Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
25. nov 2011

@lucka127 mas tam napr. hrcku? je to miesto teplejsie alebo cervene? potom to moze byt zacinajuci zapal. pred kojenim si to nahrej, rozmasiruj a po kojeni daj studeny obklad. hlavne vela dojci, aby ti to dieta vytahalo.

lucka127
26. nov 2011

@beton
dakujem,,dnes to uz neboli nechapem🙂)asi mozno len z podprsenky alebo ktovie, ale dakujem moc za radu

keena
29. nov 2011

ahojte! prisla som sem po radu... plne kojim, moja mala sa posledny tyzden budi v noci na mliecko kazdu hodinu az do rana... doteraz to tak nebolo. uz som z toho doooost unavena. zo zaciatku ked bola "mensia" 😅 sa budila len 2-3x, potom to bolo s odstupom 2 hodin a teraz je to uz hodina, niekedy mam pocit, ze aj skor. ako dosiahnut aby sme sa vratili do normalu - tych 2-3x?? mala si vzdy nieco potiahne, ale trva to tak max 5-8min. (v noci ju nedavam grgat) ked sa napapa tak odvrati hlavu a spokojne spi, ale ako nahle ju chcem dat do postielky do 5-10 min. je hore a hlada prso. takze ju opat musim zobrat a dame prso. teraz uz netaha, iba dudka - a tu sa stane, ze zaspim aj ja aj ona. a budime sa opat na dalsie papanie "v objati".
ked bola "mensia" stalo sa, ze mi aj zaspavala na prse - myslim cez den, teraz to uz tak nie je. iba sa napapa, odgrgne a pokracujeme v nejakej cinnosti. musim ju uz aj uspavat, lebo na prse nezaspi, ani sama, takze uspavame na rukach ☹ no ale hlavne ma zaujima to nocne kojenie. vdaka 😉

strapco13
29. nov 2011

@keena ved ju neprekladaj a spinkajzre spolu v objati az do dalsieho dojcenia..prekladanim ju zbytocne budis..a dieta potrebuje tvoju blizkost
skus stlacanie prsnika, viac sa napapka
deti v tom veku uz maju vela podnetov, takze to uspavanie na rukach je normalne..skus satku, nosic

keena
29. nov 2011

@strapco13 dakujem, jj, velmi malo sa stane, ze ju prelozim. vacsinou spime spolu.. ale tak niekedy sa potrebujem aj ja roztahovat 😀 hlavne vecer ked zaspi tak je v postielke a az potom v noci ked si ju prikladam tak vtedy uz zostava pri mne.
skusim to stlacanie, snad pomoze a skratime interval kojenia... dufam 🙂

alex1983
29. nov 2011

@strapco13 ahoj, smiem sa Ta spytat ze ak kojim ci si mozem dat na vianocnych trhoch medovinu alebo var.vinko? A ako je to vlastne s alkoholom ak dojcim? Tym nemyslim ze by som sa chcela domrtva opit 😀

strapco13
29. nov 2011

@alex1983 prilezitostne poharik niecoho neuskodi..nemusis ani menit rezim dojcenia ani odstriekat ani nic podobne
len to neprehnat 😉

alex1983
29. nov 2011

@strapco13 to mi je jasne 😀 a dakujem za odpoved

wewerka000
29. nov 2011

prosim vas viete ako prebieha rezanie prsnika,upchal sa mi mliekovod,mam hnis.zajtra tam idem a neviem co ma caka
@strapco13

lilla244
29. nov 2011

@keena mame presne ten isty problem... ☹
u nas to trva uz treti tyzden a som vazne vycerpana.. cez den toho drobec vela nenaspi, ked tak, tak jedine na prechdzadke v kociku .. obcas mam pocit, ze zaspim,ked tlacim kocik 😒
mne sa moc napad nechavat si maleho pri sebe v posteli nepaci.. nechcem,aby si na to zvykol..
😖

wewerka000
29. nov 2011

@strapco13 a ako dlho to trva,musim ostat v nemocnici ci treba zo sebou neco zobrat?prosim

strapco13
29. nov 2011

@wewerka000 upchaty mliekovod nie je hnis netreba rezat http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
opis mi viac ako to vyzera, ake mas priznaky

ale ak mas absces – hnisavé ložisko. Rieši sa chirurgicky drenážou čo najďalej od dvorca alebo aspiráciou ihlou. Napriek abcesu je možné v dojčení pokračovať. vtedy treba ATB ..podla mna moze aj na ambulancii pod sono kontrolou..nech najprv skusi aspiraciu..cize napichnutie a vysatie ihlou
ak do nemocky..co pochybujem 😉 nemusis suhlasit ..podla mna je to zbytocne..tak klasika hygienicke potreby na prezlecenie a babatko nech hospitalizuju s tebou..ale na toto hospitalizaciu netreba

strapco13
29. nov 2011

@lilla244 dieta si nezvykne na spane s rodicmi..kazde sa raz osamostatni 😉

wewerka000
29. nov 2011

@strapco13 mesiac mam uz zapal,cele prso cervene a od soboty taky pluzgier cerveny a sfarbuje sa do zlta.bola som dnes u gynekologycky a vypisala ma na oddelenie,ze rezat a vycistit.tak zajtra idem.a ja tam nechcem ostat,a ako umrtvia ?ja to mam hned pri dvorci taky kopcek,ako inak by sa dal dat prec hnis?

strapco13
29. nov 2011

@wewerka000 http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen... ..napichnut ihlou a vysat aj opakovane alebo narezat pod ultrazvukovou kontrolou
rezanie sa uz malo robi
mas nieco take ako https://docs.google.com/leaf?id=0B43JLpbmco-OMW... strana 51 a 52?

alebo http://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&src... od strany 84

wewerka000
29. nov 2011

@strapco13 to posledne 90 pri dvorci to je presne to ☹

keena
29. nov 2011

@lilla244 ja mam pocit, ze uz si zvykla 😀 ☹ a tiez moc nenaspime cez den, 2-2,5 hod hore, 40 min. spanok, a tak dookola.. no a do toho to nocne kojenie 😠 kolko ma tvoje babo mesiacov?

wewerka000
29. nov 2011

@strapco13 pri napichovani sa to umrtvi?

strapco13
29. nov 2011

@wewerka000 do zapaleneho tkaniva neprenika dobre anesteza..cize je to zbytocne..ale boli to trochu viac ako branie krvi 😅 ...ono to boli aj pri dotyku a navyse pichnut anestezu znamena vpichnut ihlu do toho..cize to boli tak ci tak

lilla244
29. nov 2011

@strapco13 nie som si uplne ista.. casto pocuvam o tom, ako sa deturence neradi vzdavaju svojho miestecka v maminej posteli 🙂

lilla244
29. nov 2011

@keena 10.decembra bude mat 4mesiace..
ja uz som z toho na nervy .. asi by som dokazala prespat cely tyzden,ak by som mala prilezitost 😀
ale je to dobre na chudnutie 🙂 aspon nieco

strapco13
29. nov 2011

@lilla244 samozrejme..lebo sme cicavce a spolocenske tvory...ale videla si uz skolaka alebo pubertaka spat s rodicmi? ...raz sa kazde dieta osamostatni, ked pride jeho cas...moj zavislak /kojim obe deti/ spava a zaspava s tatom..uz ma k tomu nepotrebuje ☹ a ked som nahodou na nic sama vecer, tak zaspi aj sam...uz to dokaze..len u nas sa spolocneho zaspavania nevie vzdat nas tato 😵 😵 😵
podotykam..postupne k tomu dospel, ziadne metody vyrevania a pod...dojceny, noseny, mojkany kolko sa len dalo a uz je samostatny 😵 ☹ 😵
cas rychlo leti

strapco13
29. nov 2011

@lilla244 sa vzi do koze svojho babatka...9 mesiacov bolo s niekym, stale minutu co minutu a zrazu od neho chceme abybolo same a samostatne
cas leti ani sa nenazdas a budes mat velkeho skolkara, skolaka, ktory sa sa bude hanbit drzat sa s mamou za ruku..na co budes spominat? ako ti dietatko spalo same? alebo ako ste sa noci k sebe tulili? 😵 😵 😵

prsky
29. nov 2011

@lilla244 my s bratom sme spavali s rodicmi, vklzli sme k nim obcas aj este ako skolaci, ale v puberte uz to nehrozilo..uz len kvoli tomu vyvojovemu obdobiu 😉

lilla244
29. nov 2011

@strapco13
@prsky kocky,ale ja som nepovedala,ze ked budem spat so svojim 4mesacnim dietatkom,tak sa do puberty neosamostatni 🙂
ja som len trvdila tolko,ze sa obavam toho,aby si na to nezvykol..

strapco13
29. nov 2011

@lilla244 ved my sme ti len povedali, ze sa nemusis bat, ze si na to zvykne..ze ked dozrie jeho cas tak sa osamostatni..a bude to jeho krok, jeho samostatnost a bude na to hrdy a jeho sebavedomie bude zdrave 🙂

ingusa
30. nov 2011

Ahojte, prosim o radu! syn ma presne 4 mesiace a zacal sa mi hnevat pri dojceni..viem presne cim to je, mam slabsi vypudzovaci reflex, spusta sa mi az cca po pol niekedy aj viac minute a stale sa mi odtrha, place. Potom ked zacitim "pichnutie" v prsniku v ktorom prave nedojcim, uz viem ze je dobre, lebo mliecko sa spustilo..potom sa naje aj z druheho, mlieka je stale rovnako. Ked bol mensi spustalo sa rychlejsie, no teraz je to coraz horsie. Ja som velmi nervozna, kvoli nemu a ci sa vobec mlieko spusti..mala som to aj pri prvom synovi, ale on aspon skusal sat kym sa nespustilo. No pri druhom je to o dost horsie. Mate podobnu skusenost, ako si pomoct? vdaka za rady.. 🙂

lilla244
30. nov 2011

@strapco13 no ale ja so toho bojim.. lebo si deturence na to zvykaju.. netvrdim,ze bude so mnou chcet byt v posteli do 15tich ..
ja som s rodicmi nikdy v posteli nespavala (myslim tym, pravidelne) a myslim,ze sebavedomie zdrave mam 😎
ale kazda z nas to vidi inak.. dakujem za postreh kazdopadne 🙂

strapco13
30. nov 2011

@ingusa nervozita oddaluje spustaci reflex...cize skus sa nestresovat, skus si predstavit ako sa mliecko spusta, to moze pomoct
pouzivas dudel? dieta sa moze kvoli dudlu hnevat takto..lebo chce mliecko a ma pocit ze si mu dlaa nieco iba na dudlanie, kedze netecie hned, navyse dieta sa kvoli dudlu hlasi na papnie neskor a potom nema trpezlivost sat na prazdno kym sa mliecko spusti

strapco13
30. nov 2011

@lilla244 a kazde dieta je ine...niektore proste potrebuju blizkost sojho rodica viac ako ine..su pritulnejsie deti, take mojkacie a su deti ktore neznosti az tak nemusia..ako dospelaci
a neporovnavaj z minulou dobou..to bola trosku spartanska, studena vychova..myslim system, nie ze by nas rodicia nemali radi..len ta doba bolo vsetko presne nalinajkovane, ludia museli robit vsetko presne ako sa povedalo...proste cely ten system bol divny....dnes je demokracia..tak preco nedopriat aj dietatku vybrat si to co ono potrebuje? 😉