Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

weirdo
1. aug 2010

@prsky - dakujem moc 😉

oacka
1. aug 2010

kočky, aj ja mám otázku: mám 6týždňovú dcéru, lekárka mi povedala,že také bábo by malo piť najskôr každé dve hodinky,nie častejšie, že to nechce piť,len sa ukľudňovať. tak sa snažím odušu dodržiavať tie dve hodiny, ale niekedy spustí taký strašný hladný rev,že to určite nechce len dudlať,ale chce piť skôr... aký máte na to názor? je časté dojčenie znakom niečoho nedobrého - že mám málo mliečka,alebo že malá je lenivá a nevytiahne si pri dojčení dosť? lebo ona rada na prsníku zaspí a potom už neťahá. alebo sa ešte prebudí a minútku ťahá a zas zaspí. ja dúfam,že sa to do dvoch mesiacov upraví,lebo ma picne,ak ju budem navždy dojčiť každú hodinu,hodinu a pol....

zuzkat1
1. aug 2010

@shaarka no zmenit zmeni,ale mozno k lepsiemu🙂kazde babo je ine...su aj take co od zaciatku prespia noc a su aj take co sa casto budia od zaciatku... je to rozne🙂 inak co sa nocneho odsvania tyka...moja ked mala 2-3mesiace prespala celu noc... spala cca od 9tej do rana do 6tej niekedy aj do 7mej (to boli casy 😀 ) a ja som neodsavala,naco?nebol dopyt tak netreba zvysovat ponuku...podla mna by si mala zas len nadprodukciu... teraz sa mi budi 5x a mlieka je dost...

zuzkat1
1. aug 2010

@shaarka este k tomu odsavaniu...som ti pisala ze ja odsavam,ale nie kvoli tomu aby som mala mlieka dost,ale preto lebo si robim zasoby do mrazaku,malej davam do prikrmov🙂

prsky
1. aug 2010

@oacka aj keby sa chcelo len ukludnovat - je na tom nieco zle? - je to prirodzene. najlepsie je riadit sa vlastnymi instinktami. tak rychlo sa to neupravi, to ta nepotesim. kazde dieta je ine, ale my sa dodnes dojcime kazdu hodku- hodku a pol a v noci kazde cca 2,5-3 hodky a to uz papa aj normalne jedlo. precitaj si toto, mozno ti to pomoze (su tam inak aj clanky o rezime babatka, ci moze prespat celu noc a pod): http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

mneme
1. aug 2010

@oacka to je uplne normalne spravanie takehoto maleho babatka, dojcenie podla vopred urcenych harmonogramov je totalna hlupost. ma sa dojcit na poziadanie, t.j. ked babo prejavi zaujem - samozrejme, treba sa zamerat na to, aby aj naozaj pilo, t.j. skutocne prehltalo, nielen cmulalo bradavku. samozrejme, dcerka nemusi plakat len vtedy, ked je hladna, ale aj ked ju boli brusko alebo je unavena - ale ak prijme prsicko, len jej ho pekne daj. a mozno ju aj budes dojcit kazdu hodinu, hodinu a pol, potom sa tie intervaly mozu prirodzene zmenit. ja mam velku dcerku, ktora sa uz bez dojcenia zaobide, ak s nou nie som. ale ked ma zly den, je podrazdena, unavena, cosi ju boli, dojcim ju aj 3x za hodinu. skus si precitat annagin web http://dojcenie.wordpress.com kde najdes uzitocne info o dojceni, aby si sa nemusela riadit "fundovanymi" radami lekarky 😉

oacka
1. aug 2010

@mneme práveže tá lekárka je mladá a dosť moderná, vyzná sa v homeopatikách a neriadi sa tabuľkami, a veľmi podporuje doječenie. tak som to brala ako fakt,že ak malá plače skôr ako o dve hodky,mám ju len mojkať,, byť s ňou,ale nedávať jej prsník. niekedy do funguje,no niekedy reve ako keby som ju z kože drala,lebo chce prsník... a ako ju naučím,aby sala efektívne,aby necmuľkala prsník len tak? nájdem to na tej stránke?

mneme
1. aug 2010
nanula1108
1. aug 2010

dievcence ahojte! potrebujeme pomoc! dnes ma dcerka 5 dni, vcera sme prisli z porodnice, v porodnici som mliecko nemala, az v piatok mi zacalo pristupovat a to tak, ze si mala vytiahla max 10. dala som si ju prilozit hned po porode a vlastne do 24hod som ju uz mala u seba. takze som stale prikladala,. ale teda na"prazdno". jedovala sa, nechcela, ale nakoniec sa to podarilo. a pricucla sa. mam dost plochu bradavku ale pomalicky sa to upravuje. lenze! my sme prisli domov, a slecna sa nechce absolutne, ale absolutne prisat. nechapem! snazim sa vsemozne, vzdy po zobudeni sa ideme prisavat a ani slaka, podla toho, co som aj tu pozerala, vyzera, ze techniku mam asi dobru, aj sestra tu bola, ze mi pomoze, ale tiez povedala, ze vsetko , co si aj ona mysli robim spravne. a prcek sa nie a nie prisat. nevzdavam to , vzdy, ju prikladam, trapime sa, vyplakava, a ked sa mi na chvilku nahodou podari, tak potiahne, ale potom to uz nezopakuje. nechapem lebo v akoby papala na prazdno, a teraz ked uz cosi zacina tiect, tak sa deje toto???

pluto33
1. aug 2010

@nanula1108 chce to len trpezlivost ak to nepojde skus laktačnu poradkynu v mc ja som tam chodila a maly sa koji už 15mesiacov a stále preferuje len prsník želám vela uspechov

nanula1108
1. aug 2010

@pluto33 no ved to je to, ze ja tu o ziadnej takej poradkyni neviem! takze si myslis, ze to jednoducho nemam vzdavat, a kazde krmenie prikladat a skusat? zajtra si chcem ist skusit kupit ine klobuciky, ale som tu citala toho dost, ze nie su prave to prave orechove pre tvorbu mliecka, ale keby sa cez ne predsa len prisala....

carodejnica
1. aug 2010

@nanula1108 neviem, odkiaľ si, ale tu je zoznam poradkýň http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

btw. dnes začína Svetový týždeň dojčenia 2010 😉
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=592620

gabika7706
1. aug 2010

@oacka moj Martin sa tiez kojil kazdu 1,5 hod, obcas vydrzal aj 2 🙂 Casom sa to upravi, da sa to vydrzat 😉

aleela
2. aug 2010

@nanula1108 co znamena kupit ine klobuciky? dojcis s klobucikmi? rychlo ich zahod 😉

vejula
2. aug 2010

čavte baby chcem sa spytať par otazok. No občas mam podraždeny žlčnik a nevioem čo na to pred tym som si davala cholagol ale včera som si čitala že počas dojčenia sa nesmie. Čo by ste mi poradili? A ešte jednu otazku psik ma hnačku no a sa zašpinil tak som ho sprchovala ale som sa pozabudla a namiesto normalneho šamponu som mu dala taky proti parazitom a sa teraz bojim že či sa to cez pokožku nejako nemohlo dostať do krvi resp. do mliečka. Ako nieje na tom šampone pisane že by sa musel s rukavicami, ale aj tak mam trochu strach či to maličkemu nemože nejako uškodiť. Vdaka.

petulka_1
2. aug 2010

Ahojte. Prosim vas poradte mi. V sobotu som bola u doktora s bolavym prsnikom, tak ze mam zapal, dal mi antibiotika. Tie mi zabrali lebo uz vcera mi prsnik pomaly odpuchol a uz ani nebolel, ale mlieko mi z neho nechce ist. Skusam aj maleho prikladat, ten iba trosku potaha a ked mu nejde tak vresti, ani odsavat sa mi z neho velmi neda, iba par kvapiek. Maleho nachovam z druheho prsnika, papa pekne aj 10-15 min, potom zaspi ale len co ho dam spat tak sa zobudi a zas vresti a cumle cumel. Neverim, ze je zas hladny, ved si podla mna vytiahne dost, lebo z toho mi mlieko tecie. Co mam robit s tym chorym prsnikom, aby sa mi z neho pustilo mlieko? A aby sa mi vlastne nestratilo? Dakujem za kazdu radu... 😉 🙂

prsky
2. aug 2010

@petulka_1 ked nejde mliecko, tak je asi stale pricina mastitidy neodstranena a teda mas upchaty mliekovod/y. ak nie je upchaty, co nepredpokladam, lebo mliecko sa tak rychlo v prsniku neprestane tvorit, tak ho treba co najcastejsie stimulovat, najlepsie dojcenim. maly sa zrejme hneva na slaby prud mliecka z "pokazeneho" prsnika, tak skus stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
ak maly place aj po dojceni, treba skontrolovat prisatie a zistit, ci naozaj pije (lebo to, ze dudka na prsniku neznamena, ze naozaj pije mliecko). viac k tomu tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... a tu http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
okrem toho moze byt aj napapany, ale babatkam je najlepsie pri mamine na prsicku, tak sa ho dozaduju. mne sa osvedcilo uspat dieta v lezme, pockat, kym prsnik uvolni, nechat este chvilu bradavku pri tvari, ono si este trochu naprazdno podudka a potom pomaly odist - babo spokojne spi dalej 😉 - chce to trocha cviku, ale je to bez stresov z plakania

prsky
2. aug 2010

@vejula sampon podla mna neuskodi - tie rukavice tam spominaju skor kvoli podrazdeniu pokozky. bezne umyvam psov v antiparazitnych samponoch bez rukavic 😉

vejula
2. aug 2010

@prsky dakujem moooc, ja som pisala že tam tie rukavice nespominaju 😉 ale že pre istotu sa pytam. Ja som taky bojko

petulka_1
2. aug 2010

@prsky Ja kojim cez klobuciky, tak nas to naucili v nemocnici, lebo mam ploche bradavky a inac to neslo, ale z toho zdraveho prsnika papa pekne aj prehlta, potom nachvilu zaspinka a zas si trochu potiahne. Neviem ako dlho ho mam nechat takto na prsniku? Ano on sa hneva, ze mu to ide pomalicky, tak neviem ci mam davat raz z jedneho prsnika a druhy raz z druheho aby sa trochu naplnili. A mam odsavat po kojeni zvysne mliecko?

prsky
2. aug 2010

@petulka_1 ked budes davat dva razy z jedneho a potom dva razy z druheho znizujes tym produkciu mliecka. idealne by bolo naucit maleho prisavat sa bez klobucikov, lebo bez nich sa najlepsie stimuluje tvorba mlieka. viac k tomu tu: http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...
pre podporu laktacie mozes spravit tieto veci: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
najlepsie by bolo poradit sa s laktacnou poradkynou priamo (aj kvoli tym klobucikom). skus si najst nejaku v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
na ten pomaly prud mliecka pomoze jedine stlacanie prsnika (pozri si ten odkaz, co som ti dala)

prsky
2. aug 2010

@vejula ahaa, tak potom v poho. ja som mala raz sampon od veterinara, kde boli rukavice potrebne, ale som na ne zabudla - lenze to som nemala este Lalu ani som nebola tehu 🙂

petulka_1
2. aug 2010

@prsky DAkujem pekne, popozerala som si to. Skusim aj tu poradkynu.

kolka1
2. aug 2010

Ahoj Annag,

chcem Ta poprosit o radu. Mam uz takmer rocneho chlapceka a stale sa kojime na poziadanie 😵. Uz vyse dvoch mesiacov mu ponukam aj vodicku, v tych hroznych teplach vypil viac ako 0,3 l ale poslednych 5 dni mi odmieta vodicku co len zobrat do ust a ked sa priblizim s poharikom tak mi ho vyraza z ruky. Viem ze prikrmy, ovocie, mliecko vsetko obsahuje relativne dostatocne mnozstvo vody, avsak mu bolo zistene, ze ma oblickovy reflux a potrebujeme prijimat co najviac tekutin. Vies mi prosim poradit? Zeby zriedene odstavene ovocie? Ale nezvykne si potom na sladku chut tekutin a nebude aj nadalej odmietat vodicku?

Dakujem

vejula
2. aug 2010

ozaj ešte sa chcem spytať kde sa da kupiť ta cievka... nenasla som ju ani v detskych obchodoch ani v lekarnach 😒

jonas17
2. aug 2010

čaute, pred nedávnom som písala, že moja dcéra hnačkuje a našla som v stolici krv. konzultovala som to s mojou dr. po telefone, kázala prísť na výter.preventívne mi dala biseptol a čuduj sa svete, výter vyšiel dobrý, žiaden bacil tam nebol, tak dr. povedala, že to bolo vírusové.!!! som teda pekne naštvatá, chúda moje štvormesačné sa muselo naládovať antibiotikami, pre trúbu detskú lekárku!tak ja som si naštudovala tu články o stolici a teraz viem, že tá stolica bola normálna. píše annag.
preto vás chcem varovať pred podobnými lekárkami.ja som je proste verila a ako mám k nej chodiť, ked tá dôvera tam už nie je. to si nemôže naštudovať aj ona nejaké články o kojení? 😠

prsky
2. aug 2010

@jonas17 vies, ale taky pediater (a nielen on, kazdy lekar) si musi nastudovat kopec informacii hlavne o liekoch, ockovaniach a inych postupoch, ma kopec vykazov a papierovaciek, takze nema cas kazdu problematiku nastudovat do hlbky. od toho sme tu my maminy, aby sme si podanu informaciu overili (nielen na nete ale aj u inych doktorov) a rozhodli sa podla najlepsieho vedomia a svedomia - my sme koniec koncov za nase deticky zodpovedne. ale inak suhlas, atb nasadit bez toho, aby vedela, ci to ma zmysel, je trochu vystrel vedla ☹

lienka2
2. aug 2010

@vejula ak myslis cievku na krmenie po prste tak v zdravotnickych potrebach..

nanula1108
2. aug 2010

@aleela ahoj, nedojcim s klobucikmi, ja skratka skusam uplne vsetky sposoby, skore su mi dostupne, aby sa jednoducho mala prisala. viem asi na co narazas, citala som to tu, ze klobuciky nie su az take dobre a ze hrozi postupna strata mliecka, ale mne sa mliecko stale iba rozbieha a mala sa nechce a nechce prisat. tak jednoducho skusam vsetko. dnes som ich kupila tak uvidime.

nanula1108
2. aug 2010

@carodejnica dakujem! idem volat!