Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
31. aug 2010

@akdarka na spodu tohto clanku je orientacna tabulka pre dojcene babo http://www.nasarodina.sk/magazin/modules.php?na...

ale ako pise strapco, podstatne je byt v pohode, nevazit, ale skor sledovat pocet pocikanych plienok a celkovu spokojnost babatka. vela odpovedi najdes na annaginej stranke, na ktoru dala odkaz strapco

strapco13
31. aug 2010

@prsky podla tych tabuliek sme boli dobre podpriemerni..ako 4 m vypil kolo 125 ml..ked som odsavala prechodne z jedneho prsa...ale nabral riadne z toho 🙂

vejula
31. aug 2010

@prsky ty čo si nedaš do pasu že čakaš mimi????

prsky
31. aug 2010

@vejula lebo este netusim TP

@strapco13 ved tam pisu, ze su to priemery a niektore dieta vypije menej alebo viac 😉 ja to beriem ako orientacne mnozstva. inak vobec netusim, kolko moja vypila ci vypije MM 😀

zojec
1. sep 2010

@elinka27 ahojky.. a laktacna ti nic nehovorila o cievke? ono take male dietatko ked zaspava na prsniku, tak to je vacsinou normalne.. . moja tiez casto spala.. mne to moja laktacna vysvetlila tak, . ze mliecko jej netecie tak zaspava.. ale potom sa aj casto budi, lebo je hladna.. ta cievka ked ju natiahne do pusy tak kvapka.. a je prinutena prehltat...lebo ma mliecko v puse.. a inak nemusis hned kupovat suplementor.. staci jedna novorodenecka sonda, ktoru napichnes do flasky.. ale teraz citam, ze si ho uz objednala.. no dufam ze ti to pomoze.. 🙂 pouzitie je velmi jednoduche.. ten koniec co ma ist do pusy, das k bradavke a bud jej vlozis do pusy bradavku aj s nim, alebo najskor das bradavku a potom opatrne popri bradavke zasunies cievku... chce to trosku cvik, ale po prvych 2-3 razoch to pojde , uvidis 😉 najskor nech ti vytiahne prsia a ked uz bude nepokojna, alebo zaspavat , tak jej daj cievku.. nam to takto fungovalo, a po tyzdni sa mi krasne zacalo tvorit mliecko a cievku som viac nepotrebovala.. inak sa cudujem, ze ti tvoja laktacna taku cievku nedoniesla.. a ten dudlik sa mi tiez nepaci.. suhlasim s @prsky ja som malu tiez casto nosila.. ono nie kazdy plac znamena hlad.. 😉 treba to vydrzat, je to narocne a tazke na psychiku.. ale vsetko je to v hlave 😉 mne mala tiez casto dudkovala bradavky.. chvalabohu to vydrzali, a myslim si, ze aj tym sa mi zacalo tvorit mlieko.. no ty hovoris ze mlieko mas.. ja som ho nemala.. teda mala, ale male mnozstvo.. drzim palce nech to dobre dopadne.. nevzdavaj sa 😉 okrem toho som jedla veeeela senovky, kt. mi tiez doniesla laktacna.. neskor som si objednala tabletky .. lebo ta senovka sa neda jest dlhodobo, je to strasne aromaticke, mne bolo z toho na 3ti den na vracanie..

keminek
1. sep 2010

@elinka27 teď jsem si přečetla ten příspěvek o návštěvě laktační a přisávání mimča.. po tom kojení jí mohlo být špatně, že se moc napila nebo spolykala vzduch, pak už byla přetažená, že nespí, tak se nepřisála. Nebo jí u toho něco vadí. Ona se to naučí. Mlíčko zvyšuj a udržuj odsáváním, pokud se ti nepřisaje nebo vypije málo.
zkus teda třeba ještě tohle..
nebo něco z toho.. třeba fén
http://i-vet.blog.cz/0810/nejstastnejsi-miminko...

alexo
1. sep 2010

Ahojko, prosím poraďte mi chcem sa spýtať niečo annag, ale neviem ako nato.Pošlite mi prosím stručný rozpis.Veľmi Vám ďakujem ☹ 😉

prsky
1. sep 2010

@alexo rozpis? 😀 bud sa spytas tu, alebo v IP, alebo jej vyplnis dotaznik - odkaz nan som davala stranku dozadu

nanula1108
1. sep 2010

ahojte! potrebujem radu! mala ma 5tyzdnov, kojim aj davam z flase, nemohla som sa rozkojit, mala som problemy s prikladanim , so satim( najskor vobec sa nechcela prisat, potom klobuciky, a neskor sa mi podarilo sa prisavat na bradavku), mozno si niekto pamata, pytala som sa aj tu. lenze po troch tyzdnoch po porode som zacala dostavat zlcnikove zachvaty(podotykam, ze dovtedy som netusila ze zlcnik mam...). teraz som na prisnej diete a snazim sa kojim, myslim ze mala odo mna vypije tak 30-40 potom jej dam flasu. mam nutnu operaciu, ktoru odkladam kvoli kojeniu. mam aj taketo relativne "male" kojenie vyznam???

prsky
1. sep 2010

@nanula1108 samozrejme, ze ma aj taketo dojcenie vyznam. inak kludne na operaciu chod, prerusis nacas dojcenie a potom sa rozbehnete. v novembrovkach mame babu, ktorej odstranili laparoskopicky zlcnik, v nemocnici odsavala a po navrate domov dalej dojcila a dojci dodnes

nanula1108
1. sep 2010

@prsky dakujem za odpoved, len mne ten doktor povedal, ze ta anestezia mi zastavi laktaciu, ze on mi klamat nebude. potrebujem ho vybrat aj endoskopicky rozsirit tie zlcovody ci co. ja neviem, co si mam o tom mysliet.vela ludi ma odhovara od tohto kojenia, ale ja sa ho vzdat nechcem, je tvrdo vybojovane, a tiez si myslim, ze jednoducho vyznam ma!!

prsky
1. sep 2010

@nanula1108 ohladom anestezie ti povie najlepsie @latvia, ona robi v tomto odbore. mne sa to nezda, lebo ved laktaciu ovplyvnuju hormony a je to dlhodoby proces, ktory sa nekona zo dna na den. ved ked to nebude na dlhodobu hospitalizaciu, tak by to nemusel byt az taky problem. v nemocnici mozes odsavat (zrejme to nebude lahke, kedze budes mat aj bolesti, ale kedze mas motivaciu a hlavne chces, tak sa to zvladnut da).

latvia
1. sep 2010

@nanula1108 termin "anestezia zastavi laktaciu" ti nepodal spravne. anestezia s tym nema nic. jedine po operacii nebudes moct cca den kojit,ale odsavat mozes aj kazdych 15 minut. neviem o tom ze by niektore anestetikum dokazalo zastavit laktaciu, to by som uz davno zastavila svoje mlieko 😉
nevytvorila si aj otazku nahodou? 😅 na operaciu chod ak su kamene velke alebo zachvaty trvaju, jednoznacne si ber odsavacku so sebou, ta nebude vadit nikomu, odsavat mozes v pohode, mlieko budes vylievat, produkciu si zachovas, len je otazne ako sa neskor prisposobi tvoj krpec,snad si nenavykne na flasu....kazdopadne rozkojit sa da stale, mozno ta to bude stat vela trpezlivosti,ale vidim ze s kojenim chces bojovat, tak smelo do toho, operacia nic nezastavi 😉

elinka27
1. sep 2010

elinka27 baby dakujem za podporu, momentalne to u nas vyzera tak,ze papa pravidelne kazde 2 hod.moje mlieko, aj cez noc dokonca vydrzala 2,5-3hod.Po jedle vzdy krasne zaspi,co ma ale trapi je,ze kazdy den v case medzi 15-18 zacne vyvadzat,po krmeni je nepokojna,mrnci,musim ju pestovat,stale si cuca rucky ako keby je hladna,ale ked ju prilozim tak si trosku potiahne zaspi,alebo len dudluje.Takze si myslim,ze hladna nebude,spi len na rukach a chce sa cicikat

elinka27
1. sep 2010

a este som sa chcela teda opytat, ako to mam robit s tym odsavanim,lebo som trosku z toho jelen.Kedze papa dajme tomu kazde 2-2,5hodky, tak ja si vzdy este po kojeni odsajem z kazdeho prsa, ked ju kojim tak ju zatial na striedacku prikladam aj k pravemu aj k lavemu, zvycajne ju musim prebrat, stlacam jej prsnik a ku kazdemu ju prilozim tak 2x, ale uz sa par krat hlavne v noci stalo,ze stacilo sa jej napit raz z jedneho raz z druheho prska a zaspala a vydrzala.Nestaci odsavat teda vzdy po kazdom krmeni?

vejula
1. sep 2010

jo baby ked už je reč o žlčniku mna tiež z času na čas chyti ked niečo zjem... Vždy som si davala cholagol ale teraz sonm počula, vraj cholagol sa počas kojenia nemože, takže vždy len trpim, postupne všetko vygrcam ale najhoršie je to že nevygrcam všetko naraz ale aj 2 hodiny vypluvam do zachoda kolkokrat aj do 1 v noci lebo vždy ma to chyti ked si lahnem začnem ma tlačiť na hrud a už je to jasne... neviete čo pomaha na žlčnik okrem cholagolu a veci čo sa počas kojenia nemožu??? Inač kamene zrejme nemam moja mama ma toto iste boli ju žlčnik aj mavala silne žlčnikova zachvaty ale kamene jej nikdy nenašli 😒

latvia
1. sep 2010

@vejula dieta 😅 vies po akom jedle ta to chyta? alebo ta to chyti kedykolvek aj bez jedla?

prsky
1. sep 2010

@elinka27 ak odsavas kvoli zvyseniu MM, tak odsaj z kazdeho prsnika po dojceni. inak pre zvysenie laktacie clanok tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma... a tu http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
co sa vecera tyka, u nas to bolo tiez tak - pomahalo uz spominane nosenie v babyvaku a neskor v nosici 😉 annag ma pekny clanok aj k tomu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
inak cucanie ruciciek je bezne a nemusi hned znamenat hlad 😉

prsky
1. sep 2010
busni
1. sep 2010

ahojte, potrebujem poradit - davam uz 4 tyzdne mojej Lulu obedny prikrm, no zje z neho len max. 4 lyzicky a cim dalej tym je to horsie. zo zaciatku ju to zaujimalo, zjedla aj 6 lyziciek, no postupne to speje k horsiemu. kedze nezje ani tretinu davky, ktoru by zjest mala, neviem, ci mam zacat s ovocim na olovrant. uz by som rada zacala, lebo mam pocit, ze by mala jest uz nieco taketo, kedze ma 7,5 mesiaca, no neviem, ci ju tym ovocim este viac neodradim od zeleniny a masa. Na ten obed sme skusili uz doma vsetko - davat jej jedlo hodinu/hodinu a pol po dojceni, davat jej to po spani - vtedy ma dobru naladu, davat jej po troch hodinach, krmil ju manzel, varili sme redsie/hustejsie, miesam vzdy dva/tri druhy zeleniny (mrkva, cukina, zemiak, spenat, petrzlen, kalerab) a kuracie maso, skusala som aj vareny zltok...vzdy ked to ochutnam je to chutovo dobre. normalne ju dojcim, ale ked jej dam prikrm, dostane za tym vodu z flasky so sosakom alebo z poharika, da si maly jeden glg a dojcim ju potom najskor o 45 minut a neskor, aby si zvykala ze obed je obed. s tymto nema problem, nepyta si hned cucnut. nejde mio to, aby sa menej dojcila, no mam pocit ze je uz dost velka na to, aby ochutnavala rozne veci, ale neviem co s nou. ona proste prestane jest, jedlo nevypluje ale zavrie pusu a pozera cezo mna do dialky.totalna ignoracia... co mam robit?

prsky
1. sep 2010

@busni minimalne do roka sa dietatko iba zoznamuje s chutami, takze este netreba robit paniku 😉 niektore deticky sa s jedlom kamaratia hned, inym to trva dlhsie a z niektorych nebudu papkaci nikdy (mozno v dospelosti). nerobte okolo jedla velke halo, jedzte svoje a jej ponukajte jej papanie (nie je nutne skusat rozne konzistencie, pokial sa nedrhne, staci pomackat vidlickou). ak si neda, nic sa nestane, mliecko jej este staci. cielom je nerobit z jedla nieco specialne. nejake su deticky, ktore maju radsej, ked si od zaciatku mozu jedlo drzat v rucicke, tak jej skus cez den davat do rucicky jablcko, uhorku, pohankove/kukuricne a pod chrumky atd. jedlo nie je len o chuti.
moja dcerka ked zjedla v roku 30ml prikrmu, tak som to povazovala za uspe.--ô--o ô krmi dost aj z mliecka). prospieva (cika/kaka dostatocne), je spokojna, takze sa nestresujem.

busni
1. sep 2010

@prsky vdaka, uz som aj rozmyslala ze k tomu musim zacat pristupovat alternativnejsie. zajtra jej skusim dat dso ruky kusok jablcka - mozem aj neuvarene? a uvidim co urobi.

strapco13
1. sep 2010

@nanula1108 operacia a nesteza ti laktaciu nezastavia..len musis odsavat...doma malu nech prikrmia poharikom alebo lyzickou, aby si nezvykla na flasku
mliecko prvy den vylej, potom ak je chladnicka na oddeleni tak mozes skladovat a zoberu domov a zamrazia

strapco13
1. sep 2010

@vejula a robili ti sono?...nemusis mat kamene..niekedy sa v zlcniku spravi "blato"..akoby hustejsia usadena zlc, a to tiez robi problem..ale zatial dieta..a najprv zistit, ci je to naozaj zlcnik 😉

vejula
1. sep 2010

@latvia jo ked sa nahromadi viac faktorov... stres + jedlo... No zle mi robia hlvane šupky a jadierka v ovoci a ťažke jedla...

@strapco13 nie na sone som nebola... možno by som aj nad tym mala porozmyšlať ,lebo je to dosť neprijemne

strapco13
1. sep 2010

@vejula je ti zle hned ako jes..alebo dajme tomu az o hodku? ta bolest je pod ktorym rebrovym oblukom, vyzaruje niekam, alebo je to taka pasova bolest cez cele brucho pod rebrami? neka farebna zmena koze, ocnych bielok /ako novorodenecka zltacka/?

bedovci1
1. sep 2010

ahojte, chcem sa spýtať...písala som na stránku annag...môj problém ...zadala som aj emailovú adr. a nedostala som žiadnu odpoveď....stáva sa to?

strapco13
1. sep 2010

@bedovci1 annag ma strasne vela roboty..a nestiha..a navyse obcas si vyberie dovolenku 😉 ..ma na to pravo ako kazdy, a tiez ma rodinku..cize ostava ti len cakat..neviem, ci si vyplnila aj dotaznik, ev jej napis aj tu do IP
alebo mozes napisat aj sem a skusime ti poradit 😉

busni
1. sep 2010

@prsky no vies deti vsetkych kamosiek v podobnom veku ako Lukrecia jedia vo velkom a to cloveka tak ovplyvni ked to vidi... no a pediatricka tiez stale riesi ci a co a kolko uz je....

vejula
1. sep 2010

@strapco13 nie, hned nie až o nejaky čas a najhoršie ked si lahnem a mam take tlaky a akoby ťažby akoby na hrudnej kosti a kym nevyvracam jedlo čo som zjedla tak ma to tam strašne tlači boli až picha... žiadne zmeny vo farbe oči ani nič take som na sebe nespozorovala