyprazdneny a dalsie kojenie uz davam druhy? 😕 Dufam ze som to napisala zrozumitelne 😅

vilocka
30. máj 2009

ahoj annaq, nasa zlata poradkyna 🙂 ,
ja by som sa chcela spytat nieco podobne, ako shupolienka, ze ci ma po kojeni zostat prsnik prazdny. Lebo moja malinka teraz spapala po 2x menej ako zvykne a neviem ci mam po krmeni prsnik doodsavat, alebo nechat tak. Krmim vzdy z ineho prsnika, kazde kojenie ich striedam. To doodsavanie je dost otrava, hlavne ked odgrgavame a uspavame sa dlhsie a potom by som odsala niekedy aj pol hodinu po kojeni...tak neviem ci to robit,ci nie...Inak ak neodsavam po kojeni, tak mam prsnik (z ktoreho ide prave papat) pekne naplneny, takze ma dost mliecka na papanie a ak po kojeni prsnik odsajem, stane sa, ze potom je mliecka menej a na dalsie kojenie(teda o dve kojenia dalej) z neho jej nestaci...dakujem 😉

dm1
30. máj 2009

dakujem annag. od vcera to praktizujem tak ze pokial vidim ze aktivne pije, kaslem na hodinky a krmime dalej. Neda mi to odstavit tu moju lasocku ked pekne papka. Ak sa temto spomaly stlacam prsnik a ak uz pomaly len stlacam a on pusti prsnik, chvilocku pockam a skusim znovu. Zase nepije moc aktivne a preto po chvilke skusim druhy prsnik. Z toho este pekne aktivne chvilu papa a ked uz vidim ze fakt prsnik odmieta a uz nechce skusim mu dat aj tu flasku s odstriekanym mlieckom ale on je mudry a nechce ju /ja ju davam totiz az vtedy ked uz vidim ze ani prsnik nechce takze je napapkany/.
Vcera sme sa krasne cely den prisavali skoro vzdy na prvy sup a to som ho kazde 3 hodinky budila na krmenie a vzdy pekne papak takych 20-30 min. - len ta priecna poloha nam akosi nejde asi nemam este taky cvik mu dobre chytit tu hlavku lebo je malicky.... tak sme skoncili v lahu a napapali sa.
Dnes to je horsie: zobudil sa po 8 hodinach spanku o 4.30 /sam/ a az 5.30 sa napapal - strasne sa jedoval na prsniku potom zaspal a nakoniec sa napapal zase ako som popisovala vysie 20-30 min. a nakoniec chvilu aj na druhom prsniku. Zobudila som ho o 9.00 a opakovalo sa to co nadranom a najedol sa az pred 11 hod.cize az po viac ako 5 hodinkach....Tym ze sa tak dlho prisaval nam dnes vyjde zase len 5 kojeni tak neviem ci ho mam zobudit este aj vecer ked uz ma on noc alebo nie. Inak odstate uz nechce 😀 , to som rada

dm1
30. máj 2009

annag: este som sa chcela opytat: predtym som vzdy dojcila len z jedneho prisnika, teraz nakonci ponukam este aj druhy aby som predlzila aktivne pitie ale bojim sa ze sa mi bude potom v tom prvom tvorit menej mliecka ked predtym pil len z jedneho... mam potom dalsie kojenie zacinat na tom druhom? Teraz rano som si ho potom este odsala... tak neviem ako to robit.

annag
30. máj 2009

dm - všetko sa mi páči, až na tú skúšku fľašou 😉 🙂 - toto nikdy nerob, lebo ako som spomínala - bábetko nemusí hneď vedieť, že má mliečka dosť a fašu neodmietne - informácia o plnom brušku príde do mozgu s oneskorením. Je to veľmi nebezpečná "skúška" , ktorá absolútne nedáva mamičke informáciu, či bábo má alebo nemá dosť mliečka. Každé bábo pije až kým sa nepogrcká. Či má bábo dosť vidíš na ňom - je po najedení spokojný, ciká 6-8 plienok za 24 hodín, má 2-3 stolice - ako cikal a kakal dnes?

Ak nejde priečna poloha, tak sa netráp - dojči tak, aby malý bol spokojný a aby ozaj pil. Na to by si potrebovala možno poradkyňu, ktorá by Ti pomohla ...

Ako som písala - je dôležité, aby si bábo vypilo čo najviac mliečka keď sa samé prebudí - teda stláčanie, vypitie až do dna, obidva prsníky. Pretože ak bábo hlboko spinká, tak nepije účinne - bábo môže piť v polospánku, nie v čase hlbokého spánku - vtedy zaspáva, cucká.Bábo najleošie pije vtedy, keď si prsník vypýtalo samé. Málokedy sa stretávam s mesačným bábom, ktoré by takto spalo a zriedkavo pilo a zároveň dobre prospievalo - ale fakt by ma zaujímalo, koľko mliečka si na jeden raz dokáže vytiahnuť. Pretože podľa opisu mi to vychádza na veľmi pekné množstvo a tým pádom nepotrebuje papať často. On do minulého týždňa priberal pekne - ak som to dobre zrátala - priberal cca 160 g týždenne - je to tak? "Problém" vznikol iba minulý týždeň? Osobne by som skúsila skôr v noci pridať jedno - dve dojčenia -aby sa ráno nerozčuľoval po dlhej prestávke.

annag
30. máj 2009

adka.baby - ak chceme pani doktorke urobiť radosť, skús ju prebaliť pre dodjčením - tým sa preberie a bude papať, hoci to bude v polospánku - ale predpokladám, že teraz sa bude i sama na dojčenie často hlásiť sama. Pediatrom je skôr jedno z čoho bábo priberá - pre nich je dôležitejší výsledok než to,či to je vďaka MM alebo UM. Bohužiaľ - bude to chcieť ešte veľa času, kým sa povedomie verejnosti zmení - norma je stále fľaša - v hračkárstve, v časopisoch u lekárov .... Homeopatiká pokojne ber, ak Ti pomáhajú, prečo nie 😉 . Vodou sa však prelievať nemusíš, pi normálne, niekedy mám pocit, že mamičky sa vodou niekedy aj priotrávia, keď čítam tie množstvá 😅 Ozvi sa, ako sa Vám darí, hoci aj každý deň 🙂

annag
30. máj 2009

shupolienka, nevadí , pokiaľ pekne prospieva, je spokojný, pnedochádza k zápalom ... nevadí - z toho, čo píšeš, je vidno, že mliečka máš viac než dosť, ale pokiaľ všetko funguje, netreba to zatiaľ inak riešiť , dojči zaužívaným spôsobom

annag
30. máj 2009

vilocka - pri mesačnom bábetku už odsávať nemusíš, môžeš si užívať iba dojčenie. Odsávanie nahradí do veľkej miery stláčanie prsníka - lebo bábo zvyčajne ukončí predčasne dojčenie vtedy, keď mu mliečko tečie pomalšie. Takže môžeš skúsiť (pozri i odkazy v mojom albume - videá Newmana):

- ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.

Ak papá od smädu - nezvyčajne krátko , tak nasledujúce dojčenie začni opäť nedopitým prsníkom . Teda napr. z pravého sa dojčila kratšie než zvyčajne o 9.00, o 9.30 chce prsník opäť - ponúkni pravý a sleduj, ako sa bude správať - ak ho bude pekne piť, nechaj ju na ňom, až ak sa bude hnevať, cuckať, odtŕhať - ponúkni ľavý. Teda nedosávaj, len ponúkni nasledujúce dojčenie ten istý prsník - dojčením vlastne nahradíš odsávanie.

bibi1711
30. máj 2009

Ahoj Annag, §tak som sa konečne odhodlala napisat ti aj ja. Mam dcerku, ma 3 tyzdne a 2 dni. Je plne kojena. Kojim ako si pyta, maximalne vsak po 4 hodinach, ak sa sama skor nezobudi. Nemali sme ziadne problemy s kojenim,posledne dva dni sa vsak dost trapime. Mala sa napapa, myslim, ze mliecka mam dost, ale mala potom nezaspi, nechce sa ani nosit, ani mojkat. Place, prestane len vtedy, ked ju dam na prsnik, ale nepapa, len cucka.A pokial zaspi, trva to aj hodinu, aj viac. Je to normalne ?Bolo by velkou chybou, keby som jej dala cumlik?
Moze byt, ze mam malo mliecka a ona tym cuckanim akoby dopapavala?
Dakujem

aktak
30. máj 2009

bibi ja som daval cumlik obidvom detickam a nastastie ich nikdy "nemyli" ale super pomohol ked boli nekludny, proste hned ako som im ho dala zaspali alebo sa utisili a nemuseli mi vysiet na bradavke, museli mat len neco v ustach a bolo dobre 😵 ak pekne kojite tak si myslim ze by cumlik nemusel ublizit, myslim ze skusit to mozes ale annag asi lepsie poradi

dm1
30. máj 2009

annag dakujem velmi pekne - tu flasu chcem hned v pondelok to prevazeni u doktora zrusit aj ja, viem ze je to zle davat jej to ale chcem tym vlastne len dokazat aj doktorovi ze mu staci dojcenie ked nechce potom flasu.
To kolko maly vytiahne by zaujimalo aj mna. Dnes kakal asi 5x /vzdy si hovorim nekakaj tolko kazdy gram je dobry 😉 / a cikal 6x. Cely den po dojceni pekne zaspal, az teraz po vecernom akosi spekuluje, ale sak spal cez den pekne tak moze trosku aj ponocovat 🙂 .
Ak v pondelok priberieme tak sa mi potvrdi ze chyba bola v tom, ze ja som si vzdy myslela ze staci aby bol dobre prisaty a hybal pusinkou a vtedy pije. Ak prestal nestlacala som ale potahovala bradavku a on zacal samozrejme vzdy len neaktivne sat. Teraz to poctivo sledujem tak som zvedava na vysledok. Ak to nevyjde tak uz fakt neviem...
dnes som ho budila zase kazde 3hod., naskor vzdy prebalujem takze s vynimkou tych 2 kojeni rano ked spekuloval a aj mi zaspaval to bolo celkom dobre bol prebraty tym prebalovanim. Vecer sa prisal uplne bez problemov.
Asi mas pravdu potrebovala by som doma pomoc co sa tyka poloh pri kojeni lebo to bol moj velky problem uz v nem a aj zostava. Sice kojime poleziacky ale to mi trpne ruka po case jak slak /uz som sa naucila zmenit pri dojceni polohu v lahu tak aby netrpla ale to uz musi byt prisaty a ak mu to trva tak mam pocit ze pridem o rameno/... a v sede je to celkom fajn ale nie je to podla "priruciek" - malemu hlavku nepodopieram, je v rozbalenej zavinovacke a hlavku ma polozenu na boku kresla... no budeme skusat dalej nech je to lepsie a lepsie.

annag
30. máj 2009

bibi - je super, ak si sa odhodlala 😉 🙂 ,

- potrebujem posúdiť celé dojčenie, režim dňa - napíš mi do IP

-ako často asi dojčíš
- asi ako dlho trvá jedno dojčenie
- ponúkaš obidva prsníky pri jednom dojčení
- používaš fľašu, čajík, klobúčiky
- koľko bábo kaká za 24 hodín, koľko má dobre pocikaných plienok, ako vyzerá stolica - hustá, riedka, s bielymi hrudkami, penou
- odsávaš
- máš boľavé bradavky
- grcká, štikúta, či sa budí uprostred spánku
- sa už aj kočíkujete vonku
-i používaš šatku na nosenie, vak ...
- ako spinká v noci
- koľko bábo vážilo pri narodení, prepustení a poslednom vážení

annag
30. máj 2009

dm - nemám pocit, že by maličký neprijímal dosť mliečka, naopak 😉 Opakujem - fľaša nič neznamená - napr. unavené bábo ju neodmietne, fľaša dojčenému bábetku nepatrí a ak ho treba dokrmovať, treba ho dokrmovať pohárikom alebo - ideálne - na prsníku hadičkou - kuk môj album.

- popozeraj môj album a odkazy na videá - čo sa týka polôh

drž sa a fľašu zahoď

vranicatko
30. máj 2009

ahoj annag, na MK chyruju o Tebe chvaly, tak by som Ta rada poprosila o pomoc, lebo uz som zufala...

nas problem je asi dost komplikovany, ale skusim ho popisat.

mam 6tt Petku, kt. mala pri narodeni skoro 4kila, a kedze jej v porodnici nestacilo moje mliecko- kolostrum aj ked som sa tomu branila, dostala flasku, lebo bola chudatko tak strasne hladna az jej skvrkalo v brusku a zadusala sa placom, potom sa samozrejme nechcela prisat a tak som si aj poplakala, na 4.den po porode sa mi mliecko nalialo az moc a malinka sa preto nevedela prisat, tak mi jedne sestricka dala klobuciky s ktorymi to islo a ja som bola starsne stastna, ze ju kojim a krasne papa, lebo to bolo a je pre mna strasne dolezite.
Keby som vedela, ze klobuciky az taka pomoc nie su.....Nastastie sa nam podarilo od nich odnaucit a slavnostne som ich hodila do kosa. Mozno aj kvoli nim som dostala silnu mastitidu, to bolo asi ked mala malinka 3-4tt, a mliecka mi zo dna na den strasne ubudlo z oboch prsnikov.( Dovtedy malinka pekne papala a pribrala 200g za tyzden)
Ked ubudlo mliecko myslela som, ze to bude laktacna kriza(ale asi to bolo zapalom), tak sme sa kojili v podstate stale, stale som si malinku prikladala, ale ona strasne na prsnikoch plakala, pretoze jej nic neslo, ona je inak velmi sikovna a naozaj sa velmi snazila, len to proste neslo, takto sme sa trapili cely den, az sme nakoniec museli bat UM, lebo uz tak strasne plakala od hladu a skvrkalo jej v brusku, ze som to nemohla vydrzat.

Zapaleny prsnik bol cely cerveny a tvrdy ako skala,vobec som asi tri dni nevedela ani rucne odsat takmer nic takze som ju vlastne chtiac nechtiac kojila len z toho zdraveho, lebo na tom chorom sa nevedela prisat a nic vytiahnut, aj ked sa snazila.Ale lekarka v nemocnici mi aj tak povedala ze z neho nemam kojit. Mala som 3 antibiotika a zapal ustupil, ale na dvorci nad bradavkou sa mi spravil hnis,kt. mi tahali ihlou, dotvoril sa tam znova, ale lekarka, kt. sa na to pozerala (myslim, ze tomu absolutne nerozumie a sama to aj povedala, ze to mam pekne, lebo zapal ustupil a ze to (hnis) sa vam vstrebe same ,to je nic. takze to musim riesit a najst niekoho kto tomu rozumie.

Uz by som malinku chcela zacat kojit aj z toho prsnika, ale nevie sa nan prisat, ale ja sa nevzdam, len je to tazke a aj si poplacem s nou.
Zdravy prsnik- mam pocit, ze mlieclka mam dost lebo mi vyteka aj samovolne a je pekne naliaty. Kym je prsnik plny malinka krasne papka, ale ked mliecko prestane samo tiect, zacne sa hnevat nevie alebo nechce si ho vytiahnut. Ale niekedy vydrzi snazi sa dlhsie, takze si vytiahne aj to zadne mliecko, len jej to nestaci. Chvilu po kojeni zacne velmi plakat a aj pocujem ako jej skvrka v brusku.Viem, ze je to sposobemne flasou:( Takze ked sa uz moc hneva, dokrmujeme, aj ked som z toho nestastna, lebo myslim ze mliecko tam este je. Vzdy ju najprv kojim tak dlho ako sa da a dokrmujem, az potom. Z flasky vypije niekedy vsetko, niekedy polovicu aj menej, uz sa stalo, ze vydrzi aj bez flase. Napriklad vecer o 11 dostane UM a potom az na druhy den o 11hod. Niekedy aj cez den po kojeni nedokrmujem, lebo je pokojna a vydrzi aspon hodinku, to uz jej dam opat prsnik.

Ked odsavam 1hod. po kojeni - odsajem cca 40ml, ked pocas nocnej prestavky, lebo malinka spi aj 6-7hod. tak 80ml z toho zdraveho.

inak vzdy som ju prikladala aj prikladam na vyziadanie, takze sme sa kojili aj cely den s prestavkami, co sa nepacilo babkam a pod, ale stala som si za tym.

kojenie nam trva aj vzdy trvalo asi hodinu, aj viac niekedy.

po tom probleme s prsnikom sme za 2 a pol tt pribrali len 150g a par dni z toho uz bola prikrmovana, takze ozaj hladovala chudatko.

som v kontakte aj s laktacnou poradkynou v nasom meste.

dufam, ze som to popisala dostatocne a zrozumitelne, lebo je toho vela a pisem narychlo.
je to taky zacarovany kruh, strasne som ju chcela a chcem plne kojit a velmi sa preto trapim. Si vycitam, ze som ako mama zlyhala:(
budem velmi rada, ak mi poradis co s tym, ak sa to este da napravit, ale ja to nevzdam, takze dufam, ze este je sanca.
Uz teraz Ti velmi pekne dakujem.

dm1
30. máj 2009

annag - ten poharik to moze byt hocijaky poharik /teda samozrejme umely 😉 /? Ja sa bojim ze by som mu tym liala moc mliecka.... No skusim este popozerat raz tie videa. Ja som to vsetko uz studovala snad 100x ale ono je to v skutocnosti ine a je lepsie ked niekdo pomoze doma...

annag
30. máj 2009

vranicatko - myslím, že viac je problém v psychike ako v dojčení - pár krát sa porozpráveme cez IP 😉 - napíšem

annag
30. máj 2009

dm - samozrejme, vrele Ti poradkyňu odporúčam , máš na kontakt v Ilave? AK nie, skúsim zohnať. Pohárikom nenalejš - zoberieš si maličký pohárik , naplníš doplna a priložíš k spodnej pere - bábo si bude mleičko lízať ako mačiatko, nebudeš ho do neho liať. Ozaj to ide... opkaujem, dokrmovanie ani náhodou nepotrebuje, potrebuje sa dojčiť, nič iné 😉 🙂

bershka
30. máj 2009

ani, dnes som sa poradkyni nedovolala. odsala som zase 30. po dvoch dňoch. ja to nechápem

dm1
30. máj 2009

ak by si mala kontakt na poradkynu v okoli Dubnice nad Vahom bola by som rada. Skusim ten poharik pouzit radsej ked budem musiet byt prec mimo dojcenia. Skusim si to najskor ja aby som mala istotu ze to manzel zvladne 🙂 . Inak nechapem ako moze flasa babo mylit a poharik nie. Ved aj pri pohariku si zapamata ze sa nemusel narobit a tahat... nie?

vranicatko
30. máj 2009

dakujem pekne, annag, budem velmi rada, si strasne zlata 🙂

annag
30. máj 2009

bershka - volaj teda zajtra a odsávaj čo sa dá - aspoň každé 3 hodiny , treba sa s ňou spojiť

dm - skúsim zohnať kontakt. Ak bábo bude piť ako píšem - teda mliečko "lízať ako mačiatko ", tak je to veľký rozdiel. Lebo to je práca pre jazýček. Z cumľa tečie mliečko ľahko a bez námahy. Okrem toho, pri cumli bábo veľmi rýchlo zabudne na najdôležitejšiu vec - doširoka otvoriť pusu tak, aby si mohlo uchopiť čo najväčšiu časť dvorca zospodu. Pri fľaši otvára pusu len trošku - teda po prisatí na prsník má tendenciu prisať sa iba na bradavku. Okrem toho, pri pití z fľaše tečie mliečko non stop rovnakým prúdom, pri saní tečie mliečko v niekoľkých fázach - podľa vypudzovacieho reflexu, nespúšťa sa hneď , ale až po pár sekundách. Pokiaľ niekedy treba bábo dokrmovať , tak to treba robiť na prsníku pomocou hadičky. Ak len občas treba namiesto dojčenia bábo nakŕmiť - tak pomocou pohárika. Každé kŕmenie mimo prsníka je však posledná voľba, dokrmovanie treba zahájiť vtedy, keď sa už všetky možnosti toho, aby sa bábo iba dojčilo vyčerpali. Toto často mamička logicky sama nedokáže odhadnúť a mala by sa najskôr poradiť s laktačnou poradkyňou.