Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ivanajelinek
19. nov 2010

@strapco13 Dakujem. 😉 Kojenie urcite neprerusim. No v tehotenstve som sa tiez vyliecila len solou( kloktala som sol, do nosa solny roztok atd). Takze to urobim aj teraz tak.

strapco13
19. nov 2010

@ivanajelinek juj a zabudla som..naparovanie, inhalacie, kloktanie..ak je velmi upchaty nos, tak mozes fenistil kvapky

bobocka
19. nov 2010

@vejula fuuuha,chudiatenko male ☹.uvidis ci bude sirup papat.moj misko je maniak na lieky,vsetky sirupy aj kvapky uuplne zboznuje,normalne pisti ked cebion vytiahnem 😀 .inak neviem ci ti doktorka spominala,no ked babo berie atb,tak sa odporuca davat probiotika.lebo atb strasne brusko drazdia.ja odporucam biogaiu.skladovat to treba v chladnicke a dava sa 5kv denne.dolezite je neprestat davat ani ked sa atb vybere a este aspon 2 tyzdne po dobrati atb davat probiotika,aby sa ta crevna mikroflora uplne upravila.my sme mali s atb velike problemy.davaj velmi pozor na stolicu a prebaluj hned ako bude drobec dokakany,lebo to atb hovienko strasne drazdi kozu.moj misko mal tak vyzratu kozu do cervena,ze sa az zajakaval od bolesti a na pohotovost sme utekat museli.strasne to bolo.som revala jak dazd.museli sme atb prerusit,take zle to bolo.tazke prebaluj castejsie,davaj pozor na zapareniny a ak sa nahodou objavia,tak urob malemu repikovy vyvar a okup ho v tom.repik vysusa. a sudocrem je fajn na ritku,no ked sa berie atb,tak by som mala po ruke aj imazol pre istotu.drzim palce 😉

vejula
19. nov 2010

@bobocka dakujem bobocka, začnem davať tie probiotika, si ma trošku vystrašila s tou ritkou, snad to bude v poriadku 😔

bobocka
19. nov 2010

@vejula neboj nic.praveze som ti povedla co a ako treba osetrovat.teraz uz vies.ja som nevedela a preto sme tak zle dopadli.teraz kazdej kamaratke radim ked beru atb co maju robit,na co davat pozor nech uz ziadne babatko netrpi ako moj misko vtedy ☹ .urcite bude drobec ok.neboj nic 🙂

aktak
19. nov 2010

@vejula antibiotika nicia prirodzenu crevnu floru, rozmnozuju sa tam kvasinky a tie pri vykakani velmi agresivne drazdia pokozku, jednoznacne treba davat kazdy den BioGaju, aj ked uz doberie lieky, a pomoze aj krem proti mykoze na ritku, ja ked bolo zle som dala Canesten a hned bol vydiet rozdiel, a hlavne casto rpebalovat nech tam kako neni dlho, po dobrati liekov problem urcite vymizne, ale bez probiotik sa to da tazko dohromady, hovorim z vlastnej skusenosti, moja najmensia prave dobrala uz druhe antibiotika, pri prvych som probiotika podcenila a mali sme vela problemov, teraz to prebehlo ovela lepsie ked davam BioGaju

divoska
20. nov 2010

ahojte, maly posledny tyzden strasne strajkuje pri kojeni v akejkolvek polohe. ako doteraz celu dobu bol prilozitelny v hocijakom case, polohe aj v hocijakom stave, tak teraz je so vsetkym problem. neexist niekde vonku po sediacky na navsteve napriklad. po leziacky sa nam este ako tak da, ale aj to obcas nervaci. pripadne 3x cucne a hned pusti, pritom vidim ze jest chce, vzapati sa lacno prisaje zas a vzapati zas pusti a tak dokola. kojenie sme zboznovali, nechapem som co sa deje. myslela som si ze to je kvoli krku co budeme chodit na rehabilitacie, ale doteraz s tym problem absolutne nebol, nema to nejak extremne zas. moze to byt nejaky docasny zlomovy "strajk" v spravani alebo kojeni? mlieko urcite mam, viem ze ked mam prazdny prsnik tak sa mu bradavka akokeby vysmykava z ust a uz sa nevie prisat. rovnako vidim ze ma obcas v kutikoch ked nestiha hltat. nadprodukciu urcite nemam tiez.

vejula
20. nov 2010

@bobocka
@aktak dakujem za rady, snad bude dobre.

zuzuz1
20. nov 2010

@divoska juj poradit ti sice neviem ale presne viem ako sa citis...

my mame presne na chlp rovnaky problem... detto mam dost mlieka - vyteka mu sem tam - a odtrha sa este ani necucol... dnes napr. sme sa krmili po 6,5 hodinach! s tym ze ja uz s nervami nakrajicku... poplakali sme si obaja az teda po tych ž-tich hodinach sa ako tak prisal - dobrovolne nasilu... mams z toho des...neviem ci to je silny tlak v prsniku alebo nebodaj reflux alebo aka pliaga ho to popadla... neviete niekto poradit?

nevesta
20. nov 2010

@divoska je to normalne v tom veku, neboj o chvilu sa ukludni 😉

aktak
20. nov 2010

@divoska moja to tiez robi, uplne mi tancuje na prsniku, uz som si zvykla, ma lepsie a horsie chvilky ale stale viac jej vadi ruch okolia, lenze ona je zvyknuta na surodencov, takze mozno tvoj je zvyknuty na klud doma a vsetko ine ho rozrusi ked ste vonku, skus mu spievat, mojej to pomaha, vzdy tu istu ukludnujucu pesnicku, ja spievam "mamica ta lubi...najviac na svete" a ked su pri kojeni aj starsi dvaja tak spievam "mamicka VAS lubi..." 🙂 drzte sa 😉

michaela80
20. nov 2010

@zuzuz1
@divoska my sa takto trapime uz vyse 2 mesiacov...a vecer je to hotovy zabijak...vidim na nej a viem ze je hladna no za nic na svete sa neprisaje a ak sa mi to podari tak iba v naruci pri prechadzani sa ...ale zachvilu ju jednou rukou uz neudrzim..a cez den mi robi to ze sa prisaje par krat cucne a zacne sa bud obzerat alebo sa jeduje alebo sa mi prisa va pusta a zase prisava...niekedy som uz v koncoch z nej... ☹

zuzub
20. nov 2010

ahojte, zaújma ma akú by malo bábo stolicu pri príkrmov.malého prikrmujem 2 týždne zatiaľ som mu dávala mrkvu, zemiak, brokolicu, kuracie mäsko a trošku ryže občas pridám.len teraz tak čudne začal kakať skoro do každej plienky má trochu tak neviem či je to ok 😒

januarova
20. nov 2010

baby, ktore mate chut a cas, pripajam link na jeden clanok. velmi dobre napisane, o dojceni a vztachoch k detom dnes a kedysi 😕
http://www.tyzden.sk/casopis/2007/46/materstvo-...

bubelko
20. nov 2010

@januarova velmi zaujimavy clanok 😉

leelo
20. nov 2010

@januarova perfektne! tato maria galisova pise vzdy super 😉
zaujal ma pojem "kulturne dojcenie". je to nieco, s cim sa stretavam denne, len som to nevedela pomenovat 🙂

divoska
21. nov 2010

@zuzuz1 @nevesta @michaela80 sice nam nezavidim a netesi ma to ale dik za pseudoukludnenie 😉 fakt som zvedava co budem robievat niekde v terene. ked bude vzdy pustat taky hukot a zrovna bude neprilozitelny jak tento tyzden dva razy. v noci inak fajn, to len cez den. moznoze ked je v polospanku tak nevymysla 😀 @aktak hej to s tym kludom versus ruchom okolo napadlo aj mna. ale co mam nanho doma zacat hukat aby si zvykol ze ked vedla place abo krici nejake dieta tak je to normalne? 😀 aj po tom vysetreni, taky bol rozhadzany ze ako som ho vzdy vedela ukludnit kojenim tak teraz ani za ten svet sa prisat a spustil este viac. si tam volakde mysleli ze ho nezvladam 😒 hucal na celu tichu budovu. dosla jedna teta za mnou ze mu mam dat trochu cajiku lebo vodicky.... 🙂

nevesta
21. nov 2010

@divoska Lenke pomahalo, ked som jej spievala. Mala stavy (pred nocnym spankom) ze len jacala a ani za svet na prso, tak som zbehla Miske do izby, nechala iba malinko svetla (take to nocne svetielko) a spievala a snazila sa nakojit... Vacsinou sa ukludnila. Ked nepomohlo, dala som ju manzelovi, ten jej pospieval a po 15-20 minutach sa uz ukludnila natolko, ze sa prisala a bolo dobre 😉 Trvalo to asi mesiac...

annag
21. nov 2010

@divoska

najčastejšie sa stáva, že mamička neprikladá bábätko včas. Jedno oneskorené dojčenie môže pokaziť celý deň. A také rozčúlené, preťažené a unavené bábätko už len tak ľahko nepriložíš. Často to mamičky potom riešia tak, že bábätko naopak nesmierne často prikladajú, hoci ono v tej chvíli o to vôbec nestojí.

Aby sme tomu predišli, bábo je fajn prikladať presne ako píšeš, keď je rozospaté. Nie ho najskôr prebaliť, masírovať, hrať atď. - ale ako prvé dať prsíčko, aby zahnalo veľký hlad. Až následne urobiť všetko ostatné a prípadne opäť dať na prsník - resp. tesne pred spaním.

Aby sa bábätko nebudilo príliš vyhladnuté, malo by sa dojčiť napr. i tesne pred spaním, aspoň pár hltov ho uspí, uhasí smäd, dosýti. Keď sa prebudí,nie je ako vyhladnuté vĺčatko.

Rovnako to môže spôsobovať cumlík, z cumlíka nič netečie, neuhasí smäd, hlad. Naopak, on skutočný hlad či smäd potláča a bábo sa nemusí hlásiť na dojčenie tak často ako by sa mohlo. A keď ide na prsník, je už vlastne neskoro.

Cumlík spôsobuje problém i v tom, že ak sa mliečko náhodou spustí oneskorene, bábo , ktoré cumeľ pozná, sa rozčúli - však ono nechce sať naprázdno, ono chce svoje mliečko. Bábo, ktoré cumeľ nemá, je oveľa trpezlivejšie.

- niektorá tu písala o večernom plači - prvé večerné dojčenie by mohlo byť veľmi dlhé. Bábo tak oveľa ľahšie zvládne večerné napätie, ktoré hrozí, ak nespí. Lebo malé bábo podvečer buď spí alebo plače. Bdieť spokojne nedokáže, iba ak chvíľočku. Keď som mala ešte prvé dieťa, tiež som to naplno využívala: čajík, dobrá kniha, do postele, bábo šup na prsíčko a nech si cucká i hodinu či dve. Obrovský relax - pre mňa 😅 - vyzeráte ako matka nesmierne dôležito 😅, obdivuhodne pre celú rodinu- však ono neplače a doteraz toľko plakalo 😀 a pritom si vegetíte 😅. Toľko kníh ako vtedy som odvtedy nestíhala prečítať .....

divoska
21. nov 2010

@annag moc dik za tipy. cumlik samozrejme nepouzivam /na velku nevolu celej rodiny, raz ich asi vsetkych postrielam jak do mna komplet vsetci este stale hustia aby sme mu ho dali.... a nepocuvaju ze sa s nimi prestanem bavit ked to este raz spomenu. nejaky tip aj na to? ;) asi sa fakt prestanem nech ma beru vazne 😀
co sa tyka kojenia, prve dva mesiace som mam pocit nic ine nerobila len kojila a prebalovala. moze byt ze teraz dostava o nieco menej, ale nejak som sa prave "tesila" ze prave kvoli tomu, ze sam uz tolko vela nechce. uz vydrzi obcas aj sediet, lezat a bavkat sa s niecim a ked vidim ze si napriklad zacne cumlat ruku hned ho prikladam a nechce. rovnako som ho vzdy prikladala hned ako trosku zamrncal. az mam pocit ze ho ponukam pricasto len aby neplakal 😀 coz je v podstate aj pravda 🙂 teraz nam nefunguje ale ani to. no uvidime, mozno mu budem ponukat este trochu castejsie. pred spanim dostava, posledny tyzden ho praveze tym uspavam co predtym nikdy nebolo treba, zaspal absolutne hocikde. teraz ho kojim vecer zase poleziacky a potom odidem a necham ho spat. na druhu stranu by som zas nerada skoncila ze tak budeme uspavat uz notoricky kazdy den. potom ale vydrzi spat aj 4-6 hodin vkuse, zobudi sa, napapame, prebalime a spime dalej. potom sa do rana budi este raz-dva krat po 2 hodinach. coz mi ale nevadi.

lucinka83
21. nov 2010

@divoska aj mna sa stale kazdy pyta, preco nema cumel, preco mu nechcem dat a ci bude mat...ze ako ho upokojujem a pod.poznam ti zacudované a nechápavé pohlady

lucinka83
21. nov 2010

nas drobec sa odmalicka uspava kojenim, okupeme ho a potom sa tak hodinku, hodinku a pol koji kym zaspinka/ak sa medzitym pokaka, tak samozrejme dlhsie, lebo pri prebalovani sa trosku zase preberie/ ja som ho zvykla kojit v pritmi, aby sa uspal, ale par dni si uz aj ja citam, v noci ale v pritmi

miskatn
21. nov 2010

no a ten moj maly nechce cumlik ani za ten svet, ked som este necitala tieto stranky, tak som ho nutila, aby si ho zobral. lebo som mala pocit, ze si chce spravit cumlik zo mna a v podornici ma varovali, ze pozor nato! tak som ho chudacika nutila a nutila a nutila, a on sa vzdy tak rozculil, proste zacal byt nan alergicnky, az som to nakoniec vzdala 🙂

happy8051
21. nov 2010

@annag
potrebujem poradit... v stredu musim bezpodmienecne absolvovat cestu do rakuska ktora vyzera ze bude trvat cely den.. zda sa mi ze je pre malinku dost narocne tuto cestu absolvovat so mnou v aute....
napadlo mi nieco, ale neviem, ci to nie je hlupost a bojim a ze jej tym uskodim. bolo by mozne dat ju jeden den na UM a po navrate sa vratit opat k MM?? nedokazem odtriekat tolko mlieka aby mala na cely den, ked potrebujem aj mliecko na kojenie... ja by som si cestou odstriekala, keby sa prsniky naplnili...
co si o tom myslite??

prsky
21. nov 2010

@happy8051 v ziadnom pripade! ja by som bud malu zobrala so sebou a nosila ju v satke, nadojcila podla potreby, alebo odstriekala do stredy aspon cast dennej davky mliecka. mliecko potom moze ten, kto ju bude strazit, podavat lyzickou, striekackou alebo v pohariku (babatko bude mliecko lizat ako maciatko). je mozne, ze sa dcerka rozhodne pockat si na tvoj prichod a potom dobehne zameskane (moja to tak robievala - chodila som do skoly). kedze u vas ide o jednorazovu zalezitost, urcite jej to neuskodi. viac tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/13/dojcim...

prsky
21. nov 2010

@divoska
@lucinka83 tak im povedzte, ze naco ho budete ucit na cumel, ked by sa o par mesiacov pytali, kedy ho od neho budete oducat (okolo roka s tym zacinaju) a potom hovorili dietatu, ze "aky si ty uz na ten cumel velky, zahod ho, pokazis si zubky" a pod. okrem toho som ja zvykla hovorit, ze je to hnusna umelina (ja som ako dieta cumle milovala a ked som ochutnala ten, co sme malej kupili pre istotu, ked som este nevedela, ze je to blbost, tak ma normalne stipali cele usta)

happy8051
21. nov 2010

@prsky aj ja sa toho bojim bojim sa ze bude hladna... nemam predstavu kolko spotrebuje mliecka za den,... a zda sa mi zase risk aj to UM neviem co to urobi s jej traviacim traktom ci to nebude sok....
nebolo by riesenim aspon kombinovat napr Nutrilon s mlieckom co by sa mi podarilo odstriekat??? mam z toho hlavu v smutku a ta cesta... ja neviem.,... to je dost narocne....

estterka
21. nov 2010

no parada a ja som si nebola ista,ci robim spravne,ked je mala vecer na prsniku dlhsie-ale nechcela som ju odtrhat,ked tak spokojne cuckala..asi ju to ukludnuje po celom dni a potom mi spinka celu noc
@divoska aj ja som pocuvala od rodiny,co som to za matku,ze dieta tyram a nedam cumlik-ale prestala som vysvetlovat..a to som sa napocuvala,ako bude mat problemy s artikulaciou,ked zacne rozpravat a zuby jej zle narastu,lebo najnovsie vyskumy tvrdia,ze cumlik je potrebny pre spravny rast zubov atd...moja mala cumlik nechce,teraz si objavila ruciku,tu si cmula..a ako sa divia ludia,ze nema cumlik,tuto kazde dieta povinne..aj v nemocnici jej ako prve dali cumlik.

estterka
21. nov 2010

baby,chcwela by som sa vas spytat jednu vec..kedze nie je dobre pouzivat tie tampony do podprsenky,kvoly mykoze,vetraniu a tak,teda ako to riesite ked vam mlieko tecie? a v noci?

prsky
21. nov 2010

@happy8051 urcite by som UM nekombinovala a ani nedavala samotne...odstriekaj, kolko sa ti podari, aj ked nebude mat plnu davku, nic sa nestane...aj tak nie je zvyknuta jest inak ako s prsnika, takze je naozaj mozne, ze bude radsej hladna a vynahradi si celodenne hladovanie v noci 😉 a ides cestovat nejak nizsie do rakuska, ze sa bojis ju vziat so sebou? podla mna babo zvladne cestu super, ak mu teda cestovanie autom nevadi - nasa by prespala celu cestu v takom malom veku.

@divoska @lucinka83 a este ma napadol argument...ci si myslia, ze dudliky mali aj v minulosti - napr. v takom praveku, alebo aj napr. v 18-19, dokonca zaciatkom 20 stor?