Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
28. máj 2010

@shaarka vsetko o skladovani mlieka http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava... skladovat mozes aj v poharikoch od vyzivy, nemusis kvoli tomu kupovat umelohmotne

shaarka
28. máj 2010

@prsky,
ale nie je tam napisane, ci mozem pouzivat zberac a kolko ho mozem mat na prsniku a ci musi byt vysterilizovany... 😅

strapco13
28. máj 2010

inak v tescku maju nadobky od 1 dc, potom 2,5 dc..a za dobru sumu..ja ich pouzivam na prikrm

januarova
28. máj 2010

strapco, nie iba jedno ct. ale bolo to po 12 hod. po pade. a odvtedy je to uz tyzden. a to bol taky pad 😒 , ze lozila po zemi a padla na take plastove depo, co sa s nim hral starsi syn. vlastne sa jej nejako zivli ruky a smykla sa s hlavou na to depo. plakala len chvilku. mne to skor pripada, ze akoby mala nieco so zaludkom, nejake traviace tazkosti.

prsky
28. máj 2010

@januarova u nas jej asi nesadlo nejake jedlo - vracala iba 1 vecer. normalne cely den jedla a v noci sa prebrala, ja som dala didu, ona papala, zrazu otocila hlavu a povracala sa. tak som ju prezliekla, som si myslela, ze sa iba vela najedla, ale ju zacalo znova napinat a potom to uz islo skoro do rana. po vracani nechcela pit ani vodu ani MM, ked som do nej natlacila trochu vody, isla hned von, tak som to nechala tak. po 3 hodkach si dala trochu MM a to uz som sa upokojila, ze aspon tekutiny do nej dostanem. zaspali sme nadranom a to uz bolo potom relativne fajn, akurat ze nechcela nic jest. panikarit som zacala tusim po 3 dnoch na MM, ale annag ma upokojila, ze to nechutenstvo moze trvat dlhsie. u nas to boli 2 tyzdne na MM, ale bola som strasne rada, ze dojcim, neviem, co by som robila, kebyze nie

no a dojcit ti nemozu zakazat (jedine pri nejakom chirurgickom zakroku alebo nejakych speci vysetreniach), mozu ti len odporucit nieco robit alebo nerobit - ty si za svoje dieta zodpovedna, nie oni. MM je lahko stravitelne, su v nom tekutiny, je to fakt naj, co moze dieta s takymto problemom dostavat jest a pit. a nielen to, prsko deticky upokojuje, tak je prirodzene, ze si ho pyta.

prsky
28. máj 2010

@shaarka zberacom myslis tu nadobku namontovanu na odsavacke? ak hej, tak pokial viem, tak sa to ma umyt v saponate horucou vodou a aspon raz denne vysterilizovat

prsky
28. máj 2010

@shaarka a ak nemyslis tu nadobku, tak podla mna postupuj ako pri odsavacke. mliecko treba dat co najskor do chladnicky, takze ked nazbieras co ja viem 20-40ml, prelej ho do nadobky a sup do chladnicky

strapco13
28. máj 2010

@januarova ..tak z toho co pises, tak skor crevna chripka...kojit, kojit a kojit..a este kojit 😉

shaarka
28. máj 2010

prsky, myslim toto:
http://img.biga.sk/z/7986zberace.JPG
to su len take musle, co si dam na prsnik, prikryjem podprdou a do toho mi kvapka mliecko

prsky
28. máj 2010

@shaarka tak potom tak ako odsavacku...zakazdym ked prelejes mliecko a das do chladnicky, zberac umy saponatom a horucou vodou a raz denne vysterilizuj..a ako prelievat mliecko a prilievat do uz ulozeneho v chladnicke vies z clanku 😉

januarova
28. máj 2010

dufam ze to nebude nic vazne. lebo od soboty som je vlastne len kojila, som si aj tak hovorila, ze prikrm jej dam znova az dnes. a vcera sa povracala teda znova a este dnes rano. v podstate od soboty 4 dni uz bola ok. tak preto som z toho jelen.
prsky, to ja vsetko o MM ovladam 😉 , viem ze je to to najlepsie, len skoda ze to nevedia v nemocniciach. ☹ a to ma stve a preto sa aj tak bojim. ja som inak pri chorobach svojich deti strasny bojko, mne hned chodia v hlave katastroficke scenare.

prsky
28. máj 2010

@januarova ten pocit poznam. neboj, bude to ok, len aj ked to prekonate, tak jej zrejme dlhsie nebude nic chutit (najviac ma na tom stvalo, ze som kazdy den nieco pripravovala a ona mi to "okychala" 😉 ale aka radost, ked jedneho dna zobrala na milost zeleninovu polievku 🙂 )

januarova
28. máj 2010

dakujem 🙂

annag
28. máj 2010

@januarova

ak sa Ti nezdá, choď k lekárke, no ak vracia, smelo ju dojči zakaždým , hoci i tesne po vracaní - neboj sa, niečo zje, niečo vyvracia,opäť zje, opäť vyvracia je to ok, niečo v nej vždy zostane. Musíš jej zabezpečiť dobrý prísun tekutín. Pre ňu je oveľa lepšie cucnúť si každých 15 minút po troške ako každé 2 hodiny naraz veľké množstvo - sleduj si pocikané plienočky - to máš najlepší zank dobrého zavodnenia

- tiež si myslím, že to bude čosi črevné - bežne deti ochorejú práve v nemocnici a vrátia sa odtiaľ ešte horšie než tam išli

- aby si si nemyslela že si sama 😅 , naša malá predvčerom spadla z kočíka (samozrejme moja chyba- odišla som do auta pre veci a nechala ju strážiť starším dieťaťom - no sprostá mať) . A veru som sa poriadne zľakla, mala rozdielne zreničky niekoľko minút (čo je zlé a svedčí to o krátkodobej poruche vnímania ), mala zmenené správanie (kto by nemal všakže) ....ale potom sa našťastie spamätala a nakoniec sme ani nezostali v nemocnici , len som si ju sledovala doma ...ale keď nevieš, či je to len apatia zo šoku alebo Ti upadá do bezvedomia, tak to je dobrý stres ... našťastie sa deti vedia rýchlo regenerovať a tie ich makovičky veľa vydržia

annag
28. máj 2010

@shaarka

postupuj ako opisuješ, ale zberač sterilizuj veľmi často - je podobne ako akákoľvek iná pomôcka zdroj infekcie a to nie je pre bradavky fajn .

januarova
28. máj 2010

annag, dakujem. pocikane plienky ma. teraz spinka. inak ako som pisala, vsetko je dobre, je taka ako vzdy, lozi, usmieva sa, rozprava mi 😎 , akurat, ze vracala.

shaarka
28. máj 2010

ozaj,
ako spoznam, ze babatko ma hnacku??

annag
28. máj 2010

@zuzkaoko

vyzerá, že jej slabší prsník stačí na jedno dojčenie. Ideálne bude využiť to takto:
2 dojčenia za sebou slabší prsník, 1 dojčenie silný. Silný prsník však zakaždým neodsávaj, stačí ho odsať úplne do dna raz za 12 hodín - inak si v ňom vytváraš obrovskú nadprodukciu. Ak sa Ti teraz zdá, že je extrémne plný, tak ho odsaj až do dna - koľko budeš vládať. A potom až niekedy nadránom - ráno. Ak sa nebude vedieť na silný prisať, tak si tesne pred dojčením pár ml z neho odstrekni - aby sa jej mliečko do pusinky nelialo, stačí do plienky

napr.:
5.00 odsať silný do dna
6.00 slabý
7.00 slabý
8.00 silný
11.00 slabý
12.30 slabý
14.00 silný
17.00 slabý
18.00 slabý plus odsať silný
19.00 silný .... atď. dookola

samozrejme, časy si vymýšľam, ide o príklad (môže sa stať, že po slabom sa zobudí skôr než po silnom)

spalka
28. máj 2010

a toto ste citali? http://www.najmama.sk/clanok/224909/latka-z-mat... super nie? 🙂

caruzo19
28. máj 2010

@januarova

ahoj,ak ti teda vracka z nejakej virozy,tak my sme mali nieco podobne,nasa mensia nemala este ani rok a trvalo to tyzden,kym zacala normalne papat,uz som bola nervozna ze uz by mala nieco zjest,ale ani jej nechutilo,aj to zakazdym vyvrackala... tak som kojila na poziadanie,cuckala praktocky cely den,ale pokial som jej davala iba mliecko,vrackala malo...
tak vydrzte
nech ste rychlo fit 🙂

januarova
28. máj 2010

vdaka caruzo. zatial od rana je dobre, uz nevracala, len ju kojim. uvidim este aka bude noc. 😒

alexanotbad
28. máj 2010

januarova

to si si nemusela nechat malu oziarit CTckom, ked to bol taky skoro ziadny pad. nabuduce sa nenechaj nahovorit, ak si len buchne hlavicku, zbytocne dostala davku ziarenia ☹

olifcek
29. máj 2010

@januarova tak ako? uz je dobre? noc bola v pohode?

januarova
29. máj 2010

olifcek, uz je ok. uz nevracala. som taka rada, ze to bolo asi len nieco prechodne 🙂 prave mi tu pod nohami laloce a lozi 😝
alexanotbad - ja by som s nou ani nebola isla na pohotovost, lebo tiez som to nepokladala za hrozny pad, len to nas zneistilo ze v ten vecer zacala strasne prudom vracat. to sa mi s nou este nestalo. a vracala cca hodinu aj 6x. tak sme pre istotu isli 😒
inak aj doktor na pohotovosti hovoril ze z padu to asi nebude, ale tiez pre istotu nas poslal na rtg a ct.

shaarka
29. máj 2010

kocky, neviete mi odpovedat, ako vyzera hnacka u novorodenca?
v poslednom case ma maly velmi velmi riedku stolicu, doslova tecie. je zlta ako prazenica z vajicok od babky 😀 su v nej aj horcicne semienka, ale niekedy je velmi velmi riedka, skoro ako vodicka.
je to v poriadku?

bubelko
29. máj 2010

shaarka: aj nasa taka bola a bolo to vsetko ok. podla mojich info kakaju kojene deti 7x za den alebo 1x za 7dni (vyrok nasho pediatra 🙂 )

shaarka
29. máj 2010

hehe, bubelko, dobra odpoved, aj ja som taku pocula.
len ta konzistencia mi neda spavat... ved to ani nie je ako kaka 😀 je to ako zlta piska so semiackami 😀

leelo
29. máj 2010

@shaarka citala si toto?
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...
pod clankom su aj otazky a odpovede

bubelko
29. máj 2010

shaarka: nasa bola tiez taka riedka, hlavne zo zaciatku. kakal 4 az 5x za den. potom to prestalo a kakal 1x za den a od 10tyzdnov potom 1x za 5 dni. ale ak sa ti predsa len nebude zdat a budes mat pocit, ze je iny ako normalne, tak skus zavolat detskej lekarke (ak sa to da) alebo tam pripadne skocit. alebo pockaj do najblizsej navstevy u pediatra.

janula.k
29. máj 2010

ahojte, mozete mi poradit? 🙂
nase babo ma presne 5 mesiacov. Za 6 tyzdnov pribral 800g, doktorka povedala, ze to staci, ale ze mame uz od buduceho tyzdna zacat s prikrmami...co som trosku sklamana, lebo este nedavno mi hovorila, ze dieta ma byt do konca 6.mesiaca vylucne kojene. A mame zacat s s varenym zemiacikom, mrkva, masko, potom o 10 dni mame zacat s ovocnymi kasami a o dalsich 10 dni s mliecnymi kasami. Je to tak spavne?
A este sa chcem opytat, syncek bol v utorok ockovany a odvtedy horsie v noci spava a zvykol papat v noci iba 3 krat a teraz sa budi na papanie 5 krat, asi kazde dve hodiny...moze to mat suvis s tym ockovanim, alebo mu idu zubky, alebo jednoducho je len viac hladny... 😅