Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

aktak
22. jún 2010

@weiya babo si same povie kolko chce a kedy chce a dokedy chce 😉

kubkovka
22. jún 2010

annag, ale aj ostatné dievčatá, mám taký problém s malým......večer ho nakojim, spí pekne nejake 4-5 hodín, potom ho znova kojim, ale to sa mi väčšinou počas kojenia pokaká, keď dosaje, tak mi zaspí na prsníku, ale musím ho prebaliť a to sa preberie a potom sme hore zas nejaké dve hodinky, krmime sa a potom sa hnevá, lebo tlačí a nič nejde....čo robiť? prebaliť ho musím, no nie? podľa mňa koliku nemá, pekne kaká, skoro do každej plienky.....

prsky
22. jún 2010

@kubkovka naj by bolo mat pripraveny nocnik a pocas toho dojcenia odchytit to kakanie a zabalit ho po vykakani a uspat ho dojcenim. ja som bola krkavcia mat, v noci som ani nevedela, ci sa pokakala, lebo som len prehodila a spala som dalej, takze ked sa pokadila, bola v tom do rana 😅 ale kedze som ju davala na serbel od cca 3 mesiacov, v 6 mesiacoch uz nekakala inam ako do nocnika 😉

bubelko
22. jún 2010

@kubkovka > ja by som ju skusila prebalit, hned ako sa pokaka a potom dala znova pit, nech zaspi v cistom. 🙂

spalka
22. jún 2010

@prsky he? to myslis vazne? ze na serbel od 3 mesiacov? ved deticky zacinaju same sediet okolo osmych, drzim palce tvojej malej s chrbatikom v buducnosti ☹

prsky
22. jún 2010

@spalka ano, vazne, existuje take ze cinsky nocnik (alebo sa da pouzit aj lavorik alebo hocijaka nadoba), babo som nad nim drzala v klbocku oprete o mna, cize samostatne na nom nesedela - netreba hned ironizovat, ani lutovat moje dieta 😝 tato metoda sa vola BKM - bezplienkova komunikacna metoda a praktizuju ho maminy po celom svete. si predstav, ako je mojej dcerke super, lebo ju teraz nemusim preucat na nocnik a ucit ju, ze kakanica na zadku nie je nic prijemne - proste si zvykla zadrziavat kakanie aj cikanie, kym ju nad nocnikom nepodrzim. tak, ako si ine deticky zvyknu, ze sa kaka a cika do plienky (dost mamin ma potom problem s tym, ze si dieta na serbel sadne, ale potrebu vykona az ked nasadia nas5 plienku - je to proste o navyku), sa moja dcerka naucila, ze sa do plienky potreba nerobi (samozrejme, ze sa nehody stavali, ked som ignorovala jej signaly, alebo ked som ju nedala v pravidelnom intervale, ale aj to pustila iba to, co ju najviac tlacilo). momentalne sme na tom tak, ze kakanie ide vylucne do nocnika, obcas si cvrkne do latkovky, ale to hadam do dovrsenia 2 rokov vychytame - je teraz zaujata viacerymi vecami, tak sa obcas pozabudne. ja na BKM nedam dopustit

prsky
22. jún 2010

@spalka btw...nas posadzali uz pomaly od narodenia a nie vsetci mame problemy s chrbtom - dohovie, co nam nase deti podla najnovsich vyskumov budu vycitat. a mne je luto deti, ktore (ako som nedavno videla u znamej) dvihaju z lahu bez podopretia hlavicky a teda s jej prudkym zaklonom - aj na manipulaciu s detmi existuju techniky a dokonca ani "len" podopretie hlavicky nestaci - ja som sa napr. riadila podla p. kiedronovej (publikacia nezna naruc rodicu)

spalka
23. jún 2010

@prsky, nie vsetci mame problem s chrbtom, ale aj tak nas je vela, prepac, nechcela som ta urazit, ale som uplne ineho nazoru, myslim si, ze na vsetko musi dieta dorast, ci uz na sedenie, alebo samotne uvedomenie si ze treba cikat alebo kakat, ale stacilo, nebudeme tu zaberat miesto mamickam co riesia dojcenie 😉

busni
23. jún 2010

@spalka aj ked je to off topic, musim sa zastat prsky, naozaj to funguje, ja praktizujem klbko nad lavorikom s mojou malou od 4 mesiacov a ide jej to velmi pekne a mame dost vela dni ked inam ako do lavorika nekaka. dokonca moj manzel, ktory bol k tomuto skepticky, zistil, ked bol minule s malou dve hodky sam, ze mu naznacovala nepokojom a mrvenim, ze sa jej chce, ale kedze on nereagoval, pokakala sa do plienky. Urobila to dva krat a vtedy mu doslo, ze mu naznacovala, aby ju dal nad lavorik 😉 takze si myslim, ze to "dozretie na nocnik" je skor marketingovy tah vyrobcov plienok. nechcem ta tym presviedcat, mas pravo na svoj nazor, len mi to nedalo nenapisat 😀

leelo
23. jún 2010

ahojte.
ale ved toto uzko suvisi s temou, dokonca prsky radila niekomu pri probleme s kakanim...
moj maly od narodenia kakal vzdy pri dojceni alebo tesne po, schuleny do klbka. s tym rozdielom, ze ja som mu nikdy nocnicek nepodlozila, a teda som BKM dokonale prepasla 😒
jediny prispevok od temy je ten o niceni chrbtice 😀 😝

spalka
23. jún 2010

@prsky @busni @leelo ked uz vas je tolko, tak som si o BKM nieco nastudovala...a priznavam moze to fungovat, ale chce to vela trpezlivosti a pozornosti, takze klobuk dolu...nepocula som o tom a zmiatlo ma slovne spojenie - davat na serbel - predstavim si pod tym klasicke sedenie, asi ako vacsina neznalych BKM

prsky
23. jún 2010

@busni chcelo by to tu take tlacitko, ze suhlas 😉

@spalka nezaberiem tym viac casu ako ostatne neBKMkujuce maminy. proste som v pravidelnych intervaloch Lalu rozbalila z latkovky, podrzala nad serblom a ona to pochopila tak, ze vzdy ked ju tak drzim, robi sa potreba (zacala som cca v tych 3 mesiacoch a do 6mesiacov sa upravilo kakanie takmer na 100% - navykla si kakat rano a/alebo vecer, cikanie trochu viazne na mojej lenivosti). Odporucam to aj maminam, ktore maju babo s problemovym kakanim, lebo poloha v klbku pomaha pri tlaceni 😉

luly13
23. jún 2010

@prsky a ako postupovat, ked krpec kaka rano pocas dojcenia? na sekundu zamrzne s bradavkou v ustach, ocervenie a pusti 😀. on ma dost riedku kakanicku. niekedy sa nam pokaka, ked je rozbaleny. aj to nestihame reagovat, lebo to je v sekunde

prsky
23. jún 2010

@luly13 uplne jednoducho - priprav si lavorik/nocnik, maleho dojci "dole bez" a ked stuhne, tak mu spodok podrz nad lavorikom...ked sa vykaka, straaasne ho pochval (deticky zvyknu pocas alebo tesne po kakani aj cikat). mozes pouzit aj nejaky slovny signal (napr. aaa alebo ššš) - dieťa si to po niekolkych razoch spoji (klasicke podmienovanie) a ked ho neskor podrzis v klbocku nad lavorikom aj na sucho a povies signal, tak sa pravdepodobne vycika (a mas vyhrane). Nasa Lala tiez kakala riedke do vyse siestich mesiacov, ved bola plne dojcena a tiez kakala aj pocas dojcenia, ale tym, ze som ju zacala nad nocnikom drzat a jej bolo fajn, ze si nekaka pod seba, tak sa naucila na ten nocnik pockat a s kakanim nemame problem uz od 6 mesiacov (obcas sa nehoda stala, ale aj to vytlacila iba to, co ju najviac tlacilo a s ostatkom pockala na nocnik). ak ta tema zaujala, kuk na stranky, ktore som studovala este pocas tehu: http://www.mokosha.info/ alebo http://www.rodina.cz/clanek2890.htm

annag
23. jún 2010

@aktak

málokedy strava mamičky ozaj vplýva na bábätko , skôr sa to stáva pri nevyváženej, jednostrannej strave. Napr. ak pije litre mlieka, čajov , vajec atď. Vtedy sa môže napr. hladina nejakého alergénu natoľko zvýšiť, že už aj bábätko reaguje negatívne. Väčšinou ak strava - tak je to mlieko, pretože kravská bielkovina je veľmi silný alergén. Ak aj Ty sama máš nejaké tráviace problémy, pomôžu niekedy tráviace enzýmy - napr. Orenzym , ktoré užíva mamička.

- ak ju dojčíš veľmi často - napr. deti sa obvykle často dojčia poobede či večer, ponúkaj jej viackrát za sebou ten istý prsník, aby ho dobre vyprázdnila. To platí aj v čase, keď sa jej zle dýcha a púšťa sa prsníka.

-do nošteka jej skús dávať svoje čerstvo odstreknuté mliečko, mohlo by jej to pomôcť pri dýchaní

- pusinku stačí ak jej zatiaľ vytrieš gencianom či sódou, to isté i sebe - natri si tým, čo máš doma, gencian či Candibene... lebo ju treba potlačiť už v zárodku

kubkovka
23. jún 2010

dievčatá, dakujem za rady, vyskusam.......dnes v noci sa pokakal tak, ze som ho celeho musela prezliect, ale potom som mu este dala druhy prsnik a krasne zaspinkal.......
@annag chcem sa podakovat za tvoje prispevky, vdaka nim som prisla na to, preco maly tak plakaval a bol mrzuty, som si myslela, ze ho boli brusko a on bol pritom hladny......dala som mu od vcera vzdy oba prsniky a skoro vobec neplakal, iba sa hneval, ked kakal alebo prdkal, ale inak bol zlatucky, este raz vdaka

annag
23. jún 2010

@kubkovka

výborne, teším sa. 🙂 Ono sa to často stáva - ľahko si zvykáme na nejaký rytmus bábätka, najmä ak si ho ono samé dobrovoľne udržiava viac dní a akosi si v podvedomí nechceme uvedomiť, že by sa mohol i zmeniť a že jeho potreby sú už iné 😅 . No a samozrejme, kolika a bruško dokážu riadne obalamutiť - dojčené deti v skutočnosti len málokedy ozaj bruško bolí - skôr sa cítia nepohodlne, sú preťažené či hladné ... a to všetko by sa aj tak malo riešiť v prvom rade dojčením ....

anib
24. jún 2010

ahoj annag, dcerka bude mat 14 mesiacov, zatial ma len spodnych 6 zubkov,z toho 2stolicky, vrchne nic, oducena od cumla 3 mesiace, stale ju kojim uz rok len z jedneho, no teraz chce viac aj cez den - aj tak 5x, neviem,ci z toho,ze jej pojdu aj vrchne, ci si ma uz automaticky ziada-chce len citit,? mlieko pije uz viac od smadu,ako od hladu v tomto veku,ze? v noci papa tak 2-3x, dnes som bola na koznom so sebou,lebo mam hrozne popraskanu pokozku na rukach,teda totalne vysusenu,nieco ako ekzem, tak dr len kukala na mna, ze este kojim, lieky samozrejme nepredpisala len jednu masticku elocom,je tiez silnejsia,ale snad neuskodi? z jedla jej este sem tam mixujem.

strapco13
24. jún 2010

@anib co sa tyka masticky tak z prialoveho letaka: O tom, či je možné použiť ELOCOM počas tehotenstva alebo dojčenia, rozhodne lekár...tak s opatrnostou a nie dlhodobo mozes, natieraj v tenkej vrstve

annag
24. jún 2010

@anib

krásne dojčíš, veľmi sa teším. Materské mlieko má pre ňu stále množstvo výhod, je to stále to isté mlieko s množstvom vitamínov, minerálov či protilátok 🙂
možno Ťa poteší tento článok:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

liek má skôr dosah na Teba-Tvoju kožu, na bábätko prakticky žiadny, preto Ti ho i predpísala, citujem, najmä poslednú veta hovorí za všetko :

Farmakokinetické vlastnosti

Výsledky zo štúdií perkutánnej absorpcie naznačili, že systémová absorpcia po lokálnej aplikácii masti mometazónfuroátu 0,1% je minimálna. Tieto výsledky preukazujú, že asi 0,7% liečiva sa absorbuje cez neporušenú kožu v priebehu 8 hodín (bez použitia okluzívneho obväzu).
Opis metabolitov nebol realizovateľný z dôvodu malých množstiev prítomných v plazme a exkrétoch.

zuzkat1
25. jún 2010

@annag ahoj precitala som si ten clanok o dlhodobom dojceni a som v miernom soku.. ja chcem dlho dojcit, ale tak po roku som chcela skusit otehotniet aby nebol velky rozdiel a stihala by som to v ramci jednej materskej a tam pises ze kym nie je menstruacia (co ja nemam) tak je uplne miziva sanca otehotniet☹ ja chcem dojcit ale chcem aj druhe dieta ...

strapco13
25. jún 2010

@zuzkat1 ...da sa otehotniet aj bez menzesu...lebo najprv je ovulacia..a ak sa vajicko neuchyti potom je menzes 😉
ak sa vies dohodnut s gynekologom..nech ti skontroluje vajecniky..ci este spinkaju, alebo tam je ovulacia..len niekedy to chce castejsie behat k nemu
ja som tak chodila po vysadeni HAk...cca v strede cyklu, ci sa chysta ovulacia, alebo nie

matja
25. jún 2010

@zuzkat1 - neboj sa, máš iba 5-mesačné dieťatko. Ja som sa tiež toho bála, kedy mi príde menštruácia, keď chcem dlhodobo dojčiť. Menštruáciu som dostala, keď mal synček 11 mesiacov. V termínovej téme, kde chodím, dostala veľká väčšina žien menzes do roka. Teraz máme v tejto téme 15 až 16 mesačné detičky a mám dojem, že iba dve dievčatá zatiaľ nedostali.

latvia
25. jún 2010

@zuzkat1 pripajam sa k holkam, nebude s tym problem 😉 u vacsiny zien pride menstruacia po zavedeni prikrmov, kedze pitie mm sa zacne obmedzovat na parkrat denne 😉

zuzkat1
25. jún 2010

@strapco13 @matja @latvia dakujem baby... dufam ze mate vsetky pravdu,ja vidim problem v tom ze ani predtym som nemala nejaky pravidelny cyklus ..take nieco ze 35-40 dni je u mna uplne normalne tak myslim ze asi budem mat problem☹ ale preto som si dala ze po roku sa zacat snazit ze snad sa to podari do roka a pol🙂 chcela by som pre hanku surodenca🙂 ale zas nechcem ju prestat dojcit, lebo to ma rada aj ona, myslim nielen to jedlo, aj ked niekedy mam pocit ze zje aj mna🙂 ona ma rada samotne dojcenie ten proces tak by mi to chybalo a jej tiez..

latvia
25. jún 2010

@zuzkat1 rozhadzany cyklus je horsi len v tom, ze si nevies vypocitat priblizne plodne dni, ale ked na to "vlítnete" kazdy druhy den tak sa urcite zadari 😀 😉

matja
25. jún 2010

@zuzkat1 - ja som mala a stále mám rovnako nepravidelný cyklus ako ty. Pred dvoma mesiacmi dokonca aj 44 dní. A bála som sa aj preto, lebo môj malý bol zavesený na prsníku každú chvíľu. A vidíš, prišlo to 🙂

zuzkat1
25. jún 2010

@latvia 😀 tak to by sme museli mat kooopec energie aby sme to vlitli kazdy druhy den🙂 mala ked je hore tak je za 10 deti🙂 takze nejaky prebytok energie nehrozi...

zuzkat1
25. jún 2010

@matja co prislo? menzes? jaj nikdy som si nemyslela ze to poviem,ale uz by aj mne mohol prist 😀

matja
25. jún 2010

@zuzkat1 - áno. Neboj, dočkáš sa 😉